ASSIGNMENT 1_10 BARANG SELALU DIPEGANG KANAK-KANAK KECIL (A186111).pptx
BM KSSR Kemahiran membaca Sp 2.2.1
1. Rancangan Pengajaran Harian
Tarikh
: 5 Januari 2014
Hari
: Isnin
Tahun
: 1 Cekal
Bilangan murid
: 30 orang
Masa
: 9.00 pagi-10.00 pagi
Tajuk
: Rama-rama
Standard Kandungan
Standard Pembelajaran
2.2 membaca dan memahami perkataan, frasa 2.2.1 membaca dan memahami perkataan
dan ayat daripada pelbagai sumber dengan yang mengandungi dua atau tiga suku kata,
sebutan yang betul
diftong, vokal berganding, digraf dan
konsonan bergabung dengan sebutan yang
betul
Objektif :
Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat :
1. Menyenaraikan 3 daripada 4 perkataan yang mengandungi tiga suku
2. Memberikan maksud 3 daripada 4 perkataan yang mengandungi tiga suku kata secara
lisan
3. Membaca 3 daripada 4 perkataan yang mengandungi tiga suku kata
Isi Pelajaran
Paparan gambar
rama-rama pada
slaid
soalan rangsangan :
1.
Apakah
nama
serangga ini?
2. Dimanakah anda
selalu melihat serangga
ini?
Langkah Pelajaran
Set Induksi : 5 minit
1. Guru memaparkan gambar
rama-rama pada paparan
slaid
2. Guru meminta murid meneka
nama gambar haiwan yang
ditunjukkan
3. Guru bersoal jawab dengan
murid tentang rama-rama
4. Guru mengaitkan rama-rama
dengan isi pelajaran yang
Catatan
BBM
Slaid powerpoit
gambar
KB
Menjana idea
menghubungkait
KBCB
Kemahiran menyoal
Pembelajaran Kontekstual
Mengaitkan dengan
2. ingin diajarkan
3. Sebutkan ciri-ciri
pada rama-rama.
pengalaman sedia
ada
KP
Verbal liguistik
Interpersonal
Murid
menyanyikan
lagu “Ramarama”
Lirik Lagu RamaRama
Dari Ulat Jadi
Kepompong
Tidur Lena Dalam
Kelongsong
Sampai Masa
Kelongsong Pecah
Pom ! Jadilah RamaRama Yang Indah
Rama-Rama Terbang
Merata
Sungguh Cantik Aneka
Warna
Hisap Madu Di Pohon
Bunga
Tapi Sayang Hidup
Tak Lama
perkataan tiga suku
kata :
1. kepompong
2. kelongsong
3. Merata
4. Aneka
Langkah 1 :20 minit
1. Guru mengedarkan lirik lagu
“Rama-rama “ kepada murid.
2. Murid membaca lirik lagu
selepas bacaan guru.
3. Murid diperdengarkan dengan
lagu “Rama-rama”
4. Murid menyanyikan lagu
tersebut.
5. Guru meminta murid
menyenaraikan perkataan yang
mengandungi 3 suku kata secara
bertulis.
6. Guru menjelaskan maksud
perkataan tersebut secara lisan.
7. Murid diminta untuk mengulang
maksud perkataan tersebut secara
lisan.
BBM
Komputer riba
Pembesar suara
Teks lirik lagu
KB
Menjana idea
menghubungkait
KP
Verbal liguistik
Interpersonal
Kinestetik
Muzik
TMK
3. perkataan tiga suku
kata :
1. kepompong
ke + pom + pong
2. kelongsong
ke + long + song
Langkah 2 : 20 minit
1. Guru membimbing murid
mengeja dan membaca perkataan
yang mengandungi 3 suku kata.
2. Murid mengeja dan membaca
perkataan tersebut tanpa
bimbingan guru
3. Murid diminta untuk merakam
bacaan ke dalam pita rakaman
4. Guru memperdengarkan bacaan
murid kepada kelas
5. Murid-murid yang lain
membetulkan bacaan rakan
mereka
3. Merata
BBM
Komputer riba
KB
Menghubungkait
Menjana idea
Pembelajaran Kontekstual
Mengaitkan dengan
pengalaman sedia
ada
KP
Verbal liguistik
Interpersonal
kinestetik
me + ra + ta
4. Aneka
a + ne + ka
rajah kitaran
hidup ramarama
Langkah 3 : 10 minit
1. Guru memaparkan rajah kitaran
hidup rama-rama pada slaid
2. Guru menjelaskan setiap
peringkat pada kitaran hidup
rama-rama
3. Murid diminta menyusun dengan
betul kitaran hidup rama-rama
pada powerpoint
BBM
Komputer riba
KB
Menghubungkait
Menjana idea
KP
Verbal liguistik
Interpersonal
kinestetik
TMK
video lagu
“Rama-rama”
Penutup : 5 minit
1. Guru merumuskan pelajaran
2. Murid-murid menyanyikan
lagu “Rama-rama”
Pembelajaran Kontekstual
Mengaitkan dengan
pengalaman sedia
ada
KP
Verbal liguistik
Interpersonal
Kinestetik
muzik