1. Тема. Кого можна побачити в мікроскоп.
Мета: формувати уявлення учнів про мікроби, як живі організми, їх
різноманітність та значення в природі та житті людини; вчити висловлювати
міркування та доводити їх; виховувати санітарно-гігієничні навички.
Обладнання: картки-малюнки, кольорові олівці, мікроскоп, предметні
малюнки.
Хід уроку
I.Організаційний момент
Вітання у колі.
До привітання добавляти прикметник для опису себе.
Н. Доброго ранку, я розумний.
Доброго ранку, я наполеглива.
II. Хвилинка психологічного настрою.
Зачитують вірш.
Є звички-квіти
Звички-як дуби.
Є гарні звички,
Звички є погані.
Вони сильніші за людей,
А люди-їх раби,
Схиляють голови
Неначе каторжани.
- Назвіть гарні звички.
- А які ж погані?
III. Повторення вивченого.
Пропоную вам зіграти в гру «Так чи ні?»
Якщо корисно-плесніть у долоні, якщо шкідливо- тупніть гіжкою.
- Бути охайним
- Їсти багато цукерок
- Робити зарядку
- Не чистити зуби
- При чханні прикривати ротик і носик серветкою
- Гризти нігті
- Облизувати пальці
Вправа «Мозковий штурм»
Доведіть, що гризти нігті шкідливо.
IV.Засвоєння нових знань
1.Вправа «Головоломка»
Прочитай слова виконавши математичні дії.
МІК+РОД-Д+СКОП=
БАК+ТЕРКА-КА+ІЇ=
ХВІСТ-ІСТ+К-К+ОРОБ+А=
МІ+КРОЛІ-ЛІ+БИ=
2. -Серед поданих слів є два слова –родичі.
-Назвіть їх.
-Що ви знаєте про мікроби, бактерії?
- Де живуть?
-Який мають вигляд?
-Чому ми їх не бачимо?
2.Розповідь з елементами бесіди вчителя хімії.
Протягом тисяч років свого існування людина не мала уявлення про те, що
викликає його захворювання. Первісні люди вважали, що хворобу викликають
злі духи, що живуть усередині своєї жертви. І лише в1865 році наука довела, що
причиною захворювань є мікроби.
Вони оточують нас усюди. Бактерії є в повітрі, у воді, грунті, молоці, живих
організмах.
3. Вони різноманітні за формою:кулясті, паличкоподібні, спіральні, зігнуті у
вигляді коми.
(показує на таблиці)
Розмножуються бактерії поділом навпіл. Діляться дуже швидко. Кожні 20хв. З
однієї бактерії утворюються дві.Якби не сонячне світло, яке є згубним для
бактерій, то вони заполонили б всю планету.
Практична робота з мікроскопом.
Побачити мікроорганізми неозброєним оком. Для цього існує спеціальний
прилад- мікроскоп. Саме завдяки йому ми побачимо деякі мікроби збільшені у
сотні разів.
Серед них є такі, які потрапляючи в організм людей і тварин викликають
захворювання.Такі бактерії називають хвороботворними.
3.Пробемне запитання.
-Як потрібно діяти, коли на руці є ранка?
- Як правильно обробити її?
-Що станеться, якщо ранку не обробляти?
Якщо не обробити рану, то може утворитися гнійник. Це станеться тому, що з
брудом у рану потрапили хвороботворні бактерії, які й спричинили нагноєння.
- Де завжди багато бактерій?
(відповіді дітей)
4. Робота в парах.
Прочитати подані відповіді та доповнити власними.
1. У неприбраному й не провітреному приміщенні.
2.На брудних руках.
3. На немитих овочах і фруктах.
4.Багато бактерій у роті
5.
6.
4. 5.Робота в групах.
Розгляньте малюнки та визначіть, хто з дітей наражає себе на небезпеку.Чому?
Складіть правила гігієни яких потрібно дотримуватися, щоб в організм не
потрапили хвороботворні мікроби.
Вправа «Карусель»
Записують правила, потім презентують їх.
* Щотижня робити вологе прибирання у будинку, квартирі.
* Щодня провітрювати приміщення.
* Слідкувати за чистотою нігтів, обрізувати їх.
* Двічі на день чистити зуби.
* Тримати в чистоті тіло й волосся.
* Мити руки з милом.
* Добре мити овочі та фрукти перед вживанням.
* Не відвідувати хворих на ангіну, паротит, кір, вітряну віспу.
6. Проблемне запитання.
Чи можуть бактерії бути корисними?
Розповідь учителя.
Є бактерії які очищують довкілля від забруднення відмерлими рештками
живих організмів. Завдяки їм рештки перегнивають, перетворюються на
перегній і роблять грунт родючим.
- Назвіть продукти харчування, що перед вами.
(Йогурт, сметана, кефір, сир, масло, квашені огірки, оцет)
Виявляється молочнокислі бактерії допомагають нам одержати ці продукти
харчування.
Коли ми квасимо овочі, ці бактерії утворюють кислоту, яка вбиває інші бактерії,
тому овочі не псуються.
Завдяки оцтовим бактеріям утворюється оцет.
V. Підсумок уроку.
Легко захворіти та важко вилікуватись. Не можна повернути втрачене здоров’я.
Тому важливо дотримуватись правил гігієни, щоб не зашкодити собі та іншим.
Бажаю усім завжди бути здоровими.