SlideShare a Scribd company logo
1 of 13
Ақтөбе қаласы, Новый орта мектебі
тарих пәні мұғалімі
Алиев Жарас Беркінұлы
Аты-жөні, тегі :
Алиев Жарас Беркінұлы
Білімі: Жоғары, Қ.Жұбанов
атындағы Ақтөбе
мемлекеттік университеті
Санаты: Жоғары
Еңбек өтілі: 14 жыл
Сабақ мақсаты:
Оқушыларға ежелгі түркілер туралы
мәлімет бере отырып, орхон-енисей
жазбаларының тарихи маңызымен
таныстыру түбі бір түркі елі елі туралы
кеңінен мағлұмат алу
Күтілетін нәтиже:
 Өз пікірін дәлелді қорғауды үйренеді;
 Топта бірлесе жұмыс жасауды үйренеді;
 Қабілетін танытады және дамытады;
 Әңгімені өз бетінше оқып, мазмұнын ұғына алады;
 Өзін-өзі бағалайды, топта өзара бағалау жүргізеді, бағалаудың
мәнісін түсінеді;
 Сын тұрғысынан ойланып, ой-пікірін айтуға үйрене бастайды;
 АКТ бойынша ақпаратты өңдеп, тиімді қолдана алады
«Тарих картасы» т сілі бойыншаә
й тапсырмасын с рауү ұ
оқиға,
сурет,
дәлел
оқиға,
сурет,
дәлел
оқиға,
сурет,
дәлел
оқиға,
сурет,
дәлел
оқиға,
сурет,
дәлел
оқиға,
сурет,
дәлел
қазақ
ру
жүз
тайпа
хан
Керей мен Жәнібек
халық
«Ассоциация» құру
“1869 жылдан, Алтайдағы түркі тілдерін
зерттеуге кіріскен алғашқы күннен
бастап-ақ тек халық шығармашылығын
жинауға көңіл бөліп қойғам жоқ,
мүмкіндігіне қарай мол сөз қорын жинауға
да күш салдым”
В.В.Радлов
Жа а саба а кіріспең ққ
Сабақ тақырыбы:
§22-23
“Түркі халықтарының
түп тарихы”
10 “А” класс
«Аялдама» тәсілі
1-Аялдама:
- Бейнематериалдан не көрдіңіз?
- Неліктен қазақ халқының дамуы күрделі болды?
- Бейнематериал құндылығында нені байқадыңыз?
- Оқиға желісі одан әрі қарай қалай дамуы мүмкін?
2-аялдама:
-Мәтінді топпен оқу.
- Оқиға желісін құру.
- Класс алдында оқиға желісін қорғау.
- Қалған 3 топтың сұрақтарына жауап беру.
3-аялдама:
- Тарихи кейіпкер
- 9 ромб /негізгі және қосымша ақпаратты жікте/
- Георграфиялық карта /картамен жұмыс/
- Радиустық диаграмма.
Тарихи кейіпкер
• Кейіпкер ішіне оған тән қасиеттер мен ерекшеліктер
жазылады, сыртына кейіпкерге сұрақ жазылады.
Тоғыз ромб
• Ромб іштеріне бүгінгі тақырып бойынша негізгі
және қосымша ақпарат жіктеліп жазылады.
Түрік
қағанаты
Мәңгілік
ел
Логикалық диаграмма
Саба ты орыту. «Ма ан ой салды»қ қ ғ
Маған ой
туғызған
мәселе…
Сабақ барысында
қандай ойлар
келді?
Бағалау сұрақтары Дұрыс бұрыс
Көне түркі тайпалары –Орталық Азиядағы ирантектес
тілдес тайпалардың арғы тегі
Қазақстан тарихында «Түрік дәуірі» -6-13 ғасырларды
жатқызады.
Рашид ад-Диннің еңбегі «Жолдар мен мемлекеттер кітабы»
деп аталады.
Түрік жазуының құпиясын ашқан даниялық ғалым
Вильгельм Томсон.
Тарихи аренаға алғаш шыққан түркі тайпаларының бірі –
теле.
Түріктер өзіңінің шығу тегін сақ тайпасымен
байланыстырады.
Түрік қағанатының өмір сүрген уақыты 552-603 жылдар
болып табылады.
Шығыс Түрік қағанатынның жұртын «он оқ бұдын» - он оқ
елі, ал Батыс Түрік қағанатының жұрты көк түрік деп
аталды.
Екінші Шығыс Түрік қағанатының билеушілері Елтеріс-
Құтлық қаған, көмекшісі – Төныкөк кезінде құрылды.
Қазіргі Моңғолия жерінде көк түріктердің 220 қаласының
орны бары анықталды.
Қалыптастырушы бағалау парағы
Бағалау сұрақтары Дұрыс бұрыс
Көне түркі тайпалары –Орталық Азиядағы ирантектес
тілдес тайпалардың арғы тегі
+
Қазақстан тарихында «Түрік дәуірі» -6-13 ғасырларды
жатқызады.
+
Рашид ад-Диннің еңбегі «Жолдар мен мемлекеттер кітабы»
деп аталады.
+
Түрік жазуының құпиясын ашқан даниялық ғалым
Вильгельм Томсон.
+
Тарихи аренаға алғаш шыққан түркі тайпаларының бірі –
теле.
+
Түріктер өзіңінің шығу тегін сақ тайпасымен
байланыстырады.
+
Түрік қағанатының өмір сүрген уақыты 552-603 жылдар
болып табылады.
+
Шығыс Түрік қағанатынның жұртын «он оқ бұдын» - он оқ
елі, ал Батыс Түрік қағанатының жұрты көк түрік деп
аталды.
+
Екінші Шығыс Түрік қағанатының билеушілері Елтеріс-
Құтлық қаған, көмекшісі – Төныкөк кезінде құрылды.
+
Қазіргі Моңғолия жерінде көк түріктердің 220 қаласының
орны бары анықталды.
+
Қалыптастырушы бағалау парағы
Назарлары ыз аң ғ
рахмет!
йге тапсырма:Ү §22-23 о у,қ
м ліметтер орын жина тау,ә қ қ
129 беттегі кестені д птерге жазуә

More Related Content

Similar to алиев жб слайд ашық сабақтың Ppt

Қазақ хандығына 550 жыл
Қазақ хандығына 550 жылҚазақ хандығына 550 жыл
Қазақ хандығына 550 жылAuyelbek Mombayev
 
рухани жаңғыру . мақала
рухани жаңғыру . мақаларухани жаңғыру . мақала
рухани жаңғыру . мақалаAsem Sarsembayeva
 
2-сабақ Қаныш Сәтбаев.ppt
2-сабақ Қаныш Сәтбаев.ppt2-сабақ Қаныш Сәтбаев.ppt
2-сабақ Қаныш Сәтбаев.pptssuser7a793e
 
Xiv аза__стан м__дениет¦ ашы__ саба__
Xiv   аза__стан м__дениет¦ ашы__ саба__Xiv   аза__стан м__дениет¦ ашы__ саба__
Xiv аза__стан м__дениет¦ ашы__ саба__Asem Sarsembayeva
 
жыраулар поэзиясы
жыраулар поэзиясыжыраулар поэзиясы
жыраулар поэзиясыDan41k
 
Ежелгі дәуір әдебиеті
Ежелгі дәуір әдебиетіЕжелгі дәуір әдебиеті
Ежелгі дәуір әдебиетіTurar Toizhanov
 
Ислам әдебиеті
Ислам әдебиетіИслам әдебиеті
Ислам әдебиетіBilim All
 
виртуалд1 көрме
 виртуалд1 көрме виртуалд1 көрме
виртуалд1 көрмеJako Bektibaev
 
01239570013450211191508201239
0123957001345021119150820123901239570013450211191508201239
01239570013450211191508201239chinovnik
 
808апапаааааааааааа
808апапаааааааааааа808апапаааааааааааа
808апапааааааааааааnurlan93kz
 

Similar to алиев жб слайд ашық сабақтың Ppt (20)

Қазақ хандығына 550 жыл
Қазақ хандығына 550 жылҚазақ хандығына 550 жыл
Қазақ хандығына 550 жыл
 
Moldajanfdd
MoldajanfddMoldajanfdd
Moldajanfdd
 
aAa
aAaaAa
aAa
 
рухани жаңғыру . мақала
рухани жаңғыру . мақаларухани жаңғыру . мақала
рухани жаңғыру . мақала
 
11111111111111
1111111111111111111111111111
11111111111111
 
ашык сабақ 29
ашык сабақ 29ашык сабақ 29
ашык сабақ 29
 
2-сабақ Қаныш Сәтбаев.ppt
2-сабақ Қаныш Сәтбаев.ppt2-сабақ Қаныш Сәтбаев.ppt
2-сабақ Қаныш Сәтбаев.ppt
 
Xiv аза__стан м__дениет¦ ашы__ саба__
Xiv   аза__стан м__дениет¦ ашы__ саба__Xiv   аза__стан м__дениет¦ ашы__ саба__
Xiv аза__стан м__дениет¦ ашы__ саба__
 
жыраулар поэзиясы
жыраулар поэзиясыжыраулар поэзиясы
жыраулар поэзиясы
 
Ежелгі дәуір әдебиеті
Ежелгі дәуір әдебиетіЕжелгі дәуір әдебиеті
Ежелгі дәуір әдебиеті
 
Ислам әдебиеті
Ислам әдебиетіИслам әдебиеті
Ислам әдебиеті
 
Tarix;245
Tarix;245Tarix;245
Tarix;245
 
Shygystanu
ShygystanuShygystanu
Shygystanu
 
аб виртуальды көрме
аб виртуальды көрмеаб виртуальды көрме
аб виртуальды көрме
 
виртуалд1 көрме
 виртуалд1 көрме виртуалд1 көрме
виртуалд1 көрме
 
3221rtrtrtrt
3221rtrtrtrt3221rtrtrtrt
3221rtrtrtrt
 
01239570013450211191508201239
0123957001345021119150820123901239570013450211191508201239
01239570013450211191508201239
 
Filologia fak
Filologia fakFilologia fak
Filologia fak
 
тукенова е. кітап оқуға қызығушылық
тукенова е. кітап оқуға қызығушылықтукенова е. кітап оқуға қызығушылық
тукенова е. кітап оқуға қызығушылық
 
808апапаааааааааааа
808апапаааааааааааа808апапаааааааааааа
808апапаааааааааааа
 

More from Вспомогательный образовательный сайт

More from Вспомогательный образовательный сайт (20)

метод.в орлеу1
метод.в орлеу1метод.в орлеу1
метод.в орлеу1
 
открытый урок украинченко ю.с.
открытый урок украинченко ю.с.открытый урок украинченко ю.с.
открытый урок украинченко ю.с.
 
стасенко о.а.
стасенко о.а.стасенко о.а.
стасенко о.а.
 
откр.урок состав слова
откр.урок состав словаоткр.урок состав слова
откр.урок состав слова
 
менің педагогикалық жетістігім
менің педагогикалық жетістігімменің педагогикалық жетістігім
менің педагогикалық жетістігім
 
ашық сабақ т дыбысы
ашық сабақ т дыбысыашық сабақ т дыбысы
ашық сабақ т дыбысы
 
открытый урок по обучению грамоте
открытый урок по обучению грамотеоткрытый урок по обучению грамоте
открытый урок по обучению грамоте
 
2 мәуе презента бағдарла
2 мәуе презента бағдарла2 мәуе презента бағдарла
2 мәуе презента бағдарла
 
джунелбаева
джунелбаеваджунелбаева
джунелбаева
 
методическое пособие от филатовой а. н.
методическое пособие от филатовой а. н.методическое пособие от филатовой а. н.
методическое пособие от филатовой а. н.
 
пед.чтение ижанара
пед.чтение ижанарапед.чтение ижанара
пед.чтение ижанара
 
фото с урока
фото с урокафото с урока
фото с урока
 
урок кошанова г.б.
урок кошанова г.б.урок кошанова г.б.
урок кошанова г.б.
 
этноград работа
этноград   работаэтноград   работа
этноград работа
 
оразбай сабина 1г
оразбай сабина 1горазбай сабина 1г
оразбай сабина 1г
 
тельмарова айзере 1 в
тельмарова айзере 1 втельмарова айзере 1 в
тельмарова айзере 1 в
 
алиева жамиля 1в
алиева жамиля 1валиева жамиля 1в
алиева жамиля 1в
 
малдагар али 1 в
малдагар али 1 вмалдагар али 1 в
малдагар али 1 в
 
самопознание
самопознаниесамопознание
самопознание
 
джандаралова гк портфолиоPpt
джандаралова гк портфолиоPptджандаралова гк портфолиоPpt
джандаралова гк портфолиоPpt
 

алиев жб слайд ашық сабақтың Ppt

  • 1. Ақтөбе қаласы, Новый орта мектебі тарих пәні мұғалімі Алиев Жарас Беркінұлы Аты-жөні, тегі : Алиев Жарас Беркінұлы Білімі: Жоғары, Қ.Жұбанов атындағы Ақтөбе мемлекеттік университеті Санаты: Жоғары Еңбек өтілі: 14 жыл
  • 2. Сабақ мақсаты: Оқушыларға ежелгі түркілер туралы мәлімет бере отырып, орхон-енисей жазбаларының тарихи маңызымен таныстыру түбі бір түркі елі елі туралы кеңінен мағлұмат алу Күтілетін нәтиже:  Өз пікірін дәлелді қорғауды үйренеді;  Топта бірлесе жұмыс жасауды үйренеді;  Қабілетін танытады және дамытады;  Әңгімені өз бетінше оқып, мазмұнын ұғына алады;  Өзін-өзі бағалайды, топта өзара бағалау жүргізеді, бағалаудың мәнісін түсінеді;  Сын тұрғысынан ойланып, ой-пікірін айтуға үйрене бастайды;  АКТ бойынша ақпаратты өңдеп, тиімді қолдана алады
  • 3. «Тарих картасы» т сілі бойыншаә й тапсырмасын с рауү ұ оқиға, сурет, дәлел оқиға, сурет, дәлел оқиға, сурет, дәлел оқиға, сурет, дәлел оқиға, сурет, дәлел оқиға, сурет, дәлел
  • 5. “1869 жылдан, Алтайдағы түркі тілдерін зерттеуге кіріскен алғашқы күннен бастап-ақ тек халық шығармашылығын жинауға көңіл бөліп қойғам жоқ, мүмкіндігіне қарай мол сөз қорын жинауға да күш салдым” В.В.Радлов Жа а саба а кіріспең ққ
  • 7. «Аялдама» тәсілі 1-Аялдама: - Бейнематериалдан не көрдіңіз? - Неліктен қазақ халқының дамуы күрделі болды? - Бейнематериал құндылығында нені байқадыңыз? - Оқиға желісі одан әрі қарай қалай дамуы мүмкін? 2-аялдама: -Мәтінді топпен оқу. - Оқиға желісін құру. - Класс алдында оқиға желісін қорғау. - Қалған 3 топтың сұрақтарына жауап беру. 3-аялдама: - Тарихи кейіпкер - 9 ромб /негізгі және қосымша ақпаратты жікте/ - Георграфиялық карта /картамен жұмыс/ - Радиустық диаграмма.
  • 8. Тарихи кейіпкер • Кейіпкер ішіне оған тән қасиеттер мен ерекшеліктер жазылады, сыртына кейіпкерге сұрақ жазылады. Тоғыз ромб • Ромб іштеріне бүгінгі тақырып бойынша негізгі және қосымша ақпарат жіктеліп жазылады.
  • 10. Саба ты орыту. «Ма ан ой салды»қ қ ғ Маған ой туғызған мәселе… Сабақ барысында қандай ойлар келді?
  • 11. Бағалау сұрақтары Дұрыс бұрыс Көне түркі тайпалары –Орталық Азиядағы ирантектес тілдес тайпалардың арғы тегі Қазақстан тарихында «Түрік дәуірі» -6-13 ғасырларды жатқызады. Рашид ад-Диннің еңбегі «Жолдар мен мемлекеттер кітабы» деп аталады. Түрік жазуының құпиясын ашқан даниялық ғалым Вильгельм Томсон. Тарихи аренаға алғаш шыққан түркі тайпаларының бірі – теле. Түріктер өзіңінің шығу тегін сақ тайпасымен байланыстырады. Түрік қағанатының өмір сүрген уақыты 552-603 жылдар болып табылады. Шығыс Түрік қағанатынның жұртын «он оқ бұдын» - он оқ елі, ал Батыс Түрік қағанатының жұрты көк түрік деп аталды. Екінші Шығыс Түрік қағанатының билеушілері Елтеріс- Құтлық қаған, көмекшісі – Төныкөк кезінде құрылды. Қазіргі Моңғолия жерінде көк түріктердің 220 қаласының орны бары анықталды. Қалыптастырушы бағалау парағы
  • 12. Бағалау сұрақтары Дұрыс бұрыс Көне түркі тайпалары –Орталық Азиядағы ирантектес тілдес тайпалардың арғы тегі + Қазақстан тарихында «Түрік дәуірі» -6-13 ғасырларды жатқызады. + Рашид ад-Диннің еңбегі «Жолдар мен мемлекеттер кітабы» деп аталады. + Түрік жазуының құпиясын ашқан даниялық ғалым Вильгельм Томсон. + Тарихи аренаға алғаш шыққан түркі тайпаларының бірі – теле. + Түріктер өзіңінің шығу тегін сақ тайпасымен байланыстырады. + Түрік қағанатының өмір сүрген уақыты 552-603 жылдар болып табылады. + Шығыс Түрік қағанатынның жұртын «он оқ бұдын» - он оқ елі, ал Батыс Түрік қағанатының жұрты көк түрік деп аталды. + Екінші Шығыс Түрік қағанатының билеушілері Елтеріс- Құтлық қаған, көмекшісі – Төныкөк кезінде құрылды. + Қазіргі Моңғолия жерінде көк түріктердің 220 қаласының орны бары анықталды. + Қалыптастырушы бағалау парағы
  • 13. Назарлары ыз аң ғ рахмет! йге тапсырма:Ү §22-23 о у,қ м ліметтер орын жина тау,ә қ қ 129 беттегі кестені д птерге жазуә