SlideShare a Scribd company logo
1 of 12
Лиманський ЗЗСО І – ІІІ ступенів № 4
Лиманської міської ради
Донецької області
2023 р.
Розробка уроку «Життєві
уроки повісті І.С. Нечуя –
Левицького «Кайдашева
сім’я»
Розробка уроку «Життєві уроки повісті І.С. Нечуя – Левицького
«Кайдашева сім’я»
Мета:
- Формувати предметні компетентності:
поглибити знання учнів про літературознавчий аналіз твору, ознайомити зі
змістом повісті « Кайдашева сім’я», мотивувати здобувачів освіти до
кращого пізнання глибинного змісту творів І. С. Нечуй – Левицького,
збагачувати думки й почуття.
- Формувати ключові компетентності:
1. Спілкування державною мовою: володіти всіма видами
мовленнєвої діяльності.
2. Інформаційну: застосовувати інформаційнокомунікаційні технології,
алгоритмічне мислення, аналізувати
мовні явища, розвивати медійну грамотність.
3. Комунікаційну: формувати мовленнєву компетентність
особистості, уміння аналізувати життєві ситуації, давати їм оцінку,
доводити власну позицію, робити висновки.
4. Уміння навчатися впродовж життя: здатність до
пошуку та засвоєння нових знань, набуття нових вмінь і
навичок, уміння визначати навчальні цілі та способи їх
досягнення.
5. Соціальну і громадянську: уміння працювати з іншими
на результат, учитися будувати відносини між людьми, учитися ставитися
до близьких із повагою та розумінням, усвідомлювати важливість
збереження звичаїв та традицій українців.
6. Загальнокультурну грамотність: глибоке розуміння
власної ідентичності.
Обладнання: проєктор, інтерактивний плакат
https://view.genial.ly/63df8c07e646e600157a5ecd/interactive-image-
interactive-image
Тип уроку: урок засвоєння нових знань
Хід уроку
І. Організаційний момент
Де сонце засинає вечорами
Під тихі колискові давніх літ,
У спогадах живе разом з піснями
Родинного тепла безмежний світ.
Примножить щастя й радість із роками
Тепло родинне, вишите добром,
Якщо плекають діти із батьками
У люблячих серцях його разом.
Літа гайнуть у вирій за птахами,
Минуле перейде у спогад-дим,
Та вічно залишатиметься з нами
Тепло, яке нам дав батьківський дім.
Н.Погрібняк
Учитель. Які почуття у вас виникли, коли ви почули цю поезію?
(Відповіді учнів). Так, кожен згадав про свій рідний дім, свою сім’ю. Бо
саме такими – теплими, дружніми мають бути родинні відносини. Але
сьогодні ми з вами поговоримо про сім’ю, стосунки у якій, на жаль, далекі
від ідеалу. Коли хочуть сказати про родину, де її члени постійно
сваряться, то кажуть – «кайдашева сім’я». Вам цікаво, що це за сім’я така?
Що ж ви скоро дізнаєтеся.
Чи чули ви про таку сім'ю? Чи цікаво вам дізнатися про неї? Але спершу
пригадаймо,що таке повість...
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
Дайте відповіді на питання:
1. Що таке повість?
2. Чим вона відрізняється від оповідання та роману?
3. Дайте визначення жанру соціально-побутової повісті.
ІІІ. Визначення теми та мети уроку
Учитель.Тема нашого сьогоднішнього уроку – знайомство зі змістом
повісті І.С. Нечуя-Левицького «Кайдашева сім’я», її героями, визначення
теми та ідеї твору. Мета нашої сьогоднішньої зустрічі – визначити, чому
цей твір, на жаль, актуальний і в наші дні, які висновки можна зробити з
цієї історії, щоб особисте життя кожного з вас склалося щасливо.
ІV. Сприйняття та засвоєння нового матеріалу
У 2023 році виповнюється 145 років від написання цієї книги. Група
істориків отримала завдання, познайомитися з історію написання цієї
книги, де тісно переплелися сміх та сльози, гумор та сатира, тривога та
біль за наш народ.
Історичне дослідження.( через діяльність учнів дослідити історію
написання повісті)
«Кайдашева сім’я» — реалістична соціально-побутова повість Івана
Нечуя-Левицького, написана 1878 року. У творі розкриваються деякі риси
вдачі українського селянства, його індивідуалізм, прагнення жити
окремим, самостійним життям.
Уперше вона була надрукована в журналі «Правда», 1879, № 3-12. Того ж
року повість вийшла у Львові окремими виданнями.
Ще перед тим, як повість почала друкуватися в «Правді», І. Нечуй-
Левицький став клопотати про дозвіл на її видання в Росії, але царська
цензура ставила всілякі перепони, вказуючи на ряд
«предосудительныхмест» твору, зокрема в VI розділі, де змальовувалося
перебування прочан у київських монастирях, та висуваючи інші претензії.
Тільки 1886 року дозвіл на друкування повісті був даний за умови
вилучення «в ней автором всехнеудобныхмест» відзначених цензурою.
Унаслідок цього 1887 році вийшло в Києві видання «Кайдашевої сім’ї» з
рядом цензурних купюр, авторських переробок та скорочень. Зокрема було
перероблено початок і кінець твору.
Тексти наступних прижиттєвих публікацій повісті (1894 та 1906 рр.) майже
не відрізняються від видання 1887 р.
В основу повісті «Кайдашева сім’я» автор поклав життя однієї селянської
родини. Прототипом сім’ї Кайдашів стала родина селян Мазурів, відомих
своїми бійками та колотнечами, проте в художніх образах Кайдашів
проглядає широко узагальнена письменником трагедія життя тогочасного
села взагалі.
У 1993 році за повістю був знятий однойменний фільм кінооб’єднанням
«Консорціум Козак», режисер — Володимир Городько.
У 2020 році за мотивами цього твору було знято телесеріал «Спіймати
Кайдаша», дія якого перенесена в наші дні.
Твір неодноразово перевидавався й перекладався іншими мовами.
Отже, діти, розгортаємо книгу й переносимося в мальовниче село
Семигори. Учень читає текст, на інтерактивній дошці – вид села Семигори.
«Недалеко от Богуслава, коло Росі, у довгому покрученому яру
розкинулось село Семигори. Яр в'ється гадюкою між крутими горами, між
зеленими терасами; од яру на всі боки розбіглись, неначе гілки дерева,
глибокі рукави й поховались десь далеко в густих лісах. На дні довгого яру
блищать рядками ставочки в очеретах, в осоці, зеленіють левади. Греблі
обсаджені столітніми вербами. У глибокому яру ніби в'ється оксамитовий
зелений пояс, на котрому блищать ніби вправлені в зелену оправу
прикраси з срібла. Два рядки білих хат попід горами біліють, неначе два
рядки перлів на зеленому поясі. Коло хат зеленіють густі старі садки.
На високих гривах гір кругом яру зеленіє старий ліс, як зелене море,
вкрите хвилями. Глянеш з високої гори на той ліс, і здається, ніби на гори
впала оксамитова зелена тканка, гарно побгалась складками, позападала у
вузькі долини тисячами оборок та жмутів. У гарячий ясний літній день ліс
на горах сяє, а в долинах чорніє. Над долинами стоїть сизий легкий туман.
Ті долини здалека ніби дишуть тобі в лице холодком, лісовою вогкістю,
манять до себе в тінь густого старого лісу.
Під однією горою, коло зеленої левади, в глибокій западині стояла чимала
хата Омелька Кайдаша ...».
Учитель. Давайте переглянемо буктрейлер і дізнаємося, про що
розповідається в книзі.
Перегляд буктрейлераhttps://www.youtube.com/watch?v=szQ9uvjbSpk
Учитель. Коли приходиш у гості до незнайомих людей, виникає бажання
дізнатися про них більше. Пропоную вам вправу «Знайомство». На екрані
з’являться характеристики героїв. Вам потрібно буде вгадати, хто це.
https://learningapps.org/watch?v=pu7d72db223
1. Учень. «Його молоде довгасте лице було рум'яне. Веселі сині, як
небо, очі світились привітно й ласкаво. Тонкі брови, русяві дрібні
кучері на голові, тонкий ніс, рум'яні губи — все подихало молодою
парубочою красою. Він був схожий з виду наматір» (Лаврін)
2. Учень. «Широкий в плечах, з батьківськими карими гостримиочима,
з блідуватим лицем. Тонкі пружки його блідого лиця з тонкими
губами мали собі щось неласкаве. Гострі темні очі були ніби
сердиті» (Карпо)
3. Учень. «Був дуже богомільний, ходив до церкви щонеділі не тільки
на службу, а навіть на вечерню, говів два рази на рік, горнувся до
духовенства, любив молитись і постити; він понеділкував і постив
дванадцять п'ятниць на рік, перед декотрими празниками» (Омелько
Кайдаш)
4. Учень. «Вона була вже не молода, але й не стара, висока, рівна, з
довгастим лицем, з сірими очима, з тонкими губами та блідим лицем.
Вона вміла дуже добре куховарить і ще й тепер її брали до панів та
до попів за куховарку на весілля, на хрестини та на храми. Вона
довго терлась коло панів і набралась одїхтрохи панства. До неї
прилипла якась облесливість у розмові й повага до панів» (Маруся
Кайдашиха)
5. Учень. «Висока на зріст, рівна станом, але не дуже тонка, з
кремезними ногами, з рукавами, позакачуваними по лікті, з чорними
косами, вона була ніби намальована на білій стіні. Загоріле рум'яне
лице ще виразніше малювалось з чорними тонкими бровами, з
темними блискучими, як терен, облитий дощем, очима. В лиці, в
очах було розлите .щось гостре, палке, гаряче, було видно розум з
завзяттям і трохи з злістю» (Мотря)
6. Учень. «Дівчинабула невелика на зріст, але рівна, як струна, гнучка,
як тополя, гарна, як червона калина, довгообраза, повновида, з
тонким носиком. Щоки, червоніли, як червонобокіяблучка, губи
булиповні та червоні, як калина. На чистому лобі були ніби
намальовані веселі тонкі чорні брови, густі-прегусті, як шовк»
(Мелашка)
Отже, на перший погляд, герої повісті красиві зовнішньо, працьовиті.
Звичайно, у них є недоліки, як і у всіх людей. У деяких у характерах є
нотки злості, але до пори до часу вони не псують клімат у родині.
Спробуємо розібратися, чому сімейне життя трьох подружніх пар під
одним дахом перетворилося на пекло.
Учитель. Надамо слово «сімейним психологам».
1)
Найбільше в конфліктах винна мати.
2) Вона одразу зайняла позицію – невістки мають мені догоджати. А
повинна була б зрозуміти: невістка – не рабиня, а дружина її сина,
яку він любить. Спочатку вона добре ставилася до Мотрі, тим
різкішим був контраст. Із «другої матусі» свекруха перетворилася на
пані, яка змушувала її виконувати роботу за себе, постійно
критикує і ганить перед сусідами. Мотря не звикла до такого
ставлення. Вона не ледача, була б рада допомогти, але горда і
запальна натура дівчини не витримує такого ставлення. Від чоловіка
підтримки немає, вона починає захищатися сама й поступово стає
копією свекрухи.
3) Ще гірше поводиться Маруся з Мелашкою. Якщо з родичами
Мотрі, багатою родиною Довбишів, Кайдашиха сваритися не дуже
хоче, то дівчина з бідної багатодітної родини Балашів взагалі не має
ніякої підтримки. На ній Кайдашиха відіграється за все, у тім числі й
за сварки з Мотрею. Навіть мила та слухняна дівчина не витримує і
втікає з дому, а коли її знайшли й повернули додому, стає схожою
на інших членів родини.
4) Батько ніяк не може претендувати на голову родини. Він спивається,
його поведінка стає смішною й страшною водночас. Хоча Омелько
працьовитий і набожний ( а ще більше забобонний), сини його не
поважають і з ним не рахуються, на дружину тим більше не має
впливу. У родині він почувається нещасним. І врешті-решт, пиятика
приводить його до загибелі.
5) Звичайно, краще, щоб молоді сім’ї жили окремо. Коли Карпо і
Мотря відокремилися, перейшли до своєї хати, їм стало легше. Але
розпочався новий конфлікт – між братами. Адже за звичаєм, мати
залишається жити з родиною молодшого сина, тож неприязнь до неї
перейшла на сім’ю Лавріна. До того ж додалися сутички за майно:
землю, грушу, тварин, які забігають на чужу територію.
6) Страшно, що до всіх своїх конфліктів обидві сторони залучають
дітей. Ті виховуються в атмосфері ненависті й жадібності, то ж є
передчуття, що із засохлою грушею конфлікт не вичерпався, а лише
"заснув".
У цій сім’ї конфлікт зайшов уже так далеко, що навряд чи можна
виправити ситуацію. Але дати поради іншим можна (метод
«Фішбоун)
Висновки надані в схемі «Фішбоун»
На основі спостережень спробуємо виробити поради (пропозиції учнів)
1. Між членами родини має бути повага, незалежно від віку й стану в
сім’ї. Діти повинні поважати батьків, допомагати їм, радитися з ними.
Батьки повинні підказувати дітям, якщо вони чогось не знають,
підтримувати, але не принижувати, поважати їх, усвідомлювати, що у
них свій досвід, переконання, бажання. Приниження не призведе до
поваги, якщо невістки й будуть підкорятися, то в душі насправді
будуть зневажати та ненавидіти.
2. Згубна залежність веде до деградації особистості: пияків ніхто не
поважає, із них сміються. До того ж вони спускають гроші та майно
на випивку, це може призвести до зубожіння.
3. Відстоювати свою гідність треба, але не треба перетворюватися на
злих і грубих людей.
У чому причина
постійних сварок
у Кайдашевій
сім’ї ?
4. Коли чоловік одружується, він бере на себе відповідальність за
дружину, намагається зробити її щасливою. Їй потрібна підтримка,
турбота.
5. Батьки мають подавати приклад дітям.
6. Якщо доведеться ділити майно, треба робити це чесно й справедливо,
не бути жадібними і дріб’язковими.
V. Закріплення вивченого матеріалу
Учитель. Сподіваюся, ви зрозуміли, що хотів сказати І.С. Нечуй-
Левицький своїм твором. А зараз я пропоную вам виконати декілька
завдань, щоб добре засвоїти знання тексту.
Кросворд
https://learningapps.org/watch?v=ppdr084f323
1. Яку частину хати мазала Мотря, коли до неї завітав Карпо?
(Призьба)
2. Через яке пристосування для прядіння вийшов конфлікт, у результаті
якого Карпо побив батька? (Мотовило)
3. Про кого говорили Карпо і Лаврін на початку повісті? (Дівчата)
4. Форма рельєфу, яка поламала вози багатьом селянам? (Горб)
5. Як звали старого Кайдаша? (Омелько)
6. Край села, на якому жила родина Мелашки у Бієвцях? (Западенці)
7. Вона була дуже богомольна й щороку їла паску в Києві у Лаврі
(Палажка)
Ключове слово: Злагода
Складіть пазл
https://learningapps.org/watch?v=p5dnz359523
Питання до пазлу
Кайдашиха
1) «До природної звичайності української селянки в неї пристало щось
вже дуже солодке, аж нудне. Але як тільки вона трохи сердилась, з
неї спадала та солодка луска, і вона лаялась і кричала на ввесь рот».
2) «...виставила навмисне напоказ громаді жовті нові сап'янці. Сонце
грало на чоботях. Сап'янці жовтіли на всю вулицю».
3) Знущалася з невісток
Омелько Кайдаш
1) «Вважав, що хто в п'ятницю спостить цілий день, той не потоне в
воді і не вмре наглою смертю».
2) «Йому приснилось, ніби в хату серед ночі вбігла коза з червоними
очима, з вогнем у роті, освітила огнем хату, вхопила в передні лапи
кочергу й почала поратись коло печі та все клацала до його
червоними огняними зубами».
3) «Всі гроші, що він заробляв у пана та в людей на возах, на плугах та
боронах, пропивав у шинку»
Мотря
1) «Вона догадалась, що її свекруха недобра і що під її солодкими
словами ховається гіркий полин. Але вона була не з таківських, щоб
комусь покорятись».
2) Вибила свекрусі око
3) Міряла город паском так, щоб наміряти собі землі більше.
Мелашка
1) Її краса так засліпила йому очі, так разом заманила серце, що вона
йому здавалась не дівчиною, а русалкою.Вона заспівала пісні. Пішов
гук по лісі і розлився по долині срібною луною.
2) Вона йому розказала, що її батько бідний, що мати її дуже любить і
жалує, що в неї багато маленьких сестер та братів.
3) Залишилася в Києві і працювала у проскурниці.
Карпо
1) Він був чоловік гордий, упертий, не любив нікому кланятись, навіть
рідному батькові.
2) Побивши батька, забув про те і нітрішки не жалкував, неначе він
побив якого-небудь парубка в шинку.
3) "Ходім в волость, бо я своєю часткою не поступлюсь"
Лаврін
1) "Який гарний парубок, хоч і білявий, які в його веселі очі!" —
подумала про нього дівчина.
2) Як тільки наставав вечір, як тільки висипали зорі на небі, його тягло
в Бієвці.
3) — Зобіжає тебе, моє серце, мати, — сказав він i неначе закрасив
материну лайку своїми ласкавими словами.
VІ. Домашнє завдання
Підготувати відповідь на питання: «Що треба робити, щоб не стати
«кайдашевою сім’єю»( за необхідністю прослухати аудіокнигу).
Аудіокнига https://www.youtube.com/watch?v=J5uuO8acaOE
VІІ . Рефлексія та оцінювання
І закінчити нашу зустріч хочеться словами Дмитра Білоуса:
На світі білому єдине,
як і дніпрова течія,
домашнє вогнище родинне,
оселя наша і сім’я.
В щасливі і в тяжкі години –
куди б нам не стелився шлях
не гасне вогнище родинне,
в людських запалене серцях.
Я бажаю, щоб біля вашого домашнього вогнища буде завжди тепло й
затишно, щоб усі члени родини любили один одного і жили в гармонії. А
тепер підведемо підсумки.
Рефлексія за методом «Незакінчене речення»
На цьому уроці я дізнався…
Я йду з цього уроку …
Мені хотілося б надалі навчитися…
Мій настрій на уроці

More Related Content

Similar to 181,23.docx

Знайомтесь: книжкові бестселери: інформаційна книжкова візитка. Рекомендаційн...
Знайомтесь: книжкові бестселери: інформаційна книжкова візитка. Рекомендаційн...Знайомтесь: книжкові бестселери: інформаційна книжкова візитка. Рекомендаційн...
Знайомтесь: книжкові бестселери: інформаційна книжкова візитка. Рекомендаційн...
Чернівецька обласна бібліотека для дітей
 

Similar to 181,23.docx (20)

діккенс урок
діккенс урокдіккенс урок
діккенс урок
 
урок №2. кайдашева сімя соціально - побутова повість
урок №2. кайдашева сімя  соціально - побутова повістьурок №2. кайдашева сімя  соціально - побутова повість
урок №2. кайдашева сімя соціально - побутова повість
 
Л. українка " Біда навчить"
Л. українка " Біда навчить"Л. українка " Біда навчить"
Л. українка " Біда навчить"
 
121
121 121
121
 
урок №3
урок №3   урок №3
урок №3
 
153
153153
153
 
Знайомтесь: книжкові бестселери: інформаційна книжкова візитка. Рекомендаційн...
Знайомтесь: книжкові бестселери: інформаційна книжкова візитка. Рекомендаційн...Знайомтесь: книжкові бестселери: інформаційна книжкова візитка. Рекомендаційн...
Знайомтесь: книжкові бестселери: інформаційна книжкова візитка. Рекомендаційн...
 
«Українська література» підручник для 5 класу закладів загальної середньої ос...
«Українська література» підручник для 5 класу закладів загальної середньої ос...«Українська література» підручник для 5 класу закладів загальної середньої ос...
«Українська література» підручник для 5 класу закладів загальної середньої ос...
 
104,23.pptx
104,23.pptx104,23.pptx
104,23.pptx
 
«Видавництво Старого Лева» - це більше, ніж книги, це любов з першої стор...
    «Видавництво Старого Лева» - це більше, ніж книги, це любов з першої стор...    «Видавництво Старого Лева» - це більше, ніж книги, це любов з першої стор...
«Видавництво Старого Лева» - це більше, ніж книги, це любов з першої стор...
 
105,23.docx
105,23.docx105,23.docx
105,23.docx
 
дит.книги исправленый
дит.книги исправленыйдит.книги исправленый
дит.книги исправленый
 
2 um b(z)_2019_2
2 um b(z)_2019_22 um b(z)_2019_2
2 um b(z)_2019_2
 
Ukrajinska mova-2-klas-bogdanec-2019-2
Ukrajinska mova-2-klas-bogdanec-2019-2Ukrajinska mova-2-klas-bogdanec-2019-2
Ukrajinska mova-2-klas-bogdanec-2019-2
 
Kazka
KazkaKazka
Kazka
 
презентація сухомлинський
презентація сухомлинськийпрезентація сухомлинський
презентація сухомлинський
 
урок читання казки
урок читання казкиурок читання казки
урок читання казки
 
Сухомлинський Урок мислення
Сухомлинський Урок мисленняСухомлинський Урок мислення
Сухомлинський Урок мислення
 
Сухомлинський Урок мислення
Сухомлинський Урок мисленняСухомлинський Урок мислення
Сухомлинський Урок мислення
 
Сікун Оксана Валентинівна
Сікун Оксана ВалентинівнаСікун Оксана Валентинівна
Сікун Оксана Валентинівна
 

More from Репетитор Історія України

More from Репетитор Історія України (20)

17.04.2024.2.docx17.04.2024.2.docx17.04.2024.2.docx
17.04.2024.2.docx17.04.2024.2.docx17.04.2024.2.docx17.04.2024.2.docx17.04.2024.2.docx17.04.2024.2.docx
17.04.2024.2.docx17.04.2024.2.docx17.04.2024.2.docx
 
17.04.2024.1.docx17.04.2024.1.docx17.04.2024.1.docx
17.04.2024.1.docx17.04.2024.1.docx17.04.2024.1.docx17.04.2024.1.docx17.04.2024.1.docx17.04.2024.1.docx
17.04.2024.1.docx17.04.2024.1.docx17.04.2024.1.docx
 
16.04.2024.docx16.04.2024.docx16.04.2024.docx
16.04.2024.docx16.04.2024.docx16.04.2024.docx16.04.2024.docx16.04.2024.docx16.04.2024.docx
16.04.2024.docx16.04.2024.docx16.04.2024.docx
 
07.04.2024.docx07.04.2024.docx07.04.2024.docx
07.04.2024.docx07.04.2024.docx07.04.2024.docx07.04.2024.docx07.04.2024.docx07.04.2024.docx
07.04.2024.docx07.04.2024.docx07.04.2024.docx
 
25.03.2024.docx25.03.2024.docx25.03.2024.docx
25.03.2024.docx25.03.2024.docx25.03.2024.docx25.03.2024.docx25.03.2024.docx25.03.2024.docx
25.03.2024.docx25.03.2024.docx25.03.2024.docx
 
20.03.2024.2.pdf20.03.2024.2.pdf20.03.2024.2.pdf
20.03.2024.2.pdf20.03.2024.2.pdf20.03.2024.2.pdf20.03.2024.2.pdf20.03.2024.2.pdf20.03.2024.2.pdf
20.03.2024.2.pdf20.03.2024.2.pdf20.03.2024.2.pdf
 
24.03.2024.1.doc24.03.2024.1.doc24.03.2024.1.doc
24.03.2024.1.doc24.03.2024.1.doc24.03.2024.1.doc24.03.2024.1.doc24.03.2024.1.doc24.03.2024.1.doc
24.03.2024.1.doc24.03.2024.1.doc24.03.2024.1.doc
 
04.03.2024.docx04.03.2024.docx04.03.2024.docx
04.03.2024.docx04.03.2024.docx04.03.2024.docx04.03.2024.docx04.03.2024.docx04.03.2024.docx
04.03.2024.docx04.03.2024.docx04.03.2024.docx
 
25.02.2024.pptx25.02.2024.pptx25.02.2024.pptx
25.02.2024.pptx25.02.2024.pptx25.02.2024.pptx25.02.2024.pptx25.02.2024.pptx25.02.2024.pptx
25.02.2024.pptx25.02.2024.pptx25.02.2024.pptx
 
22.02.2024.pdf22.02.2024.pdf22.02.2024.pdf
22.02.2024.pdf22.02.2024.pdf22.02.2024.pdf22.02.2024.pdf22.02.2024.pdf22.02.2024.pdf
22.02.2024.pdf22.02.2024.pdf22.02.2024.pdf
 
20.02.2024.pptx20.02.2024.pptx20.02.2024.pptx
20.02.2024.pptx20.02.2024.pptx20.02.2024.pptx20.02.2024.pptx20.02.2024.pptx20.02.2024.pptx
20.02.2024.pptx20.02.2024.pptx20.02.2024.pptx
 
Кібербезпека.pptxКібербезпека.pptxКібербезпека.pptx
Кібербезпека.pptxКібербезпека.pptxКібербезпека.pptxКібербезпека.pptxКібербезпека.pptxКібербезпека.pptx
Кібербезпека.pptxКібербезпека.pptxКібербезпека.pptx
 
онлайн квест онлайн квест онлайн квест онлайн квест
онлайн квест онлайн квест онлайн квест онлайн квестонлайн квест онлайн квест онлайн квест онлайн квест
онлайн квест онлайн квест онлайн квест онлайн квест
 
Сценарій онлайн квесту Врятовані дива.docx
Сценарій онлайн квесту Врятовані дива.docxСценарій онлайн квесту Врятовані дива.docx
Сценарій онлайн квесту Врятовані дива.docx
 
3
33
3
 
2
22
2
 
1
11
1
 
методична_розробка козацтво.pdf
методична_розробка козацтво.pdfметодична_розробка козацтво.pdf
методична_розробка козацтво.pdf
 
Презентация Microsoft Office PowerPoint.pptx
Презентация Microsoft Office PowerPoint.pptxПрезентация Microsoft Office PowerPoint.pptx
Презентация Microsoft Office PowerPoint.pptx
 
Укрмова. 9 клас.doc
Укрмова. 9 клас.docУкрмова. 9 клас.doc
Укрмова. 9 клас.doc
 

Recently uploaded

Recently uploaded (10)

Балади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна Гуда
Балади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна ГудаБалади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна Гуда
Балади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна Гуда
 
Defectolog_presentation_for_website.pptx
Defectolog_presentation_for_website.pptxDefectolog_presentation_for_website.pptx
Defectolog_presentation_for_website.pptx
 
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptxСупрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
 
Габон
ГабонГабон
Габон
 
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptxСупрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
 
Горбонос 2024_presentation_for_website.pptx
Горбонос 2024_presentation_for_website.pptxГорбонос 2024_presentation_for_website.pptx
Горбонос 2024_presentation_for_website.pptx
 
psychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.ppt
psychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.pptpsychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.ppt
psychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.ppt
 
Спектроскоп. Спостереження оптичних явищ
Спектроскоп. Спостереження оптичних явищСпектроскоп. Спостереження оптичних явищ
Спектроскоп. Спостереження оптичних явищ
 
Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"
Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"
Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"
 
Роль українців у перемозі в Другій світовій війні
Роль українців у перемозі в Другій світовій війніРоль українців у перемозі в Другій світовій війні
Роль українців у перемозі в Другій світовій війні
 

181,23.docx

  • 1. Лиманський ЗЗСО І – ІІІ ступенів № 4 Лиманської міської ради Донецької області 2023 р. Розробка уроку «Життєві уроки повісті І.С. Нечуя – Левицького «Кайдашева сім’я»
  • 2. Розробка уроку «Життєві уроки повісті І.С. Нечуя – Левицького «Кайдашева сім’я» Мета: - Формувати предметні компетентності: поглибити знання учнів про літературознавчий аналіз твору, ознайомити зі змістом повісті « Кайдашева сім’я», мотивувати здобувачів освіти до кращого пізнання глибинного змісту творів І. С. Нечуй – Левицького, збагачувати думки й почуття. - Формувати ключові компетентності: 1. Спілкування державною мовою: володіти всіма видами мовленнєвої діяльності. 2. Інформаційну: застосовувати інформаційнокомунікаційні технології, алгоритмічне мислення, аналізувати мовні явища, розвивати медійну грамотність. 3. Комунікаційну: формувати мовленнєву компетентність особистості, уміння аналізувати життєві ситуації, давати їм оцінку, доводити власну позицію, робити висновки. 4. Уміння навчатися впродовж життя: здатність до пошуку та засвоєння нових знань, набуття нових вмінь і навичок, уміння визначати навчальні цілі та способи їх досягнення. 5. Соціальну і громадянську: уміння працювати з іншими на результат, учитися будувати відносини між людьми, учитися ставитися до близьких із повагою та розумінням, усвідомлювати важливість збереження звичаїв та традицій українців. 6. Загальнокультурну грамотність: глибоке розуміння власної ідентичності. Обладнання: проєктор, інтерактивний плакат https://view.genial.ly/63df8c07e646e600157a5ecd/interactive-image- interactive-image Тип уроку: урок засвоєння нових знань Хід уроку І. Організаційний момент Де сонце засинає вечорами Під тихі колискові давніх літ, У спогадах живе разом з піснями Родинного тепла безмежний світ. Примножить щастя й радість із роками Тепло родинне, вишите добром, Якщо плекають діти із батьками У люблячих серцях його разом.
  • 3. Літа гайнуть у вирій за птахами, Минуле перейде у спогад-дим, Та вічно залишатиметься з нами Тепло, яке нам дав батьківський дім. Н.Погрібняк Учитель. Які почуття у вас виникли, коли ви почули цю поезію? (Відповіді учнів). Так, кожен згадав про свій рідний дім, свою сім’ю. Бо саме такими – теплими, дружніми мають бути родинні відносини. Але сьогодні ми з вами поговоримо про сім’ю, стосунки у якій, на жаль, далекі від ідеалу. Коли хочуть сказати про родину, де її члени постійно сваряться, то кажуть – «кайдашева сім’я». Вам цікаво, що це за сім’я така? Що ж ви скоро дізнаєтеся. Чи чули ви про таку сім'ю? Чи цікаво вам дізнатися про неї? Але спершу пригадаймо,що таке повість... ІІ. Актуалізація опорних знань учнів Дайте відповіді на питання: 1. Що таке повість? 2. Чим вона відрізняється від оповідання та роману? 3. Дайте визначення жанру соціально-побутової повісті. ІІІ. Визначення теми та мети уроку Учитель.Тема нашого сьогоднішнього уроку – знайомство зі змістом повісті І.С. Нечуя-Левицького «Кайдашева сім’я», її героями, визначення теми та ідеї твору. Мета нашої сьогоднішньої зустрічі – визначити, чому цей твір, на жаль, актуальний і в наші дні, які висновки можна зробити з цієї історії, щоб особисте життя кожного з вас склалося щасливо. ІV. Сприйняття та засвоєння нового матеріалу У 2023 році виповнюється 145 років від написання цієї книги. Група істориків отримала завдання, познайомитися з історію написання цієї книги, де тісно переплелися сміх та сльози, гумор та сатира, тривога та біль за наш народ. Історичне дослідження.( через діяльність учнів дослідити історію написання повісті) «Кайдашева сім’я» — реалістична соціально-побутова повість Івана Нечуя-Левицького, написана 1878 року. У творі розкриваються деякі риси вдачі українського селянства, його індивідуалізм, прагнення жити окремим, самостійним життям. Уперше вона була надрукована в журналі «Правда», 1879, № 3-12. Того ж року повість вийшла у Львові окремими виданнями. Ще перед тим, як повість почала друкуватися в «Правді», І. Нечуй- Левицький став клопотати про дозвіл на її видання в Росії, але царська цензура ставила всілякі перепони, вказуючи на ряд «предосудительныхмест» твору, зокрема в VI розділі, де змальовувалося перебування прочан у київських монастирях, та висуваючи інші претензії.
  • 4. Тільки 1886 року дозвіл на друкування повісті був даний за умови вилучення «в ней автором всехнеудобныхмест» відзначених цензурою. Унаслідок цього 1887 році вийшло в Києві видання «Кайдашевої сім’ї» з рядом цензурних купюр, авторських переробок та скорочень. Зокрема було перероблено початок і кінець твору. Тексти наступних прижиттєвих публікацій повісті (1894 та 1906 рр.) майже не відрізняються від видання 1887 р. В основу повісті «Кайдашева сім’я» автор поклав життя однієї селянської родини. Прототипом сім’ї Кайдашів стала родина селян Мазурів, відомих своїми бійками та колотнечами, проте в художніх образах Кайдашів проглядає широко узагальнена письменником трагедія життя тогочасного села взагалі. У 1993 році за повістю був знятий однойменний фільм кінооб’єднанням «Консорціум Козак», режисер — Володимир Городько. У 2020 році за мотивами цього твору було знято телесеріал «Спіймати Кайдаша», дія якого перенесена в наші дні. Твір неодноразово перевидавався й перекладався іншими мовами. Отже, діти, розгортаємо книгу й переносимося в мальовниче село Семигори. Учень читає текст, на інтерактивній дошці – вид села Семигори. «Недалеко от Богуслава, коло Росі, у довгому покрученому яру розкинулось село Семигори. Яр в'ється гадюкою між крутими горами, між зеленими терасами; од яру на всі боки розбіглись, неначе гілки дерева, глибокі рукави й поховались десь далеко в густих лісах. На дні довгого яру блищать рядками ставочки в очеретах, в осоці, зеленіють левади. Греблі обсаджені столітніми вербами. У глибокому яру ніби в'ється оксамитовий
  • 5. зелений пояс, на котрому блищать ніби вправлені в зелену оправу прикраси з срібла. Два рядки білих хат попід горами біліють, неначе два рядки перлів на зеленому поясі. Коло хат зеленіють густі старі садки. На високих гривах гір кругом яру зеленіє старий ліс, як зелене море, вкрите хвилями. Глянеш з високої гори на той ліс, і здається, ніби на гори впала оксамитова зелена тканка, гарно побгалась складками, позападала у вузькі долини тисячами оборок та жмутів. У гарячий ясний літній день ліс на горах сяє, а в долинах чорніє. Над долинами стоїть сизий легкий туман. Ті долини здалека ніби дишуть тобі в лице холодком, лісовою вогкістю, манять до себе в тінь густого старого лісу. Під однією горою, коло зеленої левади, в глибокій западині стояла чимала хата Омелька Кайдаша ...». Учитель. Давайте переглянемо буктрейлер і дізнаємося, про що розповідається в книзі. Перегляд буктрейлераhttps://www.youtube.com/watch?v=szQ9uvjbSpk Учитель. Коли приходиш у гості до незнайомих людей, виникає бажання дізнатися про них більше. Пропоную вам вправу «Знайомство». На екрані з’являться характеристики героїв. Вам потрібно буде вгадати, хто це. https://learningapps.org/watch?v=pu7d72db223 1. Учень. «Його молоде довгасте лице було рум'яне. Веселі сині, як небо, очі світились привітно й ласкаво. Тонкі брови, русяві дрібні кучері на голові, тонкий ніс, рум'яні губи — все подихало молодою парубочою красою. Він був схожий з виду наматір» (Лаврін) 2. Учень. «Широкий в плечах, з батьківськими карими гостримиочима, з блідуватим лицем. Тонкі пружки його блідого лиця з тонкими губами мали собі щось неласкаве. Гострі темні очі були ніби сердиті» (Карпо) 3. Учень. «Був дуже богомільний, ходив до церкви щонеділі не тільки на службу, а навіть на вечерню, говів два рази на рік, горнувся до духовенства, любив молитись і постити; він понеділкував і постив дванадцять п'ятниць на рік, перед декотрими празниками» (Омелько Кайдаш) 4. Учень. «Вона була вже не молода, але й не стара, висока, рівна, з довгастим лицем, з сірими очима, з тонкими губами та блідим лицем. Вона вміла дуже добре куховарить і ще й тепер її брали до панів та до попів за куховарку на весілля, на хрестини та на храми. Вона довго терлась коло панів і набралась одїхтрохи панства. До неї прилипла якась облесливість у розмові й повага до панів» (Маруся Кайдашиха) 5. Учень. «Висока на зріст, рівна станом, але не дуже тонка, з кремезними ногами, з рукавами, позакачуваними по лікті, з чорними косами, вона була ніби намальована на білій стіні. Загоріле рум'яне лице ще виразніше малювалось з чорними тонкими бровами, з темними блискучими, як терен, облитий дощем, очима. В лиці, в
  • 6. очах було розлите .щось гостре, палке, гаряче, було видно розум з завзяттям і трохи з злістю» (Мотря) 6. Учень. «Дівчинабула невелика на зріст, але рівна, як струна, гнучка, як тополя, гарна, як червона калина, довгообраза, повновида, з тонким носиком. Щоки, червоніли, як червонобокіяблучка, губи булиповні та червоні, як калина. На чистому лобі були ніби намальовані веселі тонкі чорні брови, густі-прегусті, як шовк» (Мелашка) Отже, на перший погляд, герої повісті красиві зовнішньо, працьовиті. Звичайно, у них є недоліки, як і у всіх людей. У деяких у характерах є нотки злості, але до пори до часу вони не псують клімат у родині. Спробуємо розібратися, чому сімейне життя трьох подружніх пар під одним дахом перетворилося на пекло. Учитель. Надамо слово «сімейним психологам». 1) Найбільше в конфліктах винна мати. 2) Вона одразу зайняла позицію – невістки мають мені догоджати. А повинна була б зрозуміти: невістка – не рабиня, а дружина її сина, яку він любить. Спочатку вона добре ставилася до Мотрі, тим різкішим був контраст. Із «другої матусі» свекруха перетворилася на пані, яка змушувала її виконувати роботу за себе, постійно критикує і ганить перед сусідами. Мотря не звикла до такого ставлення. Вона не ледача, була б рада допомогти, але горда і запальна натура дівчини не витримує такого ставлення. Від чоловіка підтримки немає, вона починає захищатися сама й поступово стає копією свекрухи. 3) Ще гірше поводиться Маруся з Мелашкою. Якщо з родичами Мотрі, багатою родиною Довбишів, Кайдашиха сваритися не дуже хоче, то дівчина з бідної багатодітної родини Балашів взагалі не має ніякої підтримки. На ній Кайдашиха відіграється за все, у тім числі й за сварки з Мотрею. Навіть мила та слухняна дівчина не витримує і втікає з дому, а коли її знайшли й повернули додому, стає схожою на інших членів родини. 4) Батько ніяк не може претендувати на голову родини. Він спивається, його поведінка стає смішною й страшною водночас. Хоча Омелько працьовитий і набожний ( а ще більше забобонний), сини його не поважають і з ним не рахуються, на дружину тим більше не має впливу. У родині він почувається нещасним. І врешті-решт, пиятика приводить його до загибелі. 5) Звичайно, краще, щоб молоді сім’ї жили окремо. Коли Карпо і Мотря відокремилися, перейшли до своєї хати, їм стало легше. Але розпочався новий конфлікт – між братами. Адже за звичаєм, мати залишається жити з родиною молодшого сина, тож неприязнь до неї перейшла на сім’ю Лавріна. До того ж додалися сутички за майно: землю, грушу, тварин, які забігають на чужу територію.
  • 7. 6) Страшно, що до всіх своїх конфліктів обидві сторони залучають дітей. Ті виховуються в атмосфері ненависті й жадібності, то ж є передчуття, що із засохлою грушею конфлікт не вичерпався, а лише "заснув". У цій сім’ї конфлікт зайшов уже так далеко, що навряд чи можна виправити ситуацію. Але дати поради іншим можна (метод «Фішбоун) Висновки надані в схемі «Фішбоун» На основі спостережень спробуємо виробити поради (пропозиції учнів) 1. Між членами родини має бути повага, незалежно від віку й стану в сім’ї. Діти повинні поважати батьків, допомагати їм, радитися з ними. Батьки повинні підказувати дітям, якщо вони чогось не знають, підтримувати, але не принижувати, поважати їх, усвідомлювати, що у них свій досвід, переконання, бажання. Приниження не призведе до поваги, якщо невістки й будуть підкорятися, то в душі насправді будуть зневажати та ненавидіти. 2. Згубна залежність веде до деградації особистості: пияків ніхто не поважає, із них сміються. До того ж вони спускають гроші та майно на випивку, це може призвести до зубожіння. 3. Відстоювати свою гідність треба, але не треба перетворюватися на злих і грубих людей. У чому причина постійних сварок у Кайдашевій сім’ї ?
  • 8. 4. Коли чоловік одружується, він бере на себе відповідальність за дружину, намагається зробити її щасливою. Їй потрібна підтримка, турбота. 5. Батьки мають подавати приклад дітям. 6. Якщо доведеться ділити майно, треба робити це чесно й справедливо, не бути жадібними і дріб’язковими. V. Закріплення вивченого матеріалу Учитель. Сподіваюся, ви зрозуміли, що хотів сказати І.С. Нечуй- Левицький своїм твором. А зараз я пропоную вам виконати декілька завдань, щоб добре засвоїти знання тексту. Кросворд https://learningapps.org/watch?v=ppdr084f323 1. Яку частину хати мазала Мотря, коли до неї завітав Карпо? (Призьба) 2. Через яке пристосування для прядіння вийшов конфлікт, у результаті якого Карпо побив батька? (Мотовило) 3. Про кого говорили Карпо і Лаврін на початку повісті? (Дівчата) 4. Форма рельєфу, яка поламала вози багатьом селянам? (Горб) 5. Як звали старого Кайдаша? (Омелько) 6. Край села, на якому жила родина Мелашки у Бієвцях? (Западенці) 7. Вона була дуже богомольна й щороку їла паску в Києві у Лаврі (Палажка) Ключове слово: Злагода
  • 10. Питання до пазлу Кайдашиха 1) «До природної звичайності української селянки в неї пристало щось вже дуже солодке, аж нудне. Але як тільки вона трохи сердилась, з неї спадала та солодка луска, і вона лаялась і кричала на ввесь рот». 2) «...виставила навмисне напоказ громаді жовті нові сап'янці. Сонце грало на чоботях. Сап'янці жовтіли на всю вулицю». 3) Знущалася з невісток Омелько Кайдаш 1) «Вважав, що хто в п'ятницю спостить цілий день, той не потоне в воді і не вмре наглою смертю». 2) «Йому приснилось, ніби в хату серед ночі вбігла коза з червоними очима, з вогнем у роті, освітила огнем хату, вхопила в передні лапи кочергу й почала поратись коло печі та все клацала до його червоними огняними зубами».
  • 11. 3) «Всі гроші, що він заробляв у пана та в людей на возах, на плугах та боронах, пропивав у шинку» Мотря 1) «Вона догадалась, що її свекруха недобра і що під її солодкими словами ховається гіркий полин. Але вона була не з таківських, щоб комусь покорятись». 2) Вибила свекрусі око 3) Міряла город паском так, щоб наміряти собі землі більше. Мелашка 1) Її краса так засліпила йому очі, так разом заманила серце, що вона йому здавалась не дівчиною, а русалкою.Вона заспівала пісні. Пішов гук по лісі і розлився по долині срібною луною. 2) Вона йому розказала, що її батько бідний, що мати її дуже любить і жалує, що в неї багато маленьких сестер та братів. 3) Залишилася в Києві і працювала у проскурниці. Карпо 1) Він був чоловік гордий, упертий, не любив нікому кланятись, навіть рідному батькові. 2) Побивши батька, забув про те і нітрішки не жалкував, неначе він побив якого-небудь парубка в шинку. 3) "Ходім в волость, бо я своєю часткою не поступлюсь" Лаврін 1) "Який гарний парубок, хоч і білявий, які в його веселі очі!" — подумала про нього дівчина. 2) Як тільки наставав вечір, як тільки висипали зорі на небі, його тягло в Бієвці. 3) — Зобіжає тебе, моє серце, мати, — сказав він i неначе закрасив материну лайку своїми ласкавими словами. VІ. Домашнє завдання Підготувати відповідь на питання: «Що треба робити, щоб не стати «кайдашевою сім’єю»( за необхідністю прослухати аудіокнигу). Аудіокнига https://www.youtube.com/watch?v=J5uuO8acaOE VІІ . Рефлексія та оцінювання І закінчити нашу зустріч хочеться словами Дмитра Білоуса: На світі білому єдине, як і дніпрова течія, домашнє вогнище родинне, оселя наша і сім’я. В щасливі і в тяжкі години – куди б нам не стелився шлях не гасне вогнище родинне, в людських запалене серцях.
  • 12. Я бажаю, щоб біля вашого домашнього вогнища буде завжди тепло й затишно, щоб усі члени родини любили один одного і жили в гармонії. А тепер підведемо підсумки. Рефлексія за методом «Незакінчене речення» На цьому уроці я дізнався… Я йду з цього уроку … Мені хотілося б надалі навчитися… Мій настрій на уроці