This document provides details on the structural analysis of a double storey bungalow building. It includes floor plans, structural plans, load calculations, load distribution diagrams, and tributary area calculations. Dead and live loads acting on the structure are quantified. Beam and column calculations are presented for key structural elements, including determination of ultimate loads and checking of moment and shear forces. The analysis aids in understanding the building structure and ensuring safety under different loads and forces.
Structural Analysis of a Bungalow Reportdouglasloon
Taylor's University Lakeside Campus
School of Architecture, Building & Design
Bachelor of Science (Hons) in Architecture
Building Structures (ARC 2523 / BLD 60103)
Project 2: Structural Analysis of a Bungalow
The document provides calculations for the dead load, live load, and ultimate load on several beams (H'45, GJ'5, FC'5) in a building. It calculates the load contributions from slabs, walls, and the beam self-weight, then applies load factors to determine the ultimate load. It also calculates the reaction forces and draws the shear force and bending moment diagrams for each beam.
Building Structure - Structural Analysis of a bungalowLovie Tey
In a group of 3, we are to design a 2 storey bungalow which consists of the following components.
1. 1 master bedroom with attached bathroom
2. Minimum 3 bedrooms
3. 2 bathrooms
4. Kitchen
5. Living Hall
6. Dining Area
7. 1 Store room.
We are to compile an A4 report which consists of;
- All floor plans ( Ground Floor Plans, First Floor and Roof Plan )
- Structural plans
- Design Brief
- Beam analysis report
- COlumn ANalysis Report
Building Structure Project 2 (Taylor's lakeside campus)Ong Seng Peng Jeff
This document provides structural analysis details for a proposed 450 square meter bungalow. It includes:
1) Floor plans, structural plans, and a 3D model of the bungalow structure showing its columns and beams.
2) Calculations of dead and live loads for structural elements like beams, slabs, and columns based on material properties and intended room uses.
3) Beam analysis reports with load distribution plans, bending moment diagrams, and shear force diagrams to determine beam sizes for rooms.
4) A column analysis report estimating column loads and suggesting column sizes.
The analysis follows standard procedures to ensure the bungalow's structural integrity and safety.
This document provides calculations for the dead loads, live loads, ultimate loads, reactions, and bending moments for various beams in a multi-story residential structure. Dead loads include slab weights, brick wall weights, and beam self-weights. Live loads include standardized room loads. Beams are classified as one-way or two-way slabs based on span ratios. Reactions and bending moments are calculated at critical points along each beam.
The document summarizes the load distribution calculation for a one-way slab. It provides the given data for the slab, beam, and column dimensions. It then calculates the dead and live loads on the slab based on the self-weight and imposed live loads. The loads are then calculated as they are distributed from the slab to the beams, from the beams to the columns, and finally from the columns to the footing. Equations and diagrams are provided at each step to demonstrate how the loads are calculated and distributed throughout the one-way slab structural system.
This document summarizes the structural analysis and design of timber joists for a residential building project. It calculates loads on the joists, analyzes the shear and bending stresses, checks deflection, and determines that the joists are adequate to support the expected loads. Key values calculated include a maximum shear of 1.94 kN, maximum bending moment of 2.28 kN.m, and actual deflection of 12.55 mm which is less than the permissible deflection of 13.06 mm. The analysis found the joists to have adequate shear and bending strength and deflection within acceptable limits.
Structural Analysis of a Bungalow Reportdouglasloon
Taylor's University Lakeside Campus
School of Architecture, Building & Design
Bachelor of Science (Hons) in Architecture
Building Structures (ARC 2523 / BLD 60103)
Project 2: Structural Analysis of a Bungalow
The document provides calculations for the dead load, live load, and ultimate load on several beams (H'45, GJ'5, FC'5) in a building. It calculates the load contributions from slabs, walls, and the beam self-weight, then applies load factors to determine the ultimate load. It also calculates the reaction forces and draws the shear force and bending moment diagrams for each beam.
Building Structure - Structural Analysis of a bungalowLovie Tey
In a group of 3, we are to design a 2 storey bungalow which consists of the following components.
1. 1 master bedroom with attached bathroom
2. Minimum 3 bedrooms
3. 2 bathrooms
4. Kitchen
5. Living Hall
6. Dining Area
7. 1 Store room.
We are to compile an A4 report which consists of;
- All floor plans ( Ground Floor Plans, First Floor and Roof Plan )
- Structural plans
- Design Brief
- Beam analysis report
- COlumn ANalysis Report
Building Structure Project 2 (Taylor's lakeside campus)Ong Seng Peng Jeff
This document provides structural analysis details for a proposed 450 square meter bungalow. It includes:
1) Floor plans, structural plans, and a 3D model of the bungalow structure showing its columns and beams.
2) Calculations of dead and live loads for structural elements like beams, slabs, and columns based on material properties and intended room uses.
3) Beam analysis reports with load distribution plans, bending moment diagrams, and shear force diagrams to determine beam sizes for rooms.
4) A column analysis report estimating column loads and suggesting column sizes.
The analysis follows standard procedures to ensure the bungalow's structural integrity and safety.
This document provides calculations for the dead loads, live loads, ultimate loads, reactions, and bending moments for various beams in a multi-story residential structure. Dead loads include slab weights, brick wall weights, and beam self-weights. Live loads include standardized room loads. Beams are classified as one-way or two-way slabs based on span ratios. Reactions and bending moments are calculated at critical points along each beam.
The document summarizes the load distribution calculation for a one-way slab. It provides the given data for the slab, beam, and column dimensions. It then calculates the dead and live loads on the slab based on the self-weight and imposed live loads. The loads are then calculated as they are distributed from the slab to the beams, from the beams to the columns, and finally from the columns to the footing. Equations and diagrams are provided at each step to demonstrate how the loads are calculated and distributed throughout the one-way slab structural system.
This document summarizes the structural analysis and design of timber joists for a residential building project. It calculates loads on the joists, analyzes the shear and bending stresses, checks deflection, and determines that the joists are adequate to support the expected loads. Key values calculated include a maximum shear of 1.94 kN, maximum bending moment of 2.28 kN.m, and actual deflection of 12.55 mm which is less than the permissible deflection of 13.06 mm. The analysis found the joists to have adequate shear and bending strength and deflection within acceptable limits.
The document discusses the three moment equation theory of structure analysis. [1] It relates the internal moments in a continuous beam at three points of support to the applied loads between supports. [2] The theory is proved using the conjugate beam method by equating shear forces and summing moments. [3] The general three moment equation is developed and modified for common load cases like point and uniform loads. An example problem demonstrates solving for reactions at supports.
12-Examples on Compression Members (Steel Structural Design & Prof. Shehab Mo...Hossam Shafiq II
This document provides examples of calculating the factor resistance of steel columns and angles under axial compression loading. It determines the effective area considering local and global buckling effects. It calculates the critical buckling stress and compares it to design tables. For a double angle, it finds the factor resistance is 427 kN. For a W360x134 column with KLx=12m and KLy=6m, it calculates the factor resistance as 2654.6 kN.
The document provides details on the design of a reinforced concrete column footing to support a column load of 1100kN from a 400mm square column. It describes the design process which includes determining the footing size, calculating bending moment, reinforcement requirements, checking shear capacity and development length. The design example shows a 3.5m x 3.5m square footing with 12mm diameter bars at 100mm c/c is adequate to support the given load based on the specified material properties and design codes. Reinforcement and footing details are also provided.
The document provides details to design the reinforcement for a basement retaining wall. It includes calculating the required wall thickness, loads on the wall, bending moments, shear forces, and reinforcement requirements. The summary is as follows:
1. The thickness of the basement retaining wall is determined to be 200mm based on the given height and material properties.
2. The loads on the wall, including soil pressure, water pressure, and surcharge loads are calculated.
3. The bending moment and shear force diagrams are drawn, with the maximum bending moment found to be 33.12 kNm and maximum shear force 65.76kN.
4. The required vertical and horizontal reinforcement is calculated for different sections based on
The document provides details on the structural design and analysis of a two-storey bungalow project. It includes the architectural plans, structural plans, load distribution diagrams, tributary area diagrams, and structural analysis calculations for key structural elements like beams and columns. Specifically, it analyzes the forces, loads, and bending moments on Ground Floor Beam D/1-1A and C1-E/1A, as well as Column C/4. The analysis determines the ultimate load values and reaction forces to properly design and size the structural components.
Building Structure : Structural analysis of a bungalowchiwunloi
The document provides structural analysis of a bungalow located in Sebangkoi, Sarawak. It includes architectural drawings, structural plans, load distribution plans, and column tributary areas of the building. The document then analyzes specific beams and columns on the first floor, calculating loads, reactions, shear forces, and bending moments. Individual group members were assigned to analyze different structural elements.
This document summarizes the classification and design of columns. Columns can be classified as braced or unbraced, and slender or non-slender depending on their slenderness ratio (λ). The effective length (lo) of a column, which considers boundary conditions, is used to calculate λ. An example column is analyzed and found to be non-slender based on its λ being less than the limiting slenderness ratio (λlim).
This document provides design recommendations for an isolated square footing foundation, including:
- The allowable bearing capacity of the soil is 314 kN/m^2 at a minimum depth of 2 meters.
- For a given service load of 1230.3 kN dead load and 210.6 kN live load, the required base area is calculated as 5.18 m^2 and the footing size is determined to be 2.3x2.3 meters.
- The required thickness is determined to be 500 mm based on checks for one-way shear, two-way punching shear, flexure in the long direction, and flexure in the short direction. Steel reinforcement of 12 bars of
This document contains calculations of loads on various structural elements like beams, slabs and columns for a multi-storey building. Dead loads from self-weight of structural elements and finishes are calculated along with live loads. Ultimate loads accounting for load factors are determined for columns on the ground floor, first floor and roof. Beam sizes, slab thicknesses and other structural details are also provided.
04-LRFD Concept (Steel Structural Design & Prof. Shehab Mourad)Hossam Shafiq II
The document discusses load and resistance factor design (LRFD) methods for structural design. It provides information on:
1) Types of loads that must be considered in design like dead, live, and environmental loads. Load factors are used to increase calculated loads to account for uncertainties.
2) Resistance factors are used to reduce nominal member strength to account for variability in material strength and dimensions.
3) The LRFD method aims for a 99.7% reliability target where factored resistance must exceed factored loads based on load combinations outlined in codes.
BUILDING STRUCTURES 1 COLUMN AND BEAM ANALYSISYaseen Syed
The document describes a design proposal for extensions to an existing bungalow. The ground floor proposal includes extending the bedroom and bathroom and adding a store room and porch. The first floor proposal extends the bedroom and adds a family space and balcony. Reinforced concrete beams and columns support flat concrete roofs over the additions. Load calculations are provided for the dead and live loads of each structural element. Floor plans, structural plans, a 3D model, and load distribution analyses are included.
This document provides design calculations for structural elements of a concrete car park structure according to BS-8110, including:
1. A one-way spanning roof slab with a span of 2.8m, designed as simply supported with 10mm main reinforcement bars at 300mm spacing and 8mm secondary bars.
2. A load distribution beam D and non-load bearing beam E, with calculations provided for beam D's dead and imposed loads.
3. Requirements include individual work submission by January 2nd, 2016 and assumptions to be clearly stated.
STRUCTURAL CALCULATION - CURTAIN WALL (SAMPLE DESIGN)Eduardo H. Pare
This document provides a structural calculation for a curtain wall. It includes 7 chapters that analyze different components of the curtain wall:
1) Introduction to the project details and materials
2) Wind pressure calculations using codes to determine design wind loads
3) Structural analysis of glass panels to ensure they can withstand the loads
4) Structural calculation of aluminum mullions using STAAD analysis and code checks
5) Similar analysis for aluminum transoms
6) Design of brackets connecting the curtain wall to the building
7) References used
The document analyzes the critical glass panel and longest mullion/transom and ensures all components meet strength and deflection requirements based on codes.
Analysis and Design of Residential building.pptxDP NITHIN
Complete introduction to the design and design concepts, design of structural
members like slabs, beams, columns, footing etc. along with their calculation and
Detailing through structural drawings.
The document provides information on constructing interaction diagrams for reinforced concrete columns. It defines an interaction diagram as a graph showing the relationship between axial load (Pu) and bending moment (Mu) for different failure modes of a column section. The document outlines the design procedure for constructing interaction diagrams, including considering pure axial load, axial load with uniaxial bending, and axial load with biaxial bending. An example is provided to demonstrate constructing the interaction diagram for a given reinforced concrete column cross-section.
This document discusses calculating the non-uniform soil pressure equation for a shell element in ETABS. It provides the depth, soil density, friction angle, and surface pressure. It then calculates the earth pressure coefficients Ka and K0 and derives the pressure equation as P=-6z+24 based on the given information and boundary conditions of zero pressure at the top and bottom of the 3m deep soil layer.
- The document discusses the design of a combined footing to support two columns carrying loads of 700 kN and 1000 kN respectively.
- A trapezoidal combined footing of size 7.2m x 2m is designed to support the loads and transmit them uniformly to the soil.
- Longitudinal and transverse reinforcement is designed for the footing and a central beam is included to join the two columns. Detailed design calculations and drawings of the footing and beam are presented.
This Presentation deals with the Design of a Cantilever Retaining Wall with no surcharge.
Please notify any errors you may find in the ppt.
thankyou for your time.
The origin of the word 'Glulam' comes from the words 'glue' and 'laminated'. Glulam is manufactured by gluing together layers of dimensional lumber or timber boards with structural adhesives to form a structural laminated beam or column. One structural advantage Glulam has over conventional solid timber is that it allows for the manufacture of larger and longer structural members than what could be produced from a single piece of solid timber. An example of a type of structural form that can be constructed from Glulam in buildings is glulam arches.
This document presents the findings and analysis of proposed active fire protection systems for a two-storey elderly health centre. It proposes installing optical smoke detectors in most areas and fixed heat detectors in the kitchen. A two-stage fire alarm system is recommended to avoid distressing elderlies. Other proposed systems include manual call points, a fire alarm control panel located in the staff office, ABC dry powder fire extinguishers and hose reel systems spaced every 45 meters. The proposed systems aim to quickly detect fires while minimizing harm and distress to elderlies during evacuation.
The document discusses the three moment equation theory of structure analysis. [1] It relates the internal moments in a continuous beam at three points of support to the applied loads between supports. [2] The theory is proved using the conjugate beam method by equating shear forces and summing moments. [3] The general three moment equation is developed and modified for common load cases like point and uniform loads. An example problem demonstrates solving for reactions at supports.
12-Examples on Compression Members (Steel Structural Design & Prof. Shehab Mo...Hossam Shafiq II
This document provides examples of calculating the factor resistance of steel columns and angles under axial compression loading. It determines the effective area considering local and global buckling effects. It calculates the critical buckling stress and compares it to design tables. For a double angle, it finds the factor resistance is 427 kN. For a W360x134 column with KLx=12m and KLy=6m, it calculates the factor resistance as 2654.6 kN.
The document provides details on the design of a reinforced concrete column footing to support a column load of 1100kN from a 400mm square column. It describes the design process which includes determining the footing size, calculating bending moment, reinforcement requirements, checking shear capacity and development length. The design example shows a 3.5m x 3.5m square footing with 12mm diameter bars at 100mm c/c is adequate to support the given load based on the specified material properties and design codes. Reinforcement and footing details are also provided.
The document provides details to design the reinforcement for a basement retaining wall. It includes calculating the required wall thickness, loads on the wall, bending moments, shear forces, and reinforcement requirements. The summary is as follows:
1. The thickness of the basement retaining wall is determined to be 200mm based on the given height and material properties.
2. The loads on the wall, including soil pressure, water pressure, and surcharge loads are calculated.
3. The bending moment and shear force diagrams are drawn, with the maximum bending moment found to be 33.12 kNm and maximum shear force 65.76kN.
4. The required vertical and horizontal reinforcement is calculated for different sections based on
The document provides details on the structural design and analysis of a two-storey bungalow project. It includes the architectural plans, structural plans, load distribution diagrams, tributary area diagrams, and structural analysis calculations for key structural elements like beams and columns. Specifically, it analyzes the forces, loads, and bending moments on Ground Floor Beam D/1-1A and C1-E/1A, as well as Column C/4. The analysis determines the ultimate load values and reaction forces to properly design and size the structural components.
Building Structure : Structural analysis of a bungalowchiwunloi
The document provides structural analysis of a bungalow located in Sebangkoi, Sarawak. It includes architectural drawings, structural plans, load distribution plans, and column tributary areas of the building. The document then analyzes specific beams and columns on the first floor, calculating loads, reactions, shear forces, and bending moments. Individual group members were assigned to analyze different structural elements.
This document summarizes the classification and design of columns. Columns can be classified as braced or unbraced, and slender or non-slender depending on their slenderness ratio (λ). The effective length (lo) of a column, which considers boundary conditions, is used to calculate λ. An example column is analyzed and found to be non-slender based on its λ being less than the limiting slenderness ratio (λlim).
This document provides design recommendations for an isolated square footing foundation, including:
- The allowable bearing capacity of the soil is 314 kN/m^2 at a minimum depth of 2 meters.
- For a given service load of 1230.3 kN dead load and 210.6 kN live load, the required base area is calculated as 5.18 m^2 and the footing size is determined to be 2.3x2.3 meters.
- The required thickness is determined to be 500 mm based on checks for one-way shear, two-way punching shear, flexure in the long direction, and flexure in the short direction. Steel reinforcement of 12 bars of
This document contains calculations of loads on various structural elements like beams, slabs and columns for a multi-storey building. Dead loads from self-weight of structural elements and finishes are calculated along with live loads. Ultimate loads accounting for load factors are determined for columns on the ground floor, first floor and roof. Beam sizes, slab thicknesses and other structural details are also provided.
04-LRFD Concept (Steel Structural Design & Prof. Shehab Mourad)Hossam Shafiq II
The document discusses load and resistance factor design (LRFD) methods for structural design. It provides information on:
1) Types of loads that must be considered in design like dead, live, and environmental loads. Load factors are used to increase calculated loads to account for uncertainties.
2) Resistance factors are used to reduce nominal member strength to account for variability in material strength and dimensions.
3) The LRFD method aims for a 99.7% reliability target where factored resistance must exceed factored loads based on load combinations outlined in codes.
BUILDING STRUCTURES 1 COLUMN AND BEAM ANALYSISYaseen Syed
The document describes a design proposal for extensions to an existing bungalow. The ground floor proposal includes extending the bedroom and bathroom and adding a store room and porch. The first floor proposal extends the bedroom and adds a family space and balcony. Reinforced concrete beams and columns support flat concrete roofs over the additions. Load calculations are provided for the dead and live loads of each structural element. Floor plans, structural plans, a 3D model, and load distribution analyses are included.
This document provides design calculations for structural elements of a concrete car park structure according to BS-8110, including:
1. A one-way spanning roof slab with a span of 2.8m, designed as simply supported with 10mm main reinforcement bars at 300mm spacing and 8mm secondary bars.
2. A load distribution beam D and non-load bearing beam E, with calculations provided for beam D's dead and imposed loads.
3. Requirements include individual work submission by January 2nd, 2016 and assumptions to be clearly stated.
STRUCTURAL CALCULATION - CURTAIN WALL (SAMPLE DESIGN)Eduardo H. Pare
This document provides a structural calculation for a curtain wall. It includes 7 chapters that analyze different components of the curtain wall:
1) Introduction to the project details and materials
2) Wind pressure calculations using codes to determine design wind loads
3) Structural analysis of glass panels to ensure they can withstand the loads
4) Structural calculation of aluminum mullions using STAAD analysis and code checks
5) Similar analysis for aluminum transoms
6) Design of brackets connecting the curtain wall to the building
7) References used
The document analyzes the critical glass panel and longest mullion/transom and ensures all components meet strength and deflection requirements based on codes.
Analysis and Design of Residential building.pptxDP NITHIN
Complete introduction to the design and design concepts, design of structural
members like slabs, beams, columns, footing etc. along with their calculation and
Detailing through structural drawings.
The document provides information on constructing interaction diagrams for reinforced concrete columns. It defines an interaction diagram as a graph showing the relationship between axial load (Pu) and bending moment (Mu) for different failure modes of a column section. The document outlines the design procedure for constructing interaction diagrams, including considering pure axial load, axial load with uniaxial bending, and axial load with biaxial bending. An example is provided to demonstrate constructing the interaction diagram for a given reinforced concrete column cross-section.
This document discusses calculating the non-uniform soil pressure equation for a shell element in ETABS. It provides the depth, soil density, friction angle, and surface pressure. It then calculates the earth pressure coefficients Ka and K0 and derives the pressure equation as P=-6z+24 based on the given information and boundary conditions of zero pressure at the top and bottom of the 3m deep soil layer.
- The document discusses the design of a combined footing to support two columns carrying loads of 700 kN and 1000 kN respectively.
- A trapezoidal combined footing of size 7.2m x 2m is designed to support the loads and transmit them uniformly to the soil.
- Longitudinal and transverse reinforcement is designed for the footing and a central beam is included to join the two columns. Detailed design calculations and drawings of the footing and beam are presented.
This Presentation deals with the Design of a Cantilever Retaining Wall with no surcharge.
Please notify any errors you may find in the ppt.
thankyou for your time.
The origin of the word 'Glulam' comes from the words 'glue' and 'laminated'. Glulam is manufactured by gluing together layers of dimensional lumber or timber boards with structural adhesives to form a structural laminated beam or column. One structural advantage Glulam has over conventional solid timber is that it allows for the manufacture of larger and longer structural members than what could be produced from a single piece of solid timber. An example of a type of structural form that can be constructed from Glulam in buildings is glulam arches.
This document presents the findings and analysis of proposed active fire protection systems for a two-storey elderly health centre. It proposes installing optical smoke detectors in most areas and fixed heat detectors in the kitchen. A two-stage fire alarm system is recommended to avoid distressing elderlies. Other proposed systems include manual call points, a fire alarm control panel located in the staff office, ABC dry powder fire extinguishers and hose reel systems spaced every 45 meters. The proposed systems aim to quickly detect fires while minimizing harm and distress to elderlies during evacuation.
This document provides an overview of fundamental web design concepts for digital humanities. It describes how the internet works using hardware, protocols like HTTP and TCP/IP, and the domain name system. It then explains what HTML is, including markup tags for formatting text and inserting images and links. It also covers DOCTYPE declarations and character sets. Finally, it discusses how the document object model (DOM) and browser object model (BOM) allow manipulation of pages and browsers, and how cascading style sheets (CSS) separate structure and presentation.
El documento presenta un organigrama de KraftFoods Venezuela C.A. que muestra la estructura jerárquica de la compañía, incluyendo los puestos de Gerente General, Directores de Departamento, Jefes de Área y Empleados. El organigrama fue creado por un empleado y aprobado y supervisado por otros.
Los caligramas son una forma de arte visual que representa palabras o frases en formas relacionadas con su significado. La Institución Educativa Nro 1142 está explorando los caligramas como una herramienta para enseñar a los estudiantes sobre este estilo artístico y desarrollar su creatividad y habilidades visuales.
Colorear es una actividad que los niños y niñas disfrutan pero colorear mandalas te da pie a desarrollar tu creatividad al crear secuencias de color al gusto. Recomendable para toda edad pero los niños y niñas lo disfrutan mucho. Material para descargar, imprimir y encuadernar,
Este documento contiene las apreciaciones de algunas estudiantes del nivel secundaria de dos colegios del distrito de Ate entorno al espectáculo RETABLO DE MARINERAS del ELENCO NACIONAL DEL FOLKLORE.
This document discusses Trojan horse programs and remote administration tools. It defines Trojan horses as programs that appear harmless but have malicious code. Trojan horses can give intruders access to computers by installing backdoors. Remote administration tools also allow unauthorized access and control of victim's computers. The document provides examples of common Trojan horses and remote access programs like Back Orifice and describes how to detect and remove such threats.
Este abecedario es para decorar el aula. Pueden imprimirlo, recortar y plastificar si desean. Está destinado especialmente para estudiantes de 1er y 2do grado.
Es una retahila o canción que divierte mucho cuando los niños y niñas lo cantan. Tiene actividades que ayudarán a la mejor comprensión. BUSCAR EN YOUTUBE.
Este documento resume el modelo de negociación basada en principios propuesto por Roger Fisher y William Ury. El modelo se basa en cuatro principios clave: 1) separar a las personas del problema, 2) negociar en base a intereses en lugar de posiciones, 3) inventar opciones de mutuo beneficio, y 4) insistir en criterios objetivos. Además, el modelo describe siete elementos del proceso de negociación: intereses, alternativas, opciones, criterios legítimos, comunicación, compromiso y relación. El objetivo es lograr acuerdos que benefic
Este documento presenta 3 problemas que involucran calcular valores desconocidos en triángulos semejantes utilizando las proporciones entre las medidas de los lados correspondientes. En cada problema se da una figura con medidas parciales, la proporción aplicable, y los cálculos para determinar el valor faltante.
This document describes a structural engineering project to extend a reinforced concrete bungalow. It includes plans and structural drawings of the proposed extension. Structural calculations are shown to size the beams and foundations for the added weight of the extension, accounting for dead loads such as slab and wall weight as well as live loads. Beam bending moments and shear forces are calculated using the ultimate load case. The project aims to provide students experience with structural design and analysis procedures.
This document provides structural analysis details for a proposed 450 square meter bungalow. It includes:
1) Floor plans, structural plans, and a 3D model of the bungalow structure showing its columns and beams.
2) Calculations of dead and live loads for structural elements like beams, slabs, and columns based on material properties and intended room uses.
3) Beam analysis reports with load distribution plans, bending moment diagrams, and shear force diagrams to determine beam sizes for rooms.
4) A column analysis report estimating column loads and suggesting column sizes.
The analysis follows standard procedures to ensure the bungalow's structural integrity and safety.
This document contains calculations for the dead loads, live loads, and ultimate loads on various beams and slabs in a building. It first calculates the loads on beam C-D, finding the total ultimate load to be 35.14 kN/m. It then calculates loads on beam C/2-3, with ultimate loads of 37.514 kN/m and 21.7 kN/m. Similar load calculations are provided for beams A1/3-4.1 and A1-B/3.1 and 4, finding ultimate point loads on these beams. The document includes details on the slab thicknesses, beam sizes, densities, and live load assumptions used in the calculations.
The document provides details on a group project to analyze the structural components of a bungalow design. It includes architectural and structural plans for two floors showing beam and column layout. Formulas are given for calculating loads on beams and columns, including self-weight, slab weight, wall weight and live loads. The document then shows calculations for selected beams and columns on the ground floor, determining reaction forces, shear forces and bending moments. In particular, it analyzes beams between columns C1-D, D-E, and the long beam spanning 1-4 along column D.
This document provides an analysis of the structural components of a bungalow project. It includes floor plans, structural plans, load calculations, and beam and column analysis reports. Key information includes:
- The project analyzes the structural design of two unusual bungalow floor plans.
- Load calculations are provided for dead and live loads based on material densities and code allowances.
- Beam and slab configurations are identified as one-way or two-way based on dimensional ratios.
- Sample beam analysis calculations are shown for beams 4/F-G and 3.1/E-F, including load diagrams, shear and moment diagrams, and reaction forces.
This document provides structural analysis for a 2-storey bungalow located in Sibu, Sarawak. It includes floor plans, structural plans, load distribution plans, and individual beam and column calculations. Beam calculations are presented for multiple beams, analyzing dead loads from slabs, beams, and walls, live loads, and calculating ultimate loads, reactions forces, shear force diagrams, and bending moment diagrams. Column calculations consider loads from walls, slabs, beams and live loads to determine ultimate loads and reaction forces.
1) This document provides structural analysis of a two-storey bungalow called the Siri House. Floor plans and structural components are analyzed.
2) Beam 2/E-F carrying the ground floor is calculated to have a total ultimate load of 36.88 kN/m. The reaction forces at supports E and F are found to be 78.628 kN and 96.3976 kN respectively.
3) Analysis is also done for Beam B2/1b-3 and the total dead load is calculated to be 16.912 kN/m and 17.912 kN/m.
The document appears to be a structural analysis report for a bungalow project completed by a group of students. It includes floor plans, structural plans, and individual calculations for various beams and columns. The beam calculations determine the ultimate load, reaction forces, shear forces, and bending moments. The column calculations determine the dead loads, live loads, and total ultimate loads from the roof, first floor, and ground floor.
Beam and Column Analysis | Individual ComponentJoyce Wee
This document provides calculations for the dead loads, live loads, and ultimate loads on several beams in a building structure. For beam A-B/4, the total dead load is 13.34kN/m and total live load is 4.24kN/m, resulting in an ultimate load of 25.46kN/m. The reaction forces at supports A and B are calculated to be 39.46kN and 39.5kN respectively. Similar load calculations are provided for several other beams.
This document outlines an assignment for a building structures course. It includes an introduction to the assignment which has two tasks - a group task analyzing floor plans and identifying structural elements, and an individual task analyzing selected beams and columns. It then provides an introduction to the case study which is a two-story house in Mexico. The remainder of the document includes architectural plans, structural plans, load plans, and sections of the house as well as calculations for selected beams and columns.
This document presents the structural analysis of a two-storey bungalow located in Sibu, Sarawak. It includes floor plans, structural plans, load distribution plans, and individual beam and column calculations. The bungalow has a ground floor area of 228.16 sqm and first floor area of 150.61 sqm. Structural calculations are provided for various beams and columns, including determination of dead loads, live loads, ultimate loads, and reaction forces. Diagrams are also included showing shear force and bending moment.
This document provides structural analysis details for a 2-storey bungalow, including:
1) Calculations of dead and live loads acting on beams and columns from roof/floor slabs, walls, and structural elements.
2) Analysis of Shear Force and Bending Moment diagrams for selected beams.
3) Determination of total loads on Columns 1/E and 2/E from combination of dead and live loads at each level, finding the maximum load on Column 2/E to be 306.37 kN.
1) The document analyzes a two-way slab and beam structure to determine loadings and reactions.
2) It is determined that two slabs are two-way slabs based on their Lx/Ly ratios being less than 2.
3) Dead loads, live loads, and ultimate loads are calculated for the slabs and beam.
4) Reactions of 77.68 kN and 77.67 kN are calculated at the supports for the beam.
1. The document contains calculations for beam loads and sizes for a building with multiple floors and beams. Beam B2/3-4 on the ground floor is analyzed, with ultimate loads of 30.97 kN/m.
2. Beam B-C/4 is also analyzed on the ground floor. It has ultimate loads of 43.41 kN/m from point B to B2 and 31.19 kN/m from B2 to C.
3. Beam A1/2-3 on the first floor is analyzed, with ultimate loads ranging from 16.65 kN/m to 24.92 kN/m along the beam.
Building Structures Report (Group and Individual)Patch Yuen
This document presents the structural analysis of a two-story bungalow design project. It includes 3D models and architectural plans of the bungalow layout. Load calculations are performed for various building components including beams, slabs, and columns. Beam calculations are shown for two sample secondary and primary beams, accounting for dead loads from self-weight and other structural elements, as well as live loads. The maximum shear forces and bending moments are calculated to determine the required beam reinforcement.
1. The document analyzes the load distribution and reactions for beams and slabs in a building ground floor plan. It calculates dead loads from slabs, beams, and walls. Live loads are also determined.
2. Ultimate loads are calculated by applying load factors to dead and live loads. Reactions and shear and bending moment diagrams are drawn for Beams 5/A-B, A/4-6, and B/4-6.
3. The largest reaction force is found to be R6=170.23 kN for Beam B/4-6. The positive bending moment area is largest for this beam at 329.24m2.
- The document calculates dead loads, live loads, and ultimate loads for various beams and sections. It includes loads from beam self-weight, wall self-weight, slab self-weight, and live loads. It summarizes total dead loads, live loads, and ultimate loads for each section. Bending moment and shear force diagrams are presented for some beams.
Structural analysis of a bungalow reportChengWei Chia
The document presents the structural analysis of a bungalow conducted by three students. It includes architectural plans, quantities of dead and live loads, structural plans, load distribution diagrams, tributary area diagrams, and individual analyses of structural components by each student. Student 1 analyzes beams and columns on the ground floor. Student 2 analyzes a beam spanning from the ground floor to the first floor. Student 3 analyzes point loads applied to beams. Calculations are shown for load quantities, load diagrams, and ultimate loads on structural elements.
Building Science Project 2 Intergration projectTay Jit Ying
The document provides a lighting analysis for the non-fiction reading area and bookstore of a new community library building.
For the reading area: Daylight factor calculations determine the space achieves 3.2% daylight, below the recommended 300-500 lux. Artificial lighting is designed using the lumen method to provide 22 light fixtures in a 5x5 grid, achieving 300 lux. A PSALI system is proposed to partially switch rows of lights on based on daylight.
For the bookstore: Daylight contours show good penetration. Artificial lighting is again designed using the lumen method to provide 24 light fixtures in a 6x4 grid, achieving 300 lux. The PSALI system can switch off side rows
This is a comparative analysis essay between central district of hong kong an...Tay Jit Ying
The central district of Hong Kong is a dense business district with many office buildings and public spaces. It has an extensive network of elevated walkways connecting buildings that provide shade and allow for a high volume of pedestrian traffic. In contrast, the streets in Jalan Tuanku Abdul Rahman, Kuala Lumpur have narrow sidewalks with no places for pedestrians to stop or rest, limiting social interaction. While Statue Square in Hong Kong has landscaping and seating that encourage people to gather, the plaza in Jalan Tuanku Abdul Rahman has no attractions or furniture, resulting in low usage. The urban design of Central district promotes more opportunities for chance encounters and social contact between pedestrians.
Building Technology Assignment 2 – Construction SolutionsTay Jit Ying
The document discusses the benefits of exercise for mental health. Regular physical activity can help reduce anxiety and depression and improve mood and cognitive function. Exercise causes chemical changes in the brain that may help protect against mental illness and improve symptoms.
Final bim documentation tay jit ying 0319002Tay Jit Ying
This document contains floor plans, elevations, sections, and other drawings for a building information modeling (BIM) project of a residential building. The drawings include layouts for the ground floor, first floor, roof, and sections at a scale of 1:100. Furniture layouts, room schedules, and other details are also provided.
The document discusses the benefits of exercise for mental health. Regular physical activity can help reduce anxiety and depression and improve mood and cognitive function. Exercise causes chemical changes in the brain that may help protect against mental illness and improve symptoms.
The document provides details of an internship report for a 10-week internship at an architecture firm. It includes:
1) An introduction describing the firm and internship experience.
2) A report summarizing 6 projects completed during the internship, what was learned from each, and feedback from supervisors.
3) An appendix including drawings and details from 5 of the 6 projects.
The document provides an abstract and index for a case study on the Suzhou Museum in China. It discusses the traditional Chinese courtyard housing typology known as siheyuan, including its history, elements, and role in Chinese culture. It then presents the methodology, limitations, and case study of the Suzhou Museum designed by I.M. Pei. Key findings include how the siheyuan layout has been adapted for Chinese museums, exemplified by the Shaanxi History Museum, and how the Suzhou Museum successfully integrated vernacular elements into its modern design to fit within the historical context.
B con report Experiencing, documenting and analysing the Construction ProcessTay Jit Ying
Objectives of Project
1. To introduce basic principles and procedures of construction process through real-life project (experiential learning).
2. To understand the sequence and coordination of construction at site.
3. To expose students to construction technology/methods responding to site context.
4. To allow student to demonstrate their understanding and knowledge of construction, material and technology.
5. To train students to produce manual sketches, drawings and detailing relating to EXISTING construction.
National Mosque Malaysia Precedent Studies Tay Jit Ying
Masjid Negara Malaysia, Kuala Lumpur
Table Content:
1. Introduction
2. Site Context
3. Architectural Layout and Plan
4. Architectural Style Analysis
5. Construction Process
6. Architectural Elements
The EPC photo blog documents photos taken by the group members Poh Weng Chuan, Tay Jit Ying, Tey Thien Hee, and Yan Wai Chun of cultural sites including a Chinese temple, Hindu temple, and buildings undergoing cultural conservation, as well as old shoplots and an abandoned mall, and food in Petaling Street.
New St Peter's Basilica in Vatican City, Rome underwent major reconstruction in the 16th century after the old basilica fell into disrepair. Led by architects like Bramante, Michelangelo, Maderno, and Bernini over more than 100 years, the new basilica was built in Renaissance and Baroque styles. Its massive dome, supported by thick piers and vaults, towers over the nave, transepts, and apse. The basilica's lavish interior houses artwork like Michelangelo's Pietà and Bernini's papal altar. Its large square and colonnades make it a focal point in Rome.
Tay Jit Ying analyzed an advertisement that portrayed ageist stereotypes against elderly people over 50 years old. The ad implied that older people are constantly tired, weak, frail, sickly, and less energetic by asking questions like "Feel constantly tired & weak?". It also assumed that all older adults want to stay young mentally and physically. By showing a healthy-looking middle aged man, the ad suggested that the product can make people that age look similarly energetic. Overall, the ad reinforced negative perceptions of aging by implying it is normal for seniors to feel sick and need medication to feel young again.
Psycho final assignment-Interpersonal attraction and close relationshipTay Jit Ying
This document describes a proposed house design called "Proximitè" that aims to improve interpersonal attraction and close relationships within a family. The design incorporates three psychology concepts: proximity, secure attachment style, and similarity. Features like placing the kitchen and living room near the master bedroom, including lots of glass and outdoor spaces, and rooms connected to the parents' bedroom are meant to enhance proximity and responsiveness between parents and child. Multiple shared activity areas and interests are intended to increase similarity. Color choices aim to support skills development. The goal is to strengthen family bonds through an architecture informed by psychological principles.
Verbal bullying often occurs among girls using subtle domination techniques, though boys also engage in verbal bullying. The best research method is naturalistic observation to identify behavioral patterns in natural contexts and record details of social and physical aspects of episodes. Examples of verbal bullying include accusing, blaming, judging, criticizing, and threatening. While smaller students may seem easier targets, assuming this overlooks how those of larger size can also face teasing for perceived unhealthy attributes, with recent or frequent examples simply easier to recall than less memorable past events. This scenario illustrates the availability heuristic.
The main task for this assignment is to raise fund for a charity organization via selling our items and also by seeking donations from the others. In order to raise a target of RM2000 for the National Kidney Foundation by selling mix rice and drinks such as Sprite and Ribena drinks to the students and staffs of Taylor’s University Lakeside Campus.
The document compares two famous bak kut teh restaurants in Klang, Malaysia: Klang Lek Bak Kut Teh and Seng Huat Bak Kut Teh. Both restaurants have been operating for decades and are well-known for their bak kut teh. While they share the same core product, they differ in locations, ownership history, operations, and competitive strategies. The document analyzes their similarities and differences, as well as areas for potential improvement such as hygiene, customer experience, and expanding their offerings.
Klang Lek Bak Kut Teh and Seng Huat Bak Kut Teh are two famous bak kut teh restaurants located in Klang, Selangor, Malaysia. The researchers interviewed the owners of both restaurants to compare their histories, prices, and services. Klang Lek Bak Kut Teh was founded in the 1970s and has since expanded to two locations, while Seng Huat Bak Kut Teh has been in business since 1979. Both restaurants serve classic bak kut teh dishes as well as other local favorites. The researchers also identified several competitors for each restaurant and compared their strengths and weaknesses.
Visual Style and Aesthetics: Basics of Visual Design
Visual Design for Enterprise Applications
Range of Visual Styles.
Mobile Interfaces:
Challenges and Opportunities of Mobile Design
Approach to Mobile Design
Patterns
ARENA - Young adults in the workplace (Knight Moves).pdfKnight Moves
Presentations of Bavo Raeymaekers (Project lead youth unemployment at the City of Antwerp), Suzan Martens (Service designer at Knight Moves) and Adriaan De Keersmaeker (Community manager at Talk to C)
during the 'Arena • Young adults in the workplace' conference hosted by Knight Moves.
EASY TUTORIAL OF HOW TO USE CAPCUT BY: FEBLESS HERNANEFebless Hernane
CapCut is an easy-to-use video editing app perfect for beginners. To start, download and open CapCut on your phone. Tap "New Project" and select the videos or photos you want to edit. You can trim clips by dragging the edges, add text by tapping "Text," and include music by selecting "Audio." Enhance your video with filters and effects from the "Effects" menu. When you're happy with your video, tap the export button to save and share it. CapCut makes video editing simple and fun for everyone!
Storytelling For The Web: Integrate Storytelling in your Design ProcessChiara Aliotta
In this slides I explain how I have used storytelling techniques to elevate websites and brands and create memorable user experiences. You can discover practical tips as I showcase the elements of good storytelling and its applied to some examples of diverse brands/projects..
Architectural and constructions management experience since 2003 including 18 years located in UAE.
Coordinate and oversee all technical activities relating to architectural and construction projects,
including directing the design team, reviewing drafts and computer models, and approving design
changes.
Organize and typically develop, and review building plans, ensuring that a project meets all safety and
environmental standards.
Prepare feasibility studies, construction contracts, and tender documents with specifications and
tender analyses.
Consulting with clients, work on formulating equipment and labor cost estimates, ensuring a project
meets environmental, safety, structural, zoning, and aesthetic standards.
Monitoring the progress of a project to assess whether or not it is in compliance with building plans
and project deadlines.
Attention to detail, exceptional time management, and strong problem-solving and communication
skills are required for this role.
Technoblade The Legacy of a Minecraft Legend.Techno Merch
Technoblade, born Alex on June 1, 1999, was a legendary Minecraft YouTuber known for his sharp wit and exceptional PvP skills. Starting his channel in 2013, he gained nearly 11 million subscribers. His private battle with metastatic sarcoma ended in June 2022, but his enduring legacy continues to inspire millions.
Decormart Studio is widely recognized as one of the best interior designers in Bangalore, known for their exceptional design expertise and ability to create stunning, functional spaces. With a strong focus on client preferences and timely project delivery, Decormart Studio has built a solid reputation for their innovative and personalized approach to interior design.
Connect Conference 2022: Passive House - Economic and Environmental Solution...TE Studio
Passive House: The Economic and Environmental Solution for Sustainable Real Estate. Lecture by Tim Eian of TE Studio Passive House Design in November 2022 in Minneapolis.
- The Built Environment
- Let's imagine the perfect building
- The Passive House standard
- Why Passive House targets
- Clean Energy Plans?!
- How does Passive House compare and fit in?
- The business case for Passive House real estate
- Tools to quantify the value of Passive House
- What can I do?
- Resources
Explore the essential graphic design tools and software that can elevate your creative projects. Discover industry favorites and innovative solutions for stunning design results.
Revolutionizing the Digital Landscape: Web Development Companies in Indiaamrsoftec1
Discover unparalleled creativity and technical prowess with India's leading web development companies. From custom solutions to e-commerce platforms, harness the expertise of skilled developers at competitive prices. Transform your digital presence, enhance the user experience, and propel your business to new heights with innovative solutions tailored to your needs, all from the heart of India's tech industry.
Game Concept Presentation for Ukrainian Mythology Based Game With Designs
Final structure report
1. STRUCTURAL ANALYSIS
OF A BUNGALOW
BUILDING STRUCTURES
[BLD61003]
PROJECT 2
Tay Jit Ying 0319002
Tan Wei Xin 0322731
Ng Yi Yang 0319688
2. DESIGN BRIEF
Structural frame plays an important role in a building. It keeps the building
intact, provide supports of cladding, resist weather and different loads and forces. It
is important to understand the building structure analytically to aid in the safety of
building. This report aims to understand the building structure as well as the forces
and load that acts against it. A double storey bungalow is designed with a skeletal
frame to study the load distribution of the slabs, beams, columns and walls throught
the use of calculations and analysis. The house is designed with reinforcement
concrete and brick wall as the main materials.
3. PAGE OF CONTENT
1.0 Floor Plans
1.1 Ground Floor Plan
1.2 First Floor Plan
1.3 Roof Plan
2.0 Structural Plan
2.1 Foundation Plan
2.2 Ground Floor Plan
2.3 FIrst Floor Plan
2.4 Roof Plan
3.0 Quantity Life and Dead Loads Acting On Structure
4.0 Load Distribution Diagram
4.1 Ground Floor Plan
4.2 FIrst Floor Plan
4.3 Roof Plan
5.0 Tributary Area
5.1 Ground Floor Plan
5.2 FIrst Floor Plan
5.3 Roof Plan
6.0 Columns and Beams Calculation
6.1 Tay Jit Ying
6.2 Tang Wei XIn
6.3 Ng Yi Yang
11. 3.0 Quantity Life and Dead Loads Acting On Structure
Density of Materials
RC Concrete = 24kN/m3
Brick Wall = 19kN/m3
Dead Load Factor
Wall = Height x Thickness x Density of Brick Wall
= 3.0m x 0.15 m x 19kN/m3
= 8.55kN/m
Columns = Height x Size x Density of RC Concrete
= 3.0m x (0.3m x 0.3m) x 24kN/m3
= 6.48kN
Beams = Size of beams x Density of RC Concrete
= (0.2m x 0.3m) x 24kN/m3
= 1.44kN/m
Floor Slabs = Thickness of floor slabs x Density of RC Concrete
= 0.15m x 24kN/m3
= 3.6 kN/m2
Live Load Factor
Entrance = 1.5
Living Room = 4.0
Reading Room = 3.0
Study Area = 1.5
Corridor = 4.0
Family Area = 2.0
Dining = 2 0
Wet kitchen = 3.0
Kitchen = 3.0
Bedroom = 1.5
Storeroom = 2.5
Laundry room = 3.0
Toilet = 2.0
Stairs = 1.5
Roof = 0.5
26. Beam 6/F-J
Dead Load
Beam Self Weight
=0.2m x 0.3m x 24kN/m3
=1.44kN/m
Slab F-J/4-6 Self Weight
= 0.15m x 24kN/m3) x 2.5m/2
= 4.5kN/m
Brick Wall Self Weight
=3.0m x 0.15m x 19kN/m3
=8.55kN/m
Total Dead Load
6/F-G = 9.9kN/m
6/G-J = 14.49kN/m
Live Load
Slab G-J/4-6 (Entrance)
=1.5kN/m2 X 2.5/2
=1.875kN/m
27. Ultimate Load
Ultimate Dead Load 6/F-G
= 9.9 X 1.4 = 13.86 kN/m
Ultimate Dead Load 6/G-J
= 14.49 X 1.4 = 20.286 kN/m
Ultimate Live Load 6/G-J
= 1.875 X 1.6 = 3 kN/m
Point Load of Beam G/4-6 = 50.445k/N
(previous question)
Ultimate Load 6/F-G = 13.86kN/m
Ultimate Load 6/G-J = 23.286kN/m
28. ∑m = 0
(Ra X 6) – (13.86 X 5.5) – (50.445 X 5)
– (116.43 X 2.5) = 0
6Ra = 619.53
Ra = 103.255
∑y = 0
103.255 – 13.86 – 50.445 – 116.43 = Rb = 0
Rb = 77.48
103.255 – (13.86 X 1) = 89.395
89.395 – 50.445 = 38.95
38.95 – (5 X 23.286) = –77.48
–77.48 = 77.48 = 0
38.95/x = 77.48/(5–x)
116.43x = 195.75
x = 1.6727
Positive Area
i. (103.255 + 89.395) x 1 x ½ = 96.325
ii. 38.95 x 1.6727 x ½ = 32.5758
96.325 + 32.5758 = 128.9008 – (1)
Negative Area
iii. 3.3272 x 77.48 x ½
= 128.8996 – (2)
(1) = (2)
30. Beam J/3-7
Dead Load
Beam Self Weight
=0.2m x 0.3m x 24kN/m3
=1.44kN/m
Slab F-J/3-7 Self Weight
=(0.15m x 24kN/m3) x 7m/2
=12.6kN/m
Slab J-K/3-7 Self Weight
=(0.15m x 24kN/m3) x 3/m2
=5.4kN/m
Brick Wall Self Weight
=3.0m x 0.15m x 19kN/m3
=8.55kN/m
Total Dead Load
J/3-7 = 27.99kN/m
31. Live Load
Slab F-J/3-7 (Living)
=4.0kN/m2 x 7m/2
= 14 kN/m
Slab J-K/3-7 (Reading)
=3.0kN/m2 x 3/2 = 4.5kN/m
Total Live Load
= 18.5kN/m
32. Ultimate Load
Ultimate Dead Load J/3-7
= 27.99kN/m x 1.4 = 39.186 kN/m
Ultimate Live Load J/3-7
= 18.5kN/m x 1.6 = 29.6 kN/m
Ultimate Load = 68.786 kN/m
33. ∑m = 0
(Ra x 7) – (3.5 x 481.502) = 0
7Ra = 1685.257
Ra = 240.751 kN
∑y = 0
240.751 – 482.502 + Rb = 0
Rb = 240.751kN
240.751 – (68.786 x 7) = -240.751
-240.751 + 240.751 = 0
Positive Area
i. 240.751 x 3.5 x ½ = 421.31 - (1)
Negative Area
ii. 240.751 x 3.5 x ½ = 421.31 – (2)
(1) = (2)
35. Beam 7/I-K
Dead Load
Beam Self Weight
=0.2m x 0.3m x 24kN/m3
=1.44kN/m
Slab F-J/3-7 Self Weight
=(0.15m x 24kN/m3) x 6m/2 x 2/3
= 7.2kN/m
Brick Wall Self Weight
=3.0m x 0.15m x 19kN/m3
=8.55kN/m
Total Dead Load
7/I-J =17.19kN/m
7/J-K = 9.99kN/m
36. Live Load
Slab F-J/3-7 (Living)
=4.0kN/m2 x 6m/2x 2/3
= 8kN/m
Total Live Load
=8kN/m
Ultimate Load
Ultimate Dead Load 7/I-J
= 17.19 x 1.4 = 24.066kN/m
Ultimate Dead Load 7/J-K = 9.99 x 1.4
= 13.986kN/m
Ultimate Live Load 7/I-J
= 8 x 1.6
= 12.8kN/m
Point Load of Beam J/3-7 = 240.751k/N
(previous question)
Ultimate Load I-J
= 24.066 + 12.8 = 36.866kN/m
Ultimate Load J-K = 13.986kN/m
Point Load J/3-7 = 240.751kN/m
37. ∑m = 0
(Ra x 5) – (73.732x4) – (240.751 x 3) –
(41.958 x 1.5) = 0
5Ra = 1080.118
Ra = 216.0236
∑y = 0
216.0236 – 73.732 – 240.751 – 41.958
+ Rb = 0
Rb= 140.4174
Positive Area
i. (216.0236 + 142.2916) x 2 x½ =358.3152– (1)
Negative Area
ii. (140.4174+98.4594) x 3 x ½ = 358.3152– (2)
(1) = (2)
39. Dead Load
Beam Self Weight
=0.2m x 0.3m x 24kN/m3
=1.44kN/m
Slab B-G/7-9 Self Weight
= (0.15m x 24kN/m3) x 6m/2 x 2/3
=7.2kN/m
Slab G-I/7-9 Self Weight
=(0.15m x 24kN/m3) x 3m/2
=5.4kN/m
Brick Wall Self Weight
=3.0m x 0.15m x 19kN/m3
=8.55kN/m
Total Dead Load
G/7-9 = 22.59kN/m
40. Live Load
Slab B-G/7-9 (Study)
=1.5kn/m2 x 6m/2 x 2/3
=3kN/m
Slab G-I/7-9 (Toilet)
= 2.0kN/m x 3m/2
=3kN/m
Total Live Load = 6kN/m
Ultimate Load
Ultimate Dead Load G/7-9
= 22.59 x 1.4
= 31.626kN/m
Ultimate Live Load G7/9
= 6 x 1.6 = 9.6kN/m
Ultimate Load = 41.226kN/m
41. ∑m = 0
(Rax6) – (3x247.356) = 0
6Ra = 742.068
Ra = 123.678
∑y = 0
123.678 – 247.356 + Rb = 0
Rb = 123.678
123.678 – (41.226x6) = -123.678
-123.678 + 123.678 = 0
Positive Area
i. 123.678 x 3 x ½ = 185.51 –(1)
Negative Area
ii. 123.678 x 3 x ½ = 185.517 – (2)
(1) = (2)
43. Dead Load
Beam Self Weight
=0.2m x 0.3m x 24kN/m3
=1.44kN/m
Slab B-G/7-9 Self Weight
=(0.15m x 24kN/m3) x 6m/2 x 2/3
=7.2kN/m
Slab F-J/3-7 Self Weight
=(0.15m x 24kN/m3) x 6m/2 x 2/3
=7.2kN/m
Slab G-I/7-9
=(0.15 x 24kN/m3) x 3m/2 x 2/3
= 3.6kN/m
Brick Wall Self Weight
=3.0m x 0.15m x 19kN/m3
=8.55kN/m
Total Dead Load
7/F-G = 24.39kN/m
7/G-I = 20.79kN/m
44. Live Load
Slab B-G/7-9(Study)
= 1.5kN/m x 6m/2 x 2/3
=3
Slab F-J/3-7 (Living)
= 4kN/m x 6m/2 x 2/3
=8
Slab G-I/7-9
=2kN/m x 3m/2 x 2/3
= 2
Total Live Load
7/F-G = 11kN/m
7/G-I = 10kN/m
45. Ultimate Load
Ultimate Dead Load 7/FG = 24.39 x 1.4
= 34.146kN/m
Ultimate Dead Load 7/GI = 20.79 x 1.4
= 29.106kN/m
Ultimate Live Load 7/FG = 11x 1.6
=17.6kN/m
Ultimate Live Load 7/GI = 10 x 1.6
=16kN/m
Point Load of Beam G/7-9 = 123.678k/N
(previous question)
Ultimate Load 7/FG = 51.746
Ultimate Load 7/GI = 45.106
Point Load G/7-9 = 123.678k/N
46. ∑m = 0
(Ra x 4) – (51.746 x 3.5) – (123.678 x 3) –
(135.318 x 1.5 ) = 0
4Ra = 755.122
Ra = 188.7805
∑y = 0
188.7805 – 51.746 – 123.678 – 135.318 + Rb = 0
Rb = 121.9615
13.3565/x = 121.9615/3-x
135.318x = 40.0695
X = 0.2961
Positive Area
i. (188.7805 + 137.0345 ) x ½ x 1 = 162.9075
ii. 13.3565 x 0.291 x ½ = 1.9434
Total = 164.8509 ~ 165 – (1)
Negative Area
iii. 2.709 x 121.9615 x ½ = 165.1968 ~ 165 -- (2)
47. Column G1
Roof Level
Dead load
Slab : (3.2m x 4.5m) x 3.6kN/m2
= 51.84kN
Beam : 4.5 x 1.44
= 6.48kN
Total : 51.84 + 6.48
= 58.32kN
Live Load
Slab: (3.2 x 4.5) x 0.5kN/m
= 7.2kN
First Floor Level
Dead load
Walls: (0.75 + 1.25 + 1 + 1)m + 3kN/m
= 7 x 8.55
= 59.85kN
Slabs: (4 x 3.2)m x 3.6kN/m2
= 46.08kN
Beams: 7m x 1.44kN/m
= 10.08kN
Column : 0.3m x 0.3m x 3.0m x 24kN/m3
= 6.48kN
Total : 122.49kN
Live Load
Bedroom : (3.2 x 4)m x 1.5kN/m2
= 19.2kN
48. Ground Floor Level
Dead Load
Walls: 7.1m x 8.55
= 60.705kN
Slabs: [1.6 x (0.75+1.25+1+2.5)] x 3.6 = 31.68kN
Beams: (0.75+1.25+1+2.5) + (1.6 x 1.44) = 10.224kN
Total : 109.089kN
Live Load
Bedroom : 3 x 1.6 x 1.5 = 7.2kN
Corridor : (2.5 x 1.6) x 4 = 16kN
Total = 16 + 7.2
= 23.2kN
Ultimate Dead Load
(58.32+122.49+109.89) x 1.4 = 405.8586kN
Ultimate Live Load
(19.2 + 23.2 + 7.2) x 1.6 = 79.36
Ultimate Load = 405.8586 + 79.36 = 485.2186
49. Column G3
Roof Level
Dead Load
Slab: (4.5 x 6.3)m x 3.6kN/m2
= 102.06kN
Beam: 4.5m x 1.44kN/m
= 6.48kN
Total: 108.54kN
Live Load
Slab: (4.5 x 6.3)m x 0.5kN/m
= 14.175kN
First Floor Level
Dead Load
Walls: 10.3m x 8.55kN/m
= 88.065kN
Slabs: (2.8 x 4.5) x 3.6kN/m2
= 45.36kN
Beams: 10.3m x 1.44kN/m
= 14.832kN
Column: 0.3m x 0.3m x 3.0m x 24kN/m3
= 6.48kN
Total: 154.737kN
Live Load
Bedroom: (2.8m x 4m) x 1.5kN/m2 = 16.8kN
Corridor: (0.5m x 3m) x 4kN/m2 = 6kN
Washroom: (3.5m x 2m) x 2kN/m2 = 14kN
Living Room: (2.5m x 3.5m) x 2kN/m2 = 8.75kN
Total: 45.55kN
50. Ultimate Dead Load
(22.68 + 154.737)
= 177.417 x 1.4
= 248.3838kN
Ultimate Live Load
(45.55 + 14.175) x 1.6
= 95.56
Ultimate Load = 343.9438kN
51. Column G1
Ground Floor Level
Dead Load
Walls: 11.5m x 8.55kN/m
= 98.325kN
Slabs: (3.75 x 5.5)m x 3.6kN/m2
= 74.25kN
Beams: 11.5m x 1.44kN/m
= 16.56kN
Column: 0.3m x 0.3m x 3.0m x 24kN/m3
= 6.48kN
Total: 195.615kN
Live Load
Dining: [(0.75+1.25+1) x 2.5] x 2
= 15kN
Living: (2.5 x 2.5) x 4
=20kN
Entrance: (1.25 x 2.5) x 1.5
= 4.6875kN
Total: 39.6875kN
Ultimate Dead Load
195.615 x 1.4 = 273.861kN
Ultimate Live Load
39.6875 x 1.6 = 63.5
Ultimate Load = 337.361kN
54. Beam H/1-3
Dead Load
Beam Self Weight
=0.2m x 0.3m x 24kN/m3
=1.44kN/m
Slab B-H/1-3 Self Weight
= (0.15m x 24kN/m3) x 6m/2 x 2/3
=7.2kN/m
Slab H-I/1-3 Self Weight
= (0.15m x 24kN/m3) x 2m/2
=3.6kN/m
Brick Wall Self Weight
=3.0m x 0.15m x 19kN/m3
=8.55kN/m
Total Dead Load = 20.79kN/m
55. Live Load
Slab B-H/1-3 (Bedroom)
=1.5kN/m2 x 6m/2 x 2/3
=3kN/m
Slab H-I/1-3 (Corridor)
=4.0kN/m2 x 2m/2
=4.0kN/m
Total Live Load
=7kN/m
Ultimate Load
Ultimate Dead Load = 20.79 x 1.4 = 29.106kN/m
Ultimate Live Load = 7.0 x 1.6 = 11.2kN/m
Ultimate Load = 40.31kN/m
56. ∑m = 0
(Ra x 6) – (40.31 x 6) x 3 = 0
6Ra = 725.58
Ra = 120.93kN
∑y = 0
120.93 – (40.31 x 6) + Rb = 0
Rb = 120.93kN
Positive Area
i. 120.93 x 3 x ½
= 181.4 – (1)
Negative Area
ii. 120.93 x 3 x ½
= 181.4 – (2)
(1) = (2)
57.
58. Beam G-I/3
Dead Load
Beam Self Weight
=0.2m x 0.3m x 24kN/m3
=1.44kN/m
Slab B-H/1-3 Self Weight
= (0.15m x 24kN/m3) x 6m/2
=10.8kN/m
Slab F-J/3-7 Self Weight
= (0.15m x 24kN/m3) x 6m/2 x 2/3
=7.2kN/m
Brick Wall Self Weight
=3.0m x 0.15m x 19kN/m3
=8.55kN/m
Total Dead Load
G-H/3 = 20.79kN/m
H-I/3 = 8.64kN/m
59. Live Load
Slab B-H/1-3 (Bedroom)
=1.5kN/m2 x 6m/2
=4.5kN/m
Slab F-J/3-7 (Living Room)
=4.0kN/m2 x 6m/2 x 2/3
=8kN/m
Total Live Load
G-H/3 = 4.5kN/m
H-I/3 = 8kN/m
60. Ultimate Load
Ultimate Dead Load G-H/3 = 20.79 x 1.4 = 29.11kN/m
Ultimate Dead Load H-I/3 = 8.64 x 1.4 = 12.1kN/m
Ultimate Live Load G-H/3 = 4.5 x 1.6 = 7.2kN/m
Ultimate Live Load H-I/3 = 8 x 1.6 = 12.8kN/m
Ultimate Load G-H/3 = 36.31kN/m
Ultimate Load H-I/3 = 24.9kN/m
Point Load G-H/3 = 120.93kN/m
61. ∑m = 0
(Ra x 3) – (36.31 x 1) x 2.5 – (24.9 x 2) x 1 – (120.93 x 2) = 0
3Ra = 382.44
Ra = 127.48kN
∑y = 0
Rb + 127.48 – (36.31 x 1) - (24.9 x 2) – 120.93 = 0
Rb = 79.56kN
Positive Area
i. (127.48 + 91.17) x 1 x ½ = 109.33 – (1)
Negative Area
ii. (29.76 + 79.56) x 2 x ½ = 109.33 – (2)
(1) = (2)
62.
63. Beam B-F/5
Dead Load
Beam Self Weight
=0.2m x 0.3m x 24kN/m3
=1.44kN/m
Slab B-F/3-5 Self Weight
= (0.15m x 24kN/m3) x 4m/2
=7.2kN/m
Slab B-F/5-7 Self Weight
= (0.15m x 24kN/m3) x 3m/2
=5.4kN/m
Brick Wall Self Weight
=3.0m x 0.15m x 19kN/m3
=8.55kN/m
Total Dead Load
=22.59kN/m
64. Live Load
Slab B-F/3-5 (Washroom)
=2.0kN/m2 x 4m/2
=4kN/m
Slab B-F/5-7 (Corridor)
=4.0kN/m2 x 3m/2
=6kN/m
Total Live Load
=10kN/m
Ultimate Load
Ultimate Dead Load = 22.59 x 1.4 = 31.63kN/m
Ultimate Live Load 10kN/m x 1.6 = 16kN/m
Ultimate Load = 47.63kN/m
65. ∑m = 0
(Ra x 5) – (47.63 x5) x 2.5 = 0
Ra = 119.075kN
∑y = 0
119.075 – (47.63 x 5) + Rb = 0
Rb = 119.075kN
Positive Area
i. 119.075 x 2.5 x ½ = 148.84 – (1)
Negative Area
ii. 119.075 x 2.5 x ½ = 148.84 – (2)
(1) = (2)
66.
67. Beam B/3-7
Dead Load
Beam Self Weight
=0.2m x 0.3m x 24kN/m3
=1.44kN/m
Slab A-B/ 3-7 Self Weight
= (0.15m x 24kN/m3) x 4m/2
=7.2kN/m
Slab B-F/3-5 Self Weight
= (0.15m x 24kN/m3) x 4m/2 x 2/3
=4.8kN/m
Slab B-F/5-7 Self Weight
= (0.15m x 24kN/m3) x 3m/2 x 2/3
=3.6kN/m
Brick Wall Self Weight
=3.0m x 0.15m x 19kN/m3
=8.55kN/m
Total Dead Load
B/3-5 = 21.99kN/m
B/5-7 = 20.79kN/m
68. Live Load
Slab A-B/3-7 (Bedroom)
=1.5kN/m2 x 4m/2
=3kN/m
Slab B-F/3-5 (Washroom)
=2.0kN/m2 x 4m/2 x 2/3
=2.67kN/m
Slab B-F/5-7 (Corridor)
=4kN/m2 x 3m/2 x 2/3
=4kN/m
Total Live Load
B/3-5 = 5.67kN/m
B/5-7 = 7kN/m
69. Ultimate Load
Ultimate Dead Load B/3-5 = 21.99 x 1.4 = 30.79kN/m
Ultimate Dead Load B/5-7 = 20.79 x 1.4 = 29.11kN/m
Ultimate Live Load B/3-5 = 5.67 x 1.6 = 9.072kN/m
Ultimate Live Load B/5-7 = 7 x 1.6 = 11.2kN/m
Ultimate Load B/3-5 = 39.862kN/m
Ultimate Load B/5-7 = 40.31kN/m
Point Load B/3-7 = 119.075kN/m
70. ∑m = 0
(Ra x 7) – (39.862 x 4) – (40.31 x 3) x 1.5
– (119.075 x 3) = 0
Ra = 1335.88
Ra = 190.84kN
∑y = 0
190.84 – (39.862 x 4) – (40.31 x 3)
– 119.075 + Rb = 0
Rb = 208.613kN
Positive Area
i. (31.392 + 190.84) x 4 x ½ = 444.46 – (1)
Negative Area
ii. (208.613 + 87.683) x 3 x ½ = 444.46 – (2)
(1) = (2)
71.
72. Beam F/3-7
Dead Load
Beam Self Weight
=0.2m x 0.3m x 24kN/m3
=1.44kN/m
Slab A-B/ 3-7 Self Weight
= (0.15m x 24kN/m3) x 4m/2 x 2/3
=4.8kN/m
Slab B-F/5-7 Self Weight
= (0.15m x 24kN/m3) x 3m/2 x 2/3
=3.6kN/m
Slab F-J/3-7 Self Weight
= (0.15m x 24kN/m3) x 6m/2
=10.8kN/m
Brick Wall Self Weight
=3.0m x 0.15m x 19kN/m3
=8.55kN/m
Total Dead Load
F/3-5 = 25.59kN/m
F/5-7 = 15.84kN/m
73. Live Load
Slab B-F/3-5 (Washroom)
=2.0kN/m2 x 4m/2 x 2/3
=2.67kN/m
Slab B-F/5-7 (Corridor)
=3.6kN/m2 x 3m/2 x 2/3
=3.6kN/m
Slab F-J/3-7 (Living room)
=4kN/m2 x 6m/2
=12kN/m
Total Live Load
F/3-5 = 14.67kN/m
F/5-7 = 15.6kN/m
74. Ultimate Load
Ultimate Dead Load F/3-5 = 25.59 x 1.4
= 35.826kN/m
Ultimate Dead Load F/5-7 = 15.84 x 1.4
= 22.176kN/m
Ultimate Live Load F/3-5 = 14.67 x 1.6 = 23.472kN/m
Ultimate Live Load F/5-7 = 15.6 x 1.6 = 24.96kN/m
Ultimate Load F/3-5 = 59.298kN/m
Ultimate Load F/5-7 = 47.136kN/m
Point Load F/5 = 119.075kN/m
75. ∑m = 0
(Ra x 7) – (59.298 x 4) x 5 – (119.075 x 3)
– (47.136 x 3) x 1.5 = 0
Ra = 250.756kN
∑y = 0
250.756 – (59.298 x 4) – (47.136 x 3) – 119.075
+ Rb = 0
Rb = 246.919kN
Positive Area
i. (13.564 + 250.756) x 4 x ½ = 528.64 – (1)
Negative Area
ii. (246.919 + 105.511) x 3 x ½ = 528.64 – (2)
(1) = (2)
76.
77. Beam B-H/3
Dead Load
Beam Self Weight
=0.2m x 0.3m x 24 kN/m3
=1.44kN/m
Slab B-H/ 1-3 Self Weight
= (0.15m x 24 kN/m3) x 6m/2
=10.8kN/m
Slab B-F/3-5 Self Weight
= (0.15m x 24 kN/m3) x 4m/2
=7.2kN/m
Slab F-H/3-7 Self Weight
= (0.15m x 24kN/m3) x 6m/2 x 2/3
=7.2kN/m
Brick Wall Self Weight
=3.0m x 0.15m x 19kN/m3
=8.55kN/m
Total Dead Load
B-F/3 = 27.99kN/m
F-H/3 = 27.99kN/m
78. Live Load
Slab B-H/1-3 (Bedroom)
=1.5kN/m2 x 6m/2
=4.5kN/m
Slab B-F/3-5 (Washroom)
=2kN/m2 x 4m/2
=4kN/m
Slab F-H/3-7 (Living room)
=4kN/m2 x 6m/2 x 2/3
=8kN/m
Total Live Load
B-F/3 = 8.5kN/m
F-H/3 = 12kN/m
79. Ultimate Load
Ultimate Dead Load B-F/3 = 27.99 x 1.4
= 39.186kN/m
Ultimate Dead Load F-H/3 = 27.99 x 1.4
= 39.186kN/m
Ultimate Live Load B-F/3 = 8.5 x 1.6
= 13.6kN/m
Ultimate Live Load F-H/3 = 12 x 1.6
= 19.2kN/m
Ultimate Load B-F/3 = 52.786kN/m
Ultimate Load F-H/3 = 58.386kN/m
Point Load F/3 = 250.756kN/m
80. ∑m = 0
(Ra x 7) – (52.786 x 5) x 4.5 – (250.756 x 2)
– (58.386 x 2) x 1 = 0
Ra = 258 kN
∑y = 0
258 – (52.786 x 5) – 250.756 – (58.386 x 2)
+ Rb = 0
Rb = 373.458kN
258: 5.93 = 5 – a: a
29.65 – 5.93a = 258a
263.93a = 29.65
a = 0.11
Positive Area
i. 258 x (5 - 0.11) x ½ = 631– (1)
Negative Area
ii. (373.458 + 256.686) x 2 x ½
+ (0.11 x 5.96 x 1/2)= 631 – (2)
(1) = (2)
81. Column B1
Roof Level
Dead Load
Slab : (3 x 3) x (0.15 x 24 kN/m2)
= 32.4kN
Beam : (3 x 3)m x 1.44kN/m
=12.96kN
Total : 45.36kN
Live Load
Slab : (3 x 3) x 0.5kN/m
= 4.5kN
First Floor Level
Dead Load
Walls : (3 + 3)m x 8.55kN/m
=76.95kN
Slabs : (2 x 3)m + (3 x 3)m x 3.6kN/m2
= 54 kN
Beams : (3 + 3 + 2))m x 1.44kN/m
= 11.52kN
Column : 0.3m x 0.3m x 3.0m x 24 kN/m3
= 6.48kN
Total : 148.95kN
Live Load
Bedroom : (3.3m x 3.0m) x 1.5kN/m2
= 13.5kN
Total : 13.5kN
82. Ground FLoor Level
Dead Load
Walls : (2 + 1.5 + 1 + 0.5 + 3.2 + 3.5/2)m x 8.55kN/m
= 85.0725kN
Slabs : (3.2m x 5m) x 3.6kN/m2)
= 57.6kN
Beams : 9.95m x 1.44kN/m
= 14.328kN
Column : 0.3m x 0.3m x 3.0m x 24kN/m3
= 6.48kN
Total : 163.48kN
Live Load
Wet Kitchen : (3,2m x 3.5m) x 3.0kN/m
= 33.6kN
Bedroom : (3.2m x 1.5m) x 1.5kN/m2
= 7.2kN
Total : 40.8kN
Ultimate Dead Load
(45.36 + 148.95 + 163.48) x 1.4 = 500.906kN
Ultimate Live Load
(13.5 + 40.8)) x 1.6 = 94.08kN
Ultimate Load = 594.986kN
83. Column J4
Ground Floor Level
Dead Load
Walls : (1.25 + 2.5 + 2.5 + 1.5 + 1.5/2)m x 8.55kN/m
=72.675kN
Slabs : (3.75m x 4m) x 3.6kN/m2
= 54 kN
Beams : (1.25 + 2.5 + 2.5 + 1.5 + 1.5/2)m x 1.44kN/m
= 12.24kN
Column : 0.3m x 0.3m x 3.0m x 24 kN/m3
= 6.48kN
Total : 145.395kN
Live Load
Entrance : (1.25m x 2.5m) x 1.5kN/m2
= 4.688 kN
Living room : (2.5m x 2.5m) x 4 kN/m2
= 25 kN
Corridor : (1.5m x 3.75m) x 4 kN/m2
= 22.5 kN
Total : 52.188kN
Ultimate Dead Load
145.395kN x 1.4 = 203.553kN
Ultimate Live Load
52.188 x 1.6 = 83.5kN
Ultimate Load = 287.053kN
84. Column F7
Roof Level
Dead Load
Slabs : (6.5m x 4.5m) x 3.6kN/m2
= 105.3 kN
Beams : 4.5 m x 1.44kN/m
= 6.48 kN
Total : 111.78 kN
Live Load
Roof: (6.5 x 4.5) x 0.5 kN/m2
= 14.625 kN
First Floor Level
Dead Load
Walls : (2 + 2 + 3)m x 8.55kN/m
=59.85 kN
Slabs : (6.5m x 4.5m) x 3.6kN/m2
= 105.3 kN
Beams : (2 +2 + 3 +3 )m x 1.44kN/m
= 14.4 kN
Column : 0.3m x 0.3m x 3.0m x 24 kN/m3
= 6.48kN
Total : 186.03kN
85. Live Load
Study area : (3m x 3.5m) x 1.5kN/m2
= 15.75 kN
Washroom : (3m x 1m) x 2 kN/m2
= 6 kN
Corridor : (2m x 3.5m) x 4 kN/m2
= 28 kN
Living area : (3.5m x 2m) x 4 kN/m2
= 28 kN
Total : 77.75 kN
Ultimate Dead Load
(111.78 + 186.03)kN x 1.4 = 416.935 kN
Ultimate Live Load
(77.75 + 14.625) x 1.6 = 147.8 kN
Ultimate Load = 564.734kN
86. 6.3 COLUMNS AND BEAMS CALCULATION
by Ng Yi Yang
Ground floor beam 2/A-C
Ground floor beam C/1-3
Ground floor beam E/3-6
Ground floor beam C/6-8
Ground floor beam 6/B-F
Ground floor beam 8/B-F
Columns B3
Columns F6
Columns B9
88. Beam 2/A-C
Dead Load
Beam Self Weight
=0.2m x 0.3m x 24kN/m3
=1.44kN/m
Slab A-C/1-2 Self Weight
=(0.15m x 24kN/m3) x 3.2m/2
=5.76kN/m
Slab A-C/2-3 Self Weight
=(0.15m x 24kN/m3) x 2.8m/2
=5.04kN/m
Brick Wall Self Weight
=3.0m x 0.15m x 19kN/m3
=8.55kN/m
Total Dead Load
2/A-B = 21.09kN/m
2/B-C = 12.24kN/m
89. Live Load
Slab A-C/1-2 (Wet Kitchen)
=3.0kN/m2 x 3.2m/2
=4.8kN/m
Slab A-C/2-3 (Dry Kitchen)
=3.0kN/m2 x 2.8m/2
=4.2kN/m
Total Live Load
=9.0kN/m
90. Ultimate Load
Ultimate Dead Load 2/A-B
= 20.79 x 1.4 = 29.106kN/m
Ultimate Dead Load 2/B-C
= 12.24 x 1.4 = 17.136kN/m
Ultimate Live Load 2/A-C
= 9.0 x 1.6 = 14.4kN/m
Ultimate Load 2/A-B = 43.506kN/m
Ultimate Load 2/B-C = 31.536kN/m
91. ∑m = 0
(Ra x 5.5) – (174.024 x 3.5) – (47.304 x 0.75)
= 0
5.5Ra = 644.478
Ra = 117.178kN
∑y = 0
117.178 – 174.024 – 47.304 + Rb = 0
Rb = 104.15kN
117.178/(4 - )x = 56.846/x
174.024x = 227.384
X = 1.307
Positive Area
i. (4.0 – 1.307) x 117.178 x ½
= 158 – (1)
Negative Area
ii. [ (1.307 x 56.846) x ½ ] +
[ (56.846 + 104.15) x 1.5 x ½
= 157.896 ~ 158 – (2)
(1) = (2)
93. Dead Load
Beam Self Weight
=0.2m x 0.3m x 24kN/m3
=1.44kN/m
Slab A-C/1-2 Self Weight
=(0.15m x 24kN/m3) x 3.2m/2 x 2/3
=3.84kN/m
Slab A-C/2-3 Self Weight
=(0.15m x 24kN/m3) x 2.8m/2 x 2/3
=3.36kN/m
Slab C-G/1-3 Self Weight
=(0.15m x 24kN/m3) x 4.5m/2
=8.1kN/m
Brick Wall Self Weight
=3.0m x 0.15m x 19kN/m3
=8.55kN/m
Total Dead Load
C/1-2 = 21.93kN/m
C/2-3 = 21.45kN/m
94. Live Load
Slab A-C/1-2 (Wet Kitchen)
=3.0kN/m2 x 3.2m/2 x 2/3
=3.2kN/m
Slab A-C/2-3 (Dry Kitchen)
=3.0kN/m2 x 2.8m/2 x 2/3
=2.5kN/m
Slab C-F/6-8 (Storeroom)
=1.5kN/m2 x 4.5m/2
=3.375kN/m
Total Live Load
C/1-2 = 6.575kN/m
C/2-3 = 6.175kN/m
95. Ultimate Load
Ultimate Dead Load C/1-2 = 21.93 x 1.4
= 30.702kN/m
Ultimate Dead Load C/2-3 = 21.45 x 1.4
= 30.03kN/m
Ultimate Live Load C/1-2 = 6.575 x 1.6
= 10.52kN/m
Ultimate Live Load C/2-3 = 6.175 x 1.6
= 9.88kN/m
Point Load from beam 2/A-C = 104.15kN/m
Ultimate Load C/1-2 = 41.222kN/m
Ultimate Load C/2-3 = 39.91kN/m
Point Load 2/A-C = 104.15kN/m
96. ∑m = 0
(Ra x 6) – (131.910 x 4.4) –
(104.15 x 2.8) – (83.748 x 1.4) = 0
6Ra = 989.273
Ra = 164.879kN
∑y = 0
164.879 – 131.910 –
104.15 – 83.748 + Rb = 0
Rb = 154.929kN
Positive Area
i. (164.879 + 32.969) x 3.2 x ½
= 316.557 ~ 316 – (1)
Negative Area
ii. (71.181 + 154.929) x 2.8 x ½
= 316.555 ~ 316 – (2)
(1) = (2)
98. Dead Load
Beam Self Weight
=0.2m x 0.3m x 24kN/m3
=1.44kN/m
Slab B-E/3-6 Self Weight
=(0.15m x 24kN/m3) x 3.75m/2
=6.75kN/m
Slab E-G/3-6 Self Weight
=(0.15m x 24kN/m3) x 2.25m/2
=4.05kN/m
Total Dead Load
=12.24kN/m
99. Live Load
Slab B-E/3-6 (Dining)
=2.0kN/m2 x 3.75m/2
=3.75kN/m
Slab E-G/3-6 (Dining)
=2.0kN/m2 x 2.25m/2
=2.25kN/m
Total Live Load
=6kN/m
100. Ultimate Load
Ultimate Dead Load = 12.24 x 1.4
= 17.136kN/m
Ultimate Live Load 6kN/m x 1.6
= 9.6kN/m
Ultimate Load = 26.736kN/m
101. ∑m = 0
(Ra x 5) – (2.5 x 133.68) = 0
5Ra = 334.2
Ra = 66.84kN
∑y = 0
66.84 - 133.68 + Rb = 0
Rb = 66.84kN
Positive Area
i. 66.84 x 2.5 x ½ = 83.55 – (1)
Negative Area
ii. 66.84 x 2.5 x ½ = 83.55 – (2)
(1) = (2)
103. Dead Load
Beam Self Weight
=0.2m x 0.3m x 24kN/m3
=1.44kN/m
Slab A-C/6-8 Self Weight
=(0.15m x 24kN/m3) x 4m/2 x 2/3
=4.8kN/m
Slab C-F/6-8 Self Weight
=(0.15m x 24kN/m3) x 3.5m/2
=6.3kN/m
Brick Wall Self Weight
=3.0m x 0.15m x 19kN/m3
=8.55kN/m
Total Dead Load
=21.09kN/m
104. Live Load
Slab A-C/6-8 (Bedroom)
=1.5kN/m2 x 4m/2 x 2/3
=2kN/m
Slab C-F/6-8 (Storeroom)
=2.5kN/m2 x 3.5m/2
=4.375kN/m
Total Live Load
=6.375kN/m
105. Ultimate Load
Ultimate Dead Load = 21.09 x 1.4
= 29.526kN/m
Ultimate Live Load = 6.375 x 1.6
= 10.2kN/m
Ultimate Load = 39.726kN/m
106. ∑m = 0
(Ra x 4) – (2 x 158.904) = 0
4Ra = 317.808
Ra = 79.452kN
∑y = 0
79.452 – 158.904 + Rb = 0
Rb = 79.452kN
Positive Area
i. 79.452 x2 x ½ = 79.452 – (1)
Negative Area
ii. 79.452 x2 x ½ = 79.452 – (2)
(1) = (2)
108. Dead Load
Beam Self Weight
=0.2m x 0.3m x 24kN/m3
=1.44kN/m
Slab A-C/6-8 Self Weight
=(0.15m x 24kN/m3) x 4m/2
=7.2kN/m
Slab B-E/3-6 Self Weight
=(0.15m x 24kN/m3) x 3.75m/2 x 2/3
=4.5kN/m
Slab C-F/6-8 Self Weight
=(0.15m x 24kN/m3) x 3.5m/2 x 2/3
=4.2kN/m
Brick Wall Self Weight
=3.0m x 0.15m x 19kN/m3
=8.55kN/m
Total Dead Load
6/B-C = 21.69kN/m
6/C-E = 18.69kN/m
6/E-F = 14.19kN/m
109. Live Load
Slab A-C/6-8 (Bedroom)
=1.5kN/m2 x 4m/2
=3kN/m
Slab B-E/3-6 (Dining)
=2.0kN/m2 x 3.75m/2 x 2/3
=2.5kN/m
Slab C-F/6-8 (Storeroom)
=2.5kN/m2 x 3.5m/2 x 2/3
=2.917kN/m
Total Live Load
6/B-C = 5.5kN/m
6/C-E = 5.417kN/m
6/E-F = 2.917kN/m
110. Ultimate Load
Ultimate Dead Load 6/B-C = 21.69 x 1.4
= 30.366kN/m
Ultimate Dead Load 6/C-E = 18.69 x 1.4
= 26.166kN/m
Ultimate Dead Load 6/E-F = 14.19 x 1.4
= 19.866kN/m
Ultimate Live Load 6/B-C = 5.5 x 1.6
= 8.8kN/m
Ultimate Live Load 6/C-E = 5.417 x 1.6
= 8.667kN/m
Ultimate Live Load 6/E-F = 2.917 x 1.6
= 4.667kN/m
Point Load from beam C/6-8 = 79.452kN
Point Load from beam E/3-6 = 66.84kN
Ultimate Load 6/B-C = 39.166kN/m
Ultimate Load 6/C-E = 34.833kN/m
Ultimate Load 6/E-F = 24.533kN/m
Point Load C/6-8 = 79.452kN
Point Load E/3-6 = 66.84kN
111. ∑m = 0
(Ra x 5) – (58.749 x 4.25) – (79.452 x 3.5) –
(78.374 x 2.375) – (66.84 x 1.25) –
(30.666 x 0.625) = 0
5Ra = 816.619
Ra = 163.324kN
∑y = 0
163.324 – 58.749 – 79.374 –
78.374 - 66.84 – 30.666 + Rb = 0
Rb = 150.757kN
25.125/x = 53.251/(2.25-x)
78.376x = 56.531
x = 0.721
Positive Area
i. (163.324 + 104.575) x 1.5 x ½ = 200.924
ii. 25.125 x 0.721 x ½ = 9.058
Total = 209.982 ~ 210 – (1)
Negative Area
iii. 53.251 x (2.25 – 0.721) x ½ = 40.710
iv. (150.757 + 120.091) x 1.25 x ½ = 169.28
Total = 209.99 ~ 210 – (2)
(1) = (2)
113. Dead Load
Beam Self Weight
=0.2m x 0.3m x 24kN/m3
=1.44kN/m
Slab A-C/6-8 Self Weight
=(0.15m x 24kN/m3) x 4m/2
=7.2kN/m
Slab B-E/3-6 Self Weight
=(0.15m x 24kN/m3) x 3.5m/2 x 2/3
=4.2kN/m
Brick Wall Self Weight
=3.0m x 0.15m x 19kN/m3
=8.55kN/m
Total Dead Load
8/B-C = 14.79kN/m
8/C-F = 16.29kN/m
114. Live Load
Slab A-C/6-8 (Bedroom)
=1.5kN/m2 x 4m/2
=3.0kN/m
Slab C-F/6-8 (Storeroom)
=2.5kN/m2 x 3.5m/2 x 2/3
=2.917kN/m
Total Live Load
8/B-C = 3.0kN/m
8/C-F = 2.917kN/m
115. Ultimate Load
Ultimate Dead Load 8/B-C = 14.79 x 1.4
= 20.706kN/m
Ultimate Dead Load 8/C-F = 16.29 x 1.4
= 22.806kN/m
Ultimate Live Load 8/B-C = 3.0 x 1.6
= 4.8kN/m
Ultimate Live Load 8/C-F = 2.917 x 1.6
= 4.753kN/m
Point Load from beam C6/8 = 79.452kN
Ultimate Load 8/B-C = 99.869kN/m
Ultimate Load 8/C-F = 27.559kN/m
Point Load C/6-8 = 79.452kN
116. ∑m = 0
(Ra x 5) – (149.804 x 4.25) –
(79.452 x 3.5) – (1.75 x 96.457) = 0
5Ra = 1083.549
Ra = 216.710kN
∑y = 0
216.71 - 149.804 - 79.452 - 96.457 + Rb = 0
Rb = 109.003kN
Positive Area
i. (66.906 + 216.710) x 1.5 x ½
= 212.712 ~ 212.71 – (1)
Negative Area
ii. (12.546 + 109.003) x 3.5 x ½
= 212.711 ~ 212.71 – (2)
(1) = (2)
117. Column B3
Roof Level
Dead Load
Slab : [ (6.3m x 5.0m) - (2.8m x 2.0m) ] x (0.15 x 24kN/m2)
= 93.24kN
Beam : 8.0m x 1.44kN/m
=11.52kN
Total : 104.76kN
Live Load
Slab : [ (6.3m x 5.0m) - (2.8m x 2.0m) ] x 0.5kN/m
= 12.95kN
First Floor Level
Dead Load
Walls : 11.5m x 8.55kN/m
=98.325kN
Slabs : (6.5m x 5m) x 3.6kN/m2)
= 117kN
Beams : 11.5m x 1.44kN/m
= 16.56kN
Column : 0.3m x 0.3m x 3.0m x 24kN/m3
= 6.48kN
Total : 238.365kN
Live Load
Bedroom : (3.5m x 2.0m) x 1.5kN/m2
= 10.5kN
Bedroom : (3.0m x 3.0m) x 1.5kN/m2
= 13.5kN
Toilet: (3.5m x 3m) x 2.0kN/m2
= 21kN
Total : 45kN
118. Ground FLoor Level
Dead Load
Walls : 10.05m x 8.55kN/m
= 85.9275kN
Slabs : (4.05m x 5m) x 3.6kN/m2)
= 72.9kN
Beams : 10.8m x 1.44kN/m
= 11.232kN
Column : 0.3m x 0.3m x 3.0m x 24kN/m3
= 6.48kN
Total : 176.54kN
Live Load
Laundry Room : (1.25m x 2m) x 3.0kN/m
= 7.5kN
Dry Kitchen : (2.8m x 3.5m) x 3.0kN/m
= 29.4kN
Bedroom : (2.8m x 1.5m) x 1.5kN/m2
= 6.3kN
Dining : (1.25m x 3.0m) x 2.0kN/m2
= 7.5kN
Total : 50.7kN
Ultimate Dead Load
(104.76 + 238.365 + 176.54) x 1.4 = 727.531kN
Ultimate Live Load
(12.95 + 45.0 + 50.7) x 1.6 = 173.84kN
Ultimate Load = 251.271kN
119. Column F6
Ground Floor Level
Dead Load
Walls : 8.0m x 8.55kN/m
=68.4kN
Slabs : [ (3.25m x 6m) - (2.0m x 3.5m) ] x 3.6kN/m2)
= 45kN
Beams : 10.5m x 1.44kN/m
= 15.12kN
Column : 0.3m x 0.3m x 3.0m x 24kN/m3
= 6.48kN
Total : 135kN
Live Load
Storeroom : (2.0m x 2.5m) x 1.5kN/m2
= 12.5kN
Dining : (1.25m x 2.25m) x 1.5kN/m2
= 5.625kN
Dining : (1.25m x 1.25m) x 1.5kN/m2
= 3.125kN
Entrance : (1.25m x 2.5m) x 1.5kN/m2
= 4.6875
Total : 25.933kN
Ultimate Dead Load
135kN x 1.4 = 189kN
Ultimate Live Load
25.9325 x 1.6 = 41.492kN
Ultimate Load = 230.492kN
120. Column B9
Roof Level
Dead Load
Slabs : (4m x 3.5m) x 3.6kN/m2
= 50.4kN
Beams : 4.5m x 1.44kN/m
= 6.48kN
Total : 56.88kN
Live Load
Slabs : (4m x 3.5m) x 0.5
= 7kN
First Floor Level
Dead Load
Walls : 5.5m x 8.55kN/m
=64.125kN
Slabs : [ (3.0m x 4.5m) x 3.6kN/m2
= 48.6kN
Beams : 5.5m x 1.44kN/m
= 10.8kN
Column : 0.3m x 0.3m x 3.0m x 24kN/m3
= 6.48kN
Total : 130.005kN
Live Load
Bedroom : (3m x 2m) x 1.5kN/m2
= 9kN
Study Area : (2.5m x 3.0m) x 1.5m
= 11.25
Total : 20.25kN
121. Ground Floor Level
Dead Load
Column : 0.3m x 0.3m x 3.0m x 24kN/m3
= 6.48kN
Ultimate Dead Load
(56.88 + 130.005 + 6.48) x 1.4 = 270.711kN
Ultimate Live Load
20.25 x 1.6 = 32.4kN
Ultimate Load = 303.111kN