SlideShare a Scribd company logo
1 of 2
Тексерілді: Аязбаева З.М.
Күні: 10.03.2016 жыл Сыныбы: 4 «А», «Б»
Тақырыбы: Арифметикалық ребустар
Сабақтың мақсаты: - оқушылардың білім мен
білік дағдыларын берілген тақырыптар көлемінде қалыптастыра отырып, арифметикалық амалдар арқылы дұрыс теңдік
шығарып алуға, арифметикалық ребустар шешуге, құруға машықтандыру.
Міндеттері:
- математикалық ойлау қабілетін арттыру, алған білімдерін тереңдету, есептеу дағдыларын жетілдіру.
- пәнді оқудағы шеберліктерін, логикалық ойлауын дамыту, тапқырлық, шапшаңдығын, таным -белсенділігін арттыру.
- меңгерген математикалық білімдерін омірде қолдануға жан-жақты дайыңдауды жүзеге асыру.
Көрнекілігі: слайд, таратпалар, нетбуктар
Сабақтың әдіс-тәсілдері: жұптық, ойын-жарыс
Сабақтың барысы: 1.Ұйымдастыру кезеңі. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Психологиялық дайындық.
Ғылымның сырын ұғына
Шығайық білім шыңына!
Ұшқыр ой мен зеректік
Жеткізсін біздей өренді
Математика сырына.
-Балалар, енді бір- бірімізге математикалық терминдері бар сөздер арқылы ізгі тілек арнайық. –Амина үнемі беспен оқы, 11-
наурыз күнгі сабағымызға сәттілік тілеймін, Достарымыз қосу амалының нәтижесіндей молайсын, Біліміміз көбейту
амалының нәтижесіндей көбейсін, т.с.с
2.Миға шабуыл. Сұрақ-жауап
Келешекте математиканың биік шыңдарына жетеміз деген мақсаттарың орындалсын деген тілекпен бүгінгі сабағымызды
гректің атақты математигі Пифагордың «Бар болмыстың бастамасы – сан» деген сөзінен бастағалы тұрмын. Сабақ
барысында сендердің жауаптарыңа геометриялық фигуралар беріліп отырады. Сабақ соңында осы фигуралар бойынша
қызықты тапсырма беріледі. Сондықтан білімімізді көрсетіп, фигураларды көп жинауға тырысайық. Ал, қазір балалар
«Ұшқыр ой – ұтымды жауап» ойынын ойнайық. Ұяшықтар таңдап, ұяшық сұрақтарына жауап береміз.
Слайдтан «Ұшқыр ой – ұтымды жауап» ойыны
Оқушылар кезекпен сұрақ таңдап, сұрақтарға жауап береді. Сұрақтар логикалық есептерге байланысты алынады:
1. Шанаға қосарланып жегілген үш ат 30км жүріп өтті. Әр ат қанша км жүріп өтті? Ж:Әр ат 30 км жүріп өтті, себебі олар
қосарланып жегілген аттар
2.Таксиден 2 жолаушы шыққанда жартысы таксиде қалды. Таксиде неше адам болған еді? Ж:3 адам болған, себебі 2-нің
жартысы 1, 2+1=3
3. Екі адам шахматты 2 сағат ойнайды. Бір адам неше сағат ойнайды?
Ж:Бір адам 2 сағат ойнайды, себебі шахматты 2 адам ойнайды, бір уақытта бастайды.
4.Сочи -2014 қысқы ойындар олимпиадасына елімізден спорттың 10 түрінен спортшылар қатысты, бұл барлық
спортшылардың бестен бір бөлігін құрайды. Сочи олимпиадасына еліміздің атынан неше спортшы қатысты ?
50 спортшы қатысты, яғни 10х5=50
5.Мектеп оқушыларының арасында Халықаралық “Шексіз математика” турнирі өтті. Оған сыныбымыздан 2013 жылы 7
оқушы, 2014 жылы 14 оқушы қатысты. 2013 жылға қарағанда, 2014 жылы неше есе артық оқушы қатысқан? Ж: 2 есе артық
оқушы қатысқан, яғни 14:7=2
6. Қай санды төңкергенде басқа санға айналады? Ж: 6 саны төңкергенде 9 санына, 9 саны 6 санына айналады.)
7. Қай сандарды төңкергенде өзгермейді? Ж: 0,8 сандары төңкергенде өзгермейді.
8. Бірліктері 8 болатын екі таңбалы сандарды кему ретімен ата.Ж. 98,88,78,68,58,48,38,28,18.
9. 9-дан 100-ге дейінгі сандарда қанша «9» саны кездеседі?(10)
Жауап берген жұптарға фигуралар беріп отыру.
3. Эвристикалық әдіс сыни ойлап тақырып мазмұнын ашады.
-Жарайсыңдар, балалар, енді алдымыздағы 1-конверт бойынша жұптасып жұмыс жасаймыз. Бұл жұмысты ақ қағазға
жапсырып, жазып орындайсыңдар. Тапсырманы орындап болған жұптар жұмыстарын қорғайды.
Әр оқушының алдына сандар мен арифметикалық ребустар қиындылары бар 1-конверт тасталады. Оқушылар жұппен
жұмыс жасайды. Арифметикалық ребустарды құрып, шешеді. Оқушылар бүгінгі сабақтың тақырыбын өздері түйіндеп
шығарады, қорғайды.
1-конверт тапсырмасы
1-жұпқа: 4*4*4*4=8 Шешуі: 4+4+4-4=8, 4+4-4+4=8
2-жұпқа: 5*4*3*2*1=3 Шешуі: 5+4-3-2-1=3, 5-4+3-2+1=3
3-жұпқа: 6*6*6=30 Шешуі: 6х6-6 =30
4-жұпқа: 5*5*5=5 Шешуі: 5+5-5=5, 5-5+5=5
5-жұпқа: 5*4*3*2*1=5 Шешуі: 5+4-3-2+1=5, 5-4+3+2-1=5
6-жұпқа: 6*6*6*6=12 Шешуі: 6+6+6-6=12
Жауап берген жұптарға фигуралар беріп отыру.
4. -Бүгінгі тақырыбымыз қандай болмақ.
Сабақ тақырыбы: «Арифметикалық ребустар» (Слайдтан тақырыбы, мақсаты оқылады)
Қорытындылау:
-Сонымен ребус туралы не білеміз?
-Ребус-бұл жасырынған сөздерді, сөйлемдерді суреттің, әріптің, таңбалардың көмегімен табу ойыны. Ребус латын тілінен
аударғанда «зат, нәрсе» ұғымын білдіреді. Алғашқы ребустар Францияда 15-ғасырда пайда болған.
-Ребустың қандай түрлерін білесіңдер?
-Суретті ребустар, әріпті ребустар, математикалық ребустар, арифметикалық ребустар.
-Арифметикалық ребус екенін қайдан білдіңдер ?
-Арифметикалық ребустарды шешуде нені басшылыққа аламыз?
Жауап берген жұптарға фигуралар беріп отыру.
-Ендеше арифметикалық ребустардың күрделірек түрін шешіп көрейік. Әр жұп 2-конвертті ашайық. Әр қатардан 1 жұп
тақтада орындайды.
1-қатардан 1-жұп, 2-қатардан 1-жұп
Оқушыны ойландыру әдісі.
Осы тақырып көлемінде әр жұпқа арифметикалық амалдар арқылы дұрыс теңдік шығарып алуға, арифметикалық
ребустар шешуге, тапсырмалар беріледі.
Кейбір цифрлардың арасына амал таңбаларын теңдік дұрыс болатындай етіп қойып шық: 1-2-3-жұпқа:
3 3 3=30 Шешуі: 33-3=30
3 3 3 3=30 3*3*3+3=30
4-5-6-жұпқа:
7 7 7 7=1 Шешуі: 77:77=1
7 7 7 7=2 7:7+7:7=2
Қорытындылау. Жауап берген жұптарға фигуралар беріп отыру.
-Ендігі кезекті математикалық ребустарға берейік. 3-конверт тапсырмасын орындаймыз. Әрбір әріппен бір цифрды
белгілейді. Ұқсас әріптерді сол бірдей цифрменен белгілейді. Осы жазбаларды анықтайық. Тақтаға 2 жұп шығады. 1-
қатардан 2-жұп, 2-қатардан 2-жұп. Слайдтан ребус шығады.
1.АА х А = CC 1. Жауабы: 22х2=44, 33х3=99
2. МННН- ККК = М 2.Жауабы: 1000-999 =1
Қорытындылау. Жауап берген жұптарға фигуралар беріп отыру.
-Арифметикалық, математикалық ребустарды салыстырды. Өз ойларын ортаға салды.
Арифметикалық ребус Математикалық ребус
Теңдік тура болатындай амал
таңбаларын қою.
Арифметикалық амалдарға
байланысты құрылады.
Екеуі де ребус
Теңдігі беріледі
Әрбір әріппен бір цифрды
белгілейді
Сандарға байланысты құрылады
«Арифметикалық ребустардың адам өмірінде алатын орны қандай?» сұрағына сыни тұрғыдан ойлана отырып, әр жұп
өзіндік пікірін білдіреді.Қорытындылау. Жауап берген жұптарға фигуралар беріп отыру.
7. «Қызықты есептер» Слайдтан
— Балалар, енді «Қызықты есептерге де тоқтала кетейік. Барлығымыз экранға қарайық.
1.Асан мен Үсен футбол добын сатып алғысы келді. Оны сатып алу үшін Асанның 20 теңгесі, ал Үсеннің 30 теңгесі жетпеді.
Олар ақшаларын қосып доп сатып алды және 60 теңге ақшасы қалды. Футбол добы қанша тұрады?
(Осы есептің тұжырымын іс жүзінде көрсету) Жұптарға 20, 30, 60 теңге тарату. Жауабы: Асан өзінің ақшасын Үсенге
берген, олар доп сатып алған және оларда 60 теңге қалған. Олай болса, Асан Үсенге допты сатып алуға жетпей тұрған 20
теңгені берген және 60 теңге қалған, яғни Асан Үсенге өзінде бар барлық ақшаны 20+60=80 теңгені берген. Үсенге допты
сатып алу үшін 30 теңге жетпеген, олай болса, доптың бағасы 110 теңге тұрады.
2. Есептің тұжырымын дәлелдеу үшін көз жеткізу жұмысы
7 литрлік шелек пен 3 литрлік банка арқылы кострюльге 5 литр суды қалай құюға болады. Жауабы: 3 литрлік банка арқылы
6 литр суды шелекке құямыз. Тағы да 3 литрлік банканы суға толтырып, оны 7 литрлік шелекке құямыз.Бұдан кейін 3
литрлік банкадағы қалған 2 литр суды кастрюльге құямыз. Енді оған 3 литрлік банкамен су құямыз. Сонда кастрюльдегі су 5
литр болып шығады.
( 7 литрлік шелек пен 3 литрлік банка, кострюльмен су құйып жұмыс жасайды)Қорытындылау. Жауап берген жұптарға
фигуралар беріп отыру.
Қорытынды:
-Экранға назар аударайық, «Білімпаз» айдары.
Бейне таспадан сұрақ қойылады.
-Бұл ненің жылнамасы мен эмблемасы ? -ЭКСПО-2017
-ЭКСПО-2017- мақсаты не екенін тыңдайық.
«Білімпаз» бейнетаспадан айтады.
EXPO-2017-нің мақсаты – қалпына келетін энергияның алдыңғы қатарлы технологияларын әлемге таныту
-Өзімізді бір сәт сәулетші сезінейік.
EXPO-2017-нің мақсаты – қалпына келетін энергияның алдыңғы қатарлы технологияларын әлемге таныту болса, сендер күн
энергиясы арқылы электр қуатын алатын үйдің макетін жауаптар бойынша жинаған фигуралардан құрастырыңдар.
Нетбукпен жұмыс. Жұптағы 1 оқушы фигурамен көрсетсе, 2-оқушы нетбук арқылы көрсетеді. Құрастырған үй макетін
қорғайды. Біздің бүгінгі жетістіктерімізден құрастырған үй макеті келешектегі математикалық жобалардың
бастауы, кішкене де болса ЭКСПО-2017 көрмесіне қосқан үлесіміз деп білейік.

More Related Content

What's hot

діагностична контрольна робота з алгебри у 8 класі
діагностична контрольна робота з алгебри у 8 класідіагностична контрольна робота з алгебри у 8 класі
діагностична контрольна робота з алгебри у 8 класіГергель Ольга
 
Множення і ділення дробів
Множення  і ділення дробів Множення  і ділення дробів
Множення і ділення дробів Pavel Butovets
 
Задачі на розрізання
Задачі на розрізанняЗадачі на розрізання
Задачі на розрізанняOksana_Babenko
 
модуль у шкільному курсі математики
модуль у шкільному курсі математикимодуль у шкільному курсі математики
модуль у шкільному курсі математикиkristina_chepil
 
'Because I am a girl' - Script
'Because I am a girl' - Script'Because I am a girl' - Script
'Because I am a girl' - ScriptZahra06
 
фигуралардың теңдігі
фигуралардың теңдігіфигуралардың теңдігі
фигуралардың теңдігіshymkentnurzhamal
 
дослідження космосу
дослідження космосудослідження космосу
дослідження космосуtim belorus
 
Множення та ділення звичайних дробів 6 клас
Множення та ділення звичайних дробів 6 класМноження та ділення звичайних дробів 6 клас
Множення та ділення звичайних дробів 6 класОльга Костенко
 
346 відкритий урок довжина кола площа круга
346 відкритий урок довжина кола площа круга346 відкритий урок довжина кола площа круга
346 відкритий урок довжина кола площа кругаurvlan
 
презентация до моєї виховної години
презентация до моєї виховної годинипрезентация до моєї виховної години
презентация до моєї виховної годиниТаня Кибицкая
 
6_m_m_2023-2.pdf
6_m_m_2023-2.pdf6_m_m_2023-2.pdf
6_m_m_2023-2.pdfLudaM3
 
Cвято української математики
Cвято української математикиCвято української математики
Cвято української математикиjenny_lion89
 
квадратична функція 8 клас
квадратична функція 8 клас квадратична функція 8 клас
квадратична функція 8 клас bersenova
 
2 klas-ukrmova-ostapenko-2019-2
2 klas-ukrmova-ostapenko-2019-22 klas-ukrmova-ostapenko-2019-2
2 klas-ukrmova-ostapenko-2019-2cgf gfgfg
 

What's hot (20)

Урок 6. Основи космонавтики
Урок 6. Основи космонавтикиУрок 6. Основи космонавтики
Урок 6. Основи космонавтики
 
діагностична контрольна робота з алгебри у 8 класі
діагностична контрольна робота з алгебри у 8 класідіагностична контрольна робота з алгебри у 8 класі
діагностична контрольна робота з алгебри у 8 класі
 
Множення і ділення дробів
Множення  і ділення дробів Множення  і ділення дробів
Множення і ділення дробів
 
УРОК (авіатранспорт).docx
УРОК (авіатранспорт).docxУРОК (авіатранспорт).docx
УРОК (авіатранспорт).docx
 
Задачі на розрізання
Задачі на розрізанняЗадачі на розрізання
Задачі на розрізання
 
модуль у шкільному курсі математики
модуль у шкільному курсі математикимодуль у шкільному курсі математики
модуль у шкільному курсі математики
 
'Because I am a girl' - Script
'Because I am a girl' - Script'Because I am a girl' - Script
'Because I am a girl' - Script
 
фигуралардың теңдігі
фигуралардың теңдігіфигуралардың теңдігі
фигуралардың теңдігі
 
дослідження космосу
дослідження космосудослідження космосу
дослідження космосу
 
квадратні корені
квадратні кореніквадратні корені
квадратні корені
 
Множення та ділення звичайних дробів 6 клас
Множення та ділення звичайних дробів 6 класМноження та ділення звичайних дробів 6 клас
Множення та ділення звичайних дробів 6 клас
 
346 відкритий урок довжина кола площа круга
346 відкритий урок довжина кола площа круга346 відкритий урок довжина кола площа круга
346 відкритий урок довжина кола площа круга
 
презентация до моєї виховної години
презентация до моєї виховної годинипрезентация до моєї виховної години
презентация до моєї виховної години
 
алгебра 9кл контрольна
алгебра 9кл контрольнаалгебра 9кл контрольна
алгебра 9кл контрольна
 
6_m_m_2023-2.pdf
6_m_m_2023-2.pdf6_m_m_2023-2.pdf
6_m_m_2023-2.pdf
 
Cвято української математики
Cвято української математикиCвято української математики
Cвято української математики
 
квадратична функція 8 клас
квадратична функція 8 клас квадратична функція 8 клас
квадратична функція 8 клас
 
СТЕМ - урок Піраміда.docx
СТЕМ - урок Піраміда.docxСТЕМ - урок Піраміда.docx
СТЕМ - урок Піраміда.docx
 
2 klas-ukrmova-ostapenko-2019-2
2 klas-ukrmova-ostapenko-2019-22 klas-ukrmova-ostapenko-2019-2
2 klas-ukrmova-ostapenko-2019-2
 
діагностичні роботи
діагностичні роботидіагностичні роботи
діагностичні роботи
 

Viewers also liked (6)

ана т¦л¦ 4 сынып
ана т¦л¦ 4 сыныпана т¦л¦ 4 сынып
ана т¦л¦ 4 сынып
 
Susz
SuszSusz
Susz
 
білім күні 2016;
білім күні 2016;білім күні 2016;
білім күні 2016;
 
Мультфилімнің бала өміріндегі рөлі
Мультфилімнің бала өміріндегі рөліМультфилімнің бала өміріндегі рөлі
Мультфилімнің бала өміріндегі рөлі
 
Құмырсқаның құдіреті (Ғылыми жұмыс)
Құмырсқаның  құдіреті (Ғылыми жұмыс)Құмырсқаның  құдіреті (Ғылыми жұмыс)
Құмырсқаның құдіреті (Ғылыми жұмыс)
 
логикалық тапсырмалар арқылы оқушыларды дамыту
логикалық тапсырмалар арқылы оқушыларды дамытулогикалық тапсырмалар арқылы оқушыларды дамыту
логикалық тапсырмалар арқылы оқушыларды дамыту
 

Similar to математика 4 сынып

8 саны және цифры
8 саны және цифры8 саны және цифры
8 саны және цифрыBilim All
 
Екі таңбалы санды бір таңбалы санға ауызша бөлу
Екі  таңбалы  санды  бір  таңбалы  санға  ауызша  бөлуЕкі  таңбалы  санды  бір  таңбалы  санға  ауызша  бөлу
Екі таңбалы санды бір таңбалы санға ауызша бөлуАйбек Қуандықұлы
 
ОҢТҮСТІК ҚАЗАҚСТАН МЕМЛЕКЕТТІК ПЕДАГОГИКАЛЫҚ ИНСТИТУТЫ
ОҢТҮСТІК ҚАЗАҚСТАН МЕМЛЕКЕТТІК ПЕДАГОГИКАЛЫҚ ИНСТИТУТЫОҢТҮСТІК ҚАЗАҚСТАН МЕМЛЕКЕТТІК ПЕДАГОГИКАЛЫҚ ИНСТИТУТЫ
ОҢТҮСТІК ҚАЗАҚСТАН МЕМЛЕКЕТТІК ПЕДАГОГИКАЛЫҚ ИНСТИТУТЫNikolay39-108
 
Karakylova aysylu-zhanyya-zhanye(sjat)e
Karakylova aysylu-zhanyya-zhanye(sjat)eKarakylova aysylu-zhanyya-zhanye(sjat)e
Karakylova aysylu-zhanyya-zhanye(sjat)eNurlan Abilhanov
 

Similar to математика 4 сынып (20)

Қызықты математика
Қызықты математикаҚызықты математика
Қызықты математика
 
233
233233
233
 
Fffffffffffffffffffff
FffffffffffffffffffffFffffffffffffffffffff
Fffffffffffffffffffff
 
Бәйге
БәйгеБәйге
Бәйге
 
8 саны және цифры
8 саны және цифры8 саны және цифры
8 саны және цифры
 
777858
777858777858
777858
 
4949fg
4949fg4949fg
4949fg
 
самал
самалсамал
самал
 
к¦тапша математика
к¦тапша математикак¦тапша математика
к¦тапша математика
 
Екі таңбалы санды бір таңбалы санға ауызша бөлу
Екі  таңбалы  санды  бір  таңбалы  санға  ауызша  бөлуЕкі  таңбалы  санды  бір  таңбалы  санға  ауызша  бөлу
Екі таңбалы санды бір таңбалы санға ауызша бөлу
 
2 мәуе презента бағдарла
2 мәуе презента бағдарла2 мәуе презента бағдарла
2 мәуе презента бағдарла
 
ОҢТҮСТІК ҚАЗАҚСТАН МЕМЛЕКЕТТІК ПЕДАГОГИКАЛЫҚ ИНСТИТУТЫ
ОҢТҮСТІК ҚАЗАҚСТАН МЕМЛЕКЕТТІК ПЕДАГОГИКАЛЫҚ ИНСТИТУТЫОҢТҮСТІК ҚАЗАҚСТАН МЕМЛЕКЕТТІК ПЕДАГОГИКАЛЫҚ ИНСТИТУТЫ
ОҢТҮСТІК ҚАЗАҚСТАН МЕМЛЕКЕТТІК ПЕДАГОГИКАЛЫҚ ИНСТИТУТЫ
 
сағатова с.а
сағатова с.асағатова с.а
сағатова с.а
 
9663sdsddssd
9663sdsddssd9663sdsddssd
9663sdsddssd
 
омарова а.с.
омарова  а.с.омарова  а.с.
омарова а.с.
 
Сиқырлы үшбұрыштар
Сиқырлы  үшбұрыштарСиқырлы  үшбұрыштар
Сиқырлы үшбұрыштар
 
Karakylova aysylu-zhanyya-zhanye(sjat)e
Karakylova aysylu-zhanyya-zhanye(sjat)eKarakylova aysylu-zhanyya-zhanye(sjat)e
Karakylova aysylu-zhanyya-zhanye(sjat)e
 
7878fg
7878fg7878fg
7878fg
 
Өзара кері сандар
Өзара кері сандарӨзара кері сандар
Өзара кері сандар
 
статистикалық мәліметтер
статистикалық мәліметтерстатистикалық мәліметтер
статистикалық мәліметтер
 

More from Вспомогательный образовательный сайт

More from Вспомогательный образовательный сайт (20)

метод.в орлеу1
метод.в орлеу1метод.в орлеу1
метод.в орлеу1
 
открытый урок украинченко ю.с.
открытый урок украинченко ю.с.открытый урок украинченко ю.с.
открытый урок украинченко ю.с.
 
стасенко о.а.
стасенко о.а.стасенко о.а.
стасенко о.а.
 
откр.урок состав слова
откр.урок состав словаоткр.урок состав слова
откр.урок состав слова
 
менің педагогикалық жетістігім
менің педагогикалық жетістігімменің педагогикалық жетістігім
менің педагогикалық жетістігім
 
ашық сабақ т дыбысы
ашық сабақ т дыбысыашық сабақ т дыбысы
ашық сабақ т дыбысы
 
открытый урок по обучению грамоте
открытый урок по обучению грамотеоткрытый урок по обучению грамоте
открытый урок по обучению грамоте
 
джунелбаева
джунелбаеваджунелбаева
джунелбаева
 
методическое пособие от филатовой а. н.
методическое пособие от филатовой а. н.методическое пособие от филатовой а. н.
методическое пособие от филатовой а. н.
 
пед.чтение ижанара
пед.чтение ижанарапед.чтение ижанара
пед.чтение ижанара
 
фото с урока
фото с урокафото с урока
фото с урока
 
урок кошанова г.б.
урок кошанова г.б.урок кошанова г.б.
урок кошанова г.б.
 
этноград работа
этноград   работаэтноград   работа
этноград работа
 
оразбай сабина 1г
оразбай сабина 1горазбай сабина 1г
оразбай сабина 1г
 
тельмарова айзере 1 в
тельмарова айзере 1 втельмарова айзере 1 в
тельмарова айзере 1 в
 
алиева жамиля 1в
алиева жамиля 1валиева жамиля 1в
алиева жамиля 1в
 
малдагар али 1 в
малдагар али 1 вмалдагар али 1 в
малдагар али 1 в
 
самопознание
самопознаниесамопознание
самопознание
 
джандаралова гк портфолиоPpt
джандаралова гк портфолиоPptджандаралова гк портфолиоPpt
джандаралова гк портфолиоPpt
 
4 д баспаға
4 д баспаға4 д баспаға
4 д баспаға
 

математика 4 сынып

  • 1. Тексерілді: Аязбаева З.М. Күні: 10.03.2016 жыл Сыныбы: 4 «А», «Б» Тақырыбы: Арифметикалық ребустар Сабақтың мақсаты: - оқушылардың білім мен білік дағдыларын берілген тақырыптар көлемінде қалыптастыра отырып, арифметикалық амалдар арқылы дұрыс теңдік шығарып алуға, арифметикалық ребустар шешуге, құруға машықтандыру. Міндеттері: - математикалық ойлау қабілетін арттыру, алған білімдерін тереңдету, есептеу дағдыларын жетілдіру. - пәнді оқудағы шеберліктерін, логикалық ойлауын дамыту, тапқырлық, шапшаңдығын, таным -белсенділігін арттыру. - меңгерген математикалық білімдерін омірде қолдануға жан-жақты дайыңдауды жүзеге асыру. Көрнекілігі: слайд, таратпалар, нетбуктар Сабақтың әдіс-тәсілдері: жұптық, ойын-жарыс Сабақтың барысы: 1.Ұйымдастыру кезеңі. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Психологиялық дайындық. Ғылымның сырын ұғына Шығайық білім шыңына! Ұшқыр ой мен зеректік Жеткізсін біздей өренді Математика сырына. -Балалар, енді бір- бірімізге математикалық терминдері бар сөздер арқылы ізгі тілек арнайық. –Амина үнемі беспен оқы, 11- наурыз күнгі сабағымызға сәттілік тілеймін, Достарымыз қосу амалының нәтижесіндей молайсын, Біліміміз көбейту амалының нәтижесіндей көбейсін, т.с.с 2.Миға шабуыл. Сұрақ-жауап Келешекте математиканың биік шыңдарына жетеміз деген мақсаттарың орындалсын деген тілекпен бүгінгі сабағымызды гректің атақты математигі Пифагордың «Бар болмыстың бастамасы – сан» деген сөзінен бастағалы тұрмын. Сабақ барысында сендердің жауаптарыңа геометриялық фигуралар беріліп отырады. Сабақ соңында осы фигуралар бойынша қызықты тапсырма беріледі. Сондықтан білімімізді көрсетіп, фигураларды көп жинауға тырысайық. Ал, қазір балалар «Ұшқыр ой – ұтымды жауап» ойынын ойнайық. Ұяшықтар таңдап, ұяшық сұрақтарына жауап береміз. Слайдтан «Ұшқыр ой – ұтымды жауап» ойыны Оқушылар кезекпен сұрақ таңдап, сұрақтарға жауап береді. Сұрақтар логикалық есептерге байланысты алынады: 1. Шанаға қосарланып жегілген үш ат 30км жүріп өтті. Әр ат қанша км жүріп өтті? Ж:Әр ат 30 км жүріп өтті, себебі олар қосарланып жегілген аттар 2.Таксиден 2 жолаушы шыққанда жартысы таксиде қалды. Таксиде неше адам болған еді? Ж:3 адам болған, себебі 2-нің жартысы 1, 2+1=3 3. Екі адам шахматты 2 сағат ойнайды. Бір адам неше сағат ойнайды? Ж:Бір адам 2 сағат ойнайды, себебі шахматты 2 адам ойнайды, бір уақытта бастайды. 4.Сочи -2014 қысқы ойындар олимпиадасына елімізден спорттың 10 түрінен спортшылар қатысты, бұл барлық спортшылардың бестен бір бөлігін құрайды. Сочи олимпиадасына еліміздің атынан неше спортшы қатысты ? 50 спортшы қатысты, яғни 10х5=50 5.Мектеп оқушыларының арасында Халықаралық “Шексіз математика” турнирі өтті. Оған сыныбымыздан 2013 жылы 7 оқушы, 2014 жылы 14 оқушы қатысты. 2013 жылға қарағанда, 2014 жылы неше есе артық оқушы қатысқан? Ж: 2 есе артық оқушы қатысқан, яғни 14:7=2 6. Қай санды төңкергенде басқа санға айналады? Ж: 6 саны төңкергенде 9 санына, 9 саны 6 санына айналады.) 7. Қай сандарды төңкергенде өзгермейді? Ж: 0,8 сандары төңкергенде өзгермейді. 8. Бірліктері 8 болатын екі таңбалы сандарды кему ретімен ата.Ж. 98,88,78,68,58,48,38,28,18. 9. 9-дан 100-ге дейінгі сандарда қанша «9» саны кездеседі?(10) Жауап берген жұптарға фигуралар беріп отыру. 3. Эвристикалық әдіс сыни ойлап тақырып мазмұнын ашады. -Жарайсыңдар, балалар, енді алдымыздағы 1-конверт бойынша жұптасып жұмыс жасаймыз. Бұл жұмысты ақ қағазға жапсырып, жазып орындайсыңдар. Тапсырманы орындап болған жұптар жұмыстарын қорғайды. Әр оқушының алдына сандар мен арифметикалық ребустар қиындылары бар 1-конверт тасталады. Оқушылар жұппен жұмыс жасайды. Арифметикалық ребустарды құрып, шешеді. Оқушылар бүгінгі сабақтың тақырыбын өздері түйіндеп шығарады, қорғайды. 1-конверт тапсырмасы 1-жұпқа: 4*4*4*4=8 Шешуі: 4+4+4-4=8, 4+4-4+4=8 2-жұпқа: 5*4*3*2*1=3 Шешуі: 5+4-3-2-1=3, 5-4+3-2+1=3 3-жұпқа: 6*6*6=30 Шешуі: 6х6-6 =30 4-жұпқа: 5*5*5=5 Шешуі: 5+5-5=5, 5-5+5=5 5-жұпқа: 5*4*3*2*1=5 Шешуі: 5+4-3-2+1=5, 5-4+3+2-1=5 6-жұпқа: 6*6*6*6=12 Шешуі: 6+6+6-6=12 Жауап берген жұптарға фигуралар беріп отыру. 4. -Бүгінгі тақырыбымыз қандай болмақ. Сабақ тақырыбы: «Арифметикалық ребустар» (Слайдтан тақырыбы, мақсаты оқылады) Қорытындылау: -Сонымен ребус туралы не білеміз? -Ребус-бұл жасырынған сөздерді, сөйлемдерді суреттің, әріптің, таңбалардың көмегімен табу ойыны. Ребус латын тілінен аударғанда «зат, нәрсе» ұғымын білдіреді. Алғашқы ребустар Францияда 15-ғасырда пайда болған.
  • 2. -Ребустың қандай түрлерін білесіңдер? -Суретті ребустар, әріпті ребустар, математикалық ребустар, арифметикалық ребустар. -Арифметикалық ребус екенін қайдан білдіңдер ? -Арифметикалық ребустарды шешуде нені басшылыққа аламыз? Жауап берген жұптарға фигуралар беріп отыру. -Ендеше арифметикалық ребустардың күрделірек түрін шешіп көрейік. Әр жұп 2-конвертті ашайық. Әр қатардан 1 жұп тақтада орындайды. 1-қатардан 1-жұп, 2-қатардан 1-жұп Оқушыны ойландыру әдісі. Осы тақырып көлемінде әр жұпқа арифметикалық амалдар арқылы дұрыс теңдік шығарып алуға, арифметикалық ребустар шешуге, тапсырмалар беріледі. Кейбір цифрлардың арасына амал таңбаларын теңдік дұрыс болатындай етіп қойып шық: 1-2-3-жұпқа: 3 3 3=30 Шешуі: 33-3=30 3 3 3 3=30 3*3*3+3=30 4-5-6-жұпқа: 7 7 7 7=1 Шешуі: 77:77=1 7 7 7 7=2 7:7+7:7=2 Қорытындылау. Жауап берген жұптарға фигуралар беріп отыру. -Ендігі кезекті математикалық ребустарға берейік. 3-конверт тапсырмасын орындаймыз. Әрбір әріппен бір цифрды белгілейді. Ұқсас әріптерді сол бірдей цифрменен белгілейді. Осы жазбаларды анықтайық. Тақтаға 2 жұп шығады. 1- қатардан 2-жұп, 2-қатардан 2-жұп. Слайдтан ребус шығады. 1.АА х А = CC 1. Жауабы: 22х2=44, 33х3=99 2. МННН- ККК = М 2.Жауабы: 1000-999 =1 Қорытындылау. Жауап берген жұптарға фигуралар беріп отыру. -Арифметикалық, математикалық ребустарды салыстырды. Өз ойларын ортаға салды. Арифметикалық ребус Математикалық ребус Теңдік тура болатындай амал таңбаларын қою. Арифметикалық амалдарға байланысты құрылады. Екеуі де ребус Теңдігі беріледі Әрбір әріппен бір цифрды белгілейді Сандарға байланысты құрылады «Арифметикалық ребустардың адам өмірінде алатын орны қандай?» сұрағына сыни тұрғыдан ойлана отырып, әр жұп өзіндік пікірін білдіреді.Қорытындылау. Жауап берген жұптарға фигуралар беріп отыру. 7. «Қызықты есептер» Слайдтан — Балалар, енді «Қызықты есептерге де тоқтала кетейік. Барлығымыз экранға қарайық. 1.Асан мен Үсен футбол добын сатып алғысы келді. Оны сатып алу үшін Асанның 20 теңгесі, ал Үсеннің 30 теңгесі жетпеді. Олар ақшаларын қосып доп сатып алды және 60 теңге ақшасы қалды. Футбол добы қанша тұрады? (Осы есептің тұжырымын іс жүзінде көрсету) Жұптарға 20, 30, 60 теңге тарату. Жауабы: Асан өзінің ақшасын Үсенге берген, олар доп сатып алған және оларда 60 теңге қалған. Олай болса, Асан Үсенге допты сатып алуға жетпей тұрған 20 теңгені берген және 60 теңге қалған, яғни Асан Үсенге өзінде бар барлық ақшаны 20+60=80 теңгені берген. Үсенге допты сатып алу үшін 30 теңге жетпеген, олай болса, доптың бағасы 110 теңге тұрады. 2. Есептің тұжырымын дәлелдеу үшін көз жеткізу жұмысы 7 литрлік шелек пен 3 литрлік банка арқылы кострюльге 5 литр суды қалай құюға болады. Жауабы: 3 литрлік банка арқылы 6 литр суды шелекке құямыз. Тағы да 3 литрлік банканы суға толтырып, оны 7 литрлік шелекке құямыз.Бұдан кейін 3 литрлік банкадағы қалған 2 литр суды кастрюльге құямыз. Енді оған 3 литрлік банкамен су құямыз. Сонда кастрюльдегі су 5 литр болып шығады. ( 7 литрлік шелек пен 3 литрлік банка, кострюльмен су құйып жұмыс жасайды)Қорытындылау. Жауап берген жұптарға фигуралар беріп отыру. Қорытынды: -Экранға назар аударайық, «Білімпаз» айдары. Бейне таспадан сұрақ қойылады. -Бұл ненің жылнамасы мен эмблемасы ? -ЭКСПО-2017 -ЭКСПО-2017- мақсаты не екенін тыңдайық. «Білімпаз» бейнетаспадан айтады. EXPO-2017-нің мақсаты – қалпына келетін энергияның алдыңғы қатарлы технологияларын әлемге таныту -Өзімізді бір сәт сәулетші сезінейік. EXPO-2017-нің мақсаты – қалпына келетін энергияның алдыңғы қатарлы технологияларын әлемге таныту болса, сендер күн энергиясы арқылы электр қуатын алатын үйдің макетін жауаптар бойынша жинаған фигуралардан құрастырыңдар. Нетбукпен жұмыс. Жұптағы 1 оқушы фигурамен көрсетсе, 2-оқушы нетбук арқылы көрсетеді. Құрастырған үй макетін қорғайды. Біздің бүгінгі жетістіктерімізден құрастырған үй макеті келешектегі математикалық жобалардың бастауы, кішкене де болса ЭКСПО-2017 көрмесіне қосқан үлесіміз деп білейік.