1. Зарубіжна література
Тема:Марк Твен. «Пригоди Тома Сойєра».Радісний світ дитинства в романі.
Мета: ознайомити учнів з життям і творчістю американського письменника Марка
Твена,викликати інтерес ,бажання читати твори митця, формувати навички роботи із
текстом, розвивати уміння знаходити і зачитувати потрібні епізоди тексту,переказувати
текст, розвивати уміння робити висновки, давати оцінку вчинкам героя, складати власні
судження.
Теорія літератури: повість.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Обладнання :підручник» Світова література» 5 клас, О .М. Ніколенко, Т. .М.
Конєва , таблиці. схеми, видання твору, презентація.
Хід уроку:
І.Оголошення теми, мети ,завдань уроку.
«Пригоди Тома Сойєра» – книга для дорослих.
Марк Твен
«Пригоди Тома Сойєра»– книга для хлопчиків і дівчаток ...
Марк Твен.
Дитинству слід віддати найбільшу перевагу.
Ювенал
Ми – родом з дитинства.
А. де Сент -Екзюпері
ІІ.Мотивація.
ІІІ.Сприйняття і засвоєння нового матеріалу.
-Повідомлення «істориків» про особливості американського життя х .х століття.
-Повідомлення « географів» ." Митці"(Інсценізація» Інтерв ю з Марком Твеном.)
-Коментар учителя.
ІV.Перевірка первинного сприйняття твору.(1 розділ)
2. V.Спостереження над текстом.(2 розділ с.167)
-повідомлення"пошуковців".(слайд презентації)
-бесіда:
-прочитайте опис природи ?Які засоби виразності використовує автор ?Назвіть епітети.
-На який настрій налаштовує такий опис?
З яким настроєм вийшов на вулицю герой?
-Чому настрій змінився?
-Що ми дізналися про Джима?
-Чому він називає Тома" маса", тобто панська дитина?
-Що ви скажете про тітоньку Поллі?
- Вправа "Займи позицію"(доведи з тексту)
Жорстока,експлуатує дітей Добра,видає суворість,намагається виховувати дітей
-Що було в кишенях Тома? Як автор узагальнює?(протиставлення)
Скарби Мотлох
-Які емоції викликає у вас перелік цих речей?(гумор)
-Чому одні й ті ж речі названі по- різному?(с. 165)
-Яким чином Тому вдалося звільнитись від роботи?(с.163)Які риси виявилися у Тома?
-Діти,подумайте ,хто нам розповідає про пригоди Тома Сойєра,хто оповідач?Хто нам
розповідає про міркування,переживання Тома?(автор)Отже,оцінку вчинків
героїв,коментарі ,зауваження робить теж автор.
-Зачитайте,яку оцінку життю дає автор.(с.161)
Слова учителя : хочу зазначити,що повість" Пригоди Тома Сойєра" Марк Твен видав у
віці 41 року.
-Як на вашу думку,чи може у дитини виникнути думка,що життя "безглузде"?
А тепер див.с165, останній абзац, перше речення.
-Чому такі різні оцінки ?
-Чому автор виділив слова
Праця Гра
-Чи можемо сказати,що це теж протиставлення?
-За якої умови праця може стати задоволенням?
VІ Висновки.
-Для кого Марк Твен писав свою книгу? Для дітей чи дорослих? Як ви розумієте слова
римського поета Ювенала,прочитавши другий розділ повісті?
-Як ми визначимо основну тему твору?
VІІ. Домашнє завдання.
1) Розглянути таблицю "Ознаки повісті"с.189;
2) Записати,запам'ятати,що таке повість;
3)Опрацювати зміст розділів 3,5,6 повісті "Пригоди Тома Сойєра".
3. Матеріали до уроку
1)Бесіда за змістомпершого розділу
-Назвіть головних героїв твору?
-Де відбуваються події повісті?
-З якою сім’єю познайомились у першому розділі?
-Які стосунки у цій родині?
Інтерв’ю з МаркомТвеном
-Ваше ім’я?
-Семюель Ленгхорн Клеменс.
-Рік народження?
-Я народився 1835 року, а залишив цей світ через 75років,1910р.
-Марк Твен-ваш літературний псевдонім?
-Так. Марк Твен-тобто «мірка два»
-Ваша найзаповітніша дитяча мрія?
-Я хотів стати моряком, і у матроській формі пройти вулицями рідного містечка Ганнібал.
-Ваша мрія здійснилася?
-Так. Я водив пароплави по великій річці Америки-Міссісіпі.
-Ваші головні життєві принципи?
-Чесність,принциповість,любов до людей.
-Ваша професія?
-Замолоду я змінив багато професій: був репортером,журналістом,шукачем
срібла,друкарем,лоцманом. А з 60-х років XІXст- письменником.
-Яким ви були у дитинстві?
-Мріяв про повторення подвигів Робін Гуда та пригод Робінзона Крузо.