SlideShare a Scribd company logo
1 of 5
Тақырыбы: Сусыз тіршілікжоқ.
Мақсаттары:
а) Оқушылардың ойын жүйелі жинақтап сөйлеуге үйрету. Жануар туралы
алған білімдерін пысықтай отырып, тақырыптың мазмұнын меңгерту;
ә) Жануар тіршілігін зерделеуде білім, білік, дағдысын қалыптастыру,
тапсырманы орындау арқылы сын тұрғысынан ойлау қабілетін дамыту;
б) Қазіргі кездегі адамзат ауасын жұтып,суын ішіп отырған Табиғат-Ананы
қорғап,аялауға,үйрету,тәрбиелеу. Суды үнемдеуге тәрбиелеу.
Көрнекілігі:Интерактивті тақта, жануарлар суреті, энциклопедия, тест.
Әдісі: Ақпараттық технологияны пайдалану, түсіндірме, сұрақ – жауап,
әңгімелеу, ой-толғау, топтастыру,
Сабақтың түрі: Дәстүрлі емес сабақ.
Пәнаралық байланыс: Әуен.
Сабақтың формасы: жеке, жұптық, топтық.
Сабақтың барысы
I. Ұйымдастыру бөлімі. Құралдарын тексеру, назарларын сабаққа аудару.
II. Психологиялық дайындық. Оқушылар бір-біріне сәттілік тілейді.
Бір,екі,үш
Бойға жинап күш.
Дүниетану сабағын бастаймыз.
Білімнен біз қашпаймыз.
III.Үй жұмысы (Өткенді қайталау).
- Жануарлар қыста қалай жылынады?
-Мәтін мазмұнын мәнерлеп айтқызу.
- 3 оқушыға айтқызу.
Сұрақ- жауап.
1.Қыс түсісімен жануарлар қайда тығылады? (Ініне)
2.Тиін,тоқылдақ ұяларын қайда салады? (Ағаш қуысына)
ІѴ.Жаңа сабақ.
Ой шақыру.
Балалар,қазір мен сендерге жұмбақ жасырайын,сол жұмбақтың шешуі арқылы сабақтың
тақырыбын анықтаймыз.
Жұмбақ
Дәмі де,иіс де жоқ,
Пайдаланбас кісі жоқ. (Су)
1.Адам өміріне не қажет? (Оқушылар 5 жағдайды айтады)
Тірек сызба сызылады.
жарық жылу
АДАМ
ауа тағам
су
Ендеше осы аталан 5 жағдайдың қайсысы шөл далада келе жатсақ керек болады?
- Су
- Ендеше бүгінгі сабағымыз да суға қатысты.
«Сусыз тіршілік жоқ» деп аталады
Ѵ. Дәптермен жұмыс.
1.Күн жадынын жазу.
2.Жаңа тақырыпты жазу.
Судың қанша түрі бар.
1.Сұйық 2.Бу 3.Қатты(мұз)
ѴІ.Оқулықпен жұмыс.
- Мәтін мазмұнын айтып түсіндіру.
Кесіртке шөлді жерлерде қалай тіршілік ететінін әңгімелеу.
Табиғаты қолайсыз, суаттардан алыс жатқан жерлерде тіршілік ететін жануарлар бар.
Кесірткелер шөлді жерлерде көптеп тірішілік етеді. Кесірткелер,тышқандар
өздері жейтін азықтың құрамындағы ылғалды қанағат етеді.
Қосаяқ- қосаяқтылар тұкымдасына жататын онша ірі емес кеміргіштер тобы.
Бұлардың қысқа денесінде үлкен басы, үлкен құлағы және үлкен шығыңқы көздері
болады. Қосаяқтар 3 метрге дейін секіреді.
Ақбөкен- сүтқоректілер тобына жатады. Ақбөкендер үйір болып тіршілік етеді.
Олар 10-12 жыл өмір сүреді. Ақбөкендер үшін өте қауіпті жау қасқыр.
Ақбөкендер сусыз тіршілік ете алмайды.
Түйе шөлге өте төзімді келеді. Түйелер қоректенгенде майды өркешіне жияды.
Суға кезіккенде олар шөлін әбден қандырып алады.
ѴІΙ.Оқушылармен жұмыс.
- Оқушыларға оқыту.
- Іштей оқыту.
- Дауыстап оқыту.
ѴΙΙІ.Су туралы тыйым сөздерге тоқталу.
- су ішкен құдығыңа түкірме
- судың бетін ашық қалдырма
- түнде суға барма
- суды ластама
- суды үнемде
ΙХ.Суға байланысты мақал-мәтелдер.
1.Сулы жер –нулы жер.
2.Жылап жүріп арық қазсаң,
Күліп жүріп су ішерсің.
3.Сумен ойнама,батарсың,
Отпен ойнама,жанарсың.
4.Бұлақ көрсең,көзін аш.
5.Сағасыз су болмас,
Ағасыз ел болмас.
Х. «Кім жылдам» ойыны.
Мына есептерді шығарып,жетпейтін әріптерді жазып,суды қалай үнемдеу керектігін біле
аламыз.
С-8, Т-9, Е-13, Г-5, І-6, Ж-3, А-1, Б-11, Д-10, Ы-4, Ұ-14,М-12
5+4 6+7 4+5 2+4 3+2 4+2
3+5
1+2 7-6 9+2 7+3 3+1
10+4 10+2 1+3 7+2 8-7
Жауабы: Су тетігін жабуды ұмытпа !
ХІ.Сергіту сәті.
Ал,балалар бір ауық
Дұрыс бұрысты ұғалық.
Дұрыс болса,отырып,
Бұрыс болса,тұралық.
- Суды жейміз. (тұр)
- Суды ішеміз. (отыр)
- Сумен жуынамыз . (отыр)
- Су қатпайды. (тұр)
- Су сұйық зат. (отыр)
ХІІ.Шығармашылық тапсырма.
Сурет бойынша ертегі құрастыру.
ХΙІІ.Семантикалық картамен жұмыс.
Р/с Жануарлар
тіршілігі
Жарық Жылу Су Қараңғы
1 Тиін
2. Тоқылдақ
3 Жапалақ
4 Соқыртышқан
5 Кесіртке
6 Түйе
7 Ақбөкен
8 Бұлдырық
ХΙѴ. Сынау (интерактивті тақтадан көрсетіп қоямын).
1. Жануарларға қандай жағдайлар қажет?
а) жарық, су; ә) тас, тау; с) су, топырақ.
2. Шөлге шыдамды жануар?
а) балық; ә) ақбөкен; с) түйе.
3. Жарықсыз не өсе алмайды?
а) су; ә)өсімдік; с) ауа.
4. Жапалақ немен қоректенеді?
а) тышқан; ә)өсімдік; с) су.
5. Сусыз не жоқ?
а) әлем; ә)тіршілік; с) зат.
ХѴ. Қорытынды.
Су туралыөлең оқу
Су жүргізер тіршіліктің тамырын
Су жоқ болса,тіршілік тамам,бауырым.
Судың біз біле тұра маңызын,
Көп болған соң ұмытамыз қадірін,-
дей келе, «Сусыз тірішілік жоқ дейміз» су бар жерде бау-бақша,орман-тоғай,бітік шыққан
егін,маңырыған мал бар.
Сондықтан қазақ: «Сулы жер –нулы жер» дейді.
- Судың қажеттілігі туралы не білеміз?
- Суды ішеміз,жуынамыз.
- Сумен өсімдіктерді,бау-бақшаларды суарамыз.
- Сумен ас әзірлейміз.
- Сумен кір жуамыз.
- Суға жануарлар да,адамдар да шомылады.
Су- тазалық пен денсаулық көзі.Суды үнемдеп,таза ұстауымыз керек.Сусыз тіршілік жоқ.
Ол бүкіл тірі жан иесінің бойында бар. Тамақсыз бірнеше күн өмір сүруге болады,ал сусыз
сонша уақыт өмір сүру мүмкін емес.
Үйге: мазмұнын айту (87-88 беттер)
Бағалау.

More Related Content

What's hot

2024хдлдбюд
2024хдлдбюд2024хдлдбюд
2024хдлдбюдnurlan93kz
 
ЖҰлдызды бестік (интеллектуалдық жарыс сабақ)
ЖҰлдызды бестік (интеллектуалдық жарыс сабақ)ЖҰлдызды бестік (интеллектуалдық жарыс сабақ)
ЖҰлдызды бестік (интеллектуалдық жарыс сабақ)Айбек Қуандықұлы
 
325wewererewr33
325wewererewr33325wewererewr33
325wewererewr33nurlan93kz
 
Құмырсқаның құдіреті
Құмырсқаның құдіретіҚұмырсқаның құдіреті
Құмырсқаның құдіретіBilim All
 
бейсенова биологияg
бейсенова биологияgбейсенова биологияg
бейсенова биологияgNurlan Abilhanov
 
Ит - жеті қазынаның бірі
Ит - жеті қазынаның бірі Ит - жеті қазынаның бірі
Ит - жеті қазынаның бірі Bilim All
 
111укукуку
111укукуку111укукуку
111укукукуnurlan93kz
 
Дарындылар додасы интеллектуалдық сайыс
Дарындылар додасы интеллектуалдық сайысДарындылар додасы интеллектуалдық сайыс
Дарындылар додасы интеллектуалдық сайысАйбек Қуандықұлы
 
Интелектуалды сайыс
Интелектуалды сайысИнтелектуалды сайыс
Интелектуалды сайысErjan Beisenhojaev
 
эколог. ассорти
эколог. ассортиэколог. ассорти
эколог. ассортиAsem Sarsembayeva
 
битимбаева сымбат сабақ жоспары
битимбаева сымбат сабақ жоспарыбитимбаева сымбат сабақ жоспары
битимбаева сымбат сабақ жоспарыAsem Sarsembayeva
 

What's hot (20)

Сөз мерген тапқырлар сайысы
Сөз  мерген тапқырлар сайысыСөз  мерген тапқырлар сайысы
Сөз мерген тапқырлар сайысы
 
2024хдлдбюд
2024хдлдбюд2024хдлдбюд
2024хдлдбюд
 
sdsdsds
sdsdsdssdsdsds
sdsdsds
 
ЖҰлдызды бестік (интеллектуалдық жарыс сабақ)
ЖҰлдызды бестік (интеллектуалдық жарыс сабақ)ЖҰлдызды бестік (интеллектуалдық жарыс сабақ)
ЖҰлдызды бестік (интеллектуалдық жарыс сабақ)
 
325wewererewr33
325wewererewr33325wewererewr33
325wewererewr33
 
Құмырсқаның құдіреті
Құмырсқаның құдіретіҚұмырсқаның құдіреті
Құмырсқаның құдіреті
 
бейсенова биологияg
бейсенова биологияgбейсенова биологияg
бейсенова биологияg
 
Ит - жеті қазынаның бірі
Ит - жеті қазынаның бірі Ит - жеті қазынаның бірі
Ит - жеті қазынаның бірі
 
111укукуку
111укукуку111укукуку
111укукуку
 
200
200200
200
 
Дарындылар додасы интеллектуалдық сайыс
Дарындылар додасы интеллектуалдық сайысДарындылар додасы интеллектуалдық сайыс
Дарындылар додасы интеллектуалдық сайыс
 
Интелектуалды сайыс
Интелектуалды сайысИнтелектуалды сайыс
Интелектуалды сайыс
 
ммыыы
ммыыыммыыы
ммыыы
 
ана т¦л¦ 4 сынып
ана т¦л¦ 4 сыныпана т¦л¦ 4 сынып
ана т¦л¦ 4 сынып
 
эколог. ассорти
эколог. ассортиэколог. ассорти
эколог. ассорти
 
коркем адебиет
коркем адебиеткоркем адебиет
коркем адебиет
 
Тілден терең теңіз жоқ»
Тілден терең теңіз жоқ» Тілден терең теңіз жоқ»
Тілден терең теңіз жоқ»
 
наурызв
наурызвнаурызв
наурызв
 
битимбаева сымбат сабақ жоспары
битимбаева сымбат сабақ жоспарыбитимбаева сымбат сабақ жоспары
битимбаева сымбат сабақ жоспары
 
(1)f
 (1)f (1)f
(1)f
 

Similar to ррр

2086ваывауа
2086ваывауа2086ваывауа
2086ваывауаnurlan93kz
 
6 сынып -пример400
6 сынып  -пример4006 сынып  -пример400
6 сынып -пример400nurlan93kz
 
презентация Microsoft office power point
презентация Microsoft office power pointпрезентация Microsoft office power point
презентация Microsoft office power pointAsem Sarsembayeva
 
Мезозой
МезозойМезозой
Мезозойseitzhan
 
учитель года тех карта аширбаева жаратылыстану
учитель года тех карта аширбаева  жаратылыстануучитель года тех карта аширбаева  жаратылыстану
учитель года тех карта аширбаева жаратылыстануAsem Sarsembayeva
 
учитель года ермекбаева открытое занятие
учитель года ермекбаева открытое занятиеучитель года ермекбаева открытое занятие
учитель года ермекбаева открытое занятиеAsem Sarsembayeva
 
сабак экология гульсара жумабаева
сабак экология  гульсара жумабаевасабак экология  гульсара жумабаева
сабак экология гульсара жумабаеваAsem Sarsembayeva
 
Ас қорыту жүйесі
Ас қорыту жүйесіАс қорыту жүйесі
Ас қорыту жүйесіBilim All
 
303ллоршгршг
303ллоршгршг303ллоршгршг
303ллоршгршгnurlan93kz
 
базылова с.о раимбекова д.а
базылова с.о раимбекова д.абазылова с.о раимбекова д.а
базылова с.о раимбекова д.аAsem Sarsembayeva
 
өсімдіктер тіршілік әрекетін ғылыми қорытындылау
өсімдіктер тіршілік әрекетін ғылыми қорытындылауөсімдіктер тіршілік әрекетін ғылыми қорытындылау
өсімдіктер тіршілік әрекетін ғылыми қорытындылауoquzaman
 

Similar to ррр (20)

2086ваывауа
2086ваывауа2086ваывауа
2086ваывауа
 
989ds
989ds989ds
989ds
 
6 сынып -пример400
6 сынып  -пример4006 сынып  -пример400
6 сынып -пример400
 
презентация Microsoft office power point
презентация Microsoft office power pointпрезентация Microsoft office power point
презентация Microsoft office power point
 
Мезозой
МезозойМезозой
Мезозой
 
67ererereewr
67ererereewr67ererereewr
67ererereewr
 
учитель года тех карта аширбаева жаратылыстану
учитель года тех карта аширбаева  жаратылыстануучитель года тех карта аширбаева  жаратылыстану
учитель года тех карта аширбаева жаратылыстану
 
учитель года ермекбаева открытое занятие
учитель года ермекбаева открытое занятиеучитель года ермекбаева открытое занятие
учитель года ермекбаева открытое занятие
 
сабак экология гульсара жумабаева
сабак экология  гульсара жумабаевасабак экология  гульсара жумабаева
сабак экология гульсара жумабаева
 
Ас қорыту жүйесі
Ас қорыту жүйесіАс қорыту жүйесі
Ас қорыту жүйесі
 
ертегілер еліне саяхат 2
ертегілер еліне саяхат 2ертегілер еліне саяхат 2
ертегілер еліне саяхат 2
 
ерейментау онири
ерейментау онириерейментау онири
ерейментау онири
 
303ллоршгршг
303ллоршгршг303ллоршгршг
303ллоршгршг
 
Dd
DdDd
Dd
 
аюбаева
аюбаевааюбаева
аюбаева
 
Ғажайыптар әлемі
Ғажайыптар әлеміҒажайыптар әлемі
Ғажайыптар әлемі
 
издибаева г.а
издибаева г.аиздибаева г.а
издибаева г.а
 
базылова с.о раимбекова д.а
базылова с.о раимбекова д.абазылова с.о раимбекова д.а
базылова с.о раимбекова д.а
 
сәбитова асылзат сәбитқызы
сәбитова асылзат сәбитқызысәбитова асылзат сәбитқызы
сәбитова асылзат сәбитқызы
 
өсімдіктер тіршілік әрекетін ғылыми қорытындылау
өсімдіктер тіршілік әрекетін ғылыми қорытындылауөсімдіктер тіршілік әрекетін ғылыми қорытындылау
өсімдіктер тіршілік әрекетін ғылыми қорытындылау
 

More from Nurlan Abilhanov

Ауданды өлшеу. Квадрат дециметр және квадрат метрБ. Алманов атындағы орта мек...
Ауданды өлшеу. Квадрат дециметр және квадрат метрБ. Алманов атындағы орта мек...Ауданды өлшеу. Квадрат дециметр және квадрат метрБ. Алманов атындағы орта мек...
Ауданды өлшеу. Квадрат дециметр және квадрат метрБ. Алманов атындағы орта мек...Nurlan Abilhanov
 
микропланирование1
микропланирование1микропланирование1
микропланирование1Nurlan Abilhanov
 
письмо культура одежды
письмо культура одеждыписьмо культура одежды
письмо культура одеждыNurlan Abilhanov
 
жыл мезгілі көктем
жыл мезгілі көктемжыл мезгілі көктем
жыл мезгілі көктемNurlan Abilhanov
 
Едендік жабындармен жұмыс істеу
Едендік жабындармен жұмыс істеуЕдендік жабындармен жұмыс істеу
Едендік жабындармен жұмыс істеуNurlan Abilhanov
 
Абишева Гульназ Балтабаевна
Абишева Гульназ БалтабаевнаАбишева Гульназ Балтабаевна
Абишева Гульназ БалтабаевнаNurlan Abilhanov
 
ұлыстың ұлы күніі тәр сағ
ұлыстың ұлы күніі тәр сағұлыстың ұлы күніі тәр сағ
ұлыстың ұлы күніі тәр сағNurlan Abilhanov
 
бастауыш құстар
бастауыш құстарбастауыш құстар
бастауыш құстарNurlan Abilhanov
 
Арифметикалық прогрессия
Арифметикалық прогрессияАрифметикалық прогрессия
Арифметикалық прогрессияNurlan Abilhanov
 
тараз қал тараз қаласы тараз қаласы
тараз қал тараз қаласы тараз қаласытараз қал тараз қаласы тараз қаласы
тараз қал тараз қаласы тараз қаласыNurlan Abilhanov
 
Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.
Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.
Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.Nurlan Abilhanov
 
787878787878 rgre evrgrt ertert
787878787878 rgre evrgrt ertert787878787878 rgre evrgrt ertert
787878787878 rgre evrgrt ertertNurlan Abilhanov
 
84684fddddddddddd545 j k jk k jkh
84684fddddddddddd545 j k  jk k jkh  84684fddddddddddd545 j k  jk k jkh
84684fddddddddddd545 j k jk k jkh Nurlan Abilhanov
 
ана тілі. сиыр (ашық сабақ)
ана тілі. сиыр (ашық сабақ)ана тілі. сиыр (ашық сабақ)
ана тілі. сиыр (ашық сабақ)Nurlan Abilhanov
 
“Қысқы ойындар” Омоним
“Қысқы ойындар” Омоним“Қысқы ойындар” Омоним
“Қысқы ойындар” ОмонимNurlan Abilhanov
 
м. қабанбай. сурет салғым келмейді
м. қабанбай. сурет салғым келмейдім. қабанбай. сурет салғым келмейді
м. қабанбай. сурет салғым келмейдіNurlan Abilhanov
 
The first President of Kazakhstan
The first President of KazakhstanThe first President of Kazakhstan
The first President of KazakhstanNurlan Abilhanov
 
«Қысқы ойындар» Омонимдер
«Қысқы ойындар» Омонимдер«Қысқы ойындар» Омонимдер
«Қысқы ойындар» ОмонимдерNurlan Abilhanov
 

More from Nurlan Abilhanov (20)

Ауданды өлшеу. Квадрат дециметр және квадрат метрБ. Алманов атындағы орта мек...
Ауданды өлшеу. Квадрат дециметр және квадрат метрБ. Алманов атындағы орта мек...Ауданды өлшеу. Квадрат дециметр және квадрат метрБ. Алманов атындағы орта мек...
Ауданды өлшеу. Квадрат дециметр және квадрат метрБ. Алманов атындағы орта мек...
 
микропланирование1
микропланирование1микропланирование1
микропланирование1
 
письмо культура одежды
письмо культура одеждыписьмо культура одежды
письмо культура одежды
 
жыл мезгілі көктем
жыл мезгілі көктемжыл мезгілі көктем
жыл мезгілі көктем
 
Едендік жабындармен жұмыс істеу
Едендік жабындармен жұмыс істеуЕдендік жабындармен жұмыс істеу
Едендік жабындармен жұмыс істеу
 
Абишева Гульназ Балтабаевна
Абишева Гульназ БалтабаевнаАбишева Гульназ Балтабаевна
Абишева Гульназ Балтабаевна
 
ұлыстың ұлы күніі тәр сағ
ұлыстың ұлы күніі тәр сағұлыстың ұлы күніі тәр сағ
ұлыстың ұлы күніі тәр сағ
 
биология гул
биология гулбиология гул
биология гул
 
бастауыш құстар
бастауыш құстарбастауыш құстар
бастауыш құстар
 
Арифметикалық прогрессия
Арифметикалық прогрессияАрифметикалық прогрессия
Арифметикалық прогрессия
 
тараз қал тараз қаласы тараз қаласы
тараз қал тараз қаласы тараз қаласытараз қал тараз қаласы тараз қаласы
тараз қал тараз қаласы тараз қаласы
 
Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.
Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.
Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.
 
787878787878 rgre evrgrt ertert
787878787878 rgre evrgrt ertert787878787878 rgre evrgrt ertert
787878787878 rgre evrgrt ertert
 
84684fddddddddddd545 j k jk k jkh
84684fddddddddddd545 j k  jk k jkh  84684fddddddddddd545 j k  jk k jkh
84684fddddddddddd545 j k jk k jkh
 
ана тілі. сиыр (ашық сабақ)
ана тілі. сиыр (ашық сабақ)ана тілі. сиыр (ашық сабақ)
ана тілі. сиыр (ашық сабақ)
 
“Қысқы ойындар” Омоним
“Қысқы ойындар” Омоним“Қысқы ойындар” Омоним
“Қысқы ойындар” Омоним
 
м. қабанбай. сурет салғым келмейді
м. қабанбай. сурет салғым келмейдім. қабанбай. сурет салғым келмейді
м. қабанбай. сурет салғым келмейді
 
The first President of Kazakhstan
The first President of KazakhstanThe first President of Kazakhstan
The first President of Kazakhstan
 
«Қысқы ойындар» Омонимдер
«Қысқы ойындар» Омонимдер«Қысқы ойындар» Омонимдер
«Қысқы ойындар» Омонимдер
 
8 сынып логика
8 сынып логика8 сынып логика
8 сынып логика
 

ррр

  • 1. Тақырыбы: Сусыз тіршілікжоқ. Мақсаттары: а) Оқушылардың ойын жүйелі жинақтап сөйлеуге үйрету. Жануар туралы алған білімдерін пысықтай отырып, тақырыптың мазмұнын меңгерту; ә) Жануар тіршілігін зерделеуде білім, білік, дағдысын қалыптастыру, тапсырманы орындау арқылы сын тұрғысынан ойлау қабілетін дамыту; б) Қазіргі кездегі адамзат ауасын жұтып,суын ішіп отырған Табиғат-Ананы қорғап,аялауға,үйрету,тәрбиелеу. Суды үнемдеуге тәрбиелеу. Көрнекілігі:Интерактивті тақта, жануарлар суреті, энциклопедия, тест. Әдісі: Ақпараттық технологияны пайдалану, түсіндірме, сұрақ – жауап, әңгімелеу, ой-толғау, топтастыру, Сабақтың түрі: Дәстүрлі емес сабақ. Пәнаралық байланыс: Әуен. Сабақтың формасы: жеке, жұптық, топтық. Сабақтың барысы I. Ұйымдастыру бөлімі. Құралдарын тексеру, назарларын сабаққа аудару. II. Психологиялық дайындық. Оқушылар бір-біріне сәттілік тілейді. Бір,екі,үш Бойға жинап күш. Дүниетану сабағын бастаймыз. Білімнен біз қашпаймыз. III.Үй жұмысы (Өткенді қайталау). - Жануарлар қыста қалай жылынады? -Мәтін мазмұнын мәнерлеп айтқызу. - 3 оқушыға айтқызу. Сұрақ- жауап. 1.Қыс түсісімен жануарлар қайда тығылады? (Ініне) 2.Тиін,тоқылдақ ұяларын қайда салады? (Ағаш қуысына)
  • 2. ІѴ.Жаңа сабақ. Ой шақыру. Балалар,қазір мен сендерге жұмбақ жасырайын,сол жұмбақтың шешуі арқылы сабақтың тақырыбын анықтаймыз. Жұмбақ Дәмі де,иіс де жоқ, Пайдаланбас кісі жоқ. (Су) 1.Адам өміріне не қажет? (Оқушылар 5 жағдайды айтады) Тірек сызба сызылады. жарық жылу АДАМ ауа тағам су Ендеше осы аталан 5 жағдайдың қайсысы шөл далада келе жатсақ керек болады? - Су - Ендеше бүгінгі сабағымыз да суға қатысты. «Сусыз тіршілік жоқ» деп аталады Ѵ. Дәптермен жұмыс. 1.Күн жадынын жазу. 2.Жаңа тақырыпты жазу. Судың қанша түрі бар. 1.Сұйық 2.Бу 3.Қатты(мұз) ѴІ.Оқулықпен жұмыс. - Мәтін мазмұнын айтып түсіндіру. Кесіртке шөлді жерлерде қалай тіршілік ететінін әңгімелеу. Табиғаты қолайсыз, суаттардан алыс жатқан жерлерде тіршілік ететін жануарлар бар. Кесірткелер шөлді жерлерде көптеп тірішілік етеді. Кесірткелер,тышқандар өздері жейтін азықтың құрамындағы ылғалды қанағат етеді. Қосаяқ- қосаяқтылар тұкымдасына жататын онша ірі емес кеміргіштер тобы. Бұлардың қысқа денесінде үлкен басы, үлкен құлағы және үлкен шығыңқы көздері болады. Қосаяқтар 3 метрге дейін секіреді. Ақбөкен- сүтқоректілер тобына жатады. Ақбөкендер үйір болып тіршілік етеді.
  • 3. Олар 10-12 жыл өмір сүреді. Ақбөкендер үшін өте қауіпті жау қасқыр. Ақбөкендер сусыз тіршілік ете алмайды. Түйе шөлге өте төзімді келеді. Түйелер қоректенгенде майды өркешіне жияды. Суға кезіккенде олар шөлін әбден қандырып алады. ѴІΙ.Оқушылармен жұмыс. - Оқушыларға оқыту. - Іштей оқыту. - Дауыстап оқыту. ѴΙΙІ.Су туралы тыйым сөздерге тоқталу. - су ішкен құдығыңа түкірме - судың бетін ашық қалдырма - түнде суға барма - суды ластама - суды үнемде ΙХ.Суға байланысты мақал-мәтелдер. 1.Сулы жер –нулы жер. 2.Жылап жүріп арық қазсаң, Күліп жүріп су ішерсің. 3.Сумен ойнама,батарсың, Отпен ойнама,жанарсың. 4.Бұлақ көрсең,көзін аш. 5.Сағасыз су болмас, Ағасыз ел болмас. Х. «Кім жылдам» ойыны. Мына есептерді шығарып,жетпейтін әріптерді жазып,суды қалай үнемдеу керектігін біле аламыз. С-8, Т-9, Е-13, Г-5, І-6, Ж-3, А-1, Б-11, Д-10, Ы-4, Ұ-14,М-12 5+4 6+7 4+5 2+4 3+2 4+2 3+5 1+2 7-6 9+2 7+3 3+1 10+4 10+2 1+3 7+2 8-7 Жауабы: Су тетігін жабуды ұмытпа !
  • 4. ХІ.Сергіту сәті. Ал,балалар бір ауық Дұрыс бұрысты ұғалық. Дұрыс болса,отырып, Бұрыс болса,тұралық. - Суды жейміз. (тұр) - Суды ішеміз. (отыр) - Сумен жуынамыз . (отыр) - Су қатпайды. (тұр) - Су сұйық зат. (отыр) ХІІ.Шығармашылық тапсырма. Сурет бойынша ертегі құрастыру. ХΙІІ.Семантикалық картамен жұмыс. Р/с Жануарлар тіршілігі Жарық Жылу Су Қараңғы 1 Тиін 2. Тоқылдақ 3 Жапалақ 4 Соқыртышқан 5 Кесіртке 6 Түйе 7 Ақбөкен 8 Бұлдырық
  • 5. ХΙѴ. Сынау (интерактивті тақтадан көрсетіп қоямын). 1. Жануарларға қандай жағдайлар қажет? а) жарық, су; ә) тас, тау; с) су, топырақ. 2. Шөлге шыдамды жануар? а) балық; ә) ақбөкен; с) түйе. 3. Жарықсыз не өсе алмайды? а) су; ә)өсімдік; с) ауа. 4. Жапалақ немен қоректенеді? а) тышқан; ә)өсімдік; с) су. 5. Сусыз не жоқ? а) әлем; ә)тіршілік; с) зат. ХѴ. Қорытынды. Су туралыөлең оқу Су жүргізер тіршіліктің тамырын Су жоқ болса,тіршілік тамам,бауырым. Судың біз біле тұра маңызын, Көп болған соң ұмытамыз қадірін,- дей келе, «Сусыз тірішілік жоқ дейміз» су бар жерде бау-бақша,орман-тоғай,бітік шыққан егін,маңырыған мал бар. Сондықтан қазақ: «Сулы жер –нулы жер» дейді. - Судың қажеттілігі туралы не білеміз? - Суды ішеміз,жуынамыз. - Сумен өсімдіктерді,бау-бақшаларды суарамыз. - Сумен ас әзірлейміз. - Сумен кір жуамыз. - Суға жануарлар да,адамдар да шомылады. Су- тазалық пен денсаулық көзі.Суды үнемдеп,таза ұстауымыз керек.Сусыз тіршілік жоқ. Ол бүкіл тірі жан иесінің бойында бар. Тамақсыз бірнеше күн өмір сүруге болады,ал сусыз сонша уақыт өмір сүру мүмкін емес. Үйге: мазмұнын айту (87-88 беттер) Бағалау.