Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
217,23.docx
1. 1
Тема: МАРК ТВЕН (1835–1910). «ПРИГОДИ ТОМА
СОЄРА». СВІТ ДИТИНСТВА В ПОВІСТІ
Мета уроку: формування предметних компетентностей:
ознайомити учнів із життям та творчістю Марка Твена; повідомити про
особливості твору «Пригоди Тома Соєра»; увести новий
літературознавчий термін — «повість»; розвивати уміння спілкуватися
з однолітками, навчатися самому, навчаючи інших; прищеплювати
інтерес до творчості найкращих письменників світу;
формування ключових компетентностей:
уміння вчитися: розвивати навички оцінювання культурно-мистецьких
явищ; комунікативної: розвивати навички роботи в групі;
інформаційної: розвивати навички роботи із джерелами інформації;
загальнокультурної: прищеплювати прагнення до літературної освіти,
естетичний смак; розширювати світогляд школярів.
Обладнання: портрет письменника, текст твору, художній фільм «Том
Соєр», мультимедійна дошка, навчальна освітня платформа
LearningApps.org., інтерактивний плакат для навчання на платформі
thinglink.com., хмара слів на платформі wordart.com, тест для перевірки
компетентностей на порталі «Всеосвіта» тощо.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань та застосування комплексних умінь
і навичок
Епіграф уроку:
Мені здається, що одна з найбільших
удач у житті людини — щасливе дитинство.
Агата Крісті
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ. Рефлексія настрою і готовності до уроку.
- Вітаю вас! Шановні читачі і читачки, наш урок я б хотіла розпочати із
запитання: що для вас дитинство, яке воно?
Пропоную створити асоціативне гроно до слова ДИТИНСТВО.
2. 2
Орієнтовний варіант відповіді
Д – ДИТЯЧЕ
И – ІГРОВЕ
Т – ТУРБОТЛИВЕ
И – ІНТЕРЕС ДО ПРИГОД
Н - НАЇВНЕ
С – СОНЯЧНЕ
Т – ТОВАРИСЬКЕ
В – ВЕСЕЛЕ
О – ОМРІЯНЕ
Отже, дитинство – найкраща пора. Це сміх, радість, веселощі, пустощі.
Тож подаруйте один одному усмішку і позитивний настрій на весь урок.
ІІІ. Актуалізація опорних знань
- Пропоную вашій увазі уривок з цікавого фільму (перегляд уривка з
фільму «Том Соєр». Режисерка Герміна Хунтгебурт, Німеччина, 2011 р).
Додаток 5.
-А чи не впізнали ви, бува, цього героя? Чи хтось бачив цей фільм?
- Так, це екранізація повісті видатного американського письменника ХІХ
століття Марка Твена.
ІV. Мотивація навчання (повідомлення теми та мети уроку)
Отже, темою нашого уроку і буде знайомство з життєвим і творчим
шляхом письменника та уривками із його всесвітньо відомого твору
“Пригоди Тома Соєра”.
Епіграфом до уроку слугуватимуть слова відомої англійської
письменниці Агати Крісті, яка зауважила: «Мені здається, що одна з
найбільших удач у житті людини — щасливе дитинство».
V. Опрацювання навчального матеріалу
1. Знайомство із біографією письменника. Інсценівка “Інтерв’ю з
Марком Твеном”
- Вельмишановний пане письменнику, радо вітаємо Вас. Сьогодні у цій
кімнаті зібралися поціновувачі Вашого таланту і творчості. Дозвольте з
Вами поспілкуватись.
- Із задоволенням відповім на всі питання, мені дуже приємно,
спілкуватися з такими освіченими молодими людьми.
- Отож, Ваше ім'я?
- Семюель Ленгхорн Клеменс.
3. 3
- Рік народження?
- Я народився 1835 року у сім’ї збіднілого купця Джона Маршала
Клеменса, а залишив цей світ через 75 років, у 1910-му.
- Марк Твен — це Ваш літературний псевдонім?
- Так, Марк Твен — тобто “мірка-два”. Цей вислів у річників Міссісіпі
означав глибину, достатню для безпечного плавання суден.
- Яка Ваша найзаповітніша мрія дитинства?
- Я хотів стати матросом, натягти білу форму юнги чи засмальцьовану
куртку механіка, підперезатися шкіряним ремінцем і коли-небудь пройтися
вулицями Ганнібала ходою лоцмана, звичного до хитавиць та штормів.
- Ваша мрія здійснилася?
- Так, я став лоцманом, знав фарватер Великої Ріки (так називали Міссісіпі
американські індіанці) як власну долоню, водив пароплави по її притоках і
протоках.
- Ваші головні життєві принципи?
- Чесність, принциповість, любов до людей незалежно від кольору шкіри.
- Ваша професія?
Замолоду я змінив багато професій: був репортером, журналістом,
шукачем срібла, друкарем, лоцманом, а з 60-х років ХІХ століття -
письменник.
- Ви любили подорожувати. Де саме Ви побували?
- Географія моїх мандрів була навдивовижу широкою: Сент-Луїс, Нью-
Йорк, Філадельфія, Цинциннаті, Новий Орлеан.
- Назвіть твори, які є найпопулярнішими серед читацької аудиторії.
- Напевно, я виділив би «Пригоди Тома Соєра», «Пригоди Гекльберрі
Фінна», «Принц і злидар», «Янкі при дворі короля Артура».
- У Вас багато гумористичних творів. Чому?
- Так, це правда. Просто я вірю в гуманну місію сміху. У такий спосіб я
критикував негативні сторони дійсності в моїй рідній країні, бо хотів
бачити її кращою.
- Містечко Сент-Пітерсберг дуже схоже на Ганнібал, що знаходиться
недалеко від селища Флорида, у якому народилися Ви. Це вказує на те, що
повість “Пригоди Тома Сойєра” носить автобіографічний характер?
- Знаєте, перше припущення про автобіографічний характер “Пригоди
Тома Сойєра” зробила моя 13-річна донька Сьюзі. Цю думку вона
висловила в книжці, яку присвятила мені. Дівчинка хотіла розповісти про
моє життя. І ви знаєте, деякою мірою Сьюзі була права. Я люблю Міссісіпі,
її круті береги. Неподалік від Ганнібала справді існував безлюдний острів,
куди ми, хлопчаки, тікали від дорослих. Любили ми також ховатися в
4. 4
печерах поблизу міста. В дитинстві я був страшенним шибеником. Разом зі
своїми друзями Томасом Сойєром і Томо Бленкешипом мріяв про
повторення подвигів Робіна Гуда та пригод Робінзона Крузо. Можна
сказати, що моя повість — це веселі спогади про найкращу пору життя —
дитинство.
- Дякуємо Вам за цікаву розповідь і обіцяємо, що з великим задоволенням
будемо читати всі Ваші твори.
Бесіда (під час бесіди можна опрацювати статтю підручника, яка
знайомить учнів з особистістю письменника. Можливо скористатись
матеріалами про письменника з Вікіпедії). Додаток 5.
- Які факти з життя Марка Твена вас вразили найбільше? Чому?
- Чому в письменника такий псевдонім — Марк Твен?
- Які професії змінив у житті Марк Твен?
Учитель звертає увагу на українські переклади повісті «Пригоди
Тома Соєра»: уперше в Україні твір «Пригоди Тома Соєра» вийшов друком
1906 року у Львові (в перекладі Юліана Панькевича). Згодом світ побачили
ще два переклади — Марії Загірної (1907) і Насті Грінченко (1908),
дружини й дочки Бориса Грінченка. У сучасний період повість перекладали
В. Митрофанов, Л. Красавіцька, С. Фесенко, Ю. Корецький та ін.
2. Скласти сенкан до слів Марк Твен (як підсумок роботи з біографією
письменника).
Орієнтовний варіант відповіді
Марк Твен
Чесний, принциповий, талановитий
Працював, подорожував, писав
Автор захоплюючих творів для дітей
Письменник
3. Словникова робота
Псевдонім – вигадане ім’я.
Повість — жанр літератури; прозовий твір, у якому йдеться про невелику
кількість подій, об’єднаних довкола одного чи двох персонажів.
4. Робота з текстом повісті (розділ І, ІІ, VІ ).
Розділ І. Бесіда за змістом першого розділу
- Хто займався вихованням Тома?
- Що нам відомо про тітку Поллі?
- Що робив Том у коморі?
5. 5
- Яким чином хлопець провів свій робочий день?
- Ім’я брата Тома?
- Які риси характеру Тома виявились у першому розділі твору?
Вправа « Продовжіть речення»
«Тітка Поллі з хвилину стояла розгублена, потім тихенько….
(засміялась)».
«Та Боже ж ти мій, у цього хлопчиська і витівки щоразу інші, отож
не знаєш, чого й … (сподіватися)».
«Святе письмо говорить: « Хто попускає дитині, той …. (псує її)».
«Тітка Поллі діймала його підступними, повними прихованих пасток
запитаннями, сподіваючись загнати хлопця на слизьке й вивідати в
нього … (правду)».
Таким цікавим ділом став для Тома новий спосіб … (свистіти).
Розділ ІІ. Бесіда за змістом другого розділу
- За що тітка Поллі покарала Тома?
- Яку роботу мав виконати хлопець?
- Яку плату пропонував Том Джіму за фарбування паркану?
- Кому із хлопців за «окрему плату» Том дозволив виконати своє
надважливе і відповідальне завдання?
Робота над епізодом ІІ розділу «Том відкриває новий закон»
Прийом «Пласт» Дайте відповіді на поставлені запитання за поданим
початком.
1. Я думаю…
2. Тому що …
3. Наприклад…
4. Отже …
Який закон відкрив Том Соєр? Чи є цей закон корисним для вас?
Робота над змістом VІ розділу. Бесіда
- Які хитрощі видумав Том аби не йти до школи?
- Чому всі хлопці заздрили Тому Соєру?
- Ім’я дівчинки, в яку закохався герой?
- Розкажіть про правила поведінки, яких діти мали
дотримуватись у школі.
6. 6
Інтерактивний прийом «Услід за автором»
(Учитель, аналізуючи фрагмент VІ розділу «Зустріч Тома з Гекльберрі
Фінном», може використати текстоцентричні картки-завдання)
Уривок з твору Завдання до уривка
«Незабаром Том зустрівся з
Гекльберрі Фінном, сином
місцевого п՚янички. Всі матері в
містечку ненавиділи Гекльберрі і
водночас боялися, бо це був
ледащо, поганий, невихований
хлопчисько, який не визнавав
ніяких законів. І ще тому, що всі
діти заздрили йому, були в
захваті від нього і намагалися
наслідувати його у всьому. Том,
як і всі інші хлопці з "порядних
родин", заздрив Гекльберрі, що
міг цілий день нічого не робити.
І Томові теж було суворо
заборонено гратися з цим
голодранцем. Саме тому Том
завжди, коли тільки міг, грався з
ним».
1. Розкажіть, як дорослі
ставились до Гекльберрі
Фінна.
2. У чому полягала причина
такого ставлення?
3. Як діти ставились до героя?
4. Яким було відношення Тома
до Гека?
Висловіть ваші відчуття та
міркування.
«Гекльберрі одягавсь у
недоноски з плеча дорослих
людей; одяг його всякої пори
року цвів різнокольоровими
плямами і звисав лахміттям.
Бриль його був цілковитою
руїною величезних розмірів, від
її крис було відкремсано великий
шматок у вигляді півмісяця, його
куртка, в ті рідкі дні, коли він її
одягав, доходила аж до п՚ят, і
задні гудзики містилися значно
нижче спини, штани висіли на
одній підтяжці і ззаду теліпалися
величезним порожнім мішком, а
1. Яким був одяг Гека Фінна?
2. Як зовнішній вигляд
характеризує героя?
Висловіть ваші відчуття та
міркування.
7. 7
внизу хльоскали по грязюці,
коли він їх забував підкачати».
«Гекльберрі був вільний птах;
блукав, де йому хотілося. В
хорошу годину він ночував десь
на чужому ганку, а в дощову —
в порожніх діжках, йому не
треба було ходити ні до школи,
ні до церкви, йому нікого було
слухатися, над ним не було
господаря. Він міг ловити рибу
чи купатися, коли і де йому
заманеться, і сидіти в воді,
скільки йому хочеться. Ніхто не
забороняв йому битися. Лягав
спати він, коли хотів. Навесні він
перший з усіх хлопців починав
ходити босий, а восени взувався
останній, йому не треба було ні
митися, ні одягати чисту
білизну, а лаятися він умів
напрочуд. Одне слово, цей
хлопець мав усе, що надає ціну
життю… Так думали всі
вимучені, скуті по руках і ногах
"добре виховані" хлопці з
"порядних родин" у містечку».
1. Яким було життя Гека?
2. Чим він полюбляв
займатись?
3. Чи був Гек щасливим?
Висловіть ваші відчуття та
міркування.
VІ. Порівняльна характеристика Тома і Гека
Гек і Том – вірні друзі. Мабуть, тому на батьківщині Марка Твена в
місті Ганнібал їм навіть споруджено пам'ятник. Хлопці дивляться з
постаменту на річку, що їх дуже вабила, адже вони мріяли стати піратами.
Саме дружба зробила їхнє життя яскравим та цікавим.
Отже, як бачимо, Том і Гек – справжні друзі.
Учитель пропонує об’єднатись у групи.
1-а група готує інформацію про Тома Соєра.
2-а група - про Гекльберрі Фінна.
8. 8
Учитель пропонує порівняти їх характеристики, використовуючи
інтерактивну технологію «Кола Вена».
Том Соєр Гек Фінн
1. Сирота, Добрі, 1. Син пияка.
має тітку, щирі, 2. Злидар.
брата , сестру. люблять 3. Негативно
2. Має все пригоди , ставиться
необхідне відважні, до будь-яких
для життя. сповнені правил,
3. Кмітливий, життєвої усього
веселий, енергії, зразкового.
винахідливий. бешкетники 4. Цінує
4. Великий фантазер. і вірні свободу
5. Лицар. друзі понад усе.
VІІ. Закріплення знань, умінь і навичок
1. Вправа «Кросворд» на навчальній освітній платформі
LearningApps.org. ( допоможе перевірити знання змісту повісті, може
бути використана як формувальне оцінювання). Додаток 1.
2. Вправа «Знайди пару» на навчальній освітній платформі
LearningApps.org. (допоможе схарактеризувати головних героїв
твору, може бути використана як формувальне оцінювання).
Додаток 2.
3. Тест для превірки знання змісту повісті (може бути
використаний для оцінювання навчальних досягнень здобувачів
освіти). Додаток 3.
4. Вправа «Хмара слів». (Допоможе пригадати слова, пов’язані зі
змістом повісті). Додаток 4.
9. 9
VІІІ. Обмін враженнями про прочитане. Евристична бесіда
- Які пригоди відбулись з Томом?
- Яким зображено світ дорослих у творі?
ІX. Підбиття підсумків уроку
Проблемні питання
- Над якими речами спонукає замислитись цей твір?
- Як ви розумієте епіграф до уроку? Прокоментуйте його.
- Як ставитись до героїв повісті?
Рефлексія. Вправа «Три слова про урок»
- Доповніть наступне речення словами, якими можна оцінити вашу
роботу на уроці
На уроці я працюва/працювала над….., замислився/замислилась про…,
був/була вражений/вражена…..
X. Домашнє завдання
1. Прочитати 7-й розділ повісті, підготувати переказ найцікавіших
епізодів.
2. Намалювати ілюстрації до твору.
10. 10
ДОДАТКИ ДО УРОКУ
ВПРАВИ НА НАВЧАЛЬНІЙ ОСВІТНІЙ ПЛАТФОРМІ
LearningApps.org.
Додаток 1. Кросворд. Режим доступу:
https://learningapps.org/display?v=py371u3jc23
Додаток 2. Вправа «Знайди пару»:
https://learningapps.org/display?v=p5mp0f65j23
Додаток 3. Тест для перевірки знань. Режим доступу:
https://vseosvita.ua/test/mark-tven-pryhody-toma-soiera-2711241.html
Додаток 4. Хмара слів. Режим доступу:
https://wordart.com/iqnrtjvamh23/word-art%201
Додаток 5. Інтерактивний плакат «Пригоди Тома Соєра» Марка
Твена.
Режим доступу: https://www.thinglink.com/scene/1681007083534680067
11. 11
Список використаних джерел:
1. Модельна навчальна програма «Зарубіжна література. 5–6 класи»
для закладів загальної середньої освіти (автори Ніколенко О.М.,
Ісаєва О.О., Клименко Ж.В., Мацевко-Бекерська Л.В., Юлдашева
Л.П., Рудніцька Н.П., Туряниця В. Г., Тіхоненко С.О., Вітко М.І.,
Джангобекова Т.А.)
2. Зарубіжна література 5 клас. Підручник для закладів загальної
середньої освіти. Авторський колектив: О. М. Ніколенко, Л. В.
Мацевко-Бекерська, Н. П. Рудніцька, Л.Л. Ковальова, О.В. Орлова,
Л. П. Юлдашева, В. Г. Туряниця, Д. О. Лебедь. Київ: Видавничий
центр «Академiя». 2022