SlideShare a Scribd company logo
1 of 9
№2 Хромтау мектеп-гимназиясы
3 - класқа арналған
қазақ тілінен ашық сабақ жоспары
Лексикалық тақырыбы:Азық-түлік дүкенінде
Құрастырған:
Уразова Индира Алдамбергенқызы
№2 Хромтау гимназиясының
қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалім
08.12.2014 ж.
3- класқа арналған қазақ тілінен сабақ жоспары
Құрастырған: Уразова Индира Алдамбергенқызы, №2 Хромтау гимназиясының
қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі.
Лексикалық тақырыбы: Азық-түлік дүкенінде.
Сабақтың мақсаты: Дүкендер туралы түсінік беру,дүкеннің түрлеріне тоқталу.Тақырып бойынша оқушылардың айтылым, сөйлесім,
жазылым, сөйлеу әрекетін дамыту арқылы тілдік тұлға қалыптастыру.
Міндеттері: 1. Білімділік: Оқушыларға дүкендер туралы мағұлмат беру,оның түрлеріне тоқталып,соның ішінде азық-түлік дүкенімен
таныстыру.
2. Дамытушылық: Ауызекі сөйлеу дағдысын жетілдіру,оқушылардың дүниетанымын кеңейту,ауызша сөйлеу мен ойлау
қабілетін дамыту,сөз тіркесін және сөйлем құрау дағдысын қалыптастыру.
3. Тәрбиелік:Тілге деген қызығушылықтарын арттыру,топтық жұмыс арқылы достық қарым –қатынасқа,сыпайы
болуға,әдептілікке тәрбиелеу.
Сабақтың әдістері: Сұрақ-жауап,сөйлесу,әңгімелесу,топпен жұмыс,мәтінмен жұмыс,жазбаша тапсырмалар.
Қолданылатын оқыту технологиялары: модільдік оқыту технологиясы, П.С. Гранкиннің концепциясы, И.П. Подласыйдың тиімді
педагогикалық технологиясы, Г. Левитастың цикл бойынша оқыту технологиясы, жобалау әдісі,ақпараттық
коммуникативтік технология (сын тұрғыдан ойлау қабілетін дамыту технологиясының әдісі), интерактивтік технология.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ.
Сабақтың уақыты – 45мин.
Көрнекіліктер: суреттер, грамматикалық сызба, тірек кесте, таратпа қағаздар), бағалау парағы, интерактивтік тақта, , 3 классқа арналған
оқулық.
Пәнаралық байланыс: орыс тілі, ағылшын тілі пәндерімен байланыс.
САБАҚ ЖОСПАРЫ:
№
Сабақтың кезеңі № Жұмыс түрі Уақыты Мәселелі-дамыта оқыту
әдістері
Пайдаланылған
технологиялар, әдістер
I. Психологиялық сәт 1 «Шаттық көңілмен!» 2 мин. Тәрбиелеу, ұйымдастыру
кезеңі
Дәстүрлі әдіс
II. Пропедевтикалық
практика
2
«Чемпион» ойыны
5 мин. Зерттеу,іздену, репродуктивтік
әдістері
Сын тұрғыдан ойлау қабілетін
дамыту технологиясының әдісі
(стратегиясы - портфолио әдісі.)
ІІІ. Бағыттау
3
«Ой қозғау »
5 мин. Зерттеу,іздену,
репродуктивтік, алгоритмдік
әдістері
И.П. Подласыйдың тиімді
педагогикалық технологиясы
Пайымдау
4
«Анықтайық»
«Еш қиындықсыз»
7 мин.
6 мин
Диалогтік, эвристикалық,
көрнекілік, проблемалық
әдістері
И.П. Подласыйдың ТПТ-сы,
П.С. Гранкиннің концепциясы
III. Іс-жүзіндегі
практика
5 «Жоғалған сөздер»
6 мин
Көрнекілік, эвристикалық,
монологтік, диалогтік әдістер
Цикл бойынша оқыту
технологиясы,тиімді
педагогикалық технологиясы.
Жобалау әдісі
IV. Сергіту
жаттығулары
6 Бой сергіту. 2 мин
V. Меңгеру
практикасы
7 «Қиындық туғызбайды» 8 мин Диалогтік, зерттеу, көрнекілік,
эвристикалық әдістер
Жобалау әдісі
VI. Тәуелсіз практика. «Дүкенде» 3 мин Диалогтік, репродуктивтік
әдістері, өз бетімен зерттеу-
жаттығу жолымен жаңа
тақырыпты пысықтау әдісі
Цикл бойынша оқыту
технологиясы, С.П.Гранкинның
концепциясы
VII. Дербес үй жұмыс
парктикасы
8 Үйге тапсырма беру 1 мин Алгоритмдік, өзіндік, жұптық
жұмыс
Тиімді педагогикалық
технология, цикл бойынша
оқыту технологиясы.
Жобалау әдісі
VIII. Қорытындылау 9 Мен білемін, білдім, білгім
келеді, рефлексия
1 мин Моногологтік әдіс ТПТ-сы, дәстүрлі әдіс
САБАҚ БАРЫСЫ:
№ Сабақтың
кезеңдері
Уақы
ты
Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушылардың іс-әрекеті Күтілетін нәтиже
1. 1«Шаттық
көңілмен»
(Психологиялы
қ сәт)
2 мин. - Балалар сендер өздерің қандай болып
өскендеріңді тілер едіңдер?
- Жақсы, онда өлең жолдарындағы
тілекке келісесіңдер ме?
Келіссеңдер мына тілекті барлығымыз
бірге айтайық:
Ойға толып санамыз,
Бестік болып бағамыз.
Баласындай әр үйдің,
Тату болсын арамыз-деп осындай жақсы
көңіл- күймен сабағымызды бастаймыз
және де келесі кезеңімізге көшеміз.
- Білімді,
ақылды,өнегелі,өнерлі.
- Иә
Өлең жолдарын қайталап
айтады.
Сабақтың алғашқы
минуттынан бастап оқушылар
мен мұғалімнің арасында жылы,
сенімді қарым-қатынас
қалыптасады, оқушылар тілдік
ортаға бейімделеді. Оларды
мейірімділікке, еңбекқорлыққа,
ынтымақтастыққа баулу,
сабаққа жауапкершілікпен
қарауға тәрбиелеу,
қызығушылығын арттыру.
2.«Чемпион»
ойыны(Пропед
евтикалық
практика)
5 мин.
-Балалар , біздер қазір сіздермен
«Чемпион»ойынын ойнаймыз
алдарыңыздағы интерактивті тақтадағы
жалпы қазақ тіліне байланысты
сұрақтарға жауап береміз.
1.Қазақ тілінде қанша әріп бар?
2.Дыбыстар нешеге бөлінеді?
3. «редиска» сөзінің аудармасы.
4.Жуан дауысты дыбыстарды көрсет.
5.Буынның неше түрі бар?
6.Жемістер дегеніміз не?
7.Көкөніс дегеніміз не?
8. «Свекла» сөзінің аудармасы.
9.Көптік жалғаулары қанда?
Оқушылар интерактивті
тақтада жазылған
сұрақтарға ауызша жауап
береді.
Сабақтың әр кезеңінде
оқушылардың жұмысы,
жауаптары фишка арқылы
бағаланып тұрады.
Сабақтың басында мұғалім
бағалау шартымен
таныстырады, сол себептен
оқушылардың оқу жұмысына
ынтасы арыта түседі.
ТПТ-бойынша сабақтың
пропедевтикалық кезеңінде
мұғалім оқушылардың білім
деңгейін, үй жұмыстарын
бақылайды.
10. «Витамин» сөзінің аудармасы
11.Қандай витаминдердің түрлерін
білесіңдер?
12.Апельсинде,лимонда,мандаринде қандай
витмаминдер көп болады?
Әр оқушы өзінің білім деңгейін
анықтайды.
Бірін-бірі тексеру жұмысы
оқушыларды жұмыстың
сапасын аңықтауға үйретеді,
оқуға жауапкершілікпен
қарауды қалыптастырады.
Бірін-бірі тексеру жұмысы
оқушыларды жұмыстың
сапасын аңықтауға үйретеді,
оқуға жауапкершілікпен
қарауды қалыптастырады.
3.
«Ой қозғау»
(Бағыттау)
5 мин. - Балалар,тақтаға назар
аударайықшы.Тақтада «Сөзжұмбақ»
берілген.
1.Хлеб
2.соль
3.колбаса
4.сахар
5.мясо
6.молоко
7.пословица
8.сыр
9.конфета
-Ал,балалар шыққан сөзімізді оқып
шығайық.
-Дұрыс,балалар.Бүгінгі жаңа
сабақтың тақырыбы «Азық-түлік
дүкенінде».
-Балалар қалай ойлайсыздар,бүгінгі
сабағымызда азық-түлік дүкені
тақырыбы бойынша не білетін
Балалар сөзжұмбақты шешеді.
Оқушылар жоспарды мұқият
тыңдап , сабаққа қатысып
отырады.
Зерттеу танымдық әдіс
арқылы оқушылар әрдәйім өз
бетінше ізденеді.
боламыз?
-Иә,балалар.
-Енді сабағымыздың жұмыс
түрлерімен таныстырып
өтейін.Тақырып бойынша жасаған
жұмыстарыңды жұлдыздармен
бағалайтын боламын.
«Анықтайық»
(Пайымдау
кезеңі)
7 мин
- Балалар , біз жаңа сабағымыздың
тақырыбын анықтадық, яғни азық-
түлік дүкенінде.
- Енді сабағымыздың келесі кезеңі
«Анықтайық».
- -Балалар тақтаға назар
аударайық.тақтадан азық-түлік
дүкеніне байланысты презентация
көрсетіледі.
- Қандай дүкендерді көріп
отырсыңдар?
- Дүкендердің түрлері көп.
- Олар:ойыншық,кітап,шаруашылық,киі
м және азық-түлік дүкендері.
- Ал,біздің бүгінгі тоқталатын
дүкеніміз азық-түлік дүкені.Азық-
түліктің адамға маңызы зор.Біз
күнде-күнде азық-түлік дүкеніне
барамыз.Біздің деніміз сау болу үшін
жақсы,құнарлы тамақтануымыз
керек.
- Ал,енді балалар қандай азық-түлік
білесіздер?
Шұжық-колбаса тұз-соль
Май-масло балық-рыба
Зейін
қойып,қарайды.Дүкендердің
түрлерін орысша-қазақша
айтады.
Азық-түлік түрлерін
білгендерінше орысша-қазақша
айтып шығады.
Бұл жұмыс арқылы оқушылар
өз беттерімен ізденуге, жұмыс
жасауға үйренеді және
грамматикалық
тақырыптарды қайталайды,
бекітеді, пысықтайды.
Жаңа тақырыппен таныстыру
барысында бар мүмкіншіліті
пайдалануы тиіс. Әсіресе,
көрнекіліктерді негізге ала
отырып, сабақты толық
меңгеруге мүмкіншілік
жасайды. Сонымен қатар
мұғалім оқушылардың бұрынғы
алған білімдеріне сүйенеді,
олардың белсенділіктерін
арттырады.
Лексикалық тақырып бойынша
оқушылар мәлімет алады. Бұл
кезеңде мұғалім қосымша,
оқулықта берілмеген мәліметті
оқушыларға ұсынады. Олардың
өзге тіл саласында біліктері
арта түседі. Осы мәлімет
Қаймақ-сметана
Нан-хлеб
Ет-мясо
Ірімшік-сыр
Қант-сахар
арқылы оқушылардың
көзқарасы қалыптасады.
5
6.
7.
«Еш
қиындықсыз»
(Үлгі бойынша
практика).
«Жоғалған
сөзді
табайық»
(Іс-жүзіндегі
практика)
«Бой сергіту»
6 мин
6 мин.
2 мин
-Балалар , біздің келесі кезеңіміз «Еш
қиындықсыз» деп аталады.Бұл тапсырма
қазіргі уақытта кез-келген адам полиглот
болу керек,сондықтан 3 тілді меңгеру
мақсатында мына суреттегі сөздерді үш
тілде айтайық.
-Өте жақсы , жарайсыздар.
-Біздің келесі кезеңіміз «Жоғалған сөзді
табайық» деп аталады. Мұнда сіздерге
сөйлемдер берілген. Бірақ кейбір сөздер
сіздерге жетемін дегенше жолда адасып
қалыпты, ал сіздер мына станциядан
керекті сөздерді тауып алып,
толықтырып жазуларыңыз керек.
1.Біздің үйдің қасында ... - .... дүкені
бар.2.Мен ..... анаммен бардым.3.Анам
екеуміз дүкеннен ..., ..., ..., ..., ..., ...,, сатып
алдық.4.Дүкеннің іші ... және .... .
Жоғалған
сөздер:май,дүкенге,жарық,шекер,нан,кең,
кәмпит,шұжық.
Нан,сүт,май,шекер,жұмырт-
қа.
Оқушыларға кеспе қағаздары
таратылады.Мәтінге керекті
сөздерді қойып жазып шығады.
Оқушылар сергіту
тапсырмасын орындайды
Бұл жұмыс барысы өте жедел
жүргізіледі, интерактивтік
тақта тиімді қолданылады,
пәнаралық
( орыс тілі және ағылшын
тілдері) байланыстар
ұйымдастырылады.
Мұғалімнің жеке дидактикалық
үрдісінде қолданылатын
жобалау әдісі жүзеге
асырылады.
Бұл жұмыс түрі оқушыларды
шапшаңдыққа,уақытты тиімді
«Қиындық
туғызбайды»
(меңгеру
практикасы)
«Дүкенде»
(тәуелсіз
практика)
Бағалау.
8мин.
3 мин
1 мин.
-Жақсы , балалар жарайсыңдар сөздерді
дұрыс таптыңдар , енді келесі кезеңге
көшеміз, ол-Өзіңді тексер, яғни сіздерге 3
топқа 3 суреттің біреуін таңдау арқылы
сол суреттегі сөздерге талдау
жасайсыздар.Суреттегі жасырылған
сөздер:қант,май,сүт.
Ал,енді балалар мына жерде «Азық-
түлік»дүкені бар екен.
-Қанеки кім дүкенге барып,сауда жасап
келеді.
Ортаға Артем мен Яна шығады.Олар
өздеріне керекті азық-түлікті атап
айтып,сатып алады.
Мен айран мен сүт сатып аламын.
Сен не аласың?
Мен қаймақ пен нан сатып аламын.
-Балалар, біз бүгінгі сабағымызда не
туралы айттық?
-Нені білдік?
-Сабағымыз өздеріңізге ұнады ма?
-Қандай әсер алдыңыздар?- соны білу үшін
мына тақтада жазулы тұрған
өздеріңіздің аттарыңыздың тұсына көңіл-
күйлеріңізді білдіретін смайликті
Балалар сөздерді тездетіп
тәуелдеп,дыбыстық талдау
жасап шығады.
Ортаға бір-екі оқушы
шығып,сауда жасайды.
Азық-түлік дүкені және азық-
түліктердің түрлерімен
таныстық.
пайдалануға,топтық жқмыс
арқылы достық қарым-
қатынасқа,сыпайы болуға
тәрбиелейді.
жапсыруға болады.
-Жақсы балалар енді үй тапсырмасын
жазып алыңыз.
№2 тапсырма әтінді оқып, мазмұнын
айту.
№7 тапсырма жазбаша жұмыс.
-Енді бағаларыңызды тыңдаңыз.
(фишка арқылы бағалаймыз)
- Балалар ,бүгін міне бізге қонақтар
келді, қазақ халқы өте қонақжай
халық.Бүгін біз тек қана жақсы
сөздер мен тілектер оқып , айттық.
- Сабағымыз аяқталды, барлығыңызға
рахмет.
- Сау болыңыздар.
Өте жақсы әсер алдық
Тақтадағы сөмкені бағалармен
толтырады.
.

More Related Content

Viewers also liked

Зачем и как настраивать интеграцию вашей CRM с CoMagic
Зачем и как настраивать интеграцию вашей CRM с CoMagicЗачем и как настраивать интеграцию вашей CRM с CoMagic
Зачем и как настраивать интеграцию вашей CRM с CoMagicCoMagic
 
хэмжилтийн математик боловсруулалт, шинжилгээ
хэмжилтийн математик боловсруулалт, шинжилгээхэмжилтийн математик боловсруулалт, шинжилгээ
хэмжилтийн математик боловсруулалт, шинжилгээtsluvsandorj
 
RO Pretreatment System Chemistry
RO Pretreatment System Chemistry RO Pretreatment System Chemistry
RO Pretreatment System Chemistry umar farooq
 
улс төрийн санхүүжилтэд тавих хяналт, хариуцлагын тогтолцоо (1)
улс төрийн санхүүжилтэд тавих хяналт, хариуцлагын тогтолцоо (1)улс төрийн санхүүжилтэд тавих хяналт, хариуцлагын тогтолцоо (1)
улс төрийн санхүүжилтэд тавих хяналт, хариуцлагын тогтолцоо (1)Jargal Jambal
 
Preparations of Broiler House
Preparations of Broiler HousePreparations of Broiler House
Preparations of Broiler Houseafnanzaib
 
AFTER CATION CONDUCTIVITY
AFTER CATION CONDUCTIVITYAFTER CATION CONDUCTIVITY
AFTER CATION CONDUCTIVITYDilip Kumar
 
Презентація Жолубак О.А
Презентація Жолубак О.АПрезентація Жолубак О.А
Презентація Жолубак О.АІра Кушнір
 
Дополнительные каналы коммуникаций как способ увеличения лидов в 2 раза
Дополнительные каналы коммуникаций как способ увеличения лидов в 2 разаДополнительные каналы коммуникаций как способ увеличения лидов в 2 раза
Дополнительные каналы коммуникаций как способ увеличения лидов в 2 разаCoMagic
 
Bohdana Muzyka “GUI and Usability Testing: Becoming User Advocate”
Bohdana Muzyka “GUI and Usability Testing: Becoming User Advocate”Bohdana Muzyka “GUI and Usability Testing: Becoming User Advocate”
Bohdana Muzyka “GUI and Usability Testing: Becoming User Advocate”Dakiry
 

Viewers also liked (13)

Зачем и как настраивать интеграцию вашей CRM с CoMagic
Зачем и как настраивать интеграцию вашей CRM с CoMagicЗачем и как настраивать интеграцию вашей CRM с CoMagic
Зачем и как настраивать интеграцию вашей CRM с CoMagic
 
хэмжилтийн математик боловсруулалт, шинжилгээ
хэмжилтийн математик боловсруулалт, шинжилгээхэмжилтийн математик боловсруулалт, шинжилгээ
хэмжилтийн математик боловсруулалт, шинжилгээ
 
Activitats d’ estiu 2012
Activitats d’ estiu 2012Activitats d’ estiu 2012
Activitats d’ estiu 2012
 
RO Pretreatment System Chemistry
RO Pretreatment System Chemistry RO Pretreatment System Chemistry
RO Pretreatment System Chemistry
 
улс төрийн санхүүжилтэд тавих хяналт, хариуцлагын тогтолцоо (1)
улс төрийн санхүүжилтэд тавих хяналт, хариуцлагын тогтолцоо (1)улс төрийн санхүүжилтэд тавих хяналт, хариуцлагын тогтолцоо (1)
улс төрийн санхүүжилтэд тавих хяналт, хариуцлагын тогтолцоо (1)
 
Preparations of Broiler House
Preparations of Broiler HousePreparations of Broiler House
Preparations of Broiler House
 
AFTER CATION CONDUCTIVITY
AFTER CATION CONDUCTIVITYAFTER CATION CONDUCTIVITY
AFTER CATION CONDUCTIVITY
 
Презентація Жолубак О.А
Презентація Жолубак О.АПрезентація Жолубак О.А
Презентація Жолубак О.А
 
Дополнительные каналы коммуникаций как способ увеличения лидов в 2 раза
Дополнительные каналы коммуникаций как способ увеличения лидов в 2 разаДополнительные каналы коммуникаций как способ увеличения лидов в 2 раза
Дополнительные каналы коммуникаций как способ увеличения лидов в 2 раза
 
Bpcl kochi refinery
Bpcl  kochi refineryBpcl  kochi refinery
Bpcl kochi refinery
 
Как мы в TemplateMonster с клиентами на одном языке разговаривали.
Как мы в TemplateMonster с клиентами на одном языке разговаривали.Как мы в TemplateMonster с клиентами на одном языке разговаривали.
Как мы в TemplateMonster с клиентами на одном языке разговаривали.
 
Секреты пользователей. Прорисовка персонажей
Секреты пользователей. Прорисовка персонажейСекреты пользователей. Прорисовка персонажей
Секреты пользователей. Прорисовка персонажей
 
Bohdana Muzyka “GUI and Usability Testing: Becoming User Advocate”
Bohdana Muzyka “GUI and Usability Testing: Becoming User Advocate”Bohdana Muzyka “GUI and Usability Testing: Becoming User Advocate”
Bohdana Muzyka “GUI and Usability Testing: Becoming User Advocate”
 

Similar to открытый урок 3 класс

урок уразова и.а
урок уразова и.аурок уразова и.а
урок уразова и.аAsem Sarsembayeva
 
30 әдіс тәсілдері.pdf
30 әдіс тәсілдері.pdf30 әдіс тәсілдері.pdf
30 әдіс тәсілдері.pdfAyaulymAlymbek
 
абишева и.о портфолиосы
абишева и.о портфолиосыабишева и.о портфолиосы
абишева и.о портфолиосыalmnbtzh
 
Ғажайып бақ (ертегі)
Ғажайып бақ (ертегі)Ғажайып бақ (ертегі)
Ғажайып бақ (ертегі)Nurlan Abilhanov
 
сейтмаганбетова ш.ж. ма -ала
сейтмаганбетова ш.ж.   ма -аласейтмаганбетова ш.ж.   ма -ала
сейтмаганбетова ш.ж. ма -алаoquzaman
 

Similar to открытый урок 3 класс (20)

урок уразова и.а
урок уразова и.аурок уразова и.а
урок уразова и.а
 
Қос сөздер
Қос сөздерҚос сөздер
Қос сөздер
 
30 әдіс тәсілдері.pdf
30 әдіс тәсілдері.pdf30 әдіс тәсілдері.pdf
30 әдіс тәсілдері.pdf
 
4568
45684568
4568
 
5 сынып 1 то сан1217641201333141
5 сынып 1 то  сан12176412013331415 сынып 1 то  сан1217641201333141
5 сынып 1 то сан1217641201333141
 
сб данияровой 2я
сб данияровой  2ясб данияровой  2я
сб данияровой 2я
 
абишева и.о портфолиосы
абишева и.о портфолиосыабишева и.о портфолиосы
абишева и.о портфолиосы
 
623
623623
623
 
жануарлар сабақ жоспары
жануарлар сабақ жоспарыжануарлар сабақ жоспары
жануарлар сабақ жоспары
 
84r4r4
84r4r484r4r4
84r4r4
 
Әдіс.pptx
Әдіс.pptxӘдіс.pptx
Әдіс.pptx
 
222222222222222
222222222222222222222222222222
222222222222222
 
озин ози тану4сынып
 озин ози тану4сынып озин ози тану4сынып
озин ози тану4сынып
 
Кітапханада
КітапханадаКітапханада
Кітапханада
 
400
400400
400
 
Df(2)fd
Df(2)fdDf(2)fd
Df(2)fd
 
Kou4ing222
Kou4ing222Kou4ing222
Kou4ing222
 
Ғажайып бақ (ертегі)
Ғажайып бақ (ертегі)Ғажайып бақ (ертегі)
Ғажайып бақ (ертегі)
 
сейтмаганбетова ш.ж. ма -ала
сейтмаганбетова ш.ж.   ма -аласейтмаганбетова ш.ж.   ма -ала
сейтмаганбетова ш.ж. ма -ала
 
сейтмаганбетова ш.ж. мақала
сейтмаганбетова ш.ж.   мақаласейтмаганбетова ш.ж.   мақала
сейтмаганбетова ш.ж. мақала
 

More from Вспомогательный образовательный сайт

More from Вспомогательный образовательный сайт (20)

метод.в орлеу1
метод.в орлеу1метод.в орлеу1
метод.в орлеу1
 
открытый урок украинченко ю.с.
открытый урок украинченко ю.с.открытый урок украинченко ю.с.
открытый урок украинченко ю.с.
 
стасенко о.а.
стасенко о.а.стасенко о.а.
стасенко о.а.
 
откр.урок состав слова
откр.урок состав словаоткр.урок состав слова
откр.урок состав слова
 
менің педагогикалық жетістігім
менің педагогикалық жетістігімменің педагогикалық жетістігім
менің педагогикалық жетістігім
 
ашық сабақ т дыбысы
ашық сабақ т дыбысыашық сабақ т дыбысы
ашық сабақ т дыбысы
 
открытый урок по обучению грамоте
открытый урок по обучению грамотеоткрытый урок по обучению грамоте
открытый урок по обучению грамоте
 
2 мәуе презента бағдарла
2 мәуе презента бағдарла2 мәуе презента бағдарла
2 мәуе презента бағдарла
 
джунелбаева
джунелбаеваджунелбаева
джунелбаева
 
методическое пособие от филатовой а. н.
методическое пособие от филатовой а. н.методическое пособие от филатовой а. н.
методическое пособие от филатовой а. н.
 
пед.чтение ижанара
пед.чтение ижанарапед.чтение ижанара
пед.чтение ижанара
 
фото с урока
фото с урокафото с урока
фото с урока
 
урок кошанова г.б.
урок кошанова г.б.урок кошанова г.б.
урок кошанова г.б.
 
этноград работа
этноград   работаэтноград   работа
этноград работа
 
оразбай сабина 1г
оразбай сабина 1горазбай сабина 1г
оразбай сабина 1г
 
тельмарова айзере 1 в
тельмарова айзере 1 втельмарова айзере 1 в
тельмарова айзере 1 в
 
алиева жамиля 1в
алиева жамиля 1валиева жамиля 1в
алиева жамиля 1в
 
малдагар али 1 в
малдагар али 1 вмалдагар али 1 в
малдагар али 1 в
 
самопознание
самопознаниесамопознание
самопознание
 
джандаралова гк портфолиоPpt
джандаралова гк портфолиоPptджандаралова гк портфолиоPpt
джандаралова гк портфолиоPpt
 

открытый урок 3 класс

  • 1. №2 Хромтау мектеп-гимназиясы 3 - класқа арналған қазақ тілінен ашық сабақ жоспары Лексикалық тақырыбы:Азық-түлік дүкенінде Құрастырған: Уразова Индира Алдамбергенқызы №2 Хромтау гимназиясының қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалім 08.12.2014 ж.
  • 2. 3- класқа арналған қазақ тілінен сабақ жоспары Құрастырған: Уразова Индира Алдамбергенқызы, №2 Хромтау гимназиясының қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі. Лексикалық тақырыбы: Азық-түлік дүкенінде. Сабақтың мақсаты: Дүкендер туралы түсінік беру,дүкеннің түрлеріне тоқталу.Тақырып бойынша оқушылардың айтылым, сөйлесім, жазылым, сөйлеу әрекетін дамыту арқылы тілдік тұлға қалыптастыру. Міндеттері: 1. Білімділік: Оқушыларға дүкендер туралы мағұлмат беру,оның түрлеріне тоқталып,соның ішінде азық-түлік дүкенімен таныстыру. 2. Дамытушылық: Ауызекі сөйлеу дағдысын жетілдіру,оқушылардың дүниетанымын кеңейту,ауызша сөйлеу мен ойлау қабілетін дамыту,сөз тіркесін және сөйлем құрау дағдысын қалыптастыру. 3. Тәрбиелік:Тілге деген қызығушылықтарын арттыру,топтық жұмыс арқылы достық қарым –қатынасқа,сыпайы болуға,әдептілікке тәрбиелеу. Сабақтың әдістері: Сұрақ-жауап,сөйлесу,әңгімелесу,топпен жұмыс,мәтінмен жұмыс,жазбаша тапсырмалар. Қолданылатын оқыту технологиялары: модільдік оқыту технологиясы, П.С. Гранкиннің концепциясы, И.П. Подласыйдың тиімді педагогикалық технологиясы, Г. Левитастың цикл бойынша оқыту технологиясы, жобалау әдісі,ақпараттық коммуникативтік технология (сын тұрғыдан ойлау қабілетін дамыту технологиясының әдісі), интерактивтік технология. Сабақтың түрі: Жаңа сабақ. Сабақтың уақыты – 45мин. Көрнекіліктер: суреттер, грамматикалық сызба, тірек кесте, таратпа қағаздар), бағалау парағы, интерактивтік тақта, , 3 классқа арналған оқулық. Пәнаралық байланыс: орыс тілі, ағылшын тілі пәндерімен байланыс.
  • 3. САБАҚ ЖОСПАРЫ: № Сабақтың кезеңі № Жұмыс түрі Уақыты Мәселелі-дамыта оқыту әдістері Пайдаланылған технологиялар, әдістер I. Психологиялық сәт 1 «Шаттық көңілмен!» 2 мин. Тәрбиелеу, ұйымдастыру кезеңі Дәстүрлі әдіс II. Пропедевтикалық практика 2 «Чемпион» ойыны 5 мин. Зерттеу,іздену, репродуктивтік әдістері Сын тұрғыдан ойлау қабілетін дамыту технологиясының әдісі (стратегиясы - портфолио әдісі.) ІІІ. Бағыттау 3 «Ой қозғау » 5 мин. Зерттеу,іздену, репродуктивтік, алгоритмдік әдістері И.П. Подласыйдың тиімді педагогикалық технологиясы Пайымдау 4 «Анықтайық» «Еш қиындықсыз» 7 мин. 6 мин Диалогтік, эвристикалық, көрнекілік, проблемалық әдістері И.П. Подласыйдың ТПТ-сы, П.С. Гранкиннің концепциясы III. Іс-жүзіндегі практика 5 «Жоғалған сөздер» 6 мин Көрнекілік, эвристикалық, монологтік, диалогтік әдістер Цикл бойынша оқыту технологиясы,тиімді педагогикалық технологиясы. Жобалау әдісі IV. Сергіту жаттығулары 6 Бой сергіту. 2 мин V. Меңгеру практикасы 7 «Қиындық туғызбайды» 8 мин Диалогтік, зерттеу, көрнекілік, эвристикалық әдістер Жобалау әдісі VI. Тәуелсіз практика. «Дүкенде» 3 мин Диалогтік, репродуктивтік әдістері, өз бетімен зерттеу- жаттығу жолымен жаңа тақырыпты пысықтау әдісі Цикл бойынша оқыту технологиясы, С.П.Гранкинның концепциясы VII. Дербес үй жұмыс парктикасы 8 Үйге тапсырма беру 1 мин Алгоритмдік, өзіндік, жұптық жұмыс Тиімді педагогикалық технология, цикл бойынша оқыту технологиясы. Жобалау әдісі VIII. Қорытындылау 9 Мен білемін, білдім, білгім келеді, рефлексия 1 мин Моногологтік әдіс ТПТ-сы, дәстүрлі әдіс
  • 4. САБАҚ БАРЫСЫ: № Сабақтың кезеңдері Уақы ты Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушылардың іс-әрекеті Күтілетін нәтиже 1. 1«Шаттық көңілмен» (Психологиялы қ сәт) 2 мин. - Балалар сендер өздерің қандай болып өскендеріңді тілер едіңдер? - Жақсы, онда өлең жолдарындағы тілекке келісесіңдер ме? Келіссеңдер мына тілекті барлығымыз бірге айтайық: Ойға толып санамыз, Бестік болып бағамыз. Баласындай әр үйдің, Тату болсын арамыз-деп осындай жақсы көңіл- күймен сабағымызды бастаймыз және де келесі кезеңімізге көшеміз. - Білімді, ақылды,өнегелі,өнерлі. - Иә Өлең жолдарын қайталап айтады. Сабақтың алғашқы минуттынан бастап оқушылар мен мұғалімнің арасында жылы, сенімді қарым-қатынас қалыптасады, оқушылар тілдік ортаға бейімделеді. Оларды мейірімділікке, еңбекқорлыққа, ынтымақтастыққа баулу, сабаққа жауапкершілікпен қарауға тәрбиелеу, қызығушылығын арттыру. 2.«Чемпион» ойыны(Пропед евтикалық практика) 5 мин. -Балалар , біздер қазір сіздермен «Чемпион»ойынын ойнаймыз алдарыңыздағы интерактивті тақтадағы жалпы қазақ тіліне байланысты сұрақтарға жауап береміз. 1.Қазақ тілінде қанша әріп бар? 2.Дыбыстар нешеге бөлінеді? 3. «редиска» сөзінің аудармасы. 4.Жуан дауысты дыбыстарды көрсет. 5.Буынның неше түрі бар? 6.Жемістер дегеніміз не? 7.Көкөніс дегеніміз не? 8. «Свекла» сөзінің аудармасы. 9.Көптік жалғаулары қанда? Оқушылар интерактивті тақтада жазылған сұрақтарға ауызша жауап береді. Сабақтың әр кезеңінде оқушылардың жұмысы, жауаптары фишка арқылы бағаланып тұрады. Сабақтың басында мұғалім бағалау шартымен таныстырады, сол себептен оқушылардың оқу жұмысына ынтасы арыта түседі. ТПТ-бойынша сабақтың пропедевтикалық кезеңінде мұғалім оқушылардың білім деңгейін, үй жұмыстарын бақылайды.
  • 5. 10. «Витамин» сөзінің аудармасы 11.Қандай витаминдердің түрлерін білесіңдер? 12.Апельсинде,лимонда,мандаринде қандай витмаминдер көп болады? Әр оқушы өзінің білім деңгейін анықтайды. Бірін-бірі тексеру жұмысы оқушыларды жұмыстың сапасын аңықтауға үйретеді, оқуға жауапкершілікпен қарауды қалыптастырады. Бірін-бірі тексеру жұмысы оқушыларды жұмыстың сапасын аңықтауға үйретеді, оқуға жауапкершілікпен қарауды қалыптастырады. 3. «Ой қозғау» (Бағыттау) 5 мин. - Балалар,тақтаға назар аударайықшы.Тақтада «Сөзжұмбақ» берілген. 1.Хлеб 2.соль 3.колбаса 4.сахар 5.мясо 6.молоко 7.пословица 8.сыр 9.конфета -Ал,балалар шыққан сөзімізді оқып шығайық. -Дұрыс,балалар.Бүгінгі жаңа сабақтың тақырыбы «Азық-түлік дүкенінде». -Балалар қалай ойлайсыздар,бүгінгі сабағымызда азық-түлік дүкені тақырыбы бойынша не білетін Балалар сөзжұмбақты шешеді. Оқушылар жоспарды мұқият тыңдап , сабаққа қатысып отырады. Зерттеу танымдық әдіс арқылы оқушылар әрдәйім өз бетінше ізденеді.
  • 6. боламыз? -Иә,балалар. -Енді сабағымыздың жұмыс түрлерімен таныстырып өтейін.Тақырып бойынша жасаған жұмыстарыңды жұлдыздармен бағалайтын боламын. «Анықтайық» (Пайымдау кезеңі) 7 мин - Балалар , біз жаңа сабағымыздың тақырыбын анықтадық, яғни азық- түлік дүкенінде. - Енді сабағымыздың келесі кезеңі «Анықтайық». - -Балалар тақтаға назар аударайық.тақтадан азық-түлік дүкеніне байланысты презентация көрсетіледі. - Қандай дүкендерді көріп отырсыңдар? - Дүкендердің түрлері көп. - Олар:ойыншық,кітап,шаруашылық,киі м және азық-түлік дүкендері. - Ал,біздің бүгінгі тоқталатын дүкеніміз азық-түлік дүкені.Азық- түліктің адамға маңызы зор.Біз күнде-күнде азық-түлік дүкеніне барамыз.Біздің деніміз сау болу үшін жақсы,құнарлы тамақтануымыз керек. - Ал,енді балалар қандай азық-түлік білесіздер? Шұжық-колбаса тұз-соль Май-масло балық-рыба Зейін қойып,қарайды.Дүкендердің түрлерін орысша-қазақша айтады. Азық-түлік түрлерін білгендерінше орысша-қазақша айтып шығады. Бұл жұмыс арқылы оқушылар өз беттерімен ізденуге, жұмыс жасауға үйренеді және грамматикалық тақырыптарды қайталайды, бекітеді, пысықтайды. Жаңа тақырыппен таныстыру барысында бар мүмкіншіліті пайдалануы тиіс. Әсіресе, көрнекіліктерді негізге ала отырып, сабақты толық меңгеруге мүмкіншілік жасайды. Сонымен қатар мұғалім оқушылардың бұрынғы алған білімдеріне сүйенеді, олардың белсенділіктерін арттырады. Лексикалық тақырып бойынша оқушылар мәлімет алады. Бұл кезеңде мұғалім қосымша, оқулықта берілмеген мәліметті оқушыларға ұсынады. Олардың өзге тіл саласында біліктері арта түседі. Осы мәлімет
  • 7. Қаймақ-сметана Нан-хлеб Ет-мясо Ірімшік-сыр Қант-сахар арқылы оқушылардың көзқарасы қалыптасады. 5 6. 7. «Еш қиындықсыз» (Үлгі бойынша практика). «Жоғалған сөзді табайық» (Іс-жүзіндегі практика) «Бой сергіту» 6 мин 6 мин. 2 мин -Балалар , біздің келесі кезеңіміз «Еш қиындықсыз» деп аталады.Бұл тапсырма қазіргі уақытта кез-келген адам полиглот болу керек,сондықтан 3 тілді меңгеру мақсатында мына суреттегі сөздерді үш тілде айтайық. -Өте жақсы , жарайсыздар. -Біздің келесі кезеңіміз «Жоғалған сөзді табайық» деп аталады. Мұнда сіздерге сөйлемдер берілген. Бірақ кейбір сөздер сіздерге жетемін дегенше жолда адасып қалыпты, ал сіздер мына станциядан керекті сөздерді тауып алып, толықтырып жазуларыңыз керек. 1.Біздің үйдің қасында ... - .... дүкені бар.2.Мен ..... анаммен бардым.3.Анам екеуміз дүкеннен ..., ..., ..., ..., ..., ...,, сатып алдық.4.Дүкеннің іші ... және .... . Жоғалған сөздер:май,дүкенге,жарық,шекер,нан,кең, кәмпит,шұжық. Нан,сүт,май,шекер,жұмырт- қа. Оқушыларға кеспе қағаздары таратылады.Мәтінге керекті сөздерді қойып жазып шығады. Оқушылар сергіту тапсырмасын орындайды Бұл жұмыс барысы өте жедел жүргізіледі, интерактивтік тақта тиімді қолданылады, пәнаралық ( орыс тілі және ағылшын тілдері) байланыстар ұйымдастырылады. Мұғалімнің жеке дидактикалық үрдісінде қолданылатын жобалау әдісі жүзеге асырылады. Бұл жұмыс түрі оқушыларды шапшаңдыққа,уақытты тиімді
  • 8. «Қиындық туғызбайды» (меңгеру практикасы) «Дүкенде» (тәуелсіз практика) Бағалау. 8мин. 3 мин 1 мин. -Жақсы , балалар жарайсыңдар сөздерді дұрыс таптыңдар , енді келесі кезеңге көшеміз, ол-Өзіңді тексер, яғни сіздерге 3 топқа 3 суреттің біреуін таңдау арқылы сол суреттегі сөздерге талдау жасайсыздар.Суреттегі жасырылған сөздер:қант,май,сүт. Ал,енді балалар мына жерде «Азық- түлік»дүкені бар екен. -Қанеки кім дүкенге барып,сауда жасап келеді. Ортаға Артем мен Яна шығады.Олар өздеріне керекті азық-түлікті атап айтып,сатып алады. Мен айран мен сүт сатып аламын. Сен не аласың? Мен қаймақ пен нан сатып аламын. -Балалар, біз бүгінгі сабағымызда не туралы айттық? -Нені білдік? -Сабағымыз өздеріңізге ұнады ма? -Қандай әсер алдыңыздар?- соны білу үшін мына тақтада жазулы тұрған өздеріңіздің аттарыңыздың тұсына көңіл- күйлеріңізді білдіретін смайликті Балалар сөздерді тездетіп тәуелдеп,дыбыстық талдау жасап шығады. Ортаға бір-екі оқушы шығып,сауда жасайды. Азық-түлік дүкені және азық- түліктердің түрлерімен таныстық. пайдалануға,топтық жқмыс арқылы достық қарым- қатынасқа,сыпайы болуға тәрбиелейді.
  • 9. жапсыруға болады. -Жақсы балалар енді үй тапсырмасын жазып алыңыз. №2 тапсырма әтінді оқып, мазмұнын айту. №7 тапсырма жазбаша жұмыс. -Енді бағаларыңызды тыңдаңыз. (фишка арқылы бағалаймыз) - Балалар ,бүгін міне бізге қонақтар келді, қазақ халқы өте қонақжай халық.Бүгін біз тек қана жақсы сөздер мен тілектер оқып , айттық. - Сабағымыз аяқталды, барлығыңызға рахмет. - Сау болыңыздар. Өте жақсы әсер алдық Тақтадағы сөмкені бағалармен толтырады. .