ЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.ppt
20.23.doc
1. 1
УРОК № ДАТА :
Тема: Практикум. Записування слів фонетичною транскрипцією.
Фонетичний розбір.
Мета: поглибити й систематизувати знання із фонетики, закріпити
знання учнів про звуки мови і мовлення, виокремлювати та
розрізняти мовні одиниці; ознайомитися з правилами
звукопису, записувати слова фонетичною транскрипцією;
розвивати творчі здібності, спостережливість, увагу;
збагачувати словниковий запас учнів; виховувати любов до
рідної мови.
Компетентності: Предметні компетентності, що формуються на уроці: уміти
розрізняти звуки, пояснювати відмінності між ними, вичерпно
відповідати на запитання; передавати слова звукописом;
виразно читати.
Ключові компетентності, що формуються на уроці:
сприймати, розуміти, аналізувати інформацію; формулювати
визначення, логічно обґрунтовувати висловлену думку;
здійснювати самооцінку результатів діяльності, рефлексію.
Тип уроку: урок-практикум.
Обладнання: презентація, загадки, таблиця «Мнемонічні назви»,
інформаційна картка «Основні правила звукопису», кросворд.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Слово вчителя.
Визначення настрою учнів, спроба покращити його, перевірка готовності
до уроку.
Любі діти, гайда в клас,
Вже чекаю я на вас!
Щоб урок наш розпочати,
Настрій вам усім підняти! (Слайд 1)
2. 2
Що із настроєм у нас?
Чи веселий? Чи спокійний?
Чи сумний він може бути?
Розкажіть мені швиденько –
Щоб змінився він гарненько!(Слайд 2)
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Слово вчителя.
Почнемо ми свій урок із загадок-веселинок,
Щоб дотримала я слова – всі провели час чудово!
Що ж готові – починаймо! Всі відгадки розгадаймо! (Слад 3-6)
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів
1. Перевірка домашнього завдання.
2. Колективна робота. Словниковий диктант (Слайд 7).
Д(д)ніпро, Б(б)атьківщина, С(с)обака Ж(ж)ук, Л(л)еся У(у)країнка,
Ф(ф)ранція, Є(є)гипет, Т(т)арас Г(г)ригорович Ш(ш)евченко, У(у)країнець,
У(у)країнка, З(з)апоріжжя, Ч(ч)орне М(м)оре.
ІV. Оголошення теми та мети уроку (Слайд 8)
V. Основний зміст уроку
1. Пояснення вчителя.
1) Опрацювання теоретичного матеріалу (Слайд 9-10).
Фонетична транскрипція — це спосіб передачі на письмі усної мови з усіма
її особливостями.
Інформаційна карта «Основні правила звукопису»
Такий запис має свої правила, яких обов'язково дотримуємось:
текст, записаний у фонетичній транскрипції, беремо у квадратні
дужки: [кр'іˊт];
усі слова при передачі транскрипцією, навіть власні назви, пишемо
з малої літери: [украйіˊна];
букви я, ю, є, ї, ь, щ не вживаємо;
ставимо наголос: [кол'іˊно], [крие
ниˊц'я];
3. 3
м'якість приголосного позначаємо рискою вгорі ['], а
напівпом'якшеність таким знаком: [’];
довгі звуки позначаємо так: [:] ([дз'урчаˊн':а] );
маленькою буквою вгорі позначаємо звук, до якого наближається при
вимові основний звук: [де'реи
во];
[дж], [дз], [дз'] — так позначатимемо злиту вимову звуків: [джуˊра],
[дз'оˊб].
2) Повторення – таблиця «Мнемонічні назви» (Слайд 11).
3) Зразок фонетичного розбору (Слайд 12).
Радість [раˊд'іс'т'] – 7 б., 6 зв.
• р [р] – пригол., сон., тв.
• а [аˊ] – гол., нагол.
• д [д'] – пригол., дзв., м’як.
• і [і] – гол., ненагол.
• с [с'] – пригол., глух., м’як.
• т [т'] – пригол., глух., м’як.
• ь [-]
2. Фонетична зупинка (Слайд 13).
Завдання: запишіть слова фонетичною транскрипцією, зробіть
фонетичний аналіз виділених слів.
Обличчя, подвір’я, ґудзик, суддя, підживлений, рясний, Настя, від’їзд,
малюють, динька, наллю, їздець, підщепа, єдиний, джемпер, духмяний, коріння,
щебечуть, маєток, дзенькіт, зціляти, узгір’я, прянощі, кольє.
3. Гра «Знайди дім» (Слайд 14).
Завдання: для кожної тваринки знайти будиночок, відповідно до її назви
та кількості звуків і букв.
- Подивіться на будинки. Які позначки на них? Допоможіть кожній
тваринці свій будиночок знайти!
1 – їжак, 2- ведмідь, 3 – ведмідь, 4 – зебра, 5 – півень, 6 – ящірка, 7 – собака,
8 – єнот, 9 – олень, 10 – ягуар, 11 – киця, 12 – кінь.
4. 4
Слово вчителя.
Гарно ви попрацювали!
Молодці – так і надалі!
А тепер час відпочинку,
Бо у нас – фізкультхвилинка!
4. Фізкультхвилинка (Слайд 15).
У володарки Зими
Трішечки замерзли ми.
Грудень каже: «Пострибай!»
Січень просить: «Присідай!»
Встали — сіли, встали — сіли,
Розігріли наше тіло.
Лютий місяць нагадав:
Час нам братися до справ.
Сіли, дітки, всі гарненько.
Спинки держимо рівненько.
Книги відкриваємо —
Знання здобуваємо!
5. Звуковий диктант. Робота біля дошки і в зошитах (Слайд 16).
Завдання: запишіть речення фонетичною транскрипцією:
Сьогодні ясно світить сонечко.
[с'огоˊдн'і йаˊсно св’іˊтие
т' соˊнеи
чко]
6. Фонетичний розбір слів (Слайд 17-18).
Завдання: зробіть повний фонетичний розбір.
Батьківщина - [бат'к’івшчиˊна] 11б., 11зв.
Б - [б] – пригол., дзв., тв.
а - [а] – гол., ненагол.
5. 5
т - [т'] – пригол., глух., м’як.
к - [к’] – пригол., глух., пом’як.
і - [і] – гол., ненагол.
в - [в] – пригол., сон., тв.
щ - [ш] – пригол., глух., тв.
[ч] – пригол., глух., тв.
и - [иˊ] – гол., нагол.
н - [н] – пригол., сон., тв.
а - [а] – гол., ненагол.
VІ. Підбиття підсумків уроку
Інтерв'ю (Слайд 19).
Методичний коментар: користуючись інформаційною карткою «Основні
правила звукопису», учні відповідають на запитання.
– Для чого використовують звукопис?
– Як позначають звуки у фонетичній транскрипції?
– Чи потрібно ставити наголос у словах?
– Як позначають м’які, пом’якшені, подовжені звуки?
– Чи використовують у звукописі апостроф? Чому?
– Чи використовують у звукописі велику літеру?
– Чи вживають у звуковому записі знак м’якшення? Чому?
– Як передають у транскрипції звуки, що позначаються двома літерами?
– Як у звукописі позначають злиту вимову звуків [дж], [дз]?
VІІ. Рефлексія
1. Поетична хвилинка (Слайд 20).
2. Слово вчителя.
Невелика в нас зупинка –
Поетична є хвилинка!
6. 6
Сядьте зручно, заплющіть очі, розслабтеся, уявіть усе, про що йдеться у
поезії.
3. Творче завдання (Слайд 21).
Покреативте, уявіть що ви журналісти, візьміть інтерв’ю в…яблука.
4. Ознайомлення із сервісом Mentimeter (Слайд 22).
5. Цінування. Оцінювання (Слайд 23).
VІIІ. Домашнє завдання (Слайд 24-25).
Слово вчителя.
Тигрик добре потрудився -
І завдання вам прислав.
Щоб ви вміли розрізняти
Звуки й букви позначати!
Зробіть повний фонетичний розбір слів життя, Україна.