1. Пәні: Математика
Тақырыбы: Санның бөлігі
Мақсаты: Санның бөлігін табу жолын үйрету.
Міндеттері: 1.Оқушыларға санның бөлігі (үлесі)қалай пайда болатынын, қалай
аталатынын таныстыру
2.Өздігінен түсініп есеп шығаруға дағдысын дамыту.
3.Есепті салыстыру, қорытынды жасай білуге баулу, тәрбиелеу.
Сабақтың типі:жаңа білімді меңгерту.
Сабақтың түрі: ой жинақтау, практикалық сабақ.
Әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, өзіндік.
Көрнекілігі: суреттер, сызбалар, геометриялық фигуралар.
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі.
Балалар, бір – біріңе қарап жымиыңдар, жайланып отырып, көздеріңді жұмыңдар. Менің
айтқанымды іштеріңнен қайталаңдар.
Мен бақытты баламын, жан дүниемде күн нұрлы, жылуым мол бойымда.
Осы жылуды Жер бетіндегі барлық адамдарға жолдаймын.
Менің оқығым келеді! Білімді, алғыр болғым келеді!
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: № 8, 14. ІІІ. Өткенді қорыту: 1. Өткен сабақта біз
немен таныстық? 5-ке көбейту және бөлу кестесін сұрау. 2. ауызша жұмыс.
5 ∙ 6 = 30 10 : 5 = 2
5 ∙ 4 = 20 20 : 5 = 4
5 ∙ 3 = 15 15 : 5 = 3
5 ∙ 8 = 40 30 : 5 = 6
Ү. Жаңа сабақ: Ұжымдық талдау. № 1
1. Геометриялық фигуралардың нешеге тең бөлінгенін анықтау, қандай бөлігі боялғанын
табу.(балалардың бөлігі ұғымымен жұмыс істеуіне назар аудару)
№ 2, № 3. Түсіндіру, сызу, бояу. Қорытынды:
: : : :
ҮІ. Түсінгендерін тексеру: Ауызша жұмыс. № 4, 5, 6, 7.
№ 4. Ойлаған санның жартысын 2-ге көбейткенде, 8 шықты. (8 : 2 ∙ 2 = 8) т.с.с.
№ 5. Санның төрттен бір бөлігін ата. 4 : 4 = 1 8 : 4 = 2 12 : 4 = 3 16 : 4 = 4 т.с.с.
1. Топтық жұмыс. № 8.
Санның жартысын (екіден бір бөлігін) табу үшін, санды екіге бөлу керек.
Санның үштен бір бөлігін табу үшін, санды үшке бөлу керек.
Санның ширегін (төрттен бір бөлігін) табу үшін, санды төртке бөлу керек.
Санның бестен бір бөлігін табу үшін, санды беске бөлу керек.
.............................................
Санның үштен
бір бөлігі
3сан
Санның жартысы
2Сан
Санның төрттен
бір бөлігі
4сан
Санның бестен
бір бөлігі
5сан
2. Ш: 8 : 4 = 2 Жауабы: 2 сандық алтын алады.
№ 9.
Жартысы – 9 адам
Барлығы - ? Ш: 9 ∙ 2 = 18 Ж: барлығы 18 адам.
2. Есеп шығару. № 10.
Ұшырады – 74 ұшақ Шешуі: 74 + (74 – 9) = 74 + 65 = 139
? Жауабы: барлығы 139
Қабылдайды - ?, 9 ұшақ кем
3. Жұптық жұмыс. № 11. Өрнекті жаз және олардың мәндерін тап:
а) (310 + 90) – 120 = 400 – 120 = 280 ә) 900 – (540 – 150) = 900 – 390 = 510
б) (180 – 90) + 70 = 90 + 70 = 160
5. қатар бойынша жылдамдыққа, теңдеу шешу. № 12.
6. Топтық жұмыс. № 13.
Ш: Р= Р1 – Р 2= (10 + 5 + 10 + 5) – (5 + 3 +5 + 3) = 30 – 16 = 14
ҮІІ .Қорыту. Бүгін не білдік?
1. Ауызша № 17. Талдау.
18- дің жартысы - 9 тең 10 : 5 = 2
8 дің төрттен бір бөлігі - 2 тең 20 : 10 = 2
18- дің үштен бір бөлігі 6 тең 300 : 100 = 3
2. № 9. Ойлаған анды тап. (1 + 2 ∙ 2 = 6)
3. Фигураның қандай бөлігі боялған? (үштен бір, екіден бір, төрттен бір, алтыдан бір,
сегізден бір, сегізден бір.)
ҮІІІ. Үйге тапсырма: № 14. 106 бет. Бағалау
Астана қаласы
№48 мектеп – лицей
Бастауыш сынып мұғалімі
Кигай Армангул
3. Пәні: Математика
Тақырыбы: Бірнеше есе кемітуге берілген есептер
Мақсаты: Бірнеше есе кемітуге берілген есептерді шығару жолдарын түсіндіру; көбейту
кестесін дұрыс пайдалана білуін пысықтау; ойлау, есте сақтау қабілеттерін дамыту;
жауапкершілікке тәрбиелеу.
Әдісі: сұрақ-жауап, талдау, өзіндік
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:
Сабағымыз басталды, балаларға пайдалы.
Бәрін ұғып алыңдар, санауға зер салыңдар.
ІІ. Үй жұмысын тексеру. № 7, 9.
ІІІ. Тірек білімді өзекті ету.
Ауызша жұмыс. 1. Көбейту кестесі бар карточкалар таратып беру (2,3,4,5,6,7)
2 ∙ 2 = 4 2 ∙ 5 = 10 2 ∙ 8 = 16
2 ∙ 3 = 6 2 ∙ 6 = 12 2 ∙ 9 = 18
2 ∙ 4 = 8 2 ∙ 7 = 14 2 ∙ 10 = 20
ІҮ. Жаңа материалды түсіндіру:
1). Мақсат қою кезеңі. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау.
2) № 1. Ұжымдық жұмыс.
Ыдыста 6 алма болды,
ал алмұрттардың одан
2-еуі кем
Ал алмұрттар одан
2 есе кем
Бұл алмұрттарға
қарағанда 2 есе кем
Ыдыста неше алмұрт болды?
6 – 2 6 : 2 6 ∙ 2
№ 2.
Ш: 8 ∙ 3 = 24 Ж: 24 л су бар.
№ 3. 40 : 8 = 5 Жауабы: 1 бидонда 5 л сүт құйылған.
1) Жұптық жұмыс. № 5. Өрнектерден тура теңдіктер құрастыр.
9 ∙ 6 = 45 + 3 ∙ 3 16 - 63 : 7 = 21 : 3 8 ∙ 4 = 8 + 8 + 8 + 8
Ү. Өткен материалды бекіту.
1. Есептерді салыстыр. № 6.
Ақ саңырауқұлақ – 40 Шешуі: 40 – 10 = 30
Майқұлақ - ?, 10 кем Жауабы: 30 майқұлақ.
№ 6 (2).
Ақ саңырауқұлақ – 40 Шешуі: 40 : 10 = 4
Майқұлақ - ?, 10 есе кем Жауабы: 4 майқұлақ.
Есептердің ұқсастығы неде? Айырмашылығы неде?
№ 7 (1).
Қоңыр қаз – 42 Шешуі: 42 : 6 = 7
Ақ қаз - ? 6 есе кем Жауабы: 7 ақ қаз.
№ 7 (2)
Бидай – 49 Шешуі: 49 + 49 : 7 = 56
Сұлы - ?, 7 есе Жауабы: барлығы 56 дән дайындады.
1. Ауызша есептеу.(логикалық ой - думан) №10.
а) 6 дм – 30 см = 6дм – 3дм = 3дм Жауабы: Әлияның шашы 3дм ұзын.
ә) 16 мин – 8 мин = 8 мин Жауабы: Үсен Асанды 8 мин артық қуды.
б) 10 – 5 = 5 (жұмбақ) Жауабы: Айсұлу 5 жұмбақ кем жасырды.
3. Шығармашылық жұмыс. № 11.
ҮІ. Үйге тапсырма: № 4, 9. 138 бет Бағалау.