1. Шатаева Камшат Ахановна Мұғалім портфолиосы
Тараз қаласы
1
Информатика пәні бойынша 8-сыныпқа арналған орташа мерзімді жоспарлау
Тарау
дың
тақыр
ыбы
Тараудың
мақсаты мен міндеттері
Тақырыбы Мақсаты Сабақтың міндеттері Оқытуда
қолданатын
тәсілдер
Сабақ барысында
қамтылған
модульдер
Бағалау түрлері Дереккөздер, сілтемелер
Компьютерлікграфика
Тараудың мақсаты
1. Компьютерлік графика
туралы ойларын дамытып,
графиканың түрлерін
cалыстырып, анықтап,
редакторлары туралы
білімдерін қалыптастыру.
1.Компьютерлік графиканың
түрлеріндегі
айырмашылықтарды анықтай
отырып, графиканың қолдану
аймақтарын айқындау
2.Оқушыларды компьютерлік
графика мен техника
құралдарынтиімді
пайдалануға дағдыландыру.
3.Оқушылардың
компьютерлік графикамен
жұмыс жасау қабілеттерін
қалыптастыру.
Тараудан күтілетін
нәтижелер
1.Компьютерлік графика
түрлерінажыратады,
қолдану аймақтарын
айқындап, белсенділігі
артады.
2.Компьютерлік графиканы
көрсету құралдары мен
графика түрлерін қолайлы
пайдаланады.
3.Өмірде қажеттілігіне қарай
компьютерде графикамен
жұмыс жасау қабілеттері
дамып, қалыптасады.
1. Компьютерлік графика
ұғымы, түрлері, даму
тарихы.
Графикалық файлдардың
қолдану аймағы.
Компьютерлік
графиканың даму
кезеңдері мен
түрлерінің қолдану
аймақтарын айқындау.
1. Компьютерлік графиканың
негізгі ұғымдарын, даму
кезеңдері. қарастыру.
2. Графика түрлерінайырып
тану.
3. Компьютерлік графиканың
негізгі пайдалану салаларын
ұғындыру.
1.
2. Миғашабуыл
«Жигсо» тәсілі
Топтастыру
«Диалогты
оқыту»
1.Оқыту мен
оқудағыжаңа
тәсілдер
2.Cыни тұрғыдан
ойлауға үйрету
3.Оқыту үшін
бағалау және
оқудыбағалау,
4.Оқыту мен
оқуда АКТ-ны
пайдалану,
5.Таланттыжәне
дарынды
балаларды
оқыту,
6.Оқушылардың
жас
ерекшеліктеріне
сәйкес оқыту
мен оқу,
7.оқытуды
басқару және
көшбасшылық
«Бессаусақ»
бағалау тәсілі,
бағалау парағы
арқылы
суммативті
бағалау,
стикер арқылы
кері байланыс
Информатика 7
сынып БИНОМ.
Лабораторния
знаний, 2012.
оқулық
А.Р. Саябаева.-
Көкшетау:
«Келешек»-2030,
2012- 200 б.
Информатика
8 сынып
оқулық , 2012 ж
Itlearn.kz/videos/10/
ITLearn.kz
2. Векторлық графиканың
негізгі ұғымдары.
Векторлық графиктерді
құру және өңдеу
бойынша
программасының
интерфейсі. Фигураларды
салу. Векторлық
объектілермен қарапайым
амалдар.Қисықтарды
редакциялау. Мәтін,
мәтіндік блоктар құру.
Векторлық графиканың
ерекшеліктерін біле
отырып, векторлық
объектілермен
қарапайым амалдар
жасауға, өңдеу бойынша
программа
мүмкіншіліктерін
қолдануға машықтау.
1.Векторлық графиканың
сұлбасын құру, өңдеу
бойынша ерекшеліктерін
қарастыру.
2.Компьютерде векторлық
объектілермен қарапайым
амалдар орындауға
машықтанады.
3.Өз бетінше жұмыс істеуге
дағдыланады.
«Диалогты
оқыту»
«Миғашабуыл»
әдісі
«БББ» тәсілі
«Басбармақ»,
«Екі жұлдыз,
бір тілек»
арқылы кері
байланыс,
суммативті
бағалау»
3. Растрлық графика.
Растрлық графиканы
өңдеу бойынша
программа интерфейсі.
Растрлық бейнелердің
параметрлері. Растрлық
бейнелермен жұмыс істеу
тәсілдері.
Растрлық графиканы
өңдеу
программаларының
мүмкіншіліктерімен
таныса отырып,
векторлық және
растрлық графиканың
ұқсастығы мен ерекше
қасиеттерін айырып
тану.
1.Компьютерлік графика
түрлерінажыратады.
2.Растрлық және векторлық
графикамен тиімді жұмыс
тәсілдерін меңгереді.
3.Компьютерде жұмыс жасау
қабілеттері дамиды.
«Кластер»
«Венн
диаграммасы»
«Диалогты
оқыту»
«Миғашабуыл»
әдісі
«БББ» тәсілі
Критерийлер
бойынша
бағалау,
кері байланыс
стикер арқылы
4. Графикалық
бейнелермен жалпы
жұмыс жасау тәсілдері.
Практикалық жұмыс.
Компьютерлік графика
туралы алған білімдерін
саралап жинақтап,
дамыту.
1. Компьютермен жұмыс жасау
кезінде оқушылардың
шығармашылық қабілеттері
артады.
2. Графикалық файлдармен
жұмыс істеуге машықтанды.
3. Алған білімдерін практика
жүзінде қолдана алады.
Диалогты оқыту
«Миғашабуыл»
әдісі
«Ой қозғау»
Топтастыру
Критерийлер
бойынша
бағалау,
Бағалау
парағы,
суммативті
бағалау
2. Шатаева Камшат Ахановна Мұғалім портфолиосы
Тараз қаласы
2
Орташа мерзімді жоспарлау туралы жазба
Информатика пәнінен 8 сыныпта 03.03-28.03.2014 ж. аралығында «Компьютерлік графика» тарауы бойынша
орта мерзімді жоспар құрдым. Осыдан кейін тарауға мақсат қойдым. Мақсаты: «Компьютерлік графика туралы
ойларын дамытып, графиканың түрлерін cалыстырып, анықтап, редакторлары туралы білімдерін қалыптастыру».
Мақсатыма жету үшін тақырыпқа 3 міндет қойдым. Осы тарау бойынша 4 тақырыпты қамтыдым. Әр тақырыпқа
бағдарлама бойынша бір сағат берілген. Сабақта оқушылардың бойында білімді өз бетінше меңгеру, өз ойын
жеткізе білулерін, алған білімінің өмірмен ұштастыра білу қасиеттерін қалыптастыру мақсатында жеті модульдің
қамтылуын көздедім. Cондықтан төменде келтірілген стратегиялар мен тәсілдерді қолданамын: Топтастыру, «Миға
шабуыл», «Жигсо тәсілі», «Кластер тәсілі», «Венн диаграммасы». Алдымен топтастыру стратегиясын қолдану
арқылы оқушыларды топқа бөлемін, себебі, топтық жұмыс жасау арқылы оқушылар ынтымақтастыққа, бір бірімен
ақылдаса отырып шешім шығаруға дағдыланады. «Миға шабуыл» тәсілі арқылы ой толғаныс жасай отырып, жаңа
тақырыпқа бағыттаймын. «Жигсо» тәсілі арқылы компьютерлік графика ұғымын, оның түрлерін, қолдану
аймақтары жайлы мағлұматты жүйелі түрдеигерулеріне ықпал етемін. «Кластер» тәсілі арқылы ойларынқорытады.
«Венн диаграммасы» арқылы графика түрлерінің айырмашылықтарын ажырата отырып, ерекшеліктерін терең
түсінеді. Жаңа бағдарламаға сәйкес, формативті бағалаудың түрлерін, «Бағдаршам», «Бессаусақ», «Басбармақ»,
стикер арқылы және суммативті бағалауды, кері байланыс «Екі жұлдыз, бір тілек» және т.б. түрлерін қолдануды
жоспарладым.
Жоспарымды құру кезінде мынадай қиындықтарға ұшырадым: Жаңа әдіс тәсілдерді көп қолданса
уақыттың жетпеуі, яғни әдіс тәсілдерді бір жүйеге келтіру. Сондықтан уақытты тиімді пайдалану үшін,
оқушылардың сол сабақты терең игеруіне көмектесетін тәсілдерді алуды көздедім.
Орташа мерзімді жоспардың тиімділігі: Жаңа үлгідегі құрылған жоспардың тиімділігі - оқушылардың
барлығы бір біріне көмектесе отырып, өздерін әділ бағалайды, көшбасшылық қасиеттері оянады.
Сонымен, осы тараудың тақырыптарын оқыту нәтижесінде оқушылар мәтінді өз бетінше талдап, түсінеді,
қызығушылығы артады, алған мәліметтерді өмірмен байланыстыра алады, тақырып бойынша алған жаңа білімдері
жүйеленеді, өз өздерін, бір-бірін әділ бағалай алады деп тұжырымдадым.