Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
Розробки уроків музичного мистецтва
1. 7 клас.
-1-
Тема: Образний зміст музики.
Мета: Навчальна
• повторити поняття муз. образ, вальс;
• ознайомити учнів з творами Ф.Шопена « Вальс хвилинка; вальс №7»
• продовжити розучування пісні Дж. Леннона, П .Маккартні, пісні Let it be
працювати над художнім виконанням пісні; розуч. пісню на англійській
мові.
РОЗВИВАЮЧА
• розвивати навички цілісного сприйняття муз. твору;
• розвив. вміння розрізняти елементи муз. мови(засоби виразності),
використані для створення образу.
• Розвив. вміння співвідносити муз. образи з літературними та
живописними
ВИХОВНА
• виховувати культуру слухання
• виховувати потребу у слуханні високохудожніх творів та любов до
мистецтва;
• виховувати емоційний відгук на музику та особистісні якості засобами
музики.
ТВОРИ ДЛЯ СЛУХАННЯ ТА ВИКОНАННЯ:
Ф.Шопен « Вальс хвилинка; вальс №7»
Дж .Леннон, П. Маккартні, і Let it be
Поетичний ряд: Вірш « Про вальс…»
Відеоряд: портрети Шопена, гурту « Бітлз», картинки з зображенням, вальс ,
картинки Польщі
Хорове музикування: «Let it be» Дж. Леннона
Інформаційно-методичне забезпечення: аудіо записи, живе виконання
вчителя.
РЕЗУЛЬТАТ: вміння аналізувати муз. твір: давати визначення поняттям
муз. образ; розповідати про творчість Шопена; наводити приклади вальсів
Шопена, що контрастують за своїм образним змістом.
ОБЛАДНАННЯ: мультимедія, аудіо записи творів Шопена, муз. інстр.
баян, гітара.
2. - 2 –
ХІД УРОКУ
I. Орг. момент
II. Муз. привітання:
Добрий день, всі ми раді вас вітати
Добрий день, щастя радості бажати
Добрий день, і пісень нових співати
Всім добрий день!
Вч.: Рада вас вітати на уроці музичного мистецтва.
Наша зустріч буде не довгою. Але я думаю, що це буде час плідної,
активної роботи та гарного позитивного настрою. Отож, вирушаймо у дивну
путь із мистецтвом.
Мистецтвом, що може майстерно передавати всю гаму людських почуттів.
Мистецтвом, різноманіття жанрів якого вражає та створює неповторні
образи, що змальовують усі прояви нашого життя. І недарма, діти, поети
оспівують це мистецтво у своїх віршах.
А в душі людини гармонійно поєднуються і музика і поетичні рядки.
Раз-два-три, раз-два-три, аз… У палаці в сукні святковій і чорному фраці і у
затишній селянській оселі і на привалі, в солдатській шинелі-ніжний, легкий,
граціозний і ладний, мужній, тривожний, рокам не підвладний лине крізь
відстань, кордони і час, добрий, старий не старіючий вальс.
То пропливає, як листя осіннє, як білий птах у задумливій сині, то
Пролітає бентежно і стрімко, наче гортає життєві сторінки.
Раз-два-три, раз-два-три,раз… Зупиніться
В кожному вальсі живе таємниця, в кожному – доля легка чи трагічна
Колом пройшлась і лишилась навічно
Вч.:-діти,які зорові образи пропливли перед вами?(відповіді)
Що ви побачили ,слухаючи цей вірш?
-Дити, а чи корегується ця поезія з нашою темо «Образний зміст музики»
( які образи можуть бути втілені у вальсі).
(Відповідь: так, адже у вальсі можуть втілитися образи суму, печалі, долі)
- Чи можуть епіграфом до нашого уроку
стати слова: Раз-два-три,1,2,3 раз…
Зупиніться!
В кожному вальсі живе таємниця,
В кожному – доля легка чи трагічна,
Колом пройшлась…і лишилась навічно.
(відповіді)
Саме з долею композитора, чия таємниця навіки залишилась у його вальсах, ми
і познайомимось. Але його ім’я зашифровано у кросворді. А щоб його
розгадати, треба пригадати деякі пригадати деякі поняття:
Ш У Б Е Р Т 1.Автор балади «Лісовий цар»
Б О Л Е Р О 2.Автор
О П Е Р А 3.Вид муз. сцен мис-ва де поєдн. музика, спів
У В Е Р Т Ю Р А 4.Оркестровий вступ до опери,балету
3. Е Г М О Н Т 5.Муз. твір Бетховена
III. Оголошення теми та мети.
Отже , Шопен. Шопена вальс…Саме це і буде темою нашого уроку.
Дивлячись на названу тему, про що ви б хотіли дізнатись на уроці.
( - дити, як ви вважаєте, чому ми звертаємось сьогодні до творчості Шопена?)
(Відп. щоб зрозуміти світ почуттів Шопена і як він ці почуття втілив через
музичні образи у своїх вальсах)
Отже записуємо у зошитах «Шопена вальс…»
Ф.Шопен « Вальс хвилинка; вальс №7»
- Що таку вальс і яка його історія?
Учень 1. Вальс походить від німецької мови та означає кружляти. Це бальний
танець у тридальному розмірі. Він виник в кінці XVII ст.. від нар.танців
австрійського лендлера, німецького Вольтера. Музика вальсів надзвичайно
різноманітна і може передавати безліч почуттів.
Вальс-один з найпопулярніших танців світу.
Він увібрав у себе риси народних танців Австрії, Чехії, та Німеччини.
А особливої популярності він набув у наступному X I X ст.. ,зокрема у Відні-
столиці Австрії. Характерна для вальсу мелодійність дозволяє відтворити
велику гаму людських почуттів – від ніжної лірики до запальної пристрасті:
Широкі виражальні можливості вальсу стали причиною того, що мелодії у
вальсовому ритмі вийшли за межі танцю і лягли в основу багатьох творів.
За розповсюдженістю і довговічністю вальс не має собі рівних з-поміж усіх
інших танців.
Вч. Отже, Шопена вальс. Ну хто не грав свого і хто не слухав?
Давайте пригадаємо, а ми з вами який вальс Шопена слухали у 6-му класі?
(Відп.: до мінор)
Діти, сьогодні в нас є чудова нагода не лише послухати вальси Ф.Шопена, а й
зустрітись із ним, основоположником польської класичної музики у нашому
часі.
Учень - Шопен: Доброго дня вам. Радий зустрітись із вами у вашому часі.
Вч. Доброго дня пане Шопен. Діти просять розповісти пана Шопена свою
історію. Які почуття притаманні музиці Шопена?
Учень – Шопен: так , я дуже вражений. Час не стоїть на місці. Як усе змінилося
довкола. І лише музика залишається вічною.
Я народився у містечку Желябова Воля поблизу Варшави. Найтепліші спогади
дитинства пов’язані з батьками.
Вони з дитинства привчали мене трудитись наполегливо. Саме ця
наполегливість та сумлінність принесла свої плоди: у 7 років я почав писати
музику, а з 8 –ми я став виступати , як піаніст перед глядачами. Так
розпочалось моє музичне життя, за яке я дуже вдячний долі. Але великою
трагедією свого життя вважаю розлуку з Батьківщиною. Тугою за
Батьківщиною пронизані майже всі мої твори. У стрімких пасажах і прекрасних
мелодіях я намагався вилити страждання, біль, гіркоту, смуток.
Я писав у різних жанрах: полонези, мазурки, прелюдії, ноктюрни, сонати,
балади, концерти.
Але вальс… Одного разу я почув прекрасну мелодію «Блакитного Дунаю». Це
надихнуло мене. Я захопився цим прекрасним танцем. І не випадково: серед 17
4. моїх вальсів є поетичні, є граціозні і вишукані, є драматичні та навіть трагічні
за змістом.
Вч. А я хочу доповнити: Шопен був не лише прекрасний музикант, а й
хорошою людиною. Ф.Ліст писав про нього:.. «його манери були сповнені такої
порядності та аристократизму, що поневолі його сприймали за князя»
*Діти, які ж почуття втілював композитор у свою музику? (відпов)
*Діти, а що на вашу думку, допомогло композитору досягти майстерності?
( відповіді: наполеглива робота)
Вч. справді, діти, майстерність Шопена неперевершена.
Шопена-композитора та Шопена –піаніста- віртуоза.
Свою віртуозність він втілив у двох вальсах які ми послухаємо.. Один
музикознавець писав: «Зв’язок між реальним життям Шопена та його вальсами
– виключно тісний і сукупність вальсів композитора може розглядатися як
своєрідний «ліричний щоденник».
Яка ж таємниця живе у «Вальсі- хвилинка?» Що виражає цей вальс, який образ
викликає в уяві?
IV. Слухання «Вальсу-хвилинка»
(відповіді)
Якими засобами муз. виразності втілив композитор свої муз. образи?
Працюємо в групах 1-мелодію
2- ритм і т.д.
А для зручності скористайтеся пам’яткою
Висновок: Яка ж таємниця душі композитора живе у цьому вальсі?
Вч. Відомий вальс № 7 – ніжний, світлий, сповнений суму –вважається
вальсом Марії Водзинської – нареченої Шопена, батьки якої не дали згоди на
їхній шлюб.
Тож зазирнемо у цю таємницю.
Чи зрозумілі нам ті почуття, що втілив автор через музичні образи у своїй
музиці?
Слухання «Вальсу № 7»
(відповіді)
Діти, а давайте порівняємо образи, що створив композитор. Який із них
найбільше до душі вам? (відповіді)
А чи може сучасна людина так щиро виражати свої почуття? Чому?
Висновок: Діти, чи можемо ми тепер сказати, чому вальси Шопена називали
«ліричним щоденником» ( відпов. : тому що через вальси розповідав про своє
життя)
Вч. Справді, діти, ці вальси стали своєрідною духовною підтримкою у житті
Шопена
V. Вокально-хорова робота
Такою самою підтримкою стала у житті музика для наступних наших героїв:
гурту «Бітлз».
Пригадаймо, які глибокі образи створили Пол Маккартні та Дж .Леннон у
своєму безсмертному хіті?
(відповіді: образ долі, що посилає випробування - образи надії, що ці
випробування долає)
5. Діти, а заспіваймо цю пісню, але на початку розспіваємось.
(Зверніть увагу на посаду: спину, руки, Ноги; артикул; ненапр. голос, зв’язки)
1.Розспів: на звук –призвук
Хочу виконати пісню на мові оригіналу та інструменті на якому грали Бітли.
Виконання пісні.
VI. Оцінювання.
VII. Підсумок уроку
Вч. Швидко сплинув час нашого спілкування.
І щоб пересвідчитись як ви засвоїли матеріал пропоную вікторину «Закінчи
речення»
1.Ф.Шопен –основоположник…
2. Шопен –не лише композитор, а й… віртуоз – піаніст
3. Вальси Шопена відрізняються …
4. Найбільше мене вразило…
5. Пісні «Бітлз» захоплюють мене…(сучасністю, щирістю)
6. Отже, музичний образ – це …(втілення у музиці життя)
ВИСНОВОК вчителя :ми сьогодні зазирнули у таємниці Шопенівських
вальсів.
О, музико землі! Найкращий поліглот
Тебе в словах не зможе повторити,
Щасливий той, хто в гамі нот
Гармонію Небес уміє відтворити.
МУЗИЧНЕ ДО-ПОБАЧЕННЯ.
6. Діти, а заспіваймо цю пісню, але на початку розспіваємось.
(Зверніть увагу на посаду: спину, руки, Ноги; артикул; ненапр. голос, зв’язки)
1.Розспів: на звук –призвук
Хочу виконати пісню на мові оригіналу та інструменті на якому грали Бітли.
Виконання пісні.
VI. Оцінювання.
VII. Підсумок уроку
Вч. Швидко сплинув час нашого спілкування.
І щоб пересвідчитись як ви засвоїли матеріал пропоную вікторину «Закінчи
речення»
1.Ф.Шопен –основоположник…
2. Шопен –не лише композитор, а й… віртуоз – піаніст
3. Вальси Шопена відрізняються …
4. Найбільше мене вразило…
5. Пісні «Бітлз» захоплюють мене…(сучасністю, щирістю)
6. Отже, музичний образ – це …(втілення у музиці життя)
ВИСНОВОК вчителя :ми сьогодні зазирнули у таємниці Шопенівських
вальсів.
О, музико землі! Найкращий поліглот
Тебе в словах не зможе повторити,
Щасливий той, хто в гамі нот
Гармонію Небес уміє відтворити.
МУЗИЧНЕ ДО-ПОБАЧЕННЯ.