І.О.Большакова. Розвивальне середовище в ДНЗ

6,688 views

Published on

Published in: Education
0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
6,688
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
2
Actions
Shares
0
Downloads
46
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

І.О.Большакова. Розвивальне середовище в ДНЗ

 1. 1. РОЗВИВАЛЬНЕ СЕРЕДОВИЩЕ В ДНЗ Підготувала: І.О.Большакова, методист НМЦ дошкільної і початкової освіти ІППО КУ імені Бориса Грінченка
 2. 2. • Загалом середовищем називають сукупність явищ, процесів, що здійснюють вплив на досліджуваний об’єкт; комплекс умов, які оточують людину і взаємодіють із нею як з організмом і особистістю. • Розрізняють зовнішнє і внутрішнє, природне і соціальне, макросередовище і мікросередовище та ін.
 3. 3. Б. Ельконін, А.Валицька освітнє середовище (або освітній простір) розглядають як “сукупність духовноматеріальних форм, методів, прийомів і засобів навчання й виховання, що відтворюють у змісті освітніх програм модель культури” Освітнє середовище впливає на всі підсистеми особистості: o біологічну – збереження та розвиток здоров’я; o психічну – забезпечення психічної стабільності, психогігієни, захисту особи від негативних впливів; o соціальну – органічне включення в систему соціальних відносин.
 4. 4. Критерії оцінки ефективності функціонування освітнього середовища: • можливості освітнього середовища забезпечити гармонійний розвиток дітей; • результативність творчої та дослідницької діяльності дітей; • створення умов для самореалізації особистості в творчій діяльності; • здатність середовища задовольнити комплекс потреб дитини і сформувати в неї систему соціальних і духовних цінностей. • Інтегрованим критерієм якості освітнього середовища є його спроможність забезпечити всім суб'єктам освітнього процесу систему можливостей для ефективного особистісного саморозвитку.
 5. 5. Організація освітнього розвивального середовища визначається як: • забезпечення сукупності умов, пов’язаних з матеріально-технічним і програмнометодичним забезпеченням навчальновиховного процесу; • створенням умов творчої комфортної взаємодії дітей між собою, з педагогами, батьками; • використанням різних методів і засобів активізації діяльності, яка забезпечує творчий розвиток особистості.
 6. 6. Розвивальне середовище ПРЕДМЕТНО - ІГРОВЕ РОЗВИВАЛЬНЕ СЕРЕДОВИЩЕ СОЦІАЛЬНЕ РОЗВИВАЛЬНЕ СЕРЕДОВИЩЕ ПРИРОДНЕ РОЗВИВАЛЬНЕ СЕРЕДОВИЩЕ МОВЛЕННЄВЕ РОЗВИВАЛЬНЕ СЕРЕДОВИЩЕ СЕРЕДОВИЩЕ ВЛАСНОГО “Я” ДИТИНИ
 7. 7. ЦЕ МОЯ ГРУПА (дитина має відчувати, що це її група) Я МОЖУ ЗНАЙТИ ПОТРІБНИЙ ТА ЦІКАВИЙ ДЛЯ МЕНЕ ПРЕДМЕТ (дитина має відчувати, що її інтереси і потреби задовольняються) Я МОЖУ ПОГРАТИ САМА ЧИ З ДРУЗЯМИ (дитина має відчувати, що спроможна організувати гру і знайти для неї потрібні предмети) Я ВИКОНУВАТИМУ ПРАВИЛА (дитина має розуміти, що з нею обговорюють правила)
 8. 8. • Розвивальне предметне середовище – це система матеріальних динамічних і змінних об’єктів діяльності дитини, що стимулюють її розвиток.
 9. 9. Побудова ігрового середовища повинна відповідати таким принципам: • • • • • • • • принцип дистанції, позиції при взаємодії (щоб кожна дитина могла знайти місце, зручне для занять і комфортне для свого емоційного стану); принцип активності, самостійності, творчості (тобто інтенсивно розвиваюче, провокуюче виникненню та розвитку пізнавальних інтересів дитини, її вольових якостей, емоцій, почуттів); принцип стабільності, динамічності (закладена можливість зміни. В інтер'єрі мають бути певні багатофункціональні елементи, що трансформуються легко, при збереженні загальної цілісності); принцип комплектування і гнучкого зонування (життєвий простір має бути таким, що дозволяє дітям відповідно до інтересів і за бажаннями вільно займатися одночасно різними видами діяльності, не заважаючи один одному - фізкультурою, музикою, малюванням, конструюванням, розгляданням ілюстрацій, іграми тощо); принцип індивідуальної комфортності та емоційного благополуччя кожної дитини і дорослого; принцип естетичної організації середовища; принцип відкритості – закритості (всі іграшки і матеріали повинні зберігатися в доступному для дітей місці); принцип урахування статі і віку дітей.
 10. 10. Ігрові осередки у групах раннього віку (За програмою “Дитина”) Ігровий: сюжетні ігри, театралізовані, рядження Книжковий (бібліотечний) Мистецький (образотворчої діяльності) Будівельний (кубики та блоки) Природи (природознавчий) Сенсорики (маніпулятивних ігор) Музичний Рухової активності (в т.ч. ігрових рухових модулів) Відпочинку Ігри з піском і водою
 11. 11. Ігрові осередки у другій молодшій групі Ігровий: сюжетні і театралізовані ігри Додається – дидактичні (настільно-друковані) Книжковий (бібліотечний) Мистецький (образотворча діяльность) Будівельний (кубики і блоки) Природознавчий Додається – наукова діяльність Сенсорний, математичний Етнографічний (народознавчий) Музичний Рухової активності Відпочинку (усамітнення) Ігор з піском і водою Комп’ютерний
 12. 12. Ігрові осередки у середній групі Ігровий: сюжетні і театралізовані ігри, дидактичні (настільнодруковані) Книжковий (бібліотечний) Мистецький (образотворча діяльность) Будівельний (кубики і блоки) Природознавчий (наукова діяльність) Сенсорний, математичний Етнографічний (народознавчий) Музичний Рухової активності Відпочинку (усамітнення) Ігор з піском і водою Комп’ютерний Чергування (з другого півріччя)
 13. 13. Ігрові осередки у старшій групі Ігровий: сюжетні і театралізовані ігри, дидактичні (настільно-друковані) Книжковий (бібліотечний) Мистецький (образотворча діяльність) Будівельний Природознавчий (наукова діяльність) Сенсорний, математичний Додається – мова, письмо Етнографічний (народознавчий) Музичний Рухової активності Відпочинку (усамітнення) Ігор з піском і водою Комп’ютерний Чергування
 14. 14. Куточок цікавих речей
 15. 15. Куточок усамітнення (психологічного розвантаження)

×