План конспект уроку літератури рідного краю 6 клас
1. План-кнспект
УРОКУ ЛІТЕРАТУРИ РІДНОГО КРАЮ
6 клас
Тема. «Я білим птахом до земного раю
Лечу в куточок біля ніг Карпат».
В. Лелек, «Жертовна ватра».
Мета: навчальна:ознайомити із творчістю поета-земляка Василя
Лелека; через художнє слово ввести учнів у чарівний світ
поезій; навчити аналізувати поетичні твори; робити
самостійні висновки; вдосконалювати навички свідомого
виразного читання .
розвивальна: розвивати індивідуальні та пізнавальні інтереси
дитини, творчу активність та здібності, вміння логічно
мислити.
виховна: на матеріалі творчості Василя Лелека
формувати морально-етичні почуття совісті, доброти, сумління,
гідності, чуйності, любові до рідної землі і краю, гордість за
приналежність до української нації.
Цілі: Учні знатимуть: зміст прочитаних творів,висловлені в них
ідеї.
Учні вмітимуть: висловлювати власне судження щодо
порушених проблем у творах; аналізувати виучувану поезію;
визначити власні цілі вивчення теми.
Тип уроку : вивчення нового матеріалу.
Обладнання:
I. портрет В. Лелека, збірка «Жертовна ватра», слайд - шоу «
Життєвий шлях Василя Лелека».
Епіграф:
Йому условівічножити,
Подібно сонцю в небесах.
Його жертовну ватру не згасити
Ніде, нікому у віках.
Тарас Баланюк
Хід уроку
I. Організація класу,
1. Вступне слово вчителя.
В1таю всіх присутніх на нашому уроці. Дуже приємно, що до
нас у гості завітали вчителі-філологи району, наставники із
2. райво, сестра В. Лелека Валентина Степанівна Лелек-
Бурденюк. Хочу всім побажати радісних і теплих зустрічей.
Зустрічей зі словом, поезією. Приємних вражень, а дітям -
нових знань. (звучить запис пісні «Яворина»)
Я любив вас усіх , та найбільше любив Україну
,
Певно в цьому і є та найбільша провина моя.
Цю піню Степан Галябарда присвятив Назарію Яремчуку. Та
хіба тільки йому? Вона ж і про нашого земляка Василя Лелека.
Зворушливими словами, сповненими відчаю, суму та ностальгії
увійшов в українську літературу маловідомий, унікальний за
своєю суттю і творчим задумом поет – Василь Лелек.
Люди, як і визначні дати, залишаються в житті неповторними,
безсмертними. Є люди, зірка слави яких загорається в молодості, є
люди, слава до яких приходить уже в зрілі роки, та є й такі, чиї
імена увінчані шаною і любов’ю уже після смерті. А вони ж
заслуговують на пошану ще при житті, але з тих чи інших причин
про них забувають чи принаймні комусь дуже вигідно про них не
згадувати, і тільки з усвідомленням неповторної втрати цієї
людини приходить розуміння того, що література втратила
неординарну і талановиту особистість.
Так сталося і з Василем Лелеком – людиною, яку Бог щедро
обдарував талантами: він був поетом, художником, різьбярем,
займався лозоплетінням, але божественний дар поезії переважав.
Його поезія є жертовною ватрою, що очищає наші душі, дає
сили й терпіння вижити у цей складний час, заставляє задуматись,
чи так ми живемо, чи не розминулись із совістю і правдою, чи
завжди пам’ятаємо своє коріння.
Його мистецтво слова, у якому гармонійно сплелося коріння
гуцульської міфології і сучасна філософська думка, сягає духовних
пластів української літератури. І хоч творчий доробок митця
увінчався єдиною збіркою «Жертовна ватра», що ввібрала в себе
працю кількох десятків літ, вона і є свідченням великого таланту.
Творча спадщина Лелека привертає до себе увагу не тільки
вчителів, але й літературознавців, мистецтвознавців та
журналістів….
Тому й темою нашого уроку - стали рядки із його поезії:
«Я білим птахом до земного раю
Лечу в куточок біля ніг Карпат».
3. В.Лелек. «Жертовна ватра».
А на уроці ми постараємося глибше познайомитися з
творчістю нашого славетного земляка, через художнє слово
доторкнутися до чарівних струн його поезій; навчимося
аналізувати його вірші і спробуємо хоч трошки стати схожими на
Лелека; так само любити свою землю, рідний край, свій рід, свою
Україну.
II. Актуалізація опорних знань.
Вчитель. Вам було на домашнє завдання дослідити життєвий і
творчий шлях В.Лелека. Як ви справилися з цим завданням,
побачимо під час нашої невеличкої прес-конференції.
III. Вивчення новою матеріалу.
I. Прес - конференція.
На ній присутні :
*за першим столиком - «представники ЗМІ»;
*за другим столиком - «дослідники - біографи»;
*за третім - « дослідники - літературознавці».
Дослідник-біограф.
Дорогі друзі. Розпочинаємо прес-конференцію, присвячену
життєвому і творчому шляху В.Лелека.
Дослідник-біограф,
Ми серйозно готувалися до зустрічі з вами і будемо
намагатися у ході нашої розмови давати ґрунтовні відповіді на
запитання. Тож запрошуємо вас до співпраці.
Представник ЗМІ.
Скажіть, будь ласка, де народився В.Лелек,
Дослідник-біограф.
Мене звуть Анастасія. Завданням нашої групи було дослідити
життєвий шлях поета. Тож насамперед давайте помандруємо з нашої
школи аж у далеку Бережонку Вижницького району, де народився і
жив у молоді роки Василь Степанович Лелек – буковинський поет,
про якого сьогодні піде мова.
Спочатку наш шлях проляже до міста Заставна, а звідти до
містечка Кіцмань. Це дуже гарне, зелене, ошатне містечко в якому
народився і жив поет і композитор Володимир Івасюк, якого знають
за межами нашої країни. Його пісні, а зокрема «Червона рута» стали
візитівкою нашого краю. Тут жив і працював Михайло Івасюк –
письменник, батько поета, а ще багато інших. Звідси трасою
4. навпростець через поле наша дорога пролягає до Дубівців.
Переїхавши по мосту через річку Прут, велику, величаву, яка
спокійно несе свої води аж до Дунаю, переїжджаємо до села
Глиниця, яке притулилось під горою і розкинулось вздовж
мальовничого Пруту. В цьому селі споконвіку поряд з українцями
жили цигани. Василь Лелек дуже любив гру на скрипці циганського
оркестру, який був відомий далеко за межами району. Лелек навіть
написав пісню «Заграй ми, цигане, старий», для свого товариша
цигана-музиканта. До речі, в день похорон поета на цвинтарі
тужливо грали скрипки глиницьких циган, яких по заповіту,
запросили рідні.
З Глиниці дорога наша пролягає вздовж річки Прут аж до Брусниці,
де в Прут впадає швидкоплинна річка Черемош, яка бере свій
початок в горах Карпатах, які так любив і оспівував у своїх творах
Василь Лелек. За Брусницею на березі Черемошу розкинулось
невеличке село Чортория, яке знають всі в Україні і за її межами: тут
народився і жив Іван Миколайчук – кінорежисер, сценарист і актор.
Його фільми, такі як «Білий птах з чорною ознакою», «Тіні забутих
предків», «Кам'яний хрест» знають і люблять багато людей.
За Чорториєю потрапляємо у містечко Вашківці, яке славиться
своєю маланкою, а звідти вже рукою подати до Бережонки –
невеличкого села, яке простягнулось вздовж однойменної річки
Бережонка вузькою смужкою між гір, що височать з обох сторін
села. Ось тут у такому мальовничому гуцульському краї і народився
наш поет Василь Лелек.
Представник ЗМІ.
Хто його батьки, де і як пройшло його дитинство? Дякую.
Дослідник-біограф.
Василь Степанович Лелек народився 24 грудня 1946 року в
селі Бережонка Вижницького району Чернівецької області. Батько
був першим Газдою на селі, гарним і гордим; робив все, щоб сім'я
жила в достатку. Мати, Марія Дмитрівна, - сільською вчителькою.
Вона знала багато народних пісень, гарно вишивала, займалася
вихованням дітей. Василько був першою дитиною в сімї (дітей будо
восьмеро). Ось як він писав про свій прихід у світ:
Ще до волі було далеко;
У розтерзане страхом село
Пішки вніс немовля лелека,
5. В перебите сповивши крило...
Та не знає ніхто і нині,
Крім лелеки і світу творця,
Хто підкинув у купіль дитині
Недогризочок олівця.
Готуючись до сьогоднішнього уроку, я переглядала безліч віршів
поета, і мені сподобався саме цей. Але мені була незрозуміла остання
фраза, і я запитала у своєї мами, що вона означає. Мама пояснила,
що під час хрещення дітей існує звичай купання немовлят. Тоді
хресні батьки біля хресника читали – щоб був грамотним, писали…
А ще (коли хрестили дівчинку) – вишивали, щоб в майбутньому
вміла вишивати, а якщо хлопчика – майстрували, щоб не боявся
ніякої роботи. Василю Лелеку підкинули олівця, я думаю це і стало
натяком на вибір життєвої стежки.
Доповнення: Василько був першою дитиною у Лелеків (усіх дітей було
восьмеро). Сім’я берегла давні українські традиції. Від матері Марії
Дмитрівни, сільської вчительки, хлопчик перейняв любов до української
культури, народних звичаїв, повір’їв, до казок та пісень. Вона добре
розбиралась в історії, географії, історії релігії, батько – в математиці. Від
батька йому дісталась горда вдача та сильний характер. Батько часто
працював не вдома, і Василь був першим помічником у мами в тяжкій
чоловічій роботі. Перейшовши вчитись в середню школу, він швидко
завоював авторитет серед учнів і був лідером в школі. Великим другом у
нього був вчитель української мови і літератури Григорійчук Іван
Тарасович, який залишив свій слід на його поезії.
Василя оточували дотепні й життєрадісні люди. Мамині і дідові казки
були тим цілющим джерелом, яке надихало поета на творчість, давало
духовну наснагу.
Доповнення: Після школи служив в рядах Радянської армії, був у
В’єтнамі, і там він заслужив декілька нагород і подяку батькам.
Друкувався на сторінках військових газет.
Представник ЗМІ.
Скажіть, будь ласка, де навчався В.Лелек, де працював? Дякую.
Літературознавець.
Освіту Лелек здобував спочатку в Бережонській восьмирічній школі
(1953-1961рр.), а потому Коритненській СШ (1962-1964рр.). Був дуже
здібним учнем, багато читав, мав свою бібліотеку, брав активну участь
у шкільному драмгуртку. Від природи допитливий, запальний,
непосидючий хлопець, він любив щось доводити, часто сперечався не
6. тільки з ровесниками, а й зі старшими. 3 1964р.-1975р. працював
арматурником на Черівецькому залізобетонному заводі. 3 1969-
1978рр. навчався на вечірньому відділенні філологічного факультету
Чернівецького університету. Навчання поєднував з працею. Спочатку на
заводі «Кварц» (1975-1979рр.), потім на Чернівецькому художньо-
виробничому комбінаті, бо мав неабиякі здібності як художник,
займався прикладним мистецтвом. Заслужив звання Заслуженого
художника України. У 1996 році переніс два інсульти. Після хвороби
працював науковим співробітником у музеї Ольги Кобилянської.
Представник ЗМІ.
На нашій прес-конференції присутні літературознавці. Скажіть,
будь ласка, коли був написаний перший вірш В. Лелека?
Літературознавець.
Перший вірш В. Лелек написав у четвертому класі. Але він, на жаль,
був спалений як і багато інших. Надто прямими і щирими вони були,
щоб так говорити у той непростий час. Але поезія сама йшла до
людей, йшла не з сторінок, а із уст в уста, із серця в серце.
Доповнення: Багато віршів присвячено найкращим синам України:
Василю Стусу, Івану Миколайчуку, Дмитру Загулу, Василю
Симоненку, смерть якого дуже вразила ще молодого митця. Василь
навчався в 11 класі , коли страшна звістка облетіла Україну, і він,
порадившись зі своїм вчителем української мови та літератури
Григорійчуком Іваном Тарасовичем, написав вірш «Василю
Симоненку».
Представник ЗМІ.
- Де друкувався В. Лелек? Спасибі.
Літературознавець.
Друкуватись Лелек почав 1965 року в журналі «Жовтень» Його
твори друкувалися на сторінках газет «Радянська Буковина»,
«Буковинське віче», журналів «Дзвін» та «Буковинський журнал».
Друкувалися його вірші і за кордоном: в Австралії, Канаді. Три його
поезії стали піснями. Музику до яких написав Танасій Романюк. Це
«Ще до волі було далеко», «На Буковині», «Чому побіліли ведмеді»
Представник ЗМІ
Чим відрізняється його поезія? До яких письменників близькі думки
В. Лелека?
Літературознавець
Не дуже сприймалися правдиві й філософсько-осмислені
7. поезії В. Лелека.
Вони відрізнялися суворістю в доборі художніх виразів, певними
афоризмами. Його поезії - то вільний творчий дух, який живиться
реальним життям. На його думку поет повинен бути стійким, сильним,
прямим, тому и вийшло, що писав «у стіл».
Представник ЗМІ.
Скажіть, будь ласка, які теми звучали у його творах? Дякую.
Літературознавець
Найбільше поета хвилювали теми:
* любові до батьків, рідних;
* історії рідного краю, української мови;
* природи.
Представник ЗМІ
Яку мрію поет виношував протягом усього життя?
Літературознавець
В. Лелек мріяв випустити збірку. Перенісши два інсульти, він
звернувся з проханням до Володимира Вознюка, щоб той став
«хрещеним батьком » його збірки. В одній з розмов з другом він
пожалівся про те, що коштів для того, щоб випустити збірку нема,
а бізнесменам поезія непотрібна. Обіцяли допомогти в редакції
«Молодого буковинця»…
Доповнення: Збірка таки вийшла в світ. 14 жовтня 1997 року В.
Лелеку вручили премію ім.. Дмитра Загула. Та не довго тішився поет,
але тішаться нею читачі, земляки, однодумці.
Літературознавець
-Я вдячний вам за щирі слова, цікаві відповіді. Шановне
товариство, наша прес-конференція завершена.
ІІІ. Підсумок вчителя
Презентація книги «Жертовна ватра»
Чому саме така її назва? Може, за назвою одного з його останніх
віршів… А може через те, що з дитинства цікавився язичницькими
звичаями і культурою. Згадаймо купальську ватру, різдвяні забави,
великодні спалювання жертви, (діда). Поезія В. Лелека є тією
жертовною ватрою, що очищає наші душі, дає сили і терпіння. Книгу
складають три розділи: «Монолог гуцульського коня», «Мереживо зі
слів і верб», «Глибокий жовтень»
8. Вчитель. А зараз попрацюємо колективно.
1 . Читання і аналіз поезій
Вчитель. Збірка розпочинається поезією « На
Буковині» Послухайте її і скажіть, які емоції
переповнили вас?
*Що описує поет у цьому вірші?
*Яка природа рідного краю?
*Яка основна думка вірша?
*Які художні засоби використав поет?
(епітети: світанок найясніший, найтепліші дощі, трава
найгустіша, ліси найзеленіші, вода найсолодша ; )
(метафори: зорі шепочуть, села вмиваються, вкритись пером
землі;
порівняння: місяць-опришок, гора, як
писаночка.
Вчитель. Художні засоби допомагають підкреслити красу рідного
краю і краще зрозуміти глибину почуттів поета.
Вірш «Монолог гуцульського коня».
Словникова робота:
Плай – плескаті гребені гір, відгалужень, головних хребтів з
пасовищами й скотопрогінними стежками в Карпатах.(стежка в
горах)
Опришки – учасники народно-визвольного руху на Галичині,
Закарпатті, Буковині проти гніту шляхти.
Лафет – станок, на якому закріплюється ствол гармати, або частина
агрегату, чи механізму.
Лабети - 1) розм. Дуже великі, міцні руки; лапи.
2) Те саме, що тенета; пастка .
3)Те, що сковує, позбавляє свободи дій, ставить у безвихідне
становище.
Тарпан – вимерлий вид диких коней, предок свійського коня.
Терені – грунт, основа розвитку чого-небудь.
Опала – немилість, неласка царя до своїх сановників, що
проявляласьу зміщенні з посади.
*Що таке монолог? (Монолог – довготривала мова дійової
особи літ. твору, звернена на самого себе, до слухача)
*Яка основна думка поезії?
*Кого ви розумієте під образом гуцульського коня?
9. *Що описує автор у цій поезії? ( Тяжку працю українців)
- Чому праця - це основне в житті людини?
Художні засоби:
(- епітети: Гуцульський коник, найкращим другом,
загарбницьких лабет, синіх гір.
(- метафори: дзвоник плаче, бузьки танцюють, лиха накосило,
заслуги затоптали в силос;
(-порівняння: голос-легенда, молода-чарівна, кінь – як
людина;
(-діалектизми: гибель;
(-архаїзми: опришки, лафет ,опала, тарпан;
Вчитель.
А зараз послухаємо поезію « Глибокий жовтень»
* Що описує В. Лелек у цій поезії ? (Глибокий жовтень у
природі і у душі.)
* Як ви це розумієте?
-Яких художніх засобів найбільше?(епітетів, метафор, порівнянь)
* Так, це епітети, метафори, порівняння, персоніфікація.
Аналіз вірша « Жертовна ватра» Вчитель.
* Яка основна думка твору?
- За чим поет сумує?
* Що він говорить про свою гординю?
* То який висновок випливає з цього вірша?
Висновок:
Поет так любив рідний край, що згорів, як вогонь (ватра), а його
життя - це жертва.
IV. Закріплення вивченого матеріалу.
1. Метод «Прес»
- Як називається збірка В.Лелека?
-Я ви розумієте назву збірки?
-У якому році вона вийшла?
- Де вона була надрукована:
- Якою високою нагородою відзначена збірка? Коли?
- зі скількох розділів складається збірка?
- Як називаються розділи?
V. Підсумок уроку.
Інтелектуальна гра «Цікаві квадрати». Завдання:
визначити назву вірша, закресливши 2 або 3 однакові
10. букви
М Н Е О Б Е С
Р М Т В А Р Л
Ь В Ж Г ЖВ Б
З Б І Ж З Я Е
П О А К Ж
С Т В Е Ж
Л К Ь О В
VI. Домашнє завдання
Вивчити напам'ять одну з поезій (на вибір); написати творчу
роботу, в якій висловити свої враження від уроку.