SlideShare a Scribd company logo
1 of 3
Сүйіндікова Назгүл Тоғанбайқызы 
Ақмола облысы ,Целиноград ауданы, 
Шұбар ауылы,№37 негізгі мектеп 
Бастауыш сынып мұғалімі 
Әдебиеттік оқу 3-сынып 
Сабақтың тақырыбы: В.Сухомлинский.Нағыз адам. 
Сабақтың мақсаты: 
Білімділік:оқуға қызығушылығын ояту,түсініп оқу,жүйелі баяндауға,өз 
ойын,пікірін ашық жеткізе білуге үйрету, «Нағыз адам» мәтінінің мазмұнын 
ашу. 
Дамытушылық:оқушылардың сын тұрғысынан ойлау қабілетін,тіл байлығын 
дамыту. 
Тәрбиелік:оқушыларды бірлесіп жұмыс істей білуге,өзара сыйласуға,өз 
бойына адамгершілік құндылықтарды қалыптастыра білуге тәрбиелеу. 
Сабақтың түрі: дамытпалы сабақ 
Сабақтың типі: жаңа материалды меңгерту. 
Сабақта қолданылатын әдіс:ой қозғау,жетекші сұрақтар, «Дөңгелек 
үстел»әдісі, хат жазу. 
Көрнекілігі:слайд. 
Сабақтың барысы: І Ұйымдастыру кезеңі. 
Балалар қазір біз топқа бөлінеміз. Олүшін нөмір таңдап алуларың 
керек.Алған нөмір бойынша топқа бөлінеміз. 
1 топ. 2 топ. 3 топ. 
Оқушылардың назарын сабаққа аудару. 
ІІ. Психологиялық дайындық. 
Балалар –гүлім менің 
Балалар- күйім менің 
Балалаар нұр сыйлайтын
Бүгінгі күнім менің-дей отырып,балалар сендерді өзіме қуат алатын шуақты 
күндерге теңеймін.!Өздеріңе мынадай шуақты күн төсбелгісін сыйлаймын. 
ІІІ. Қызығушылықты ояту. 
«Дөңгелек үстел»әдісі бойынша. 
«Нағыз адам»деп қандай адамды айтамыз? 
Әр топқа қағаз беріледі,сол қағазға өз ойларын 1 сөйлем немесе сөз тіркесін 
жазады.Осылайша дөңгелек жасап, келесі оқушыға береді. 
Топ арасынан 1 оқушы шығып оқиды. 
(Оқушылардың ойларын жинақталып, талданады) 
IV. Мағынаны тану. 
Бүгін біз В.Сухомлинскийдің «Нағыз адам» шығармасымен танысамыз. 
а) В.Сухомлинский туралы мәлімет. 
Василий Сухомлинский 1918 жылы,28 қыркүйекте Херсон 
губернасы,Александр уезінде дүниеге келген.Қарапайым отбасында 
тәрбиеленген.Ол Палтава педагогикалық институтын 1936 жылы бітіріп, орта 
мектептерде мұғалім болған.В.Сухомлинский –педагог.Оның «Ұлыма хат», 
«Ата-аналар педагогикасы» т.б. шығармалары бар. 
ә) Топ бойынша мәтіннің 3 бөлігі , 3 топқа беріледі. Әр топта оқушылар 
жекелей іштей оқып шығып, топ ішінде мәтіннің мазмұнын ашу. Топ 
арсында 1 оқушы шығып мазмұнын айтады. 
б) Сөздік жұмысы. 
Қуаң дала-шөл,шөлейтті,ылғал тапшы дала. 
в)Сергіту сәті 
г) 1 топ- «Сыйлассаң, сыйымды боларсың» мақал-мәтеліндегі негізгі ойды 
анықта.
2 топ- «Атаның баласы болма,адамның баласы бол» Абай атамыздың нақыл 
сөзінің мағынасын аш. 
3 топ – Құдыққа келген үшінші адамды екінші адаммен салыстыр.Венн 
диаграммасын құру. 
V.Ой қозғау. 
Әр топ берілген мәтіндегі 1,2,3 адамдарға хат жазады. 
1 топ-1 құдық басына келген адамға. 
2 топ-2 адамға. 
3 топ- 3 адамға. 
Үйге тапсырма. «Мен нағыз адаммын» тақырыбында эссе жазу. 
Бағалау.

More Related Content

What's hot (20)

Saererreeeeeeeeeeeeee
SaererreeeeeeeeeeeeeeSaererreeeeeeeeeeeeee
Saererreeeeeeeeeeeeee
 
Mugalf
MugalfMugalf
Mugalf
 
Hjg
HjgHjg
Hjg
 
112укцукукыы
112укцукукыы112укцукукыы
112укцукукыы
 
2046dsfsdfd
2046dsfsdfd2046dsfsdfd
2046dsfsdfd
 
621а
621а621а
621а
 
113сыввыавыавы
113сыввыавыавы113сыввыавыавы
113сыввыавыавы
 
256м
256м256м
256м
 
сссссс
сссссссссссс
сссссс
 
Сәкен Сейфуллин
Сәкен СейфуллинСәкен Сейфуллин
Сәкен Сейфуллин
 
5 45
 5 45 5 45
5 45
 
ыыыыы
ыыыыыыыыыы
ыыыыы
 
666
666666
666
 
Df(2)fd
Df(2)fdDf(2)fd
Df(2)fd
 
7878fd
7878fd7878fd
7878fd
 
777dffefe
777dffefe777dffefe
777dffefe
 
Ахмет Әуезов. «Жас Мұхтар»
Ахмет Әуезов. «Жас Мұхтар»Ахмет Әуезов. «Жас Мұхтар»
Ахмет Әуезов. «Жас Мұхтар»
 
999кукеуе
999кукеуе999кукеуе
999кукеуе
 
5555858gf
5555858gf5555858gf
5555858gf
 
2222
22222222
2222
 

Viewers also liked (17)

7кл презентация урока5
7кл презентация урока57кл презентация урока5
7кл презентация урока5
 
презентация Microsoft power pointy
презентация Microsoft power pointyпрезентация Microsoft power pointy
презентация Microsoft power pointy
 
00k
00k00k
00k
 
шығару нурсаулео
шығару нурсаулеошығару нурсаулео
шығару нурсаулео
 
d Tyutu1)
d  Tyutu1)d  Tyutu1)
d Tyutu1)
 
22
2222
22
 
001
001001
001
 
70
7070
70
 
21 jy
21  jy21  jy
21 jy
 
730 samopoz785
730 samopoz785730 samopoz785
730 samopoz785
 
Kitfdу
KitfdуKitfdу
Kitfdу
 
3 сынып fқалалық ашық шығару
3 сынып fқалалық ашық шығару3 сынып fқалалық ашық шығару
3 сынып fқалалық ашық шығару
 
7класс местоимение кубжанова салтан абиловна8
7класс местоимение кубжанова салтан абиловна87класс местоимение кубжанова салтан абиловна8
7класс местоимение кубжанова салтан абиловна8
 
Matemfd
MatemfdMatemfd
Matemfd
 
788l
788l788l
788l
 
Karakylova aysylu-zhanyya-zhanye(sjat)e
Karakylova aysylu-zhanyya-zhanye(sjat)eKarakylova aysylu-zhanyya-zhanye(sjat)e
Karakylova aysylu-zhanyya-zhanye(sjat)e
 
888j
888j888j
888j
 

Similar to 88

абай қ қмж
абай қ қмжабай қ қмж
абай қ қмжoquzaman
 
жумашева салкен култаевна
жумашева салкен култаевнажумашева салкен култаевна
жумашева салкен култаевнаoquzaman
 
доклад класс (автосохраненный)
доклад   класс (автосохраненный)доклад   класс (автосохраненный)
доклад класс (автосохраненный)oquzaman
 
гүлмира шығаруп
гүлмира шығарупгүлмира шығаруп
гүлмира шығарупNurlan Abilhanov
 
қадыр мырза әлі
қадыр  мырза әлі қадыр  мырза әлі
қадыр мырза әлі oquzaman
 
м. қабанбай. сурет салғым келмейді
м. қабанбай. сурет салғым келмейдім. қабанбай. сурет салғым келмейді
м. қабанбай. сурет салғым келмейдіNurlan Abilhanov
 

Similar to 88 (20)

абай қ қмж
абай қ қмжабай қ қмж
абай қ қмж
 
өзін өзі тану ашық сабақ
өзін өзі тану ашық сабақөзін өзі тану ашық сабақ
өзін өзі тану ашық сабақ
 
пав
павпав
пав
 
жумашева салкен култаевна
жумашева салкен култаевнажумашева салкен култаевна
жумашева салкен култаевна
 
7877
78777877
7877
 
өзін өзі тану ашық сабақ
өзін өзі тану ашық сабақөзін өзі тану ашық сабақ
өзін өзі тану ашық сабақ
 
коктем
коктемкоктем
коктем
 
йййй
йййййййй
йййй
 
доклад класс (автосохраненный)
доклад   класс (автосохраненный)доклад   класс (автосохраненный)
доклад класс (автосохраненный)
 
963fd
963fd963fd
963fd
 
21wewew
21wewew21wewew
21wewew
 
16424rtrtrtrt
16424rtrtrtrt16424rtrtrtrt
16424rtrtrtrt
 
гүлмира шығаруп
гүлмира шығарупгүлмира шығаруп
гүлмира шығаруп
 
лLеsson study м -__ал¦мн¦__ к__с¦би __рлеу жолы¬
лLеsson study  м -__ал¦мн¦__ к__с¦би __рлеу жолы¬лLеsson study  м -__ал¦мн¦__ к__с¦би __рлеу жолы¬
лLеsson study м -__ал¦мн¦__ к__с¦би __рлеу жолы¬
 
S12
S12S12
S12
 
қадыр мырза әлі
қадыр  мырза әлі қадыр  мырза әлі
қадыр мырза әлі
 
қадыр мырза әлі
қадыр  мырза әлі қадыр  мырза әлі
қадыр мырза әлі
 
м. қабанбай. сурет салғым келмейді
м. қабанбай. сурет салғым келмейдім. қабанбай. сурет салғым келмейді
м. қабанбай. сурет салғым келмейді
 
жақсылық жасай білейік
жақсылық жасай білейікжақсылық жасай білейік
жақсылық жасай білейік
 
адам бойындағы қасиеттері
адам бойындағы қасиеттеріадам бойындағы қасиеттері
адам бойындағы қасиеттері
 

More from Nurlan Abilhanov

Ауданды өлшеу. Квадрат дециметр және квадрат метрБ. Алманов атындағы орта мек...
Ауданды өлшеу. Квадрат дециметр және квадрат метрБ. Алманов атындағы орта мек...Ауданды өлшеу. Квадрат дециметр және квадрат метрБ. Алманов атындағы орта мек...
Ауданды өлшеу. Квадрат дециметр және квадрат метрБ. Алманов атындағы орта мек...Nurlan Abilhanov
 
микропланирование1
микропланирование1микропланирование1
микропланирование1Nurlan Abilhanov
 
письмо культура одежды
письмо культура одеждыписьмо культура одежды
письмо культура одеждыNurlan Abilhanov
 
жыл мезгілі көктем
жыл мезгілі көктемжыл мезгілі көктем
жыл мезгілі көктемNurlan Abilhanov
 
Едендік жабындармен жұмыс істеу
Едендік жабындармен жұмыс істеуЕдендік жабындармен жұмыс істеу
Едендік жабындармен жұмыс істеуNurlan Abilhanov
 
Абишева Гульназ Балтабаевна
Абишева Гульназ БалтабаевнаАбишева Гульназ Балтабаевна
Абишева Гульназ БалтабаевнаNurlan Abilhanov
 
ұлыстың ұлы күніі тәр сағ
ұлыстың ұлы күніі тәр сағұлыстың ұлы күніі тәр сағ
ұлыстың ұлы күніі тәр сағNurlan Abilhanov
 
бастауыш құстар
бастауыш құстарбастауыш құстар
бастауыш құстарNurlan Abilhanov
 
Арифметикалық прогрессия
Арифметикалық прогрессияАрифметикалық прогрессия
Арифметикалық прогрессияNurlan Abilhanov
 
тараз қал тараз қаласы тараз қаласы
тараз қал тараз қаласы тараз қаласытараз қал тараз қаласы тараз қаласы
тараз қал тараз қаласы тараз қаласыNurlan Abilhanov
 
Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.
Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.
Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.Nurlan Abilhanov
 
787878787878 rgre evrgrt ertert
787878787878 rgre evrgrt ertert787878787878 rgre evrgrt ertert
787878787878 rgre evrgrt ertertNurlan Abilhanov
 
84684fddddddddddd545 j k jk k jkh
84684fddddddddddd545 j k  jk k jkh  84684fddddddddddd545 j k  jk k jkh
84684fddddddddddd545 j k jk k jkh Nurlan Abilhanov
 
ана тілі. сиыр (ашық сабақ)
ана тілі. сиыр (ашық сабақ)ана тілі. сиыр (ашық сабақ)
ана тілі. сиыр (ашық сабақ)Nurlan Abilhanov
 
“Қысқы ойындар” Омоним
“Қысқы ойындар” Омоним“Қысқы ойындар” Омоним
“Қысқы ойындар” ОмонимNurlan Abilhanov
 
The first President of Kazakhstan
The first President of KazakhstanThe first President of Kazakhstan
The first President of KazakhstanNurlan Abilhanov
 
«Қысқы ойындар» Омонимдер
«Қысқы ойындар» Омонимдер«Қысқы ойындар» Омонимдер
«Қысқы ойындар» ОмонимдерNurlan Abilhanov
 
Сабақтың тақырыбы: Сүт және сүт өнімдері
Сабақтың тақырыбы:  Сүт және сүт  өнімдеріСабақтың тақырыбы:  Сүт және сүт  өнімдері
Сабақтың тақырыбы: Сүт және сүт өнімдеріNurlan Abilhanov
 

More from Nurlan Abilhanov (20)

Ауданды өлшеу. Квадрат дециметр және квадрат метрБ. Алманов атындағы орта мек...
Ауданды өлшеу. Квадрат дециметр және квадрат метрБ. Алманов атындағы орта мек...Ауданды өлшеу. Квадрат дециметр және квадрат метрБ. Алманов атындағы орта мек...
Ауданды өлшеу. Квадрат дециметр және квадрат метрБ. Алманов атындағы орта мек...
 
микропланирование1
микропланирование1микропланирование1
микропланирование1
 
письмо культура одежды
письмо культура одеждыписьмо культура одежды
письмо культура одежды
 
жыл мезгілі көктем
жыл мезгілі көктемжыл мезгілі көктем
жыл мезгілі көктем
 
Едендік жабындармен жұмыс істеу
Едендік жабындармен жұмыс істеуЕдендік жабындармен жұмыс істеу
Едендік жабындармен жұмыс істеу
 
Абишева Гульназ Балтабаевна
Абишева Гульназ БалтабаевнаАбишева Гульназ Балтабаевна
Абишева Гульназ Балтабаевна
 
ұлыстың ұлы күніі тәр сағ
ұлыстың ұлы күніі тәр сағұлыстың ұлы күніі тәр сағ
ұлыстың ұлы күніі тәр сағ
 
биология гул
биология гулбиология гул
биология гул
 
бастауыш құстар
бастауыш құстарбастауыш құстар
бастауыш құстар
 
Арифметикалық прогрессия
Арифметикалық прогрессияАрифметикалық прогрессия
Арифметикалық прогрессия
 
тараз қал тараз қаласы тараз қаласы
тараз қал тараз қаласы тараз қаласытараз қал тараз қаласы тараз қаласы
тараз қал тараз қаласы тараз қаласы
 
Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.
Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.
Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.
 
787878787878 rgre evrgrt ertert
787878787878 rgre evrgrt ertert787878787878 rgre evrgrt ertert
787878787878 rgre evrgrt ertert
 
84684fddddddddddd545 j k jk k jkh
84684fddddddddddd545 j k  jk k jkh  84684fddddddddddd545 j k  jk k jkh
84684fddddddddddd545 j k jk k jkh
 
ана тілі. сиыр (ашық сабақ)
ана тілі. сиыр (ашық сабақ)ана тілі. сиыр (ашық сабақ)
ана тілі. сиыр (ашық сабақ)
 
“Қысқы ойындар” Омоним
“Қысқы ойындар” Омоним“Қысқы ойындар” Омоним
“Қысқы ойындар” Омоним
 
The first President of Kazakhstan
The first President of KazakhstanThe first President of Kazakhstan
The first President of Kazakhstan
 
«Қысқы ойындар» Омонимдер
«Қысқы ойындар» Омонимдер«Қысқы ойындар» Омонимдер
«Қысқы ойындар» Омонимдер
 
8 сынып логика
8 сынып логика8 сынып логика
8 сынып логика
 
Сабақтың тақырыбы: Сүт және сүт өнімдері
Сабақтың тақырыбы:  Сүт және сүт  өнімдеріСабақтың тақырыбы:  Сүт және сүт  өнімдері
Сабақтың тақырыбы: Сүт және сүт өнімдері
 

88

  • 1. Сүйіндікова Назгүл Тоғанбайқызы Ақмола облысы ,Целиноград ауданы, Шұбар ауылы,№37 негізгі мектеп Бастауыш сынып мұғалімі Әдебиеттік оқу 3-сынып Сабақтың тақырыбы: В.Сухомлинский.Нағыз адам. Сабақтың мақсаты: Білімділік:оқуға қызығушылығын ояту,түсініп оқу,жүйелі баяндауға,өз ойын,пікірін ашық жеткізе білуге үйрету, «Нағыз адам» мәтінінің мазмұнын ашу. Дамытушылық:оқушылардың сын тұрғысынан ойлау қабілетін,тіл байлығын дамыту. Тәрбиелік:оқушыларды бірлесіп жұмыс істей білуге,өзара сыйласуға,өз бойына адамгершілік құндылықтарды қалыптастыра білуге тәрбиелеу. Сабақтың түрі: дамытпалы сабақ Сабақтың типі: жаңа материалды меңгерту. Сабақта қолданылатын әдіс:ой қозғау,жетекші сұрақтар, «Дөңгелек үстел»әдісі, хат жазу. Көрнекілігі:слайд. Сабақтың барысы: І Ұйымдастыру кезеңі. Балалар қазір біз топқа бөлінеміз. Олүшін нөмір таңдап алуларың керек.Алған нөмір бойынша топқа бөлінеміз. 1 топ. 2 топ. 3 топ. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. ІІ. Психологиялық дайындық. Балалар –гүлім менің Балалар- күйім менің Балалаар нұр сыйлайтын
  • 2. Бүгінгі күнім менің-дей отырып,балалар сендерді өзіме қуат алатын шуақты күндерге теңеймін.!Өздеріңе мынадай шуақты күн төсбелгісін сыйлаймын. ІІІ. Қызығушылықты ояту. «Дөңгелек үстел»әдісі бойынша. «Нағыз адам»деп қандай адамды айтамыз? Әр топқа қағаз беріледі,сол қағазға өз ойларын 1 сөйлем немесе сөз тіркесін жазады.Осылайша дөңгелек жасап, келесі оқушыға береді. Топ арасынан 1 оқушы шығып оқиды. (Оқушылардың ойларын жинақталып, талданады) IV. Мағынаны тану. Бүгін біз В.Сухомлинскийдің «Нағыз адам» шығармасымен танысамыз. а) В.Сухомлинский туралы мәлімет. Василий Сухомлинский 1918 жылы,28 қыркүйекте Херсон губернасы,Александр уезінде дүниеге келген.Қарапайым отбасында тәрбиеленген.Ол Палтава педагогикалық институтын 1936 жылы бітіріп, орта мектептерде мұғалім болған.В.Сухомлинский –педагог.Оның «Ұлыма хат», «Ата-аналар педагогикасы» т.б. шығармалары бар. ә) Топ бойынша мәтіннің 3 бөлігі , 3 топқа беріледі. Әр топта оқушылар жекелей іштей оқып шығып, топ ішінде мәтіннің мазмұнын ашу. Топ арсында 1 оқушы шығып мазмұнын айтады. б) Сөздік жұмысы. Қуаң дала-шөл,шөлейтті,ылғал тапшы дала. в)Сергіту сәті г) 1 топ- «Сыйлассаң, сыйымды боларсың» мақал-мәтеліндегі негізгі ойды анықта.
  • 3. 2 топ- «Атаның баласы болма,адамның баласы бол» Абай атамыздың нақыл сөзінің мағынасын аш. 3 топ – Құдыққа келген үшінші адамды екінші адаммен салыстыр.Венн диаграммасын құру. V.Ой қозғау. Әр топ берілген мәтіндегі 1,2,3 адамдарға хат жазады. 1 топ-1 құдық басына келген адамға. 2 топ-2 адамға. 3 топ- 3 адамға. Үйге тапсырма. «Мен нағыз адаммын» тақырыбында эссе жазу. Бағалау.