SlideShare a Scribd company logo
1 of 7
Знам’янська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат І-ІІІ ступенів
Кіровоградської обласної ради
Весела подорож у місто звуків.
Автоматизація звука [С]в мовленні
Логопедичне заняття
Підготувала Смірнова В.О.,
учитель-логопед, спеціаліст
вищої категорії, старший
вчитель
м. Знам᾽янка
2017 р.
Тема. Весела подорож у місто звуків. Автоматизація звука [С]
в мовленні.
Мета: формувати правильну вимову звука [с]; розвивати фонематичні
процеси, мовну і загальну моторику. Коригувати процеси мислення, пам’яті,
розвивати зв’язне мовлення (вчити будувати речення), навички звуко-
буквеного аналізу, збагачувати активний словник учнів, виховувати бажання
вдосконалювати свою вимову, вчити бачити красу природи рідної України і
берегти її.
Обладнання : предметні та сюжетні малюнки, презентація до заняття,
артикуляційний профіль, картки з завданням, вірші, клей, заготовки для
аплікації, карта подорожі, малюнки-символи, люстерка.
Хід заняття.
І. Організаційний момент
Мета. Організувати дітей до сприймання логопедичного матеріалу,
формувати вміння логічно мислити, орієнтуватися в часі, вироблятивміння
робитичастковийзвуко-буквений аналіз слів, складати простінепоширені
речення.
1. Зачарованеслово.
- Діти, прочитайте слово, дивлячись на букви та виділяючи перші літери
слів – малюнків.
Звучить музика Антоніо Вівальді. – Ця музика яка: сумна чи весела?
Про яку поруроку вона розповідає?Коли природарадіє?
2. Прикмети весни.
- Склади розповідь за табличкою.
1. Весна.
2. Світить сонечко.
3. Тануть бурульки.
4. З’являютьсяквіти.
3. Розвиток та корекція фонематичного слуху, слухового сприйманя.
Мета:розвиватислухове сприймання, вміння на слух визначити спільний
звук у словах.
- Першими з’являютьсятакі квіти: крокус, підсніжник, ряст, пролісок, сон.
Визначте на слух спільний звук у словах-назвах первоцвітів. ([С]) З цим
звуком ми сьогоднібудемо гратися.
Дидактична гра «Формуємо потяг».
- Ми будемо подорожуватидо міста, де живе звук [С]. Для цього треба
сформуватиспеціальний потяг з гарними вагончиками. Відбирайте лише
ті вагони, де є малюнки-слова із звуком [С].
А тепер у путь!
Поїзд їде, їде. Їде,
Поїзд мчить, мчить, мчить.
Поїзд вітер обганяє(ш-ш-ш-ш),
Аж у вухах він свистить (с-с-с-с).
Уповільнює ходу (ч-ч-ч-ч)
І дає гудок він: у-у-у-у !
5. Легкий самомасаж обличчя.
Мета: знизити напругу м᾽язів обличчя або підвищити тонус малорухомих
м᾽язів обличчя, верхньої та нижньої губи.
Вікна були відкриті і нас трохи припорошило. Будемо чиститись.
- Діти, обома руками погладьте лобик ( від середини до виска );
- щічки ( від носика до виска) ;
- носик ( кругові рухи вказівним пальцем знизу вгору);
- підборіддя ( від середини підборіддя до виска);
- губи ( вказівним пальцем від середини до кутиків губ).
6. Дихальні вправи.
Мета : формувати навики правильного глибокого дихання, уміння
поєднувати фазу вдиху з напруженням м᾽язів і фазу видиху – з повним
розслабленням м᾽язів у мовних органах.
- Вдих та видих через ніс.
- Вдих та видих ротиком.
- Вдих ротиком, видих носиком.
Відчуваєте приємний аромат? Так квітнуть троянди біля хатинки веселого
язичка. Завітаємо до його хатинки та пограємося з ним!
7. Артикуляційна гімнастика.
Мета : активізувати м᾽язи язика, вироблятипідйом язика вгору, координацію
рухів язика і їх чергування, ритмічність та диференційовані рухи язика,
навчити утримувати кінчик язика за нижніми зубами.
У будиночку своєму
Язичок шукає двері.
На прогулянку зібрався -
Він умився,
Причесався,На сусідів озирнувся,
Вправо-вліво обернувся.
Вниз упав,
Вгору забрався,
Раз – і в ротику сховався.
Знову вийшов язичок
Погулять до діточок.
Зазирає у віконечка,
Гріється на сонечку.
Тут повіяв вітерець –
Заховався пустунець.
В гості кішечка прийшла,
Просить: «Дайте молока!».
Потім коник прискакав,
Все копитом вибивав.
А тут двері відчинилися –
Товсті гості вмить з’явилися.
За ними – худі,
Лише шкіра та кості…
Ось такі прийшли до нас гості.
Ми їм щиро посміхнулись,
Поцілувати потягнулись.
І співати будем ми
З ними звуки голосні.
Вирушаємо далі. Бувай, язичок! З тобою було дуже весело.
ІІ. Основна частина заняття.
1.Уточнення вимови звука.
Мета: формувати кінестатичні відчуття правильного положення органів
артикуляції при вимові звука [с], запам’ятовувати це положення,
закріплювати навички правильної вимови звука.
В цьому будинку живе звук [с]. Екскурсовод дівчинка Соня запрошує в
картинну галерею. Подивіться на артикуляційний уклад мовних органів при
вимові цього звука.
а). Розгляд артикуляційного профілю звука.
б ). Опис артикуляції звука
[С] – губи напіввідкриті в легку посмішку; зуби злегка розкриті;, кінчик
язика широкий та торкається нижнього ряду зубів, бічні краї язика
притиснуті до верхніх корінних зубів, спинка язика злегка вигнута,
посередині язика утворюється поздовжній жолобок, по якому йде холодний
видихуваний струмінь повітря. М’яке піднебіння підняте до задньої стінки
гортані та закриває прохід повітря через ніс. Голосові зв’язки не вібрують,
тобто звук вимовляється без участі голосу. Звук [С] – приголосний, глухий,
передньоязиковий, щілинний, твердий.
А яка різниця між буквою і звуком?
2.Автоматизація вимови звука в складах, словах, реченнях.
А тепер Соня надуває різнокольорові кульки.
а) Ізольована вимова звука [с]
Соня повітряну кульку надула,
А мотузком зав’язати забула.
Здулася кулька, ви бачите, діти?
Спробуйте так, як вона посвистіти.
Згадайте, які дії нагадує звук [с]?
З крану так біжить водичка – С-С-С
Умиває руки й личко.
Пробите колесо свистить – С-С-С,
І гусак ось так сичить – С-С-С.
Так накачує насос – С-С-С.
Так працює пилосос –С-С-С.
б) Вимова звука в чисто мовці.
А тепер Соня запрошує нас до палацу «Несподіванок».
- Ой, в чудовий сад залетіла оса!
Са-са-са - прилетіла в сад оса.
Су-су-су – я вам меду принесу.
Са-са-са – не приносить мед оса.
Сі-сі-сі – ми не віримо осі.
Си-си-си – не злякались ми оси.
Су-су-су – геть погнали ми осу.
в) Визначення місця звука [с] в словах.
Мета: розвивати фонематичні процеси, вчити визначати місце звука в слові.
- В палаці кожному видають цікаву табличку і пропонують весело гратися.
«Слово називаємо, місце звука визначаємо».
г) Дидактична гра «Дощик, Сонечко, Листочок».
Мета: автоматизувати правильну вимову звука у словах, реченнях;
формувати вміння вживати іменники в різних відмінках,будувати та
поширювати речення; розвивати зорову пам’ять, увагу, мовлення.
- А тепер з нами пограються Дощик, Сонечко і Листочок.
Хід ігри.
Діти отримують коректурні таблиці. Називають зображені предмети і
запам’ятовують їх. За командою заплющують очі. У цей час логопед
накриває одну з картинок зображенням дощику. Розплющивши очі,
дитина повинна відгадати, яку картинку закрили , і дати повну відповідь:
«Дощик намочив синичку».
Фізкультхвилинка.
Наступний будиночок запрошує в гості. Там живе Фея квітів. Вона пропонує
відвідати її володіння і на мить уявити себе першими квітами.
Психологічний етюд «Первоцвіти».
Під музику Вівальді діти виконують зарядку-танок.
Ми квіточки чарівні
Розквітаємо на весні,
До сонечка потягнулись
І росичкою умились,
Подивились вправо, вліво:
- Ой, яка земля красива!
Фея дарує нам пам’ятку: «Не треба зриватиквіти, адже рослинине встигають
розмножуватися. Їх з кожним роком стає все менше. Бережіть красу весняної
природи!»
- А як можна милуватися красою весни вдома? (Сфотографувати,
намалювати, наклеїти аплікацію, скласти квітку з аркушів паперу).
д) Автоматизація звука [с] у вірші.
А в цьому будинку хто живе? Відгадайте загадку.
У червоного малятка
На спині краплини-цятки,
Чорні вуса, голова,
Любить лагідні слова. (Сонечко, райська комашка, сонячний жук).
Давайте про цього жучка вивчимо новий вірш.
Сонечко вгору
Повзе по травинці.
Чорний горошок
У нього на спинці.
Грає проміння
Довкола яскраве.
Сонечко сонцю
Всміхнулось ласкаво.
е) Дидактична гра «Цікаві покупки».
Мета: розвивати фонематичні процеси, вчити визначати наявність звука [с] в
слові.
- Допоможіть сонечку зробити покупки в магазині. Треба вибрати лише ті
продукти, в назвах яких заховався звук [с].
( сухарі, м’ясо, сир, ситро,сирок, сливи, апельсини, іриски, смородина, сало,
ковбаса, капуста, квасоля, часник)
ІІІ Підсумок заняття
1.Зняття нервово - психічної напруги.
Всі ви добре працювали, щоб ви гарно відпочивали мешканці хатинки
«Працьовитіпальчики » приготували вам гарну гру «Квіткова мозаїка». Будь
уважним і склади квітку з частинок. Подаруй цю квітку сонечку.
Діти отримують частинки до аплікації.
2.Оцінювання .
Що сподобалося вам на занятті? Чи дізналися про щось нове? Який звук
з нами грався?
Як треба берегти красу весняної природи?

More Related Content

What's hot

напрямкм корекційної роботи при дизартрії
напрямкм корекційної роботи при дизартріїнапрямкм корекційної роботи при дизартрії
напрямкм корекційної роботи при дизартріїpaginec
 
презентація до логопедичного заняття зв.ібі
презентація до логопедичного заняття зв.ібіпрезентація до логопедичного заняття зв.ібі
презентація до логопедичного заняття зв.ібіВікторія Смірнова
 
Артикуляційні вправи
Артикуляційні вправиАртикуляційні вправи
Артикуляційні вправиTanya Kovalchuk
 
Сучасні підходи до організаційних форм корекційно розвиткової
Сучасні підходи до організаційних форм  корекційно   розвитковоїСучасні підходи до організаційних форм  корекційно   розвиткової
Сучасні підходи до організаційних форм корекційно розвитковоїplumik
 
пальчикова гімнастика
пальчикова гімнастикапальчикова гімнастика
пальчикова гімнастикаAndrew Kuropyatnik
 
подолання дисграфії у молодших школярів
подолання дисграфії у молодших школярівподолання дисграфії у молодших школярів
подолання дисграфії у молодших школярівІнна Жидких
 
моя дизартрія копия
моя дизартрія   копиямоя дизартрія   копия
моя дизартрія копияnelarina
 
Формування правильної звуковимови та навичок фонематичного аналізу за допомог...
Формування правильної звуковимови та навичок фонематичного аналізу за допомог...Формування правильної звуковимови та навичок фонематичного аналізу за допомог...
Формування правильної звуковимови та навичок фонематичного аналізу за допомог...Alyona Bilyk
 
артикуляційна гімнастика.
артикуляційна гімнастика.артикуляційна гімнастика.
артикуляційна гімнастика.катерина пієва
 
Обстеження звуковимови ).pdf
Обстеження звуковимови ).pdfОбстеження звуковимови ).pdf
Обстеження звуковимови ).pdfmykola13
 
Тема: “ Формування граматичних категорій,засобами дидактичних ігор у дітей з ...
Тема: “ Формування граматичних категорій,засобами дидактичних ігор у дітей з ...Тема: “ Формування граматичних категорій,засобами дидактичних ігор у дітей з ...
Тема: “ Формування граматичних категорій,засобами дидактичних ігор у дітей з ...Інна Жидких
 
Конспекти занять для роботи з дітьми 4 - 5 років
Конспекти занять для роботи з дітьми 4 - 5 роківКонспекти занять для роботи з дітьми 4 - 5 років
Конспекти занять для роботи з дітьми 4 - 5 роківКовпитська ЗОШ
 
Автоматизація звука "ш" в складах, словах
Автоматизація звука "ш" в складах, словахАвтоматизація звука "ш" в складах, словах
Автоматизація звука "ш" в складах, словахДарья Сердечная
 
Розвиток дрібної моторики в дітей із мовленнєвими порушеннями за допомогою пр...
Розвиток дрібної моторики в дітей із мовленнєвими порушеннями за допомогою пр...Розвиток дрібної моторики в дітей із мовленнєвими порушеннями за допомогою пр...
Розвиток дрібної моторики в дітей із мовленнєвими порушеннями за допомогою пр...Вікторія Смірнова
 
Автоматизація звуку Р в складах, словах
Автоматизація звуку Р в складах, словахАвтоматизація звуку Р в складах, словах
Автоматизація звуку Р в складах, словахІнна Жидких
 

What's hot (20)

напрямкм корекційної роботи при дизартрії
напрямкм корекційної роботи при дизартріїнапрямкм корекційної роботи при дизартрії
напрямкм корекційної роботи при дизартрії
 
презентація до логопедичного заняття зв.ібі
презентація до логопедичного заняття зв.ібіпрезентація до логопедичного заняття зв.ібі
презентація до логопедичного заняття зв.ібі
 
Додаток 1
Додаток 1Додаток 1
Додаток 1
 
Артикуляційні вправи
Артикуляційні вправиАртикуляційні вправи
Артикуляційні вправи
 
Сучасні підходи до організаційних форм корекційно розвиткової
Сучасні підходи до організаційних форм  корекційно   розвитковоїСучасні підходи до організаційних форм  корекційно   розвиткової
Сучасні підходи до організаційних форм корекційно розвиткової
 
Логоказка
ЛогоказкаЛогоказка
Логоказка
 
Л.М.Фролова, І.Б.Королькевич. Розвиток слухового сприймання, слухової уваги т...
Л.М.Фролова, І.Б.Королькевич. Розвиток слухового сприймання, слухової уваги т...Л.М.Фролова, І.Б.Королькевич. Розвиток слухового сприймання, слухової уваги т...
Л.М.Фролова, І.Б.Королькевич. Розвиток слухового сприймання, слухової уваги т...
 
пальчикова гімнастика
пальчикова гімнастикапальчикова гімнастика
пальчикова гімнастика
 
подолання дисграфії у молодших школярів
подолання дисграфії у молодших школярівподолання дисграфії у молодших школярів
подолання дисграфії у молодших школярів
 
моя дизартрія копия
моя дизартрія   копиямоя дизартрія   копия
моя дизартрія копия
 
Формування правильної звуковимови та навичок фонематичного аналізу за допомог...
Формування правильної звуковимови та навичок фонематичного аналізу за допомог...Формування правильної звуковимови та навичок фонематичного аналізу за допомог...
Формування правильної звуковимови та навичок фонематичного аналізу за допомог...
 
ігри для дітей з аутизмом
ігри для дітей з аутизмомігри для дітей з аутизмом
ігри для дітей з аутизмом
 
артикуляційна гімнастика.
артикуляційна гімнастика.артикуляційна гімнастика.
артикуляційна гімнастика.
 
Обстеження звуковимови ).pdf
Обстеження звуковимови ).pdfОбстеження звуковимови ).pdf
Обстеження звуковимови ).pdf
 
Тема: “ Формування граматичних категорій,засобами дидактичних ігор у дітей з ...
Тема: “ Формування граматичних категорій,засобами дидактичних ігор у дітей з ...Тема: “ Формування граматичних категорій,засобами дидактичних ігор у дітей з ...
Тема: “ Формування граматичних категорій,засобами дидактичних ігор у дітей з ...
 
Конспекти занять для роботи з дітьми 4 - 5 років
Конспекти занять для роботи з дітьми 4 - 5 роківКонспекти занять для роботи з дітьми 4 - 5 років
Конспекти занять для роботи з дітьми 4 - 5 років
 
Логоритмiка
ЛогоритмiкаЛогоритмiка
Логоритмiка
 
Автоматизація звука "ш" в складах, словах
Автоматизація звука "ш" в складах, словахАвтоматизація звука "ш" в складах, словах
Автоматизація звука "ш" в складах, словах
 
Розвиток дрібної моторики в дітей із мовленнєвими порушеннями за допомогою пр...
Розвиток дрібної моторики в дітей із мовленнєвими порушеннями за допомогою пр...Розвиток дрібної моторики в дітей із мовленнєвими порушеннями за допомогою пр...
Розвиток дрібної моторики в дітей із мовленнєвими порушеннями за допомогою пр...
 
Автоматизація звуку Р в складах, словах
Автоматизація звуку Р в складах, словахАвтоматизація звуку Р в складах, словах
Автоматизація звуку Р в складах, словах
 

Similar to Автоматизація звука [с] в мовленні.

Казкова осінь,чарівна.Уточнення правильної вимови звука [К]
Казкова осінь,чарівна.Уточнення правильної вимови звука [К]Казкова осінь,чарівна.Уточнення правильної вимови звука [К]
Казкова осінь,чарівна.Уточнення правильної вимови звука [К]Вікторія Смірнова
 
Відкритий урок.docx
Відкритий урок.docxВідкритий урок.docx
Відкритий урок.docxInnaKovalova
 
1 klas-bukvar-ivanicja-2018-1
1 klas-bukvar-ivanicja-2018-11 klas-bukvar-ivanicja-2018-1
1 klas-bukvar-ivanicja-2018-1NoName520
 
Урок розвитку зв'язного мовлення 4 клас (РЗМ)
Урок розвитку зв'язного мовлення 4 клас (РЗМ)Урок розвитку зв'язного мовлення 4 клас (РЗМ)
Урок розвитку зв'язного мовлення 4 клас (РЗМ)Ковпитська ЗОШ
 
Українська мова. Буквар. Іваниця Г. М. 1 частина
Українська мова. Буквар. Іваниця Г. М. 1 частинаУкраїнська мова. Буквар. Іваниця Г. М. 1 частина
Українська мова. Буквар. Іваниця Г. М. 1 частинаUlyana_M
 
Bukvar 1-klas-ivanycja-2018-1
Bukvar 1-klas-ivanycja-2018-1Bukvar 1-klas-ivanycja-2018-1
Bukvar 1-klas-ivanycja-2018-1kreidaros1
 
проект Nursery rhymes на уроках англійської мови в початкових класах
проект Nursery rhymes на уроках англійської мови в початкових класахпроект Nursery rhymes на уроках англійської мови в початкових класах
проект Nursery rhymes на уроках англійської мови в початкових класахSergiy Sydoriv
 
Prezentatsiya logopeda
Prezentatsiya logopedaPrezentatsiya logopeda
Prezentatsiya logopedaampyiam
 
спеціалізована програма
спеціалізована програмаспеціалізована програма
спеціалізована програмаnfnf2012
 
1_b1_i_2018.pdf
1_b1_i_2018.pdf1_b1_i_2018.pdf
1_b1_i_2018.pdf4book
 
Заняття з грамоти зіменко
Заняття з грамоти зіменкоЗаняття з грамоти зіменко
Заняття з грамоти зіменкоsadokzirochka
 

Similar to Автоматизація звука [с] в мовленні. (20)

букет для дюймовочки
букет для дюймовочкибукет для дюймовочки
букет для дюймовочки
 
осінні фантазії
осінні фантазіїосінні фантазії
осінні фантазії
 
Казкова осінь,чарівна.Уточнення правильної вимови звука [К]
Казкова осінь,чарівна.Уточнення правильної вимови звука [К]Казкова осінь,чарівна.Уточнення правильної вимови звука [К]
Казкова осінь,чарівна.Уточнення правильної вимови звука [К]
 
Відкритий урок.docx
Відкритий урок.docxВідкритий урок.docx
Відкритий урок.docx
 
Весела подорож до міста звуків.
Весела подорож до міста звуків.Весела подорож до міста звуків.
Весела подорож до міста звуків.
 
Конкурс Іменник.docx
Конкурс Іменник.docxКонкурс Іменник.docx
Конкурс Іменник.docx
 
115
115115
115
 
1 klas-bukvar-ivanicja-2018-1
1 klas-bukvar-ivanicja-2018-11 klas-bukvar-ivanicja-2018-1
1 klas-bukvar-ivanicja-2018-1
 
Урок розвитку зв'язного мовлення 4 клас (РЗМ)
Урок розвитку зв'язного мовлення 4 клас (РЗМ)Урок розвитку зв'язного мовлення 4 клас (РЗМ)
Урок розвитку зв'язного мовлення 4 клас (РЗМ)
 
Українська мова. Буквар. Іваниця Г. М. 1 частина
Українська мова. Буквар. Іваниця Г. М. 1 частинаУкраїнська мова. Буквар. Іваниця Г. М. 1 частина
Українська мова. Буквар. Іваниця Г. М. 1 частина
 
Конспект заняття
Конспект заняттяКонспект заняття
Конспект заняття
 
Bukvar 1-klas-ivanycja-2018-1
Bukvar 1-klas-ivanycja-2018-1Bukvar 1-klas-ivanycja-2018-1
Bukvar 1-klas-ivanycja-2018-1
 
1
11
1
 
проект Nursery rhymes на уроках англійської мови в початкових класах
проект Nursery rhymes на уроках англійської мови в початкових класахпроект Nursery rhymes на уроках англійської мови в початкових класах
проект Nursery rhymes на уроках англійської мови в початкових класах
 
урок№1
урок№1урок№1
урок№1
 
Prezentatsiya logopeda
Prezentatsiya logopedaPrezentatsiya logopeda
Prezentatsiya logopeda
 
спеціалізована програма
спеціалізована програмаспеціалізована програма
спеціалізована програма
 
442,23.docx
442,23.docx442,23.docx
442,23.docx
 
1_b1_i_2018.pdf
1_b1_i_2018.pdf1_b1_i_2018.pdf
1_b1_i_2018.pdf
 
Заняття з грамоти зіменко
Заняття з грамоти зіменкоЗаняття з грамоти зіменко
Заняття з грамоти зіменко
 

More from Вікторія Смірнова

Корекційне заняття. Подорож-гра "Буду я природі другу"
Корекційне заняття. Подорож-гра "Буду я природі другу"Корекційне заняття. Подорож-гра "Буду я природі другу"
Корекційне заняття. Подорож-гра "Буду я природі другу"Вікторія Смірнова
 
Корекційне заняття. Подорож-гра "Буду я природі другу"
Корекційне заняття. Подорож-гра "Буду я природі другу"Корекційне заняття. Подорож-гра "Буду я природі другу"
Корекційне заняття. Подорож-гра "Буду я природі другу"Вікторія Смірнова
 
причини затримки мовлення в дітей
причини затримки мовлення в дітейпричини затримки мовлення в дітей
причини затримки мовлення в дітейВікторія Смірнова
 
скільки слів повинна знати ваша дитина
скільки слів повинна  знати ваша дитинаскільки слів повинна  знати ваша дитина
скільки слів повинна знати ваша дитинаВікторія Смірнова
 

More from Вікторія Смірнова (20)

казкова осінь
казкова осіньказкова осінь
казкова осінь
 
Дітям про всесвіт
Дітям про всесвітДітям про всесвіт
Дітям про всесвіт
 
дрібна моторика
дрібна моторикадрібна моторика
дрібна моторика
 
Корекційне заняття. Подорож-гра "Буду я природі другу"
Корекційне заняття. Подорож-гра "Буду я природі другу"Корекційне заняття. Подорож-гра "Буду я природі другу"
Корекційне заняття. Подорож-гра "Буду я природі другу"
 
Корекційне заняття. Подорож-гра "Буду я природі другу"
Корекційне заняття. Подорож-гра "Буду я природі другу"Корекційне заняття. Подорож-гра "Буду я природі другу"
Корекційне заняття. Подорож-гра "Буду я природі другу"
 
Математична країна
Математична країнаМатематична країна
Математична країна
 
Подорож-гра "Математична країна"
Подорож-гра "Математична країна"Подорож-гра "Математична країна"
Подорож-гра "Математична країна"
 
АТО
АТОАТО
АТО
 
майстер клас бісер
майстер клас бісермайстер клас бісер
майстер клас бісер
 
Домашні тварини - ліки для дітей
Домашні тварини - ліки для дітейДомашні тварини - ліки для дітей
Домашні тварини - ліки для дітей
 
маленька країна дитинства
маленька країна дитинствамаленька країна дитинства
маленька країна дитинства
 
зарядка для язика
зарядка для язиказарядка для язика
зарядка для язика
 
розвиток рухової сфери дитини.
розвиток рухової сфери дитини.розвиток рухової сфери дитини.
розвиток рухової сфери дитини.
 
причини затримки мовлення в дітей
причини затримки мовлення в дітейпричини затримки мовлення в дітей
причини затримки мовлення в дітей
 
скільки слів повинна знати ваша дитина
скільки слів повинна  знати ваша дитинаскільки слів повинна  знати ваша дитина
скільки слів повинна знати ваша дитина
 
вимовляємо читаємо
вимовляємо читаємовимовляємо читаємо
вимовляємо читаємо
 
поради
порадипоради
поради
 
талановиті пальчики 2 частина
талановиті пальчики 2 частинаталановиті пальчики 2 частина
талановиті пальчики 2 частина
 
у світі казки
у світі казкиу світі казки
у світі казки
 
бережи своє здоров’я
бережи своє здоров’ябережи своє здоров’я
бережи своє здоров’я
 

Recently uploaded

Роль українців у перемозі в Другій світовій війні
Роль українців у перемозі в Другій світовій війніРоль українців у перемозі в Другій світовій війні
Роль українців у перемозі в Другій світовій війніestet13
 
Хвороби картоплі та заходи боротьби з ними
Хвороби картоплі та заходи боротьби з нимиХвороби картоплі та заходи боротьби з ними
Хвороби картоплі та заходи боротьби з нимиtetiana1958
 
Балади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна Гуда
Балади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна ГудаБалади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна Гуда
Балади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна ГудаAdriana Himinets
 
Спектроскоп. Спостереження оптичних явищ
Спектроскоп. Спостереження оптичних явищСпектроскоп. Спостереження оптичних явищ
Спектроскоп. Спостереження оптичних явищOleksii Voronkin
 
Україна в умовах десталінізації (1953 – 1964 рр.).pptx
Україна в умовах десталінізації (1953 – 1964 рр.).pptxУкраїна в умовах десталінізації (1953 – 1964 рр.).pptx
Україна в умовах десталінізації (1953 – 1964 рр.).pptxgravebabyjohn
 
Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"
Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"
Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"tetiana1958
 

Recently uploaded (7)

Роль українців у перемозі в Другій світовій війні
Роль українців у перемозі в Другій світовій війніРоль українців у перемозі в Другій світовій війні
Роль українців у перемозі в Другій світовій війні
 
Габон
ГабонГабон
Габон
 
Хвороби картоплі та заходи боротьби з ними
Хвороби картоплі та заходи боротьби з нимиХвороби картоплі та заходи боротьби з ними
Хвороби картоплі та заходи боротьби з ними
 
Балади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна Гуда
Балади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна ГудаБалади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна Гуда
Балади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна Гуда
 
Спектроскоп. Спостереження оптичних явищ
Спектроскоп. Спостереження оптичних явищСпектроскоп. Спостереження оптичних явищ
Спектроскоп. Спостереження оптичних явищ
 
Україна в умовах десталінізації (1953 – 1964 рр.).pptx
Україна в умовах десталінізації (1953 – 1964 рр.).pptxУкраїна в умовах десталінізації (1953 – 1964 рр.).pptx
Україна в умовах десталінізації (1953 – 1964 рр.).pptx
 
Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"
Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"
Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"
 

Автоматизація звука [с] в мовленні.

  • 1. Знам’янська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат І-ІІІ ступенів Кіровоградської обласної ради Весела подорож у місто звуків. Автоматизація звука [С]в мовленні Логопедичне заняття Підготувала Смірнова В.О., учитель-логопед, спеціаліст вищої категорії, старший вчитель м. Знам᾽янка 2017 р.
  • 2. Тема. Весела подорож у місто звуків. Автоматизація звука [С] в мовленні. Мета: формувати правильну вимову звука [с]; розвивати фонематичні процеси, мовну і загальну моторику. Коригувати процеси мислення, пам’яті, розвивати зв’язне мовлення (вчити будувати речення), навички звуко- буквеного аналізу, збагачувати активний словник учнів, виховувати бажання вдосконалювати свою вимову, вчити бачити красу природи рідної України і берегти її. Обладнання : предметні та сюжетні малюнки, презентація до заняття, артикуляційний профіль, картки з завданням, вірші, клей, заготовки для аплікації, карта подорожі, малюнки-символи, люстерка. Хід заняття. І. Організаційний момент Мета. Організувати дітей до сприймання логопедичного матеріалу, формувати вміння логічно мислити, орієнтуватися в часі, вироблятивміння робитичастковийзвуко-буквений аналіз слів, складати простінепоширені речення. 1. Зачарованеслово. - Діти, прочитайте слово, дивлячись на букви та виділяючи перші літери слів – малюнків. Звучить музика Антоніо Вівальді. – Ця музика яка: сумна чи весела? Про яку поруроку вона розповідає?Коли природарадіє? 2. Прикмети весни. - Склади розповідь за табличкою. 1. Весна. 2. Світить сонечко. 3. Тануть бурульки. 4. З’являютьсяквіти. 3. Розвиток та корекція фонематичного слуху, слухового сприйманя.
  • 3. Мета:розвиватислухове сприймання, вміння на слух визначити спільний звук у словах. - Першими з’являютьсятакі квіти: крокус, підсніжник, ряст, пролісок, сон. Визначте на слух спільний звук у словах-назвах первоцвітів. ([С]) З цим звуком ми сьогоднібудемо гратися. Дидактична гра «Формуємо потяг». - Ми будемо подорожуватидо міста, де живе звук [С]. Для цього треба сформуватиспеціальний потяг з гарними вагончиками. Відбирайте лише ті вагони, де є малюнки-слова із звуком [С]. А тепер у путь! Поїзд їде, їде. Їде, Поїзд мчить, мчить, мчить. Поїзд вітер обганяє(ш-ш-ш-ш), Аж у вухах він свистить (с-с-с-с). Уповільнює ходу (ч-ч-ч-ч) І дає гудок він: у-у-у-у ! 5. Легкий самомасаж обличчя. Мета: знизити напругу м᾽язів обличчя або підвищити тонус малорухомих м᾽язів обличчя, верхньої та нижньої губи. Вікна були відкриті і нас трохи припорошило. Будемо чиститись. - Діти, обома руками погладьте лобик ( від середини до виска ); - щічки ( від носика до виска) ; - носик ( кругові рухи вказівним пальцем знизу вгору); - підборіддя ( від середини підборіддя до виска); - губи ( вказівним пальцем від середини до кутиків губ). 6. Дихальні вправи. Мета : формувати навики правильного глибокого дихання, уміння поєднувати фазу вдиху з напруженням м᾽язів і фазу видиху – з повним розслабленням м᾽язів у мовних органах. - Вдих та видих через ніс. - Вдих та видих ротиком. - Вдих ротиком, видих носиком. Відчуваєте приємний аромат? Так квітнуть троянди біля хатинки веселого язичка. Завітаємо до його хатинки та пограємося з ним! 7. Артикуляційна гімнастика. Мета : активізувати м᾽язи язика, вироблятипідйом язика вгору, координацію рухів язика і їх чергування, ритмічність та диференційовані рухи язика, навчити утримувати кінчик язика за нижніми зубами. У будиночку своєму Язичок шукає двері. На прогулянку зібрався - Він умився,
  • 4. Причесався,На сусідів озирнувся, Вправо-вліво обернувся. Вниз упав, Вгору забрався, Раз – і в ротику сховався. Знову вийшов язичок Погулять до діточок. Зазирає у віконечка, Гріється на сонечку. Тут повіяв вітерець – Заховався пустунець. В гості кішечка прийшла, Просить: «Дайте молока!». Потім коник прискакав, Все копитом вибивав. А тут двері відчинилися – Товсті гості вмить з’явилися. За ними – худі, Лише шкіра та кості… Ось такі прийшли до нас гості. Ми їм щиро посміхнулись, Поцілувати потягнулись. І співати будем ми З ними звуки голосні. Вирушаємо далі. Бувай, язичок! З тобою було дуже весело. ІІ. Основна частина заняття. 1.Уточнення вимови звука. Мета: формувати кінестатичні відчуття правильного положення органів артикуляції при вимові звука [с], запам’ятовувати це положення, закріплювати навички правильної вимови звука. В цьому будинку живе звук [с]. Екскурсовод дівчинка Соня запрошує в картинну галерею. Подивіться на артикуляційний уклад мовних органів при вимові цього звука. а). Розгляд артикуляційного профілю звука. б ). Опис артикуляції звука [С] – губи напіввідкриті в легку посмішку; зуби злегка розкриті;, кінчик язика широкий та торкається нижнього ряду зубів, бічні краї язика притиснуті до верхніх корінних зубів, спинка язика злегка вигнута, посередині язика утворюється поздовжній жолобок, по якому йде холодний видихуваний струмінь повітря. М’яке піднебіння підняте до задньої стінки гортані та закриває прохід повітря через ніс. Голосові зв’язки не вібрують, тобто звук вимовляється без участі голосу. Звук [С] – приголосний, глухий, передньоязиковий, щілинний, твердий. А яка різниця між буквою і звуком? 2.Автоматизація вимови звука в складах, словах, реченнях.
  • 5. А тепер Соня надуває різнокольорові кульки. а) Ізольована вимова звука [с] Соня повітряну кульку надула, А мотузком зав’язати забула. Здулася кулька, ви бачите, діти? Спробуйте так, як вона посвистіти. Згадайте, які дії нагадує звук [с]? З крану так біжить водичка – С-С-С Умиває руки й личко. Пробите колесо свистить – С-С-С, І гусак ось так сичить – С-С-С. Так накачує насос – С-С-С. Так працює пилосос –С-С-С. б) Вимова звука в чисто мовці. А тепер Соня запрошує нас до палацу «Несподіванок». - Ой, в чудовий сад залетіла оса! Са-са-са - прилетіла в сад оса. Су-су-су – я вам меду принесу. Са-са-са – не приносить мед оса. Сі-сі-сі – ми не віримо осі. Си-си-си – не злякались ми оси. Су-су-су – геть погнали ми осу. в) Визначення місця звука [с] в словах. Мета: розвивати фонематичні процеси, вчити визначати місце звука в слові. - В палаці кожному видають цікаву табличку і пропонують весело гратися. «Слово називаємо, місце звука визначаємо». г) Дидактична гра «Дощик, Сонечко, Листочок».
  • 6. Мета: автоматизувати правильну вимову звука у словах, реченнях; формувати вміння вживати іменники в різних відмінках,будувати та поширювати речення; розвивати зорову пам’ять, увагу, мовлення. - А тепер з нами пограються Дощик, Сонечко і Листочок. Хід ігри. Діти отримують коректурні таблиці. Називають зображені предмети і запам’ятовують їх. За командою заплющують очі. У цей час логопед накриває одну з картинок зображенням дощику. Розплющивши очі, дитина повинна відгадати, яку картинку закрили , і дати повну відповідь: «Дощик намочив синичку». Фізкультхвилинка. Наступний будиночок запрошує в гості. Там живе Фея квітів. Вона пропонує відвідати її володіння і на мить уявити себе першими квітами. Психологічний етюд «Первоцвіти». Під музику Вівальді діти виконують зарядку-танок. Ми квіточки чарівні Розквітаємо на весні, До сонечка потягнулись І росичкою умились, Подивились вправо, вліво: - Ой, яка земля красива! Фея дарує нам пам’ятку: «Не треба зриватиквіти, адже рослинине встигають розмножуватися. Їх з кожним роком стає все менше. Бережіть красу весняної природи!» - А як можна милуватися красою весни вдома? (Сфотографувати, намалювати, наклеїти аплікацію, скласти квітку з аркушів паперу). д) Автоматизація звука [с] у вірші. А в цьому будинку хто живе? Відгадайте загадку. У червоного малятка На спині краплини-цятки, Чорні вуса, голова, Любить лагідні слова. (Сонечко, райська комашка, сонячний жук). Давайте про цього жучка вивчимо новий вірш. Сонечко вгору Повзе по травинці. Чорний горошок У нього на спинці. Грає проміння Довкола яскраве.
  • 7. Сонечко сонцю Всміхнулось ласкаво. е) Дидактична гра «Цікаві покупки». Мета: розвивати фонематичні процеси, вчити визначати наявність звука [с] в слові. - Допоможіть сонечку зробити покупки в магазині. Треба вибрати лише ті продукти, в назвах яких заховався звук [с]. ( сухарі, м’ясо, сир, ситро,сирок, сливи, апельсини, іриски, смородина, сало, ковбаса, капуста, квасоля, часник) ІІІ Підсумок заняття 1.Зняття нервово - психічної напруги. Всі ви добре працювали, щоб ви гарно відпочивали мешканці хатинки «Працьовитіпальчики » приготували вам гарну гру «Квіткова мозаїка». Будь уважним і склади квітку з частинок. Подаруй цю квітку сонечку. Діти отримують частинки до аплікації. 2.Оцінювання . Що сподобалося вам на занятті? Чи дізналися про щось нове? Який звук з нами грався? Як треба берегти красу весняної природи?