Rangkuman slot pengajaran kelas prasekolah tentang emosi diri. Topik utama adalah mengenal pasti emosi sendiri dan orang lain berdasarkan situasi. Aktiviti termasuk memecahkan puzzle untuk memperkenalkan emosi, menyatakan makanan yang disukai, melakonkan situasi untuk mengenal pasti emosi, dan menyanyi lagu.
Latihan Soal bahasa Indonesia untuk anak sekolah sekelas SMP atau pun sederajat
rps tema perkembangan.docx
1. RANCANGAN PENGAJARAN SLOT
Kelas : Prasekolah Mutiara
Tarikh : 4 Februari 2020 (Selesa)
Masa : 10.30 – 11.10 pagi
Bil. Murid : 25 Orang
Tema / Subtema : Emosi Diri
Tunjang Utama : Tunjang Keterampilan Diri
Standard Kandungan : KD 1.1 Mengenali dan mengurus emosi sendiri
Standard Pembelajaran : KD 1.1.2 Menyatakan sesuatu yang disukai dan yang tidak disukai
KD 1.1.3 Menyatakan emosi mengikut situasi
Kesepaduan Tunjang : Tunjang Perkembangan Fizikal dan Estetika
Objektif Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat
1. Menyatakan makanan yang disukai dan tidak disukai
2. menyatakan emosi mengikut situasi yang dilakonkan oleh rakan mereka.
Pengetahuan Sedia Ada : Murid-murid telah mengetahui emosi-emosi yang ada dan telah mereka alami
Kemahiran Berfikir Aras Tinggi (KBAT): Menganalisis
Fokus Kecerdasan Pelbagai : Interpersonal, verbal-linguistik dan kinestetik
Penerapan Nilai : Kerjasama & keberanian
2. Bahan Bantu Mengajar : Puzzle gambar, kayu emosi, kad situasi, video lagu kalau rasa gembira
Kosa Kata : Gembira, sedih, marah, menangis, & senyum
Langkah-langkah pengajaran dan pembelajaran:
Langkah / Masa Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan
Permulaan
(Set Induksi)
(5 minit)
Memperkenalkan
emosi melalui
permainan
‘puzzle’
1. Murid-murid dibahagikan kepada 5 kumpulan.
2. Setiap kumpulan diberikan kepingan puzzle yang berbeza.
3. Murid-murid diminta untuk menyusunkan puzzle Bersama-sama.
4. Selepas siap,murid diminta untuk berkongsi tentang gambar yang terhasil
selepas cantuman puzzle siap dibina.
Strategi: Berpusatkan
murid
BBM: Puzzle gambar
Perkembangan
Langkah 1
(10 minit)
1) Menyatakan
perasaan
suka atau
tidak
1. Guru menunjukkan pelbagai jenis makanan. Murid-murid diminta untuk
menyatakan sama ada mereka menyukai atau tidak makanan yang
ditunjukkan.
2. Murid-murid yang suka akan bergerak ke sebelah kanan guru, manakala
murid yang tidak menyukai akan bergerak ke sebelah kiri guru.
3. Apabila gambar ditukar, murid-murid akan berubah keduduk mengikut
makanan kegemaran mereka.
Pendekatan : bermain
sambil belajar
BBM: gambar makanan,
kad situasi, kayu emosi
Teknik: lakonan
3. Langkah 2
(20 minit)
2) Menyatakan
emosi
mengikut
situasi
4. Murid-murid diminta untuk kembali kepada kumpulan masing-masing.
5. Setiap ahli kumpulan diberikan satu set kayu emosi yang mengandungi emosi
gembira, sedih, takut dan marah.
6. Kemudian, setiap kumpulan diberikan kad situasi yang berbeza-beza.
7. Murid-murid diminta untuk berbincang di dalam kumpulan lakonan yang akan
dilakonkan di hadapan kelas selama 5 minit.
8. Selepas itu, murid-murid akan melakonkan situasi tersebut di hadapan kelas
mengikut giliran.
9. Kumpulan yang lain akan meneka emosi yang ditunjukkan melalui situasi yang
dilakonkan.
Penutup
(5 minit)
Menyanyikan
lagu kalau ‘rasa
gembira’.
1. Murid-murid akan berkumpul dihadapan guru.
2. Murid-murid diminta untuk menyebut kembali emosi yang telah mereka
pelajari pada hari tersebut.
3. Murid-murid menyanyikan lagu ‘kalau rasa gembira’.
Teknik: Soal jawab