1. Підготувала заступникдиректора
з навчально-виховної роботи
ЗШ І-ІІІ ступенів №10
Пудич Вікторія Вікторівна
Урок з предмету«Основи здоров’я»
Тема:Права дитини. Право на медичну допомогу.
Мета:
ознайомитиучнів з поняттям про здоров’я інездоров’я;
сформувати уявлення про те, що здоров’я значною мірою залежить від
них самих;
роз’яснити дітям, чому держава повинна опікуватися їхнім здоров’ям,
допомогти дітям з’ясувати відповідальність держави з цього питання;
пропагувати здоровий спосіб життя;
допомогтидітям сформуватиспівчутливе і активне ставлення до хворих
дітей;
розвивати уяву, мислення, творчі здібності дітей.
Обладнання: дитячі малюнки, ілюстративний матеріал, «скринька», « квіточка
– семибарвиночка» - на дошці.
Основні поняття: телефон 103 – швидка допомога, здоров’я, ст. 24 Конвенція
про права дитини.
Форми роботи: групова, фронтальна, робота в парах.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
І. Організація классу.
- Дорогі діти! Подивіться одне одному в очі, посміхніться, передайте
частинку свого гарного насторою іншим. От бачите, від ваших посмішок
затишніше і світліше стало в нашому класі.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Зрозуміло, всім відомо,
Що приємно буть здоровим,
Тільки треба знати,
Як здоровим стати.
- Що на вашу думку означає слово здоров’я?
- Які асоціації воно викликає?
2. (На дошці написано слово « Здоров’я»).
Гарно вчишся Читаєш книжку Граєш у м’яча
Усміхаєшся Прибираєш кімнату
- Що ж для людини є найдорожчим? (Найдорожчим для кожної людини є її
здоров’я. Коли ти здоровий легко впораєшся з будь – якою справою.)
- А як же зберегти здоров'я? ( Додержуватися розпорядку дня, правильно
харчуватися, виконувати правила особистої гігієни тощо.)
- Що сприяє нездоров'ю? ( Невиконання цих правил, паління, вживання алкоголю,
наркотиків).
-
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
- Кожна людина, особливо в дитинстві, потребує любові та піклування,
доброзичливого ставлення до себе, відчуття своєї значустості та
необхідності. Головне, що завжди повинен пам'ятати дорослий – це те, що
перед ним людина, особистість зі своїми потребами та бажаннями, до яких
необхідно ставитися з повагою.
- Отже, сьогодні на уроці ми розглянемо право дитини на здорове життя та
медичну допомогу.
Вправа « Очікування».
- Що ви очікуєте від уроку? ( Учні висловлюють свої думки, починаючи фразою «
Я очікую…»)
- Я очікую, що ви правильно висловлюватимете свої думки, уявлятимете,
злагоджено працюватимете.
IV. Сприйняття та засвоєння нових знань.( Використання презентації « Права
дитини»)
- Ви мали нагоду ознайомитися з правами дитини, з Декларацією та
Конвенцією прав дитини – згадаємо права дитини.
Право на дозвілля.
Право на корисну і якісну їжу та житло.
Право на медичну допомогу.
Право на відпочинок.
Право на освіту.
Здоров’я
3. Право на захист від фізичного і психологічного насильства.
Право на життя.
- Сьогодні ми розглянемо право на здорове життя та медичну допомогу.
- Отже, якщо ви веселі, їсте з апетитом, міцно спите, в день рухливі і спритні,
значить ви здорові. Добрездоров'я – це коли у вас нічого не болить, на уроках
ви уважні, старанні, активні. Ви, здорові, коли нормально зростаєте, добре
себе почуваєте. І якщо ви захворієте, то можете викликати « швидку
допомогу» за номером «103» (У скриньку).
1. Робота в групах.
Гра «Розсипанка»
- Зберіть і прочитайте прислів’я.
В здоровому тілі здоровий дух.
Твоє здоров’я, в твоїх руках.
Найбільше багатство – твоє здоров’я.
Як про здоров’я дбаєш, так і маєш.
Фізкультхвилинка. ( Анімаційна. Діти повторюють рухи за казковими
героями. Використання комп’ютера)
2. Робота в групах.
( Вчитель пропонує учням об’єднатися в групи по 5 – 6 осіб за кольором. На столі кожної
групи казки, або оповідання для дітей, в яких іде мова про ставлення персонажів до свого
здоров’я « Мийдодір», «Лікар Айболить», « Пригоди черепашок Ниндзя», «Федорине горе»)
( На дошці вчитель записує питання для обговорення)
Хто був щасливим і здоровим у казці? Чому?
Хто почувався погано? Чому?
3. Робота в парах. Тест.
Щоб бути здоровим, треба:
o 1. Рано лягати спати.
o 2. Дивитися телепередачі про здоров'я.
o 3. Не переїдати.
o 4. Займатися спортом.
o 5. Нормально харчуватися.
o 6. Займатися фізичною працею.
o 7. Мати особисте мило і мочалку.
o 8. Не виходити на вулицю, не запрошувати нікого в гості.
o 9. Стежити за чистотою свого одягу та взуття.
- Здоров’я дітей – така важлива річ, що у Конвенції про права дитини записано,
що всі діти мають право на допомогу лікарів.( ст.. 24, у скриньку)
- Нажаль у багатьох частинах світу хворіють, голодують, навіть вмирають діти.
Скажіть, звідки ми можемо дізнатися про сумні чи веселі новини в світі?
( Телевізор, радіо, газети).
4. - Правильно, всі ці новини для нас готують журналісти. Ви хочете побувати в
ролі людей, в яких беруть інтерв’ю?
Гра «Мікрофон»
Як ви вважаєте, чому держава повинна піклуватися про здоров’я
дітей? (Відповіді дітей)
- Молодці. Отже, там, де піклуються про здоров’я дітей, виконують право на
швидку і якісну медичну допомогу, там діти займаються спортом, отримують
якісну і здорову їжу, вітаміни; якщо захворіли, лікуються в сучасних
обладнаних лікарнях; допомагають їм добрі і вмілі лікарі; є всі необхідні ліки.
4. Фронтальна робота.
- Але нажаль, діти, є такі люди, які хворіють від народження, мають якісь
фізичні недоліки. Пригадайте історію про дівчинку ,до якої потрапила
«квіточка – семибарвиночка». Як використала дівчинка сім пелюсточок?
(Відповіді дітей). Але от сьому, останню пелюстку, вона використала дуже
розумно.
- Що було останнім бажанням дівчинки? ( Відповіді дітей)
- Але так буває тільки в казках. В житті, нажаль, деякі хвороби вілікувати
неможливо. Діти, які мають фізичні та інші недоліки, теж хочуть вчитися,
гратися, спілкуватися з друзями.
- Давайте уявимо собі, що на деякий час до нас потрапила « квіточка –
семибарвиночка». У вас є можливість подумати і загадати по одному бажанню
для цих дітей. (Відповіді діти пишуть на клейких листочках і прикріплюють на « квіточку –
семибарвиночку»)
5. IV. Підсумок уроку.
- Що цікавого ви дізналися на уроці?
- Як держава повинна піклуватися про здоров’я дітей?
- Як ви гадаєте, чим краще допомогти дітям, які мають фізичні та інші
недоліки добрим словом, чи добрим ділом?(Діти приклеюють клейкі листочки)
/_______________________/______________________/
Добрим словом Добрим ділом
Література
1. Антон Алатон. Учись бути здоровим – К.: Алатон, 1998
2. Бойченко Т., Колотій Н., Царенко А., Жеребецький Ю., Голі Д., Луцюк Р.
Посібник для батьків учнів молодшого шкільного віку. – К.: Прем'єр –
Медіа,2001.
3. ВолодарськаМ.О. Основиздоров’я.Робочийзошит. 2 клас. – Х.: Лєта,
2007
4. Загальна Декларація прав людини
5. Конвенція ООН про права дитини
6. Перші кроки: посібник для початкового вивчення прав людини (склали
Хосе Турчик, Л. Маринович, І. Савчик) – Дрогобич:Коло, 2000.
7. Усачев А. „Приключения маленького человечка. – М., 1994 г.