1. Тема: Числа та їх таємниці.
Мета: -Сприяти ефективному засвоєнню складу числа шляхом використання
методів та прийомів мнемотехніки;
-розвивати звʼязне мовлення, пам'ять (образну, тактильну, слухову),
логічне мислення, творче мислення, уяву;
-коригувати дрібну моторику рук, увагу, спостережливість;
-засвоювати прийоми мнемотехніки;
-виховувати у дітей товариськість, організованість,доброзичливе ставлення
до оточення;
-стимулювати мотивацію навчання.
Хід заняття
І. Організаційний момент.
(Мотивація навчання)
-Діти, я впевнена, що ви мали змогу зустрітись і поспілкуватись з веселими і
добримиказковими героями , прочитати дивовижні історії, вивчити віршики
до них.
Вам цікаво було розфарбовувати, придумуватиісторії, щоб стати грамотними
і успішними.
-Уявляєте, діти, ще за часів стародавньої Греції існує таємнича країна
Мнемоніка. Країною править богиня памʼяті Мнемозина, яка зберігає всі
секрети запамʼятовування.
Фея Мнемозина
богиня пам’яті
-Ми вже в процесінавчання ознайомилися з цими секретами і сьогодні знову
повертаємося в цю країну, щоб перевірити ваші знання.
ІІ. Основна частина заняття.
2. І перше місто на нашому шляху-місто Арифметика.
-Ми знаємо, що в місті Арифметика живуть справжні числа і цифри.
-Чим відрізняється число від цифри?
Це просто символи,
Якими можна записати Цифри
будь яке число числа все,що можна полічити
чи виміряти
-Пригадаємо прийом «Цифрообраз» і створені на його основі образи.
А фея Мнемозина нам допоможе.
- При вивчені складу числа, ми цифри асоціювали з веселими і цікавими
образами, розфарбовували і тому добре запамʼятали який образ, якій цифрі
відповідає.
І етап: Вивчення цифрообразів складу числа
1. -Для вивчення складу числа ми використали зошит-розмальовку. Так ви
познайомились з казковими героями країни чисел: (діти пригадують) :
3. Олівцем-мандрівцем, турботливою Ластівкою, затишним Будиночком,
запашним Яблучком, гостинним Чайником, працелюбним Молотком,
швидкісною Машиною, веселим Китом та чарівним Сонечком
-Ви розфарбовували цифрообрази та вписували у клітинки відповідні цифри.
Самі малювали казкових героїв. А щоб перевірити вашу кмітливість ви
відповідали на запитання до кожної розповіді.
-Я впевнена, що ваші відповіді сьогодні будуть розумні та змістовні.
2. -Отже вирушаємо в цікаву подорож до таємничої країни чисел. І перша на
нашому шляху гра: «Упізнай цифрообраз»
1)Я показую цифру, а ви називаєте цифрообраз(картки).
2)А тепер навпаки, дивлячись на малюнок називаєте відповідну цифру.
3). Проведемо мнемо гру «Знайди пару»
Мета: Ця вправа поліпшує засвоєння цифрообразів складу числа,
розвиваєфотографічну памʼять, покращює концентрацію і обʼєм уваги.
Хід гри: Перемішати малюнки, розмістити зображенням донизу. Грають
двоє. Перевертають дві картки зображенням догори. Якщо картки
4. співпадають, то забираєте картки собі і продовжуєте відкривати наступну
пару. Якщо картки не співпали, то їх знову перевертаєте зображенням униз і
право наступного ходу надається іншому учаснику.
Фізпауза:
Мета:Поліпшити засвоєння асоціативного звʼязку між цифрою і цифро
образом, сприяти розвитку просторової уяви, завдяки кінестетичній,
образній та емоційній памʼяті, допомогти ефективному закріпленню
інформації про цифри та цифрообрази в рухах, розвитку координації та
швидкості рухів, покращенню фізичного та психологічного стану.
Циифра 1-образ Олівця: руки зімкнуті і підняті уверх. Руками потрібно
робити кругові рухи за годинниковою стрілкою (начебто малюємо коло в
повітрі) і одночасно повертаємося навколо своєї осі.
Цифра 2 – образ Ластівки:руки в сторони, покроковий рух вперед і назад зі
змахами рук (імітація руху крил Ластівки)
Цифра 3 – образ Лисички: присісти, руки покласти на коліна і робити
кругові рухи колінами, потрібно уявляти себе Лисичкою, яка хвостиком
малює в повітрі цифру 3
Цифра 4 – образ Будиночка: руки на землі, голова високо піднята і
повертається вправо та вліво, «неначе цікавиться хто йде в гості?»
Цифра 5 – образ Яблука: високо стрибати і по черзі (правою і лівою
руками) зривати з уявної яблуні яблука.
Цифра 6 – образ Чайника: одна рука на поясі, інша зігнута над головою
(уявити, що верхня рука неначебто носикчайника, що наливає води). Бажано,
«щоб воду наливали» якомога нижче до землі. Потім міняємо позицію рук.
Додати дихальні вправи: носиком вдихаємо, ротиком видихаємо
5. Цифра 7 – образ Молотка: руки витягнуті і зімкнуті над головою,
максимально прогинатися назад і з різким видихом нахиляти руки вниз
(імітація забивання цвяха)
Цифра 8 – образ Машини: руки витягнуті перед собою (імітація тримання
керма в автомобілі).
Цифра 9 – образ Кита: голова нахилена вперед, руками потрібно робити
кругові рухи(імітація плавання). Бажано використовувати глибоке дихання.
Число 10 – образ Сонечка: руки ви тягнуті, пальчиками випускати
«промінчики добра» всім учасникам гри. Усміхатись.
А зараз трохи змінемо завдання:
- Я називаю цифру , ви показуєте за допомогою жестів відповідний цифро
образ
3,5, 2, 4, 7, 6, 9, 8, 10
-Один із вас показує елемент руху відповідний цифро образу, ви називаєте
відповідну цифру.
ІІ етап: Вивчення історій цифрообразів.
-Ми вже дуже добрезасвоїлицифрообрази, а тепер попрацюємо над складом
числа. Починали ми з того, що розмальовували цікаві історії цифро
образів, що відповідають складу даного числа.
-Давайте відкриємо зошит-розмальовку, покажемо як ми розмалювали історії
чисел. І пригадаємо розповідь, яка допомогла вам запамʼятати склад чисел.
Завдання «Розкажи історії цифрообразів»
«Розкажи історії
цфрообразів»
6. -Я показую картку з історіями чисел, а ви розповідаєте їх, або віршик до цих
історій і називаєте склад цього числа.
1. Про вивчення складу якого числа йдеться в даній історії?
2.Які пари чисел зашифровані в цій історії?
3. Розкажи історію, що допомогла запам’ятати склад цього числа?
4. А віршик? Пам’ятаєш?
ІІІ етап: Закріплення вивчення складу числа.
-Гадаю ви готові до останніх тренувань після яких ви впевнено можете
вважатись майстрами складу числа і отримаєте справжні дипломи.
-А зараз для закріплення складу числа богиня пам’яті Мнемозина
підготувала для вас мнемотренажери.
1. Мнемотренажер « Хто там?»
-Дивлячись на числа чи цифрообрази, зображеніна картці, назвіть число, про
вивчення якого йдеться, а також назвіть числові пари, які зображені на
мнемотренажері.
Мета мнемотренажера: - формування рефлекторного відтворення складу
числа
7. 2. Мнемотренажер «Лото складу числа»
-За певнй час заповнити пусті клітинки відповідного числа чи
цифрообразу складу числа. (2 хвилини)
ІІІ. Зняття нервово-психічного напруження.
3. Гра «Країна чисел»
-Дана гра,завдяки емоційній пам’яті , ефективно закріплює знання про склад
числа, формує вміння рахувати.
.
ІV етап: Сертифікація та нагородження.
-Ви показали на сьогоднішньомузанятті відмінні знанняскладу числа. І як
я вам і обіцяла ви отримаєте спеціальні дипломи і можете називатись
«Майстрами складу числа»
-Вітаю вас! (Вручення дипломів)
8. V. Підсумок заняття
-Ось і закінчилась наша( І подорож) по дивовижному місту Арифметика .
Але це тільки початок нашої подорожі. Попереду нас чекають ще багато
цікавих, дивовижних міст, та пригоди пов’язані з неймовірною наукою –
мнемотехнікою, дебогиня пам’яті Мнемозина навчить нас іншим корисним
секретам запам’ятовування.