Rangkaian pengajaran harian bahasa Malaysia tahun 4 ini membincangkan aktiviti pembelajaran yang berfokuskan kepada kerjaya dan tanggungjawab. Murid akan menghasilkan peta minda yang mengandungi idea tentang kerjaya pilihan mereka melalui perbincangan dan aktiviti kumpulan.
bab 6 ancaman terhadap negara dalam bingkai bhinneka tunggal ika
RPH Pembelajaran Aktif Bahasa Melayu (Aktiviti Role Play) Tahun 4
1. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MALAYSIA TAHUN 4
Minggu: Tarikh: Hari:
Kelas: 4 DAMAI Masa: 1 JAM Kehadiran:
Tema 9 Unit 25 Tajuk
Integriti Tanggungjawab Digalas Anda aku seorang …
Kemahiran Menulis
Standard Kandungan 3.3 Menghasilkan penulisan
Standard Pembelajaran 3.3.1 Menulif draf dan menghasilkan penulisan imaginatif dan deskriptif
Objektif Pembelajaran
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
1. Menyumbangkan sekurang-kurangnya 3 isi karangan melalui perbincangan.
2. Menulis draf penulisan imaginatif – Isi karangan dalam peta minda.
Kriteria Kejayaan
(Penilaian)
Murid dianggap berjaya apabila dapat;
1. Melengkapkan peta minda yang mengandungi sekurang-kurangnya 3 isi karangan.
Bahan Bantu Mengajar
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran: Catatan
Aktiviti
Permulaan
(5minit)
1. Aktiviti pembelajaran akan dimulakan dengan
aktiviti Model Kerjaya (Role Play) .
2. Setelah selesai aktiviti, murid akan diberikan
sehelai kertas. Setiap murid perlu melakukan
undian, Model Kerjaya Pilihan melalui proses
Undi Rahsia
Pelaksanaan Model Kerjaya – Role Play
1. Murid akan memperagakan pakaian kerjaya masing-masing.
2. Guru akan membuat penilaian berdasarkan beberapa kriteria.
3. Semasa memperagakan pakaian kerjaya masing-masing, murid perlu
memberitahu nama kerjaya tersebut dan mengapa kerjaya tersebut
menjadi pilihan.
Contoh penerangan murid :
Saya ingin menjadi seorang askar kerana saya ingin
mempertahankan Negara.
Pelaksanaan Undi Rahsia
1. Murid akan diedarkan dengan sekeping kertas.
2. Murid akan menulis satu nama Model Kerjaya Pilihan Hati pada kertas
tersebut.
3. Murid akan memasukkan kertas dalam kotak undian.
4. Model Kerjaya Pilihan Kelas akan diumumkan setelah pembelajaran
selesai.
5. Guru memainkan peranan yang mana guru akan memaklumkan
bahawa, sekiranya tugasan tidak dilengkapkan mengikut kriteria yang
dinyatakan, keputusan tersebut akan menjadi rahsia selamanya.
Alternatif : MODEL KERJAYA (ROLE PLAY)
Murid akan dimaklumkan dalam kumpulan aplikasi whatsapp berkaitan aktiviti Model Kerjaya
Murid akan membuat rakaman memperagakan pakaian kerjaya masing-masing dan menghantar video tersebut
kepada guru.
Guru akan memuatnaik video ke dalam saluran media social seperti Youtube/Facebook.
Murid akan membuat undian.
Bilangan suka paling tinggi akan dipilih sebagai pemenang.
Sebagai aktiviti permulaan, guru akan menguar-uarkan tentang pemenang yang akan dimaklumkan pada akhir pembelajaran
setelah murid melengkapkan tugasan mengikut kriteria.
2. Aktiviti
Utama
(50minit)
1. Murid dan guru membincangkan tentang isi pelajaran.
2. Murid diminta untuk menulis idea berkaitan isi pelajaran
dalam aktiviti “Post-it-Collection”
3. Idea- idea tersebut akan di lekatkan pada papan puith.
4. Guru akan membimbing (Peranan Guru / Teacher’s
Role) murid membincangkan tentang idea-idea yang
ditulis dan membuat “clustering” idea mengikut
kerjaya.
5. Murid akan menulis idea/rangka karangan yang telah
dibincangkan mengikut kategori kerjaya pilihan
masing-masing dalam bentuk peta minda.
Pelaksanaan “Post-it-Collection”
1. Murid diberikan sekeping kertas.
2. Murid menulis idea berkaitan isi pelajaran.
Andai aku seorang ….. , apakah yang akan aku lakukan?
3. Kertas tersebut akan ditampal pada papan putih.
Pelaksanaan “Clustering”
1. Guru akan membincangkang tentang idea-idea yang ditulis.
2. Guru akan mengkategorikan idea-idea tersebut mengikut
kategori kerjaya.
Contoh :
Mempertahankan Negara, memerangi dadah,
membanteras jenayah – Polis / Askar
Menjaga kesihatan masyarakat, merawat pesakit, menjadi
doktor yang cekap - Doktor
Alternatif :e-Post-It-Collection -Mentimeter
Murid akan menggunakan aplikasi Mentimeter sebagai medium.
Murid akan menyumbangkan idea melalui laman tersebut.
Guru akan membincangkan (Peranan Guru / Teacher’s Role) dan mengkategorikan mengikut kerjaya melalui aktiviti
“Clustering”
Murid akan menulis rangka karangan/ idea dalam bentuk peta minda dalam buku penulisan
Murid akan menghantar gambar tugasan yang telah selesai ke dalam kumpulan Whatsapp / google Classroom.
Aktiviti
Penutup
(5minit)
1. Guru mengira Undi Rahsia.
2. Murid yang mendapat undia tertinggi dinobatkan sebagai Model Kerjaya Pilihan Hati 4 Damai.
3. Murid akan menerima hadiah (Ganjaran)
Alternatif :
Guru menayangkan rangkuman video pendek gabungan keseluruhan penyertaan kepada murid.
Guru mengumumkan pemenang bagi pertandingan Model Kerjaya.
Guru mengucapkan tahniah kepada pemenang.
Guru menghantar gambar suntingan pemenang ke dalam kumpulan Whatsapp
PENGISIAN KURIKULUM
SISTEM BAHASA
Tatabahasa Sistem ejaan Tanda baca Sebutan dan intonasi Kosa kata Peribahasa
ELEMEN MERENTAS KURIKULUM (EMK)
Bahasa Sains dan Teknologi Keusahawanan Teknologi Maklumat dan Komunikasi (TMK)
Nilai Murni - Patriotisme Kelestarian Global Pendidikan Kewangan Kreativiti dan Inovasi
KEMAHIRAN ABAD KE-21
Berdaya tahan Pemikir Bersifat ingin tahu
Mahir berkomunikasi Kerja Sepasukan Berperinsip
Bermaklumat Penyayang / Prihatin Patriotik
STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Konsep 5P Pendekatan Modular Pembelajaran Berpusatkan Murid Pembelajaran Berasaskan Inkuiri
Pendekatan Didik Hibur Pembelajaran Masteri Pembelajaran Kajian Masa Depan Pembelajaran Luar Bilik Darjah
Pembelajaran Akses Kendiri Pendekatan Tematik Pembelajaran Konstruktivisme Pembelajaran Kecerdasan Pelbagai
Pembelajaran Koperatif Pembelajaran Kontekstual Pembelajaran Berasaskan Projek Pembelajaran Berasaskan Penyelesaian
Masalah
Kemahiran Belajar Cara Belajar Kepelbagaian Sumber dan Bahan
REFLEKSI