SlideShare a Scribd company logo
ir RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN BAHASA MELAYU
                           TAHUN 4


Masa                 : 60 minit
Tahun                :4
Mata Pelajaran       : Bahasa Melayu
Tajuk                : Monyet Yang Pintar

Objektif             : Pada akhir pengajaran, murid akan dapat

                         •   Menyebut melalui pengucapan yang betul melalui dialog
                             yang dibaca.
                         •   Membaca ayat atau dialog yang pendek dan panjang
                             dengan sebutan dan intonasi serta nada yang sesuai.
                         •   Membina dan menulis ayat dengan menggunakan ayat
                             adjektif




Hasil Pembelajaran

Fokus Utama

7.0 Membaca, menaakul dan menghayati kandungan teks.

    7.1 Membaca dan menerangkan maksud dan kandungan teks


Fokus Sampingan

8.4 Membina dan menulis ayat berdasarkan sesuatu perkara.

Kemahiran bahasa

   1. Membaca
   2. Menulis

Sistem Bahasa
         • Kata adjektif




Pengisian Kurikulum

           •   Kemahiran berfikir (menjana idea)
•   BCB – Kemahiran berdialog dengan kuat dan mendengar dengan
              berkesan, menyebut dengan baik, membaca dengan intonasi yang
              betul
          •   Kecerdasan pelbagai – Verbal linguistic, Interpersonal
          •   Pembelajaran koperatif


Penyerapan nilai

   •   Bekerjasama
   •   Berusaha
   •   Gigih
   •   Yakin pada diri
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Langkah/      Isi Pelajaran      Aktiviti Pengajaran Pembelajaran    Catatan
masa
Set Induksi   - Menunjukkan      - Menyoal murid tentang nama        ABM – Gambar
(5 minit)     beberapa keping    binatang tersebut.                  binatang
              gambar binatang    - Membincangkan tentang sifat-      (monyet, singa
              kepada murid.      sifat binatang tersebut.            arnab, kambing,
                                 - Meminta murid beraksi dengan      kijang
                                 membunyikan perihal binatang
                                 tersebut.



Langkah 1     Bacaan dan         Aktiviti 1                          ABM – Petikan
(10 minit)    pemahaman teks     1) Guru membahagikan teks           teks
              Guru menerangkan   bertajuk “Monyet Yang Pintar”
              jalan cerita.      kepada setiap murid.                Belajar cara
                                 2) Murid membaca cerita itu sambil belajar
                                 memahami cerita tersebut.           - kemahiran
                                 3) Beberapa orang murid             mendengar
                                 membaca dialog dengan kuat          - belajar
                                 mengikut watak dalam cerita         menyebut ayat,
                                 tersebut. Contoh dialog             dialog dengan
                                 “Jangan beri muka kepada singa      kuat
                                 yang kejam itu. Ada hati dia mahu   - Menyebut
                                 makan kita. Kita mesti              dengan intonasi
                                 membunuhnya sebelum kita            yang betul
                                 menjadi mangsa seterusnya.”
Langkah 2    Perbincangan tentang   Aktiviti 1
(20 minit)   kandungan teks.        - Guru menerangkan maksud        Kecerdasan
                                    simpulan bahasa dan memberikan   pelbagai
                                    contoh-contoh simpulan bahasa    - Verbal
                                    supaya murid faham dengan        Linguistik
                                    tugasan yang akan dibuat.
                                    Contoh:
                                    1. Ada hati
                                    2. Panas hati                    Nilai
                                    3. Beri muka                     - Yakin pada diri
                                    4. Naik darah                    - Bekerjasama
                                    - Murid dibahagikan kepada 3     - Berusaha
                                    kumpulan
                                    - Guru memberikan tugasan        Pembelajaran
                                    kepada setiap kumpulan.          koperatif


                                    Kump 1                           Kemahiran
                                    1) Meminta murid memberi         berfikir
                                    maksud setiap simpulan bahasa    - Menjana idea
                                    itu


                                    Kump 2
                                    1) Murid dikehendaki membina
                                    ayat dengan menggunakan
                                    simpulan bahasa tersebut.
                                    Kump 3
                                    1) Meminta murid
                                    menyuaipadankan simpulan
                                    bahasa itu dengan watak dalam
                                    teks tersebut.


                                    Contoh:
                                    Ada hati adalah sifat Singa
- Setiap kumpulan akan
                                membentangkan tugasan dan guru
                                akan menerangkan kembali
                                tugasan murid supaya murid
                                dapat menulis dalam buku catatan


Langkah 3    Membina ayat       Aktiviti 1
(10 minit)   menggunakan kata   1) Guru menerangkan tentang         Kecerdasan
             adjektif.          maksud kata adjektif.               pelbagai
             Contoh:            2) Murid-murid mencatat dan         - Verbal
                1. Ganas        membina ayat menggunakan kata       Linguistik
                2. Tua          adjektif dalam buku latihan.        - Interpersonal
                3. Marah                                            - Kemahiran
                4. Bengis                                           berfikir


                                                                    Nilai
                                                                    - Bekerjasama
                                                                    - Berusaha
                                                                    menjawab
                                                                    - Gigih
Langkah 4    Lembaran kerja     1) Guru mengedarkan lembaran        ABM- Lembaran
(10 minit)                      kerja kepada murid.                 kerja
                                2) Murid diminta menjawad soalan
                                kefahaman berdasarkan teks
                                cerita tersebut.
                                3) Guru memantau kerja murid dan
                                mengarahkan murid menampal
                                lembaran kerja itu dalam buku
                                latihan.
Penutup      Rumusan            1) Guru membuat rumusan
(5 minit)                       tentang topik yang dibincangkan.
                                2) Guru meminta murid agar
                                menjadikan teladan dari peristiwa
                                yang berlaku dalam cerita “Monyet
yang pintar.”
Lembaran Kerja

Jawab soala-soalan di bawah berdasarkan teks cerita “Monyet Yang Pintar.”

   1)    Di manakah binatang-binatang itu tinggal?




   2)    Kenapa monyet dikatakan pintar?




   3)    Bagaimanakah perwatakan singa?




   4)    Apakah perwatakan yang dibawa oleh monyet?




    5)   Kenapa semua binatang takut kepada singa?
Monyet Yang Pintar

      Binatang-binatang kecil di hutan tidak senang hati dengan kedatangan singa
di tempat mereka. Singa itu mengaku dirinya raja walaupun sebenarnya dia bukan
raja di hutan itu. Singa itu sangat ganas. Binatang-binatang yang lemah sering
menjadi mangsanya. Oleh itu, binatang-binatang di hutan tersebut, mencari jalan
untuk menghapuskan singa itu.
      “Biar saya pergi berjumpa dengan singa itu. Saya akan merayu kepadanya
agar tidak menangkap haiwan di hutan ini lagi.” Kata kambing kepada rakan-
rakannya.
      Semasa pertemuan dengan kambing, singa itu berkata dengan angkuh.
      “Kalau kamu tidak mahu aku menangkap binatang di hutan ini lagi, kamu
hendaklah mempersembahkan makanan kepada aku setiap hari.” Terdiam semua
binatang apabila kehendak singa itu disampaikan oleh kambing tua kepada mereka.
      Naik darah kijang mendengar kata-kata singa itu. Dia berfikir sejenak lalu
berkata dengan marah.
      “Jangan beri muka kepada singa yang kejam itu. Ada hati dia mahu makan
kita. Kita mesti membunuhnya sebelum kita menjadi mangsa seterusnya.”
      “Tapi bagaimana, kijang?” sampuk arnab yang hanya berdiam diri sejak tadi.
      “Kita masih ada jalan. Biar saya yang menjadi mangsanya yang pertama,”
kata monyet dengan berapi-api.
      Esokya, monyet pergi menyerah diri kepada singa itu.
      “Mengapa lambat, ha? Engkau tahu tak, aku lapar?” herdik singa.
      “Ma…..ma….maafkan patik tuanku, semasa dalam perjalanan ke sini, patik
telah ditangkap oleh seekor singa yang mengaku dirinya raja,” sembah monyet pura-
pura ketakutan.
      “Apa? Raja? Hanya aku raja di hutan ini! Tunjukkan kepadaku tempat si
bedebah itu. Biar aku tamatkan riwayatnya!” kata singa dengan bengis.
Panas hati singa mendengar penjelasan monyet.
      Monyet pun membawa singa ke sebuah perigi. Apabila tiba di tepi perigi
tersebut, monyet pun berkata, “Itu dia singa yang mengaku dirinya raja, tuanku,”
monyet menunjukkan bayang-bayang singa di dalam perigi itu. Tanpa membuang
masa, singa pun terjun ke dalam perigi tersebut untuk membunuh Sang Singa yang
dilihatnya itu. Monyet riang kerana rancangannya berjaya.
Semenjak hari itu, binatang-binatang di hutan tersebut hidup dengan aman
dan bahagia.

More Related Content

What's hot

Bab 1 kurikulum
Bab 1 kurikulumBab 1 kurikulum
Bab 1 kurikulumDoEy Mas
 
(Kaedah struktural & teknik soal jawab)
(Kaedah struktural & teknik soal jawab)(Kaedah struktural & teknik soal jawab)
(Kaedah struktural & teknik soal jawab)ZAIM RAHIMI
 
Pentaksiran autentik
Pentaksiran autentikPentaksiran autentik
Pentaksiran autentik
Ppg Pathma Nathan
 
Program pendidikan untuk semua di malaysia
Program pendidikan untuk semua di malaysiaProgram pendidikan untuk semua di malaysia
Program pendidikan untuk semua di malaysia
aminnafek
 
Nota Minggu 1.pdf
Nota Minggu 1.pdfNota Minggu 1.pdf
Nota Minggu 1.pdf
PJMS1082022MuhamadNa
 
Falsafah pendidikan kebangsaan dan falsafah pendidikan guru
Falsafah pendidikan kebangsaan dan falsafah pendidikan guruFalsafah pendidikan kebangsaan dan falsafah pendidikan guru
Falsafah pendidikan kebangsaan dan falsafah pendidikan guru
Shuk Ri
 
Pentaksiran ujian objektif, subjektif, kertas pensil,mpv
Pentaksiran ujian objektif, subjektif, kertas pensil,mpvPentaksiran ujian objektif, subjektif, kertas pensil,mpv
Pentaksiran ujian objektif, subjektif, kertas pensil,mpv
SiTi Nurhidayah
 
Takrifan ketaksamaan peluang pendidikan dalam konteks malaysia
Takrifan ketaksamaan peluang pendidikan dalam konteks malaysiaTakrifan ketaksamaan peluang pendidikan dalam konteks malaysia
Takrifan ketaksamaan peluang pendidikan dalam konteks malaysiaDorma Jn
 
Teknik teknik pengajaran
Teknik teknik pengajaranTeknik teknik pengajaran
Teknik teknik pengajaran
Hisyam Shamsudin
 
iklim sekolah
 iklim sekolah iklim sekolah
iklim sekolah
Avhieyna Andhrew
 
Bermasalah pendengaran
Bermasalah pendengaranBermasalah pendengaran
Bermasalah pendengaran
cikgusuepkhas
 
Bahan bantu mengajar
Bahan bantu mengajarBahan bantu mengajar
Bahan bantu mengajar
Hananie Halim
 
3 saluran komunikasi berkesan
3 saluran komunikasi berkesan3 saluran komunikasi berkesan
3 saluran komunikasi berkesanIsmail Hashim
 
Pendekatan Pengajaran Muzik_MUZK3093
Pendekatan Pengajaran Muzik_MUZK3093Pendekatan Pengajaran Muzik_MUZK3093
Pendekatan Pengajaran Muzik_MUZK3093
Amran Aris
 
Pendidikan Inklusif (Faktor Kritikal Kejayaan Pendidikan Inklusif)
Pendidikan Inklusif (Faktor Kritikal Kejayaan Pendidikan Inklusif)Pendidikan Inklusif (Faktor Kritikal Kejayaan Pendidikan Inklusif)
Pendidikan Inklusif (Faktor Kritikal Kejayaan Pendidikan Inklusif)
FaFai S.
 
Banding beza kurikulum bersepadu sekolah rendah ( dr maskhiah )
Banding beza kurikulum bersepadu sekolah rendah ( dr maskhiah )Banding beza kurikulum bersepadu sekolah rendah ( dr maskhiah )
Banding beza kurikulum bersepadu sekolah rendah ( dr maskhiah )
Zaharin Nordin
 

What's hot (20)

Bab 1 kurikulum
Bab 1 kurikulumBab 1 kurikulum
Bab 1 kurikulum
 
(Kaedah struktural & teknik soal jawab)
(Kaedah struktural & teknik soal jawab)(Kaedah struktural & teknik soal jawab)
(Kaedah struktural & teknik soal jawab)
 
PENGAYAAN DAN PEMULIHAN(bmm3101)
PENGAYAAN DAN PEMULIHAN(bmm3101)PENGAYAAN DAN PEMULIHAN(bmm3101)
PENGAYAAN DAN PEMULIHAN(bmm3101)
 
Pentaksiran autentik
Pentaksiran autentikPentaksiran autentik
Pentaksiran autentik
 
Program pendidikan untuk semua di malaysia
Program pendidikan untuk semua di malaysiaProgram pendidikan untuk semua di malaysia
Program pendidikan untuk semua di malaysia
 
Nota Minggu 1.pdf
Nota Minggu 1.pdfNota Minggu 1.pdf
Nota Minggu 1.pdf
 
Falsafah pendidikan kebangsaan dan falsafah pendidikan guru
Falsafah pendidikan kebangsaan dan falsafah pendidikan guruFalsafah pendidikan kebangsaan dan falsafah pendidikan guru
Falsafah pendidikan kebangsaan dan falsafah pendidikan guru
 
Pentaksiran ujian objektif, subjektif, kertas pensil,mpv
Pentaksiran ujian objektif, subjektif, kertas pensil,mpvPentaksiran ujian objektif, subjektif, kertas pensil,mpv
Pentaksiran ujian objektif, subjektif, kertas pensil,mpv
 
Takrifan ketaksamaan peluang pendidikan dalam konteks malaysia
Takrifan ketaksamaan peluang pendidikan dalam konteks malaysiaTakrifan ketaksamaan peluang pendidikan dalam konteks malaysia
Takrifan ketaksamaan peluang pendidikan dalam konteks malaysia
 
Teknik teknik pengajaran
Teknik teknik pengajaranTeknik teknik pengajaran
Teknik teknik pengajaran
 
iklim sekolah
 iklim sekolah iklim sekolah
iklim sekolah
 
Bermasalah pendengaran
Bermasalah pendengaranBermasalah pendengaran
Bermasalah pendengaran
 
Maksud pengujian
Maksud pengujianMaksud pengujian
Maksud pengujian
 
Contoh rpi pk mp
Contoh rpi pk mpContoh rpi pk mp
Contoh rpi pk mp
 
Bahan bantu mengajar
Bahan bantu mengajarBahan bantu mengajar
Bahan bantu mengajar
 
3 saluran komunikasi berkesan
3 saluran komunikasi berkesan3 saluran komunikasi berkesan
3 saluran komunikasi berkesan
 
Pendekatan Pengajaran Muzik_MUZK3093
Pendekatan Pengajaran Muzik_MUZK3093Pendekatan Pengajaran Muzik_MUZK3093
Pendekatan Pengajaran Muzik_MUZK3093
 
Pendidikan Inklusif (Faktor Kritikal Kejayaan Pendidikan Inklusif)
Pendidikan Inklusif (Faktor Kritikal Kejayaan Pendidikan Inklusif)Pendidikan Inklusif (Faktor Kritikal Kejayaan Pendidikan Inklusif)
Pendidikan Inklusif (Faktor Kritikal Kejayaan Pendidikan Inklusif)
 
Banding beza kurikulum bersepadu sekolah rendah ( dr maskhiah )
Banding beza kurikulum bersepadu sekolah rendah ( dr maskhiah )Banding beza kurikulum bersepadu sekolah rendah ( dr maskhiah )
Banding beza kurikulum bersepadu sekolah rendah ( dr maskhiah )
 
Rubrik
RubrikRubrik
Rubrik
 

Viewers also liked

Dskp bahasa malaysia tahun 6
Dskp bahasa malaysia tahun 6Dskp bahasa malaysia tahun 6
Dskp bahasa malaysia tahun 6
vleadminaba2059
 
Latihan simpulan bahasa UNTUK BAHASA MALAYSIA THN 2 & 3
Latihan simpulan bahasa UNTUK BAHASA MALAYSIA THN 2 & 3Latihan simpulan bahasa UNTUK BAHASA MALAYSIA THN 2 & 3
Latihan simpulan bahasa UNTUK BAHASA MALAYSIA THN 2 & 3
Kak Min Min
 
Latihan peribahasa 1
Latihan peribahasa 1Latihan peribahasa 1
Latihan peribahasa 1
ridalinggi
 
Simpulan Bahasa - Anak
Simpulan Bahasa - AnakSimpulan Bahasa - Anak
Simpulan Bahasa - Anak
tuisyenkaklong
 
Kekuatan dan kelemahan rph bahasa melayu
Kekuatan dan kelemahan rph bahasa melayuKekuatan dan kelemahan rph bahasa melayu
Kekuatan dan kelemahan rph bahasa melayu
Nur Khairi
 
Latihan penjodoh bilangan
Latihan penjodoh bilanganLatihan penjodoh bilangan
Latihan penjodoh bilangancikguherti
 
Simpulan bahasa
Simpulan bahasaSimpulan bahasa
Simpulan bahasanashahrin
 
Cerita kanak-kanak
Cerita kanak-kanakCerita kanak-kanak
Cerita kanak-kanak
Sabrina Eyna
 
Pemuda miskin dengan singa- contoh cerita kanak-kanak
Pemuda miskin dengan singa- contoh cerita kanak-kanakPemuda miskin dengan singa- contoh cerita kanak-kanak
Pemuda miskin dengan singa- contoh cerita kanak-kanak
ell lina
 
Modul bm pemahaman sjkc kinta utara update
Modul bm pemahaman sjkc kinta utara updateModul bm pemahaman sjkc kinta utara update
Modul bm pemahaman sjkc kinta utara update
CIKGU A.J.ZAMRI MZ@KPM MALAYSIA
 
Buku panduan bm sjk tahun 6 (30012015)
Buku panduan bm sjk tahun 6  (30012015)Buku panduan bm sjk tahun 6  (30012015)
Buku panduan bm sjk tahun 6 (30012015)
ibnrahim
 
Pendapat dan pandangan pakar pakar tentang kurikulum
Pendapat dan pandangan pakar  pakar tentang kurikulumPendapat dan pandangan pakar  pakar tentang kurikulum
Pendapat dan pandangan pakar pakar tentang kurikulumHayati Mustaffa
 
Modul pembelajaran bahasa melayu kertas 1 dan kertas 2
Modul pembelajaran bahasa melayu  kertas 1 dan kertas 2Modul pembelajaran bahasa melayu  kertas 1 dan kertas 2
Modul pembelajaran bahasa melayu kertas 1 dan kertas 2aimanrais
 
Latihan tatabahasa tahun4 kssr buku teks ms 23
Latihan tatabahasa tahun4 kssr buku teks ms 23Latihan tatabahasa tahun4 kssr buku teks ms 23
Latihan tatabahasa tahun4 kssr buku teks ms 23
koalabear85
 
Cerita murid tahun 2 2014
Cerita murid tahun 2 2014Cerita murid tahun 2 2014
Cerita murid tahun 2 2014
Nor Zura
 
soalan-pj-tahun-1
 soalan-pj-tahun-1 soalan-pj-tahun-1
soalan-pj-tahun-1
muhammad
 
Skrip (kisah dan teladan)
Skrip (kisah dan teladan)Skrip (kisah dan teladan)
Skrip (kisah dan teladan)lizapandi
 
Skrip cerita pertandingan bercerita bahasa melayu
Skrip cerita pertandingan bercerita bahasa melayuSkrip cerita pertandingan bercerita bahasa melayu
Skrip cerita pertandingan bercerita bahasa melayu
ku d pulau Mahsuri
 
BUKU PANDUAN GURU BAHASA MELAYU TAHUN 3 (KSSR SR )
BUKU PANDUAN GURU BAHASA MELAYU TAHUN 3 (KSSR SR )BUKU PANDUAN GURU BAHASA MELAYU TAHUN 3 (KSSR SR )
BUKU PANDUAN GURU BAHASA MELAYU TAHUN 3 (KSSR SR )cikguwanida
 
Copy paste cerita kanak kanak
Copy paste cerita kanak kanakCopy paste cerita kanak kanak
Copy paste cerita kanak kanak
Mohammad Yaqin
 

Viewers also liked (20)

Dskp bahasa malaysia tahun 6
Dskp bahasa malaysia tahun 6Dskp bahasa malaysia tahun 6
Dskp bahasa malaysia tahun 6
 
Latihan simpulan bahasa UNTUK BAHASA MALAYSIA THN 2 & 3
Latihan simpulan bahasa UNTUK BAHASA MALAYSIA THN 2 & 3Latihan simpulan bahasa UNTUK BAHASA MALAYSIA THN 2 & 3
Latihan simpulan bahasa UNTUK BAHASA MALAYSIA THN 2 & 3
 
Latihan peribahasa 1
Latihan peribahasa 1Latihan peribahasa 1
Latihan peribahasa 1
 
Simpulan Bahasa - Anak
Simpulan Bahasa - AnakSimpulan Bahasa - Anak
Simpulan Bahasa - Anak
 
Kekuatan dan kelemahan rph bahasa melayu
Kekuatan dan kelemahan rph bahasa melayuKekuatan dan kelemahan rph bahasa melayu
Kekuatan dan kelemahan rph bahasa melayu
 
Latihan penjodoh bilangan
Latihan penjodoh bilanganLatihan penjodoh bilangan
Latihan penjodoh bilangan
 
Simpulan bahasa
Simpulan bahasaSimpulan bahasa
Simpulan bahasa
 
Cerita kanak-kanak
Cerita kanak-kanakCerita kanak-kanak
Cerita kanak-kanak
 
Pemuda miskin dengan singa- contoh cerita kanak-kanak
Pemuda miskin dengan singa- contoh cerita kanak-kanakPemuda miskin dengan singa- contoh cerita kanak-kanak
Pemuda miskin dengan singa- contoh cerita kanak-kanak
 
Modul bm pemahaman sjkc kinta utara update
Modul bm pemahaman sjkc kinta utara updateModul bm pemahaman sjkc kinta utara update
Modul bm pemahaman sjkc kinta utara update
 
Buku panduan bm sjk tahun 6 (30012015)
Buku panduan bm sjk tahun 6  (30012015)Buku panduan bm sjk tahun 6  (30012015)
Buku panduan bm sjk tahun 6 (30012015)
 
Pendapat dan pandangan pakar pakar tentang kurikulum
Pendapat dan pandangan pakar  pakar tentang kurikulumPendapat dan pandangan pakar  pakar tentang kurikulum
Pendapat dan pandangan pakar pakar tentang kurikulum
 
Modul pembelajaran bahasa melayu kertas 1 dan kertas 2
Modul pembelajaran bahasa melayu  kertas 1 dan kertas 2Modul pembelajaran bahasa melayu  kertas 1 dan kertas 2
Modul pembelajaran bahasa melayu kertas 1 dan kertas 2
 
Latihan tatabahasa tahun4 kssr buku teks ms 23
Latihan tatabahasa tahun4 kssr buku teks ms 23Latihan tatabahasa tahun4 kssr buku teks ms 23
Latihan tatabahasa tahun4 kssr buku teks ms 23
 
Cerita murid tahun 2 2014
Cerita murid tahun 2 2014Cerita murid tahun 2 2014
Cerita murid tahun 2 2014
 
soalan-pj-tahun-1
 soalan-pj-tahun-1 soalan-pj-tahun-1
soalan-pj-tahun-1
 
Skrip (kisah dan teladan)
Skrip (kisah dan teladan)Skrip (kisah dan teladan)
Skrip (kisah dan teladan)
 
Skrip cerita pertandingan bercerita bahasa melayu
Skrip cerita pertandingan bercerita bahasa melayuSkrip cerita pertandingan bercerita bahasa melayu
Skrip cerita pertandingan bercerita bahasa melayu
 
BUKU PANDUAN GURU BAHASA MELAYU TAHUN 3 (KSSR SR )
BUKU PANDUAN GURU BAHASA MELAYU TAHUN 3 (KSSR SR )BUKU PANDUAN GURU BAHASA MELAYU TAHUN 3 (KSSR SR )
BUKU PANDUAN GURU BAHASA MELAYU TAHUN 3 (KSSR SR )
 
Copy paste cerita kanak kanak
Copy paste cerita kanak kanakCopy paste cerita kanak kanak
Copy paste cerita kanak kanak
 

Similar to Rancangan pengajaran dan pembelajaran bahasa melayu bmm3105

Bm rph
Bm rphBm rph
Flora dan fauna
Flora dan faunaFlora dan fauna
Flora dan fauna
salasiah82
 
Tanggungjawab kami
Tanggungjawab kamiTanggungjawab kami
Tanggungjawab kami
salasiah82
 
Rancangan pengajaran harian copy
Rancangan pengajaran harian   copyRancangan pengajaran harian   copy
Rancangan pengajaran harian copyroslinah_harun
 
Tanggungjawab kami
Tanggungjawab kamiTanggungjawab kami
Tanggungjawab kami
salasiah82
 
Rancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran harianRancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran harian
Nur Hasanuddin
 
Saya sayang akan mereka 2
Saya sayang akan mereka 2Saya sayang akan mereka 2
Saya sayang akan mereka 2salasiah82
 
Rph ternakan rusa
Rph ternakan rusaRph ternakan rusa
Rph ternakan rusalizapandi
 
Flora dan fauna
Flora dan faunaFlora dan fauna
Flora dan fauna
salasiah82
 
Saya sayang akan mereka
Saya sayang akan merekaSaya sayang akan mereka
Saya sayang akan merekasalasiah82
 
Flora dan fauna
Flora dan faunaFlora dan fauna
Flora dan faunasalasiah82
 
Minggu1+2013
Minggu1+2013Minggu1+2013
Minggu1+2013sofie
 
Rph Azura
Rph AzuraRph Azura
Rph Azura
eaglered007
 
Rancangan Pengajaran Harian
Rancangan Pengajaran HarianRancangan Pengajaran Harian
Rancangan Pengajaran Harianizyan bakri
 
Rpp bhs. jawa x 1
Rpp bhs. jawa x 1Rpp bhs. jawa x 1
Rpp bhs. jawa x 1
sman1teras
 
RPH
RPHRPH

Similar to Rancangan pengajaran dan pembelajaran bahasa melayu bmm3105 (20)

Bm rph
Bm rphBm rph
Bm rph
 
Flora dan fauna
Flora dan faunaFlora dan fauna
Flora dan fauna
 
Rph tahun 3
Rph tahun 3Rph tahun 3
Rph tahun 3
 
Tanggungjawab kami
Tanggungjawab kamiTanggungjawab kami
Tanggungjawab kami
 
Rancangan pengajaran harian copy
Rancangan pengajaran harian   copyRancangan pengajaran harian   copy
Rancangan pengajaran harian copy
 
Tanggungjawab kami
Tanggungjawab kamiTanggungjawab kami
Tanggungjawab kami
 
Rancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran harianRancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran harian
 
Saya sayang akan mereka 2
Saya sayang akan mereka 2Saya sayang akan mereka 2
Saya sayang akan mereka 2
 
Rph ternakan rusa
Rph ternakan rusaRph ternakan rusa
Rph ternakan rusa
 
Attachments 2011 12_1
Attachments 2011 12_1Attachments 2011 12_1
Attachments 2011 12_1
 
Flora dan fauna
Flora dan faunaFlora dan fauna
Flora dan fauna
 
Spm Bm Apr Rm 4
Spm Bm Apr Rm 4Spm Bm Apr Rm 4
Spm Bm Apr Rm 4
 
Saya sayang akan mereka
Saya sayang akan merekaSaya sayang akan mereka
Saya sayang akan mereka
 
Flora dan fauna
Flora dan faunaFlora dan fauna
Flora dan fauna
 
Minggu1+2013
Minggu1+2013Minggu1+2013
Minggu1+2013
 
Rph Azura
Rph AzuraRph Azura
Rph Azura
 
Rph azura
Rph azuraRph azura
Rph azura
 
Rancangan Pengajaran Harian
Rancangan Pengajaran HarianRancangan Pengajaran Harian
Rancangan Pengajaran Harian
 
Rpp bhs. jawa x 1
Rpp bhs. jawa x 1Rpp bhs. jawa x 1
Rpp bhs. jawa x 1
 
RPH
RPHRPH
RPH
 

Rancangan pengajaran dan pembelajaran bahasa melayu bmm3105

  • 1. ir RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 4 Masa : 60 minit Tahun :4 Mata Pelajaran : Bahasa Melayu Tajuk : Monyet Yang Pintar Objektif : Pada akhir pengajaran, murid akan dapat • Menyebut melalui pengucapan yang betul melalui dialog yang dibaca. • Membaca ayat atau dialog yang pendek dan panjang dengan sebutan dan intonasi serta nada yang sesuai. • Membina dan menulis ayat dengan menggunakan ayat adjektif Hasil Pembelajaran Fokus Utama 7.0 Membaca, menaakul dan menghayati kandungan teks. 7.1 Membaca dan menerangkan maksud dan kandungan teks Fokus Sampingan 8.4 Membina dan menulis ayat berdasarkan sesuatu perkara. Kemahiran bahasa 1. Membaca 2. Menulis Sistem Bahasa • Kata adjektif Pengisian Kurikulum • Kemahiran berfikir (menjana idea)
  • 2. BCB – Kemahiran berdialog dengan kuat dan mendengar dengan berkesan, menyebut dengan baik, membaca dengan intonasi yang betul • Kecerdasan pelbagai – Verbal linguistic, Interpersonal • Pembelajaran koperatif Penyerapan nilai • Bekerjasama • Berusaha • Gigih • Yakin pada diri
  • 3. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Langkah/ Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran Pembelajaran Catatan masa Set Induksi - Menunjukkan - Menyoal murid tentang nama ABM – Gambar (5 minit) beberapa keping binatang tersebut. binatang gambar binatang - Membincangkan tentang sifat- (monyet, singa kepada murid. sifat binatang tersebut. arnab, kambing, - Meminta murid beraksi dengan kijang membunyikan perihal binatang tersebut. Langkah 1 Bacaan dan Aktiviti 1 ABM – Petikan (10 minit) pemahaman teks 1) Guru membahagikan teks teks Guru menerangkan bertajuk “Monyet Yang Pintar” jalan cerita. kepada setiap murid. Belajar cara 2) Murid membaca cerita itu sambil belajar memahami cerita tersebut. - kemahiran 3) Beberapa orang murid mendengar membaca dialog dengan kuat - belajar mengikut watak dalam cerita menyebut ayat, tersebut. Contoh dialog dialog dengan “Jangan beri muka kepada singa kuat yang kejam itu. Ada hati dia mahu - Menyebut makan kita. Kita mesti dengan intonasi membunuhnya sebelum kita yang betul menjadi mangsa seterusnya.”
  • 4. Langkah 2 Perbincangan tentang Aktiviti 1 (20 minit) kandungan teks. - Guru menerangkan maksud Kecerdasan simpulan bahasa dan memberikan pelbagai contoh-contoh simpulan bahasa - Verbal supaya murid faham dengan Linguistik tugasan yang akan dibuat. Contoh: 1. Ada hati 2. Panas hati Nilai 3. Beri muka - Yakin pada diri 4. Naik darah - Bekerjasama - Murid dibahagikan kepada 3 - Berusaha kumpulan - Guru memberikan tugasan Pembelajaran kepada setiap kumpulan. koperatif Kump 1 Kemahiran 1) Meminta murid memberi berfikir maksud setiap simpulan bahasa - Menjana idea itu Kump 2 1) Murid dikehendaki membina ayat dengan menggunakan simpulan bahasa tersebut. Kump 3 1) Meminta murid menyuaipadankan simpulan bahasa itu dengan watak dalam teks tersebut. Contoh: Ada hati adalah sifat Singa
  • 5. - Setiap kumpulan akan membentangkan tugasan dan guru akan menerangkan kembali tugasan murid supaya murid dapat menulis dalam buku catatan Langkah 3 Membina ayat Aktiviti 1 (10 minit) menggunakan kata 1) Guru menerangkan tentang Kecerdasan adjektif. maksud kata adjektif. pelbagai Contoh: 2) Murid-murid mencatat dan - Verbal 1. Ganas membina ayat menggunakan kata Linguistik 2. Tua adjektif dalam buku latihan. - Interpersonal 3. Marah - Kemahiran 4. Bengis berfikir Nilai - Bekerjasama - Berusaha menjawab - Gigih Langkah 4 Lembaran kerja 1) Guru mengedarkan lembaran ABM- Lembaran (10 minit) kerja kepada murid. kerja 2) Murid diminta menjawad soalan kefahaman berdasarkan teks cerita tersebut. 3) Guru memantau kerja murid dan mengarahkan murid menampal lembaran kerja itu dalam buku latihan. Penutup Rumusan 1) Guru membuat rumusan (5 minit) tentang topik yang dibincangkan. 2) Guru meminta murid agar menjadikan teladan dari peristiwa yang berlaku dalam cerita “Monyet
  • 7. Lembaran Kerja Jawab soala-soalan di bawah berdasarkan teks cerita “Monyet Yang Pintar.” 1) Di manakah binatang-binatang itu tinggal? 2) Kenapa monyet dikatakan pintar? 3) Bagaimanakah perwatakan singa? 4) Apakah perwatakan yang dibawa oleh monyet? 5) Kenapa semua binatang takut kepada singa?
  • 8. Monyet Yang Pintar Binatang-binatang kecil di hutan tidak senang hati dengan kedatangan singa di tempat mereka. Singa itu mengaku dirinya raja walaupun sebenarnya dia bukan raja di hutan itu. Singa itu sangat ganas. Binatang-binatang yang lemah sering menjadi mangsanya. Oleh itu, binatang-binatang di hutan tersebut, mencari jalan untuk menghapuskan singa itu. “Biar saya pergi berjumpa dengan singa itu. Saya akan merayu kepadanya agar tidak menangkap haiwan di hutan ini lagi.” Kata kambing kepada rakan- rakannya. Semasa pertemuan dengan kambing, singa itu berkata dengan angkuh. “Kalau kamu tidak mahu aku menangkap binatang di hutan ini lagi, kamu hendaklah mempersembahkan makanan kepada aku setiap hari.” Terdiam semua binatang apabila kehendak singa itu disampaikan oleh kambing tua kepada mereka. Naik darah kijang mendengar kata-kata singa itu. Dia berfikir sejenak lalu berkata dengan marah. “Jangan beri muka kepada singa yang kejam itu. Ada hati dia mahu makan kita. Kita mesti membunuhnya sebelum kita menjadi mangsa seterusnya.” “Tapi bagaimana, kijang?” sampuk arnab yang hanya berdiam diri sejak tadi. “Kita masih ada jalan. Biar saya yang menjadi mangsanya yang pertama,” kata monyet dengan berapi-api. Esokya, monyet pergi menyerah diri kepada singa itu. “Mengapa lambat, ha? Engkau tahu tak, aku lapar?” herdik singa. “Ma…..ma….maafkan patik tuanku, semasa dalam perjalanan ke sini, patik telah ditangkap oleh seekor singa yang mengaku dirinya raja,” sembah monyet pura- pura ketakutan. “Apa? Raja? Hanya aku raja di hutan ini! Tunjukkan kepadaku tempat si bedebah itu. Biar aku tamatkan riwayatnya!” kata singa dengan bengis. Panas hati singa mendengar penjelasan monyet. Monyet pun membawa singa ke sebuah perigi. Apabila tiba di tepi perigi tersebut, monyet pun berkata, “Itu dia singa yang mengaku dirinya raja, tuanku,” monyet menunjukkan bayang-bayang singa di dalam perigi itu. Tanpa membuang masa, singa pun terjun ke dalam perigi tersebut untuk membunuh Sang Singa yang dilihatnya itu. Monyet riang kerana rancangannya berjaya.
  • 9. Semenjak hari itu, binatang-binatang di hutan tersebut hidup dengan aman dan bahagia.