2. Тема: Музика в байках.
Мета уроку: Визначити важливу роль музики в байках; дати учням визначення
поняття «квартет»; поглибити знання учнів про творчість Василя Барвінського;
розвивати здатність виявляти та розуміти головну думку літературного твору про
музику; виховувати інтерес до байки, камерної музики, критичне та самокритичне
ставлення до виконання музики; належні моральні якості творчої особистості.
Музичний та літературний матеріал: І.Крилов – «Квартет» (байка) з трьома
фрагментами «хаотичної» квартетної музики; байка Л.Глібова «Музики»
(слухання); В.Барвінський – «Квартет для 2-х скрипок, альта і віолончелі»
(слухання); А.Житкевич – «Все це потрібно мені» (розучування).
Тип уроку: комбінований
Обладнання: музичний інструмент; музичний центр; комп’ютер; ілюстрації,
малюнки; портрети І. Крилова, Л. Глібова, Братів Грімм, В.
Барвінського/
Музичний матеріал: В. Барвінський "Квартет для 2-х скрипок, альта і віолончелі"
(слухання), А. Житкевич "Все це потрібно мені"
(розучування); грузинська народна мелодія, закарпатські
народні мелодії.
Хід уроку
1. Організаційний момент уроку.
Всіх я рада тут вітати,
І у себе знов приймати!
Усмішки мої, як завжди для вас.
Для уроку музики знову настав час!
2. Актуалізація музичного досвіду учнів (опорних знань).
Запитання для учнів
- Яку роль відіграє музика в казках?
3. - Чи потрібно нам знайомитись із подібними казками?
- Які приклади народних казок про музику, музикантів ви підготували?
- До якої з відомих казок підійде ця музика?
- Які види музичних інструментів ви знаєте?
- Яку назву мають музичні інструменти?
Допоможе вам у цьому маленький кросворд. Якщо ви правильно його
розв’яжете і знайдете відгадки, то отримаєте назву ще одного музичного
інструмента.
1. У лісі народилась, у майстерні робилась, а в руках заспівала. (Скрипка).
2. Це дерево – не полінце,
Шість дірочок має, весело співає. (Сопілка).
3. Ну й велика оця скрипка –
Не можна відвести очей.
Звук низький, баритональний –
Це і є - … (віолончель).
4. За лісом, за пралісом сірі воли ревуть. (Трембіта).
5.
4. 3. Мотивація навчальної діяльності учнів.
Учитель. Словами можна сказати багато, і все сказане нами
сприймається дуже просто та зрозуміло. Тоді навіщо людям музика? Може вона
зовсім не потрібна, а якщо потрібна – то яка? Для того щоб добре робить якусь
справу, необхідні вміння та старанність.
А чи стосується це музики?
Ми з вами вже знайомі з музикою народних ансамблів. Сьогодні ви
познайомитесь з іншою ансамблевою музикою та її своєрідним відображенням у
літературі.
Музиці присвячено чимало віршованих літературних творів. Так, музика,
прекрасне мистецтво звуків оспівується у багатьох натхненних ліричних віршах.
А ще їй присвячена значна частина байок, у яких висміюються різні вади
людських характерів та стосунків.
Усім відома байка відомого російського байкаря позаминулого століття
Івана Крилова "Квартет".
Звернімося до словничка
1) Квартет – це музичний твір для чотирьох виконавців.
2) Квартет - це група виконавців із чотирьох осіб.
4. Слухання байки І. Крилова "Квартет".
Раз Мавпі та Мишкові, Ослу, Козлу,
Всім разом, як по змові,
Схотілося квартет заграть.
Дві скрипки, ноти, бас і альт дістали
Й під липу в лузі посідали,
Щоб світ мистецтвом чарувать.
5. Ударили в смички, - ладу ж дарма шукать!
«Стій, братця, стій! – кричить їм Мавпа. –
Постривайте!
Хіба ж заграєм так? Інакше посідайте.
Ти з басом, Мишечко, сідай проти альта,
Я, прима, сяду проти втори;
Тоді вже буде музика не та:
У танець підуть ліс і гори!»
Знов сіли, почали Квартет;
А діло все не йде вперед.
«Стривайте ж, я знайшов секрет. –
Кричить Осел. – Усе в нас піде ладом,
Як поряд сядем».
Послухали Осла, поважно сіли в ряд;
А все – таки Квартет не йде на лад,
Ще гірше, ніж раніш,
Пішли між ними чвари і свари,
Кому і як сідать.
Припало Солов’ю якраз там пролітать.
До нього всі вдались, як до свого спасіння:
«Будь ласка, - мовили, - тож наберись терпіння,
Допоможи Квартет улаштувать, і
І ноти, й інструменти зуміли ми дістать,
Скажи лиш, як сідать!».
«Щоб буть музикою, потрібне тут уміння,
Та трохи тонших би ушей, -
Їм одмовляє Соловей. –
Тож, як сідати, - сварки марні,
Бо з вас музики незугарні».
Читання тексту байки слід ілюструвати трьома фрагментами
"хаотичної" квартетної музики.
6. Учитель. Аналогічну байку про музикантів-невдах написав український
байкар Л. Глібов.
5. Слухання байки Л. Глібова "Музики".
… Роздобули баса, цимбали,
І скрипочка, і бубон є;
Прехорошенько посідали
Та як ушкварили – ой лишенько моє!
Запитання до учнів
- Якими зображені музиканти в байці?
- Скільки було виконавців?
- На яких інструментах вони намагалися грати?
- Чому героям байки так і не вдалося виразно виконати музику?
6. Слухання квартету для 2-х скрипок, альта і віолончелі композитора
В. Барвінського.
Учитель. Як слід розуміти квартет у музиці?
Звернімося до словничка
Квартет (від латин. quartus - четвертий) – ансамбль із чотирьох
виконавців, може бути вокальним та інструментальним.
Квартетом називають також музичний твір для чотирьох виконавців
(співаків або музикантів), кожний з яких має самостійну партію.
Найпоширеніший вид квартету – струнний.
7. Знайомство з квартетом композитора В. Барвінського.
7. Учитель. Оскільки справжньої музики у квартету так і не вийшло,
послухаємо дійсно красиву музику – «Квартет для двох скрипок, альта і
віолончелі» В.Барвінського.
Спочатку дещо дізнаємося про композитора. Василь Барвінський народився на
Тернопільщині. Навчався у Львові та Празі (Чехія).
Із двох струнних квартетів, створених Василем Барвінським, зберігся один. Автор
назвав його "Молодіжним". Твір написаний на українські народні теми. Лише
одну з чотирьох частин квартету, третю, написану раніше для своїх дітей,
композитор побудував на власній мелодії.
У цьому творі звучать ті самі музичні інструменти, на яких так і не спромоглися
зіграти «музики» з байки Івана Крилова. І ми з вами переконаємося, як майстерно
та захопливо звучать інструменти струнного квартету в руках справжніх
музикантів.
Слухання квартету В. Барвінського.
Запитання до учнів
- Які ваші враження від музики квартету?
- Чи злагоджено звучить музика?
- Як вона вплинула на вас?
- Чи відчули ви у квартеті інтонації української народної музики?
8. Пригадайте вірші, байки, пісні або казки про музику.
Прослухайте уривок з відомої німецької народної казки.
- Як називається ця казка?
"… І почали звірі між собою думати й гадати, як би так зробити, щоб
звідтіля [з дому] розбійників прогнали; от і кінець кінцем знайшли вони спосіб.
Вирішили, що осел повинен поставити передні ноги на віконце, а собака
стрибнути до осла на спину; кіт забереться на собаку, а півень нехай злетить і сяде
котові на голову. Так вони і зробили: за умовним знаком усі разом узялися за
музику – осел кричав, собака гавкав, кіт нявкав, я півень, той заспівав і
закукурікав. Потім удерлися вони через віконце в кімнату, так що навіть шибки
задзеленчали.
8. Почувши жахливий крик, розбійники посхоплювалися з-за столу і
вирішили що до них з’явився якийсь привид, тому страшенно налякались і
кинулись у ліс.
… З того часу боялися розбійники в дім повертатись, а чотирьом…
музикантам там так сподобалося, що й виходити не захотілося.
(Брати Грімм)
Завдання та запитання учням
- Про яких музикантів ідеться у цій казці?
Демонстрація ілюстрацій.
- Як "співали" разом осел, собака, кіт і півень?
- Чи гарна "музика" в них вийшла?
- Спробуйте зобразити цю сцену?
- Пригадайте "Пісеньку друзів" із мультфільму "Бременські музиканти"
та виконайте її.
- Як ви думаєте, чи потрібно нам знайомитися з подібними байками,
казками, музикою минулого? Якщо так, то чому?
Для активізації мислення, актуалізації музичного досвіду учнів слід
використовувати технологію "Мікрофон".
9. Розучування пісні "Все це потрібно мені" композитора А. Житкевича.
- Розспівування класу.
- Розучування пісні.
Учитель. Сьогодні ми розучимо ще одну пісню Анатолія Житкевича. Цей
композитор – щаслива людина, бо зрозумів, що йому насправді потрібно. Автор
цієї пісні привертає увагу до найдорожчого для людини у світі. Слова цієї пісні
9. акцентують увагу на найголовнішому, що оточує людину протягом життя, в тому
числі й на тому, про що йшлося на попередніх уроках: слово, казка, мрія, пісня…
Тому ця пісня заслуговує на те, щоб якнайстаранніше розучити та виконати її.
Завдання та запитання учням
- На чому наголошує пісня?
- Що потрібно людині? (Усе, що оточує її впродовж життя: мова,
казка, мрія, пісня.)
- Зверніться до тексту та продовжте перелік ключових слів пісні.
- Які почуття викликала у вас пісня?
Розучування пісні (1 куплету) з опорою на нотний запис по фразах.
Порівняйте її з піснею "Чарівний смичок". (Метод порівняння)
- Чим вони відрізняються?
- Що їх об’єднує? Що в них однакове?
10. Виконання норвезької народної пісні "Чарівний смичок" з рухами,
супроводом.
Виконання пісні поєднуємо з грою "Хормейстер". Під час виконання
пісні класом один з учнів виступає в ролі диригента хору.
11. Підсумок уроку.
Мелодійне багатство музики, красу, виразність і насиченість звучання можна
донести до слухача лише за умов професійного та злагодженого виконання. Для
того щоб добре робити якусь справу, потрібні вміння, старанність і злагода.
Запитання до учнів
- Чи сподобався вам урок? Чим саме?
-. Що стало результатом поєднання музики та слова?
10. - Який новий жанр з’явився?
- Як ви розумієте значення слова "квартет"?
- Що необхідно для того, щоб ансамблеве виконання було красивим і
злагодженим?
Оцінювання музично-творчої діяльності учнів.
12. Домашнє завдання.
Слухати музику за власним вибором.
13. Вихід із класу під звучання музики.