1. Тема. І. С. Нечуй-Левицький. Повість «Кайдашева сім’я».
Реалізм твору, вічна актуальність проблеми батьків і дітей
Мета.
Ключові компетентності:спілкування державною мовою; уміння вчитися
впродовж життя; соціальна та громадянська компетентності.
Предметні компетентності: усвідомити роль української мови як
ключового чинника творення нації й держави, самоствердження
особистості; толерантно дискутувати, обстоювати власну думку;
використовувати різноманітні стратегії навчання; застосовувати
комунікативні стратегії відповідно до мети й ситуації спілкування;
знаходити, аналізувати, систематизувати одержану інформацію;
поціновувати людську гідність.
Очікувані результати: учень / учениця пояснює основні постулати
християнської моралі: ідеали чесності, скромності, любові до ближнього,
поваги до старших; аналізує та інтерпретує твір у культу-
рологічному контексті; виявляє зв’язок літератури з іншими видами
мистецтва; дискутує з приводу порушених у творі проблем, толерантно
обстоює власну позицію; знаходить компроміс у дискусії; усвідомлює роль
краси й сили художнього слова в повсякденному житті.
Теорія літератури: поняття про реалізм
Обладнання: портрет письменника, різні видання повісті «Кайдашева
сім'я», ілюстрації до твору, пам’ятка «Правила дискусії»
Тип уроку: урок застосування навичок і вмінь з елементами дискусії
Методи і прийоми: прийом «Здивуй», робота зі словником, інтерактивна
вправа «Мозковий штурм», прийом «Театр одного актора», робота в
групах, питання проблемного характеру,інтерактивна вправа «Незакінчене
речення»
Епіграф
Шануй батька і матір своїх, і
довгими будуть твої літа.
Із Біблії
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
1. Прийом «Здивуй»
Методична ремарка. Учитель ставить перед учнями дві вази: глиняну й
кришталеву, пропонує їм сказати, яка з них простіша, якою частіше
користуються в побуті, а якою милуються, яка захована в шафі.
2.Слово вчителя.
- Яку із двох ваз ми б назвали реальною, простою, а яку красивою,
романтичною?
- З якою вазою ми можемо порівняти героїв «Кайдашевої сім’ї»?
2. IIІ. Оголошення теми, мети уроку, пояснення епіграфа. Мотивація
навчальної діяльності
ІV. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу
Отже, повість «Кайдашева сім’я» написана в стилі літературного напряму
«Реалізм»
1. Робота зі словником
Реалізм (лат. realis – речовий, дійсний) - мистецький напрям ХІХ століття,
що зображував типові характери в типових обставинах,прагнучи до глибо
кого й панорамного змалювання життя в його закономірностях і
суперечностях. Його основні ознаки: соціальна зумовленість характеру
людини, змалювання згубного впливу антигуманного світу на вчинки і долю
героїв; психологізм, відтворення внутрішнього світу героїв; гуманізм,
співчуття і протест проти всіх форм соціального і духовного поневолення
людини. Реалістами називали людей, які ставили перед собою таку мету, яку
можна було досягти.
2. Інтерактивна вправа «Мозковий штурм»
- Що дає підстави визначити твір «Кайдашева сім’я» як реалістичний ?
(Учні роблять висновки в ході інтерактивної вправи.)
Орієнтовні відповіді:
- Твір цілком реалістичний, тому що правдиво, об’єктивно й усебічно
відображає дійсність, типові характери в типових обставинах; відтворює
життя «у формах самого життя».
- Показуються соціальні процеси та явища в пореформеному селі другої
половини XIX століття, їх вплив на свідомість селян.
3. Слово вчителя
Сьогодні на уроці ми з вами подискутуємо. Давайте спробуємо осмислити
вчинки, зрозуміти їх, відчути ті почуття, які переживали герої повісті.
4. Робота в групах. Дискусія
І група доведе, знайде докази, аргументи на користь батьків, а ІІ - на
користь дітей. Але перед цим познайомтеся з правилами дискусії.
Ознайомлення з пам’яткою «Правила дискусії»
1. Чітко визначте свою точку зору й аргументи до неї.
2. Вступаючи в дискусію, не починайте її з тих питань, за якими ваша думка
не збігається з думкою вашого опонента.
3. Висловлюючи свою думку, дотримуйтесь змістовності, правильності,
повноти та послідовності розкриття теми.
4. Достатньою мірою використовуйте довідкову й художню літературу та
посилання, зроблені на неї. Аргументи не слід пропонувати в низхідному
порядку.
5. Уникайте категоричності, особливо якщо ви заперечуєте.
6. Умійте почути та зрозуміти опонента.
7. Не переривайте свого співрозмовника.
8. Бажайте не перемогти, а знайти істину.
А зараз на сцену запрошую головних героїв повісті «Кайдашева сім’я».
3. 5. Прийом «Театр одного актора»
Методична ремарка. До дошки по черзі виходять учні, які перевтілилися в
героїв повісті.
Кайдашиха: (гордовито). Я – поважна жінка. Дуже дбаю про те, щоб моя
сім’я – чоловік, сини, а тепер і, хай їм грець, невістки – мене шанували.
Особливо невістки. Хай знають своє місце. Вони молодші за мене, то їм і
господарювати, а я спочину на старості літ та допоможу порадами.
Омелько Кайдаш: Що я можу сказати? Я робоча людина( показує свої
руки). Маю сім’ю, дітей, але поваги від них ніякої, бо лихі в мене діти,
нечемні, не поважають батька. Я ж набожна людина. Ходжу до церкви,
дотримуюся посту. Іноді вип’ю чарчину.
Карпо: ( у погляді – зверхність, упевненість у собі, вираз обличчя –
сердитий). Я не розумію, що маю говорити. Ніколи не пояснював нікому,
чому так чиню. Поводжуся так, як хочу. І не повинен ні перед ким звітувати.
Мотря: ( гордовитий погляд, руки – у боки). І ви хочете зі мною
сперечатися? А дзуськи! Не дочекаєтеся. Свекруха спробувала – позбулася
ока. Чи вам ваших очей не жаль?
Лаврін: Ой як мені хочеться бути самостійним, хазяїном! Мій батько вже
старий, хай спить на печі, я буду господарювати. Батько навчив мене ходити
і біля плуга, і біля пасіки.
Мелашка: Що трапилося з нами? Ніжність і кохання наше не погасли, але
почали тьмяніти. А може, то з кожним таке діється? Турботи про
господарство, діти, свекрушенька…
6.Слово вчителя.
Ви прослухали головних героїв, а тепер дайте відповідь на запитання: «Хто ж
винен у постійних сварках у сім’ї Кайдашів: батьки чи діти?»
Демонстраційна таблиця допоможе правильно сформулювати свої думки:
Мені здається…
На мій погляд…
Я думаю інакше…
На відміну від…
Я не згоден із думкою…
Я погоджуся з тим, що, але…
Мені ближче позиція…
Варіанти аргументів
Мені здається, що старий Кайдаш не досить приділяв уваги вихованню
своїх синів. «Він був добрий стельмах,заробляв добрі гроші, але ніяк не міг
удер- жати їх в руках. Гроші втікали до шинкаря. Панщина поклала на Кайда-
шеві свій відбиток». Чимало настраждавшись, наробившись за свій вік так,
що «аж шкура болить», Кайдаш намагається знайти забуття в чарці. Потова-
ришувавши з оковитою, він утрачає повагу старшого сина Карпа.
Я думаю, що Карпо, старший син Кайдаша, із дитинства був грубуватим,
ріс черствим, бездушним. Ці риси поступово набирали тільки обертів. Він
4. був першою дитиною, мабуть, його більше пестили, пробачали грубість. Ко-
ли парубкував, то теж був мовчазний, гордовитий, ніколи навіть не сміяв- ся.
«Його насуплене, жовтувате лице не розвиднювалося навіть тоді, як губи
осміхалися». Після одруження та народження сина Карпо ніби виріс у влас
-них очах, відчув себе справжнім хазяїном. Починає поводити себе ще більш
егоїстично. Він ніколи не був покірним, не змовчував батькам, під час сварки
через мотовило вперше підняв руку на старого Кайдаша. Про його жорсто-
кість та черствість знало все село. Я погоджуюся із тим, що батьки
належним чином не займалися його вихованням, тому й мають такий
результат.
Я не згоден із думкою, що Кайдаш не займався вихованням дітей, тому що
він був богомольна людина, а значить цінував свою сім’ю й доклав усіх зу
-силь для виховання хлопців.
На мій погляд, стара Кайдашиха не знаходить спільної мови зі старшим
сином та невісткою, тому що панщина наклала на неї свій відбиток. Замоло-
ду вона довго служила в панів і «набралася од їх трохи панства», «до при-
родної звичайності української селянки пристало щось вже дуже солодке, аж
нудне»: зовнішня пиха, облесливість у розмові.
Я не згоден із думкою, що у сварках винні батьки. Розпалюванню ворож-
нечі сприяли й невістки, особливо Мотря. У неї надто дріб’язкова натура.
Вона ладна лаятися за яйця, курей, кухоль, а наслідки всього цього – жахли-
ві порушення етичних норм, народної моралі, бо син здіймає руку на батька,
Мотря вибиває Кайдашисі око. Карпо женеться з дрючком за матір’ю, зага-
няє в ставок і ладен вдарити, та зупиняється, бо «не так шкода матері, як чо-
біт».
V. Систематизація та узагальнення вивченого
1. Слово вчителя
Отже, прямої відповіді на запитання: «Хто винен у постійних сварках у сім’ї
Кайдашів:батьки чи діти?» ми дати не можемо, винні всі. Старшим требе бу-
ло бути добрішими. мудрішими, а молодшим – уважнішими й поважати своїх
батьків.
2. Проблемні запитання до учнів
- У чому криється проблема стосунків батьків і дітей часів І. Нечуя - Левиць
-кого і в наш час?
( У другій половині ХІХ століття ( у селі) проживання дорослих дітей із бать-
ками – вимога повного підкорення старшому; малоземелля, бідність; малий
життєвий простір, дві - три господині в хаті; егоїзм.
У наш час – відсутність окремого житла, безробіття, залежність від матері-
альної допомоги батьків, лінощі, егоїзм).
–Які шляхи подолання цієї проблеми в наш час ви бачите?
( Реальна й систематична підтримка молодих сімей з боку держави; праце-
любність, прагнення до фінансової незалежності, повага до старших, розу-
міння того, що батьки свій обов’язок виконали, настала черга дітей викону
5. -вати свої щодо батьків).
3. Асоціація
Запишіть асоціації до слів: бабуся ( добра, спокійна, працьовита, щедра, ду-
же любить своїх онуків); дружина (ніжна, любляча, терпляча, поступлива);
батько ( працьовитий, справедливий, відповідальний, голова сім’).
VІ. Підсумок уроку. Рефлексія
Інтерактивна вправ «Незакінчене речення»
Продовжіть речення:
Мене зацікавила проблема…
Твір «Кайдашева сім’я» звучить по – сучасному, тому що…
VІІ. Домашнє завдання
Скласти діалог між Марусею Кайдашихою і своєю бабусею ( кожен учень за-
писує прізвище, ім’я своєї бабусі).
VІІІ. Оцінювання. Аргументація оцінок
6. -вати свої щодо батьків).
3. Асоціація
Запишіть асоціації до слів: бабуся ( добра, спокійна, працьовита, щедра, ду-
же любить своїх онуків); дружина (ніжна, любляча, терпляча, поступлива);
батько ( працьовитий, справедливий, відповідальний, голова сім’).
VІ. Підсумок уроку. Рефлексія
Інтерактивна вправ «Незакінчене речення»
Продовжіть речення:
Мене зацікавила проблема…
Твір «Кайдашева сім’я» звучить по – сучасному, тому що…
VІІ. Домашнє завдання
Скласти діалог між Марусею Кайдашихою і своєю бабусею ( кожен учень за-
писує прізвище, ім’я своєї бабусі).
VІІІ. Оцінювання. Аргументація оцінок