SlideShare a Scribd company logo

Reisa Haveri Sistemi i qarkullimit te gjakut shkolla "Albanet" klasa VII

L
lira kuca
1 of 13
Download to read offline
SISTEMI I QARKULLIMIT TE
GJAKUT
•Sistemi i qarkullimit te gjakut
perbehet nga zemra dhe enet e
gjakut, te cilat jane:arteriet , venat
dhe kapilaret. Funksioni kryesor
i sistemit të qarkullimit të gjakut
është furnizimi me gjak i të gjithë
organizmit.
ZEMRA
• ZEMRA ESHTE ORGANI KRYESOR I
QARKULLIMIT TE
GJAKUT.MBESHTILLET NGA NJE
CIPE E HOLLE QE QUHET
PERIKARD.AJO NDODHET NE
ZGAVREN MIDIS DY
MUSHKERIVE.ZEMRA NDAHET NE
KATER DHOMA: VESHI I MAJTE
DHE I DJATHTE,BARKUSHJA E
MAJTE DHE E DJATHTE.
Aorta
Arteria
Vena

Veshi i
djathte

Veshi i majte
Venat e
mushkerive

Barkushja e djathte
Barkushja e majte

Vena
ENET E GJAKUT JANE:
• ARTERIETtransportojne gjakun nga
zemra ne te gjite
organizmin.Gjaku qe
qarkullon ne arterie quhet
gjak arterial dhe eshte gjak
i pasur me oksigjen.
• VENAT-cojne
gjakun e papaster
perseri ne
zemer.Gjaku qe
qarkullon ne vena
eshte gjak venoz,gjak
i pasur me dioksid
karboni.
Ad

Recommended

More Related Content

What's hot

4 stinet e vitit
4 stinet e vitit4 stinet e vitit
4 stinet e vititAnisa Kreka
 
Sëmundjet e gjakut, të zemrës dhe të enëve të gjakut (Biologji)
Sëmundjet e gjakut, të zemrës dhe të enëve të gjakut (Biologji)Sëmundjet e gjakut, të zemrës dhe të enëve të gjakut (Biologji)
Sëmundjet e gjakut, të zemrës dhe të enëve të gjakut (Biologji)Fleurati
 
Zbatimet e elektricitetit ne jeten e perditshme dhe Aparatet matese te elektr...
Zbatimet e elektricitetit ne jeten e perditshme dhe Aparatet matese te elektr...Zbatimet e elektricitetit ne jeten e perditshme dhe Aparatet matese te elektr...
Zbatimet e elektricitetit ne jeten e perditshme dhe Aparatet matese te elektr...Edward Newgate
 
Ligjet e Njutonit
Ligjet e Njutonit Ligjet e Njutonit
Ligjet e Njutonit QlirimDubova
 
Filozofia gjate shekullit XVII
Filozofia gjate shekullit XVIIFilozofia gjate shekullit XVII
Filozofia gjate shekullit XVIIDenisa Caushi
 
Llojet e teksteve
Llojet e teksteveLlojet e teksteve
Llojet e tekstevesindi21
 
Frakturat
FrakturatFrakturat
FrakturatD. Sh
 
Projekt Matematike
Projekt MatematikeProjekt Matematike
Projekt MatematikeS Gashi
 
Fizika ne jeten e perditshme
Fizika ne jeten e perditshmeFizika ne jeten e perditshme
Fizika ne jeten e perditshmeAn An
 
Zbatimet e elektricitetit ne teknike dhe ne jeten e perditshme
Zbatimet e elektricitetit ne teknike dhe ne jeten e perditshme Zbatimet e elektricitetit ne teknike dhe ne jeten e perditshme
Zbatimet e elektricitetit ne teknike dhe ne jeten e perditshme ornela rama
 
Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti.
Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti.Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti.
Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti.enerisaloti
 
Valet
ValetValet
ValetAn An
 
Hekuri ,elementi kimik me vlere...
Hekuri ,elementi kimik me vlere...Hekuri ,elementi kimik me vlere...
Hekuri ,elementi kimik me vlere...Xhesiana Muka
 
Bisede Letrare (Katedralja e Parisit).pptx
Bisede Letrare (Katedralja e Parisit).pptxBisede Letrare (Katedralja e Parisit).pptx
Bisede Letrare (Katedralja e Parisit).pptxSalviAlmadhi2
 
PROJEKT: GJERGJ FISHTA DHE ” LAHUTA E MALCIS”
PROJEKT: GJERGJ FISHTA DHE ” LAHUTA E MALCIS” PROJEKT: GJERGJ FISHTA DHE ” LAHUTA E MALCIS”
PROJEKT: GJERGJ FISHTA DHE ” LAHUTA E MALCIS” #MesueseAurela Elezaj
 
Muskujt e trupit te njeriut
Muskujt e trupit te njeriutMuskujt e trupit te njeriut
Muskujt e trupit te njeriutXhesika Merko
 
Fizika dhe Sporti
Fizika dhe SportiFizika dhe Sporti
Fizika dhe SportiAdri Arapi
 
Valet elektomagnetike
Valet elektomagnetikeValet elektomagnetike
Valet elektomagnetikedionis dioni
 

What's hot (20)

4 stinet e vitit
4 stinet e vitit4 stinet e vitit
4 stinet e vitit
 
Sëmundjet e gjakut, të zemrës dhe të enëve të gjakut (Biologji)
Sëmundjet e gjakut, të zemrës dhe të enëve të gjakut (Biologji)Sëmundjet e gjakut, të zemrës dhe të enëve të gjakut (Biologji)
Sëmundjet e gjakut, të zemrës dhe të enëve të gjakut (Biologji)
 
Zbatimet e elektricitetit ne jeten e perditshme dhe Aparatet matese te elektr...
Zbatimet e elektricitetit ne jeten e perditshme dhe Aparatet matese te elektr...Zbatimet e elektricitetit ne jeten e perditshme dhe Aparatet matese te elektr...
Zbatimet e elektricitetit ne jeten e perditshme dhe Aparatet matese te elektr...
 
Ligjet e Njutonit
Ligjet e Njutonit Ligjet e Njutonit
Ligjet e Njutonit
 
Fusha Magnetike
Fusha MagnetikeFusha Magnetike
Fusha Magnetike
 
Filozofia gjate shekullit XVII
Filozofia gjate shekullit XVIIFilozofia gjate shekullit XVII
Filozofia gjate shekullit XVII
 
Llojet e teksteve
Llojet e teksteveLlojet e teksteve
Llojet e teksteve
 
Frakturat
FrakturatFrakturat
Frakturat
 
Projekt Matematike
Projekt MatematikeProjekt Matematike
Projekt Matematike
 
Fizika ne jeten e perditshme
Fizika ne jeten e perditshmeFizika ne jeten e perditshme
Fizika ne jeten e perditshme
 
Zbatimet e elektricitetit ne teknike dhe ne jeten e perditshme
Zbatimet e elektricitetit ne teknike dhe ne jeten e perditshme Zbatimet e elektricitetit ne teknike dhe ne jeten e perditshme
Zbatimet e elektricitetit ne teknike dhe ne jeten e perditshme
 
Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti.
Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti.Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti.
Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti.
 
Valet
ValetValet
Valet
 
Hekuri ,elementi kimik me vlere...
Hekuri ,elementi kimik me vlere...Hekuri ,elementi kimik me vlere...
Hekuri ,elementi kimik me vlere...
 
Bisede Letrare (Katedralja e Parisit).pptx
Bisede Letrare (Katedralja e Parisit).pptxBisede Letrare (Katedralja e Parisit).pptx
Bisede Letrare (Katedralja e Parisit).pptx
 
PROJEKT: GJERGJ FISHTA DHE ” LAHUTA E MALCIS”
PROJEKT: GJERGJ FISHTA DHE ” LAHUTA E MALCIS” PROJEKT: GJERGJ FISHTA DHE ” LAHUTA E MALCIS”
PROJEKT: GJERGJ FISHTA DHE ” LAHUTA E MALCIS”
 
Muskujt e trupit te njeriut
Muskujt e trupit te njeriutMuskujt e trupit te njeriut
Muskujt e trupit te njeriut
 
Fizika dhe Sporti
Fizika dhe SportiFizika dhe Sporti
Fizika dhe Sporti
 
Valet elektomagnetike
Valet elektomagnetikeValet elektomagnetike
Valet elektomagnetike
 
Energjia
EnergjiaEnergjia
Energjia
 

Viewers also liked

Sistemi i qarkullimit te gjakut Enxhi Nikolla shkolla"Albanet"klasa VII
 Sistemi i qarkullimit te gjakut Enxhi Nikolla shkolla"Albanet"klasa VII Sistemi i qarkullimit te gjakut Enxhi Nikolla shkolla"Albanet"klasa VII
Sistemi i qarkullimit te gjakut Enxhi Nikolla shkolla"Albanet"klasa VIIlira kuca
 
Projekt biologji sistemi i qarkullimit te gjakut
Projekt biologji sistemi i qarkullimit te gjakutProjekt biologji sistemi i qarkullimit te gjakut
Projekt biologji sistemi i qarkullimit te gjakutShkelzen Tarja
 
Projekt biologji: "Funksionet e Organeve te Njeriut "
Projekt biologji: "Funksionet e Organeve te Njeriut "Projekt biologji: "Funksionet e Organeve te Njeriut "
Projekt biologji: "Funksionet e Organeve te Njeriut "Denis Lezo
 
SISTEMI NERVOR
SISTEMI NERVORSISTEMI NERVOR
SISTEMI NERVORAdela Sota
 
Punim seminarik gjaku
Punim seminarik gjakuPunim seminarik gjaku
Punim seminarik gjakuArdian Hyseni
 
Projekt Biologji - Aparati i Frymekembimit frymekembimit
 Projekt Biologji - Aparati i Frymekembimit frymekembimit Projekt Biologji - Aparati i Frymekembimit frymekembimit
Projekt Biologji - Aparati i Frymekembimit frymekembimitMarinela Abedini
 
Frymëkëmbimi te njeriu Kei Ushe shkolla"Albanet"klasa VII
Frymëkëmbimi  te njeriu Kei Ushe shkolla"Albanet"klasa VIIFrymëkëmbimi  te njeriu Kei Ushe shkolla"Albanet"klasa VII
Frymëkëmbimi te njeriu Kei Ushe shkolla"Albanet"klasa VIIlira kuca
 
Kujdesi per zemren Livia Hoxha shkolla "Albanet" klasa VII
 Kujdesi per zemren Livia Hoxha shkolla "Albanet" klasa VII Kujdesi per zemren Livia Hoxha shkolla "Albanet" klasa VII
Kujdesi per zemren Livia Hoxha shkolla "Albanet" klasa VIIlira kuca
 
Joana Dervishaj sistemet qelizore shkolla"Albanet"klasa IX
Joana Dervishaj sistemet qelizore shkolla"Albanet"klasa IXJoana Dervishaj sistemet qelizore shkolla"Albanet"klasa IX
Joana Dervishaj sistemet qelizore shkolla"Albanet"klasa IXlira kuca
 
Xhoi Bega presentation1 shkolla"Albanet"klasa IX
Xhoi Bega presentation1 shkolla"Albanet"klasa IXXhoi Bega presentation1 shkolla"Albanet"klasa IX
Xhoi Bega presentation1 shkolla"Albanet"klasa IXlira kuca
 
Biologji - Frymemarrja
Biologji - FrymemarrjaBiologji - Frymemarrja
Biologji - FrymemarrjaErdi Dibra
 
Sistemi imun
Sistemi imun Sistemi imun
Sistemi imun MedShqip
 
Truri i njeriut ne teresi
Truri i njeriut ne teresiTruri i njeriut ne teresi
Truri i njeriut ne teresiSara Rama
 

Viewers also liked (20)

Sistemi i qarkullimit te gjakut Enxhi Nikolla shkolla"Albanet"klasa VII
 Sistemi i qarkullimit te gjakut Enxhi Nikolla shkolla"Albanet"klasa VII Sistemi i qarkullimit te gjakut Enxhi Nikolla shkolla"Albanet"klasa VII
Sistemi i qarkullimit te gjakut Enxhi Nikolla shkolla"Albanet"klasa VII
 
Projekt biologji sistemi i qarkullimit te gjakut
Projekt biologji sistemi i qarkullimit te gjakutProjekt biologji sistemi i qarkullimit te gjakut
Projekt biologji sistemi i qarkullimit te gjakut
 
ENET E GJAKUT...PROJEKT !!!
ENET E GJAKUT...PROJEKT !!!ENET E GJAKUT...PROJEKT !!!
ENET E GJAKUT...PROJEKT !!!
 
Projekt biologji: "Funksionet e Organeve te Njeriut "
Projekt biologji: "Funksionet e Organeve te Njeriut "Projekt biologji: "Funksionet e Organeve te Njeriut "
Projekt biologji: "Funksionet e Organeve te Njeriut "
 
SISTEMI NERVOR
SISTEMI NERVORSISTEMI NERVOR
SISTEMI NERVOR
 
Punim seminarik gjaku
Punim seminarik gjakuPunim seminarik gjaku
Punim seminarik gjaku
 
Gjaku
GjakuGjaku
Gjaku
 
Semundjet e gjakut
Semundjet e gjakutSemundjet e gjakut
Semundjet e gjakut
 
Projekt Biologji - Aparati i Frymekembimit frymekembimit
 Projekt Biologji - Aparati i Frymekembimit frymekembimit Projekt Biologji - Aparati i Frymekembimit frymekembimit
Projekt Biologji - Aparati i Frymekembimit frymekembimit
 
Biologji
BiologjiBiologji
Biologji
 
Ndertimi i trurit
Ndertimi i truritNdertimi i trurit
Ndertimi i trurit
 
Frymëkëmbimi te njeriu Kei Ushe shkolla"Albanet"klasa VII
Frymëkëmbimi  te njeriu Kei Ushe shkolla"Albanet"klasa VIIFrymëkëmbimi  te njeriu Kei Ushe shkolla"Albanet"klasa VII
Frymëkëmbimi te njeriu Kei Ushe shkolla"Albanet"klasa VII
 
Kujdesi per zemren Livia Hoxha shkolla "Albanet" klasa VII
 Kujdesi per zemren Livia Hoxha shkolla "Albanet" klasa VII Kujdesi per zemren Livia Hoxha shkolla "Albanet" klasa VII
Kujdesi per zemren Livia Hoxha shkolla "Albanet" klasa VII
 
Joana Dervishaj sistemet qelizore shkolla"Albanet"klasa IX
Joana Dervishaj sistemet qelizore shkolla"Albanet"klasa IXJoana Dervishaj sistemet qelizore shkolla"Albanet"klasa IX
Joana Dervishaj sistemet qelizore shkolla"Albanet"klasa IX
 
Sistemi limbik dhe menyra se si funksionon
Sistemi limbik dhe menyra se si funksiononSistemi limbik dhe menyra se si funksionon
Sistemi limbik dhe menyra se si funksionon
 
Xhoi Bega presentation1 shkolla"Albanet"klasa IX
Xhoi Bega presentation1 shkolla"Albanet"klasa IXXhoi Bega presentation1 shkolla"Albanet"klasa IX
Xhoi Bega presentation1 shkolla"Albanet"klasa IX
 
Sistemi Nervor
Sistemi NervorSistemi Nervor
Sistemi Nervor
 
Biologji - Frymemarrja
Biologji - FrymemarrjaBiologji - Frymemarrja
Biologji - Frymemarrja
 
Sistemi imun
Sistemi imun Sistemi imun
Sistemi imun
 
Truri i njeriut ne teresi
Truri i njeriut ne teresiTruri i njeriut ne teresi
Truri i njeriut ne teresi
 

Similar to Reisa Haveri Sistemi i qarkullimit te gjakut shkolla "Albanet" klasa VII

tretesirat-intravenoze-fiziologjike-dhe-roli-i-tyre-
 tretesirat-intravenoze-fiziologjike-dhe-roli-i-tyre- tretesirat-intravenoze-fiziologjike-dhe-roli-i-tyre-
tretesirat-intravenoze-fiziologjike-dhe-roli-i-tyre-axheta axheta
 
Projekt biologji
Projekt biologjiProjekt biologji
Projekt biologjiUeda Rrukaj
 
Infarkti i miokardit
Infarkti i miokarditInfarkti i miokardit
Infarkti i miokarditMentor Toli
 

Similar to Reisa Haveri Sistemi i qarkullimit te gjakut shkolla "Albanet" klasa VII (6)

Presentation1
Presentation1 Presentation1
Presentation1
 
Index
IndexIndex
Index
 
tretesirat-intravenoze-fiziologjike-dhe-roli-i-tyre-
 tretesirat-intravenoze-fiziologjike-dhe-roli-i-tyre- tretesirat-intravenoze-fiziologjike-dhe-roli-i-tyre-
tretesirat-intravenoze-fiziologjike-dhe-roli-i-tyre-
 
Projekt biologji
Projekt biologjiProjekt biologji
Projekt biologji
 
Qarkullimi
QarkullimiQarkullimi
Qarkullimi
 
Infarkti i miokardit
Infarkti i miokarditInfarkti i miokardit
Infarkti i miokardit
 

More from lira kuca

Nadia Dalla Qyteterimi i hershem ne Mesopotami
Nadia Dalla Qyteterimi i hershem ne MesopotamiNadia Dalla Qyteterimi i hershem ne Mesopotami
Nadia Dalla Qyteterimi i hershem ne Mesopotamilira kuca
 
Genti Haveri test semestral histori
Genti Haveri test semestral historiGenti Haveri test semestral histori
Genti Haveri test semestral historilira kuca
 
Favio Vreka Athina dhe Sparta
Favio Vreka Athina dhe Sparta Favio Vreka Athina dhe Sparta
Favio Vreka Athina dhe Sparta lira kuca
 
Fjona Hysi klasa VI
Fjona Hysi klasa VIFjona Hysi klasa VI
Fjona Hysi klasa VIlira kuca
 
Roma sundimtare e Italise Klaus Tanku klasa VI
Roma sundimtare e Italise Klaus Tanku klasa VIRoma sundimtare e Italise Klaus Tanku klasa VI
Roma sundimtare e Italise Klaus Tanku klasa VIlira kuca
 
Aldo Elmazi Kultura dhe arti ne vitet 1920 1930
Aldo Elmazi Kultura dhe arti ne vitet 1920 1930Aldo Elmazi Kultura dhe arti ne vitet 1920 1930
Aldo Elmazi Kultura dhe arti ne vitet 1920 1930lira kuca
 
Elena Bita Politika antisemite ne Europe
Elena Bita Politika antisemite ne EuropeElena Bita Politika antisemite ne Europe
Elena Bita Politika antisemite ne Europelira kuca
 
Pamela Tanku Diktatura komuniste ne Rusi
Pamela Tanku Diktatura komuniste ne RusiPamela Tanku Diktatura komuniste ne Rusi
Pamela Tanku Diktatura komuniste ne Rusilira kuca
 
Krijimi i SHBA Erlisa Kulla
Krijimi i SHBA Erlisa KullaKrijimi i SHBA Erlisa Kulla
Krijimi i SHBA Erlisa Kullalira kuca
 
Krijimi i SHBA Erlisa Kulla
Krijimi i SHBA Erlisa KullaKrijimi i SHBA Erlisa Kulla
Krijimi i SHBA Erlisa Kullalira kuca
 
Kei Xhixhabesi
Kei XhixhabesiKei Xhixhabesi
Kei Xhixhabesilira kuca
 
Arkelino Hila
 Arkelino Hila Arkelino Hila
Arkelino Hila lira kuca
 
Arjola Mullai Napoleon Bonaparti
Arjola Mullai Napoleon BonapartiArjola Mullai Napoleon Bonaparti
Arjola Mullai Napoleon Bonapartilira kuca
 
Leonardo da vinci Aron Mane
 Leonardo da vinci Aron Mane Leonardo da vinci Aron Mane
Leonardo da vinci Aron Manelira kuca
 
Maggie Vasha Shkolla e pare shqipe histori
Maggie Vasha Shkolla e pare shqipe historiMaggie Vasha Shkolla e pare shqipe histori
Maggie Vasha Shkolla e pare shqipe historilira kuca
 
Sami Frasheri Serena Mane
Sami Frasheri Serena ManeSami Frasheri Serena Mane
Sami Frasheri Serena Manelira kuca
 
Egi Eacani Lidhja e Prizrenit
Egi Eacani Lidhja e PrizrenitEgi Eacani Lidhja e Prizrenit
Egi Eacani Lidhja e Prizrenitlira kuca
 
Kris Ushe Pashalleku i Janines
Kris Ushe Pashalleku i JaninesKris Ushe Pashalleku i Janines
Kris Ushe Pashalleku i Janineslira kuca
 

More from lira kuca (20)

Nadia Dalla Qyteterimi i hershem ne Mesopotami
Nadia Dalla Qyteterimi i hershem ne MesopotamiNadia Dalla Qyteterimi i hershem ne Mesopotami
Nadia Dalla Qyteterimi i hershem ne Mesopotami
 
Genti Haveri test semestral histori
Genti Haveri test semestral historiGenti Haveri test semestral histori
Genti Haveri test semestral histori
 
Favio Vreka Athina dhe Sparta
Favio Vreka Athina dhe Sparta Favio Vreka Athina dhe Sparta
Favio Vreka Athina dhe Sparta
 
Fjona Hysi klasa VI
Fjona Hysi klasa VIFjona Hysi klasa VI
Fjona Hysi klasa VI
 
Roma sundimtare e Italise Klaus Tanku klasa VI
Roma sundimtare e Italise Klaus Tanku klasa VIRoma sundimtare e Italise Klaus Tanku klasa VI
Roma sundimtare e Italise Klaus Tanku klasa VI
 
Aldo Elmazi Kultura dhe arti ne vitet 1920 1930
Aldo Elmazi Kultura dhe arti ne vitet 1920 1930Aldo Elmazi Kultura dhe arti ne vitet 1920 1930
Aldo Elmazi Kultura dhe arti ne vitet 1920 1930
 
Elena Bita Politika antisemite ne Europe
Elena Bita Politika antisemite ne EuropeElena Bita Politika antisemite ne Europe
Elena Bita Politika antisemite ne Europe
 
Pamela Tanku Diktatura komuniste ne Rusi
Pamela Tanku Diktatura komuniste ne RusiPamela Tanku Diktatura komuniste ne Rusi
Pamela Tanku Diktatura komuniste ne Rusi
 
Krijimi i SHBA Erlisa Kulla
Krijimi i SHBA Erlisa KullaKrijimi i SHBA Erlisa Kulla
Krijimi i SHBA Erlisa Kulla
 
Krijimi i SHBA Erlisa Kulla
Krijimi i SHBA Erlisa KullaKrijimi i SHBA Erlisa Kulla
Krijimi i SHBA Erlisa Kulla
 
Kei Xhixhabesi
Kei XhixhabesiKei Xhixhabesi
Kei Xhixhabesi
 
Arkelino Hila
 Arkelino Hila Arkelino Hila
Arkelino Hila
 
Arjola Mullai Napoleon Bonaparti
Arjola Mullai Napoleon BonapartiArjola Mullai Napoleon Bonaparti
Arjola Mullai Napoleon Bonaparti
 
Leonardo da vinci Aron Mane
 Leonardo da vinci Aron Mane Leonardo da vinci Aron Mane
Leonardo da vinci Aron Mane
 
Kei Ushe
Kei Ushe Kei Ushe
Kei Ushe
 
Http
HttpHttp
Http
 
Maggie Vasha Shkolla e pare shqipe histori
Maggie Vasha Shkolla e pare shqipe historiMaggie Vasha Shkolla e pare shqipe histori
Maggie Vasha Shkolla e pare shqipe histori
 
Sami Frasheri Serena Mane
Sami Frasheri Serena ManeSami Frasheri Serena Mane
Sami Frasheri Serena Mane
 
Egi Eacani Lidhja e Prizrenit
Egi Eacani Lidhja e PrizrenitEgi Eacani Lidhja e Prizrenit
Egi Eacani Lidhja e Prizrenit
 
Kris Ushe Pashalleku i Janines
Kris Ushe Pashalleku i JaninesKris Ushe Pashalleku i Janines
Kris Ushe Pashalleku i Janines
 

Reisa Haveri Sistemi i qarkullimit te gjakut shkolla "Albanet" klasa VII

 • 2. •Sistemi i qarkullimit te gjakut perbehet nga zemra dhe enet e gjakut, te cilat jane:arteriet , venat dhe kapilaret. Funksioni kryesor i sistemit të qarkullimit të gjakut është furnizimi me gjak i të gjithë organizmit.
 • 3. ZEMRA • ZEMRA ESHTE ORGANI KRYESOR I QARKULLIMIT TE GJAKUT.MBESHTILLET NGA NJE CIPE E HOLLE QE QUHET PERIKARD.AJO NDODHET NE ZGAVREN MIDIS DY MUSHKERIVE.ZEMRA NDAHET NE KATER DHOMA: VESHI I MAJTE DHE I DJATHTE,BARKUSHJA E MAJTE DHE E DJATHTE.
 • 4. Aorta Arteria Vena Veshi i djathte Veshi i majte Venat e mushkerive Barkushja e djathte Barkushja e majte Vena
 • 5. ENET E GJAKUT JANE: • ARTERIETtransportojne gjakun nga zemra ne te gjite organizmin.Gjaku qe qarkullon ne arterie quhet gjak arterial dhe eshte gjak i pasur me oksigjen.
 • 6. • VENAT-cojne gjakun e papaster perseri ne zemer.Gjaku qe qarkullon ne vena eshte gjak venoz,gjak i pasur me dioksid karboni.
 • 7. KAPILARETjane gypeza te vegjel te formuar nga vazhdimesia e venulave dhe arteriolave.
 • 8. Rrethi i madh dhe i vogel i qarkullimit te gjakut • Per Te Plotesuar Kerkesat E Organizmit ,Gjaku Duhet Te Kryeje Rrethin e Madh Dhe Te Vogel Te Qarkullimit Te Gjakut. • Rrethi i madh i qarkullimit te gjakut fillon nga barkusja e majte dhe perfundon ne veshin e djathte.Funksioni i tij eshte furnizimi i trupit me lende ushqyese dhe okigjen. • Rrethi i vogel i qarkullimit te gjakut fillon nga barkusja e djathte dhe perfundon ne veshin e majte.Funksioni i tij eshte te pastroje gjakun.
 • 9. SISTEMI LIMFATIK • Sistemi Limfatik Formohet Nga Nje Rrjet Kapilaresh,te Shperndara Ne Te Gjithe Trupin,nga Ku Rrjedh Limfa.Ai sherben per formimin e limfes por edhe per transportimin e saj ne organizem.
 • 10. Limfa eshte nje leng qe ka ngjyre te verdhe dhe permban limfocite,proteina,qeliza te vdekura dhe mikrogjallesa.Ajo luan nje rol shume te rendesishem ne sistemin e mbrojtjes se organizmit nga prania e limfociteve. Limfocitet
 • 11. FAKTE DHE KURIOZITETE Nëse Të Gjitha Arteriet , Venat Dhe Kapilarët e nje njeriu Do Te Bashkoheshin Së Bashku Dhe T’i Vendosnim Per Se Gjati Ato Do Të ishin te gjata Më Shumë Se
 • 12. SA SHPEJT RRAH ZEMRA JOTE PER NJE MINUTE? 30 rrahje 530 rrahje 70 rrahje 750 rrahje 70 rrahje 1000 rrahje