Бібліотека – розвиток дитячої творчості та дозвілля для дітейpptx
187
1. Тема:Харчовіотруєння. Перша домедичнадопомогаприотруєннях.
Практична робота:Моделювання ситуації надання першої допомогиприотруєннях.
Мета:надати знань про наслідки незбалансованого харчування;формувати вміння
розпізнавати ознаки харчового отруєння та хвороби, що з ним пов’язані;формувати
вміння надавати невідкладну допомогуприхарчових отруєннях;формувативміння
працювати у групі; розвиватиувагу,образнемислення, логіку; виховувати культуру
харчування, почуття відповідальності за здоров’я, толерантності, здоров’язберігаючі
навички.
Обладнання:підручник « Основи здоров’я» БойченкоТ.Є.2016, ілюстративний і
додатковийтекстовийматеріал; ліки,бинти,марганцевокислий калій, вода у
пластиковій пляшці.
Тип уроку:урок засвоєння новихзнань (урок-тренінг)
Хід уроку
1.АКТИВІЗАЦІЯ ПІЗНАВАЛЬНОЇ ТА НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІУЧНІВ.
Тема уроку стосується кожного з нас. З нею ми стикаємось хто 1, хто 3 , а хто і 5
разів на рік. Проблема напевно виникла з часів виникнення людського життя. За
статистикою, кожен третій за рік стикається з даною проблемою. В світі за рік від
цієї недуги потерпають 2 млн людей. А кількість жертв перевищує жертв ДТП.
Розгляньтемалюнок на слайді (слайд 1)
Як ви думаєте, про що піде мова на сьогоднішньомууроці?
2. Правильно, про харчування, про його безпеку та наслідки, якщо ми не будемо
дотримуватись елементарних засобів безпеки. І кожен з нас стикався з проблемами
отруєння, кишкових розладів тощо, бо був неуважний при харчуванні.
2. Оголошеннятеми та мети уроку.(слайд 2)
Отже тема уроку – Основи безпеки харчування.
Долі націй знаходяться в залежностівід того, як вони харчуються.
(Жан Антельм Брилья - Саварен)
Сьогодніна уроціми познайомимосяз основамибезпеки харчування, з хворобами,
до яких призводить неякісне, незбалансоване харчування, дізнаємося,що таке
харчовідобавки. Ми спільно змоделюємо ситуацію отруєння і виробимо алгоритм
вашої поведінки та надання першої допомогиприотруєннях і кишкових інфекціях.
2.МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІШКОЛЯРІВ.
Ця тема актуальна з початків народження життя. Адже ми є те, що ми їмо.
Кожен рік , за статистикою, в Україні кожен третій за рік має харчовеотруєння,
помираєблизько 180.
3. Актуалізація життєвого досвідута опорнихзнань учнів.
Знайомство-асоціації.
Пропонуювсім продовжитифразу: « Я думаю, що правильно харчуватися – це …»
( слайд 3)
-не їстибагато жирних продуктів; -вживати свіжі продукти;
-їсти в один і той же час; -їстипродукти без ГМО;
-їсти побільше овочів та фруктів; -дотримуватися режиму харчування;
-тощо.
Сьогодніми будемо працювати не в зошитах, а на спеціальних листках А4, щоб до
кінця уроку скласти пам’ятку-буклет про основи безпеки харчування.
3. (роздатипо партам складені роздруківкибуклету).
Почнемо з правил безпеки харчування (слайд 4). Перед вами є малюнки . На
сторінці підручника с. 51(роботаз підручником) є матеріал, що допоможевам
сформулюватиправильні відповіді. Пограємо в асоціації ( малюнок - дієслово, що
його асоціює)
Отже, перше – це перевірити
2- мити
3 – сортувати
4- готувати
5- зберігати
6- викидати
Запишіть правила в листок-буклет (Правила безпеки харчування)
Зберігання продуктів. Бліц- опитування.(слайд5)
Скільки можна зберігати в холодильникумолоко,кефір? – 36год або 3 доби
……………………………………………………………. ковбасу- 6 днів
…………………………………………………………..Яйця – 21 день
……………………………………………………….Свіжі овочі – до 6 днів
1……..10.……..20………30днів
4. Пояснення нового матеріалу.
Розповідь вчителя. Запевних умов мікроби мають властивість дуже швидко
розмножуватись – уже через 12 годиніз однієї бактерії може утворитись близько 7
мільярдів. Що ж це за певні умови? Ось вони: тепло, волога, час. Бактерії, що здатні
4. викликати харчові отруєння, ростуть та розмножуються переважно притемпературі,
близькій до температури тіла людини – 370С. При температурі нижче 100С ріст усіх
небезпечних для нас бактерій уповільнюється. При температурі вище 63 0С
більшість бактерій гине.
Роботаразом з класом У підручнику на сторінці 49 знайдіть харчове отруєння –
ботулізм. Прочитайте його. Отже. Воно найнебезпечніше. Ботула не гине при
кип’ятіння 5 годин, а при т 120 через 30-40 хвилин. В Україні немає вивороткивід
хвороби. В 2017- 2018 роках є спалах цієї хвороби. В Україні випадки ботулізму
спричиненів основномуспоживанням в'яленоїриби. Продукція була придбанау
гіпермаркетах "Караван", "Ашан" та супермаркеті "Мегамаркет".
Хвороба, яка йде до нас через немиті руки,овочі – дизентерія.
В деяких продуктах (молоко, м'яснівироби)сальмонели здатніне тільки
зберігатися, а й розмножуватись, незмінюючи зовнішнього виглядута смаку їжі (
наприклад, у напівфабрикатах). Соління та копчення на цього збудника кишкової
інфекції впливають незначно, а заморозканавіть збільшує терміни виживання
мікроорганізмів в продуктах.(слайд 6)
Мікотоксикоз – виникає при вживає пліснявілих продуктів.
Проблемне питання.Але є отруєння, які викликаються продуктамисвіжими,
митими без будь – яких ознак спорченості. Ці отруєння є однимиз тяжких. Як ви
думаєте, що це за продукти?
Розповідь вчителя. Отже, подивіться на слайд. Це отруєння природнього
походження .Їх викликають отруйні рослинита гриби. Найсмертельнішим є
отруєння грибами, особливо блідою поганкою. Достатньо ,щоб даний гриб полежав
в корзинціз їстівними , щоб спровокуватитяжке отруєння. І в даному випадку
необхідно викинути всю корзинкуз грибами. Отруєння грибамивикликає тяжкі
пошкодження нервової, мозкової,серцевої діяльності, вражає руховий апарат
людини тощо. У хворих, що отруїлися грибами, спостерігаютьсятакі спільні ознаки
недуги: біль всередині, розлад шлунку, нудота, починається блювота, людина
відчуває загальну слабкість.
5. Спостерігається також зміна зіниць. Одна стає вужча, друга - ширша. Буває, що
іноді у хворого з’являютьсязоровіі слухові галюцинації, конвульсії, марення. Після
збудження наступає втрата свідомості, при цьому спостерігається посмикування
деяких м’язів, найчастіше обличчя і пальців рук. Навіть при легкому отруєнні
грибамитреба негайно звернутися за медичною допомогою чивідправити хворого
до лікарні. Часто від того, як швидко буде надано медичну допомогу, залежить
життя людини. Не всі ягоди, які трапляються нам в лісі, парку чи навіть на
присадибній ділянці, їстівні, а декотрі з них взагалі смертельно небезпечні. Та якщо
доросліце знають і обходять їхстороною,вберегтидітей від отруєння такими
рослинамиважче. Адже при контакті з ними можуть бути глобальні наслідки. Аби
уникнути таких випадків, розкажіть малюкові, що не всі квіти можна брати до рук, а
ягоди – їсти. Якщо дитина взагалі маленька, стежте, аби вона не торкалася отруйних
рослин. Якщо ж є такі вдома на присадибнійділянці, краще їх позбутися.
Роздивіться ці ягодита гриби. Будьте обережні.
Проблемне питання.
Але чомуна слайді є вишня, картопля?
Так, кісточки вишні і черешні – отруйні. А позеленіла картопля містить соланін –
отруту, тому таку картоплю не можна вживати .
На закріпленняу вас на листочках-буклетах є малюнки– підпишіть, які саме
небезпеки чатуютьна вас через неправильнеїх вживання.
Здорова хвилинка
1. Підніміться , хто за цей тиждень вживав хоч 1 раз кока-колу , чіпси або
сухарики.- Сядьте
2. Підніміть руку, хто за минулий тиждень більше 5 разів вживав кока-колу,
ЧІПСИ, СУХАРИКИ – сядьте.
3. Підніміть ліву руку , хто за останній місяць вживав хоч з 5 разів ці продукти.-
4. Підніміться, хто був в Макдональдсіза останній місяць. – сядьте.
5. Уявіть своюулюблену їжу. Уявіть ,що вона перед вами зверху. Дотягніться
правоюрукою до неї. Схопили свій смаколик ? А тепер опустіть руку ті, в
кого цей смаколик смажений, газований,тобтошкідливий продукт.
6. 6. Підніміть ліву руку ті,хто вчораїв першу страву. Опустіть.
7. Підніміть обидвіруки т і, хто вживав вчорасвіжі фрукти. Опустіть.
Статистика невтішна. 80 відсотків учнів шкіл України віком від 10 до 16 років
вживають не менше 5 разів на тиждень дані продукти, 50 відсотків – кожен день,
30 відсотків неодноразовов день.
Літературна філософська хвилинка(слайд 10).
На заключення про улюблену їжу послухайте притчу.
– Чому під час їжі ти стаєш в корито ногами? – одного разумудрець запитав
свиню.
– Я люблю відчувати їжу не лише ротом, але і тілом – відповіла та.
- А вона права, - подумав мудрець.
Тільки його думка відрязнялась від поняття свині.
Бо ми – це те, що ми їмо. (Подивіться та сформулюйте, що мав на увазі мудрець,
з даної картинки).
Психологічнахвилинка (слайд 11) .Закрийте очі.
Закрийте очі. Уявіть зоряненебо
Оберіть одну зірку – вона тепер належить вам
Зафарбуйте подумки її вашим улюбленим кольором
Вмикніть зірку – вона осяєнавколишню ніч.
Наберіться спокою, сил від цього чарівного світла. Воно – ваше…
Робота з підручником(симптомихарчовихотруєнь) Із перелічених ознак
виберіть ті, які є ознаками харчового отруєння:болі в животі, почервоніння шкіри,
нервове збудження, часте серцебиття, нудота, блювота, запори, збліднення шкіри,
високийартеріальний тиск,порушення зору.(слайд 12)
Експресопитування
1.Чому можна потруїтись кісточками абрикос, черешень?
2. Чи можна вживати пліснявілі продукти?
3.Чому треба мити руки перед їдою ?
4. Які отруєння від спорченихпродуктів найстрашніші?
7. Практична робота (слайд13) «Перша допомогаприотруєннях і кишкових
інфекціях. Кожній групі підносять набір медичних препаратів для надання першої
медичної допомоги:джгут, бинт, пігулки анальгіну, активованого вугілля,
перманганат калію, вода, сода, корвалол, валідол,термометр, гірчичники,
нашатирний спирт. Требавибратиз цього всього те, що потрібно для надаванні
першої допомогиприотруєнні.
Крім марганцівки, можна приготуватирозчинз содиі води. Замість соди можна
використовуватизвичайнухарчовусіль. Переохолодження організмуможе
спричинитиза собоюстрімке поширення токсинів по всьомуорганізму.
Запишітьв своїх пам’ятках :перелічіть послідовність дій під час першої
допомоги:
- 1
- 2
- 3
- 4
5.Ігри на закріпленняпершоїдомедичної допомоги.
5.1.Заверши речення.(Див.Додаток 1.)
5.2. Рефлексія.
Експрес-тести
1.Позначте знаком + правила безпечного харчування:
їжа повинна бути свіжою і якісною
їжа повинна бути правильно приготовлена
посуд, у якомуготувалася й на якомуподається їжа, має бути
чистим
приготовленуїжуможна залишати надовго
перед їдоюнеобхідно вимити руки
можна купувати їжу на вулиці з відкритих яток
Вправа « Зворотній зв'язок».
Продовжіть фразу: « Сьогодніна тренінгу мені найбільше сподобалося…»
Слово вчителя:« Сядьте зручно. Рукипокладіть на коліна долонямивгору,
+
8. закрийте очі. Подумки ще раз побажайте природі – процвітання, людям –
здоров’я, щастя, добра. Не забувайте – що ми будемо здоровимита
щасливими доти, докибудемо піклуватись не лише про себе, а й даруватисвоє
тепло природіта людям.
6.Виставлення та аналіз оцінок.
7. Домашнєзавдання : Опрацювати параграф 5.
Підібрати інформацію про ботулізм, сальмонельоз(з інтернет-джерел та ЗМІ)
9. Література:
1. Основи здоров'я 8 клас Бойченко Т. та ін. Новая программа . Видавництво: Генеза
- 2016
2. https://moz.gov.ua/article/health/otruennja-gribami-profilaktika-i-persha-dopomoga
3.https://www.ukrinform.ua/rubric-culture/2723310-akimi-buvaut-litni-harcovi-otruenna-
ta-ak-sebe-vid-nih-ubezpeciti.html
Для відеоуроку використано :
Ситуаційне завдання: https://www.youtube.com/watch?v=cYo-NCpA3zI
Фотоматеріали за підручником . Основи здоров'я 8клас Бойченко Т. та ін. Нова
програма.Видавництво: Генеза.- 2016
та матеріали з відкритих джерел Інтернету
10. Додатки.
Додаток 1 . Завершити речення.
Перша допомога
при харчових отруєннях
1.Викликати ………….
2. Дати пити 4-5…….
підсоленої теплої….
3. Викликати ……………
4. Дати
активоване вугілля (1
таблетка на 10 кг маси)
5. Давати пити( гарячий
……………, просту воду)
11. 6. Покласти хворого ……
накрити.Слідкувати за
станом .
Додаток 2.
Пам’ятка(складається лист А 4 на три
рівні частини, друк з двох сторін)
12. Харчові добавки в продуктах(підпишіть самостійно небезпечні добавки в
даних продуктах)
13. Харчові отруєння
Правила безпека харчування
___________________________________________________
___________________________________________________
___________________________________________________
Харчовеотруєння - __________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
____
Підпишіть назви бактеріальнихотруєнь на малюнках.
14. Симптоми отруєння: Кашель Різкий біль у животі Блювота
Нежить Пронос Холодний піт Червоне горло Нервове збудження
Блідість шкіри Нудота Головна біль в надлобній ділянці Підвищення
кров’яного тиску Підвищення температури до 38 градусів
Перша допомогапри харчових отруєннях
Розташуйте і підпишіть правильну послідовність малюнків.