SlideShare a Scribd company logo
1 of 8
Молда Мұса атындағы жалпы орта мектебі И нформатика Бекеева Г.М . 
«PPaaiinntt--ттыыңң ққооссыыммшшаа ммүүммккііннддііккттеерріі» 
Сабақтың мақсаты: 
1. «Paint графикалық редакторы» тақырыбы 
бойынша алған білімдерін нығайту, 
пысықтау; 
2. Paint графикалық редакторынан алған 
теориялық білімдерін тереңдетіп, 
практикалық дағдысын дамыта түсу; 
3. Топтасып, жеке өз бетінше жұмыс жасай 
білуге үйрету, шығармашылыққа, 
жылдамдыққа, шапшаңдыққа баулу, 
эстетикалық талғамын қалыптастыру. 
Сабақтың түрі: қайталау сабағы 
Сабақтың әдісі: жеке және топтық жұмыс, Кубизм. 
Пәнаралық байланыс: қазақ, ағылшын, орыс тілдері, 
бейнелеу өнері. 
Сабақтың көрнекілігі: плакаттар, тест, бүктемелер, сөзжұмбақ, 
кубик. 
Жоспары: 
І. Ұйымдастыру кезеңі. 
ІІ. Бой сергіту. 
ІІІ. Сәйкестендіру тесті. 
ІV. Сөзжұмбақ шешу. 
V. Информатикалық диктант. 
VІ. Кубизм . (Шешендік өнер) 
VІІ. «Тіл – өнер» 
VІІІ. Топтастыру. 
ІХ. Қорытынды. 
Сабақтың барысы 
І. Ұйымдастыру кезеңі 
– Сәлеметсіздер ме, құрметті ұстаздар мен оқушылар! Бүгінгі 
сабағымыздың тақырыбы «Paint-тың қосымша мүмкіндіктері» және 
ерекшелігі бұл сабақ сайыс түрінде өтеді. Сайысымыздың барысында 
- 1 -
Молда Мұса атындағы жалпы орта мектебі И нформатика Бекеева Г.М . 
оқушылардың біліміне өздерінің әділ бағаларын беретін әділқазылар 
алқасымен таныстырып өтейін. 
Оқушыларды екі топқа бөлеміз. Кәнекей, екі топтың топ 
басшысы ортаға шығып карточканы ашып топтарына ат 
таңдайды: 
1. Компьютер 
2. Процессор 
ІІ. Бой сергіту 
Топтардың сабаққа дайындығын тексеру мақсатында екі 
топқа қайталау сұрақтары қойылады. 
Компьютер тобына 
1. Ең алғаш ЭЕМ қашан, қайда жасалды, аты? (1946 ж. АҚШ-та, 
ENIAC) 
2. Морзе әліппесінде қандай таңбалар бар? (нүкте, сызық) 
3. ЭЕМ-нің даму тарихы неше буыннан тұрады? (5) 
4. Компьютердің негізгі құрылғылары? (процессор, монитор, 
пернетақта) 
5. Ақпаратты баспаға шығару құрылғысы (принтер) 
6. Paint қандай редактор? (графикалық) 
7. Принтердің неше түрі бар? (3) 
Процессор тобына 
1. Информатика нені зерттейді? (ақпараттық процестер) 
2. Компьютер жанына қойылатын өсімдік (кактус) 
3. Бэббидж машинасына алғашқы программа жазған кім? (Ада 
Лавлеис) 
4. Компьютердің миы деп нені айтады? (процессор) 
5. Принтердің түрлерін ата (лазерлік, матрицалық, сия бүріккіш) 
6. Paint редакторын іске қосу жолы (Пуск-Программы- 
Стандартные-Paint) 
7. Paint терезесінің ең жоғарғы жолы (тақырып жолы) 
ІІІ. Сәйкестендіру тесті 
Мұнда екі топқа сәйкестендіру тесті беріліп, оқушылар жеке 
жұмыс орындайды. Оқушылар сәйкестендіру тестінде берілген 
Paint құралдары мен қызметтерін сәйкестендіруі керек. 
- 2 -
Молда Мұса атындағы жалпы орта мектебі И нформатика Бекеева Г.М . 
Құралдар Аты Сәйкестік 
1 А) Кисть 
2 Ә) Ерікті аймақты белгілеу 
3 Б) Бүріккіш 
4 В) Түс таңдау 
5 Г) Масштаб 
6 Д) Жазу 
7 Ж) Көпбұрыш 
8 З) Қисық сызық 
9 Е) Өшіргіш 
10 К) Құю 
11 Л) Бұрыштары дөңгеленген тік төртбұрыш 
12 М) Қылқалам 
13 Н) Эллипс 
14 О) Белгілеу 
15 П) Түзу сызық 
16 Р) Тік төртбұрыш 
Сәйкестендіру тесті 
ІV. Сөзжұмбақ шешу 
Бұл кезеңде оқушылар топпен жұмыс істейді. Екі топқа алдын 
ала дайындалған сөзжұмбақтар беріледі. Сөзжұмбақтағы 
ерекшеленген тордағы сөзді тауып, ол туралы айтып береді. 
Компьютер тобына 
- 3 -
Молда Мұса атындағы жалпы орта мектебі И нформатика Бекеева Г.М . 
1. Төртбұрыш салу құралы (тік төртбұрыш) 
2. Суреттің бөлінген бөлігі (үзінді) 
3. Түзу сызық салу құралы (сызық) 
4. Ерікті сызықтар салу құралы (кисть) 
5. Сурет салатын түс (негізгі) 
6. Суреттің белгілі бір бөліктерін өшіру құралы (өшіргіш) 
Процессор тобына 
1. Сурет салу құралы (қылқалам) 
2. қандай құрал (көпбұрыш) 
- 4 -
Молда Мұса атындағы жалпы орта мектебі И нформатика Бекеева Г.М . 
3. - қандай құрал (төртбұрыш) 
4. Суреттің үзінділерін үлкейтіп көрсететін құрал (масштаб) 
5. Суреттің тік төртбұрыш үзіндісін таңдау қызметін атқаратын 
құрал (белгілеу) 
6. Түс түрі (фондық) 
7. Сурет ішіне мәтін орналастыратын құрал (жазу) 
8. Бүрку эффектісін жасайтын құрал (бүріккіш) 
V. Информатикалық диктант 
Бұл кезеңде екі топқа бірдей сұрақтар беріледі. Мұнда 
оқушылар жеке жұмыс жасайды. 
1. Сурет салу кезеңдерін жаз (1. Құралды таңдап алу керек. 2. 
Сызықтың қалыңдығын, қылқаламнның түрін немесе 
төртбұрыштың типін тағайындау. 3. Кескіннің түсін таңдау. 
4. Фонның түсін таңдау) 
2. Меню жолы командаларын ретімен жаз (Файл, Правка, Вид, 
Рисунок, Палитра, Справка) 
3. Салынған суретті түсқағаз ретінде пайдалану үшін қандай 
әрекеттер орындау керек. (Файл-Заполнить рабочий стол 
Windows немесе В центр рабочего стола) 
4. Үзінділерге қандай амалдар орындауға болады? (көшіруге, 
жылжытуға, созуға, өшіруге, үлкейтуге, қисайтуға, көбейтуге, 
бұруға) 
5. Үзіндіні көшіру үшін қандай команда орындалады. (1. Белгілеу 
2. Правка – Копировать 3. Правка – Вставить) 
VІ. Кубизм (Практикалық жұмыс) 
Бұл кезеңде әр топтан ортаға бір оқушы шығып, кубик тастау 
арқылы Paint редакторында орындайтын практикалық жұмыстың 
тақырыбын таңдайды. Әр топ таңдалған тақырып бойынша 
компьютерде сурет салады. 
Ұсынылатын тақырыптар: 
1. Тау бөктерінде. 
2. 8 наурыз – Аналар мейрамы 
3. Менің ауылым 
4. Еркін тақырып 
- 5 -
Молда Мұса атындағы жалпы орта мектебі И нформатика Бекеева Г.М . 
5. Алтын ұя мектебім 
6. Ел ордасы – Астана 
Практикалық жұмысты орындауға 15 минут уақыт беріледі. 
а) Шешендік өнер 
Топ сурет салып жатқанда топбасшылары сайысқа түседі. 
Топбасшыларына карточкада жасырынған тақырыпты таңдап 
«Компьютердің пайдасы» және «Компьютердің зияны» туралы 
әңгімелеу, дәлелдеу тапсырмасына 5 минут уақыт беріледі. 
VІІ. «Тіл - өнер» 
«Ана тілім – арым бұл, 
Ұятың боп тұр бетте. 
Өзге тілдің бәрін біл, 
Өз тіліңді құрметте» - деп Қ.Мырзалиев ағамыз айтқандай, жас 
қырандардың тілі білімін тамашалайық. Демек, келесі сайысымыз 
«Тіл-өнер» деп аталады. Сендер плакаттың сол жақ ұяшықтарындағы 
жасырынған жұмбақтар мен сұрақтардың жауабын тауып, 3 тілде 
жазуларың керек. Ортаға әр топтан 1 оқушыдан кезектесіп шығады, 
жауап беруге 30 секунд уақыт беріледі, егер оқушы жауап бере 
алмаса тобы көмектесуіне болады. Іске сәт! 
1. Ақпараттың қайнар көзі? (табиғат, природа, nature) 
2. Сәлем ненің патшасы? (сөз, слово, word) 
3. Кітап ненің бұлағы? (білім, знание, knowledge) 
4. Серігі бар қасында, кілемі бар астында, 
Құлағы бар қалқиған, құйрығы бар процессорға жалғанған 
(тышқан, мышь, mouse) 
5. Биологияда бұл паразит, 
Көзге зорға көрінер. 
Информатикада өлшем бірлік, 
Ақпараттарды өлшер (бит, бит, bit) 
6. Бір сарайда тұрады екен, 
Бес атаның балалары. 
Қыдырмашы біреуі, 
Бір күн бар да, бір күн жоқ. 
Соны есепке алсақ. 
Ұзын саны жүз жеті (пернетақта, клавиатура, keyboard) 
7. Экранның бетінде оның тұрағы, 
- 6 -
Молда Мұса атындағы жалпы орта мектебі И нформатика Бекеева Г.М . 
Қашан болсын жыпылықтап тұрады (меңзер, курсор, cursor) 
8. Қоршаған орта және онда жүріп жатқан процестер туралы 
мәлімет (ақпарат, информация, information) 
9. Егер білсең, айта қойшы 
Бұл қандай құрылғы 
Ақпаратты қағаздағы 
Компьютерге енгізеді? (мәтіналғы, сканер, scanner) 
10. Жіпке ілдім мен өзін, 
Кіп-кішкентай күн көзін. (шам, лампочка, lamp) 
11. Ч.Бэббидж компьютердің кімі? (атасы, дедушка, grandfather) 
12. Экранда жақтаулармен шектелген төртбұрышты аймақ. 
(терезе, окно, window) 
13. Өшіргенді жинаған, уақытша сақтаған? (себет, корзина, 
basket) 
14. Деректерді сақтауға арналған құрылғы? (жады, память, 
memory) 
VІІІ. Топтастыру 
Оқушылардың білімдерін пысықтау мақсатында әр топ өз 
атына ассоциация құрады. 
Компьютер 
Процессор 
ІХ. Қорытынды 
Оқушылардың сабақ бойына орындаған жұмыстары 
тексеріліп, бағалау парағына түсіріледі. Бағалау парағы бойынша 
оқушылар бағаланып, жеңімпаз топ анықталады. 
Бағалау парағы ________________ тобы 
- 7 -
Молда Мұса атындағы жалпы орта мектебі И нформатика Бекеева Г.М . 
№ Аты-жөні 
Сәйкес- 
тендіру 
тесті 
(жеке 
жұмыс) 
1 балдық 
жүйемен 
Сөзжұм- 
бақ 
(топтық 
жұмыс) 
5 балдық 
жүйемен 
Информа 
-тикалық 
диктант 
(жеке 
жұмыс) 
1 балдық 
жүйемен 
Кубизм 
(жеке 
жұмыс) 
5 балдық 
жүйемен 
Топ 
басшы- 
лар 
сайысы 
5 балдық 
жүйемен 
Топтас- 
тыру 
(топтық 
жұмыс) 
5 балдық 
жүйемен 
12345678 
Барлығы 
- 8 -

More Related Content

What's hot

Paint графикалық редакторының құралдары
Paint   графикалық   редакторының   құралдарыPaint   графикалық   редакторының   құралдары
Paint графикалық редакторының құралдарыАйбек Қуандықұлы
 
Қарапайым графикалық редакторы
Қарапайым графикалық редакторыҚарапайым графикалық редакторы
Қарапайым графикалық редакторыBilim All
 
Paint графикалық редакторында сурет салу
Paint графикалық редакторында сурет салуPaint графикалық редакторында сурет салу
Paint графикалық редакторында сурет салуBilim All
 
информатикадан ағылшын, өзін өзі тану пәндерімен кіріктірілген сабақ
информатикадан ағылшын, өзін өзі тану пәндерімен кіріктірілген сабақинформатикадан ағылшын, өзін өзі тану пәндерімен кіріктірілген сабақ
информатикадан ағылшын, өзін өзі тану пәндерімен кіріктірілген сабақoquzaman
 
879цйуцйуц
879цйуцйуц879цйуцйуц
879цйуцйуцnurlan93kz
 
информатика пәнінен сыныптан тыс жұмыстар
информатика пәнінен сыныптан тыс жұмыстаринформатика пәнінен сыныптан тыс жұмыстар
информатика пәнінен сыныптан тыс жұмыстарoquzaman
 
312аааааааааааааа
312аааааааааааааа312аааааааааааааа
312ааааааааааааааnurlan93kz
 

What's hot (16)

Paint графикалық редакторының құралдары
Paint   графикалық   редакторының   құралдарыPaint   графикалық   редакторының   құралдары
Paint графикалық редакторының құралдары
 
211
211211
211
 
63dfdfefefefe
63dfdfefefefe63dfdfefefefe
63dfdfefefefe
 
Paint графикалық редактор
Paint графикалық редакторPaint графикалық редактор
Paint графикалық редактор
 
321eeee
321eeee321eeee
321eeee
 
Қарапайым графикалық редакторы
Қарапайым графикалық редакторыҚарапайым графикалық редакторы
Қарапайым графикалық редакторы
 
74erwererere
74erwererere74erwererere
74erwererere
 
Paint графикалық редакторында сурет салу
Paint графикалық редакторында сурет салуPaint графикалық редакторында сурет салу
Paint графикалық редакторында сурет салу
 
информатикадан ағылшын, өзін өзі тану пәндерімен кіріктірілген сабақ
информатикадан ағылшын, өзін өзі тану пәндерімен кіріктірілген сабақинформатикадан ағылшын, өзін өзі тану пәндерімен кіріктірілген сабақ
информатикадан ағылшын, өзін өзі тану пәндерімен кіріктірілген сабақ
 
879цйуцйуц
879цйуцйуц879цйуцйуц
879цйуцйуц
 
dDdddd
dDdddddDdddd
dDdddd
 
789sd
789sd789sd
789sd
 
информатика пәнінен сыныптан тыс жұмыстар
информатика пәнінен сыныптан тыс жұмыстаринформатика пәнінен сыныптан тыс жұмыстар
информатика пәнінен сыныптан тыс жұмыстар
 
ллллло
лллллоллллло
ллллло
 
988d
988d988d
988d
 
312аааааааааааааа
312аааааааааааааа312аааааааааааааа
312аааааааааааааа
 

Viewers also liked (20)

ұлыстың ұлы күніі тәр сағ
ұлыстың ұлы күніі тәр сағұлыстың ұлы күніі тәр сағ
ұлыстың ұлы күніі тәр сағ
 
Тіктөртбұрышты параллелепипед
Тіктөртбұрышты параллелепипед Тіктөртбұрышты параллелепипед
Тіктөртбұрышты параллелепипед
 
призма
призмапризма
призма
 
788de
788de788de
788de
 
дәріс 6
дәріс 6дәріс 6
дәріс 6
 
дәріс 10
дәріс 10дәріс 10
дәріс 10
 
Hjg
HjgHjg
Hjg
 
2019УКУКУ
2019УКУКУ2019УКУКУ
2019УКУКУ
 
586fd
586fd586fd
586fd
 
9559аваууауу
9559аваууауу9559аваууауу
9559аваууауу
 
дәріс 7
дәріс 7дәріс 7
дәріс 7
 
852цуцуц
852цуцуц852цуцуц
852цуцуц
 
ыыы
ыыыыыы
ыыы
 
99ereeeeeeeeeeeeee
99ereeeeeeeeeeeeee99ereeeeeeeeeeeeee
99ereeeeeeeeeeeeee
 
4949fg
4949fg4949fg
4949fg
 
001
001001
001
 
6556trtrtrtrt
6556trtrtrtrt6556trtrtrtrt
6556trtrtrtrt
 
дәріс 24
дәріс 24дәріс 24
дәріс 24
 
695rddddddd
695rddddddd695rddddddd
695rddddddd
 
2050ВАФЫВЫВЫВ
2050ВАФЫВЫВЫВ2050ВАФЫВЫВЫВ
2050ВАФЫВЫВЫВ
 

Similar to щщщщщщщщщ124

15rerereedddddd
15rerereedddddd15rerereedddddd
15rerereeddddddnurlan93kz
 
«Сынып көшбасшысы» интеллектуалды ойыны слайд.pptx
«Сынып көшбасшысы» интеллектуалды ойыны слайд.pptx«Сынып көшбасшысы» интеллектуалды ойыны слайд.pptx
«Сынып көшбасшысы» интеллектуалды ойыны слайд.pptxssuser2ef326
 
Жас информатик
Жас информатик Жас информатик
Жас информатик AsSad1972
 
«Сынып көшбасшысы» интеллектуалды ойыны слайд
«Сынып көшбасшысы» интеллектуалды ойыны слайд«Сынып көшбасшысы» интеллектуалды ойыны слайд
«Сынып көшбасшысы» интеллектуалды ойыны слайдDan41k
 
Информатика дарабозы
Информатика дарабозыИнформатика дарабозы
Информатика дарабозыBilim All
 
ЖҰлдызды бестік (интеллектуалдық жарыс сабақ)
ЖҰлдызды бестік (интеллектуалдық жарыс сабақ)ЖҰлдызды бестік (интеллектуалдық жарыс сабақ)
ЖҰлдызды бестік (интеллектуалдық жарыс сабақ)Айбек Қуандықұлы
 
ашык сабак айжан конакбаевна
ашык сабак  айжан  конакбаевнаашык сабак  айжан  конакбаевна
ашык сабак айжан конакбаевнаAsem Sarsembayeva
 
7 сынып пример 400
7 сынып  пример 4007 сынып  пример 400
7 сынып пример 400nurlan93kz
 
әдістемелік нұсқау
әдістемелік нұсқауәдістемелік нұсқау
әдістемелік нұсқауoquzaman
 
Үздік информатиктер
Үздік информатиктерҮздік информатиктер
Үздік информатиктерBilim All
 
Мамандық
МамандықМамандық
МамандықBilim All
 
апталық мат. физ. инф
апталық мат. физ. инфапталық мат. физ. инф
апталық мат. физ. инфAsem Sarsembayeva
 
Информатикадан _ХХІ ҒАСЫР КӨШБАСШЫСЫ_ интеллектуалды ойын.ppt
Информатикадан _ХХІ ҒАСЫР КӨШБАСШЫСЫ_ интеллектуалды ойын.pptИнформатикадан _ХХІ ҒАСЫР КӨШБАСШЫСЫ_ интеллектуалды ойын.ppt
Информатикадан _ХХІ ҒАСЫР КӨШБАСШЫСЫ_ интеллектуалды ойын.pptUlzhanAbuova
 

Similar to щщщщщщщщщ124 (20)

көңілді программистер
көңілді программистеркөңілді программистер
көңілді программистер
 
15rerereedddddd
15rerereedddddd15rerereedddddd
15rerereedddddd
 
«Сынып көшбасшысы» интеллектуалды ойыны слайд.pptx
«Сынып көшбасшысы» интеллектуалды ойыны слайд.pptx«Сынып көшбасшысы» интеллектуалды ойыны слайд.pptx
«Сынып көшбасшысы» интеллектуалды ойыны слайд.pptx
 
Жас информатик
Жас информатик Жас информатик
Жас информатик
 
«Сынып көшбасшысы» интеллектуалды ойыны слайд
«Сынып көшбасшысы» интеллектуалды ойыны слайд«Сынып көшбасшысы» интеллектуалды ойыны слайд
«Сынып көшбасшысы» интеллектуалды ойыны слайд
 
Информатика дарабозы
Информатика дарабозыИнформатика дарабозы
Информатика дарабозы
 
ЖҰлдызды бестік (интеллектуалдық жарыс сабақ)
ЖҰлдызды бестік (интеллектуалдық жарыс сабақ)ЖҰлдызды бестік (интеллектуалдық жарыс сабақ)
ЖҰлдызды бестік (интеллектуалдық жарыс сабақ)
 
ашык сабак айжан конакбаевна
ашык сабак  айжан  конакбаевнаашык сабак  айжан  конакбаевна
ашык сабак айжан конакбаевна
 
гульмира2
гульмира2гульмира2
гульмира2
 
7 сынып пример 400
7 сынып  пример 4007 сынып  пример 400
7 сынып пример 400
 
Aa
AaAa
Aa
 
қожахмет айнұр (1)
қожахмет айнұр (1)қожахмет айнұр (1)
қожахмет айнұр (1)
 
инфобілгіштер 2016
инфобілгіштер 2016инфобілгіштер 2016
инфобілгіштер 2016
 
Ms word
Ms wordMs word
Ms word
 
әдістемелік нұсқау
әдістемелік нұсқауәдістемелік нұсқау
әдістемелік нұсқау
 
Үздік информатиктер
Үздік информатиктерҮздік информатиктер
Үздік информатиктер
 
Мамандық
МамандықМамандық
Мамандық
 
апталық мат. физ. инф
апталық мат. физ. инфапталық мат. физ. инф
апталық мат. физ. инф
 
қмж марта
қмж мартақмж марта
қмж марта
 
Информатикадан _ХХІ ҒАСЫР КӨШБАСШЫСЫ_ интеллектуалды ойын.ppt
Информатикадан _ХХІ ҒАСЫР КӨШБАСШЫСЫ_ интеллектуалды ойын.pptИнформатикадан _ХХІ ҒАСЫР КӨШБАСШЫСЫ_ интеллектуалды ойын.ppt
Информатикадан _ХХІ ҒАСЫР КӨШБАСШЫСЫ_ интеллектуалды ойын.ppt
 

More from Nurlan Abilhanov

Ауданды өлшеу. Квадрат дециметр және квадрат метрБ. Алманов атындағы орта мек...
Ауданды өлшеу. Квадрат дециметр және квадрат метрБ. Алманов атындағы орта мек...Ауданды өлшеу. Квадрат дециметр және квадрат метрБ. Алманов атындағы орта мек...
Ауданды өлшеу. Квадрат дециметр және квадрат метрБ. Алманов атындағы орта мек...Nurlan Abilhanov
 
микропланирование1
микропланирование1микропланирование1
микропланирование1Nurlan Abilhanov
 
письмо культура одежды
письмо культура одеждыписьмо культура одежды
письмо культура одеждыNurlan Abilhanov
 
жыл мезгілі көктем
жыл мезгілі көктемжыл мезгілі көктем
жыл мезгілі көктемNurlan Abilhanov
 
Едендік жабындармен жұмыс істеу
Едендік жабындармен жұмыс істеуЕдендік жабындармен жұмыс істеу
Едендік жабындармен жұмыс істеуNurlan Abilhanov
 
Абишева Гульназ Балтабаевна
Абишева Гульназ БалтабаевнаАбишева Гульназ Балтабаевна
Абишева Гульназ БалтабаевнаNurlan Abilhanov
 
бастауыш құстар
бастауыш құстарбастауыш құстар
бастауыш құстарNurlan Abilhanov
 
Арифметикалық прогрессия
Арифметикалық прогрессияАрифметикалық прогрессия
Арифметикалық прогрессияNurlan Abilhanov
 
тараз қал тараз қаласы тараз қаласы
тараз қал тараз қаласы тараз қаласытараз қал тараз қаласы тараз қаласы
тараз қал тараз қаласы тараз қаласыNurlan Abilhanov
 
Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.
Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.
Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.Nurlan Abilhanov
 
787878787878 rgre evrgrt ertert
787878787878 rgre evrgrt ertert787878787878 rgre evrgrt ertert
787878787878 rgre evrgrt ertertNurlan Abilhanov
 
84684fddddddddddd545 j k jk k jkh
84684fddddddddddd545 j k  jk k jkh  84684fddddddddddd545 j k  jk k jkh
84684fddddddddddd545 j k jk k jkh Nurlan Abilhanov
 
ана тілі. сиыр (ашық сабақ)
ана тілі. сиыр (ашық сабақ)ана тілі. сиыр (ашық сабақ)
ана тілі. сиыр (ашық сабақ)Nurlan Abilhanov
 
“Қысқы ойындар” Омоним
“Қысқы ойындар” Омоним“Қысқы ойындар” Омоним
“Қысқы ойындар” ОмонимNurlan Abilhanov
 
м. қабанбай. сурет салғым келмейді
м. қабанбай. сурет салғым келмейдім. қабанбай. сурет салғым келмейді
м. қабанбай. сурет салғым келмейдіNurlan Abilhanov
 
The first President of Kazakhstan
The first President of KazakhstanThe first President of Kazakhstan
The first President of KazakhstanNurlan Abilhanov
 
«Қысқы ойындар» Омонимдер
«Қысқы ойындар» Омонимдер«Қысқы ойындар» Омонимдер
«Қысқы ойындар» ОмонимдерNurlan Abilhanov
 
Сабақтың тақырыбы: Сүт және сүт өнімдері
Сабақтың тақырыбы:  Сүт және сүт  өнімдеріСабақтың тақырыбы:  Сүт және сүт  өнімдері
Сабақтың тақырыбы: Сүт және сүт өнімдеріNurlan Abilhanov
 

More from Nurlan Abilhanov (20)

Ауданды өлшеу. Квадрат дециметр және квадрат метрБ. Алманов атындағы орта мек...
Ауданды өлшеу. Квадрат дециметр және квадрат метрБ. Алманов атындағы орта мек...Ауданды өлшеу. Квадрат дециметр және квадрат метрБ. Алманов атындағы орта мек...
Ауданды өлшеу. Квадрат дециметр және квадрат метрБ. Алманов атындағы орта мек...
 
микропланирование1
микропланирование1микропланирование1
микропланирование1
 
письмо культура одежды
письмо культура одеждыписьмо культура одежды
письмо культура одежды
 
жыл мезгілі көктем
жыл мезгілі көктемжыл мезгілі көктем
жыл мезгілі көктем
 
Едендік жабындармен жұмыс істеу
Едендік жабындармен жұмыс істеуЕдендік жабындармен жұмыс істеу
Едендік жабындармен жұмыс істеу
 
Абишева Гульназ Балтабаевна
Абишева Гульназ БалтабаевнаАбишева Гульназ Балтабаевна
Абишева Гульназ Балтабаевна
 
биология гул
биология гулбиология гул
биология гул
 
бастауыш құстар
бастауыш құстарбастауыш құстар
бастауыш құстар
 
Арифметикалық прогрессия
Арифметикалық прогрессияАрифметикалық прогрессия
Арифметикалық прогрессия
 
тараз қал тараз қаласы тараз қаласы
тараз қал тараз қаласы тараз қаласытараз қал тараз қаласы тараз қаласы
тараз қал тараз қаласы тараз қаласы
 
Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.
Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.
Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.
 
787878787878 rgre evrgrt ertert
787878787878 rgre evrgrt ertert787878787878 rgre evrgrt ertert
787878787878 rgre evrgrt ertert
 
84684fddddddddddd545 j k jk k jkh
84684fddddddddddd545 j k  jk k jkh  84684fddddddddddd545 j k  jk k jkh
84684fddddddddddd545 j k jk k jkh
 
ана тілі. сиыр (ашық сабақ)
ана тілі. сиыр (ашық сабақ)ана тілі. сиыр (ашық сабақ)
ана тілі. сиыр (ашық сабақ)
 
“Қысқы ойындар” Омоним
“Қысқы ойындар” Омоним“Қысқы ойындар” Омоним
“Қысқы ойындар” Омоним
 
м. қабанбай. сурет салғым келмейді
м. қабанбай. сурет салғым келмейдім. қабанбай. сурет салғым келмейді
м. қабанбай. сурет салғым келмейді
 
The first President of Kazakhstan
The first President of KazakhstanThe first President of Kazakhstan
The first President of Kazakhstan
 
«Қысқы ойындар» Омонимдер
«Қысқы ойындар» Омонимдер«Қысқы ойындар» Омонимдер
«Қысқы ойындар» Омонимдер
 
8 сынып логика
8 сынып логика8 сынып логика
8 сынып логика
 
Сабақтың тақырыбы: Сүт және сүт өнімдері
Сабақтың тақырыбы:  Сүт және сүт  өнімдеріСабақтың тақырыбы:  Сүт және сүт  өнімдері
Сабақтың тақырыбы: Сүт және сүт өнімдері
 

щщщщщщщщщ124

  • 1. Молда Мұса атындағы жалпы орта мектебі И нформатика Бекеева Г.М . «PPaaiinntt--ттыыңң ққооссыыммшшаа ммүүммккііннддііккттеерріі» Сабақтың мақсаты: 1. «Paint графикалық редакторы» тақырыбы бойынша алған білімдерін нығайту, пысықтау; 2. Paint графикалық редакторынан алған теориялық білімдерін тереңдетіп, практикалық дағдысын дамыта түсу; 3. Топтасып, жеке өз бетінше жұмыс жасай білуге үйрету, шығармашылыққа, жылдамдыққа, шапшаңдыққа баулу, эстетикалық талғамын қалыптастыру. Сабақтың түрі: қайталау сабағы Сабақтың әдісі: жеке және топтық жұмыс, Кубизм. Пәнаралық байланыс: қазақ, ағылшын, орыс тілдері, бейнелеу өнері. Сабақтың көрнекілігі: плакаттар, тест, бүктемелер, сөзжұмбақ, кубик. Жоспары: І. Ұйымдастыру кезеңі. ІІ. Бой сергіту. ІІІ. Сәйкестендіру тесті. ІV. Сөзжұмбақ шешу. V. Информатикалық диктант. VІ. Кубизм . (Шешендік өнер) VІІ. «Тіл – өнер» VІІІ. Топтастыру. ІХ. Қорытынды. Сабақтың барысы І. Ұйымдастыру кезеңі – Сәлеметсіздер ме, құрметті ұстаздар мен оқушылар! Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы «Paint-тың қосымша мүмкіндіктері» және ерекшелігі бұл сабақ сайыс түрінде өтеді. Сайысымыздың барысында - 1 -
  • 2. Молда Мұса атындағы жалпы орта мектебі И нформатика Бекеева Г.М . оқушылардың біліміне өздерінің әділ бағаларын беретін әділқазылар алқасымен таныстырып өтейін. Оқушыларды екі топқа бөлеміз. Кәнекей, екі топтың топ басшысы ортаға шығып карточканы ашып топтарына ат таңдайды: 1. Компьютер 2. Процессор ІІ. Бой сергіту Топтардың сабаққа дайындығын тексеру мақсатында екі топқа қайталау сұрақтары қойылады. Компьютер тобына 1. Ең алғаш ЭЕМ қашан, қайда жасалды, аты? (1946 ж. АҚШ-та, ENIAC) 2. Морзе әліппесінде қандай таңбалар бар? (нүкте, сызық) 3. ЭЕМ-нің даму тарихы неше буыннан тұрады? (5) 4. Компьютердің негізгі құрылғылары? (процессор, монитор, пернетақта) 5. Ақпаратты баспаға шығару құрылғысы (принтер) 6. Paint қандай редактор? (графикалық) 7. Принтердің неше түрі бар? (3) Процессор тобына 1. Информатика нені зерттейді? (ақпараттық процестер) 2. Компьютер жанына қойылатын өсімдік (кактус) 3. Бэббидж машинасына алғашқы программа жазған кім? (Ада Лавлеис) 4. Компьютердің миы деп нені айтады? (процессор) 5. Принтердің түрлерін ата (лазерлік, матрицалық, сия бүріккіш) 6. Paint редакторын іске қосу жолы (Пуск-Программы- Стандартные-Paint) 7. Paint терезесінің ең жоғарғы жолы (тақырып жолы) ІІІ. Сәйкестендіру тесті Мұнда екі топқа сәйкестендіру тесті беріліп, оқушылар жеке жұмыс орындайды. Оқушылар сәйкестендіру тестінде берілген Paint құралдары мен қызметтерін сәйкестендіруі керек. - 2 -
  • 3. Молда Мұса атындағы жалпы орта мектебі И нформатика Бекеева Г.М . Құралдар Аты Сәйкестік 1 А) Кисть 2 Ә) Ерікті аймақты белгілеу 3 Б) Бүріккіш 4 В) Түс таңдау 5 Г) Масштаб 6 Д) Жазу 7 Ж) Көпбұрыш 8 З) Қисық сызық 9 Е) Өшіргіш 10 К) Құю 11 Л) Бұрыштары дөңгеленген тік төртбұрыш 12 М) Қылқалам 13 Н) Эллипс 14 О) Белгілеу 15 П) Түзу сызық 16 Р) Тік төртбұрыш Сәйкестендіру тесті ІV. Сөзжұмбақ шешу Бұл кезеңде оқушылар топпен жұмыс істейді. Екі топқа алдын ала дайындалған сөзжұмбақтар беріледі. Сөзжұмбақтағы ерекшеленген тордағы сөзді тауып, ол туралы айтып береді. Компьютер тобына - 3 -
  • 4. Молда Мұса атындағы жалпы орта мектебі И нформатика Бекеева Г.М . 1. Төртбұрыш салу құралы (тік төртбұрыш) 2. Суреттің бөлінген бөлігі (үзінді) 3. Түзу сызық салу құралы (сызық) 4. Ерікті сызықтар салу құралы (кисть) 5. Сурет салатын түс (негізгі) 6. Суреттің белгілі бір бөліктерін өшіру құралы (өшіргіш) Процессор тобына 1. Сурет салу құралы (қылқалам) 2. қандай құрал (көпбұрыш) - 4 -
  • 5. Молда Мұса атындағы жалпы орта мектебі И нформатика Бекеева Г.М . 3. - қандай құрал (төртбұрыш) 4. Суреттің үзінділерін үлкейтіп көрсететін құрал (масштаб) 5. Суреттің тік төртбұрыш үзіндісін таңдау қызметін атқаратын құрал (белгілеу) 6. Түс түрі (фондық) 7. Сурет ішіне мәтін орналастыратын құрал (жазу) 8. Бүрку эффектісін жасайтын құрал (бүріккіш) V. Информатикалық диктант Бұл кезеңде екі топқа бірдей сұрақтар беріледі. Мұнда оқушылар жеке жұмыс жасайды. 1. Сурет салу кезеңдерін жаз (1. Құралды таңдап алу керек. 2. Сызықтың қалыңдығын, қылқаламнның түрін немесе төртбұрыштың типін тағайындау. 3. Кескіннің түсін таңдау. 4. Фонның түсін таңдау) 2. Меню жолы командаларын ретімен жаз (Файл, Правка, Вид, Рисунок, Палитра, Справка) 3. Салынған суретті түсқағаз ретінде пайдалану үшін қандай әрекеттер орындау керек. (Файл-Заполнить рабочий стол Windows немесе В центр рабочего стола) 4. Үзінділерге қандай амалдар орындауға болады? (көшіруге, жылжытуға, созуға, өшіруге, үлкейтуге, қисайтуға, көбейтуге, бұруға) 5. Үзіндіні көшіру үшін қандай команда орындалады. (1. Белгілеу 2. Правка – Копировать 3. Правка – Вставить) VІ. Кубизм (Практикалық жұмыс) Бұл кезеңде әр топтан ортаға бір оқушы шығып, кубик тастау арқылы Paint редакторында орындайтын практикалық жұмыстың тақырыбын таңдайды. Әр топ таңдалған тақырып бойынша компьютерде сурет салады. Ұсынылатын тақырыптар: 1. Тау бөктерінде. 2. 8 наурыз – Аналар мейрамы 3. Менің ауылым 4. Еркін тақырып - 5 -
  • 6. Молда Мұса атындағы жалпы орта мектебі И нформатика Бекеева Г.М . 5. Алтын ұя мектебім 6. Ел ордасы – Астана Практикалық жұмысты орындауға 15 минут уақыт беріледі. а) Шешендік өнер Топ сурет салып жатқанда топбасшылары сайысқа түседі. Топбасшыларына карточкада жасырынған тақырыпты таңдап «Компьютердің пайдасы» және «Компьютердің зияны» туралы әңгімелеу, дәлелдеу тапсырмасына 5 минут уақыт беріледі. VІІ. «Тіл - өнер» «Ана тілім – арым бұл, Ұятың боп тұр бетте. Өзге тілдің бәрін біл, Өз тіліңді құрметте» - деп Қ.Мырзалиев ағамыз айтқандай, жас қырандардың тілі білімін тамашалайық. Демек, келесі сайысымыз «Тіл-өнер» деп аталады. Сендер плакаттың сол жақ ұяшықтарындағы жасырынған жұмбақтар мен сұрақтардың жауабын тауып, 3 тілде жазуларың керек. Ортаға әр топтан 1 оқушыдан кезектесіп шығады, жауап беруге 30 секунд уақыт беріледі, егер оқушы жауап бере алмаса тобы көмектесуіне болады. Іске сәт! 1. Ақпараттың қайнар көзі? (табиғат, природа, nature) 2. Сәлем ненің патшасы? (сөз, слово, word) 3. Кітап ненің бұлағы? (білім, знание, knowledge) 4. Серігі бар қасында, кілемі бар астында, Құлағы бар қалқиған, құйрығы бар процессорға жалғанған (тышқан, мышь, mouse) 5. Биологияда бұл паразит, Көзге зорға көрінер. Информатикада өлшем бірлік, Ақпараттарды өлшер (бит, бит, bit) 6. Бір сарайда тұрады екен, Бес атаның балалары. Қыдырмашы біреуі, Бір күн бар да, бір күн жоқ. Соны есепке алсақ. Ұзын саны жүз жеті (пернетақта, клавиатура, keyboard) 7. Экранның бетінде оның тұрағы, - 6 -
  • 7. Молда Мұса атындағы жалпы орта мектебі И нформатика Бекеева Г.М . Қашан болсын жыпылықтап тұрады (меңзер, курсор, cursor) 8. Қоршаған орта және онда жүріп жатқан процестер туралы мәлімет (ақпарат, информация, information) 9. Егер білсең, айта қойшы Бұл қандай құрылғы Ақпаратты қағаздағы Компьютерге енгізеді? (мәтіналғы, сканер, scanner) 10. Жіпке ілдім мен өзін, Кіп-кішкентай күн көзін. (шам, лампочка, lamp) 11. Ч.Бэббидж компьютердің кімі? (атасы, дедушка, grandfather) 12. Экранда жақтаулармен шектелген төртбұрышты аймақ. (терезе, окно, window) 13. Өшіргенді жинаған, уақытша сақтаған? (себет, корзина, basket) 14. Деректерді сақтауға арналған құрылғы? (жады, память, memory) VІІІ. Топтастыру Оқушылардың білімдерін пысықтау мақсатында әр топ өз атына ассоциация құрады. Компьютер Процессор ІХ. Қорытынды Оқушылардың сабақ бойына орындаған жұмыстары тексеріліп, бағалау парағына түсіріледі. Бағалау парағы бойынша оқушылар бағаланып, жеңімпаз топ анықталады. Бағалау парағы ________________ тобы - 7 -
  • 8. Молда Мұса атындағы жалпы орта мектебі И нформатика Бекеева Г.М . № Аты-жөні Сәйкес- тендіру тесті (жеке жұмыс) 1 балдық жүйемен Сөзжұм- бақ (топтық жұмыс) 5 балдық жүйемен Информа -тикалық диктант (жеке жұмыс) 1 балдық жүйемен Кубизм (жеке жұмыс) 5 балдық жүйемен Топ басшы- лар сайысы 5 балдық жүйемен Топтас- тыру (топтық жұмыс) 5 балдық жүйемен 12345678 Барлығы - 8 -