Сабақтың тақырыбы : 7 санын қосу және азайту 
Сабақтың мақсаты: 1. Оқушыларға қосу және азайтуды тиімді әдістерін 
пайдалана отырып, есептер шығара білуге үйрету. 
2. Оқушылардың логикалық қабілеттерін, есте сақтау, 
есептей білу дағдыларын дамыту. 
3. Ұқыптылыққа, шапшаңдыққа, тапқырлыққа 
тәрбиелеу. 
Типі: жаңа білім беру сабағы 
Түрі: іскерлік ойын сабағы. 
Пән аралық байланыс: ана тілі, музыка, сурет. 
Әдіс-тәсілдері: сұрақ –жауап, түсіндіру, көрсету, СТО тех-ң элементтері. 
Техникалық құрал: комьпютер, интерактивті тақта, 
Болжамдап отырған нәтиже: қосу және азайту амалдарын түсінген бала. 
Сабақтың жоспары: 
1. Ұйымдастыру кезеңі 7мин 
а) психологиялық дайындық 1 мин 
2. Үй тапсырмасын тексеру 
Қорытындылау 
3.Жаңа сабақ 30 мин 
а) ой жинақтау 
ә) мұғалімнің түсіндірмесі 
б) оқулықпен жұмыс 
4. Сабақты бекіту 3 мин 
Қорытындылау 2 мин 
5. Бағалау. 1 мин 
6. Үйге тапсырма. 1 мин 
Сабақтың барысы: Психологикалық дайындық: 
Үлкенге де сіз, 
Кішігеде сіз. 
Сәлем бердік сіздерге, 
Құрметпенен біз. 
-Балалар бүгін біздің сабағымызда көптеген конақтар келіп отыр. Сол 
кісілермен амандасып қояйық. 
Мақсаты: 7 санын қосу және азайтуды, есептерді дұрыс шығара білуге 
үйрету. 
- Сабағымызды 7 кезеңге бөліп өтеміз. Ата тегімізді жақсылап білу 
үшін 7 атаны алып отырмыз. 
- Ал олай болса 7 атамызды атап өтейікші. Әке, бала, немере, шөбере, 
шөпшек, немене. Туажат 
1-кезең «Әке» (слайд)
-Әке туралы қандай мақал білесіңдер? 
1)Әкең -асыл қазынаң. 
2)Аға іні асқар тауың. 
Үй тапсырмасы: №4 
4+2+3=10 
7-5+1=3 
5+4-7=10 
9-6-2=1 
10+0-7=3 
4-3+8=9 
-Дұрыс балалар үй тапсырмасын орындап келіпсіңдер. Үй тапсырмасын 
қорытындылай келе «Кім жылдам» ойынын ойнаймыз 
5+3 2+5 9-3 10-3 
2-кезең «Бала» 
Мақалдар айтқызу 
№1. 1+7=8 2+7=9 3+7=10 
Ереже: қосылғыштардың орны ауысқанымен қосындының мәні 
өзгермейді. 
10-7=3 9-7=2 8-7= 1 7-7=0 
-Енді балалар қосу кестесін жазамыз7 
1+7=8 2+7=9 3+7=10 
Сергіту сәті: «Сұр қоян» 
3-кезең «Немере» 
Бала –адамның бауыр еті. 
Бала –тілі, балдан тәтті. 
Немере несін береді 
Етін жеп, сүйгенін береді. 
№2 .Кесінділерді өлшеп, қосындыларын және айырмаларын табамыз. 
-Балалар көк кесіндіні өлшейміз 9 см. Қызыл кесінді 7 см. Екеуінің 
айырмасы неше. 9-7=2-ге. Қызыл кесінді 2 см кем. 
-Енді балалар жасыл кесінді мен қызыл кесінділердің ұзындықтарының 
қосындысымен салыстырамыз. Ал қызыл кесінді 7 см жасыл кесінді 3 см. 
Екеуінің қосындысы 10-ға тең. Олай болатын болса жазамыз. 
9см-7см=2см 7см+3см=10см 2см< 10cм 
-Енді балалар кесінділер тұықталған сызық екенін білдік. 
-Санға байланысты қандай жұмбақ білесіңдер. 
Тоғыз белбеу, қос жібек, екі мұрын бір шүмек. 
-Енді осы жерде сандарды табайықшы(тоғыз, екі, бір)
-Домбыра сөзіне дыбыстық талдау жасап жіберейік. 
-Неше әріп,буын,дыбыс бар. 
4-кезең «Шөбере» 
-Шөбере туралы қандай жаңылтпаштар білесіңдер. Шөбере сонда 
төртінші ата екен. 
№3 Есеп 
Анам дүкеннен 10 үлкен қасық және 7 кіші қасық сатып әкелді. Үлкен 
қасықтың кіші қасықтан нешеуі артық. 
-Үлкен қасық белгілі ме? (10) 
-Кіші қасық қанша (7) 
Үлкен қасық кіші қасықтан нешеуі артық? 
10- нан 7- ні азайтамыз. 
Дәптермен жұмыс 
Үлкен қасық-10 
Кіші қасық-7 
Шешуі: 10-7=3 
Жауабы: үлкен қасық 3-і артық 
-Ал енді балалар есеп неше бөліктен тұрады екен. Топтастырып жіберейік 
Шарты 
сұрағы Есеп шешуі 
жауабы 
5-кезең «Шөпшек» (слайд) 
-Ал балалар ол біздің бесінші атамыз екен. Мақал айтып жіберейік 
1)Күтсең ата-анаңды, 
2)Кешірер атаң қатеңді. 
№4 
9.3 9-4 
-Азайтудың компоненттерін атаңдар 
9 бен 3 –тің айырмасы және 9 бен 4-тің айырмасында азайғыштарды 
салыстырамыз. 9=9 3<4 
Кестемен жұмыс
Теңдік 7<10 
Теңсіздік 9=9 
Теңдік 0 <8 
Теңсіздік 5=5 
Теңдік 6 =6 
-Балалар теңдік, теңсіздік дегеніміз не?(оқушылардың жауаптары) 
6-кезең «Немене» 
№5. Өз бетінше жұмыс 
7-кезең «Туажат» 
-Жеті атасын білмеген жетесіз деп бекер айтылмаса керек. 
-Олай болса ішіне -жеті атаны ал сыртына-өз аталарымызды жазамыз. 
Ішіне Сыртына 
Әке бала немере шөбере шөпшек немене туажат 
-Ал балалар өткенді білмей болашақты болжай алмаймыз. Бүгінгі сабақта 7 
санын қосу және азайтуды үйрендік . 7 сан киелі екенін және жеті атамыз 
туралы білім алдық 
Бағалау: 
Үйге тапсырма: №5

Fffffffffffffffffffff

  • 1.
    Сабақтың тақырыбы :7 санын қосу және азайту Сабақтың мақсаты: 1. Оқушыларға қосу және азайтуды тиімді әдістерін пайдалана отырып, есептер шығара білуге үйрету. 2. Оқушылардың логикалық қабілеттерін, есте сақтау, есептей білу дағдыларын дамыту. 3. Ұқыптылыққа, шапшаңдыққа, тапқырлыққа тәрбиелеу. Типі: жаңа білім беру сабағы Түрі: іскерлік ойын сабағы. Пән аралық байланыс: ана тілі, музыка, сурет. Әдіс-тәсілдері: сұрақ –жауап, түсіндіру, көрсету, СТО тех-ң элементтері. Техникалық құрал: комьпютер, интерактивті тақта, Болжамдап отырған нәтиже: қосу және азайту амалдарын түсінген бала. Сабақтың жоспары: 1. Ұйымдастыру кезеңі 7мин а) психологиялық дайындық 1 мин 2. Үй тапсырмасын тексеру Қорытындылау 3.Жаңа сабақ 30 мин а) ой жинақтау ә) мұғалімнің түсіндірмесі б) оқулықпен жұмыс 4. Сабақты бекіту 3 мин Қорытындылау 2 мин 5. Бағалау. 1 мин 6. Үйге тапсырма. 1 мин Сабақтың барысы: Психологикалық дайындық: Үлкенге де сіз, Кішігеде сіз. Сәлем бердік сіздерге, Құрметпенен біз. -Балалар бүгін біздің сабағымызда көптеген конақтар келіп отыр. Сол кісілермен амандасып қояйық. Мақсаты: 7 санын қосу және азайтуды, есептерді дұрыс шығара білуге үйрету. - Сабағымызды 7 кезеңге бөліп өтеміз. Ата тегімізді жақсылап білу үшін 7 атаны алып отырмыз. - Ал олай болса 7 атамызды атап өтейікші. Әке, бала, немере, шөбере, шөпшек, немене. Туажат 1-кезең «Әке» (слайд)
  • 2.
    -Әке туралы қандаймақал білесіңдер? 1)Әкең -асыл қазынаң. 2)Аға іні асқар тауың. Үй тапсырмасы: №4 4+2+3=10 7-5+1=3 5+4-7=10 9-6-2=1 10+0-7=3 4-3+8=9 -Дұрыс балалар үй тапсырмасын орындап келіпсіңдер. Үй тапсырмасын қорытындылай келе «Кім жылдам» ойынын ойнаймыз 5+3 2+5 9-3 10-3 2-кезең «Бала» Мақалдар айтқызу №1. 1+7=8 2+7=9 3+7=10 Ереже: қосылғыштардың орны ауысқанымен қосындының мәні өзгермейді. 10-7=3 9-7=2 8-7= 1 7-7=0 -Енді балалар қосу кестесін жазамыз7 1+7=8 2+7=9 3+7=10 Сергіту сәті: «Сұр қоян» 3-кезең «Немере» Бала –адамның бауыр еті. Бала –тілі, балдан тәтті. Немере несін береді Етін жеп, сүйгенін береді. №2 .Кесінділерді өлшеп, қосындыларын және айырмаларын табамыз. -Балалар көк кесіндіні өлшейміз 9 см. Қызыл кесінді 7 см. Екеуінің айырмасы неше. 9-7=2-ге. Қызыл кесінді 2 см кем. -Енді балалар жасыл кесінді мен қызыл кесінділердің ұзындықтарының қосындысымен салыстырамыз. Ал қызыл кесінді 7 см жасыл кесінді 3 см. Екеуінің қосындысы 10-ға тең. Олай болатын болса жазамыз. 9см-7см=2см 7см+3см=10см 2см< 10cм -Енді балалар кесінділер тұықталған сызық екенін білдік. -Санға байланысты қандай жұмбақ білесіңдер. Тоғыз белбеу, қос жібек, екі мұрын бір шүмек. -Енді осы жерде сандарды табайықшы(тоғыз, екі, бір)
  • 3.
    -Домбыра сөзіне дыбыстықталдау жасап жіберейік. -Неше әріп,буын,дыбыс бар. 4-кезең «Шөбере» -Шөбере туралы қандай жаңылтпаштар білесіңдер. Шөбере сонда төртінші ата екен. №3 Есеп Анам дүкеннен 10 үлкен қасық және 7 кіші қасық сатып әкелді. Үлкен қасықтың кіші қасықтан нешеуі артық. -Үлкен қасық белгілі ме? (10) -Кіші қасық қанша (7) Үлкен қасық кіші қасықтан нешеуі артық? 10- нан 7- ні азайтамыз. Дәптермен жұмыс Үлкен қасық-10 Кіші қасық-7 Шешуі: 10-7=3 Жауабы: үлкен қасық 3-і артық -Ал енді балалар есеп неше бөліктен тұрады екен. Топтастырып жіберейік Шарты сұрағы Есеп шешуі жауабы 5-кезең «Шөпшек» (слайд) -Ал балалар ол біздің бесінші атамыз екен. Мақал айтып жіберейік 1)Күтсең ата-анаңды, 2)Кешірер атаң қатеңді. №4 9.3 9-4 -Азайтудың компоненттерін атаңдар 9 бен 3 –тің айырмасы және 9 бен 4-тің айырмасында азайғыштарды салыстырамыз. 9=9 3<4 Кестемен жұмыс
  • 4.
    Теңдік 7<10 Теңсіздік9=9 Теңдік 0 <8 Теңсіздік 5=5 Теңдік 6 =6 -Балалар теңдік, теңсіздік дегеніміз не?(оқушылардың жауаптары) 6-кезең «Немене» №5. Өз бетінше жұмыс 7-кезең «Туажат» -Жеті атасын білмеген жетесіз деп бекер айтылмаса керек. -Олай болса ішіне -жеті атаны ал сыртына-өз аталарымызды жазамыз. Ішіне Сыртына Әке бала немере шөбере шөпшек немене туажат -Ал балалар өткенді білмей болашақты болжай алмаймыз. Бүгінгі сабақта 7 санын қосу және азайтуды үйрендік . 7 сан киелі екенін және жеті атамыз туралы білім алдық Бағалау: Үйге тапсырма: №5