SlideShare a Scribd company logo
1 of 10
«Арайлы» балабақшасы
Жоба «Менің алғашқы қадамдарым»
«II сәбилер тобының балаларын
балабақшаға бейімдеу» жоспары
Тәрбиешілер: Кошаева А.Е.
ЖЖооббаа ««ММееннііңң ааллғғаашшққыы ққааддааммддааррыымм»»
««ЕЕррттее жжаассттаағғыы ббааллааллааррддыы ббааллааббааққшшаағғаа ббееййііммддееуу»»..
.
Жобаға қатысушылар:
Меңгеруші
Әдіскер
Тәрбиешілер
Музыка жетекшісі
Медбике
Ата-аналар
Мақсатты топ : II cәбилер тобының балалары және ата-аналары.
Жүзеге асыру мерзімі : Маусым-қараша.
Жоба мақсаты: Мектепке дейінгі мекеме жағдайына балалардың
бейімделуіне көмек көрсету .
Осы мақсат аясында жобаның шешетін негізгі мәселелері анықталады :
- ерте жастағы балалардың балабақшаға бейімделу кезеңдегі стресс
жағдайынан өтуі;
- тәрбиешілерді бейімделу кезеңінде топтық сабақтар өткізу әдісіне үйрету;
- балалардың бейімделу үдерісіне қатысты ата-аналардың бойына белсенді
ұстаным қалыптастыру.
Негізгі мәселелерді шешумен қатар балалардың кешенді дамыту мәселелері
де шешіледі:
- импульсивтікті, артық қозғалыс белсенділігін, үрейді, агрессияны
төмендету;
-балалардың бір –бірімен қарым- қатынас дағдыларың дамыту;
- зеінің, қабылдауың, тілін, қиялын дамыту;
- ырғақсезімін, жалпы ұсақмоторикасын, қозғалыс координациясындамыту;
- ойын дағдыларын дамыту.
Жоба өзектілігі
Әр мектепке дейінгі білім беретін мекеме бала қызығушылығын,
қажеттілігін, ескере отырып жүзеге асырады. Бұл мектепке дейінгі білім
беретін мекеме әрекеті ұйымдастыруда мазмұнына, технологиясына өзгеріс
еңгізуге ықпал етеді.
Балабақшада баланың бейімделуі дәрежесі оның психологиялық және
физиологиялық денсаулығын анықтайтын бәріне мәлім. Жаңа орын, жаңа
ойыншықтар, жаңа адамдар, өмірдің жаңа ережелері-бұл бала үшін
эмоционалды және ақпараттық стресс. Бала бұны ата-ана махаббаты қорғауы,
назардан тыс қалу деп сезінеді. Бұл кезеңінің бала көңілінде қалу
келтірлетіндей болуы өте маңызды. Адамның жаңа ортаға енуі және оның
жағдайына орай әрекет жасау үдерісі беймделумен қатар жүреді.
Жоба кезеңдері:
1. Ұйымдастыру кезеңі:
 Әдістемелік, көркем әдебиет, иллюстрациялық материалдарды,
дидактикалық ойындарды жинақтау;
 Бейімделу сабақтары бойынша көрнектілер жасау, ата-аналар үшін
консультациялар;
 Сәби жастағы балалар топтарына пәндік-дамытушылық орта қалыптастыру;
 «Менің алғашқы қадамдарым» жобасын өткізу туралы ата-аналар
бұрышына ақпараттық материал жинақтау;
 Ата-аналар үшін сауалнама әзірлеу;
 Жоба іс шаралары бойынша жоспар құрастыру.
2. Негізгі кезең:
 Жобаны жоспарға сәйкес жүзеге асыру.
3. Қорытынды кезең:
 Өткізген жұмыс талдауы ;
 МДМ жағдайына балалардың бейімделу диагностикасы ;
 Педагоктар мен ата –аналар үшін жобаны презентациялау;
Ата-аналармен жұмыс түрлері :
1. Ақыл-кеңес беру-балалардың бейімделу кезеңінде тәрбие мен білім беру,
дамыту мәселелері бойынша ата-аналардың психология-педагогикалық
құзыреттілігін арттыру.
2. Семинар-практикумдар – ата-аналарға балалармен құрылымдық қарым-
қатынас жасау тәсілдерін меңгеруге, бала мен ата- ана жүйесіндегі мүмкін
болатын мәселелерді ескере білуге ықпал ету.
3.Балалардың балабақшаға бейімделу мәселелері бойынша арнайы
психология- педагогикалық әдебиеттерді жинақтау;
4. «Мектепке дейінгі тәрбиелуніші портфолиясы» - ата-аналар мен
жұргізілетін жұмыстын интерактивті құралы ;
5. Аталған жастағы балалар ерекшелектеріне сай ұсынылатын дамытушы
ойындардың ақпараттық парақшаларын, кітапшаларын шығару.
Педагогтармен жұмыс түрлері:
1. Балабақшадағы балалардың бейімделу кезеңіндегі практикалық ойын
нұсқаулықтар, ойын жаттығулар туралы мәлімет беру;
2. Семинар- практикумдар – МДМ балалардың бейімделу кезеңіңде қолайлы
жағдай жасау мәселелері бойынша педагогтардың психология-
педагогикалық құзреттілігін арттыру
3. Жаңа келген балалармен педагогтардың қарым қатынасын бақылау;
4.Балалардың жеке ерекшеліктерін ескере отырып нұсқау беру.
5. Ақпараттық –коммуникативтік технология құралдарын қолдану бойынша
педагогтарды ақпараттандыру: әдістемелеік құралдар, кітапшалар,
ақпараттық парақшалар, презентациялар.
Жоба жоспары
Кезең
Мазмұны Жауапты
Маусым
1 апта
2 апта
- Ата-аналармен шарт жасасу ;
- МДМ бойыншаата-аналарға экскурсия жүргізу, ата-
аналарды топпен және тәрбиешілер мен таңыстыру;
-Ұйымдастырушылық ата-аналар жиналысы;
-Сауалнама «Сіздің баланыз балабақшаға баруға
дайын ба?»;
- Ата-аналар үшін сауалнама (әлеуметтік);
- Балаларға арналған жеке журнал
- Ата-аналар үшін жадынама «Балабақшадағы
алғашқы күндер»;
Бейімделу кезеңдегі ойындар
1. «Қуыршақты құлыншаққа отырғызамыз»сюжетті
ойыны
2. «Матрешка ойыншығыменойын» дидактикалық
ойын
3. «Матрешкаға арналған кубиктермен жасалған
мұнара» құрылыс ойыны
4. «Сәлеметсіз бе құыршақСәуле» жаңа
ойыншығыментанысу
5. «Құлыншаққабар» ойынжаттығуы.
1.«Тоқаш пісіріп тамақтандырамыз» сюжеттік ойыны
2. «Самсапісіреміз» құммен ойын
3. «Құстарғаарналғанкубиктермен» жасалған
құрылыс ойын
4. Бақылау «біздің гүлзардағы гүлдер»
5. Ойынжаттығуы «қуыршақтарғақонаққа барамыз»
қозғалыс ойыны
Меңгеруші
Әдіскер
Меңгеруші
Тәрбиешілер
Тәрбиешілер
педагог-
психолог,
Тәрбиешілер
3 апта
4 апта
Шілде
1 апта
2 апта
3 апта
1. «Сәнделіп қонаққа жиналамыз» сюжеттік ойыны
2 «Балық, аулан» ойыны
3 «Поезд құрастырып, қонаққабарамыз» құрылыс
ойыны
4 «Құсты қуыпжет» қозғалыс ойыны
5 Бақылау «Құстар»
1. Сюжеттік ойыны «Қуыршақты ұйқыға
жатқызамыз» саусақтармен ойын«Саусақтар тұрды»
2.Құрылыс ойын«Кубикпен призмадан жасалған үй»
3. Бесік жыры «Әлди, әлди бөпешім»
4.Ойын жаттығу «Жолмен жүр»
5 Қозғалыс ойын«Доптарменшарларды жина»
1. «Қайық, жүз» ойыны
2. Құрылыс ойыны «Екі кубиктен және призмадан
жасалатын үй»
3. «Биле, менің қуыршағым» әуеніне билеу.
4.Қозғалыс ойыны «Каруселдер»
1. Сюжеттік ойыны «Қонжықбалабақшадағы
балаларда қонақта»
2. Дидактикалық ойын «Себетке жина»
3.Құрылыс ойыны «Кішкене мұнара»
4. «Сәлем қонжық» жаңа ойыншығыментанысу.
5.Ойын жаттығу « Маймақ қонжық»
1. Қонжықты құймақпен тамақтаңдырамыз
Пирамидамен ойын
2. Құрылыс ойыны «Үлкенмұнара»
3. «Қонжықпенбилейік»
4. Ойынжаттығу «Қонжыққақұймақ апарып бер»
4 апта
Тамыз
1 апта
2 апта
1.Сюжеттік ойын «Қонжықты көлікке отырғыз»
2.Сумен ойын«Көлік жуамыз»
3. Құрылыс ойыны «Көлікке арналған жол»
4 Балаларға арналған суреттер салу «Түрлітүсті
доптар»
5.Ойын жаттығу «Қырдансырғана»
1.Сюжеттік ойын«Сәулені ұйқыға жатқызамыз»
2. Құрылыс ойыны «Қонаққаарналған керует»
3. Жаңа ойыншықпентаңысу
4Ойын жаттығу «Қуыршаққа бар»
5 Қимылды ойын«Сәлем, достым, сау бол, достым»
1. «Аңдарды аялаймыз»
2Құрылыс ойын« Қонжықкөжекке қонаққа барады»
3Сүреттерментанысу «Жұмсаққонжықдостары»
А.Бартоның«Көжек өлеңін оқу
4 Ойын жаттығу «Қонжықты тап»
5«Шарды ұстап ал»
3 апта
4 апта
1 «Пирамида» ойыны
2 Құрылыс ойыны «Көжеккеарналған үйшік»
3 «Паровоз ойыншығыментанысу
4 «Паровоз» әнің тындау
5Ойын жаттығу «қонжықты тап»
1Сюжеттік ойын «Қонжықты тамақтандырамыз»
2Құрылыс ойыны «Машиналар»
3Үйректі бақылау (Үйректі суы бар ыдысқажіберу)
4 Ойын жаттығу «Мысығым, мысығымояншы»
5Қозғалыс ойын«Саусақтарым қайда?»
Қыркүйек
1 апта
2 апта
3 апта
4 апта
1.Сюжеттік ойын«Құстар ауласы»
Декорактивті ойыншықтармен ойын«Матрешкалар»
2Құрылыс ойыны «Мысыққаарналған кубикпен
призмаданжасалған үйшік»
3Шарлармен ойын
4Ойын жаттығу «Қоянғажолменбар»
5Қимылды ойын «Күшікті қуып жет»
1. «Сәнденіп қонаққа барамыз»
2 Құрылыс ойыны:«Үйшік»
3 «Кел ,билейік»
4 «Маған кел»
5 Қимылды ойын«Допты ұста»
1. Сюжеттік ойын«Қуыршақты киіндір»
2. Құрылыс ойын«Паровоз»
3. Сүреттердітамашалау
4. Ойынжаттығу «Сағат»
5. «Құлыншақ» қозғалыс ойыны
1. Сюжеттік ойын«Кел, танысайық»
2. «Үрлен шар!»
3. «Алақанға –алақан»
4. «Ұста, ұста» қозғалыс ойын
Қазан
1 апта
2 апта
1. Сюжеттік ойын«Телефон»
2. Құрылыс ойын«Сабынкөпіршіктері»
3. «Қошақанмен таныс»
4. «Айналамыз» қозғалыс ойын
1 Сюжеттік ойын«Қуыршақты тамақтаңдырамыз»
2 Құрылыс ойын«Поезд»
3 «Кел , билейік»
4. «Құлыншақ» қозғалыс ойыны.
3 апта
4 апта
Қараша
1 апта
2 апта
3 апта
4 апта
1 Сюжеттік ойын«Отбасы»
2 Құрылыс ойын«Көлік»
3 «Сылдырмақ» ойын
4 «Құлақ, мұрын» ойын
1 Сюжеттік ойын«Дәрігер»
2 Құрылыс ойын«Сиқырлы қорапша»
3 Жаңа ойыншықпен танысу «Тиін»
4 Қозғалыс ойын«Қонжықты қуыпжет»
1 Сюжеттік ойын«Дүкен»
2 Құрылыс ойын«Үстел мен орындық»
3 «Сабын көпіршіктерін үрлеу» ойын
4 Қозғалыс ойын«Ұстаймын, ұстаймын»
1Сюжеттік ойын «Шаштараз»
2Құрылыс ойын«Керует»
3 «Сылдырмағым сыңғырла»
4 «Допты қуып жет» қимылды ойын
1 Сюжеттік ойын«Мен сиқыршымын»
2 Құрылыс ойын«Гүл»
3 «Сиқырлы таяқ»
4 «Орнынды тап» қимылды ойын
1 Сюжеттік ойын«Жүргізуші»
2 Құрылыс ойын«Аққала»
3 «Аққаламен билейміз»
4 «Күнмен жаңбыр»
Ата- аналарменжұмыс:
Айы Тақырыбы Жұмыс түрі Жауапты
Маусым «Баланыбалабақшаға
бейімдеу»
кеңес әдіскер
Шілде «Бөбектің денсаулығы» кеңес медбике
Тамыз «Ата-ана мектебі» сабақ Психолог,
әдіскер
Қыркүйек Жеке сұхбат кеңес Тәрбиешілер
Қазан Ерекше беймделген
баланын ата-анасына
кеңес
кеңес Тәрбиешілер
Күтілетін нәтиже:
 1,5-2 жас аралығындағы балалардыңжағымды бейімделу кезеңі
 Балалардың балабақшаға бейімделу кезеңдегі ауруға шалдығуын төмеңдету.
Сәби жастағы балалары бар ата-аналарды балаларына саналы тәрбие беру
барысындаМДМ медико-психологиялық –педагогикалыққызметпен
бірлесе жұмыс жасауға ынталандыру.
 Бейімделу кезеңінде сәби жастағы балаларды дамыту және тәрбие беру
мәселелері бойынша ата-аналардың психология –педагогикалыққұзіретін
арттыру.

More Related Content

What's hot

Kizikti andardd
Kizikti andarddKizikti andardd
Kizikti andardd
nurlan93kz
 

What's hot (13)

шапей жайнағаламdgfh
шапей жайнағаламdgfhшапей жайнағаламdgfh
шапей жайнағаламdgfh
 
12333
1233312333
12333
 
раимбекова д.а..
раимбекова д.а..раимбекова д.а..
раимбекова д.а..
 
үйшік ертегісі
үйшік ертегісіүйшік ертегісі
үйшік ертегісі
 
№68 мибб абдильдина м.к. сөйлеуді дамыту.
№68 мибб абдильдина м.к. сөйлеуді дамыту.№68 мибб абдильдина м.к. сөйлеуді дамыту.
№68 мибб абдильдина м.к. сөйлеуді дамыту.
 
Kustargas
KustargasKustargas
Kustargas
 
Kizikti andardd
Kizikti andarddKizikti andardd
Kizikti andardd
 
ашык сабак
ашык сабакашык сабак
ашык сабак
 
Bizdn oinwq
Bizdn oinwqBizdn oinwq
Bizdn oinwq
 
гульмира2
гульмира2гульмира2
гульмира2
 
Activ studio бағдарламасының сабақта қолдану тиімділігі
Activ studio бағдарламасының сабақта қолдану тиімділігіActiv studio бағдарламасының сабақта қолдану тиімділігі
Activ studio бағдарламасының сабақта қолдану тиімділігі
 
2112dfsdffdfds
2112dfsdffdfds2112dfsdffdfds
2112dfsdffdfds
 
14sdasdsdsa
14sdasdsdsa14sdasdsdsa
14sdasdsdsa
 

Similar to проект менің алғашқы қадамдарым на распечатку

кызыкты математик методичка манаповой а
кызыкты математик методичка манаповой акызыкты математик методичка манаповой а
кызыкты математик методичка манаповой а
Asem Sarsembayeva
 

Similar to проект менің алғашқы қадамдарым на распечатку (20)

техкарта новый
техкарта новыйтехкарта новый
техкарта новый
 
кызыкты математик методичка манаповой а
кызыкты математик методичка манаповой акызыкты математик методичка манаповой а
кызыкты математик методичка манаповой а
 
Нәтиже сабақ
Нәтиже сабақНәтиже сабақ
Нәтиже сабақ
 
дарынды балалармен жұмыс
дарынды балалармен жұмысдарынды балалармен жұмыс
дарынды балалармен жұмыс
 
разработка
разработкаразработка
разработка
 
753f
753f753f
753f
 
документ Microsoft office word (9)
документ Microsoft office word (9)документ Microsoft office word (9)
документ Microsoft office word (9)
 
талшын турдакиновна
талшын турдакиновнаталшын турдакиновна
талшын турдакиновна
 
элективтұ курс , азалы,ұ226
элективтұ курс ,  азалы,ұ226элективтұ курс ,  азалы,ұ226
элективтұ курс , азалы,ұ226
 
тюлембекова м.ж.
тюлембекова м.ж.тюлембекова м.ж.
тюлембекова м.ж.
 
открытый урок 3 класс
открытый урок 3 классоткрытый урок 3 класс
открытый урок 3 класс
 
ячс
ячсячс
ячс
 
963укцкуцкуц
963укцкуцкуц963укцкуцкуц
963укцкуцкуц
 
Буынға бөлейік http://referatikz.ru/
Буынға бөлейік http://referatikz.ru/Буынға бөлейік http://referatikz.ru/
Буынға бөлейік http://referatikz.ru/
 
Еңбекқор жәндіктер
Еңбекқор жәндіктерЕңбекқор жәндіктер
Еңбекқор жәндіктер
 
дүниетану күнделікті жоспары
дүниетану күнделікті жоспарыдүниетану күнделікті жоспары
дүниетану күнделікті жоспары
 
коучинг ата ана
коучинг ата анакоучинг ата ана
коучинг ата ана
 
бекбатырова
бекбатыровабекбатырова
бекбатырова
 
от басы құндылығы
от басы құндылығыот басы құндылығы
от басы құндылығы
 
988d
988d988d
988d
 

More from Вспомогательный образовательный сайт

More from Вспомогательный образовательный сайт (20)

метод.в орлеу1
метод.в орлеу1метод.в орлеу1
метод.в орлеу1
 
открытый урок украинченко ю.с.
открытый урок украинченко ю.с.открытый урок украинченко ю.с.
открытый урок украинченко ю.с.
 
стасенко о.а.
стасенко о.а.стасенко о.а.
стасенко о.а.
 
откр.урок состав слова
откр.урок состав словаоткр.урок состав слова
откр.урок состав слова
 
менің педагогикалық жетістігім
менің педагогикалық жетістігімменің педагогикалық жетістігім
менің педагогикалық жетістігім
 
ашық сабақ т дыбысы
ашық сабақ т дыбысыашық сабақ т дыбысы
ашық сабақ т дыбысы
 
открытый урок по обучению грамоте
открытый урок по обучению грамотеоткрытый урок по обучению грамоте
открытый урок по обучению грамоте
 
2 мәуе презента бағдарла
2 мәуе презента бағдарла2 мәуе презента бағдарла
2 мәуе презента бағдарла
 
джунелбаева
джунелбаеваджунелбаева
джунелбаева
 
методическое пособие от филатовой а. н.
методическое пособие от филатовой а. н.методическое пособие от филатовой а. н.
методическое пособие от филатовой а. н.
 
пед.чтение ижанара
пед.чтение ижанарапед.чтение ижанара
пед.чтение ижанара
 
фото с урока
фото с урокафото с урока
фото с урока
 
урок кошанова г.б.
урок кошанова г.б.урок кошанова г.б.
урок кошанова г.б.
 
этноград работа
этноград   работаэтноград   работа
этноград работа
 
оразбай сабина 1г
оразбай сабина 1горазбай сабина 1г
оразбай сабина 1г
 
тельмарова айзере 1 в
тельмарова айзере 1 втельмарова айзере 1 в
тельмарова айзере 1 в
 
алиева жамиля 1в
алиева жамиля 1валиева жамиля 1в
алиева жамиля 1в
 
малдагар али 1 в
малдагар али 1 вмалдагар али 1 в
малдагар али 1 в
 
самопознание
самопознаниесамопознание
самопознание
 
джандаралова гк портфолиоPpt
джандаралова гк портфолиоPptджандаралова гк портфолиоPpt
джандаралова гк портфолиоPpt
 

проект менің алғашқы қадамдарым на распечатку

  • 1. «Арайлы» балабақшасы Жоба «Менің алғашқы қадамдарым» «II сәбилер тобының балаларын балабақшаға бейімдеу» жоспары Тәрбиешілер: Кошаева А.Е.
  • 2. ЖЖооббаа ««ММееннііңң ааллғғаашшққыы ққааддааммддааррыымм»» ««ЕЕррттее жжаассттаағғыы ббааллааллааррддыы ббааллааббааққшшаағғаа ббееййііммддееуу»».. . Жобаға қатысушылар: Меңгеруші Әдіскер Тәрбиешілер Музыка жетекшісі Медбике Ата-аналар Мақсатты топ : II cәбилер тобының балалары және ата-аналары. Жүзеге асыру мерзімі : Маусым-қараша. Жоба мақсаты: Мектепке дейінгі мекеме жағдайына балалардың бейімделуіне көмек көрсету . Осы мақсат аясында жобаның шешетін негізгі мәселелері анықталады : - ерте жастағы балалардың балабақшаға бейімделу кезеңдегі стресс жағдайынан өтуі; - тәрбиешілерді бейімделу кезеңінде топтық сабақтар өткізу әдісіне үйрету; - балалардың бейімделу үдерісіне қатысты ата-аналардың бойына белсенді ұстаным қалыптастыру. Негізгі мәселелерді шешумен қатар балалардың кешенді дамыту мәселелері де шешіледі: - импульсивтікті, артық қозғалыс белсенділігін, үрейді, агрессияны төмендету; -балалардың бір –бірімен қарым- қатынас дағдыларың дамыту; - зеінің, қабылдауың, тілін, қиялын дамыту; - ырғақсезімін, жалпы ұсақмоторикасын, қозғалыс координациясындамыту; - ойын дағдыларын дамыту.
  • 3. Жоба өзектілігі Әр мектепке дейінгі білім беретін мекеме бала қызығушылығын, қажеттілігін, ескере отырып жүзеге асырады. Бұл мектепке дейінгі білім беретін мекеме әрекеті ұйымдастыруда мазмұнына, технологиясына өзгеріс еңгізуге ықпал етеді. Балабақшада баланың бейімделуі дәрежесі оның психологиялық және физиологиялық денсаулығын анықтайтын бәріне мәлім. Жаңа орын, жаңа ойыншықтар, жаңа адамдар, өмірдің жаңа ережелері-бұл бала үшін эмоционалды және ақпараттық стресс. Бала бұны ата-ана махаббаты қорғауы, назардан тыс қалу деп сезінеді. Бұл кезеңінің бала көңілінде қалу келтірлетіндей болуы өте маңызды. Адамның жаңа ортаға енуі және оның жағдайына орай әрекет жасау үдерісі беймделумен қатар жүреді. Жоба кезеңдері: 1. Ұйымдастыру кезеңі:  Әдістемелік, көркем әдебиет, иллюстрациялық материалдарды, дидактикалық ойындарды жинақтау;  Бейімделу сабақтары бойынша көрнектілер жасау, ата-аналар үшін консультациялар;  Сәби жастағы балалар топтарына пәндік-дамытушылық орта қалыптастыру;  «Менің алғашқы қадамдарым» жобасын өткізу туралы ата-аналар бұрышына ақпараттық материал жинақтау;  Ата-аналар үшін сауалнама әзірлеу;  Жоба іс шаралары бойынша жоспар құрастыру. 2. Негізгі кезең:  Жобаны жоспарға сәйкес жүзеге асыру. 3. Қорытынды кезең:  Өткізген жұмыс талдауы ;  МДМ жағдайына балалардың бейімделу диагностикасы ;  Педагоктар мен ата –аналар үшін жобаны презентациялау;
  • 4. Ата-аналармен жұмыс түрлері : 1. Ақыл-кеңес беру-балалардың бейімделу кезеңінде тәрбие мен білім беру, дамыту мәселелері бойынша ата-аналардың психология-педагогикалық құзыреттілігін арттыру. 2. Семинар-практикумдар – ата-аналарға балалармен құрылымдық қарым- қатынас жасау тәсілдерін меңгеруге, бала мен ата- ана жүйесіндегі мүмкін болатын мәселелерді ескере білуге ықпал ету. 3.Балалардың балабақшаға бейімделу мәселелері бойынша арнайы психология- педагогикалық әдебиеттерді жинақтау; 4. «Мектепке дейінгі тәрбиелуніші портфолиясы» - ата-аналар мен жұргізілетін жұмыстын интерактивті құралы ; 5. Аталған жастағы балалар ерекшелектеріне сай ұсынылатын дамытушы ойындардың ақпараттық парақшаларын, кітапшаларын шығару. Педагогтармен жұмыс түрлері: 1. Балабақшадағы балалардың бейімделу кезеңіндегі практикалық ойын нұсқаулықтар, ойын жаттығулар туралы мәлімет беру; 2. Семинар- практикумдар – МДМ балалардың бейімделу кезеңіңде қолайлы жағдай жасау мәселелері бойынша педагогтардың психология- педагогикалық құзреттілігін арттыру 3. Жаңа келген балалармен педагогтардың қарым қатынасын бақылау; 4.Балалардың жеке ерекшеліктерін ескере отырып нұсқау беру. 5. Ақпараттық –коммуникативтік технология құралдарын қолдану бойынша педагогтарды ақпараттандыру: әдістемелеік құралдар, кітапшалар, ақпараттық парақшалар, презентациялар.
  • 5. Жоба жоспары Кезең Мазмұны Жауапты Маусым 1 апта 2 апта - Ата-аналармен шарт жасасу ; - МДМ бойыншаата-аналарға экскурсия жүргізу, ата- аналарды топпен және тәрбиешілер мен таңыстыру; -Ұйымдастырушылық ата-аналар жиналысы; -Сауалнама «Сіздің баланыз балабақшаға баруға дайын ба?»; - Ата-аналар үшін сауалнама (әлеуметтік); - Балаларға арналған жеке журнал - Ата-аналар үшін жадынама «Балабақшадағы алғашқы күндер»; Бейімделу кезеңдегі ойындар 1. «Қуыршақты құлыншаққа отырғызамыз»сюжетті ойыны 2. «Матрешка ойыншығыменойын» дидактикалық ойын 3. «Матрешкаға арналған кубиктермен жасалған мұнара» құрылыс ойыны 4. «Сәлеметсіз бе құыршақСәуле» жаңа ойыншығыментанысу 5. «Құлыншаққабар» ойынжаттығуы. 1.«Тоқаш пісіріп тамақтандырамыз» сюжеттік ойыны 2. «Самсапісіреміз» құммен ойын 3. «Құстарғаарналғанкубиктермен» жасалған құрылыс ойын 4. Бақылау «біздің гүлзардағы гүлдер» 5. Ойынжаттығуы «қуыршақтарғақонаққа барамыз» қозғалыс ойыны Меңгеруші Әдіскер Меңгеруші Тәрбиешілер Тәрбиешілер педагог- психолог, Тәрбиешілер
  • 6. 3 апта 4 апта Шілде 1 апта 2 апта 3 апта 1. «Сәнделіп қонаққа жиналамыз» сюжеттік ойыны 2 «Балық, аулан» ойыны 3 «Поезд құрастырып, қонаққабарамыз» құрылыс ойыны 4 «Құсты қуыпжет» қозғалыс ойыны 5 Бақылау «Құстар» 1. Сюжеттік ойыны «Қуыршақты ұйқыға жатқызамыз» саусақтармен ойын«Саусақтар тұрды» 2.Құрылыс ойын«Кубикпен призмадан жасалған үй» 3. Бесік жыры «Әлди, әлди бөпешім» 4.Ойын жаттығу «Жолмен жүр» 5 Қозғалыс ойын«Доптарменшарларды жина» 1. «Қайық, жүз» ойыны 2. Құрылыс ойыны «Екі кубиктен және призмадан жасалатын үй» 3. «Биле, менің қуыршағым» әуеніне билеу. 4.Қозғалыс ойыны «Каруселдер» 1. Сюжеттік ойыны «Қонжықбалабақшадағы балаларда қонақта» 2. Дидактикалық ойын «Себетке жина» 3.Құрылыс ойыны «Кішкене мұнара» 4. «Сәлем қонжық» жаңа ойыншығыментанысу. 5.Ойын жаттығу « Маймақ қонжық» 1. Қонжықты құймақпен тамақтаңдырамыз Пирамидамен ойын 2. Құрылыс ойыны «Үлкенмұнара» 3. «Қонжықпенбилейік» 4. Ойынжаттығу «Қонжыққақұймақ апарып бер»
  • 7. 4 апта Тамыз 1 апта 2 апта 1.Сюжеттік ойын «Қонжықты көлікке отырғыз» 2.Сумен ойын«Көлік жуамыз» 3. Құрылыс ойыны «Көлікке арналған жол» 4 Балаларға арналған суреттер салу «Түрлітүсті доптар» 5.Ойын жаттығу «Қырдансырғана» 1.Сюжеттік ойын«Сәулені ұйқыға жатқызамыз» 2. Құрылыс ойыны «Қонаққаарналған керует» 3. Жаңа ойыншықпентаңысу 4Ойын жаттығу «Қуыршаққа бар» 5 Қимылды ойын«Сәлем, достым, сау бол, достым» 1. «Аңдарды аялаймыз» 2Құрылыс ойын« Қонжықкөжекке қонаққа барады» 3Сүреттерментанысу «Жұмсаққонжықдостары» А.Бартоның«Көжек өлеңін оқу 4 Ойын жаттығу «Қонжықты тап» 5«Шарды ұстап ал» 3 апта 4 апта 1 «Пирамида» ойыны 2 Құрылыс ойыны «Көжеккеарналған үйшік» 3 «Паровоз ойыншығыментанысу 4 «Паровоз» әнің тындау 5Ойын жаттығу «қонжықты тап» 1Сюжеттік ойын «Қонжықты тамақтандырамыз» 2Құрылыс ойыны «Машиналар» 3Үйректі бақылау (Үйректі суы бар ыдысқажіберу) 4 Ойын жаттығу «Мысығым, мысығымояншы» 5Қозғалыс ойын«Саусақтарым қайда?»
  • 8. Қыркүйек 1 апта 2 апта 3 апта 4 апта 1.Сюжеттік ойын«Құстар ауласы» Декорактивті ойыншықтармен ойын«Матрешкалар» 2Құрылыс ойыны «Мысыққаарналған кубикпен призмаданжасалған үйшік» 3Шарлармен ойын 4Ойын жаттығу «Қоянғажолменбар» 5Қимылды ойын «Күшікті қуып жет» 1. «Сәнденіп қонаққа барамыз» 2 Құрылыс ойыны:«Үйшік» 3 «Кел ,билейік» 4 «Маған кел» 5 Қимылды ойын«Допты ұста» 1. Сюжеттік ойын«Қуыршақты киіндір» 2. Құрылыс ойын«Паровоз» 3. Сүреттердітамашалау 4. Ойынжаттығу «Сағат» 5. «Құлыншақ» қозғалыс ойыны 1. Сюжеттік ойын«Кел, танысайық» 2. «Үрлен шар!» 3. «Алақанға –алақан» 4. «Ұста, ұста» қозғалыс ойын Қазан 1 апта 2 апта 1. Сюжеттік ойын«Телефон» 2. Құрылыс ойын«Сабынкөпіршіктері» 3. «Қошақанмен таныс» 4. «Айналамыз» қозғалыс ойын 1 Сюжеттік ойын«Қуыршақты тамақтаңдырамыз» 2 Құрылыс ойын«Поезд» 3 «Кел , билейік» 4. «Құлыншақ» қозғалыс ойыны.
  • 9. 3 апта 4 апта Қараша 1 апта 2 апта 3 апта 4 апта 1 Сюжеттік ойын«Отбасы» 2 Құрылыс ойын«Көлік» 3 «Сылдырмақ» ойын 4 «Құлақ, мұрын» ойын 1 Сюжеттік ойын«Дәрігер» 2 Құрылыс ойын«Сиқырлы қорапша» 3 Жаңа ойыншықпен танысу «Тиін» 4 Қозғалыс ойын«Қонжықты қуыпжет» 1 Сюжеттік ойын«Дүкен» 2 Құрылыс ойын«Үстел мен орындық» 3 «Сабын көпіршіктерін үрлеу» ойын 4 Қозғалыс ойын«Ұстаймын, ұстаймын» 1Сюжеттік ойын «Шаштараз» 2Құрылыс ойын«Керует» 3 «Сылдырмағым сыңғырла» 4 «Допты қуып жет» қимылды ойын 1 Сюжеттік ойын«Мен сиқыршымын» 2 Құрылыс ойын«Гүл» 3 «Сиқырлы таяқ» 4 «Орнынды тап» қимылды ойын 1 Сюжеттік ойын«Жүргізуші» 2 Құрылыс ойын«Аққала» 3 «Аққаламен билейміз» 4 «Күнмен жаңбыр»
  • 10. Ата- аналарменжұмыс: Айы Тақырыбы Жұмыс түрі Жауапты Маусым «Баланыбалабақшаға бейімдеу» кеңес әдіскер Шілде «Бөбектің денсаулығы» кеңес медбике Тамыз «Ата-ана мектебі» сабақ Психолог, әдіскер Қыркүйек Жеке сұхбат кеңес Тәрбиешілер Қазан Ерекше беймделген баланын ата-анасына кеңес кеңес Тәрбиешілер Күтілетін нәтиже:  1,5-2 жас аралығындағы балалардыңжағымды бейімделу кезеңі  Балалардың балабақшаға бейімделу кезеңдегі ауруға шалдығуын төмеңдету. Сәби жастағы балалары бар ата-аналарды балаларына саналы тәрбие беру барысындаМДМ медико-психологиялық –педагогикалыққызметпен бірлесе жұмыс жасауға ынталандыру.  Бейімделу кезеңінде сәби жастағы балаларды дамыту және тәрбие беру мәселелері бойынша ата-аналардың психология –педагогикалыққұзіретін арттыру.