Presentació d'una seqüència didàctica de la unitat 1 del bàsic 2 del llibre Passos 1. Màster d'Ensenyament de Català per a l'Acolliment Lingüístic. Universitat Autònoma de Barcelona. Març de 2012.
1. Bàsic 2 – Passos 1 – Unitat 1
Seqüència didàctica de tota la unitat
Màster d’Ensenyament de Català per a l’Acolliment Lingüístic
Sergi Cercós Vilademunt
Universitat Autònoma de Barcelona
Març de 2012
2. Sessió 1
Objectius de la sessió:
3. Conèixer el grup i que l’alumnat conegui els companys;
4. Establir els objectius del curs;
5. Fer que tothom se senti respectat i acollit;
6. Crear un clima confortable a l’aula;
7. Desenvolupar la sessió de manera dinàmica i distesa;
8. Començar la unitat 1 del llibre.
3. Sessió 1
Activitat 1 – Presentació Benvingut/uda al B2
Objectius de l’activitat:
3. Presentar el curs
4. Acollir l’alumnat
5. Cohesionar el grup
6. Crear un clima distès
7. Repassar alguns continguts del bàsic 1
8. Detectar coneixements previs dels alumnes nous
4. Sessió 1
Activitat 1 – Presentació Benvingut/uda al B2
Salutació inicial del professor:
1. Ibedi hera intemu Sergi. Intemu català. Nya mu Granollers. Wulo kan
womu català. Per a l’alumnat parlant de jahanka/ diakhanké.
2. Bună ziua, eu sunt Sergi şi am catalană. Eu locuiesc în Granollers şi
limba mea este catalană. Per a l’alumnat parlant de romanès.
3. Ciao, sono Sergi e sono catalano. Io vivo in Granollers e la mia lingua
è il catalano. Per a l’alumnat parlant d’italià.
4. Salut! Je suis Sergi et je suis catalan. J'habite à Granollers et ma
langue est le catalan. Per a l’alumnat parlant de francès.
5. Hola! Soy Sergi y soy catalán. Vivo en Granollers y mi lengua es el
catalán. Per a l’alumnat parlant d’espanyol.
Hola, sóc el Sergi i sóc català. Visc a Granollers i la meva llengua és el
català.
5. Sessió 1
Activitat 1 – Presentació Benvingut/uda al B2
La presentació multilingüe per part del professor té un efecte molt
positiu entre l’alumnat, que no se l’espera.
En aquest cas, vaig obtenir la informació sobre la salutació en diferents
llengües a partir d’una tasca a l’inici del bàsic 1, en què l’alumnat,
agrupat per llengües, es convertia en professor de la unitat 1 del
bàsic 1 per a la resta del grup classe, però del seu idioma. Un dels
avantatges d’aquesta activitat és que la llengua de referència és el
català, atès que els exponents concrets comuns són en català.
6. Sessió 1
Activitat 1 – Presentació Benvingut/uda al B2
Les taules estan disposades en forma de mitja lluna. El profesor
divideix mentalment el grup en dues meitats: una meitat serà el grup
vermell i l’altra serà el grup blau.
El professor ha preparat parells de números complexos: 2354 - 2354,
6981- 6981 i els ha separat per colors. Reparteix tots els blaus a la
banda blava i tots els vermells a la banda vermella.
A continuació, els alumnes han de memoritzar el seu número (ja
coneixen els número del bàsic 1) i deixar-lo girat damunt la taula.
Tot seguit han d’aixecar-se, moure’s per l’aula buscant el seu company:
Quin número tens? / Tens el ...?
7. Sessió 1
Activitat 1 – Presentació Benvingut/uda al B2
Quan troben la seva parella, han de preguntar-li el nom, d’on és, on viu i
quina és la llengua. Tenen una petita graella de suport per anotar les
dades i una etiqueta adhesiva per escriure-hi el nom del company.
Quan tenen aquesta informació, han de tornar a la seva taula i quedar-
se drets a davant. Amb això es forma una rotllana que contribueix a
l’empatia, sense obstacles físics entre els alumnes.
A continuació el professor llança una pilota -de colors vius i tova- a un
alumne a l’atzar. El que la rep, ha de presentar la seva parella:
Aquest és en/el/l’/la... És de... I viu a ... .La seva llengua és el ... .
L’alumna que ha presentat s’adreça al seu company, li enganxa
l’adhesiu al pit i li diu: Benvingut / Benvinguda al B2!
El professor va anotant els noms a la pissarra.
8. Sessió 1
Activitat 1 – Presentació Benvingut/uda al B2
L’alumne que ha estat presentat, llança la pilota a l’alumne/a que vulgui
–i que no hagi rebut encara la pilota-. Aquest ha de presentar el seu
company/a, enganxar-li l’etiqueta i donar-li la benvinguda.
Es repeteix el procés amb tots els alumnes. El profesor va anotant tots
els noms a la pissarra per fer l’activitat següent.
La finalitat d’aquesta tasca és afeblir la timidesa, cohesionar el grup i
introduir l’alumnat a un tipus de pràctiques dinàmiques que seran
molt freqüents al llarg del curs. Considero que bellugar-se per l’aula,
que els alumnes s’acostumin a treballar en grup sempre amb
companys diferents i que es coneguin pel nom és fonamental. D’altra
banda, amb aquesta activitat treballen exponents que del bàsic 1: les
presentacions, els números i l’alfabet (els alumnes amb noms
complicats han de lletrejar-lo).
9. Sessió 1
Activitat 1 – Presentació Benvingut/uda al B2
La valoració d’aquesta activitat va ser molt positiva. Es van assolir els
objectius marcats i va resultar molt divertida.
Cal millorar el control del temps, però, perquè ens vam allargar una
mica massa.
Amb tot, la tornaria a fer.
Aquesta activitat substitueix l’activitat 1 del llibre (p. 80)
10. Sessió 1
Activitat 2 – Què feia aquell any?
Agrupem de 4 en 4 els noms que hem anat apuntant la pissarra durant
l’activitat anterior i formem grups, que s’asseuen plegats.
El professor fa un parèntesi i introdueix el mecanisme de conjugació de
l’imperfet d’indicatiu dels verbs regulars. Deixa els models apuntats a
la pissarra.
El professor reparteix una cartolina i etiquetes. Dóna a partir d’un
exemple-model: escriu dos anys a la pissarra, que són dos anys
significatius per a ell, i explica als alumnes què feia aquells aquells
anys.
Asseguts per grups, cada membre ha de pensar dos anys importants de
la seva vida, escriure’ls a l’etiqueta i enganxar-los per ordre
cronològic.
.
11. Sessió 1
Activitat 2 – Què feia aquell any?
Cada membre ha d’explicar a la resta del grup què feia aquells anys.
El professor va passant per les taules i dóna suport als alumnes. Els
dóna eines perquè interactuïn en català –tot i que la tendència és a
fer-ho en castellà quan el professor se’n va.
Com que el grup classe és molt nombrós, cada grup negocia un
portaveu, que explicarà els seus anys. D’aquesta manera, hi ha 7
exposicions.
12. Sessió 1
Activitat 2 – Què feia aquell any?
La valoració d’aquesta activitat va ser força positiva, tot i que es va
allargar excessivament i només vam tenir temps de fer una
exposició. No vam tenir temps de fer l’activitat dinamitzadora final: la
cançó Corren del grup Gossos, que estem assajant per a la festa de
final de curs.
Aquesta activitat substitueix l’activitat 2 del llibre (p. 82), basada en
fotografies antigues que ha de portar l’alumnat.Vaig considerar que,
logísticament, era molt complicat i que, a més, des del punt de vista
emocional, podia ser contraproduent: hi ha alumnes que estan
tramitant el reagrupament familiar però els resulta molt complicat.
D’altra banda, molt alumnes no es poden comprar el llibre i treballar
sense és un avantatge.
13. Sessió 2
Objectius de la sessió:
• Que l’alumnat sigui capaç d’explicar situacions duratives relatives al
seu passat;
• Sistematitzar l’ús analògic de l’imperfet d’indicatiu dels verbs
regulars;
• Introduir l’imperfet d’indicatiu d’alguns verbs irregulars.
14. Sessió 2
Activitat 1 – Comprensió lectora i expressió oral
Per treballar la comprensió lectora, l’expressió oral i el vocabulari de les
descripcions físiques i de caràcter, fem la lectura en veu alta del text
de la pàgina 82. El professor divideix la classe en dos grups.
Durant la lectura dels textos, un grup ha de fixar-se en les preguntes
Com era abans i com és ara? L’altre grup ha de fixar-se en les
preguntes què feia i què li agradava?
El professor llegeix els textos una vegada. A continuació, els alumnes
comencen a llegir els fragments. A cada signe de puntuació, continua
l’alumne següent (aquesta pràctica de lectura la vam fer a classe
amb la Montserrat Vilà).
Al final, fem una posada en comú de cada grup. Anem apuntant els
exponents a la pissarra.
15. Sessió 2
Activitat 1 – Comprensió lectora i expressió oral
La valoració d’aquesta activitat va ser molt positiva.
La lectura en veu alta seguint aquest mètode és molt àgil i garanteix que
tothom llegeixi. Llegir en veu alta és una manera excel·lent de
treballar l’expressió i la comprensió orals. D’altra banda, ofereix
seguretat a l’alumnat, atès que tenen un suport molt sòlid.
La intenció d’aquesta activitat era fixar, per repetició, les estructures
necessàries perquè cada alumne pogués fer una intervenció a la
tasca següent.
17. Sessió 2
Activitat 2 – Quan jo tenia 6 anys…
A partir de la fotografia, el professor dóna el seu propi model.
En aquesta foto tenia 6 anys. Vivia a Barcelona, amb la meva germana,
l’Helga, i els meus pares, l’Antoni i la Maria Dolors. Tenia els cabells
llargs i arrissats. Ara els porto curts. M’agradava molt jugar amb la
meva germana. Ara ens veiem molt poc. Ella viu a Gironella amb en
Miquel, el seu marit, i la seva filla, la Joana.
18. Sessió 2
Activitat 2 – Quan jo tenia 6 anys…
El professor recorda la conjugació de l’imperfet d’indicatiu dels vebrs
regulars i la dels verbs irregulars que puguin sortir: ser, tenir, viure,
estar i anar.
El professor demana a cada alumne que recordi els dos anys importants
de la seva vida de l’exercici de la sessió anterior. Els reparteix una
graella de suport.
A partir del model del professor i el del llibre, els alumnes han de
preparar-se una intervenció explicant què feien aquells dos anys. Si
hi aporten algun exponent nou, que no ha sortit als models, el
professor l’aprofita.
Treballen individualment i al final 5 alumnes fan una posada en comú.
20. Sessió 2
Activitat 2 – Quan jo tenia 6 anys…
A casa, han de fer un petit text a partir de la graella explicant tots dos
anys i entregar-lo el dia següent. Aquest exercici serà una nota
d’expressió escrita de l’avaluació continuada. Els alumnes ho saben.
La valoració d’aquesta activitat va ser positiva.
Les intervencions, però, es van allargar molt. L’alternença de persones
verbals (2a del singular a la graella / 1a del singular durant la
intervenció) va funcionar força bé, tot i que el professor ho havia
explicitat.
21. Sessió 3
Objectius de la sessió:
Practicar oralment els exponents que hem treballat durant aquesta
unitat.
Fer una tasca globalitzadora que inclogui els continguts de la unitat.
22. Sessió 3
Activitat 1 – Comprensió oral
Treballem els àudios de la pàgina 85 i 87 del llibre. Revisem la graella
de respostes abans d’escoltar el primer àudio.
L’escoltem 3 vegades.
Posem les respostes en comú. La graella amb les respostes correctes
queda dibuixada a la pissarra.
23. Sessió 3
Activitat 2 – Tasca final
Aquesta tasca és una activitat globalitzadora. Els alumnes treballen a
partir de la graella de suport de la pàgina 221.
Per fer aquesta tasca cal formar trios. Per fer-los, el professor reparteix
a cada alumne un número (ha fet 3 seqüències amb numéros de l’1
al 7). Els alumnes han d’aixecar-se, buscar els seus altres dos
companys i seure junts. Són 30 alumnes, per tant un trio no podrà
ser i treballarà com una parella.
Cada trio omple la graella amb la informació dels seus companys.
Es fa una roda d’intervencions a partir de la llista d’assistència per ordre
invers. Els alumnes no saben mai qui serà el següent i això ajuda a
mantenir l’atenció.
25. Sessió 2
Activitat 2 – Tasca final
La valoració d’aquesta activitat va ser positiva.
Vam incidir molt en el canvi de persona verbal: la graella formula les
preguntes en segona persona del singular i cal fer la intervenció en
primera persona: On vivies? Jo vivia a...- Com eres? Jo era...
Aquesta tasca era avaluativa: en sortia una nota d’expressió oral per a
l’avaluació de continuada.
La intervenció oral va ser força llarga, però els resultats van ser molt
acceptables.