SCHOOL OF ARCHITECTURE, BUILDING & DESIGN
BACHELOR OF SCIENCE (HONOURS) IN ARCHITECTURE
BUILDING STRUCTURES (ARC2523 / BLD60103)
PROJECT 2:
STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW
GROUP MEMBERS:
CHIA CHENG WEI 0322091
KOOI YONG KAI 0323152
LEE XIANG LOON 0322090
TUTOR: MS NORITA JOHAR
TABLE OF CONTENTS
Table of Contents
1.0 Architectural Plans
2.0 Quantity Live and Dead Loads Acting On Structure
3.0 Structural Plans
4.0 Load Distribution Diagrams
5.0 Tributary Area Diagrams
6.0 Individual Components
6.1 Chia Cheng Wei (0322091)
6.2 Kooi Yong Kai (0323152)
6.3 Lee Xiang Loon (0322090)
1.0 ARCHITECTURAL PLANS
Ground Floor Plan
Not to scale
First Floor Plan
Not to scale
Roof Plan
Not to scale
2.0 QUANTITY LIVE & DEAD LOADS ACTING ON STRUCTURE
Quantity Dead Loads Acting on Structure
Slab Self Weight
=0.15m x 24 kN/m3
=3.6 kN/m2
Brick Wall Self Weight
=0.15m x 3.0m x 19 kN/m3
= 8.55 kN/m
Primary Beam Self Weight
=0.175m x 0.3m x 24 kN/m3
= 1.26 kN/m
Secondary Beam Self Weight
=0.075m x 0.15m x 24 kN/m3 =0.27 kN/m
Column Self Weight
=0.2m x 0.2m x 3.0m x 24 kN/m3
=2.88 kN
Quantity Live Loads Acting on Structure
Bedroom = 1.5 kN/m2
Living Room = 2.0 kN/m2
Dining Room = 2.0 kN/m2
Kitchen = 3.0 kN/m2
Storeroom = 2.5 kN/m2
Corridor = 2.0 kN/m2
Toilet = 2.0 kN/m2
Study Room = 2.5 kN/m2
Car Porch = 2.5 kN/m2
Stairs = 1.5 kN/m2
Family Area = 2.0 kN/m2
Office = 2.5 kN/m2
Billiard and theatre room = 2.0 kN/m2
Balcony = 1.5 kN/m2
Terrace = 2.5 kN/m2
Dressing Room = 2.0 kN/m2
3.0 STRUCTURAL PLANS
Structural Plan (Ground Floor Plan)
Not to scale
Structural Plan (First Floor Plan)
Not to scale
Structural Plan (Roof Plan)
Not to scale
4.0 LOAD DISTRIBUTION DIAGRAMS
Load Distribution Diagram (Ground Floor Plan)
Not to scale
Load Distribution Diagram (First Floor Plan)
Not to scale
Load Distribution Diagram (Roof Plan)
Not to scale
5.0 TRIBUTARY AREA DIAGRAMS
Tributary Area Diagram (Ground Floor Plan)
Not to scale
Tributary Area Diagram (First Floor Plan)
Not to scale
Tributary Area Diagram (Roof Plan)
Not to scale
6.0 INDIVIDUAL COMPONENTS
Beams
Columns
Tributary Area Diagram (Ground Floor Plan)
Not to scale
Tributary Area Diagram (First Floor Plan)
Not to scale
Tributary Area Diagram (Roof Plan)
Not to scale
6.1 CHIA CHENG WEI (0322091)
6.2 KOOI YONG KAI (0323152)
6.3 LEE XIANG LOON (0322090)
Beam (C/7-9) – Ground Floor
Point Load (C-8) by beam (C-D/8)
Dead Load
i. Secondary beam self-weight = 0.075m x 0.15m x 24 kN/m3
= 0.27 kN/m
ii. Brick wall self-weight = 0.15m x 3.0m x 19 kN/m3
= 8.55kN/m
iii. Slab (C-D/7-8) = 3.6 kN/m2
x (1.450m/2)
= 2.61 kN/m
iv. Slab (C-D/8-9) = 3.6 kN/m2
x (2.150m/2) x 2/3
= 2.58 kN/m
Total Dead Load for beam (C-D/8) = (0.27 + 8.55 + 2.61 + 2.58) kN/m
= 14.01 kN/m
Live Load
Corridor = 2.0 kN/m2
Toilet = 2.0 kN/m2
i. Slab (C-D/7-8) = 2.0 kN/m2
x (1.450m/2)
= 1.450 kN/m
ii. Slab (C-D/8-9) = 2.0 kN/m2
x (2.150m/2) x 2/3
= 1.433 kN/m
Total Live Load for beam (C-D/8) = (1.450 + 1.433) kN
= 2.883 kN/m
Ultimate Load
i. Ultimate dead load beam (C-D/8) = 14.01 kN/m x 1.4 = 19.614 kN/m
ii. Ultimate live load beam (C-D/8) = 2.883 kN/m x 1.6 = 4.6128 kN/m
Total Ultimate Load for beam (C-D/8) = (19.614 + 4.6128) kN = 24.2268 kN/m
Load Diagram for (C-D/8)
R1 + R2 = 2R1
2R1 – (24.2268 x 2.150) = 0
2R1 – 52.0876 = 0
R1 = 26.0438 kN
Point Load (C-8) by beam (C-D/8) = 26.0438 kN
Dead Load
i. Beam self-weight
= 0.175m x 0.3m x 24 kN/m3
= 1.26 kN/m
ii. Brick wall self-weight
= 0.15m x 3.0m x 19 kN/m3
= 8.55 kN/m
iii. Slab (C-D/7-8)
= 3.6 kN/m2
x (1.450m/2) x 2/3
= 1.74 kN/m
iv. Slab (C-D/8-9)
= 3.6 kN/m2
x (2.150m/2)
= 3.87 kN/m
Total Dead Load
i. For (7-8) = (1.26 + 8.55 + 1.74) kN/m
= 11.55 kN/m
ii. For (8-9) = (1.26 + 8.55 + 3.87) kN/m
= 13.68 kN/m
Live Load
Corridor = 2.0 kN/m2
Toilet = 2.0 kN/m2
i. Slab (C-D/7-8)
= 2.0 kN/m2
x (1.450m/2) x 2/3
= 0.9667 kN/m
ii. Slab (C-D/8-9)
= 2.0 kN/m2
x (2.150m/2)
= 2.15 kN/m
Total Live Load
i. For (7-8) = 0.9667 kN/m
ii. For (8-9) = 2.15 kN/m
Ultimate Load
i. Ultimate dead load at (7-8) = 11.55 kN/m x 1.4 = 16.17 kN/m
ii. Ultimate dead load at (8-9) = 13.68 kN/m x 1.4 = 19.152 kN/m
iii. Ultimate live load at (7-8) = 0.9667 kN/m x 1.6 = 1.5467 kN/m
iv. Ultimate live load at (8-9) = 2.15 kN/m x 1.6 = 3.44 kN/m
Total ultimate load at (7-8) = (16.17 + 1.5467) kN/m = 17.7167 kN/m
Total ultimate load at (8-9) = (19.152 + 3.44) kN/m = 22.592 kN/m
Load Diagram for (C/7-9)
∑M = (R1 x 4.0) – [(17.7167 x 1.45) x 3.275] – (26.0438 x 2.55) – [(22.592 x 2.55) x 1.275] = 0
0 = 4.0R1 – 84.1322 – 66.4117 – 73.4522
0 = 4.0R1 – 223.9961
R1 = 55.999 kN
∑Fy = R1 + R2 – 25.6892 – 26.0438 – 57.6096 = 0
0 = 55.999 + R2 – 109.3426
R2 = 53.3436 kN
Shear Force Diagram
55.999 - 25.6892 = 30.3098
30.3098 – 26.0438 = 4.266
4.266 – 57.6096 = -53.3436
-53.3436 + 53.3436 = 0
Bending Moment Diagram
1/2 x (55.999 + 30.3098) x 1.45 = 62.575
1/2 x 4.266 x 0.189 = 0.4031
0.4031 + 62.575 = 62.9781
Beam (A/1-4) – Ground Floor
Point Load (A-2) by beam (A-C/2)
Dead Load
i. Secondary beam self-weight
= 0.075m x 0.15m x 24 kN/m3
= 0.27 kN/m
ii. Brick wall self-weight
= 0.15m x 3.0m x 19 kN/m3
= 8.55kN/m
iii. Slab (A-C/1-2)
= 3.6 kN/m2
x (2.2m/2)
= 3.96 kN/m
iv. Slab (A-B/2-3)
= 3.6 kN/m2
x (1.6m/2)
= 2.88 kN/m
v. Slab (B-C/2-3)
= 3.6 kN/m2
x (1.6m/2)
= 2.88 kN/m
Total Dead Load
i. For (A-B) = (0.27 + 8.55 + 3.96 + 2.88) kN/m
= 15.66 kN/m
ii. For (B-C) = (0.27 + 8.55 + 3.96 + 2.88) kN/m
= 15.66 kN/m
Live Load
Kitchen = 3.0 kN/m2
Corridor = 2.0 kN/m2
Toilet = 2.0 kN/m2
i. Slab (A-C/1-2)
= 3.0 kN/m2
x (2.2m/2) = 3.3 kN/m
ii. Slab (A-B/2-3)
= 2.0 kN/m2
x (1.6m/2) = 1.6 kN/m
iii. Slab (B-C/2-3)
= 2.0 kN/m2
x (1.6m/2) = 1.6 kN/m
Total Live Load
i. For (A-B) = (3.3 + 1.6) kN/m = 4.9 kN/m
ii. For (B-C) = (3.3 + 1.6) kN/m = 4.9 kN/m
Ultimate Load
i. Ultimate dead load at (A-B) = 15.66 kN/m x 1.4 = 21.924 kN/m
ii. Ultimate dead load at (B-C) = 15.66 kN/m x 1.4 = 21.924 kN/m
iii. Ultimate live load at (A-B) = 4.9 kN/m x 1.6 = 7.84 kN/m
iv. Ultimate live load at (B-C) = 4.9 kN/m x 1.6 = 7.84 kN/m
Total ultimate load at (A-B) = (21.924 + 7.84) kN/m = 29.764 kN/m
Total ultimate load at (B-C) = (21.924 + 7.84) kN/m = 29.764 kN/m
Load Diagram for (A-C/2)
∑M = (R1 x 5.0) – [(29.764 x 2.0) x 4.0] – [(29.764 x 3.0) x 1.5] = 0
0 = 5.0R1 – 238.112 – 133.938
0 = 5.0R1 – 372.048
R1 = 74.4096 kN
Point Load (A-2) by beam (A-C/2) = 74.4096 kN
Point Load (A-3) by beam (A-C/3)
Dead Load
i. Beam self-weight
= 0.175m x 0.3m x 24 kN/m3
=1.26kN/m
ii. Brick wall self-weight
= 0.15m x 3.0m x 19 kN/m3
= 8.55kN/m
iii. Slab (A-B/2-3)
= 3.6 kN/m2
x (1.6m/2)
= 2.88 kN/m
iv. Slab (B-C/2-3)
= 3.6 kN/m2
x (1.6m/2)
= 2.88 kN/m
v. Slab (A-C/3-4)
= 3.6 kN/m2
x (2.0m/2)
= 3.6 kN/m
Total Dead Load
i. For (A-B) = (1.26 + 8.55 + 2.88 + 3.6) kN/m = 16.29 kN/m
ii. For (B-C) = (1.26 + 8.55 + 2.88 + 3.6) kN/m = 16.29 kN/m
Live Load
Toilet = 2.0 kN/m2
Corridor = 2.0 kN/m2
Bedroom = 1.5 kN/m2
i. Slab (A-B/2-3)
= 2.0 kN/m2
x (1.6m/2) = 1.6 kN/m
ii. Slab (B-C/2-3)
= 2.0 kN/m2
x (1.6m/2) = 1.6 kN/m
iii. Slab (A-C/3-4)
= 1.5 kN/m2
x (2.0m/2) = 1.5 kN/m
Total Live Load
i. For (A-B) = (1.6 + 1.5) kN/m = 3.1 kN/m
ii. For (B-C) = (1.6 + 1.5) kN/m = 3.1 kN/m
Ultimate Load
i. Ultimate dead load at (A-B) = 16.29 kN/m x 1.4 = 22.806 kN/m
ii. Ultimate dead load at (B-C) = 16.29 kN/m x 1.4 = 22.806 kN/m
iii. Ultimate live load at (A-B) = 3.1 kN/m x 1.6 = 4.96 kN/m
iv. Ultimate live load at (B-C) = 3.1 kN/m x 1.6 = 4.96 kN/m
Total ultimate load at (A-B) = (22.806 + 4.96) kN/m = 27.766 kN/m
Total ultimate load at (B-C) = (22.806 + 4.96) kN/m = 27.766 kN/m
Load Diagram for (A-C/3)
∑M = (R1 x 5.0) – [(27.766 x 2.0) x 4.0] – [(27.766 x 3.0) x 1.5] = 0
0 = 5.0R1 – 222.128 – 124.947
0 = 5.0R1 – 347.075
R1 = 69.415 kN
Point Load (A-3) by beam (A-C/3) = 69.415 kN
Dead Load
i. Beam self-weight
= 0.175m x 0.3m x 24 kN/m3
=1.26 kN/m
ii. Brick wall self-weight
= 0.15m x 3.0m x 19 kN/m3
= 8.55 kN/m
iii. Slab (A-B/2-3)
= 3.6 kN/m2
x (1.6m/2) x 2/3
= 1.92 kN/m
Total Dead Load
i. For (1-2) = (1.26 + 8.55) kN/m = 9.81 kN/m
ii. For (2-3) = (1.26 + 8.55 + 1.92) kN/m = 11.73 kN/m
iii. For (3-4) = (1.26 + 8.55) kN/m = 9.81 kN/m
Live Load
Toilet = 2.0 kN/m2
A. Slab (A-B/2-3) = 2.0 kN/m2
x (1.6m/2) x 2/3 = 1.067 kN/m
Total Live Load
A. For (2-3) = 1.067 kN/m
Ultimate Load
i. Ultimate dead load at (1-2) = 9.81 kN/m x 1.4 = 13.734 kN/m
ii. Ultimate dead load at (2-3) = 11.73 kN/m x 1.4 = 16.422 kN/m
iii. Ultimate dead load at (3-4) = 9.81 kN/m x 1.4 = 13.734 kN/m
iv. Ultimate live load at (2-3) = 1.067 kN/m x 1.6 = 1.7072 kN/m
Total ultimate load at (1-2) = 13.734 kN/m
Total ultimate load at (2-3) = (16.422 + 1.7072) kN/m = 18.1292 kN/m
Total ultimate load at (3-4) = 13.734 kN/m
Load Diagram for (A/1-4)
∑M = (R1 x 5.8) – [(13.734 x 2.2) x 4.7] – (74.4096 x 3.6) – [(18.1292 x 1.6) x 2.8] – (69.415 x 2.0) –
[(13.734 x 2.0) x 1.0] = 0
0 = 5.8R1 – 142 – 267.8746 – 81.2188 – 138.83 – 27.468
0 = 5.8R1 – 657.3914
R1 = 113.3433 kN
∑Fy = R1 + R2 – 30.2148 – 74.4096 – 29 – 69.415 – 27.468 = 0
0 = 113.3433 + R2 – 230.5074
R2 = 117.1641
Shear Force Diagram
113.3433 – 30.2148 = 83.1285
83.1285 – 74.4096 = 8.7189
8.7189 – 29 = -20.2811
-20.2811 – 69.415 = -89.6961
-89.6961 – 27.468 = -117.1641
-117.1641 + 117.1641 = 0
Bending Moment Diagram
1/2 x (113.3433 + 88.1285) x 2.2 = 221.619
1/2 x 8.7189 x 0.481 = 223.716
1/2 x (117.1641 + 89.6961) x 2.0 = 206.8602
Beam (A-C/4) – Ground Floor
Dead Load
i. Beam self-weight
= 0.175m x 0.3m x 24 kN/m3
=1.26kN/m
ii. Brick wall self-weight
= 0.15m x 3.0m x 19 kN/m3
= 8.55kN/m
iii. Slab (A-C/3-4)
= 3.6 kN/m2
x (2.0m/2)
= 3.6 kN/m
iv. Slab (A-C/4-5)
= 3.6 kN/m2
x (4.5m/2)
= 8.1 kN/m
Total Dead Load
i. For (A-B) = (1.26 + 8.55 + 3.6 + 8.1) kN/m = 21.51 kN/m
ii. For (B-C) = (1.26 + 8.55 + 3.6 + 8.1) kN/m = 21.51 kN/m
Live Load
Bedroom = 1.5 kN/m2
Office = 2.5 kN/m2
i. Slab (A-C/3-4)
= 1.5 kN/m2
x (2.0m/2)
= 1.5 kN/m
ii. Slab (A-C/4-5)
= 2.5 kN/m2
x (4.5m/2)
= 5.625 kN/m
Total Live Load
i. For (A-B) = (1.5 + 5.6) kN/m = 7.125 kN/m
ii. For (B-C) = (1.5 + 5.6) kN/m = 7.125 kN/m
Ultimate Load
i. Ultimate dead load at (A-B) = 21.51 kN/m x 1.4 = 30.114 kN/m
ii. Ultimate dead load at (B-C) = 21.51 kN/m x 1.4 = 30.114 kN/m
iii. Ultimate live load at (A-B) = 7.125 kN/m x 1.6 = 11.4 kN/m
iv. Ultimate live load at (B-C) = 7.125 kN/m x 1.6 = 11.4 kN/m
Total ultimate load at (A-B) = (30.114 + 11.4) kN/m = 41.514 kN/m
Total ultimate load at (B-C) = (30.114 + 11.4) kN/m = 41.514 kN/m
Load Diagram for (A-C/4)
∑M = (R1 x 5.0) – [(41.514 x 2.0) x 4.0] – [(41.514 x 3.0) x 1.5] = 0
0 = 5.0R1 – 332.112 – 186.813
0 = 5.0R1 – 518.925
R1 = 103.785 kN
∑Fy = R1 + R2 – 83.028 – 124.542 = 0
0 = 103.785 + R2 – 207.57
R2 = 103.785 kN
Shear Force Diagram
103.785 – 83.028 = 20.757
20.757 – 124.542 = -103.785
-103.785 + 103.785 = 0
Bending Moment Diagram
1/2 x (103.785 + 20.757) x 2.0 = 124.542
1/2 x 20.757 x 0.5 = 5.1893
5.1893 + 124.542 = 129.731
Beam (F/5-7) – First Floor
Point Load (F-6) by beam (F-H/6)
Dead Load
i. Secondary beam self-weight = 0.075m x 0.15m x 24 kN/m3
= 0.27 kN/m
ii. Brick wall self-weight = 0.15m x 3.0m x 19 kN/m3
= 8.55kN/m
iii. Slab (F-H/5-6) = 3.6 kN/m2
x (1.850m/2) = 3.33 kN/m
iv. Slab (F-H/6-7) = 3.6 kN/m2
x (1.850m/2) = 3.33 kN/m
Total Dead Load (F-H/6) = 15.48 kN/m
Live Load
Balcony = 1.5 kN/m2
Bedroom = 1.5 kN/m2
i. Slab (F-H/5-6) = 1.5 kN/m2
x (1.850m/2) = 1.3875 kN/m
ii. Slab (F-H/6-7) = 1.5 kN/m2
x (1.850m/2) = 1.3875 kN/m
Total Live Load (F-H/6) = 2.775 kN/m
Ultimate Load
i. Ultimate dead load beam (F-H/6) = 15.48 kN/m x 1.4 = 21.672 kN/m
ii. Ultimate live load beam (F-H/6) = 2.775 kN/m x 1.6 = 4.44 kN
Total ultimate load beam (F-H/6) = (21.672 + 4.44) kN/m = 26.112 kN/m
Load Diagram for (F-H/6)
R1 + R2 = 2R1
2R1 – (26.112 x 3.6) = 0
2R1 – 94 = 0
R1 = 47 kN
Point Load (F-6) by beam (F-H/6) = 47 kN
Dead Load
i. Beam self-weight
= 0.175m x 0.3m x 24 kN/m3
=1.26kN/m
ii. Brick wall self-weight
= 0.15m x 3.0m x 19 kN/m3
= 8.55kN/m
iii. Slab (F-H/5-6)
= 3.6 kN/m2
x (1.850m/2) x 2/3
= 2.22 kN/m
iv. Slab (F-H/6-7)
= 3.6 kN/m2
x (1.850m/2) x 2/3
= 2.22 kN/m
Total Dead Load
i. For (5-6) = (1.26 + 8.55 + 2.22) kN/m = 12.03 kN/m
ii. For (6-7) = (1.26 + 8.55 + 2.22) kN/m = 12.03 kN/m
Live Load
Balcony = 1.5 kN/m2
Bedroom = 1.5 kN/m2
i. Slab (F-H/5-6) = 1.5 kN/m2
x (1.850m/2) x 2/3 = 0.925 kN/m
ii. Slab (F-H/6-7) = 1.5 kN/m2
x (1.850m/2) x 2/3 = 0.925 kN/m
Total Live Load
i. For (5-6) = 0.925 kN/m
ii. For (6-7) = 0.925 kN/m
Ultimate Load
i. Ultimate dead load at (5-6) = 12.03 kN/m x 1.4 = 16.842 kN/m
ii. Ultimate dead load at (6-7) = 12.03 kN/m x 1.4 = 16.842 kN/m
iii. Ultimate live load at (5-6) = 0.925 kN/m x 1.6 = 1.48 kN/m
iv. Ultimate live load at (6-7) = 0.925 kN/m x 1.6 = 1.48 kN/m
Total ultimate load at (5-6) = (16.842 + 1.48) kN/m = 18.322 kN/m
Total ultimate load at (6-7) = (16.842 + 1.48) kN/m = 18.322 kN/m
Load Diagram for (F/5-7)
∑M = (R1 x 3.7) – [(18.322 x 1.85) x 2.775] – (47 x 1.85) – [(18.322 x 1.85) x 0.925] = 0
0 = 3.7R1 – 94.0606 – 86.95 – 31.3535
0 = 3.7R1 – 212.3641
R1 = 57.3957 kN
∑Fy = R1 + R2 – 33.8957 – 47 – 33.8957 = 0
0 = 57.3957 + R2 – 114.7914
R2 = 57.3957 kN
Shear Force Diagram
57.3957 – 33.8957 = 23.5
23.5 – 47 = -23.5
-23.5 – 33.8957 = -57.3957
-57.3957 + 57.3957 = 0
Bending Moment Diagram
1/2 x (23.5 + 57.3957) x 1.85 = 74.829 kN/m
Beam (F-G/1) – First Floor
Dead Load
i. Beam self-weight = 0.175m x 0.3m x 24 kN/m3
=1.26 kN/m
ii. Brick wall self-weight = 0.15m x 3.0m x 19 kN/m3
= 8.55 kN/m
Total Dead Load = (1.26 + 8.55) kN/m = 9.81 kN/m
Ultimate Load
Ultimate dead load at (F-G) = 9.81 kN/m x 1.4 = 13.734 kN/m
Total ultimate load at (F-G) = 13.734 kN/m
Load Diagram for (F-G/1)
R1 + R2 = 2R1
2R1 – (13.734 x 1.6) = 0
2R1 – 21.9744 = 0
R1 = 10.9872 kN
R2 = 10.9872 kN
Shear Force Diagram
10.9872 – 21.98744 = -10.9872
-10.9872 + 109872 = 0
Bending Moment Diagram
1/2 x 10.9872 x 0.8 = 4.3949 kN/m
Beam (E-G/5) – Roof
Point Load (F-5) by beam (F/5-7)
Dead Load
i. Beam self-weight = 0.175m x 0.3m x 24 kN/m3
=1.26kN/m
ii. Slab (F-H/5-7) = 3.6 kN/m2
x (3.6m/2) = 6.48 kN/m
Total Dead Load (F/5-7) = (1.26 + 6.48) kN/m = 7.74 kN/m
Live Load
Roof = 0.5 kN/m2
i. Slab (F-H/5-7) = 0.5 kN/m2
x (3.6m/2) = 0.9 kN/m
Total Live Load (F/5-7) = 0.9 kN/m
Ultimate Load
i. Ultimate dead load beam (F/5-7) = 7.74 kN/m x 1.4 = 10.836 kN/m
ii. Ultimate live load beam (F/5-7) = 0.9 kN/m x 1.6 = 1.44 kN/m
Total ultimate load beam (F/5-7) = (10.836 + 1.44) kN.m = 12.276 kN/m
Load Diagram for (F/5-7)
R1 + R2 = 2R1
2R1 – (12.276 x 3.7) = 0
2R1 – 45.4212 = 0
R1 = 22.7106 kN
Point Load (F-5) by beam (F/5-7) = 22.7106 kN
Dead Load
i. Beam self-weight
= 0.175m x 0.3m x 24 kN/m3
=1.26kN/m
ii. Slab (E-G/3-5)
= 3.6 kN/m2
x (3.5m/2) x 2/3
= 4.2 kN/m
iii. Slab (B-F/5-7)
= 3.6 kN/m2
x (3.7m/2) x 19/94
= 1.3462 kN/m
iv. Slab (F-H/5-7)
= 3.6 kN/m2
x (3.6m/2) x 2/3 x 4/9
= 1.92 kN/m
Total Dead Load
i. For (E-F) = (1.26 + 4.2 + 1.3462) kN/m = 6.8062 kN/m
ii. For (F-G) = (1.26 + 4.2 + 1.92) kN/m = 7.38 kN/m
Live Load
Roof = 0.5 kN/m2
i. Slab (E-G/3-5)
= 0.5 kN/m2
x (3.5m/2) x 2/3
= 0.5833 kN/m
ii. Slab (B-F/5-7)
= 0.5 kN/m2
x (3.7m/2) x 19/94
= 0.1870 kN/m
iii. Slab (F-H/5-7)
= 0.5 kN/m2
x (3.6m/2) x 2/3 x 4/9
= 0.2667 kN/m
Total Live Load
i. For (E-F) = (0.5833 + 0.1870) kN/m = 0.7703 kN/m
ii. For (F-G) = (0.5833 + 0.2667) kN/m = 0.85 kN/m
Ultimate Load
i. Ultimate dead load at (E-F) = 6.8062 kN/m x 1.4 = 9.5287 kN/m
ii. Ultimate dead load at (F-G) = 7.38 kN/m x 1.4 = 10.332 kN/m
iii. Ultimate live load at (E-F) = 0.7703 kN/m x 1.6 = 1.2325 kN/m
iv. Ultimate live load at (F-G) = 0.85 kN/m x 1.6 = 1.36 kN/m
Total ultimate load at (E-F) = (9.5287 + 1.2325) kN/m = 10.7612 kN/m
Total ultimate load at (F-G) = (10.332 + 1.36) kN/m = 11.692 kN/m
Load Diagram for (E-G/5)
∑M = (R1 x 3.5m) – [(10.7612 x 1.9) x 2.55] – (22.7106 x 1.6) – [(11.692 x 1.6) x 0.8] = 0
0 = 3.5R1 – 52.138 – 36.337 – 14.9658
0 = 3.5R1 – 103.4408
R1 = 29.5545 kN
∑Fy = R1 + R2 – 20.4463 – 22.7106 – 18.7072 = 0
0 = 29.5545 + R2 – 61.8641
R2 = 32.3096 kN
Shear Force Diagram
29.5545 – 20.4463 = 9.1082
9.1082 – 22.7106 = -13.6024
-13.6024 – 18.7072 = -32.3096
-32.3096 + 32.3096 = 0
Bending Moment Diagram
1/2 x (29.5545 + 9.1082) x 1.9 = 36.73 kN/m
Column A7
Roof Level
Dead Load
i. Roof beam self-weight = (1.850m x 1.0m) x 1.26 kN/m = 3.591 kN
ii. Slab = (1.850m x 1.0m) x 3.6 kN/m2
= 6.66 kN
Total Dead Load = (3.591 + 6.66) kN = 10.251 kN
First Floor
Dead Load
i. Beam self-weight = (1.85m + 1.0m) x 1.26 kN/m = 3.591 kN
ii. Brick wall self-weight = (1.85m + 1.0m) x 8.55 kN/m = 24.3675 kN
iii. Column self-weight = 0.2m x 0.2m x 3.0m x 24 kN/m3
= 2.88kN
iv. Slab = (1.850m x 1.0m) x 3.6 kN/m2
= 6.66 kN/m
Total Dead Load = (3.591 + 24.3675 + 2.88 + 6.66) kN = 37.4985 kN
Live Load
Toilet = (1.850m x 1.0m) x 2.0 kN/m2
= 3.7 kN
Ground Floor
Dead Load
i. Beam self-weight = (1.85m + 1.0m) x 1.26 kN/m = 3.591 kN
ii. Brick wall self-weight = (1.85m + 1.0m) x 8.55 kN/m = 24.3675 kN
iii. Column self-weight = 0.2m x 0.2m x 3.0m x 24 kN/m3
= 2.88kN
iv. Slab = (1.850m x 1.0m) x 3.6 kN/m2
= 6.66 kN/m
Total Dead Load = (3.591 + 24.3675 + 2.88 + 6.66) kN = 37.4985 kN
Live Load
Terrace = (1.850m x 1.0m) x 2.5 kN/m2
= 4.625 kN
Total Dead Load = (10.251 + 37.4985 + 37.4985) kN = 85.248 kN
Total Live Load = (3.7 + 4.625) kN = 8.325 kN
Ultimate Load
Total ultimate dead load = 85.248 kN x 1.4 = 119.3472 kN
Total ultimate live load = 8.325 kN x 1.6 = 13.32 kN
Ultimate load acting on A7 = (119.3472 + 13.32) kN = 132.6672 kN
Column C3
Roof Level
Dead Load
i. Roof beam self-weight = (2.9m + 3.2m) x 1.26 kN/m = 7.686 kN
ii. Slab = (5.7m x 2.9m) x 3.6 kN/m2
= 59.508 kN
Total Dead Load = (7.686 + 59.508) kN = 67.194 kN
First Floor
Dead Load
i. Beam self-weight = (5.7m + 2.9m) x 1.26 kN/m = 10.836 kN
ii. Brick wall self-weight = (2.9m + 3.2m) x 8.55 kN/m = 52.155 kN
iii. Column self-weight = 0.2m x 0.2m x 3.0m x 24 kN/m3
= 2.88kN
iv. Slab = (5.7m x 2.9m) x 3.6 kN/m2
= 59.508 kN
Total Dead Load = (10.836 + 52.155 + 2.88 + 59.508) kN = 125.379 kN
Live Load
Bedroom = (3.2m x 1.9m) x 1.5 kN/m2
= 9.12 kN
Bedroom = (2.5m x 2.9m) x 1.5 kN/m2
= 10.875 kN
Corridor = (3.2m x 1.0m) x 2.0 kN/m2
= 6.4 kN
Total Live Load = (9.12 + 10.875 + 6.4) kN = 26.395 kN
Ground Floor
Dead Load
i. Beam self-weight = (5.7m + 2.9m) x 1.26 kN/m = 10.836 kN
ii. Brick wall self-weight = (5.7m + 2.9m) x 8.55 kN/m = 73.53 kN
iii. Column self-weight = 0.2m x 0.2m x 3.0m x 24 kN/m3
= 2.88kN
iv. Slab = (5.7m x 2.9m) x 3.6 kN/m2
= 59.508 kN
Total Dead Load = (10.836 + 73.53 + 2.88 + 59.508) kN = 146.754 kN
Live Load
Corridor = (2.5m x 1.9m) x 2.0 kN/m2
= 9.5 kN
Bedroom = (2.5m x 1.0m) x 1.5 kN/m2
= 3.75 kN
Stairs = (3.2m x 1.0m) x 1.5 kN/m2
= 4.8 kN
Dining = (3.2m x 1.9m) x 2.0 kN/m2
= 12.16 kN
Total Live Load = (9.5 + 3.75 + 4.8 + 12.16) kN = 30.21kN
Total Dead Load = (67.194 + 125.379 + 146.754) kN = 339.327 kN
Total Live Load = (26.395 + 30.21) kN = 56.605 kN
Ultimate Load
Total ultimate dead load = 339.327 kN x 1.4 = 475.0578 kN
Total ultimate live load = 56.605 kN x 1.6 = 90.568 kN
Ultimate load acting on C3 = (475.0578 + 90.568) kN = 565.6258 kN
Column C7
Roof Level
Dead Load
i. Roof beam self-weight = (1.5m + 3.2m + 2.0m) x 1.26 kN/m = 8.442 kN
ii. Slab = (4.7m x 3.85m) x 3.6 kN/m2
= 65.142 kN
Total Dead Load = (8.442 + 65.142) kN = 73.584 kN
First Floor
Dead Load
i. Beam self-weight = (1.5m + 3.2m + 2.0m) x 1.26 kN/m = 8.442 kN
ii. Brick wall self-weight = (1.5m + 3.2m + 2.0m) x 8.55 kN/m = 57.285 kN
iii. Column self-weight = 0.2m x 0.2m x 3.0m x 24 kN/m3
= 2.88kN
iv. Slab = (4.7m x 3.85m) x 3.6 kN/m2 = 65.142 kN
Total Dead Load = (8.442 + 57.285 + 2.88 + 65.142) kN = 133.749 kN
Live Load
Corridor = (4.7m x 1.85m) x 2.0 kN/m2
= 17.39 kN
Toilet = (1.5m x 2.0m) x 2.0 kN/m2
= 6.0 kN
Dressing room = (3.2m x 2.0m) x 2.0 kN/m2
= 12.8 kN
Total Live Load = (17.39 + 6.0 + 12.8) kN = 36.19 kN
Ground Floor
Dead Load
i. Beam self-weight = (1.5m + 1.075m + 2.0m) x 1.26 kN/m = 5.7645 kN
ii. Brick wall self-weight = (1.5m + 1.075m + 2.0m) x 8.55 kN/m = 39.1163 kN
iii. Column self-weight = 0.2m x 0.2m x 3.0m x 24 kN/m3
= 2.88kN
iv. Slab = [(2.575m x 1.85m) + (2.0m + 1.075m)] x 3.6 kN/m2
= 24.890 kN
Total Dead Load = (5.7645 + 39.1163 + 2.88 + 24.890) kN = 72.6508 kN
Live Load
Corridor = [(2.575m x 1.85m) + (2.0m + 1.075m)] x 2.0 kN/m2
= 13.8276 kN
Total Dead Load = (73.584 + 133.749 + 72.6508) kN = 279.9838 kN
Total Live Load = (36.19 + 13.8276) kN = 50.0176 kN
Ultimate Load
Total ultimate dead load = 279.9838 kN x 1.4 = 391.9773 kN
Total ultimate live load = 50.0176 kN x 1.6 = 80.0282 kN
Ultimate load acting on C7 = (391.9773 + 80.0282) kN = 472 kN
Structural Analysis of a Bungalow Report

Structural Analysis of a Bungalow Report

  • 1.
    SCHOOL OF ARCHITECTURE,BUILDING & DESIGN BACHELOR OF SCIENCE (HONOURS) IN ARCHITECTURE BUILDING STRUCTURES (ARC2523 / BLD60103) PROJECT 2: STRUCTURAL ANALYSIS OF A BUNGALOW GROUP MEMBERS: CHIA CHENG WEI 0322091 KOOI YONG KAI 0323152 LEE XIANG LOON 0322090 TUTOR: MS NORITA JOHAR
  • 2.
    TABLE OF CONTENTS Tableof Contents 1.0 Architectural Plans 2.0 Quantity Live and Dead Loads Acting On Structure 3.0 Structural Plans 4.0 Load Distribution Diagrams 5.0 Tributary Area Diagrams 6.0 Individual Components 6.1 Chia Cheng Wei (0322091) 6.2 Kooi Yong Kai (0323152) 6.3 Lee Xiang Loon (0322090)
  • 3.
    1.0 ARCHITECTURAL PLANS GroundFloor Plan Not to scale
  • 4.
  • 5.
  • 6.
    2.0 QUANTITY LIVE& DEAD LOADS ACTING ON STRUCTURE Quantity Dead Loads Acting on Structure Slab Self Weight =0.15m x 24 kN/m3 =3.6 kN/m2 Brick Wall Self Weight =0.15m x 3.0m x 19 kN/m3 = 8.55 kN/m Primary Beam Self Weight =0.175m x 0.3m x 24 kN/m3 = 1.26 kN/m Secondary Beam Self Weight =0.075m x 0.15m x 24 kN/m3 =0.27 kN/m Column Self Weight =0.2m x 0.2m x 3.0m x 24 kN/m3 =2.88 kN Quantity Live Loads Acting on Structure Bedroom = 1.5 kN/m2 Living Room = 2.0 kN/m2 Dining Room = 2.0 kN/m2 Kitchen = 3.0 kN/m2 Storeroom = 2.5 kN/m2 Corridor = 2.0 kN/m2 Toilet = 2.0 kN/m2 Study Room = 2.5 kN/m2 Car Porch = 2.5 kN/m2 Stairs = 1.5 kN/m2 Family Area = 2.0 kN/m2 Office = 2.5 kN/m2 Billiard and theatre room = 2.0 kN/m2 Balcony = 1.5 kN/m2 Terrace = 2.5 kN/m2 Dressing Room = 2.0 kN/m2
  • 7.
    3.0 STRUCTURAL PLANS StructuralPlan (Ground Floor Plan) Not to scale
  • 8.
    Structural Plan (FirstFloor Plan) Not to scale
  • 9.
    Structural Plan (RoofPlan) Not to scale
  • 10.
    4.0 LOAD DISTRIBUTIONDIAGRAMS Load Distribution Diagram (Ground Floor Plan) Not to scale
  • 11.
    Load Distribution Diagram(First Floor Plan) Not to scale
  • 12.
    Load Distribution Diagram(Roof Plan) Not to scale
  • 13.
    5.0 TRIBUTARY AREADIAGRAMS Tributary Area Diagram (Ground Floor Plan) Not to scale
  • 14.
    Tributary Area Diagram(First Floor Plan) Not to scale
  • 15.
    Tributary Area Diagram(Roof Plan) Not to scale
  • 16.
  • 19.
    Columns Tributary Area Diagram(Ground Floor Plan) Not to scale
  • 20.
    Tributary Area Diagram(First Floor Plan) Not to scale
  • 21.
    Tributary Area Diagram(Roof Plan) Not to scale
  • 22.
    6.1 CHIA CHENGWEI (0322091)
  • 54.
    6.2 KOOI YONGKAI (0323152)
  • 87.
    6.3 LEE XIANGLOON (0322090)
  • 88.
    Beam (C/7-9) –Ground Floor Point Load (C-8) by beam (C-D/8) Dead Load i. Secondary beam self-weight = 0.075m x 0.15m x 24 kN/m3 = 0.27 kN/m ii. Brick wall self-weight = 0.15m x 3.0m x 19 kN/m3 = 8.55kN/m iii. Slab (C-D/7-8) = 3.6 kN/m2 x (1.450m/2) = 2.61 kN/m iv. Slab (C-D/8-9) = 3.6 kN/m2 x (2.150m/2) x 2/3 = 2.58 kN/m Total Dead Load for beam (C-D/8) = (0.27 + 8.55 + 2.61 + 2.58) kN/m = 14.01 kN/m Live Load Corridor = 2.0 kN/m2 Toilet = 2.0 kN/m2 i. Slab (C-D/7-8) = 2.0 kN/m2 x (1.450m/2) = 1.450 kN/m ii. Slab (C-D/8-9) = 2.0 kN/m2 x (2.150m/2) x 2/3 = 1.433 kN/m Total Live Load for beam (C-D/8) = (1.450 + 1.433) kN = 2.883 kN/m Ultimate Load i. Ultimate dead load beam (C-D/8) = 14.01 kN/m x 1.4 = 19.614 kN/m ii. Ultimate live load beam (C-D/8) = 2.883 kN/m x 1.6 = 4.6128 kN/m Total Ultimate Load for beam (C-D/8) = (19.614 + 4.6128) kN = 24.2268 kN/m
  • 89.
    Load Diagram for(C-D/8) R1 + R2 = 2R1 2R1 – (24.2268 x 2.150) = 0 2R1 – 52.0876 = 0 R1 = 26.0438 kN Point Load (C-8) by beam (C-D/8) = 26.0438 kN
  • 90.
    Dead Load i. Beamself-weight = 0.175m x 0.3m x 24 kN/m3 = 1.26 kN/m ii. Brick wall self-weight = 0.15m x 3.0m x 19 kN/m3 = 8.55 kN/m iii. Slab (C-D/7-8) = 3.6 kN/m2 x (1.450m/2) x 2/3 = 1.74 kN/m iv. Slab (C-D/8-9) = 3.6 kN/m2 x (2.150m/2) = 3.87 kN/m Total Dead Load i. For (7-8) = (1.26 + 8.55 + 1.74) kN/m = 11.55 kN/m ii. For (8-9) = (1.26 + 8.55 + 3.87) kN/m = 13.68 kN/m Live Load Corridor = 2.0 kN/m2 Toilet = 2.0 kN/m2 i. Slab (C-D/7-8) = 2.0 kN/m2 x (1.450m/2) x 2/3 = 0.9667 kN/m ii. Slab (C-D/8-9) = 2.0 kN/m2 x (2.150m/2) = 2.15 kN/m Total Live Load i. For (7-8) = 0.9667 kN/m ii. For (8-9) = 2.15 kN/m Ultimate Load i. Ultimate dead load at (7-8) = 11.55 kN/m x 1.4 = 16.17 kN/m ii. Ultimate dead load at (8-9) = 13.68 kN/m x 1.4 = 19.152 kN/m iii. Ultimate live load at (7-8) = 0.9667 kN/m x 1.6 = 1.5467 kN/m iv. Ultimate live load at (8-9) = 2.15 kN/m x 1.6 = 3.44 kN/m
  • 91.
    Total ultimate loadat (7-8) = (16.17 + 1.5467) kN/m = 17.7167 kN/m Total ultimate load at (8-9) = (19.152 + 3.44) kN/m = 22.592 kN/m Load Diagram for (C/7-9) ∑M = (R1 x 4.0) – [(17.7167 x 1.45) x 3.275] – (26.0438 x 2.55) – [(22.592 x 2.55) x 1.275] = 0 0 = 4.0R1 – 84.1322 – 66.4117 – 73.4522 0 = 4.0R1 – 223.9961 R1 = 55.999 kN ∑Fy = R1 + R2 – 25.6892 – 26.0438 – 57.6096 = 0 0 = 55.999 + R2 – 109.3426 R2 = 53.3436 kN
  • 92.
    Shear Force Diagram 55.999- 25.6892 = 30.3098 30.3098 – 26.0438 = 4.266 4.266 – 57.6096 = -53.3436 -53.3436 + 53.3436 = 0 Bending Moment Diagram 1/2 x (55.999 + 30.3098) x 1.45 = 62.575 1/2 x 4.266 x 0.189 = 0.4031 0.4031 + 62.575 = 62.9781
  • 93.
    Beam (A/1-4) –Ground Floor Point Load (A-2) by beam (A-C/2) Dead Load i. Secondary beam self-weight = 0.075m x 0.15m x 24 kN/m3 = 0.27 kN/m ii. Brick wall self-weight = 0.15m x 3.0m x 19 kN/m3 = 8.55kN/m iii. Slab (A-C/1-2) = 3.6 kN/m2 x (2.2m/2) = 3.96 kN/m iv. Slab (A-B/2-3) = 3.6 kN/m2 x (1.6m/2) = 2.88 kN/m v. Slab (B-C/2-3) = 3.6 kN/m2 x (1.6m/2) = 2.88 kN/m Total Dead Load i. For (A-B) = (0.27 + 8.55 + 3.96 + 2.88) kN/m = 15.66 kN/m ii. For (B-C) = (0.27 + 8.55 + 3.96 + 2.88) kN/m = 15.66 kN/m
  • 94.
    Live Load Kitchen =3.0 kN/m2 Corridor = 2.0 kN/m2 Toilet = 2.0 kN/m2 i. Slab (A-C/1-2) = 3.0 kN/m2 x (2.2m/2) = 3.3 kN/m ii. Slab (A-B/2-3) = 2.0 kN/m2 x (1.6m/2) = 1.6 kN/m iii. Slab (B-C/2-3) = 2.0 kN/m2 x (1.6m/2) = 1.6 kN/m Total Live Load i. For (A-B) = (3.3 + 1.6) kN/m = 4.9 kN/m ii. For (B-C) = (3.3 + 1.6) kN/m = 4.9 kN/m Ultimate Load i. Ultimate dead load at (A-B) = 15.66 kN/m x 1.4 = 21.924 kN/m ii. Ultimate dead load at (B-C) = 15.66 kN/m x 1.4 = 21.924 kN/m iii. Ultimate live load at (A-B) = 4.9 kN/m x 1.6 = 7.84 kN/m iv. Ultimate live load at (B-C) = 4.9 kN/m x 1.6 = 7.84 kN/m Total ultimate load at (A-B) = (21.924 + 7.84) kN/m = 29.764 kN/m Total ultimate load at (B-C) = (21.924 + 7.84) kN/m = 29.764 kN/m
  • 95.
    Load Diagram for(A-C/2) ∑M = (R1 x 5.0) – [(29.764 x 2.0) x 4.0] – [(29.764 x 3.0) x 1.5] = 0 0 = 5.0R1 – 238.112 – 133.938 0 = 5.0R1 – 372.048 R1 = 74.4096 kN Point Load (A-2) by beam (A-C/2) = 74.4096 kN
  • 96.
    Point Load (A-3)by beam (A-C/3) Dead Load i. Beam self-weight = 0.175m x 0.3m x 24 kN/m3 =1.26kN/m ii. Brick wall self-weight = 0.15m x 3.0m x 19 kN/m3 = 8.55kN/m iii. Slab (A-B/2-3) = 3.6 kN/m2 x (1.6m/2) = 2.88 kN/m iv. Slab (B-C/2-3) = 3.6 kN/m2 x (1.6m/2) = 2.88 kN/m v. Slab (A-C/3-4) = 3.6 kN/m2 x (2.0m/2) = 3.6 kN/m Total Dead Load i. For (A-B) = (1.26 + 8.55 + 2.88 + 3.6) kN/m = 16.29 kN/m ii. For (B-C) = (1.26 + 8.55 + 2.88 + 3.6) kN/m = 16.29 kN/m Live Load Toilet = 2.0 kN/m2 Corridor = 2.0 kN/m2 Bedroom = 1.5 kN/m2 i. Slab (A-B/2-3) = 2.0 kN/m2 x (1.6m/2) = 1.6 kN/m ii. Slab (B-C/2-3) = 2.0 kN/m2 x (1.6m/2) = 1.6 kN/m iii. Slab (A-C/3-4) = 1.5 kN/m2 x (2.0m/2) = 1.5 kN/m Total Live Load i. For (A-B) = (1.6 + 1.5) kN/m = 3.1 kN/m ii. For (B-C) = (1.6 + 1.5) kN/m = 3.1 kN/m
  • 97.
    Ultimate Load i. Ultimatedead load at (A-B) = 16.29 kN/m x 1.4 = 22.806 kN/m ii. Ultimate dead load at (B-C) = 16.29 kN/m x 1.4 = 22.806 kN/m iii. Ultimate live load at (A-B) = 3.1 kN/m x 1.6 = 4.96 kN/m iv. Ultimate live load at (B-C) = 3.1 kN/m x 1.6 = 4.96 kN/m Total ultimate load at (A-B) = (22.806 + 4.96) kN/m = 27.766 kN/m Total ultimate load at (B-C) = (22.806 + 4.96) kN/m = 27.766 kN/m Load Diagram for (A-C/3) ∑M = (R1 x 5.0) – [(27.766 x 2.0) x 4.0] – [(27.766 x 3.0) x 1.5] = 0 0 = 5.0R1 – 222.128 – 124.947 0 = 5.0R1 – 347.075 R1 = 69.415 kN Point Load (A-3) by beam (A-C/3) = 69.415 kN
  • 98.
    Dead Load i. Beamself-weight = 0.175m x 0.3m x 24 kN/m3 =1.26 kN/m ii. Brick wall self-weight = 0.15m x 3.0m x 19 kN/m3 = 8.55 kN/m iii. Slab (A-B/2-3) = 3.6 kN/m2 x (1.6m/2) x 2/3 = 1.92 kN/m Total Dead Load i. For (1-2) = (1.26 + 8.55) kN/m = 9.81 kN/m ii. For (2-3) = (1.26 + 8.55 + 1.92) kN/m = 11.73 kN/m iii. For (3-4) = (1.26 + 8.55) kN/m = 9.81 kN/m Live Load Toilet = 2.0 kN/m2 A. Slab (A-B/2-3) = 2.0 kN/m2 x (1.6m/2) x 2/3 = 1.067 kN/m Total Live Load A. For (2-3) = 1.067 kN/m Ultimate Load i. Ultimate dead load at (1-2) = 9.81 kN/m x 1.4 = 13.734 kN/m ii. Ultimate dead load at (2-3) = 11.73 kN/m x 1.4 = 16.422 kN/m iii. Ultimate dead load at (3-4) = 9.81 kN/m x 1.4 = 13.734 kN/m iv. Ultimate live load at (2-3) = 1.067 kN/m x 1.6 = 1.7072 kN/m Total ultimate load at (1-2) = 13.734 kN/m Total ultimate load at (2-3) = (16.422 + 1.7072) kN/m = 18.1292 kN/m Total ultimate load at (3-4) = 13.734 kN/m
  • 99.
    Load Diagram for(A/1-4) ∑M = (R1 x 5.8) – [(13.734 x 2.2) x 4.7] – (74.4096 x 3.6) – [(18.1292 x 1.6) x 2.8] – (69.415 x 2.0) – [(13.734 x 2.0) x 1.0] = 0 0 = 5.8R1 – 142 – 267.8746 – 81.2188 – 138.83 – 27.468 0 = 5.8R1 – 657.3914 R1 = 113.3433 kN ∑Fy = R1 + R2 – 30.2148 – 74.4096 – 29 – 69.415 – 27.468 = 0 0 = 113.3433 + R2 – 230.5074 R2 = 117.1641
  • 100.
    Shear Force Diagram 113.3433– 30.2148 = 83.1285 83.1285 – 74.4096 = 8.7189 8.7189 – 29 = -20.2811 -20.2811 – 69.415 = -89.6961 -89.6961 – 27.468 = -117.1641 -117.1641 + 117.1641 = 0 Bending Moment Diagram 1/2 x (113.3433 + 88.1285) x 2.2 = 221.619 1/2 x 8.7189 x 0.481 = 223.716 1/2 x (117.1641 + 89.6961) x 2.0 = 206.8602
  • 101.
    Beam (A-C/4) –Ground Floor Dead Load i. Beam self-weight = 0.175m x 0.3m x 24 kN/m3 =1.26kN/m ii. Brick wall self-weight = 0.15m x 3.0m x 19 kN/m3 = 8.55kN/m iii. Slab (A-C/3-4) = 3.6 kN/m2 x (2.0m/2) = 3.6 kN/m iv. Slab (A-C/4-5) = 3.6 kN/m2 x (4.5m/2) = 8.1 kN/m Total Dead Load i. For (A-B) = (1.26 + 8.55 + 3.6 + 8.1) kN/m = 21.51 kN/m ii. For (B-C) = (1.26 + 8.55 + 3.6 + 8.1) kN/m = 21.51 kN/m
  • 102.
    Live Load Bedroom =1.5 kN/m2 Office = 2.5 kN/m2 i. Slab (A-C/3-4) = 1.5 kN/m2 x (2.0m/2) = 1.5 kN/m ii. Slab (A-C/4-5) = 2.5 kN/m2 x (4.5m/2) = 5.625 kN/m Total Live Load i. For (A-B) = (1.5 + 5.6) kN/m = 7.125 kN/m ii. For (B-C) = (1.5 + 5.6) kN/m = 7.125 kN/m Ultimate Load i. Ultimate dead load at (A-B) = 21.51 kN/m x 1.4 = 30.114 kN/m ii. Ultimate dead load at (B-C) = 21.51 kN/m x 1.4 = 30.114 kN/m iii. Ultimate live load at (A-B) = 7.125 kN/m x 1.6 = 11.4 kN/m iv. Ultimate live load at (B-C) = 7.125 kN/m x 1.6 = 11.4 kN/m Total ultimate load at (A-B) = (30.114 + 11.4) kN/m = 41.514 kN/m Total ultimate load at (B-C) = (30.114 + 11.4) kN/m = 41.514 kN/m Load Diagram for (A-C/4) ∑M = (R1 x 5.0) – [(41.514 x 2.0) x 4.0] – [(41.514 x 3.0) x 1.5] = 0 0 = 5.0R1 – 332.112 – 186.813 0 = 5.0R1 – 518.925 R1 = 103.785 kN
  • 103.
    ∑Fy = R1+ R2 – 83.028 – 124.542 = 0 0 = 103.785 + R2 – 207.57 R2 = 103.785 kN Shear Force Diagram 103.785 – 83.028 = 20.757 20.757 – 124.542 = -103.785 -103.785 + 103.785 = 0 Bending Moment Diagram 1/2 x (103.785 + 20.757) x 2.0 = 124.542 1/2 x 20.757 x 0.5 = 5.1893 5.1893 + 124.542 = 129.731
  • 104.
    Beam (F/5-7) –First Floor Point Load (F-6) by beam (F-H/6) Dead Load i. Secondary beam self-weight = 0.075m x 0.15m x 24 kN/m3 = 0.27 kN/m ii. Brick wall self-weight = 0.15m x 3.0m x 19 kN/m3 = 8.55kN/m iii. Slab (F-H/5-6) = 3.6 kN/m2 x (1.850m/2) = 3.33 kN/m iv. Slab (F-H/6-7) = 3.6 kN/m2 x (1.850m/2) = 3.33 kN/m Total Dead Load (F-H/6) = 15.48 kN/m Live Load Balcony = 1.5 kN/m2 Bedroom = 1.5 kN/m2 i. Slab (F-H/5-6) = 1.5 kN/m2 x (1.850m/2) = 1.3875 kN/m ii. Slab (F-H/6-7) = 1.5 kN/m2 x (1.850m/2) = 1.3875 kN/m Total Live Load (F-H/6) = 2.775 kN/m Ultimate Load i. Ultimate dead load beam (F-H/6) = 15.48 kN/m x 1.4 = 21.672 kN/m ii. Ultimate live load beam (F-H/6) = 2.775 kN/m x 1.6 = 4.44 kN
  • 105.
    Total ultimate loadbeam (F-H/6) = (21.672 + 4.44) kN/m = 26.112 kN/m Load Diagram for (F-H/6) R1 + R2 = 2R1 2R1 – (26.112 x 3.6) = 0 2R1 – 94 = 0 R1 = 47 kN Point Load (F-6) by beam (F-H/6) = 47 kN Dead Load i. Beam self-weight = 0.175m x 0.3m x 24 kN/m3 =1.26kN/m ii. Brick wall self-weight = 0.15m x 3.0m x 19 kN/m3 = 8.55kN/m iii. Slab (F-H/5-6) = 3.6 kN/m2 x (1.850m/2) x 2/3 = 2.22 kN/m iv. Slab (F-H/6-7) = 3.6 kN/m2 x (1.850m/2) x 2/3 = 2.22 kN/m Total Dead Load i. For (5-6) = (1.26 + 8.55 + 2.22) kN/m = 12.03 kN/m ii. For (6-7) = (1.26 + 8.55 + 2.22) kN/m = 12.03 kN/m
  • 106.
    Live Load Balcony =1.5 kN/m2 Bedroom = 1.5 kN/m2 i. Slab (F-H/5-6) = 1.5 kN/m2 x (1.850m/2) x 2/3 = 0.925 kN/m ii. Slab (F-H/6-7) = 1.5 kN/m2 x (1.850m/2) x 2/3 = 0.925 kN/m Total Live Load i. For (5-6) = 0.925 kN/m ii. For (6-7) = 0.925 kN/m Ultimate Load i. Ultimate dead load at (5-6) = 12.03 kN/m x 1.4 = 16.842 kN/m ii. Ultimate dead load at (6-7) = 12.03 kN/m x 1.4 = 16.842 kN/m iii. Ultimate live load at (5-6) = 0.925 kN/m x 1.6 = 1.48 kN/m iv. Ultimate live load at (6-7) = 0.925 kN/m x 1.6 = 1.48 kN/m Total ultimate load at (5-6) = (16.842 + 1.48) kN/m = 18.322 kN/m Total ultimate load at (6-7) = (16.842 + 1.48) kN/m = 18.322 kN/m Load Diagram for (F/5-7) ∑M = (R1 x 3.7) – [(18.322 x 1.85) x 2.775] – (47 x 1.85) – [(18.322 x 1.85) x 0.925] = 0 0 = 3.7R1 – 94.0606 – 86.95 – 31.3535 0 = 3.7R1 – 212.3641 R1 = 57.3957 kN ∑Fy = R1 + R2 – 33.8957 – 47 – 33.8957 = 0 0 = 57.3957 + R2 – 114.7914 R2 = 57.3957 kN
  • 107.
    Shear Force Diagram 57.3957– 33.8957 = 23.5 23.5 – 47 = -23.5 -23.5 – 33.8957 = -57.3957 -57.3957 + 57.3957 = 0 Bending Moment Diagram 1/2 x (23.5 + 57.3957) x 1.85 = 74.829 kN/m
  • 108.
    Beam (F-G/1) –First Floor Dead Load i. Beam self-weight = 0.175m x 0.3m x 24 kN/m3 =1.26 kN/m ii. Brick wall self-weight = 0.15m x 3.0m x 19 kN/m3 = 8.55 kN/m Total Dead Load = (1.26 + 8.55) kN/m = 9.81 kN/m Ultimate Load Ultimate dead load at (F-G) = 9.81 kN/m x 1.4 = 13.734 kN/m Total ultimate load at (F-G) = 13.734 kN/m Load Diagram for (F-G/1) R1 + R2 = 2R1 2R1 – (13.734 x 1.6) = 0 2R1 – 21.9744 = 0 R1 = 10.9872 kN R2 = 10.9872 kN
  • 109.
    Shear Force Diagram 10.9872– 21.98744 = -10.9872 -10.9872 + 109872 = 0 Bending Moment Diagram 1/2 x 10.9872 x 0.8 = 4.3949 kN/m
  • 110.
    Beam (E-G/5) –Roof Point Load (F-5) by beam (F/5-7) Dead Load i. Beam self-weight = 0.175m x 0.3m x 24 kN/m3 =1.26kN/m ii. Slab (F-H/5-7) = 3.6 kN/m2 x (3.6m/2) = 6.48 kN/m Total Dead Load (F/5-7) = (1.26 + 6.48) kN/m = 7.74 kN/m Live Load Roof = 0.5 kN/m2 i. Slab (F-H/5-7) = 0.5 kN/m2 x (3.6m/2) = 0.9 kN/m Total Live Load (F/5-7) = 0.9 kN/m Ultimate Load i. Ultimate dead load beam (F/5-7) = 7.74 kN/m x 1.4 = 10.836 kN/m ii. Ultimate live load beam (F/5-7) = 0.9 kN/m x 1.6 = 1.44 kN/m Total ultimate load beam (F/5-7) = (10.836 + 1.44) kN.m = 12.276 kN/m
  • 111.
    Load Diagram for(F/5-7) R1 + R2 = 2R1 2R1 – (12.276 x 3.7) = 0 2R1 – 45.4212 = 0 R1 = 22.7106 kN Point Load (F-5) by beam (F/5-7) = 22.7106 kN
  • 112.
    Dead Load i. Beamself-weight = 0.175m x 0.3m x 24 kN/m3 =1.26kN/m ii. Slab (E-G/3-5) = 3.6 kN/m2 x (3.5m/2) x 2/3 = 4.2 kN/m iii. Slab (B-F/5-7) = 3.6 kN/m2 x (3.7m/2) x 19/94 = 1.3462 kN/m iv. Slab (F-H/5-7) = 3.6 kN/m2 x (3.6m/2) x 2/3 x 4/9 = 1.92 kN/m Total Dead Load i. For (E-F) = (1.26 + 4.2 + 1.3462) kN/m = 6.8062 kN/m ii. For (F-G) = (1.26 + 4.2 + 1.92) kN/m = 7.38 kN/m Live Load Roof = 0.5 kN/m2 i. Slab (E-G/3-5) = 0.5 kN/m2 x (3.5m/2) x 2/3 = 0.5833 kN/m ii. Slab (B-F/5-7) = 0.5 kN/m2 x (3.7m/2) x 19/94 = 0.1870 kN/m iii. Slab (F-H/5-7) = 0.5 kN/m2 x (3.6m/2) x 2/3 x 4/9 = 0.2667 kN/m Total Live Load i. For (E-F) = (0.5833 + 0.1870) kN/m = 0.7703 kN/m ii. For (F-G) = (0.5833 + 0.2667) kN/m = 0.85 kN/m Ultimate Load i. Ultimate dead load at (E-F) = 6.8062 kN/m x 1.4 = 9.5287 kN/m ii. Ultimate dead load at (F-G) = 7.38 kN/m x 1.4 = 10.332 kN/m iii. Ultimate live load at (E-F) = 0.7703 kN/m x 1.6 = 1.2325 kN/m iv. Ultimate live load at (F-G) = 0.85 kN/m x 1.6 = 1.36 kN/m
  • 113.
    Total ultimate loadat (E-F) = (9.5287 + 1.2325) kN/m = 10.7612 kN/m Total ultimate load at (F-G) = (10.332 + 1.36) kN/m = 11.692 kN/m Load Diagram for (E-G/5) ∑M = (R1 x 3.5m) – [(10.7612 x 1.9) x 2.55] – (22.7106 x 1.6) – [(11.692 x 1.6) x 0.8] = 0 0 = 3.5R1 – 52.138 – 36.337 – 14.9658 0 = 3.5R1 – 103.4408 R1 = 29.5545 kN ∑Fy = R1 + R2 – 20.4463 – 22.7106 – 18.7072 = 0 0 = 29.5545 + R2 – 61.8641 R2 = 32.3096 kN
  • 114.
    Shear Force Diagram 29.5545– 20.4463 = 9.1082 9.1082 – 22.7106 = -13.6024 -13.6024 – 18.7072 = -32.3096 -32.3096 + 32.3096 = 0 Bending Moment Diagram 1/2 x (29.5545 + 9.1082) x 1.9 = 36.73 kN/m
  • 115.
    Column A7 Roof Level DeadLoad i. Roof beam self-weight = (1.850m x 1.0m) x 1.26 kN/m = 3.591 kN ii. Slab = (1.850m x 1.0m) x 3.6 kN/m2 = 6.66 kN Total Dead Load = (3.591 + 6.66) kN = 10.251 kN First Floor Dead Load i. Beam self-weight = (1.85m + 1.0m) x 1.26 kN/m = 3.591 kN ii. Brick wall self-weight = (1.85m + 1.0m) x 8.55 kN/m = 24.3675 kN iii. Column self-weight = 0.2m x 0.2m x 3.0m x 24 kN/m3 = 2.88kN iv. Slab = (1.850m x 1.0m) x 3.6 kN/m2 = 6.66 kN/m Total Dead Load = (3.591 + 24.3675 + 2.88 + 6.66) kN = 37.4985 kN Live Load Toilet = (1.850m x 1.0m) x 2.0 kN/m2 = 3.7 kN Ground Floor Dead Load i. Beam self-weight = (1.85m + 1.0m) x 1.26 kN/m = 3.591 kN ii. Brick wall self-weight = (1.85m + 1.0m) x 8.55 kN/m = 24.3675 kN iii. Column self-weight = 0.2m x 0.2m x 3.0m x 24 kN/m3 = 2.88kN iv. Slab = (1.850m x 1.0m) x 3.6 kN/m2 = 6.66 kN/m Total Dead Load = (3.591 + 24.3675 + 2.88 + 6.66) kN = 37.4985 kN Live Load Terrace = (1.850m x 1.0m) x 2.5 kN/m2 = 4.625 kN Total Dead Load = (10.251 + 37.4985 + 37.4985) kN = 85.248 kN Total Live Load = (3.7 + 4.625) kN = 8.325 kN Ultimate Load Total ultimate dead load = 85.248 kN x 1.4 = 119.3472 kN Total ultimate live load = 8.325 kN x 1.6 = 13.32 kN Ultimate load acting on A7 = (119.3472 + 13.32) kN = 132.6672 kN
  • 116.
    Column C3 Roof Level DeadLoad i. Roof beam self-weight = (2.9m + 3.2m) x 1.26 kN/m = 7.686 kN ii. Slab = (5.7m x 2.9m) x 3.6 kN/m2 = 59.508 kN Total Dead Load = (7.686 + 59.508) kN = 67.194 kN First Floor Dead Load i. Beam self-weight = (5.7m + 2.9m) x 1.26 kN/m = 10.836 kN ii. Brick wall self-weight = (2.9m + 3.2m) x 8.55 kN/m = 52.155 kN iii. Column self-weight = 0.2m x 0.2m x 3.0m x 24 kN/m3 = 2.88kN iv. Slab = (5.7m x 2.9m) x 3.6 kN/m2 = 59.508 kN Total Dead Load = (10.836 + 52.155 + 2.88 + 59.508) kN = 125.379 kN Live Load Bedroom = (3.2m x 1.9m) x 1.5 kN/m2 = 9.12 kN Bedroom = (2.5m x 2.9m) x 1.5 kN/m2 = 10.875 kN Corridor = (3.2m x 1.0m) x 2.0 kN/m2 = 6.4 kN Total Live Load = (9.12 + 10.875 + 6.4) kN = 26.395 kN Ground Floor Dead Load i. Beam self-weight = (5.7m + 2.9m) x 1.26 kN/m = 10.836 kN ii. Brick wall self-weight = (5.7m + 2.9m) x 8.55 kN/m = 73.53 kN iii. Column self-weight = 0.2m x 0.2m x 3.0m x 24 kN/m3 = 2.88kN iv. Slab = (5.7m x 2.9m) x 3.6 kN/m2 = 59.508 kN Total Dead Load = (10.836 + 73.53 + 2.88 + 59.508) kN = 146.754 kN
  • 117.
    Live Load Corridor =(2.5m x 1.9m) x 2.0 kN/m2 = 9.5 kN Bedroom = (2.5m x 1.0m) x 1.5 kN/m2 = 3.75 kN Stairs = (3.2m x 1.0m) x 1.5 kN/m2 = 4.8 kN Dining = (3.2m x 1.9m) x 2.0 kN/m2 = 12.16 kN Total Live Load = (9.5 + 3.75 + 4.8 + 12.16) kN = 30.21kN Total Dead Load = (67.194 + 125.379 + 146.754) kN = 339.327 kN Total Live Load = (26.395 + 30.21) kN = 56.605 kN Ultimate Load Total ultimate dead load = 339.327 kN x 1.4 = 475.0578 kN Total ultimate live load = 56.605 kN x 1.6 = 90.568 kN Ultimate load acting on C3 = (475.0578 + 90.568) kN = 565.6258 kN
  • 118.
    Column C7 Roof Level DeadLoad i. Roof beam self-weight = (1.5m + 3.2m + 2.0m) x 1.26 kN/m = 8.442 kN ii. Slab = (4.7m x 3.85m) x 3.6 kN/m2 = 65.142 kN Total Dead Load = (8.442 + 65.142) kN = 73.584 kN First Floor Dead Load i. Beam self-weight = (1.5m + 3.2m + 2.0m) x 1.26 kN/m = 8.442 kN ii. Brick wall self-weight = (1.5m + 3.2m + 2.0m) x 8.55 kN/m = 57.285 kN iii. Column self-weight = 0.2m x 0.2m x 3.0m x 24 kN/m3 = 2.88kN iv. Slab = (4.7m x 3.85m) x 3.6 kN/m2 = 65.142 kN Total Dead Load = (8.442 + 57.285 + 2.88 + 65.142) kN = 133.749 kN Live Load Corridor = (4.7m x 1.85m) x 2.0 kN/m2 = 17.39 kN Toilet = (1.5m x 2.0m) x 2.0 kN/m2 = 6.0 kN Dressing room = (3.2m x 2.0m) x 2.0 kN/m2 = 12.8 kN Total Live Load = (17.39 + 6.0 + 12.8) kN = 36.19 kN Ground Floor Dead Load i. Beam self-weight = (1.5m + 1.075m + 2.0m) x 1.26 kN/m = 5.7645 kN ii. Brick wall self-weight = (1.5m + 1.075m + 2.0m) x 8.55 kN/m = 39.1163 kN iii. Column self-weight = 0.2m x 0.2m x 3.0m x 24 kN/m3 = 2.88kN iv. Slab = [(2.575m x 1.85m) + (2.0m + 1.075m)] x 3.6 kN/m2 = 24.890 kN Total Dead Load = (5.7645 + 39.1163 + 2.88 + 24.890) kN = 72.6508 kN
  • 119.
    Live Load Corridor =[(2.575m x 1.85m) + (2.0m + 1.075m)] x 2.0 kN/m2 = 13.8276 kN Total Dead Load = (73.584 + 133.749 + 72.6508) kN = 279.9838 kN Total Live Load = (36.19 + 13.8276) kN = 50.0176 kN Ultimate Load Total ultimate dead load = 279.9838 kN x 1.4 = 391.9773 kN Total ultimate live load = 50.0176 kN x 1.6 = 80.0282 kN Ultimate load acting on C7 = (391.9773 + 80.0282) kN = 472 kN