1. Конспект уроку
Тема: Розвиток зв’язного мовлення. Виступ на зборах.
Мета: ознайомити учнів з особливостями виступу як одним із
жанрів усного мовлення; формувати в них уміння виступати на
зборах, семінарах тощо, розвивати увагу, пам’ять, логічне
мислення; виховувати мовленнєву культуру учнів.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Обладнання: мультимедійний проектор, екран, презентація,
зошити, виставка книжок на тему: « Дружба».
Хід уроку
1. Організаційний момент.
2. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми та мети
уроку.
3. Актуалізація опорних знань учнів.
1)Перевірка домашнього завдання.
Ігровий проект «Реклама українського правопису».
1) Бесіда з учнями:
- Що таке мова і мовлення?
- Хто такий адресат мовлення?
- Що розуміється під поняттям «мовний етикет»?
- Що включає поняття «культура мовлення»?
4. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу.
1) Пояснення вчителя з використанням мультимедійної
презентації( пояснення відбувається поступово, бо учні
одразу самостійно створюють пам’ятку за темою
уроку).
2. План презентації
Епіграф Е.Ренон ( учні поєднують його з
уроком).
Основні засади публічного виступу.
Класифікація публічних виступів.
Мистецтво діалогу.
2) Підготувати короткий виступ на тему « Що таке
дружба? Що ви цінуєте в своїх друзях?», користуючись
книгами з підготовленої виставки.
3) Прослуховування учнівських виступів (4-5). Аналіз
виступів учнів( використати план аналізу, поданий у
підручнику на с.87).
Після даної роботи учні , які вже отримали
оцінку,виступають у ролі вчителя та перевіряють
виступи інших учнів, оцінюючи їх( заздалегідь
створено ще 4-5 «вчительських столів», куди і
підходять учні).
4) Мотивація оцінювання учнів.
5) Домашнє завдання: підготувати виступ на тему: «
Байдужість – крок до зради»( обов’язкове
використання цитат, інформації мас-медіа, або
соціологічне опитування).
4. Конспект уроку
Тема: Розвиток зв’язного мовлення. Учнівська конференція у
вигляді виступу на телебаченні.
Мета: ознайомити учнів з правилами проведення учнівської
конференції; удосконалювати їх вміння виступати перед
аудиторією; виховувати мовну культуру учнів, гуманність,доброту,
співчуття.
Тип уроку:застосування знань і вмінь учнів.
Обладнання: виступи учнів, імпровізоване місце для виступів у
вигляді міні-студії на телебаченні, мікрофон, запрошені члени журі(
бібліотекар, педагог – організатор, заступник директора з виховної
роботи).
Хід уроку
1.Організаційний момент.
2.Мотивація навчальної діяльності учнів. Оголошення теми та мети
уроку.
3. Актуалізація опорних знань учнів.
Бесіда з учнями:
- Що потрібно для успішного виступу?
- Які стадії має підготовка до виступу?
- Основні етапи підготовки до виступу.
4.Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу.
1. Слово вчителя про те, як потрібно виступати перед аудиторією:
- Перед початком виступу розслабтеся. Глибоко
вдихніть і в повільному темпі почніть виступ.
- Займіть зручну позу за кафедрою чи трибуною.
5. - Дивіться прямо на слухачів. Встановіть контакт з
аудиторією.
- Якщо вас перестали слухати, змініть мовлення,
наведіть цікавий факт, ставте риторичні запитання .
- Не говоріть надто довго: це стомить і вас і слухачів.
- Говоріть переконливо, використовуючи різні
прийоми( порівняння, протиставлення, аналогії,
приклади з життя).
- Будьте тактовними.
- Під час виступу контролюйте своє дихання.
- Роблячи паузи, не заповнюйте їх звуками типу: «е-
е-е», « ну-у» та ін.
- Стежте за тоном та інтонацією.
- У разі потреби заглянути в текст виступу опустіть
очі, але голову не нахиляйте.
Запам’ятайте: вдало складений текст виступу на 90 відсотків
гарантує його успіх. Однак повний успіх залежить також від
володіння матеріалом, самим собою та аудиторією.
2. Учнівська конференція.
Пояснення правил проведення.
Знайомство зі членами журі.
Вибрано секретаря конференції( записує порядок денний).
3. Виступи учнів на тему: « Байдужість – крок до зради»(
заздалегідь підготовлені учнями виступи).
6. 5. Мотивація оцінювання учнів. Вибрано кращого оратора,
нагороджено грамотою( додано кращий виступ).
6.Оголошення записаного секретарем порядку денного.
7. Домашнє завдання: скласти таблицю чи алгоритм на тему:
« Основні правила підготовки до виступу».