implikasi kepelbagaian latar belakang pelajar terhadap p&p
Rancangan pengajaran harian microteaching ekonomi asas form5
1. Rancangan Pengajaran Harian.
Mata Pelajaran
:
Ekonomi Asas
Tingkatan
:
5 Ekonomi 4
Bilangan Murid
:
31 orang
Tahap Pelajar
:
Sederhana
Tarikh
:
24. Oktober. 2012 (Rabu)
Masa
:
10.00-10.30 pagi (30 minit)
Tajuk Utama
:
Bab 1 : Wang dan Institusi Kewangan
Sub Tajuk
:
1.1 : Wang
• Maksud wang
• Ciri-ciri wang
• Jenis-jenis wang
Hasil Pengajaran
:
Pada akhir pembelajaran pelajar dapat:
i)
ii)
Menyatakan ciri-ciri wang
iii)
Pengetahuan Sedia Ada
Menyatakan maksud wang
Mengenal jenis-jenis wang
: Pelajar juga terdedah dengan aktiviti penggunaan wang dalam
kehidupan seharian.
Bahan Bantu Mengajar
: wang betul dan palsu, Kertas putih A4, kertas A4 berwarna,
lembaran latihan,
Penerapan Nilai
: Kepercayaan kepada Tuhan, Kerjasama, Jimat
cermat,amanah, berani, rajin dan patuh arahan guru.
Rujukan Guru
: 1. Buku teks Ekonomi Asas Tingkatan 5
2. Sukatan Mata Pelajaran Ekonomi Tingkatan 5
3. Internet.
1
2. KBKK
: Mendefinasi,menciri,menyenaraikan,menjawab soalan dan
mencari makna
Strategi
: Kontekstual
Pembelajaran Masteri(PM)
Teori kecerdasan pelbagai
Pendekatan
: Berpusatkan guru dan berpusatkan pelajar.
Kaedah
: Soal jawab, penerangan, penumpuan.
2
3. Minggu
Tarikh
Tajuk
Hasil Pembelajaran
Strategi Pengajaran
& Pembelajaran
BBM
Catatan/
Pendekatan
(P&P)
Refl
eksi
Soalan
latihan
obj
1
4/1- 8/1
6.0 Wang dan
Institusi
Kewangan
6.1 Wang
a. Pengertian
wang
Maksud wang
Ciri-ciri wang
•
Diterima
umum
•
Penawaran
terhad
•
Kestabilan
terhad
•
Tahan lama
•
Mudah
dibawa
• Boleh
dibahagi kepada unit yang
lebih kecil
Mengetahui maksud dan ciri-ciri
wang
Aras 1
• Menyatakan maksud wang
• Menyatakan ciri-ciri wang
• Mengenal jenis-jenis wang
Perbincangan mengenai
kemampuan wang kertas
RM 2.00 dengan wang
fotostat RM 2.00 untuk
membeli barang di koperasi
sekolah dan memberi
maksud serta ciri-ciri wang.
Aras ll
• Menerangkan mengapa
sesetengah benda tidak sesuai
digunakan sebagai wang
Aras lll
• Memberi justifikasi mengapa
diposit semasa dianggap salah
satu daripada jenis wang
Nota :
Deposit semasa bank termasuk
dalam jenis wang tetapi bukan
sejenis wang sah
Wang
kertas
Wang palsu
Kad kredit
Kad pintar
Duit syiling
Cek
Kontekstual
KBKK
Pembelajaran
Masteri(PM)
Teori kecerdasan
pelbagai
ese
10
2
Perbincangan tentang
ekonomi masyarakat tanpa
wang tunai (cashless
society)
Contah , kad pintar dan kad
kredit
Jenis-jenis wang
•
Duit syiling
•
Wang kertas
•
Deposit
semasa
3
5. AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Langkah/
Masa
Isi Kandungan
Permulaan
Aktiviti Guru
Guru memberi salam dan
meminta pelajar membaca doa
sebelum memulakan
pembelajaran.
Aktiviti Pelajar
Strategi/Kaedah/
ABM/Nilai/KBKK
Pelajar membaca doa
Merangsang minat pelajar untuk
bersemangat dalam proses
pengajaran dan pembelajaran.
Kepercayaan kepada Tuhan,
Tekun, penumpuan dan
patuh arahan.
Guru bertanya khabar pelajar.
Guru menanyakan apa maksud
Set
Induksi
(5 minit)
perdagangan dan perniagaan
berdasarkan pengetahuan
pelajar masing-masing.
Guru mengaitkan soalan tersebut
dengan topik yang akan di ajar.
KBKK:
Pelajar menyatakan pendapat
mereka tentang persoalan guru
berdasarkan pengetahuan pelajar
Menjawab soalan dan
mencari makna.
masing- masing.
Pelajar akan mula berfikir tentang
topik yang akan di ajarkan.
Pelajar memberi tumpuan dan
bersedia untuk belajar.
5
6. Langkah
1
(8 minit)
Penerangan
a) Maksud
Perdagangan
Dengan menggunakan slide
Pelajar memberikan perhatian dan
powerpoint, guru menjelaskan dan
kerjasama ketika guru
menerangkan kepada pelajar
memberikan penerangan.
secara ringkas berkenaan definisi
perdagangan.
Pelajar memberikan tumpuan dan
membuat sedikit nota.
Pendekatan:
Berpusatkan guru dan
pelajar
Kaedah:
Penumpuan dan penerangan
Guru menunjukkan contoh-contoh
gambar aktiviti perdagangan
kepada pelajar
Pelajar memberi perhatian.
ABM:
Buku teks, gambar , slide
powerpoint
Nilai:
Menghormati guru, tekun
berusaha, rajin dan patuh
pada arahan.
KBKK:
Mencari makna
6
7. Langkah
2
(8 minit)
b) Maksud
Perniagaan
Dengan menggunakan slide
Pelajar memberikan perhatian dan
powerpoint, guru menjelaskan dan
kerjasama ketika guru
menerangkan kepada pelajar
memberikan penerangan.
secara ringkas berkenaan definisi
perniagaan.
Guru menayangkan video contoh-
Pelajar memberikan tumpuan.
ditayangkan
guru
Penumpuan, soal jawab dan
penerangan
pelajar
berkenaan video yang
Berpusatkan pelajar dan
Kaedah:
contoh aktiviti perniagaan kepada
Guru bertanyakan kepada pelajar
Pendekatan:
ABM: Buku teks, Video,
Pelajar menjawab pertanyaan
guru.
slide powerpoint.
Nilai:
Bekerjasama, menghormati
guru, tekun, tabah dan patuh
pada arahan.
KBKK:
Membuat gambaran
7
8. Langkah
Aktiviti
Pelajar memberi tumpuan pada
permainan ’Mix & Match’ kepada
3
Guru menunjukkan cara
penerangan guru.
pelajar
(10 minit)
Guru menyusun kad permainan di
papan putih dan mengarahkan
pelajar untuk memadankan kad
permainan tersebut.
Pendekatan :
Berpusatkan pelajar.
Kaedah:
Pelajar secara suka rela
memadankan kad permainan
yang dilekatkan.
Soal Jawab .
ABM:
Papan putih, Slide
powerpoint, dan gambar
Nilai:
Berkeyakinan tinggi, tekun
berusaha, kerjasama, rajin,
menghormati guru dan patuh
pada arahan.
KBKK:
Memadankan
Penutup
(4minit )
Membuat rumusan.
Guru membuat rumusan tentang
Pelajar cuba memberi respon
topik yang telah dibincangkan
tentang rumusan yang diberikan
bersama-sama pelajar.
oleh guru.
Pendekatan:
Berpusatkan guru dan
pelajar.
Kaedah: Membuat
Guru menggalakkan pelajar-
Pelajar membuat rumusan
pelajar lain untuk menanyakan
kesimpulan.
berkaitan dengan tajuk yang telah
8
9. soalan.
dipelajari.
ABM:
Buku Teks.
Guru menyuruh pelajar menjawab
Pelajar digalakkan untuk
soalan latihan daripada buku teks
menanyakan soalan.
dan membuat nota ringkas
Pelajar membuat sedikit nota.
membaca buku teks sebelum
belajar tentang sub topik yang
seterusnya .
Kerajinan, tekun
berusaha,jujur,menghormati
berkenaan topik yang telah diajar.
Guru mengarahkan pelajar untuk
Nilai:
guru dan patuh akan arahan
guru.
KBKK:
Membuat kesimpulan,
merumus idea.
9