1. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 6
MATA PELAJARAN : Bahasa Melayu
TAHUN : 6
BILANGAN MURID : 5 orang ( Murid masalah pembelajaran)
TARIKH : 11 Oktober 2011
HARI : Selasa
MASA : 10:00 – 10.30 Pg
TEMA : Kekeluargaan.
SUB TOPIK : Menggapai Impian
OBJEKTIF : Pada akhir pembelajaran, murid dapat :-
i) Membaca ayat tunggal dan dan ayat
majmuk.
ii) Membina ayat majmuk dengan
menggunakan kata hubung dan, yang
dan kerana.
HASIL PEMBELAJARAN : Membaca
5.1 Aras 1 (i)
- Membaca perkataan, rangkai kata, ayat
tunggal dan ayat majmuk.
Menulis.
8.1 aras 2 (i)
- Membina ayat majmuk dengan menggunakan
kata hubung.
PENGETAHUAN SEDIA ADA MURID : Murid sudah mengenal kata hubung.
PENERAPAN NILAI : Bekerjasama, tekun, berusaha, berani.
KEM BERNILAI TAMBAH( KBT) : Pembelajaran Konteksstual, Menjana idea,
kecerdasan pelbagai-muzik,intrapersonal.
ILMU : Pendidikan Moral, muzik
BAHAN BANTU MENGAJAR : 1) Sampul berisi keratan hobi.
2) Lirik lagu
3) Kad perkataan.
4) Kad ayat tunggal
RUJUKAN GURU : Buku panduan guru tahun 6..
2.
3. Langkah
Isi Pelajaran Aktiviti Guru Aktiviti Murid Strategi/Kaedah
Masa TKP/ABM/Nilai/KBKK
Set induksi Mencungkil hobi murid. Permainan cari harta karun. 1) Murid melihat arahan yang di Strategi :
Berpusatkan murid.
(3 minit) - Membaca buku 1) Menyorokkan sampul yang beri oleh guru.
mengandungi hobi disekitar kelas. 2) Murid mencari sampul yang Kaedah :
- Bermain bola Mendengar dan membuat
sepak. 2)Meminta murid mencari sampul- di sorokkan.
kesimpulan
sampul yang di sorokkan. 3) Murid yang terlebih dahulu
- Bermain KBT:-.
badminton. 3) Meminta murid membaca hobi yang menjumpai sampul dikira
Pembelajaran kontekstual
terdapat dalam sampul. sebagai pemenang.
- Membuat ABM :
4) Membaca hobi yang terdapat
kraftangan. 4) Bersoal jawab dengan murid Sampul berisi hobi.
berkaitan hobi mereka. dalam sampul.
- Melukis. Nilai :
5) Menceritakan hobi yang
Bekerjasama dan berusaha.
mereka perolehi.
KBKK :
Membuat gambaran.
Langkah 1 Membaca lirik lagu “ 1) Memperkenalkan lirik lagu. 1) Membaca lirik lagu dengan Strategi :
Ayuh kawan” dengan menggunakan isyarat kod Berpusatkan guru dan murid
(5 minit) 2) Memanggil murid secara sukarela tangan secara individu di
menggunakan kod untuk datang ke hadapan kelas. hadapan kelas. Kaedah :
tangan.
Membaca dan menjana idea.
3) Membimbing murid membaca lirik
2) Bersoal jawab dengan guru
lagu menggunakan isyarat kod
tentang isi yang terkandung dalam KBT:-
tangan.
lirik lagu. KP - Muzik
4) Menerangkan isi yang terkandung
4. dalam lirik lagu. 3) membari pendapat berkaitan ABM :
kebaikan hobi yang terdapat Lirik lagu
5) Membincangkan kebaikan yang dalam lirik lagu.
terkandung dalam lirik Nilai :
Hormat-menghormati dan
berusaha.
Langkah 2 Mengeluarkan kata 1) Memperkenalkan kata hubung kata 1) Mengeluarkan kata hubung
hubung yang terdapat hubung yang terdapat dalam yang terdapat dalam petikan. Strategi :
(10 minit) dalam lirik lagu. petikan. Berpusatkan guru dan
2) Mencari kad kata hubung yang murid.
2) Meminta murid menunjukkan kata betul dan menampal di papan
dan kata hubung yang terdapat dalam putih. Kaedah :
Mendengar dan
petikan.
3) Bersoal jawab dengan guru mengeluarkan maklumat
yang berkaitan penggunaan kata
3) Menerangkan penggunaan kata
hubung. KBT:-
hubung.
Menjana idea
kerana 4) Memperkenalkan kata hubung 4) Memberi contoh-contoh ayat
mengikut kata hubung. ABM :
selain yang ada dalam petikan.
Kad-kad perkataan.
tetapi 5) Meminta murid memberi contoh-
Nilai :
contoh ayat yang menggunakan Rajin dan berusaha.
kata hubung yang sesuai.
Langkah 3 Membina ayat majmuk 1) Memperkenalkan ayat tunggal. 1) Membaca ayat tunggal yang di Strategi :
dengan menggunakan beri. Berpusatkan murid.
(10 minit) kata hubung. 2) Meminta murid menampal keratan
ayat tunggal di papan putih. 2) Menyatakan kata hubung yang Kaedah :
Ayat Tunggal: sesuai di gunakan untuk membina Mendengar dan menjana
1.Lilin dapat di buat 3) Meminta murid membaca ayat ayat majmuk. idea.
5. hiasan yang cantik. tunggal.
2.Sabun dapat di buat 2) Membina ayat majmuk KBT:-
hiasan yang cantik. 3) Bersoal jawab dengan murid menggunakan kata hubung Menjana idea.
berkaitan kata hubung yang sesuai dengan menulis di papan putih.
Ayat Majmuk:-
untuk membina ayat majmuk.
Lilin dan sabun dapat di ABM :
buat hiasan yang cantik. Kad perkataan.
Nilai :
Bekerjasama dan berusaha.
Penutup Pengukuhan 1. Memperkenalkan ayat majmuk. 1. Membaca ayat majmuk yang Strategi:
diberi. Berpusatkan murid.
( 2 minit ) Menguji pemahaman 2. Meminta murid membaca ayat
murid dengan majmuk dan mengenalpasti kata 2. Mengeluarkan kata hubung Kaedah :
mengenalpasti kata hubung yang terdapat dalam ayat. dalam ayat yang di beri dengan Mendengar dan menjana
hubung yang terdapat menggariskan kata hubung yang idea.
3. Memberi pujian dengan jawapan terdapat dalam ayat.
dalam ayat.
yang diberi. Nilai :
Azali dan Abu adalah Bekerjasama dan berusaha.
murid yang di sayangi
KBT :
oleh guru kerana Menjana idea
memenangi pertandingan
dalam acara olahraga.
Soalan :-Apakah kata
hubung yang terdapat
dalam ayat?
6. Jawapan :- dan,yang,
kerana.
2.1 KEKUATAN
Kekuatan yang dapat dikesan dalam pengajaran mikro saya ialah kemahiran menyoal yang saya gunakan mendapat
kerjasama oleh murid. Dengan menggunakan kemahiran menyoal ini membantu saya untuk mencungkil pengetahuan sedia ada berkaitan
kata hubung yang diajar pada hari itu. Selain itu kemahiran menyoal ini juga memberi peluang kepada murid untuk mengeluarkan pendapat
mereka. Murid masalah pendengaran memang agak sukar untuk mengeluarkan pendapat jika tidak disoal. Soalan-soalan yang saya
gunakan mampu membuatkan murid untuk menjawab. Kemahiran menyoal ini juga memberi peluang kepada semua murid mengambil
bahagian dan menjawab soalan yang dikemukakan, saya berpuas hati kerana murid yang berada diaras rendah pun mampu memberikan
kata hubung yang terdapat dalam petikan. Dengan menggunakan kemahiran mikro menyoal ini dapat melatih murid untuk berfikir Secara
tidak langsung melatih murid untuk menjadi seorang yang berani dan berkeyakinan. Pengalaman ini amat berguna ketika mereka hendak
menyertai atau mengambil bahagian dalam mana-mana pertandingan. Mereka akan berasa yakin jika berada dihadapan khalayak ramai.
Dengan menyoal murid yang pasif juga perlu mengubah sikap mereka daripada berada didunia mereka sahaja.
Selain itu aktiviti pengajaran saya juga melibatkan kemahiran variasi rangsangan iaitu saya memanggil murid ke adapan kelas untuk
menampal kata hubung yang mereka perolehi dalam lirik lagu. Tujuan utama varisi rangsangan ini adalah untuk membangkitkan perhatian
pelajar dan member fokus terhadap fakta penting pelajaran. Dengan memanggil murid kehadapan kelas dapat menggelakkan murid berasa
bosan didalam kelas. Murid tidaklah hanya duduk ditempat mereka dan menerima sahaja apa yang diajar oleh guru. Dengan melibatkan
pergerakan murid tidak akan mengantuk didalam kelas dan mengelakkan mereka daripada berbual. Keadaan kelas akan terkawal.
7. 2.2 KELEMAHAN
Kelemahan yang dapat dikesan dalam pengajaran mikro saya ialah tulisan dipapan putih kurang jelas. Ini disebabkan tulisan guru
yang agak kecik. Dengan tulisan yang lebih jelas mudah murid untuk membaca yang yang ditulis oleh guru.
Selain itu, guru kurang memberi peneguhan kepada murid yang menjawab soalan yang dikemukakan oleh guru. Murid akan lebih
seronok jika guru memberi pujian dan galakkan untuk menjawab. Saya hanya memberi mereka peneguhan berunsur ucapan terima kasih
dan anggukkan jika jawapan yang di beri itu betul. Jika peneguhan yang diberi berbentuk ganjaran rasanya murid aka n lebih merangsang
murid untuk melibatkan diri. Sudah tentunya mereka akan berlumba-lumba mengangkat tangan untuk melibatkan diri dengan aktiviti yang
dijalankan.
2.3 LANGKAH PENAMBAHBAIKAN
Kelemahan yang ada harus diatasi agar meningkatkan lagi proses pembelajaran. Guru perlu menulis dengan jelas setiap isi
pembelajaran dihadapan kelas. Tulisan yang jelas mampu meningkatkan pemahaman murid berkaitan isi pelajaran pada hari itu.
Kemahiran menulis juga perlu ada pada guru, kerana ini merupakan kemahiran yang penting dan harus dikuasai oleh guru.
Guru boleh memberi peneguhan berbentuk token kepada murid yang mengambil bahagian dalam aktiviti dan soalan yang
dikemukakan. Token yang diberi dikumpul dan akan diberi hadiah kepada murid yang paling banyak memperolehi token pada setiap
hujung bulan. Ini dapat menggalakkan penglibatan murid dengan aktiviti pengajaran dan murid akan lebih berminat untuk mengikuti aktiviti
p&p. Selain itu ia juga satu galakkan kepada murid lain untuk mengambil bahagian maka akan wujud persaingan yang sengit antara murid.
Murid akan berlumba-lumba untuk mengumpul token.