Графіки стабілізаційних відключень у Чернігові та області
споріднені слова
1. Українська мова
Клас: 3
Тема: Споріднені слова
Мета:
• ознайомити учнів із спорідненими словами;
• розвивати пізнавальну активність, самостійність та логічність мислення,
вміння узагальнювати, систематизувати мовні явища;
• збагачувати словниковий запас учнів;
• виховувати любов до української мови.
Обладнання: підручник, мультимедійний пристрій.
Інтерактивні форми і методи: робота в парах, робота в групах, гра "Так - ні".
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
1. Організація класу до уроку
1.1. Привітання
Ось дзвінок нам дав сигнал
Працювати час настав
Тож і ми часу не гаймо
Наш урок розпочинаймо.
СЛАЙД
1.2. Перевірка готовності учнів до уроку
2. Актуалізація опорних знань учнів.
2.1. Перевірка домашнього завдання
2.2. Каліграфічна хвилинка
х
Х
хата
Харків
- Пишемо сьогоднішнє число і класну роботу.
- Спишіть каліграфічно.
3. Вивчення нового матеріалу.
3.1. Проблемо-пошукова робота
- Відгадайте загадку
Живе один батько.
Тисячі синів має,
Усім шапки справляє,
А собі не має. (Дуб)
СЛАЙД
- Розгляньте малюнки і дайте відповіді на запитання.
- Як називається маленький дуб? (Дубок)
- Який листочок росте на дубі? (Дубовий)
1
2. - Як називається дубовий ліс? (Дубина)
- Прочитайте ці слова.
Дуб, дубок, дубовий, дубина.
СЛАЙД
3.2. Бесіда.
- Подивіться, чим схожі ці слова? Що в цих словах спільного? Яка у них
однакова частина? Вони мають спільну частину «дуб».
Отже, діти як родичі, рідні люди схожі між собою, так і деякі слова у мові
схожі.
Такі слова (вчитель демонструє на слайді), які мають однакову за звуковим
складом і спільну за значенням частину, називаються спорідненими.
СЛАЙД
Отже і тема нашого сьогоднішнього уроку – Споріднені слова.
3.3. Ознайомлення з правилом на сторінці 174.
Учень читає правило.
3.4. Робота біля дошки.
Вправа 2, с. 174
3.5. Робота в парах. СЛАЙД
- А тепер попрацюймо парами. Ви отримали карту. Перепишіть у ваших
зошитах спільнокореневі слова. Визначте у них корінь.
Картка № 1
Золото, золотий, позолотити.
Дружба, подружка, дружний.
Картка № 2
Моряк, морський, заморський
Яблуня, яблунька, яблуневий
Картка № 3
Калина, калинка, калинонька
Мальва, мальвовий, малявочка.
Картка № 4
Верба, вербонька, вербовий.
Мак, маковий, маківка.
Картка № 5
Вишня, вишневий, вишенька
Ромашка, ромашечка, ромашковий.
2
3. Картка № 6
Барвінок, барвінковий, барвіночок.
Волошки, волошечки, волошковий.
- Перевірте написане один в одного
Фізкультхвилинка
Руки вгоду, руки вниз
На сусіда подивись
Руки вгоду, руки в боки.
Руки вгору підніміть
А тепер їх опустіть
Плесніть діти кілька раз
До роботи все гаразд.
3.6. Самостійна робота
Вправа 4, стор. 175.
4. Закріплення вивченого матеріалу.
4.1. Робота в групах. "Одягни корінь". СЛАЙД
Групи учнів одержують завдання - дібрати споріднені слова із запропонованим
коренем:
1 група – -верб- (верба, вербовий, вербонька)
2 група – -калин- (Калина, калинка, калинонька)
3 група – -україн- (український, українка, українець)
Перевірка роботи груп.
– Які ви знаєте прислів'я з цими словами?
– Чи можете ввести в прислів'я слова з кожним із цих коренів? (Без верби й
калини нема України).
– Як ви розумієте зміст цього прислів'я?
4.2. Гра "Так - ні". СЛАЙД
— Зіграти хочеться мені
Із вами, друзі,
В "Так" чи "НІ".
Я вам питання задаю.
Готуйте ж відповідь свою.
(Учні за допомогою сигнальних карток показують відповідь: зелений — "так",
червоний — "ні").
— Споріднені слова мають спільну частину (Так).
— Слова малина, малиновий, малинка — споріднені. (Так).
— Слова мак і макарони — споріднені. (Ні).
— Слова весна, весняний — споріднені. (Так).
— Слова вишня і вишиванка— споріднені. (Ні).
— Слова яблуня і яблунька — споріднені. (Так).
3
4. 5. Підсумок уроку
5.1. Бесіда
- Про які слова ми говорили сьогодні на уроці?
- Що такі споріднені слова?
-5.2. Оцінювання учнів.
5.3. Домашнє завдання.
Вправа 5, с. 175
4