SlideShare a Scribd company logo
1 of 44
Орта ғасырлардағы
Қазақстан тарихы
7 сынып
Тарих пәнінің мұғалімі
Калибекова Гүлжанар Дүйсенқызы
Ашық сабақ
Ғылым мен білімнің дамуы
Сабақтың мақсаты:
1. Орта ғасырда ғылымның дамуы мен оған үлес қосқан ғылымдардың
еңбектерімен оқушыларды жан-жақты таныстыра отырып,
шығармалардың тарихи маңызы туралы түсінікті қалыптастыру;
2. Оқушылардың тарихи-ғылыми еңбектерді талдап, салыстырып,
қорытынды жасау қабілеттерін дамыту;
3. Қазақ халықына қатысты тарихи шығармаларды өмірде орынды
қолдана білуге, олардан тәлім-тағлым, білім алуға, өз Отанына қатысты
деректерді ізденуге, тарихи құндылықтарды құрметтеуге тәрбиелеу.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі
Қызығушылығын ояту. Топқа бөлу.
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау. Дін және
мәдениет. Исламның таралуы.
ІІІ. Жаңа сабақ
Психологиялық дайындық
Қазанның он бесі.
Сынып жұмысы.
Жай және құрмалас сөйлем
Желтоқсанның он бесі.
Сынып жұмысы.
Ғылым мен білімнің
дамуы.
ІҮ кезең
“Ойлан, тап”
Ислам дінінің пайда болуы
Ислам дініне дейінгі діни
нанымдар
Ислам дінінің негізін
салушы
Ислам дінінің
мәдениеттің дамуына
тигізген әсері
Пікір талас
Ислам діні
Дүниеде бір дария беті қатқан
Бетінде бетегесі шығып жатқан
Қараса ол құдыққа көз жетпейді
Құр қалмас сол құдықтың дәмін татқан
Бойлаған сайын тереңге
шығасын биік белеңге
Данышпан Әбу Насыр әл-Фараби
Түркістан тарапындағы Отырар
шаһарында 870 жыл шамасында туған.
950 жылы Шам (Дамаск) шаһарында ұлы
ұстаз дүние салды. Бұл мәлімет ерте
заманғы арабша жазылған шежіре
кітаптарында берілген.
Философия
Әл-Фараби
кім ?
Этика
Музыка
Тіл білімі
Саясаттан
у
Логика
Математика
Физика
Астрономия
«Екінші Ұстаз» үлес қосқан ғылым салалары
Медицина
География
Жаратылыст
ану
Әл- Фараби араб, парсы, түркі,
латын, грек тілдерін жақсы білген.
150 ге жуық ғылыми еңбектер жазып қалдырған.
Ұлы
ғалымның
еңбектері
Астрология
Геометриялық сызықтар жасаудың әдістері
Ақылдың мәні туралы трактат
Данышпандықтың інжу маржаны
Музыканың ұлы кітабы
Аристотель еңбектеріне түсіндірме
Философияны оқу үшін алдымен не білу керек?
Ғылымдардың шығуы
Ізгі қала тұрғындарының көзқарасы
Шымкент қаласында Мәдениет
институты, Алматыда Қазақ Ұлттық
университеті Әбу Насыр Әл- Фараби
атымен аталады.
Жүсіп Баласағұн
ақын, ойшыл, ғалым, мемлекет қайраткері.
Жүсіп Баласағұн өмірі жайында
мәлімет мардымсыз. Ол 1017 жылы
Қыз-Орду атымен белгілі
Баласағұн қаласында дүниеге
келген. Бұл қаланың орналасқан
жері жөнінде түрлі пікір бар.
Біріншісі Жетісуда, Шу
жағалауында, Тоқмақ қаласынан
алыс емес жерде десе, екіншісі
Жамбыл облысының аумағында,
Ақтөбенің жоғарғы жағы дейді.
Кейбір деректерде Баласағұн
қаласы Қарахан мемлекетінің
қолөнер сауда орталығы болғанын
айтады. Қағанаттың әлеуметтік-
экономикалық өмірін отырықшы
да көшпенді аралас шаруашылық
құрады. Жүсіп Отырар, Шаш
(Ташкент), Тараз, Шу жазығы,
Ыстықкөл, Ферғана, Қашғар
шаһарларында өркен жайған
мәдени ортадан шыққан еді.
Жүсіптің ақын ретінде де, ғалым ретінде де
атын шығарған еңбегі «Құтты білік», «Құтадғу
білік» атты дидактикалық поэмасы.
Құтты білік дастаны
“Құтты білік” дастаны орта ғасырларда бүкіл түркі
әлеміне түсінікті болған Қарахан әулеті мемлекеті
түріктерінің тілінде жазылған. Жүсіп Баласағұн
«Құтты білікті» 1069-1070 жылдары Баласағұн
қаласында бастап, он сегіз айдың ішінде Қашқар
қаласында аяқтаған. Оны Қ.Каримов өзбек тіліне
(1971), Н.Гребнев (1971) пен С.Иванов орыс тіліне
(1983), А.Егеубаев қазақ тіліне (1986), бір топ
аудармашылар ұйғыр тіліне (Пекин, 1984) тәржіма
жасады. Қарахан әулеті билік жүргізген дәуірде ұлан-
ғайыр өлкені алып жатқан осы мемлекеттің басқару
тәртібін белгілейтін ережелер, сондай-ақ, қоғам
мүшелерінің құқықтары мен міндеттерін
айқындайтын тиісті заңдар жоқ еді. Міне, елдегі осы
олқылықтың орнын толтыру мақсатымен Жүсіп
Баласағүниөзінің “Құтты білік” дастанын жазды.
Демек, дастан белгілі бір мағынада елдегі Ата заң
(Конституция) қызметін атқарған.
. Дастанның бізге жеткен үш
көшірме нұсқасы бар. Біріншісі,
Герат қаласында 1439 жылы көне
ұйғыр жазуымен (қазір ол Вена
қаласындағы Корольдік
кітапханада сақтаулы), екіншісі, 14-
ғасырдың бірінші жартысында
Египетте араб әрпімен (Каирдың
Кедивен кітапханасы қорында)
көшірілген. Ал Наманган
қаласынан табылған үшінші
нұсқасы 12-ғасырларда араб
әрпімен қағазға түсірілген. Бұл
қолжазба Ташкенттегі Шығыстану
институтының қорында сақтаулы
тұр. Ғалымдар осы үш көшірме
нұсқаның әрқайсысына тән өзіндік
ерекшеліктерді жинақтай отырып,
«Құтты білік» дастанының ғылыми
негізделген толық мәтінін жасап
шықты.
Ахмет Иүгінеки
Ахмед Иүгінеки, Югнаки Адиб Ахмед
ибн Махмуд (12
ғасырдыңсоңы, Түркістан өңірі — 13
ғасырдың басы, сонда) —
ортағасырлық ақын, хакім, ойшыл.
Иүгінеки (қазақша Жүйнек)
қаласында туып өскен. Ахмед
Иүгінеки, Югнаки Адиб Ахмед ибн
Махмуд (12
ғасырдыңсоңы, Түркістан өңірі — 13
ғасырдың басы, сонда) —
ортағасырлық ақын, хакім, ойшыл.
Иүгінеки (қазақша Жүйнек)
қаласында туып өскен.
Ахмет Иүгінекидің “Ақиқат сыйының” түпнұсқасы біздің заманымызға жетпей,
біржолата жоғалып кеткен. Ахмед Иүгінеки мұрасының 14 — 15 ғасыр жасалған 3 түрлі
көшірмесі, 3 түрлі үзіндісі бар. Оның ішінде ең ескісі — 1444
жылы Самарқанда Арыслан Қожа тархан Әмірдің қалауымен Зәйнүл Әбідін бин Сұлтан
Бақыт Журжани Құсайын көшіріп жазған нұсқа. Көне ұйғыр, арагідік арабша хатқа
түскен нұсқаның жалпы көлемі — 508 жол. Бұл мұра қазір Стамбұлдағы Айя-София
кітапханасы қорында сақтаулы; 2-нұсқа Стамбұлда 1480 жылы Шайх зада Абд әр-
Раззақтың ұйғыр және араб жазуымен көшірген, 506 жолдан тұратын үлгісі. Парсыша,
тәжікше түсініктемелері бар, Стамбұлдағы Айя — София кітапханасында сақтаулы бұл
жәдігерлікті Н. Әсім 1915 жылы, ал қаласының Маһмудов 1972 жылы алғаш
жариялаған; “Ақиқат сыйының” үшінші арабша нұсқасы 14 ғасырдыңақырында, немесе
15 ғасырдыңбасында 524 жол өлең көлемінде көшірілген. Ол Стамбұлдағы Топ-Қапы
сарайында сақтаулы. Сол сияқты “Ұзын көпірдегі Сейіт Әлі” деген кісінің кітапханасынан
табылып, Анкара кітапханасына табыс етіліп, кейін мүлдем жоғалып кеткен Ахмед
Иүгінеки мұралары туралы дерек бар. Анкарадағы Маариф кітапханасынан табылған
(көлемі 4 бет), Берлин Ғылым Академиясында сақтаулы тұрған (1 бет) өзге нұсқалардың
із-жосықтары Ахмет Иүгінеки. еңбектерінің қаншалықты кең көлемде таралғанын
дәлелдей түседі. “
Ахмет гуманизмі
Ахмед Иүгінеки гуманизмі діни
этикалық қағидалармен қабысып
жатады: “Біреу зәбір-жапа жасаса,
қарымына рахат көрсет. Өйткені қанды
қанмен қанша жусаң да тазармайды.
Адамгершіліктің басы — осы”. Яғни,
зұлымдық зұлымдықты тудырады
деген қағиданы хадистерінің қазығы ете
отырып, кешірімді болғанды хош
көреді: “Бір айыпқа бола бас кесуші
дүниеде тірі адамсыз қалады” дейді.
Бірақдүние мен адамдардың
кемелсіздігіне орай айтылған “Мың
досың болсын мейлі, біреуі
де адал емес”, “Дүние бір қолмен бал,
бір қолмен у ұстатады” немесе
“Шырақ, сырың өзіңде сақталып
тұрмаса, досыңда сақтала ма?” деген
сөздерінен үмітсіздік сарындар да
аңғарылып қалады. Ахмет Иүгінекидің
нақыл сөздері түркі жұртында бүгінге
дейін мақал-мәтел түрінде сақталып,
айтылып келеді.
Ахмед Йүгінекидің «Ақиқат сыйы» еңбегі және
ақынның әлеуметтік-саяси көзқарастары
Ахмедтің дүниеге көзқарасының бұқарашылық
сипаты мына тұжырымдардан жақсы байқалады:
«әкімдердің игі жұмсақ, ақ көңіл екен деп сеніп
қалуға болмайды, олардан әрдайым сақтанып жүру
керек, өйткені олардың қолында шексіз күшті билік
бар: кейде тіпті қалжыңқойдың зілсіз, бейкүнә
қалжыңының өзі оның басын жұтар болар,
пайдасыз дау-шар мен қалжыңнан аулақ бол».
Жүйнекидің этикалық-педагогикалық ой-
толғамдары кейде нақты әлеуметтік жағдайлардан
тыс пайымдалғанмен, бұларда адамгершілік ізгі
мұраттардың, жалпы адамзаттың мінез-құлық
нормалары мен қағидалардың гуманистік
көріністері айқын аңғарылады». Ата-
бабаларымыздың өміртанымы мен өсиетін
меңгеру, тілін түсіну тез арада тындыра салатын
шаруа емес. Ол тыңғылықты іздену мен қажырлы
еңбекті талап етеді.Бұл шығарманың бүгінгі
жастарды патриоттық сезімде тәрбиелеудегі
маңызы зор деп атап өте аламыз.
“Білікті білім жинап,кәсіп етер,
Білімнің дәмін татып,өсіп өтер.
Білдірер білім елге білім сырын
Білімсіз білімді аттап,бөсіп өтер”-
Ахмет Иүгнеки
“Сөз есепсіз-тіліңді тый, тарта ұста
Тыймаған тіл басыңа сор әр тұста.
Есепті сөз-ер сөзінің асылы,
Мылжың тілді “жау”деп ұғын тартыста”-
Ахмет Иүгнеки
Қожа Ахмет Яссауи.
(1094-1167 ж.ж)
Қожа Ахмет Ясауи–1093жылы
тулыған. Түркістандық ғұлама, әулие.
Қожа Ахмет Ясауидің арғы тегі
қожалар әулеті. Әкесі –
Исфиджабта даңққа бөленген әулие,
Әзірет Әлінің ұрпағы Шейх
Ибраһим. Анасы – Мұса шейхтың
қызы Айша (Қарашаш ана). Мұса
шейх те Исфиджабта әулиелігімен
танылған. Кейбір деректерде Қожа
Ахмет Ясауидың Ибраһим атты ұлы
менГауhар Хошназ (Жауhар Шахназ)
атты қызының болғандығы
айтылады. Қожа Ахмет Ясауидың
ұрпағы негізінен осы қызынан
тарайды
Қожа Ахмет Йассауи кесенесі
Ахмет Ясауи кесенесі — Түркістан қаласында XIV
ғасырдың соңында тұрғызылған
архитектуралық ғимарат. Қожа Ахмет Ясауи дүние
салғаннан кейін халықтың көп жиылуымен өзіне
арнап соғылған кішкене мазарға жерленеді. Кейін бұл
кесене мұсылмандардың жаппай тәуеп ету орнына
айналды.
Түркістан қаласындағы Ахмет Ясауи ғимараты –
орта ғасырлық сәулет өнерінің көрнекті ескерткіші.
Ол XII ғасырда өмір сүрген бүкіл Шығысқа аты
әйгілі көне түркі ақыны, софизмді уағыздаушы
Ахмет Ясауидің (Яссы-дан шыққан деген мағынада)
бейітінің басына орнатылған.
Тайқазан — Түркістандағы қасиетті
қазан. Оны Қарнақ қаласында 1399 ж.
Тебриздік шебер Абд ул-Әзиз ибн
Шараф әд-Дин 7 металл қоспасынан
құйып жасаған. Оған алпыс шелек су
сияды, салмағы 2 т. Қазан суы
қасиетті су деп танылған. Қазанның
бүйіріне өсімдік кейпіндегі өрнектер
салынып, араб әріптерімен оюлап
құйылған жазулары бар. Түркістан
тайқазаны 1935 ж.Санкт-
Петербургтегі Эрмитаж басшыларын
ың өтініші бойынша 3-халықаралық
конгреске көрсету үшін әкетілген еді.
Эрмитаждың төменгі қабатында 48-
залда 54 жыл
тұрып, Қазақстан үкіметінің талап
етуі бойынша 1989 жылдың 18
қыркүйегінде қасиетті Т.Қожа Ахмет
Ясауи кесенесіндегі өз орнына қойылды.
Оның қайтарылуына Ө.Жәнібеков көп
еңбек сіңірді. Тайқазанның ішіне 3000
литр су сыяды. Ол Қарнақ қаласынан
өткен. Шебер оны көптеген асыл
металдардың қоспасынан әзірлеген.
Тайқазан
Қожа Ахмет Иассауи жерленген жер
Назарларыңызға
рахмет!

More Related Content

What's hot

Виртуалды көрме (мысал)
Виртуалды көрме (мысал)Виртуалды көрме (мысал)
Виртуалды көрме (мысал)guldika
 
«Шоқан Уәлиханов» тақырыбына арналған жоба сабағы
«Шоқан Уәлиханов» тақырыбына арналған жоба сабағы«Шоқан Уәлиханов» тақырыбына арналған жоба сабағы
«Шоқан Уәлиханов» тақырыбына арналған жоба сабағыАйбек Қуандықұлы
 
Қазақтың көрнекті ғалымы Шоқан Уәлиханов
Қазақтың көрнекті ғалымы Шоқан УәлихановҚазақтың көрнекті ғалымы Шоқан Уәлиханов
Қазақтың көрнекті ғалымы Шоқан УәлихановАйбек Қуандықұлы
 
Шоқан Уәлиханов қазақтың ұлы ғалымы
Шоқан Уәлиханов  қазақтың  ұлы  ғалымыШоқан Уәлиханов  қазақтың  ұлы  ғалымы
Шоқан Уәлиханов қазақтың ұлы ғалымыАйбек Қуандықұлы
 
мухтар ауезов слайд 5
мухтар ауезов слайд 5мухтар ауезов слайд 5
мухтар ауезов слайд 5sanvia
 
113сыввыавыавы
113сыввыавыавы113сыввыавыавы
113сыввыавыавыnurlan93kz
 
алтын адам деп жүргеніміз кім
алтын адам деп жүргеніміз кімалтын адам деп жүргеніміз кім
алтын адам деп жүргеніміз кімErmahan Zhabaev
 

What's hot (20)

САЙФ САРАЙИ
САЙФ САРАЙИСАЙФ САРАЙИ
САЙФ САРАЙИ
 
Көне түрік дәуіріндегі жазу
Көне түрік дәуіріндегі жазуКөне түрік дәуіріндегі жазу
Көне түрік дәуіріндегі жазу
 
Виртуалды көрме (мысал)
Виртуалды көрме (мысал)Виртуалды көрме (мысал)
Виртуалды көрме (мысал)
 
Ахмет Әуезов. «Жас Мұхтар»
Ахмет Әуезов. «Жас Мұхтар»Ахмет Әуезов. «Жас Мұхтар»
Ахмет Әуезов. «Жас Мұхтар»
 
М. Әуезовтың шығармашылығы
М. Әуезовтың шығармашылығыМ. Әуезовтың шығармашылығы
М. Әуезовтың шығармашылығы
 
«Шоқан Уәлиханов» тақырыбына арналған жоба сабағы
«Шоқан Уәлиханов» тақырыбына арналған жоба сабағы«Шоқан Уәлиханов» тақырыбына арналған жоба сабағы
«Шоқан Уәлиханов» тақырыбына арналған жоба сабағы
 
Шоқан Уәлихан
Шоқан УәлиханШоқан Уәлихан
Шоқан Уәлихан
 
Қазақтың көрнекті ғалымы Шоқан Уәлиханов
Қазақтың көрнекті ғалымы Шоқан УәлихановҚазақтың көрнекті ғалымы Шоқан Уәлиханов
Қазақтың көрнекті ғалымы Шоқан Уәлиханов
 
Шоқан Уәлиханов қазақтың ұлы ғалымы
Шоқан Уәлиханов  қазақтың  ұлы  ғалымыШоқан Уәлиханов  қазақтың  ұлы  ғалымы
Шоқан Уәлиханов қазақтың ұлы ғалымы
 
11111111111111
1111111111111111111111111111
11111111111111
 
Dvdvvd
DvdvvdDvdvvd
Dvdvvd
 
65
6565
65
 
счч
сччсчч
счч
 
7878fd
7878fd7878fd
7878fd
 
мухтар ауезов слайд 5
мухтар ауезов слайд 5мухтар ауезов слайд 5
мухтар ауезов слайд 5
 
113сыввыавыавы
113сыввыавыавы113сыввыавыавы
113сыввыавыавы
 
Тарих ғасырлар куәсі
Тарих ғасырлар куәсіТарих ғасырлар куәсі
Тарих ғасырлар куәсі
 
ашык сабақ 29
ашык сабақ 29ашык сабақ 29
ашык сабақ 29
 
алтын адам деп жүргеніміз кім
алтын адам деп жүргеніміз кімалтын адам деп жүргеніміз кім
алтын адам деп жүргеніміз кім
 
Mugalf
MugalfMugalf
Mugalf
 

Similar to Ғылым мен білімнің дамуы

Қазақ ұлттық шешендік өнерінің тарихы
Қазақ ұлттық шешендік өнерінің тарихыҚазақ ұлттық шешендік өнерінің тарихы
Қазақ ұлттық шешендік өнерінің тарихыBilim All
 
жыраулар поэзиясы
жыраулар поэзиясыжыраулар поэзиясы
жыраулар поэзиясыDan41k
 
Білім.Ғылым.Инновация.жхх
Білім.Ғылым.Инновация.жххБілім.Ғылым.Инновация.жхх
Білім.Ғылым.Инновация.жххssuser8a5811
 
рухани жаңғыру . мақала
рухани жаңғыру . мақаларухани жаңғыру . мақала
рухани жаңғыру . мақалаAsem Sarsembayeva
 
Виртуалды кітап көрмесі
Виртуалды кітап көрмесіВиртуалды кітап көрмесі
Виртуалды кітап көрмесіguldika
 
архетектуралық ескерткіштер 5сынып ашық сағат
архетектуралық ескерткіштер 5сынып ашық сағатархетектуралық ескерткіштер 5сынып ашық сағат
архетектуралық ескерткіштер 5сынып ашық сағатoquzaman
 
қазақстан мұражайлары сабақ жоспары
қазақстан мұражайлары сабақ жоспарықазақстан мұражайлары сабақ жоспары
қазақстан мұражайлары сабақ жоспарыAsem Sarsembayeva
 
таңдау курсы бағдарламасы шәкәрімтану
таңдау курсы бағдарламасы шәкәрімтанутаңдау курсы бағдарламасы шәкәрімтану
таңдау курсы бағдарламасы шәкәрімтануAsem Sarsembayeva
 
Xiv аза__стан м__дениет¦ ашы__ саба__
Xiv   аза__стан м__дениет¦ ашы__ саба__Xiv   аза__стан м__дениет¦ ашы__ саба__
Xiv аза__стан м__дениет¦ ашы__ саба__Asem Sarsembayeva
 
1-сабақ Б.Мұқай «Өмірзая» романындағы ұлттық құндылықтар.ppt
1-сабақ Б.Мұқай «Өмірзая» романындағы ұлттық құндылықтар.ppt1-сабақ Б.Мұқай «Өмірзая» романындағы ұлттық құндылықтар.ppt
1-сабақ Б.Мұқай «Өмірзая» романындағы ұлттық құндылықтар.pptssuser7a793e
 
ғылыми жоба
ғылыми жобағылыми жоба
ғылыми жобаoquzaman
 

Similar to Ғылым мен білімнің дамуы (20)

Диуани хикмет.pdf
Диуани хикмет.pdfДиуани хикмет.pdf
Диуани хикмет.pdf
 
Shakarim
ShakarimShakarim
Shakarim
 
Filologia fak
Filologia fakFilologia fak
Filologia fak
 
Ulyzhenis75zhyl ardager1
Ulyzhenis75zhyl ardager1Ulyzhenis75zhyl ardager1
Ulyzhenis75zhyl ardager1
 
Қазақ ұлттық шешендік өнерінің тарихы
Қазақ ұлттық шешендік өнерінің тарихыҚазақ ұлттық шешендік өнерінің тарихы
Қазақ ұлттық шешендік өнерінің тарихы
 
жыраулар поэзиясы
жыраулар поэзиясыжыраулар поэзиясы
жыраулар поэзиясы
 
алиев жб слайд ашық сабақтың Ppt
алиев жб слайд ашық сабақтың  Pptалиев жб слайд ашық сабақтың  Ppt
алиев жб слайд ашық сабақтың Ppt
 
Moldajanfdd
MoldajanfddMoldajanfdd
Moldajanfdd
 
шахановвввв
шахановввввшахановвввв
шахановвввв
 
Білім.Ғылым.Инновация.жхх
Білім.Ғылым.Инновация.жххБілім.Ғылым.Инновация.жхх
Білім.Ғылым.Инновация.жхх
 
рухани жаңғыру . мақала
рухани жаңғыру . мақаларухани жаңғыру . мақала
рухани жаңғыру . мақала
 
Виртуалды кітап көрмесі
Виртуалды кітап көрмесіВиртуалды кітап көрмесі
Виртуалды кітап көрмесі
 
Shygystanu
ShygystanuShygystanu
Shygystanu
 
архетектуралық ескерткіштер 5сынып ашық сағат
архетектуралық ескерткіштер 5сынып ашық сағатархетектуралық ескерткіштер 5сынып ашық сағат
архетектуралық ескерткіштер 5сынып ашық сағат
 
қазақстан мұражайлары сабақ жоспары
қазақстан мұражайлары сабақ жоспарықазақстан мұражайлары сабақ жоспары
қазақстан мұражайлары сабақ жоспары
 
таңдау курсы бағдарламасы шәкәрімтану
таңдау курсы бағдарламасы шәкәрімтанутаңдау курсы бағдарламасы шәкәрімтану
таңдау курсы бағдарламасы шәкәрімтану
 
қазақстан тарихы
қазақстан тарихықазақстан тарихы
қазақстан тарихы
 
Xiv аза__стан м__дениет¦ ашы__ саба__
Xiv   аза__стан м__дениет¦ ашы__ саба__Xiv   аза__стан м__дениет¦ ашы__ саба__
Xiv аза__стан м__дениет¦ ашы__ саба__
 
1-сабақ Б.Мұқай «Өмірзая» романындағы ұлттық құндылықтар.ppt
1-сабақ Б.Мұқай «Өмірзая» романындағы ұлттық құндылықтар.ppt1-сабақ Б.Мұқай «Өмірзая» романындағы ұлттық құндылықтар.ppt
1-сабақ Б.Мұқай «Өмірзая» романындағы ұлттық құндылықтар.ppt
 
ғылыми жоба
ғылыми жобағылыми жоба
ғылыми жоба
 

More from Bilim All

Cалқындату жүйесі
Cалқындату жүйесіCалқындату жүйесі
Cалқындату жүйесіBilim All
 
Жайлау көркі
Жайлау көркіЖайлау көркі
Жайлау көркіBilim All
 
Ғажайып математика еліне саяхат
Ғажайып математика еліне саяхатҒажайып математика еліне саяхат
Ғажайып математика еліне саяхатBilim All
 
Ұлттық тағамдар. Әліпби
Ұлттық тағамдар. Әліпби Ұлттық тағамдар. Әліпби
Ұлттық тағамдар. Әліпби Bilim All
 
Holidays 5 grade
Holidays 5 gradeHolidays 5 grade
Holidays 5 gradeBilim All
 
Жабайы жануарлар
Жабайы жануарларЖабайы жануарлар
Жабайы жануарларBilim All
 
Электр тізбегіне өткізгіштерді тізбектей және параллель жалғау
Электр тізбегіне өткізгіштерді тізбектей және параллель жалғауЭлектр тізбегіне өткізгіштерді тізбектей және параллель жалғау
Электр тізбегіне өткізгіштерді тізбектей және параллель жалғауBilim All
 
Туған жер
Туған жерТуған жер
Туған жерBilim All
 
Мәдениеттің дамуы
Мәдениеттің дамуыМәдениеттің дамуы
Мәдениеттің дамуыBilim All
 
Карбон қышқылдары
Карбон қышқылдарыКарбон қышқылдары
Карбон қышқылдарыBilim All
 
Туған өлкем – тұнған тарих
Туған өлкем – тұнған тарихТуған өлкем – тұнған тарих
Туған өлкем – тұнған тарихBilim All
 
Жай және күрделі эфирлер
Жай және күрделі эфирлерЖай және күрделі эфирлер
Жай және күрделі эфирлерBilim All
 
Мен жақсы көретін жан-жануар. Буын
Мен жақсы көретін жан-жануар. БуынМен жақсы көретін жан-жануар. Буын
Мен жақсы көретін жан-жануар. БуынBilim All
 
Дүние жүзі халқының тілдік әулеттері мен топтары
Дүние жүзі халқының тілдік әулеттері мен топтарыДүние жүзі халқының тілдік әулеттері мен топтары
Дүние жүзі халқының тілдік әулеттері мен топтарыBilim All
 
Дін туралы түсінік. Діннің құрылымы мен функциялары
Дін туралы түсінік. Діннің құрылымы мен функцияларыДін туралы түсінік. Діннің құрылымы мен функциялары
Дін туралы түсінік. Діннің құрылымы мен функцияларыBilim All
 
Гүлдің құрылысы
Гүлдің құрылысыГүлдің құрылысы
Гүлдің құрылысыBilim All
 
Дисахаридтер
ДисахаридтерДисахаридтер
ДисахаридтерBilim All
 
Сергіту жаттығулары
Сергіту жаттығуларыСергіту жаттығулары
Сергіту жаттығуларыBilim All
 
Бейорганикалық қосылыстардың негізгі кластары
Бейорганикалық қосылыстардың негізгі кластарыБейорганикалық қосылыстардың негізгі кластары
Бейорганикалық қосылыстардың негізгі кластарыBilim All
 
Ағашты көркемдеп өңдеу, әрлеу, сәндеу әдістері
Ағашты көркемдеп өңдеу, әрлеу, сәндеу әдістеріАғашты көркемдеп өңдеу, әрлеу, сәндеу әдістері
Ағашты көркемдеп өңдеу, әрлеу, сәндеу әдістеріBilim All
 

More from Bilim All (20)

Cалқындату жүйесі
Cалқындату жүйесіCалқындату жүйесі
Cалқындату жүйесі
 
Жайлау көркі
Жайлау көркіЖайлау көркі
Жайлау көркі
 
Ғажайып математика еліне саяхат
Ғажайып математика еліне саяхатҒажайып математика еліне саяхат
Ғажайып математика еліне саяхат
 
Ұлттық тағамдар. Әліпби
Ұлттық тағамдар. Әліпби Ұлттық тағамдар. Әліпби
Ұлттық тағамдар. Әліпби
 
Holidays 5 grade
Holidays 5 gradeHolidays 5 grade
Holidays 5 grade
 
Жабайы жануарлар
Жабайы жануарларЖабайы жануарлар
Жабайы жануарлар
 
Электр тізбегіне өткізгіштерді тізбектей және параллель жалғау
Электр тізбегіне өткізгіштерді тізбектей және параллель жалғауЭлектр тізбегіне өткізгіштерді тізбектей және параллель жалғау
Электр тізбегіне өткізгіштерді тізбектей және параллель жалғау
 
Туған жер
Туған жерТуған жер
Туған жер
 
Мәдениеттің дамуы
Мәдениеттің дамуыМәдениеттің дамуы
Мәдениеттің дамуы
 
Карбон қышқылдары
Карбон қышқылдарыКарбон қышқылдары
Карбон қышқылдары
 
Туған өлкем – тұнған тарих
Туған өлкем – тұнған тарихТуған өлкем – тұнған тарих
Туған өлкем – тұнған тарих
 
Жай және күрделі эфирлер
Жай және күрделі эфирлерЖай және күрделі эфирлер
Жай және күрделі эфирлер
 
Мен жақсы көретін жан-жануар. Буын
Мен жақсы көретін жан-жануар. БуынМен жақсы көретін жан-жануар. Буын
Мен жақсы көретін жан-жануар. Буын
 
Дүние жүзі халқының тілдік әулеттері мен топтары
Дүние жүзі халқының тілдік әулеттері мен топтарыДүние жүзі халқының тілдік әулеттері мен топтары
Дүние жүзі халқының тілдік әулеттері мен топтары
 
Дін туралы түсінік. Діннің құрылымы мен функциялары
Дін туралы түсінік. Діннің құрылымы мен функцияларыДін туралы түсінік. Діннің құрылымы мен функциялары
Дін туралы түсінік. Діннің құрылымы мен функциялары
 
Гүлдің құрылысы
Гүлдің құрылысыГүлдің құрылысы
Гүлдің құрылысы
 
Дисахаридтер
ДисахаридтерДисахаридтер
Дисахаридтер
 
Сергіту жаттығулары
Сергіту жаттығуларыСергіту жаттығулары
Сергіту жаттығулары
 
Бейорганикалық қосылыстардың негізгі кластары
Бейорганикалық қосылыстардың негізгі кластарыБейорганикалық қосылыстардың негізгі кластары
Бейорганикалық қосылыстардың негізгі кластары
 
Ағашты көркемдеп өңдеу, әрлеу, сәндеу әдістері
Ағашты көркемдеп өңдеу, әрлеу, сәндеу әдістеріАғашты көркемдеп өңдеу, әрлеу, сәндеу әдістері
Ағашты көркемдеп өңдеу, әрлеу, сәндеу әдістері
 

Ғылым мен білімнің дамуы

  • 1.
  • 2. Орта ғасырлардағы Қазақстан тарихы 7 сынып Тарих пәнінің мұғалімі Калибекова Гүлжанар Дүйсенқызы
  • 3. Ашық сабақ Ғылым мен білімнің дамуы
  • 4. Сабақтың мақсаты: 1. Орта ғасырда ғылымның дамуы мен оған үлес қосқан ғылымдардың еңбектерімен оқушыларды жан-жақты таныстыра отырып, шығармалардың тарихи маңызы туралы түсінікті қалыптастыру; 2. Оқушылардың тарихи-ғылыми еңбектерді талдап, салыстырып, қорытынды жасау қабілеттерін дамыту; 3. Қазақ халықына қатысты тарихи шығармаларды өмірде орынды қолдана білуге, олардан тәлім-тағлым, білім алуға, өз Отанына қатысты деректерді ізденуге, тарихи құндылықтарды құрметтеуге тәрбиелеу.
  • 5. Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі Қызығушылығын ояту. Топқа бөлу. ІІ. Үй тапсырмасын сұрау. Дін және мәдениет. Исламның таралуы. ІІІ. Жаңа сабақ
  • 7. Қазанның он бесі. Сынып жұмысы. Жай және құрмалас сөйлем Желтоқсанның он бесі. Сынып жұмысы. Ғылым мен білімнің дамуы.
  • 10. Ислам дініне дейінгі діни нанымдар
  • 14.
  • 15.
  • 16. Дүниеде бір дария беті қатқан Бетінде бетегесі шығып жатқан Қараса ол құдыққа көз жетпейді Құр қалмас сол құдықтың дәмін татқан
  • 17.
  • 19.
  • 20.
  • 21. Данышпан Әбу Насыр әл-Фараби Түркістан тарапындағы Отырар шаһарында 870 жыл шамасында туған. 950 жылы Шам (Дамаск) шаһарында ұлы ұстаз дүние салды. Бұл мәлімет ерте заманғы арабша жазылған шежіре кітаптарында берілген.
  • 22. Философия Әл-Фараби кім ? Этика Музыка Тіл білімі Саясаттан у Логика Математика Физика Астрономия «Екінші Ұстаз» үлес қосқан ғылым салалары Медицина География Жаратылыст ану
  • 23. Әл- Фараби араб, парсы, түркі, латын, грек тілдерін жақсы білген.
  • 24. 150 ге жуық ғылыми еңбектер жазып қалдырған. Ұлы ғалымның еңбектері Астрология Геометриялық сызықтар жасаудың әдістері Ақылдың мәні туралы трактат Данышпандықтың інжу маржаны Музыканың ұлы кітабы Аристотель еңбектеріне түсіндірме Философияны оқу үшін алдымен не білу керек? Ғылымдардың шығуы Ізгі қала тұрғындарының көзқарасы
  • 25. Шымкент қаласында Мәдениет институты, Алматыда Қазақ Ұлттық университеті Әбу Насыр Әл- Фараби атымен аталады.
  • 26. Жүсіп Баласағұн ақын, ойшыл, ғалым, мемлекет қайраткері.
  • 27. Жүсіп Баласағұн өмірі жайында мәлімет мардымсыз. Ол 1017 жылы Қыз-Орду атымен белгілі Баласағұн қаласында дүниеге келген. Бұл қаланың орналасқан жері жөнінде түрлі пікір бар. Біріншісі Жетісуда, Шу жағалауында, Тоқмақ қаласынан алыс емес жерде десе, екіншісі Жамбыл облысының аумағында, Ақтөбенің жоғарғы жағы дейді. Кейбір деректерде Баласағұн қаласы Қарахан мемлекетінің қолөнер сауда орталығы болғанын айтады. Қағанаттың әлеуметтік- экономикалық өмірін отырықшы да көшпенді аралас шаруашылық құрады. Жүсіп Отырар, Шаш (Ташкент), Тараз, Шу жазығы, Ыстықкөл, Ферғана, Қашғар шаһарларында өркен жайған мәдени ортадан шыққан еді.
  • 28. Жүсіптің ақын ретінде де, ғалым ретінде де атын шығарған еңбегі «Құтты білік», «Құтадғу білік» атты дидактикалық поэмасы.
  • 29.
  • 30. Құтты білік дастаны “Құтты білік” дастаны орта ғасырларда бүкіл түркі әлеміне түсінікті болған Қарахан әулеті мемлекеті түріктерінің тілінде жазылған. Жүсіп Баласағұн «Құтты білікті» 1069-1070 жылдары Баласағұн қаласында бастап, он сегіз айдың ішінде Қашқар қаласында аяқтаған. Оны Қ.Каримов өзбек тіліне (1971), Н.Гребнев (1971) пен С.Иванов орыс тіліне (1983), А.Егеубаев қазақ тіліне (1986), бір топ аудармашылар ұйғыр тіліне (Пекин, 1984) тәржіма жасады. Қарахан әулеті билік жүргізген дәуірде ұлан- ғайыр өлкені алып жатқан осы мемлекеттің басқару тәртібін белгілейтін ережелер, сондай-ақ, қоғам мүшелерінің құқықтары мен міндеттерін айқындайтын тиісті заңдар жоқ еді. Міне, елдегі осы олқылықтың орнын толтыру мақсатымен Жүсіп Баласағүниөзінің “Құтты білік” дастанын жазды. Демек, дастан белгілі бір мағынада елдегі Ата заң (Конституция) қызметін атқарған.
  • 31. . Дастанның бізге жеткен үш көшірме нұсқасы бар. Біріншісі, Герат қаласында 1439 жылы көне ұйғыр жазуымен (қазір ол Вена қаласындағы Корольдік кітапханада сақтаулы), екіншісі, 14- ғасырдың бірінші жартысында Египетте араб әрпімен (Каирдың Кедивен кітапханасы қорында) көшірілген. Ал Наманган қаласынан табылған үшінші нұсқасы 12-ғасырларда араб әрпімен қағазға түсірілген. Бұл қолжазба Ташкенттегі Шығыстану институтының қорында сақтаулы тұр. Ғалымдар осы үш көшірме нұсқаның әрқайсысына тән өзіндік ерекшеліктерді жинақтай отырып, «Құтты білік» дастанының ғылыми негізделген толық мәтінін жасап шықты.
  • 33. Ахмед Иүгінеки, Югнаки Адиб Ахмед ибн Махмуд (12 ғасырдыңсоңы, Түркістан өңірі — 13 ғасырдың басы, сонда) — ортағасырлық ақын, хакім, ойшыл. Иүгінеки (қазақша Жүйнек) қаласында туып өскен. Ахмед Иүгінеки, Югнаки Адиб Ахмед ибн Махмуд (12 ғасырдыңсоңы, Түркістан өңірі — 13 ғасырдың басы, сонда) — ортағасырлық ақын, хакім, ойшыл. Иүгінеки (қазақша Жүйнек) қаласында туып өскен.
  • 34. Ахмет Иүгінекидің “Ақиқат сыйының” түпнұсқасы біздің заманымызға жетпей, біржолата жоғалып кеткен. Ахмед Иүгінеки мұрасының 14 — 15 ғасыр жасалған 3 түрлі көшірмесі, 3 түрлі үзіндісі бар. Оның ішінде ең ескісі — 1444 жылы Самарқанда Арыслан Қожа тархан Әмірдің қалауымен Зәйнүл Әбідін бин Сұлтан Бақыт Журжани Құсайын көшіріп жазған нұсқа. Көне ұйғыр, арагідік арабша хатқа түскен нұсқаның жалпы көлемі — 508 жол. Бұл мұра қазір Стамбұлдағы Айя-София кітапханасы қорында сақтаулы; 2-нұсқа Стамбұлда 1480 жылы Шайх зада Абд әр- Раззақтың ұйғыр және араб жазуымен көшірген, 506 жолдан тұратын үлгісі. Парсыша, тәжікше түсініктемелері бар, Стамбұлдағы Айя — София кітапханасында сақтаулы бұл жәдігерлікті Н. Әсім 1915 жылы, ал қаласының Маһмудов 1972 жылы алғаш жариялаған; “Ақиқат сыйының” үшінші арабша нұсқасы 14 ғасырдыңақырында, немесе 15 ғасырдыңбасында 524 жол өлең көлемінде көшірілген. Ол Стамбұлдағы Топ-Қапы сарайында сақтаулы. Сол сияқты “Ұзын көпірдегі Сейіт Әлі” деген кісінің кітапханасынан табылып, Анкара кітапханасына табыс етіліп, кейін мүлдем жоғалып кеткен Ахмед Иүгінеки мұралары туралы дерек бар. Анкарадағы Маариф кітапханасынан табылған (көлемі 4 бет), Берлин Ғылым Академиясында сақтаулы тұрған (1 бет) өзге нұсқалардың із-жосықтары Ахмет Иүгінеки. еңбектерінің қаншалықты кең көлемде таралғанын дәлелдей түседі. “
  • 35. Ахмет гуманизмі Ахмед Иүгінеки гуманизмі діни этикалық қағидалармен қабысып жатады: “Біреу зәбір-жапа жасаса, қарымына рахат көрсет. Өйткені қанды қанмен қанша жусаң да тазармайды. Адамгершіліктің басы — осы”. Яғни, зұлымдық зұлымдықты тудырады деген қағиданы хадистерінің қазығы ете отырып, кешірімді болғанды хош көреді: “Бір айыпқа бола бас кесуші дүниеде тірі адамсыз қалады” дейді. Бірақдүние мен адамдардың кемелсіздігіне орай айтылған “Мың досың болсын мейлі, біреуі де адал емес”, “Дүние бір қолмен бал, бір қолмен у ұстатады” немесе “Шырақ, сырың өзіңде сақталып тұрмаса, досыңда сақтала ма?” деген сөздерінен үмітсіздік сарындар да аңғарылып қалады. Ахмет Иүгінекидің нақыл сөздері түркі жұртында бүгінге дейін мақал-мәтел түрінде сақталып, айтылып келеді.
  • 36. Ахмед Йүгінекидің «Ақиқат сыйы» еңбегі және ақынның әлеуметтік-саяси көзқарастары Ахмедтің дүниеге көзқарасының бұқарашылық сипаты мына тұжырымдардан жақсы байқалады: «әкімдердің игі жұмсақ, ақ көңіл екен деп сеніп қалуға болмайды, олардан әрдайым сақтанып жүру керек, өйткені олардың қолында шексіз күшті билік бар: кейде тіпті қалжыңқойдың зілсіз, бейкүнә қалжыңының өзі оның басын жұтар болар, пайдасыз дау-шар мен қалжыңнан аулақ бол». Жүйнекидің этикалық-педагогикалық ой- толғамдары кейде нақты әлеуметтік жағдайлардан тыс пайымдалғанмен, бұларда адамгершілік ізгі мұраттардың, жалпы адамзаттың мінез-құлық нормалары мен қағидалардың гуманистік көріністері айқын аңғарылады». Ата- бабаларымыздың өміртанымы мен өсиетін меңгеру, тілін түсіну тез арада тындыра салатын шаруа емес. Ол тыңғылықты іздену мен қажырлы еңбекті талап етеді.Бұл шығарманың бүгінгі жастарды патриоттық сезімде тәрбиелеудегі маңызы зор деп атап өте аламыз.
  • 37. “Білікті білім жинап,кәсіп етер, Білімнің дәмін татып,өсіп өтер. Білдірер білім елге білім сырын Білімсіз білімді аттап,бөсіп өтер”- Ахмет Иүгнеки
  • 38. “Сөз есепсіз-тіліңді тый, тарта ұста Тыймаған тіл басыңа сор әр тұста. Есепті сөз-ер сөзінің асылы, Мылжың тілді “жау”деп ұғын тартыста”- Ахмет Иүгнеки
  • 39. Қожа Ахмет Яссауи. (1094-1167 ж.ж) Қожа Ахмет Ясауи–1093жылы тулыған. Түркістандық ғұлама, әулие. Қожа Ахмет Ясауидің арғы тегі қожалар әулеті. Әкесі – Исфиджабта даңққа бөленген әулие, Әзірет Әлінің ұрпағы Шейх Ибраһим. Анасы – Мұса шейхтың қызы Айша (Қарашаш ана). Мұса шейх те Исфиджабта әулиелігімен танылған. Кейбір деректерде Қожа Ахмет Ясауидың Ибраһим атты ұлы менГауhар Хошназ (Жауhар Шахназ) атты қызының болғандығы айтылады. Қожа Ахмет Ясауидың ұрпағы негізінен осы қызынан тарайды
  • 41. Ахмет Ясауи кесенесі — Түркістан қаласында XIV ғасырдың соңында тұрғызылған архитектуралық ғимарат. Қожа Ахмет Ясауи дүние салғаннан кейін халықтың көп жиылуымен өзіне арнап соғылған кішкене мазарға жерленеді. Кейін бұл кесене мұсылмандардың жаппай тәуеп ету орнына айналды. Түркістан қаласындағы Ахмет Ясауи ғимараты – орта ғасырлық сәулет өнерінің көрнекті ескерткіші. Ол XII ғасырда өмір сүрген бүкіл Шығысқа аты әйгілі көне түркі ақыны, софизмді уағыздаушы Ахмет Ясауидің (Яссы-дан шыққан деген мағынада) бейітінің басына орнатылған.
  • 42. Тайқазан — Түркістандағы қасиетті қазан. Оны Қарнақ қаласында 1399 ж. Тебриздік шебер Абд ул-Әзиз ибн Шараф әд-Дин 7 металл қоспасынан құйып жасаған. Оған алпыс шелек су сияды, салмағы 2 т. Қазан суы қасиетті су деп танылған. Қазанның бүйіріне өсімдік кейпіндегі өрнектер салынып, араб әріптерімен оюлап құйылған жазулары бар. Түркістан тайқазаны 1935 ж.Санкт- Петербургтегі Эрмитаж басшыларын ың өтініші бойынша 3-халықаралық конгреске көрсету үшін әкетілген еді. Эрмитаждың төменгі қабатында 48- залда 54 жыл тұрып, Қазақстан үкіметінің талап етуі бойынша 1989 жылдың 18 қыркүйегінде қасиетті Т.Қожа Ахмет Ясауи кесенесіндегі өз орнына қойылды. Оның қайтарылуына Ө.Жәнібеков көп еңбек сіңірді. Тайқазанның ішіне 3000 литр су сыяды. Ол Қарнақ қаласынан өткен. Шебер оны көптеген асыл металдардың қоспасынан әзірлеген. Тайқазан
  • 43. Қожа Ахмет Иассауи жерленген жер