1. Розробка уроку
української літератури у 10 класі (профільний рівень)
Тема: Колоритні людські характери в повісті Івана Нечуя – Левицького
«Кайдашева сім’я».
Мета: організація діяльності учасників освітнього процесу для досягнення
запланованих результатів з визначеної теми
Завдання:
1) сформувати навички характеристики образів героїв твору Івана Нечуя –
Левицького «Кайдашева сім’я» Омелька та Марусі Кайдашів, Карпа і Лавріна,
Мотрі і Мелашки;
2) удосконалювати вміння порівнювати образи героїв твору;
3) перевірити рівень знань, умінь і навичок зі знання змісту повісті;
4) розвивати інтелектуальну активність, творче мислення, пам`ять, увагу,
уміння аналізувати, порівнювати, узагальнювати поданий матеріал та робити
висновки;
5) виховувати почуття гідності, уміння знаходити компроміс у будь-якій
конфліктній ситуації.
Учні знатимуть:
- зміст повісті Івана Нечуя – Левицького «Кайдашева сім’я»;
- риси характеру головних героїв повісті
Учні вмітимуть:
- характеризувати образи Омелька і Марусі, Карпа і Лавріна, Мотрі і
Мелашки;
- творчо висловлювати свої думки;
- добирати цитати для підкреслення відповідних рис героїв;
- порівнювати риси характеру різних героїв.
Методи та прийоми: розповідь, бесіда, творча лабораторія (робота в групах),
інтерактивні технологіі «Вільний мікрофон», «Коло думок», «Займи позицію»,
тестування на платформі Online Test Pad, робота з інтерактивним плакатом
«Шість капелюшків мислення», дошкою Jamboard, міністратегія «Кола Вена».
Тип уроку: комбінований
Презентація до уроку онлайн http://surl.li/eukzi
Перебіг уроку
І. Організаційний момент
Пригадайте якусь цікаву чи веселу
історію з вашого шкільного життя,
посміхніться. Перейдіть за посиланням
(або QR – кодом ) на дошку Jamboard на
«Галявину настрою» та перетягніть те
яблучко чи сонечко, яке відповідає
вашому сьогоднішньому настрою.
Розташуйте його на дереві, небі або на
2. галявині. Прокоментуйте свій вибір (за бажанням).
https://jamboard.google.com/d/15avLGtecPSH128gJkrKZ
WyXkpRf_kk8vfaKihTGkUhk/edit?usp=sharing
З таким гарним настроєм і розпочнемо свою роботу.
ІІ. Мотивація «Коло думок»
Прочитайте епіграф до уроку та поясніть, як ви розумієте народну
мудрість.
Де мир та лад, там і Божа благодать.
Народна мудрість
- Яким чином прислів’я «Де мир та лад, там і Божа благодать» стосується
повісті І.Нечуя – Левицького «Кайдашева сім’я»?
ІІІ. Повідомлення теми й завдань уроку.
Дійсно, якщо сім’я живе в мирі та злагоді, рідні підтримують,
допомагають та піклуються одне про одного, то така сім’я отримує
благословення. Воно проявляється в щасті, здоров’ї, добробуті усіх членів
родини. Сьогодні ми й будемо говорити про мир і лад в родині, характеризуючи
персонажів повісті І.Нечуя – Левицького «Кайдашева сім’я». Удома ви
добирали цитати для характеристики кожного із героїв твору, складали
сенкани. Тож сформулюймо завдання сьогоднішнього уроку.
ІV. Актуалізація опорних знань учнів
1.Мозкова атака. Тестування.
Згадаймо фрагменти сюжету повісті
І.Нечуя – Левицького «Кайдашева сім’я», її
героїв та родинні стосунки. Дайте відповіді на
тестові питання на платформі Online Test Pad,
перейшовши за покликанням або QR – кодом.
https://onlinetestpad.com/kbug6nsa66jx6
V. Сприйняття й засвоєння матеріалу
1. Слово вчителя
Героями повісті І.Нечуя – Левицького «Кайдашева
сім’я» є члени однієї родини: чоловік і дружина, їхні сини
та дві невістки. Здавалося б, рідні люди. Могли б жити в
злагоді, підтримуючи одне одного та допомагаючи. Якими
ви побачили цих героїв, читаючи твір? Поділіться своїми напрацюваннями.
3. 2. Творча лабораторія. Робота в групах. Характеристика образів.
2.1. І група – образ Омелька Кайдаша (орієнтовні відповіді)
Омелько Кайдаш – втілення забобонності,
темноти та затурканості більшості селян, які
були знівечині духовно й фізично ще
панщиною. Кайдаш був гарним стельмахом,
працьовитою людиною, він прожив довге й
непросте життя, у якому нічого не бачив, крім
тяжкої праці. «Здорові загорілі жилаві руки»,
«широке лице, сухорляве й бліде, наче лице в
ченця, високий лоб, посічений густими
дрібними зморшками» - таким показує автор
героя повісті. На початку твору ми бачимо його таким: «Батько все сидів на
ослоні та майстрував... Сини пополуднували й пішли до роботи, а старий
Кайдаш усе працював».
Важка праця, неосвіченість, забобонність, родинні сварки й любов до
оковитої зробили Кайдаша безвольним, внутрішньо надломили його,
перетворили на посміховисько в сім’ї (він втрачає авторитет у своїх власних
дітей), убили в ньому віру в краще життя і довели до трагічної смерті (помирає
від того, чого боявся найбільше – втопився).
Читаючи повість, ми розуміємо, що сміється І.Нечуй-Левицький над своїм
героєм крізь сльози, ставиться до нього з глибоким співчуттям, засуджуючи не
його, а тогочасні суспільні умови.
2.2. Складання асоціативного куща для характеристики образу Омелька
Кайдаша.
2.3. Вільний мікрофон. Питання для обговорення:
- Чому Кайдаш втрачає авторитет у сім’ї?
- Як це впливає на стосунки близьких людей?
- Чи був Омелько Кайдаш щасливим?
2.4. ІІ група - образ Марусі Кайдашихи
Маруся Кайдашиха вже не молода, але й
не стара жінка. Гарна господиня, уміла дуже
добре куховарити. Ще замолоду служила в
панів, саме від них вона й набралася панства. До
неї пристало щось солодке, якась облесливість.
Але коли вона починала сердитись, то кричала і
лаялась на весь рот. У характері цієї героїні
поєднувалось лицемірство й манірність, грубість
і жорстокість. Недарма односельці називали її
«економшею». Маруся вольова, енергійна й сильна натура, але цю енергію вона
витрачала на сварки. Ми бачимо, що Кайдашиха має й позитивні риси
характеру: вона охайна господарка, любить своїх дітей, онуків. Але ці добрі
4. якості тьмяніють на тлі суцільних суперечок і родинних сварок, учасницею
яких є Маруся.
2.5. Складання сенкану для характеристики образу Марусі Кайдашихи.
Маруся
Лицемірна, улеслива.
Куховарить, кричить, свариться.
Від панів набралась пихатості.
Економша.
2.6. Вільний мікрофон. Питання для обговорення:
- Що, на ваш погляд, вплинуло на ставлення до невісток?
- Як ви вважаєте, Маруся Кайдашиха – це позитивний чи негативний герой?
Обrрунтуйте свою відповідь.
2.7. ІІІ група – образи Карпа і Лавріна
Карпо і Лаврін – два рідних брати, але кардинально протилежні. Вони й
ніби виросли в однакових умовах, проте наділені різними рисами характеру.
Карпо був грубий, черствий, непривітний парубок. «Гострі темні очі
були ніби сердиті». Він доходить до того, що піднімає руку на батька, ганяється
з дрючком за матір’ю. Карпо рішучий і
вольовий, виділяється серед інших селян своїм
розумом. Його навіть громада обирала за
десяцького. Але всі позитивні риси характеру
втрачаються під впливом родинних сварок.
Лаврін зовні більше схожий на матір. І за
характером він лагідний, добрий та ніжний. У
нього поетична натура, має почуття гумору . Він
не бере участі в родинних негараздах. Хоча
постійні бійки, поділ майна, сварки впливають і на нього. Врешті решт м’який
Лаврін у кінці твору мало чим відрізняється від свого брата. Вони обидва вперті
та егоїстичні.
2.8. Складання порівняльної таблиці для характеристики образу Карпа і
Лавріна
Карпо Лаврін
Зовнішність
Дитинство
Риси характеру
Як змінюються після
одруження
Цінності
Висновок
2.9. Вільний мікрофон. Питання для обговорення:
5. - Як ви вважаєте, чому рідні брати були настільки протилежними?
- Якби мій наречений був схожий на Лавріна (Карпа), то … (Завдання для
дівчат. Продовжити речення.)
2.10. ІV група – образи Мотрі та Мелашки
Мотря і Мелашка – дві невістки. Їх автор зображує теж дуже колоритно,
особливо Мотрю.
Мотря виросла в забезпеченій родині. Вона розумна, гостра на язик, не
звикла коритися. Після того, як Мотря стає
самостійною господинею, яскавіше
проявляються всі її негативні риси характеру:
жорстокість, скупість, зневага до людей.
«Мотря співала на злість свекрусі голосно на
всі сіни… Лаврін стояв, сп’явшись на
драбину. Мотря штовхнула його п'ятою в
зуби». Доходить до того, що Мотря виколола
око свекрусі й не тільки не шкодувала, а
навіть раділа з цього.
Мелашка ж походила із бідної селянської сім’ї, була доброю, ніжною, з
поетичною душею. З усіх персонажів твору вона мала найбільше позитивних
рис характеру. Автор любується героїнею, описуючи її зовнішність: «Дівчина
була невеличка на зріст, але рівна, як струна, гнучка, як тополя, гарна, як
червона калина, довгообраза, повновида, з тонким носиком. Щоки червоніли, як
червонобокі яблука, губи були повні та червоні, як калина». У поведінці й мові
Мелашки простежується привітність і лагідність. Проте у її характері теж
відбуваються зміни. Врешті - решт вона стає схожою на Мотрю.
2.11. Інтерактивна вправа «Кола Вена» для
характеристики образу Мотрі й Мелашки.
2.12. Вільний мікрофон. Питання для
обговорення
- Яка дівчина вам більше імпонує? Чому?
- Якби моя наречена була схожа на Мотрю
(Мелашку), то … (Завдання для хлопців.
Продовжити речення.)
VІ. Закріплення вивченого
1. Вікторина "Упізнай персонажа повісті
"Кайдашева сім'я» І.Нечуя – Левицького
https://view.genial.ly/63cecfdebe4899001bc418f
4/interactive-content-viktorina-upiznaj-geroya-povisti-kajdasheva-simya-inechuya-
levickogo
6. 2. Інтерактивна вправа «Займи позицію»
Характеризуючи образи повісті «Кайдашева сім’я», ми
побачили, що всі герої змінювались протягом твору.
Прикро зазначити, що зміни ці відбувалися на гірше. Вони
дедалі більше набували негативних рис характеру: ставали
егоїстами, жорстокими, сварилися навіть через найменші
дрібниці. «Одна сторона авторської душі вболіває за своїх
героїв і любить їх як братів єдино-кровно-етнічного тіла,
інша - плаче або сміється мученим саркастичним сміхом над їхньою
егоцентричною обмеженістю, душевною убогістю та лінню», - так сказав
літературознавець Степан Процюк про героїв повісті «Кайдашева сім’я».
Останній конфлікт відбувся через грушу. «А діло з грушею скінчилося
несподівано. Груша всохла і дві сім'ї помирилися» - такою є кінцівка повісті.
- Як ви вважаєте: Кайдаші дійсно помирилися?
- Хто винен у сімейній трагедії Кайдашів: суспільство, оточення, умови
життя, вони самі?
- Що потрібно, щоб не стати «Кайдашами»?
VІІ. Рефлексія
Сьогодні ви гарно попрацювали, пригадали деякі відомості про Івана
Семеновича Нечуя - Левицького, перегорнули сторінки його повісті
«Кайдашева сім’я»», згадали героїв твору.
Наш урок добігає кінця. Згадаймо епіграф до уроку: «Де мир та лад, там і
Божа благодать». Чи погоджуєтесь ви із цими словами? Доповніть речення:
- Сьогодні на уроці …
- Найбільше мені запам’яталося…
- Я б хотів порадити «Кайдашам» …
VІІІ. Підсумок уроку
Підсумуємо сказане, використовуючи інтерактивну вправу «Шість
капелюшків мислення». Оберіть один
капелюшок і дайте відповідь (можна
запропонувати дітям або всі шість
капелюшків, або лише декілька).
https://view.genial.ly/63da94529ad44900194f54
d9/interactive-image-shist-kapelyushkiv-
mislennya
ІX. Домашнє завдання
Обов`язкове завдання: заповнити таблицю “Добро і зло в
повісті “Кайдашева сім’я”, визначаю позитивне та негативне в
7. образах героїв твору (письмово).
Завдання на вибір (додаткове, усне):
- Попрацюйте з ігровими завданнями на платформі LearningApps, перейшовши
за покликаннями (або QR – кодами):
А) Повторення вивченого за твором
https://learningapps.org/watch?v=pj7yw1krn23
Б) Цитатна характеристика героїв повісті
https://learningapps.org/watch?v=p1fu31pck23
https://learningapps.org/watch?v=p3838ff0t23
Використані Інтернет – джерела
1.Дележа А.Я. Українська література, 10 клас, розробки уроків.
https://www.schoollife.org.ua/202-2021/
2.Українська освітня мережа. Порівняльна характеристика Карпа і Лавріна
Кайдашів.
https://ukrom.in.ua/other/11-por-vnjalna-harakeristika-karpa-lavr-na-kaidashenk-
v.html
3. Яночко Валентина. Українська література, 10 клас, розробки уроків
https://naurok.com.ua/rozrobka-uroku-koloritni-lyudski-harakteri-v-povisti-
kaydasheva-sim-ya-ivana-nechuya-levickogo-181191.html