SlideShare a Scribd company logo
1 of 11
Download to read offline
Pashalleku i
Janines
Sundimtari i Pashallekut te Janines
•Ali Pashe Tepelena lindi me 1740 ne Beçisht te Tepelenes. Prirjet
dhe aftesite e tij rane ne sy te Portes se Larte dhe me 1784 ai u
emerua komandant ushtrie ne sherbimin e Valiut te Rumelise dhe
po kete vit siguroi me lufte qeverisjen e Sanxhakut te Delvines. Ali
Pashe Telpelena ishte nje sundimtar i rrepte dhe i drejte. Gjate
sundimit te tij , ai lidhi relata te ngushta me Napoleon Bonapartin e
Frances duke shkembyer letra edhe dhurata te ndryshme. Pashai
dhe mbreti francez cilesohen si figurat me te medha te asaj kohe.
Kane thene per Ali Pashe Tepelenen:
•Hygo : “Aliu dhe Napoleon
Bonaparti shkonin prane njeri
tjetrit si Tigri me Luanin
•Ketrin Fleming, profesor i
historise ne universitetin e New
York-ut botoi ne 1999 librin
“Bonaparti i Muhamedanëve”
•Hobhous : “Veziri ishte nji burre
i shkurten dhe mjaft i trashe,me
nji fytyre shume te kendshme
me cipe te bardhe dhe trajte te
rrumbullaket,syte e te cilit ishin
te kaltert me levizje te shpejta
qe te tregonin se nuk ishte nje
Pasha oriental.Kishte mjeker te
gjate qe i binte ne gjoks.Kishte
nje mikepritje te theksuar sa i
quante vizitoret djem te tij.”

Viktor Hygo

Hobhouse
Zgjerimi i Pashallekut -Territori
Pushtoi :
•1788-1803 – Qytetin e Artes
ne Epir dhe luginen e Vjoses
te Toskeri
•Pasi mposhti suljotet –
Beratin,Himaren,Çamerine,Gji
rokastren dhe Delvinen.

U zgjerua duke perfshire Shqiperine e
Jugut,Akarrnanine, nje pjese te
Etolise,Morene dhe nje pjese te
konsiderueshme te Maqedonise.
Administrata dhe ushtria
Kryeqyteti i pashallekut ishte
Janina me 50 mije banore. Ne
qytete kishte shkolla, biblioteka,
keshtjella e saraje, kisha e
manastire, teqe e xhami, spitale
me nga rreth 150 shtreter. Janina
ka qene qendra me e rendesishme
politike dhe ekonomike ne ate
kohe dhe konsiderohej si
kryeqyteti i Shqiperise se Jugut.
Ali Pashe Tepelena per te krijuar nje
shtet shqiptar te shkeputur nga Porta
e Larte krijoi administraten e tij,
financat, thesarin, policine, ushtrine
etj. Ai lejoi punesimin e te
krishtereve ne postet me te larta ne
kundershtim te legjislacionit. Prandaj
dallohej per tolerancen fetare.
Pashai kishte nje ushtri me rreth
20 mije vete, te pajisur me
artileri fushore e malore me 500
topa te llojeve te ndryshme dhe
me nje kavaleri prej 5000 vetesh.
Kishte edhe forca ushtarake
detare qe mbikqyrnin bregdetin.
Ai ngriti prane Janines nje shkolle
ushtarake dhe e organizoi
ushtrine ndryshe nga Perandoria
Osmane.Me ane te policise
sekrete qe ai krijoi, Aliu ishte i
informuar mbi cdo veprimtari qe
ndodhte brenda dhe jashte
pashallekut te tij.
Keshtjellat dhe tregtia
Pashai rindertoi kalate ne
Janine,Tepelene,Gjirokaster,Libohove,
Preveze,Arte,Porto Palermo,Sarande
etj.Perdori nje numer te
konsiderueshem arkitektesh dhe
inxhinieresh te huaj dhe vuri ne pune
mjeshtrat me te mire te vendit, nga
Korca,Dibra,Permeti,Gjirokastra,Janin
a.Kalane e Gjirokastres e pushtoi ne
vitin 1812 ndersa ne Tepelene ai
mbante nje nga selite me te
parapelqyera te tij. Veziri zhvilloi nje
tregti te suksesshme duke bere tregti
me Porten e Larte,
Rusine,Gjermanine,Francen, etj.
Eksportoheshin drithera ,lesh,pambuk
etj.
Arsimi-Vaksinimi-Fjala e lire
Ali Pashe Tepelena ishte i pari
qe beri te detyrueshem
vaksinimin kunder semundjes
se lise te sapo zbuluar,akt qe
ishte i ndaluar nga feja
islame.Mjeket e pashallekut
kishin studiuar ne Vjene,
Paris,Itali etj.Ne fushen e
arsimit Aliu perkrahi edhe
shkollat laike edhe ato
fetare.Filloi per here te pare
mesimi i gjuhes shqipe duke
shkruar me germa greke.
Populli ishte i lire te fliste per
problemet fetare, letrare,
historike dhe shkencore por
ishin te ndaluar rreptesisht te
benin diskutime politike.
Renia e Ali Pashe Tepelenes dhe
pashallekut te tij

Perandoria Osmane kishte kohe qe kishte kuptuar synimet e Ali Pashes dhe pasi ky i fundit nuk
kishte perfillur kercenimet e sulltanit, Porta e Larte vendosi te shtype pashan e fundit te
pabindur. Atij iu hoq posti i dervenpashes qe e mbante per 33 vjet bashke me te gjitha
funksionet qeveritare dhe sanxhakun e Janines. Ali Pasha nuk hoqi dore nga qellimet e tij por
kerkoi ndihmen e fuqive te medha, te Anglise,Rusise dhe Austrise. Duke deshtuar te siguroje
perkrahjen e tyre veziri mbajti kuvendin e Janines ku i beri thirrje popullit grek per t’u ngritur
kunder Portes se Larte. Me ndihmen e grekeve pashai po arrinte te rezistonte ndaj osmaneve.
Sulltani caktoi dike tjeter ne krye te detyres dhe rrethoi Janinen. Ali Pasha edhe pse i rrethuar
nuk u pergjunj prandaj Sulltan Mahmudi i II i kerkoi te largohej me kusht se nuk do te hakmerrej.
Pas disa ditesh Pashai legjendar u vra pabesisht nga nje kurth i ngritur nga Hurshid Pasha me 25
janar 1822
Referencat
•http://sq.wikipedia.org/wiki/Janina
•http://sq.wikipedia.org/wiki/Pashall
%C3%ABku_i_Janin%C3%ABs
Libri “Ali Pashe Tepelena 1740-1822” Me rastin e 180
vjetorit te renies se Ali Pashe Tepelenes nga Botimet Toena.
Formati
Formati i ri “Kerkim-Hulumtim” per testet semestrale
ishte i thjeshte dhe shume efikas. Veshtirsite per
permbledhjen e informacionit ishin minimale.

Punoi : Kris Ushe
Klasa : 9
Lenda : Histori

More Related Content

What's hot

Projekt historie
Projekt historieProjekt historie
Projekt historieS Gashi
 
Hekuri ,elementi kimik me vlere...
Hekuri ,elementi kimik me vlere...Hekuri ,elementi kimik me vlere...
Hekuri ,elementi kimik me vlere...Xhesiana Muka
 
Projekt gjeografie klasa 9
Projekt gjeografie klasa 9Projekt gjeografie klasa 9
Projekt gjeografie klasa 9S Gashi
 
Ndotja kimikie e mjedisit ne qytetin e elbasanit
Ndotja kimikie e mjedisit ne qytetin e elbasanitNdotja kimikie e mjedisit ne qytetin e elbasanit
Ndotja kimikie e mjedisit ne qytetin e elbasanitkoralda
 
POLIMERET NE JETEN E PERDITSHME
POLIMERET NE JETEN E PERDITSHMEPOLIMERET NE JETEN E PERDITSHME
POLIMERET NE JETEN E PERDITSHMEKleaHaka
 
Revolucioni i II industrial
Revolucioni i II industrial Revolucioni i II industrial
Revolucioni i II industrial Klarisa Klara
 
Zbulimet gjeografike
Zbulimet gjeografikeZbulimet gjeografike
Zbulimet gjeografikeArlinda
 
Individi perball shtetit ne epoka te ndryshme (epoka moderne)
Individi perball shtetit ne epoka te ndryshme (epoka moderne)Individi perball shtetit ne epoka te ndryshme (epoka moderne)
Individi perball shtetit ne epoka te ndryshme (epoka moderne)Rexhino Kovaci
 
Ndotja e mjedisit semundjet
Ndotja e mjedisit semundjetNdotja e mjedisit semundjet
Ndotja e mjedisit semundjet16211903
 

What's hot (20)

Projekt historie
Projekt historieProjekt historie
Projekt historie
 
Monarket e ndricuar
Monarket e ndricuarMonarket e ndricuar
Monarket e ndricuar
 
Napoleon Bonaparti
Napoleon BonapartiNapoleon Bonaparti
Napoleon Bonaparti
 
PROJEKT : SKENDERBEU
PROJEKT : SKENDERBEU PROJEKT : SKENDERBEU
PROJEKT : SKENDERBEU
 
Hekuri ,elementi kimik me vlere...
Hekuri ,elementi kimik me vlere...Hekuri ,elementi kimik me vlere...
Hekuri ,elementi kimik me vlere...
 
Arti në shqipëri
Arti në shqipëriArti në shqipëri
Arti në shqipëri
 
Projekt gjeografie klasa 9
Projekt gjeografie klasa 9Projekt gjeografie klasa 9
Projekt gjeografie klasa 9
 
Holokausti
HolokaustiHolokausti
Holokausti
 
Ngrohja globale
Ngrohja globaleNgrohja globale
Ngrohja globale
 
Qyteterimi ilir !!!!
Qyteterimi ilir !!!!Qyteterimi ilir !!!!
Qyteterimi ilir !!!!
 
Letersia dhe Folklori !!!!
Letersia dhe Folklori !!!!Letersia dhe Folklori !!!!
Letersia dhe Folklori !!!!
 
Gazeta e shkolles
Gazeta e shkollesGazeta e shkolles
Gazeta e shkolles
 
Ndotja kimikie e mjedisit ne qytetin e elbasanit
Ndotja kimikie e mjedisit ne qytetin e elbasanitNdotja kimikie e mjedisit ne qytetin e elbasanit
Ndotja kimikie e mjedisit ne qytetin e elbasanit
 
Saranda
SarandaSaranda
Saranda
 
Projekt
ProjektProjekt
Projekt
 
POLIMERET NE JETEN E PERDITSHME
POLIMERET NE JETEN E PERDITSHMEPOLIMERET NE JETEN E PERDITSHME
POLIMERET NE JETEN E PERDITSHME
 
Revolucioni i II industrial
Revolucioni i II industrial Revolucioni i II industrial
Revolucioni i II industrial
 
Zbulimet gjeografike
Zbulimet gjeografikeZbulimet gjeografike
Zbulimet gjeografike
 
Individi perball shtetit ne epoka te ndryshme (epoka moderne)
Individi perball shtetit ne epoka te ndryshme (epoka moderne)Individi perball shtetit ne epoka te ndryshme (epoka moderne)
Individi perball shtetit ne epoka te ndryshme (epoka moderne)
 
Ndotja e mjedisit semundjet
Ndotja e mjedisit semundjetNdotja e mjedisit semundjet
Ndotja e mjedisit semundjet
 

Viewers also liked

Pashalleku i shkodres
Pashalleku i shkodresPashalleku i shkodres
Pashalleku i shkodresGencRashiti
 
Ardit Rexhmataj Pashalleqet
Ardit Rexhmataj PashalleqetArdit Rexhmataj Pashalleqet
Ardit Rexhmataj PashalleqetArdit Rexhmataj
 
Trupat gjeometrik
Trupat gjeometrikTrupat gjeometrik
Trupat gjeometrikEsmer Alda
 
Sulltan Ahmed Kureshi - Letrat e Muhamedit a.s.
Sulltan Ahmed Kureshi - Letrat e Muhamedit a.s.Sulltan Ahmed Kureshi - Letrat e Muhamedit a.s.
Sulltan Ahmed Kureshi - Letrat e Muhamedit a.s.Libra Islame
 
Histori 10 - vecorite e qyteterimeve te lashta
Histori 10 - vecorite e qyteterimeve te lashtaHistori 10 - vecorite e qyteterimeve te lashta
Histori 10 - vecorite e qyteterimeve te lashtaEriona Mustafa
 
Projekt ekonomi
Projekt ekonomiProjekt ekonomi
Projekt ekonomiSajad Alla
 
Punimi seminarik ne ekonomi
Punimi seminarik ne ekonomiPunimi seminarik ne ekonomi
Punimi seminarik ne ekonomiArben
 
Pasurite natyrore ne shqiperi
Pasurite natyrore ne shqiperiPasurite natyrore ne shqiperi
Pasurite natyrore ne shqiperiMerkur Sinani
 
Projekt; Gjeometria ne programet shkollore e jeten e perditshme
Projekt; Gjeometria ne programet shkollore e jeten e perditshmeProjekt; Gjeometria ne programet shkollore e jeten e perditshme
Projekt; Gjeometria ne programet shkollore e jeten e perditshmesidorelahalilaj113
 
Hidrografia e trevave shqiptare
Hidrografia e trevave shqiptareHidrografia e trevave shqiptare
Hidrografia e trevave shqiptareElsa Marku
 

Viewers also liked (20)

Pashalleku i shkodres
Pashalleku i shkodresPashalleku i shkodres
Pashalleku i shkodres
 
Ardit Rexhmataj Pashalleqet
Ardit Rexhmataj PashalleqetArdit Rexhmataj Pashalleqet
Ardit Rexhmataj Pashalleqet
 
Reklama (1)
Reklama (1)Reklama (1)
Reklama (1)
 
Reklama
ReklamaReklama
Reklama
 
Tema:Reklama
Tema:ReklamaTema:Reklama
Tema:Reklama
 
Reklama
Reklama Reklama
Reklama
 
Trupat gjeometrik
Trupat gjeometrikTrupat gjeometrik
Trupat gjeometrik
 
Sulltan Ahmed Kureshi - Letrat e Muhamedit a.s.
Sulltan Ahmed Kureshi - Letrat e Muhamedit a.s.Sulltan Ahmed Kureshi - Letrat e Muhamedit a.s.
Sulltan Ahmed Kureshi - Letrat e Muhamedit a.s.
 
Presentation mikroekonomi
Presentation mikroekonomiPresentation mikroekonomi
Presentation mikroekonomi
 
Histori
HistoriHistori
Histori
 
Berati, Albania
Berati, AlbaniaBerati, Albania
Berati, Albania
 
Histori 10 - vecorite e qyteterimeve te lashta
Histori 10 - vecorite e qyteterimeve te lashtaHistori 10 - vecorite e qyteterimeve te lashta
Histori 10 - vecorite e qyteterimeve te lashta
 
Ekonomi
EkonomiEkonomi
Ekonomi
 
Projekt ekonomi
Projekt ekonomiProjekt ekonomi
Projekt ekonomi
 
Punimi seminarik ne ekonomi
Punimi seminarik ne ekonomiPunimi seminarik ne ekonomi
Punimi seminarik ne ekonomi
 
Pasurite natyrore ne shqiperi
Pasurite natyrore ne shqiperiPasurite natyrore ne shqiperi
Pasurite natyrore ne shqiperi
 
Projekt; Gjeometria ne programet shkollore e jeten e perditshme
Projekt; Gjeometria ne programet shkollore e jeten e perditshmeProjekt; Gjeometria ne programet shkollore e jeten e perditshme
Projekt; Gjeometria ne programet shkollore e jeten e perditshme
 
Punim seminarik
Punim seminarikPunim seminarik
Punim seminarik
 
Hidrografia e trevave shqiptare
Hidrografia e trevave shqiptareHidrografia e trevave shqiptare
Hidrografia e trevave shqiptare
 
Milka
MilkaMilka
Milka
 

Similar to Kris Ushe Pashalleku i Janines

Hasan tahsini 100 vjet pavaresi
Hasan tahsini 100 vjet pavaresiHasan tahsini 100 vjet pavaresi
Hasan tahsini 100 vjet pavaresiArdit Bido
 
Shqiperia pj2
Shqiperia pj2Shqiperia pj2
Shqiperia pj2EGLI TAFA
 
Reportazh per ali pashe tepelenen
Reportazh per ali pashe tepelenenReportazh per ali pashe tepelenen
Reportazh per ali pashe tepelenenagustin2010
 
Reportazh per ali pashe tepelenen
Reportazh per ali pashe tepelenenReportazh per ali pashe tepelenen
Reportazh per ali pashe tepelenenagustin2010
 
Ahmed Zogu vs Fan Noli
Ahmed Zogu vs Fan NoliAhmed Zogu vs Fan Noli
Ahmed Zogu vs Fan NoliHektor Jalasi
 
Alfabeti pellazgjik i dhaskal todhrit
Alfabeti pellazgjik i dhaskal todhritAlfabeti pellazgjik i dhaskal todhrit
Alfabeti pellazgjik i dhaskal todhritGezim Zim
 
Shenjtet e Krishtere te Shqiperise, nga Robert Elsie.pdf
Shenjtet e Krishtere te Shqiperise, nga Robert Elsie.pdfShenjtet e Krishtere te Shqiperise, nga Robert Elsie.pdf
Shenjtet e Krishtere te Shqiperise, nga Robert Elsie.pdfMarjan DODAJ
 
Shpallja e pavarësisë së Shqipërisë
Shpallja e pavarësisë së Shqipërisë Shpallja e pavarësisë së Shqipërisë
Shpallja e pavarësisë së Shqipërisë Diana Lamaj
 
Islamizimi tek Shqiptaret nga Profesor Georg Stadtmuller
Islamizimi tek Shqiptaret nga Profesor Georg StadtmullerIslamizimi tek Shqiptaret nga Profesor Georg Stadtmuller
Islamizimi tek Shqiptaret nga Profesor Georg StadtmullerMarjan DODAJ
 
Shteti i frankëve
Shteti i frankëveShteti i frankëve
Shteti i frankëveYsni Ismaili
 
Guida turistike, Fier
Guida turistike, FierGuida turistike, Fier
Guida turistike, FierLili Liljana
 
Gjuhe Shqipe - Shqiperia e Mesme!
Gjuhe Shqipe - Shqiperia e Mesme!Gjuhe Shqipe - Shqiperia e Mesme!
Gjuhe Shqipe - Shqiperia e Mesme!Rexhep Smoqi
 
Si u islamizuan shqiptaret?
Si u islamizuan shqiptaret?Si u islamizuan shqiptaret?
Si u islamizuan shqiptaret?amarstafa
 
Histori Shqiptare
Histori ShqiptareHistori Shqiptare
Histori Shqiptarealbioni
 
Shqiperia pjese-e-perandorise-italiane
Shqiperia pjese-e-perandorise-italianeShqiperia pjese-e-perandorise-italiane
Shqiperia pjese-e-perandorise-italianeRenato Lala
 
Pashko Vasa - E verteta mbi Shqiperine dhe Shqiptaret
Pashko Vasa - E verteta mbi Shqiperine dhe ShqiptaretPashko Vasa - E verteta mbi Shqiperine dhe Shqiptaret
Pashko Vasa - E verteta mbi Shqiperine dhe ShqiptaretMarjan DODAJ
 

Similar to Kris Ushe Pashalleku i Janines (20)

Hasan tahsini 100 vjet pavaresi
Hasan tahsini 100 vjet pavaresiHasan tahsini 100 vjet pavaresi
Hasan tahsini 100 vjet pavaresi
 
Shqiperia pj2
Shqiperia pj2Shqiperia pj2
Shqiperia pj2
 
Reportazh per ali pashe tepelenen
Reportazh per ali pashe tepelenenReportazh per ali pashe tepelenen
Reportazh per ali pashe tepelenen
 
Reportazh per ali pashe tepelenen
Reportazh per ali pashe tepelenenReportazh per ali pashe tepelenen
Reportazh per ali pashe tepelenen
 
Ahmed Zogu vs Fan Noli
Ahmed Zogu vs Fan NoliAhmed Zogu vs Fan Noli
Ahmed Zogu vs Fan Noli
 
Alfabeti pellazgjik i dhaskal todhrit
Alfabeti pellazgjik i dhaskal todhritAlfabeti pellazgjik i dhaskal todhrit
Alfabeti pellazgjik i dhaskal todhrit
 
Shenjtet e Krishtere te Shqiperise, nga Robert Elsie.pdf
Shenjtet e Krishtere te Shqiperise, nga Robert Elsie.pdfShenjtet e Krishtere te Shqiperise, nga Robert Elsie.pdf
Shenjtet e Krishtere te Shqiperise, nga Robert Elsie.pdf
 
Shpallja e pavarësisë së Shqipërisë
Shpallja e pavarësisë së Shqipërisë Shpallja e pavarësisë së Shqipërisë
Shpallja e pavarësisë së Shqipërisë
 
Religion in Albania
Religion in AlbaniaReligion in Albania
Religion in Albania
 
Master
MasterMaster
Master
 
Master
MasterMaster
Master
 
Islamizimi tek Shqiptaret nga Profesor Georg Stadtmuller
Islamizimi tek Shqiptaret nga Profesor Georg StadtmullerIslamizimi tek Shqiptaret nga Profesor Georg Stadtmuller
Islamizimi tek Shqiptaret nga Profesor Georg Stadtmuller
 
Shteti i frankëve
Shteti i frankëveShteti i frankëve
Shteti i frankëve
 
Guida turistike, Fier
Guida turistike, FierGuida turistike, Fier
Guida turistike, Fier
 
Gjuhe Shqipe - Shqiperia e Mesme!
Gjuhe Shqipe - Shqiperia e Mesme!Gjuhe Shqipe - Shqiperia e Mesme!
Gjuhe Shqipe - Shqiperia e Mesme!
 
Si u islamizuan shqiptaret?
Si u islamizuan shqiptaret?Si u islamizuan shqiptaret?
Si u islamizuan shqiptaret?
 
Histori Shqiptare
Histori ShqiptareHistori Shqiptare
Histori Shqiptare
 
Shqiperia pjese-e-perandorise-italiane
Shqiperia pjese-e-perandorise-italianeShqiperia pjese-e-perandorise-italiane
Shqiperia pjese-e-perandorise-italiane
 
Pashko Vasa - E verteta mbi Shqiperine dhe Shqiptaret
Pashko Vasa - E verteta mbi Shqiperine dhe ShqiptaretPashko Vasa - E verteta mbi Shqiperine dhe Shqiptaret
Pashko Vasa - E verteta mbi Shqiperine dhe Shqiptaret
 
Cameria
CameriaCameria
Cameria
 

More from lira kuca

Nadia Dalla Qyteterimi i hershem ne Mesopotami
Nadia Dalla Qyteterimi i hershem ne MesopotamiNadia Dalla Qyteterimi i hershem ne Mesopotami
Nadia Dalla Qyteterimi i hershem ne Mesopotamilira kuca
 
Genti Haveri test semestral histori
Genti Haveri test semestral historiGenti Haveri test semestral histori
Genti Haveri test semestral historilira kuca
 
Favio Vreka Athina dhe Sparta
Favio Vreka Athina dhe Sparta Favio Vreka Athina dhe Sparta
Favio Vreka Athina dhe Sparta lira kuca
 
Fjona Hysi klasa VI
Fjona Hysi klasa VIFjona Hysi klasa VI
Fjona Hysi klasa VIlira kuca
 
Roma sundimtare e Italise Klaus Tanku klasa VI
Roma sundimtare e Italise Klaus Tanku klasa VIRoma sundimtare e Italise Klaus Tanku klasa VI
Roma sundimtare e Italise Klaus Tanku klasa VIlira kuca
 
Aldo Elmazi Kultura dhe arti ne vitet 1920 1930
Aldo Elmazi Kultura dhe arti ne vitet 1920 1930Aldo Elmazi Kultura dhe arti ne vitet 1920 1930
Aldo Elmazi Kultura dhe arti ne vitet 1920 1930lira kuca
 
Elena Bita Politika antisemite ne Europe
Elena Bita Politika antisemite ne EuropeElena Bita Politika antisemite ne Europe
Elena Bita Politika antisemite ne Europelira kuca
 
Pamela Tanku Diktatura komuniste ne Rusi
Pamela Tanku Diktatura komuniste ne RusiPamela Tanku Diktatura komuniste ne Rusi
Pamela Tanku Diktatura komuniste ne Rusilira kuca
 
Krijimi i SHBA Erlisa Kulla
Krijimi i SHBA Erlisa KullaKrijimi i SHBA Erlisa Kulla
Krijimi i SHBA Erlisa Kullalira kuca
 
Krijimi i SHBA Erlisa Kulla
Krijimi i SHBA Erlisa KullaKrijimi i SHBA Erlisa Kulla
Krijimi i SHBA Erlisa Kullalira kuca
 
Kei Xhixhabesi
Kei XhixhabesiKei Xhixhabesi
Kei Xhixhabesilira kuca
 
Arkelino Hila
 Arkelino Hila Arkelino Hila
Arkelino Hila lira kuca
 
Arjola Mullai Napoleon Bonaparti
Arjola Mullai Napoleon BonapartiArjola Mullai Napoleon Bonaparti
Arjola Mullai Napoleon Bonapartilira kuca
 
Leonardo da vinci Aron Mane
 Leonardo da vinci Aron Mane Leonardo da vinci Aron Mane
Leonardo da vinci Aron Manelira kuca
 
Maggie Vasha Shkolla e pare shqipe histori
Maggie Vasha Shkolla e pare shqipe historiMaggie Vasha Shkolla e pare shqipe histori
Maggie Vasha Shkolla e pare shqipe historilira kuca
 
Sami Frasheri Serena Mane
Sami Frasheri Serena ManeSami Frasheri Serena Mane
Sami Frasheri Serena Manelira kuca
 
Egi Eacani Lidhja e Prizrenit
Egi Eacani Lidhja e PrizrenitEgi Eacani Lidhja e Prizrenit
Egi Eacani Lidhja e Prizrenitlira kuca
 
Faktorët abiotik që karakterizoje biomat e ujërave të kripura Klevis Kadri...
 Faktorët abiotik që karakterizoje biomat e ujërave të kripura Klevis Kadri... Faktorët abiotik që karakterizoje biomat e ujërave të kripura Klevis Kadri...
Faktorët abiotik që karakterizoje biomat e ujërave të kripura Klevis Kadri...lira kuca
 

More from lira kuca (20)

Nadia Dalla Qyteterimi i hershem ne Mesopotami
Nadia Dalla Qyteterimi i hershem ne MesopotamiNadia Dalla Qyteterimi i hershem ne Mesopotami
Nadia Dalla Qyteterimi i hershem ne Mesopotami
 
Genti Haveri test semestral histori
Genti Haveri test semestral historiGenti Haveri test semestral histori
Genti Haveri test semestral histori
 
Favio Vreka Athina dhe Sparta
Favio Vreka Athina dhe Sparta Favio Vreka Athina dhe Sparta
Favio Vreka Athina dhe Sparta
 
Fjona Hysi klasa VI
Fjona Hysi klasa VIFjona Hysi klasa VI
Fjona Hysi klasa VI
 
Roma sundimtare e Italise Klaus Tanku klasa VI
Roma sundimtare e Italise Klaus Tanku klasa VIRoma sundimtare e Italise Klaus Tanku klasa VI
Roma sundimtare e Italise Klaus Tanku klasa VI
 
Aldo Elmazi Kultura dhe arti ne vitet 1920 1930
Aldo Elmazi Kultura dhe arti ne vitet 1920 1930Aldo Elmazi Kultura dhe arti ne vitet 1920 1930
Aldo Elmazi Kultura dhe arti ne vitet 1920 1930
 
Elena Bita Politika antisemite ne Europe
Elena Bita Politika antisemite ne EuropeElena Bita Politika antisemite ne Europe
Elena Bita Politika antisemite ne Europe
 
Pamela Tanku Diktatura komuniste ne Rusi
Pamela Tanku Diktatura komuniste ne RusiPamela Tanku Diktatura komuniste ne Rusi
Pamela Tanku Diktatura komuniste ne Rusi
 
Krijimi i SHBA Erlisa Kulla
Krijimi i SHBA Erlisa KullaKrijimi i SHBA Erlisa Kulla
Krijimi i SHBA Erlisa Kulla
 
Krijimi i SHBA Erlisa Kulla
Krijimi i SHBA Erlisa KullaKrijimi i SHBA Erlisa Kulla
Krijimi i SHBA Erlisa Kulla
 
Kei Xhixhabesi
Kei XhixhabesiKei Xhixhabesi
Kei Xhixhabesi
 
Arkelino Hila
 Arkelino Hila Arkelino Hila
Arkelino Hila
 
Arjola Mullai Napoleon Bonaparti
Arjola Mullai Napoleon BonapartiArjola Mullai Napoleon Bonaparti
Arjola Mullai Napoleon Bonaparti
 
Leonardo da vinci Aron Mane
 Leonardo da vinci Aron Mane Leonardo da vinci Aron Mane
Leonardo da vinci Aron Mane
 
Kei Ushe
Kei Ushe Kei Ushe
Kei Ushe
 
Http
HttpHttp
Http
 
Maggie Vasha Shkolla e pare shqipe histori
Maggie Vasha Shkolla e pare shqipe historiMaggie Vasha Shkolla e pare shqipe histori
Maggie Vasha Shkolla e pare shqipe histori
 
Sami Frasheri Serena Mane
Sami Frasheri Serena ManeSami Frasheri Serena Mane
Sami Frasheri Serena Mane
 
Egi Eacani Lidhja e Prizrenit
Egi Eacani Lidhja e PrizrenitEgi Eacani Lidhja e Prizrenit
Egi Eacani Lidhja e Prizrenit
 
Faktorët abiotik që karakterizoje biomat e ujërave të kripura Klevis Kadri...
 Faktorët abiotik që karakterizoje biomat e ujërave të kripura Klevis Kadri... Faktorët abiotik që karakterizoje biomat e ujërave të kripura Klevis Kadri...
Faktorët abiotik që karakterizoje biomat e ujërave të kripura Klevis Kadri...
 

Kris Ushe Pashalleku i Janines

 • 2. Sundimtari i Pashallekut te Janines •Ali Pashe Tepelena lindi me 1740 ne Beçisht te Tepelenes. Prirjet dhe aftesite e tij rane ne sy te Portes se Larte dhe me 1784 ai u emerua komandant ushtrie ne sherbimin e Valiut te Rumelise dhe po kete vit siguroi me lufte qeverisjen e Sanxhakut te Delvines. Ali Pashe Telpelena ishte nje sundimtar i rrepte dhe i drejte. Gjate sundimit te tij , ai lidhi relata te ngushta me Napoleon Bonapartin e Frances duke shkembyer letra edhe dhurata te ndryshme. Pashai dhe mbreti francez cilesohen si figurat me te medha te asaj kohe.
 • 3. Kane thene per Ali Pashe Tepelenen: •Hygo : “Aliu dhe Napoleon Bonaparti shkonin prane njeri tjetrit si Tigri me Luanin •Ketrin Fleming, profesor i historise ne universitetin e New York-ut botoi ne 1999 librin “Bonaparti i Muhamedanëve” •Hobhous : “Veziri ishte nji burre i shkurten dhe mjaft i trashe,me nji fytyre shume te kendshme me cipe te bardhe dhe trajte te rrumbullaket,syte e te cilit ishin te kaltert me levizje te shpejta qe te tregonin se nuk ishte nje Pasha oriental.Kishte mjeker te gjate qe i binte ne gjoks.Kishte nje mikepritje te theksuar sa i quante vizitoret djem te tij.” Viktor Hygo Hobhouse
 • 4. Zgjerimi i Pashallekut -Territori Pushtoi : •1788-1803 – Qytetin e Artes ne Epir dhe luginen e Vjoses te Toskeri •Pasi mposhti suljotet – Beratin,Himaren,Çamerine,Gji rokastren dhe Delvinen. U zgjerua duke perfshire Shqiperine e Jugut,Akarrnanine, nje pjese te Etolise,Morene dhe nje pjese te konsiderueshme te Maqedonise.
 • 5. Administrata dhe ushtria Kryeqyteti i pashallekut ishte Janina me 50 mije banore. Ne qytete kishte shkolla, biblioteka, keshtjella e saraje, kisha e manastire, teqe e xhami, spitale me nga rreth 150 shtreter. Janina ka qene qendra me e rendesishme politike dhe ekonomike ne ate kohe dhe konsiderohej si kryeqyteti i Shqiperise se Jugut. Ali Pashe Tepelena per te krijuar nje shtet shqiptar te shkeputur nga Porta e Larte krijoi administraten e tij, financat, thesarin, policine, ushtrine etj. Ai lejoi punesimin e te krishtereve ne postet me te larta ne kundershtim te legjislacionit. Prandaj dallohej per tolerancen fetare.
 • 6. Pashai kishte nje ushtri me rreth 20 mije vete, te pajisur me artileri fushore e malore me 500 topa te llojeve te ndryshme dhe me nje kavaleri prej 5000 vetesh. Kishte edhe forca ushtarake detare qe mbikqyrnin bregdetin. Ai ngriti prane Janines nje shkolle ushtarake dhe e organizoi ushtrine ndryshe nga Perandoria Osmane.Me ane te policise sekrete qe ai krijoi, Aliu ishte i informuar mbi cdo veprimtari qe ndodhte brenda dhe jashte pashallekut te tij.
 • 7. Keshtjellat dhe tregtia Pashai rindertoi kalate ne Janine,Tepelene,Gjirokaster,Libohove, Preveze,Arte,Porto Palermo,Sarande etj.Perdori nje numer te konsiderueshem arkitektesh dhe inxhinieresh te huaj dhe vuri ne pune mjeshtrat me te mire te vendit, nga Korca,Dibra,Permeti,Gjirokastra,Janin a.Kalane e Gjirokastres e pushtoi ne vitin 1812 ndersa ne Tepelene ai mbante nje nga selite me te parapelqyera te tij. Veziri zhvilloi nje tregti te suksesshme duke bere tregti me Porten e Larte, Rusine,Gjermanine,Francen, etj. Eksportoheshin drithera ,lesh,pambuk etj.
 • 8. Arsimi-Vaksinimi-Fjala e lire Ali Pashe Tepelena ishte i pari qe beri te detyrueshem vaksinimin kunder semundjes se lise te sapo zbuluar,akt qe ishte i ndaluar nga feja islame.Mjeket e pashallekut kishin studiuar ne Vjene, Paris,Itali etj.Ne fushen e arsimit Aliu perkrahi edhe shkollat laike edhe ato fetare.Filloi per here te pare mesimi i gjuhes shqipe duke shkruar me germa greke. Populli ishte i lire te fliste per problemet fetare, letrare, historike dhe shkencore por ishin te ndaluar rreptesisht te benin diskutime politike.
 • 9. Renia e Ali Pashe Tepelenes dhe pashallekut te tij Perandoria Osmane kishte kohe qe kishte kuptuar synimet e Ali Pashes dhe pasi ky i fundit nuk kishte perfillur kercenimet e sulltanit, Porta e Larte vendosi te shtype pashan e fundit te pabindur. Atij iu hoq posti i dervenpashes qe e mbante per 33 vjet bashke me te gjitha funksionet qeveritare dhe sanxhakun e Janines. Ali Pasha nuk hoqi dore nga qellimet e tij por kerkoi ndihmen e fuqive te medha, te Anglise,Rusise dhe Austrise. Duke deshtuar te siguroje perkrahjen e tyre veziri mbajti kuvendin e Janines ku i beri thirrje popullit grek per t’u ngritur kunder Portes se Larte. Me ndihmen e grekeve pashai po arrinte te rezistonte ndaj osmaneve. Sulltani caktoi dike tjeter ne krye te detyres dhe rrethoi Janinen. Ali Pasha edhe pse i rrethuar nuk u pergjunj prandaj Sulltan Mahmudi i II i kerkoi te largohej me kusht se nuk do te hakmerrej. Pas disa ditesh Pashai legjendar u vra pabesisht nga nje kurth i ngritur nga Hurshid Pasha me 25 janar 1822
 • 10. Referencat •http://sq.wikipedia.org/wiki/Janina •http://sq.wikipedia.org/wiki/Pashall %C3%ABku_i_Janin%C3%ABs Libri “Ali Pashe Tepelena 1740-1822” Me rastin e 180 vjetorit te renies se Ali Pashe Tepelenes nga Botimet Toena.
 • 11. Formati Formati i ri “Kerkim-Hulumtim” per testet semestrale ishte i thjeshte dhe shume efikas. Veshtirsite per permbledhjen e informacionit ishin minimale. Punoi : Kris Ushe Klasa : 9 Lenda : Histori