Here are the solutions to the transformer problems:
1. A transformer has 100 turns on coil 1 and 200 turns on coil 2.
i. If the voltage on coil 1 is 10 volts, the voltage on coil 2 will be 20 volts (Voltage on coil 2 = Voltage on coil 1 x Turns on coil 2/Turns on coil 1 = 10V x 200/100 = 20V)
ii. If the voltage on coil 1 is 200 volts, the voltage on coil 2 will be 400 volts (Voltage on coil 2 = Voltage on coil 1 x Turns on coil 2/Turns on coil 1 = 200V x 200/100 = 400V)
iii.