Календарне планування для 6-9 кл. складане відповідно до програми Н.Ф.Баландина, К.Дегтярев, С.А.Лебеденко. Російська мова 5-12 кл. Програма для загальноосвітніх навчальних закладів з українською мовою навчання». – Чернівці: «Букрек», 2005
Формат: doc., брошура
Календарне планування для 6-9 кл. складане відповідно до програми Н.Ф.Баландина, К.Дегтярев, С.А.Лебеденко. Російська мова 5-12 кл. Програма для загальноосвітніх навчальних закладів з українською мовою навчання». – Чернівці: «Букрек», 2005
Формат: doc., брошура
У методичному посібнику запропоновано 17 конспектів уроків позакласного читання, укладених відповідно до вимог Державного стандарту ПЗО чи чинної програми.
Передбачено використання інтерактивних технологійнавчання: робота в группах, парах, ігри, кросворди, побудова асрціативних кущів, творчі завдання на відновлення речень і малих жанрів фольклору. Крім того, посібник містить орієнтовні тести за творами , поданими у хрестоматії.
Інтерактивні технології як засіб комунікативно-діяльнісного підходу до вивчен...Светлана Брюховецкая
Інтерактивні технології як засіб комунікативно-діяльнісного підходу до вивчення української мови в початкових класах (Шаповалова Олена Петрівна,
учитель початкових класів Ребриківської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Антрацитівської районної ради Луганської області)
Опис досвіду роботи вчителя української мови та літератури ЗОШ І-ІІІ ступенів №1 імені Івана Франка м. Дрогобича Львівської області
ФариновичСвітлани Романівни
1. Миколаївська загальноосвітня школа І – ІІІ ступенів № 36
Миколаївської міської ради Миколаївської області
Конкурсна робота
шкільного заочного конкурсу
«Сучасний урок у презентаціях»
Конспект уроку з української мови
для 7 класу на тему:
«Частини мови. Повторення та узагальнення
вивченого у 6 класі»
(Пам’яті Великого Кобзаря присвячується…)
Виконала:
вчитель української мови
та літератури
Самолюк Юлія
Володимирівна
Миколаїв, 2014 р.
3. Конспект уроку з української мови
для 7 класу
Тема. Частини мови. Повторення та узагальнення вивченого у 6
класі.
Мета: навчальна: узагальнити і систематизувати знання учнів про
частини мови, що вивчалися у шостому класі (іменник, прикметник,
займенник та числівник); розвивальна: розвивати уважність,
вдумливість, аналітичне мислення; виховна: виховувати любов і
повагу до Великого Кобзаря та його творчості.
Очікувані результати: на прикладі творчості Т. Г. Шевченка учні
узагальнять та систематизують свої знання про частини мови,
набуті у шостому класі.
Тип уроку: узагальнення і систематизації знань
Методи та форми навчальної діяльності: «Мікрофон», слово
вчителя, «Велике коло», практична робота, словниковий диктант,
робота в групах, самостійна робота, «Мозковий штурм».
Обладнання: дидактичний матеріал, картки, намистини,
презентація у PowerPoint, мультимедійний проектор та комп’ютер.
Міжпредметні зв’язки: українознавство, українська література,
математика.
4. Хід уроку
І. Організаційна частина (2 хв.)
Робота з епіграфом
«Мікрофон»
•Учні швидко по черзі висловлюються з приводу власного
розуміння слів Д. Білоуса, передаючи один одному уявний
«мікрофон».
Як намистини, диво калинове,
Частини мови!
5. ІІ. Оголошення теми й мети уроку (2 хв.)
Слово вчителя
Мабуть, не дарма саме із намистом порівняв українську мову
Д. Білоус. Адже саме намисту в українській обрядовості відводилась
особлива роль.
Здавна українські дівчата і жінки традиційно носили багато
прикрас. Звичай прикрашати шию існував з найдавніших часів. Дуже
цінувалося намисто з різнокольорового скла, бурштину, перлів,
найбільшою ж цінністю вважалися корали, особливо червоні.
Кількість ниток намиста і розмір намистин були показником
достатку сім’ї, а також свідчили про добре ставлення чоловіка до
дружини. Найпрестижнішим вважалося мати 24-25 ниток, з великими
намистинами, прикрашеними ще й сріблом. Коралам приписувалися
магічні властивості. Вважалося, що вони оберігали від застуди, а
розрив нитки провіщував господині нещастя.
Так як намисто складається з малесеньких намистинок, так і
наша милозвучна українська мова – з частин.
Наше завдання на сьогодні – по намистиночці зібрати намисто,
яке і буде символізувати красу та багатство української мови. За
кожну правильну відповідь ви отримуватимете намистинку. Від їх
кількості залежатиме ваша оцінка за урок. Власник найбільшої
кількості намистин отримає найвищий бал.
6. ІІІ. Мотивація навчання та актуалізація
опорних знань учнів (3хв.)
“Велике коло”
- Учні сидять по колу і по черзі за
бажанням аналізують виділені слова:
вказують до яких частин мови вони
належать та на які питання
відповідають, звертають увагу на
орфограми.
Обговорення триває, поки є бажаючі висловитися.
За кожну правильну відповідь учень отримує
намистину.
7. Мені тринадцятий минало.
Я пас ягнята за селом.
Чи то так сонечко сіяло,
Чи так мені чого було?
Мені так любо, любо стало,
Неначе в Бога......
Уже прокликали до паю,
А я собі у бур’яні
Молюся Богу... І не знаю,
Чого маленькому мені
Тоді так приязно молилось,
Чого так весело було.
Господнє небо, і село,
Ягня, здається, веселилось!
8. ІV. Сприйняття й засвоєння навчального
матеріалу
1. Практична робота «Перлини Шевченкової
творчості» (7 хв.)
-Списати, розкриваючи дужки;
-Пояснити правила написання НЕ з іменниками,
прикметниками, числівниками та
займенниками.
За кожну правильну відповідь учень отримує
намистину.
9. 1. Мене по волі і (не)волі носило всюди. («Ми
вкупочці колись росли»);
2. І ми не ми, і я (не)я. ( «І мертвим, і живим, і
ненарожденним...»);
3. У нас нема зерна (не)правди за собою.
(«Доля»);
4. …Дивлюся, сміюся, дрібні утираю - я
(не)одинокий, є з ким в світі
жить;…(«Гайдамаки»);
5. Встане Україна. І розвіє тьму (не)волі.
(«Великий льох»);
6. Не забудьте пом’янути (не)злим тихим словом.
(«Заповіт»);
7. (Не)дві ночі карі очі любо цілувала, поки слава
на все село недобрая стала. («Катерина»).
10. 2. Словниковий диктант (6 хв.)
- Записати словосполучення, пояснити
правила написання великої та малої
літери.
Село Моринці, талановитий художник,
пан Енгельгард, поема «Тарасова ніч»,
турецько-татарські завойовники, Іван
Підкова, морські походи козаків, співробітник
археологічної комісії, Петербурзька академія
мистецтв, його збірка «Кобзар», учень
талановитого Карла Брюллова, перша
подорож в Україну, котрого поховали на
Чернечій горі.
За кожну правильну відповідь учень
отримує намистину.
11. 3. Робота в групах (7 хвилин)
Учитель ділить клас на три групи.
У кожній з груп учні визначають спікера (керівника групи),
секретаря, посередника та доповідача.
• Спікер, головуючий (керівник групи):
- зачитує завдання групі;
- організовує порядок виконання;
- пропонує учасникам групи
висловитися по черзі; - заохочує групу до
роботи; - підбиває
підсумки роботи; -
визначає доповідача.
• Секретар:
- веде записи результатів роботи групи;
- записи веде коротко й розбірливо;
- як член групи, повинен бути
готовий висловити думки групи при підбитті підсумків чи допомогти
доповідачу.
• Посередник:
- стежить за часом;
- заохочує групу до роботи.
• Доповідач:
12. Кожна група отримує картку із переліком
займенників:
(Аби)хто, (де)який, (ні)який, (чи)йсь, (будь)хто,
(хтозна)чий, котрого(сь), (казна)чим, (хто)небудь, де(в)чому,
ні(до)кого, хтозна(до)кого, (ні)скільки, казна(на)чому, (ні)хто,
(ні)котрий, де(з)ким, (аби)кому, де(на)кому, (аби)яким, котрим(сь),
хто(сь), (що)будь, чиїм(сь), будь(з)ким, (де)що, кому(небудь),
аби(для)кого, чому(будь), що(сь), ні(з)ким, чого(небудь),
будь(кого), аби(на)кому, (ким)небудь.
Завдання першої групи:
- Сформулювати правила написання займенників разом та виписати
слова, які їх ілюструють;
Завдання другої групи:
- Сформулювати правила написання займенників окремо та
виписати слова, які їх ілюструють;
Завдання третьої групи:
- Сформулювати правила написання займенників через дефіс та
виписати слова, які їх ілюструють.
13. - Прослуховуючи звіти кожного з
доповідачів груп, учні виправляють
помилки та з допомогою учителя
формулюють правильні твердження.
- За вдалу відповідь або слушне
доповнення учень отримує намистину.
14. 4. Самостійна робота (5 хв.)
- Прочитати речення та записати до зошитів, замінюючи
цифрові значення беквенними виразами.
• Т. Г. Шевченко народився 1814 року у родині
кріпаків;
• 22 квітня, 1838 року, на 24 році життя, його
викуплено з кріпацтва;
• 10.03.1861 року Т. Шевченко помер у Петербурзі.
- Бажаючі зачитують по одному реченню та аналізують
виконану роботу, решта – уважно слухають та
виправляють помилки (якщо їх допущено).
За вірно виконане завдання або вдало виправлену
помилку учень отримує намистину.
15. 5. Практична робота (5 хв.)
- Уважно розглянути математичні вирази,
знайти помилки у їх обрахуванні та,
використовуючи прийменники від, до,
правильно зачитати.
- Учні уважно слідкують за вимовою один
одного та виправляють допущені
помилки.
- Правильні відповіді, вдалі доповнення
та слушні зауваження
винагороджуються намистиною.
17. V. Закріплення знань (2 хв.)
“Мозковий штурм”
Визначити, до якої частини
мови належить кожне зі слів:
два, двійка, подвоїти,
двоякий.
Всі учасники
штурму, думаючи про
проблему, висувають
ідеї щодо її розв'язання.
Ідеї можуть бути
будь-якими,
навіть фантастичними.
Наприкінці обговорення
вчитель підводить підсумки.
18. VI. Підсумок уроку (3 хв.)
Кожен учень підраховує кількість
отриманих намистин. Учитель збирає їх докупи,
нанизує на одну нитку та демонструє учням
результат їхньої роботи.
19. Слово вчителя
Хотілося б ще раз повернутися до слів Д. Білоуса:
Як намистини, диво калинове,
Частини мови!
Сьогодні ми з вами ще раз переконались у
багатстві та неповторності української мови. Кожне
слово у ній, ніби намистиночка, невід’ємна складова
єдиного цілого. Саме тому так важливо її плекати та
берегти для прийдешніх поколінь, як це робив Т. Г.
Шевченко. Шануючи Кобзаря, вклонімося до землі за
його безсмертне слово, за леліяння рідної мови, за віру,
за надію, що над Україною ще зійде світанкова щаслива
зоря волі й добробуту, зоря свободи і розквіту.
Вивчайте рідну мову! Пам’ятайте, що з її
допомогою вдягаються наші думки для виступу перед
публікою. Тому не дозволяйте собі, щоб цей одяг був
брудним або вульгарним.
20. VІI. Оцінювання (2 хв.)
Враховуючи кількість намистин
кожного учня, учитель оцінює
семикласників.
21. VІI. Домашнє завдання (1 хв.)
1. Виписати із творів
Т. Г. Шевченка 6-8 речень з
іменниками, прикметниками,
числівниками та займенниками.
Перелічені частини мови підкреслити;
2.* Використовуючи іменники,
прикметники, числівники та
займенники написати невеличкий твір-
роздум на тему: «Кобзарю! Знов до тебе
я приходжу, бо ти для мене - совість і
закон…».