2. 2
Тема уроку: Складнереченняз різними видами зв'язку.
Мета уроку: сформувати в учнів поняття про складне речення з різними видами
зв’язку; навчити правильно визначати структуру таких видів речення та
встановлювати відповідність між реченням і схемою: удосконалювати
навички креслення схем речень; розвивати вміння визначати вид складних
речень з різними видами зв’язку, відрізняти їх від інших видів складних
речень і простихускладнених речень, розвивати логічне мислення і зв’язне
мовлення; виховувати любов до природи.
Очікувані результати:учнізнають: особливості складних речень та їх види;
особливості складних речень із різними видами зв’язку та їх види; основні
пунктограми, які вживаються в складних реченнях. Уміють: розрізнятивиди
складних речень; знаходити в тексті складні речення з різними видами
зв’язку; визначати їх основні ознаки й структуру; правильно розставляти в
них розділовізнаки й обґрунтовуватиїх; будувати схеми складних речень із
різними видами зв’язку; виконувати синтаксичний розбір складного
речення з різними видами зв’язку.
Обладнання: підручник, роздрукований теоретичний та практичний матеріал для
учнів
Тип уроку: урок засвоєння нових знань (формування мовної компетенції).
Хід уроку
I.Актуалізаціяопорних знань.
«Мозковий штурм»
- На які групи поділяються складні речення?
-Які види зв'язкуу сполучниковихреченнях? у безсполучникових?
-Чи можуть, на вашу думку, ці види зв'язкупоєднатися в одномуреченні?
II.Оголошення теми і мети уроку.
1. Вивчення нового матеріалу.
Запам'ятаймо:
Складним реченням з різними видами зв'язку називається складне речення, що
поєднує в собі три і більше частин (компонентів), з'єднаних за допомогою різних
видів сполучникового (сурядного і підрядного) та безсполучникового зв'язку.
Залежно від наявності видів зв'язку виділяється чотири типи таких речень
Розглянемо таблицю
Різновид Речення Графічна схема
Складне речення зі Здається, що хтось над [ ], ( що ), а [ ],
3. 3
сполучниковим сурядним та
підрядним зв'язками (сурядне
- підрядне)
землею розвішав
невидимі хмарини
пахощів, а серед них
владно й опукло
тремтить чебрецевий
настій і ніжний дух
прив’ялої суниці (М.
Стельмах)
Складне речення зі
сполучниковим сурядним і
безсполучниковим зв'язками
А в цей час наді мною
твориться диво: хтось
невидимим смичком
провів по синьому
піднебессі, по білих
хмарах, і вони
забриніли, як скрипка
(М. Ст.)
[ ]:[ ],і [].
Складне речення з підрядним
та безсполучниковим
зв'язком
І все ж прожити, певне,
так
годиться,
Щоб старість не
промовила бува :
Ти був, козаче, щедрим
на
дурниці
І на красиві та пусті
слова.
В. Симоненко.
[ ], (щоб… ): [ ].
Складне речення із
сполучниковим сурядним,
підрядним та
безсполучниковим зв'язками
Стояла тиха і по -
своєму хвилююча
година: згори на
верховіття лісу
опускався сизий
присмерк, а внизу з - під
кожного куща виповзав
туман, тому здавалось,
що над землею
коливалися два неба.
(М. Стельмах)
[ ]: [ ], а [ ], і [ ], (що).
Отже, складнимиреченнями з різними видами
зв'язку називаються багатокомпонентні (більше 2- х частин) речення з різними
типами зв'язкуміж його частинами - сполучниковим та безсполучниковим.
2.Робота з підручником.
Пропонуювам відкрити підручники і самостійно опрацювати с.
4. 4
III. Застосування учнями набутих знань.
1. Самостійна робота.
- А зараз перевіримо, наскільки уважно ви опрацювали матеріал. Перед
вами лежать картки. Вам потрібно в них встановити відповідність між
реченням і видом зв’язку.
Ключ:А3, Б1, В2 , Г4 (4 бали)
2. Пояснювальнийдиктант(підготовкадо ДПА)
Бузковий гай
У селі Диканька Полтавської області розташованийунікальний бузковийгай. Нині
він, на жаль, перебуваєв трохи занедбаномустані, але в травні на це ніхто не
зважає: п’янкий , дивовижно духмяний ароматі цвіт бузку зачаровують навіть
найвибагливішогогостя. Запереказами, гай був закладений Василем Кочубеєм
для його хворої на астму донькиГанни. За його наказом з усього світу до
колишнього глиняного кар’єрупривезлипонад сто видів бузку. Висадили
дорогоціннікущі та плекали їх садівники з Чехії. Білий, фіолетово-синій, рожевий,
темно-червоний, сріблясто-сірий – усі кольорибузкупросто не перелічити!
Гуляючи алеями парку та вдихаючи чарівний аромат, Ганна почувалася значно
краще.
Завданнядотексту:1)пояснитиорфограмита пунктограми;
2)виписати складне речення з різними видами зв’язку, підкреслити грам. основи,
накреслити схему, визначити різновид ССК.
А) Рої метеликів летять на квіти, щоб далі
й далі знов летіти, і бджіл
гуде незримий дзвін в гарячу синь.
1. Складне речення із сурядним і
безсполучниковим зв'язком
Б) Збулись твої (Шевченкові) слова пророчі, і
час оновлення настав, і темні просвітились очі,
вчорашній раб Всесильним став. (М.Рильський)
2. Складне речення із
безсполучниковим та підрядним
зв'язком
В) А я додам: любити можна поезію в добу
ракет, бо, дивна річ, людина кожна якоюсь
мірою поет. (М.Рильський)
3. Складне речення з підрядним та
сурядним зв'язком
Г) Надвечір хуга втихла, хмари на заході
почервоніли, сніг стужавів і гостро заблищав, а
повітря стало таким прозорим, що було далеко
видно голі дерева понад шляхом. (Григір
Тютюнник)
4. Складне речення із
безсполучниковим, сурядним та
підрядним зв'язком
5. 5
ІV. Узагальненняі стематизаціязнань учнів.
ЗАВДАННЯ.
Записати речення, розставитирозділовізнаки. Зробитисинтаксичнийрозбір
складного речення за даною схемою. (У підручнику- послідовність розбору)
Сонце і повітря лоскочуть щоки, а зелень ялинкових гілок виглядає з - під снігу так
свіжо, що, здається, надворістоїть весна, одягнена у білі шати (М. Коцюбинський).
Сонце і повітря лоскочуть щоки а зелень ялинкових гілок виглядає з - під снігу так
свіжо що здається надворістоїть весна одягненау білі шати (М. Коцюбинський).
Схема синтаксичногорозборускладного речення:
1. Речення. Визначити тип речення за метою висловлювання
2. Знайдіть (підкресліть) граматичну основукожної частинискладного речення;
вкажіть кількість частин.
3. Визначте засобизв'язкучастин складного речення.
4. Визначте вид речення:складносурядне, складнопідряднечибезсполучникове.
5. Визначте залежність (чи незалежність) кожної частини; встановіть, до якого виду
речень належить (особливо з підрядною залежністю).
6. Накресліть схему речення.
7. Поясніть розділовізнаки.
Виконаннязавдання:
Сонце і повітря лоскочуть щоки, а зелень ялинкових гілок виглядає з - під снігу так
свіжо, що, здається, надворістоїть весна, одягнена у білі шати (М. Коцюбинський).
1. Це розповіднеречення зрізнимитипами зв'язку.
2. Три граматичні основи.
3. Засобизв'язкускладного речення:сурядний(а), підрядний (що).
4. Речення із сурядним та підрядним зв'язком.
5. Друга частина пов'язаназ першою сурядним зв'язком (сполучник а); третя (міри і
ступеня) залежить від другої(сполучник що).
Характеризуємо кожне речення:
Сонце і повітря лоскочуть щоки,… - просте, двоскладне, поширене, ускладнене
одноріднимипідметами, повне, головнеу складному;
…,а зелень ялинкових гілок виглядає з - під снігу так свіжо, - просте, двоскладне,
поширене, неускладнене, повне, суряднеу складному;
що, здається, надворістоїть весна, одягненау білі шати,… - просте, двоскладне,
поширене, ускладнене вставним словом та дієприкметниковим зворотом, повне,
підрядне (міри і ступеня ) у складному;
6. […], а […], ( що …).
7. Між частинами речення ставляться коми.
8. Це багатокомпонентне складне речення змішаного типу.
6. 6
САМОСТІЙНА РОБОТА.
Виконайте тестовізавдання.
1.Яке з поданихречень - складне з різними видами зв'язку?
• А.День, залитий сонячним теплом,поволізгасав (І. Коваль).
• Б. Осінній вітру крок, і хмари над землею, і пада жовтий лист в вечірньому огні
(В. Сосюра).
• В. Скрізь по обидвабокиРаставиці на покаті стеляться чудовігороди, жовтіють
тисячісоняшників, що ніби поспинались та заглядають поверх бадилля кукурудзи
на річку, а там набігли на річку високіконоплі і залили берег своїм гострим важким
духом(І. Нечуй - Левицький).
• Г. На старостіліт Джеря любив довгимизимніми вечорамирозказуватидочцій
онукам, де він бував, що він бачив, в яких краях ходив, з якими людьми зустрічався
(І. Нечуй-Левицький).
2.Виділіть реченняіз сурядним і підрядним зв'язком.
• А. Сонце і повітря лоскочуть щоки, а зелень ялинкових гілок виглядає з-під снігу
так свіжо, що здається, надворістоїть весна, одягненау білі шати (М.
Коцюбинський).
• Б. Минає літо, осінь вже бреде, лісів багрянець торкнувся вересневий, і пахне
чебрецем, і листя де-не-де, кружляючи, лягає під дерева (Л. Тендюк).
• В. В ті дивні дні, коли мої штани іще тримались на одній підтяжці, я все ніяк
допетрати не міг, що крутиться земля, мов куля кругла (Б. Олійник).
• Г. Надвечір хуга втихла, хмари на заході почервоніли, сніг стужавів і гостро
заблищав, а повітря стало таким прозорим, що було далеко видно голі дерева понад
шляхом.(Григір Тютюнник)
3.Виділіть реченнязісполучниковимі безсполучниковим зв'язком.
• А. Світ падав на бризкибілої хвилі, що лилася по камінні, й хвиля блищала у
густій зеленій тіні, як снописрібла та кришталю (І.Нечуй - Левицький).
• Б. Ніна спочаткудумала про Якова Македона, що привернув її увагу, та згодом
сильніші спогадивитіснили його образ, і перед очимапостали і люди інші, і події,
що їх довіку не забути (А. Шиян).
• В. То поїзд затримувався на станціях, бо колія була зайнята, то машиніст довго
домовлявсяіз станційними працівниками, що не хотіли відпускати вугілля, взагалі
поїзд чомусь довгостояв перед семафором (А. Хижняк)
• Г. Солов'ї, ціневтомні співці весни і кохання, заливисто перетьохкуються у
вербах (О. Гончар).
4.У якому реченніпоєднано безсполучниковий іпідрядний зв'язок?
• А. Постановникне осипав Ярославукомпліментами, він після роботитільки
потиснув їйруку, але цей мовчазнийпотиск руки був для неї дорожчийзаслова (О.
Гончар).
• Б. Пташки замовкли, трави стихли, лише берези сколихнулись, лише вербиці
поклонились, та вітер золотим од дерева до дерева почав шпурляти, кружляючи
червоне(П. Тичина).
• В. Тихо розмовляли, наказували, як бути з хлібом, що треба продати, що купити,
7. 7
чим засіяти пари і що сіяти по озимині(С. Скляренко).
• Г. Дивовижні сцени можна було побачити в ці хвилини в таборі: той сміявся, той
плакав, там обнімалися, там підняли на руки і цілували стареньку бабусю, що
принесла останню качку (Я. Баш).
5.У якому реченніпоєднано безсполучниковий ісурядний зв'язок?
• А. Він так розійшовся, що в Євмена не залишилося найменшого сумніву: буде
все так, як вирішив Таливон (Я. Стецюк).
• Б. Зоріспадали з неба, білі, непрозорі, і клалися в намети (Леся Українка).
• В. Море дедалі втрачало спокій; чайки знімались з одиноких береговихскель,
припадали грудьмидо хвилі і плакали над морем (М. Коцюбинський).
• Г. Якось химерно запахли абрикоси:запах був ніжний і нагадував чомусь старий
Прованс і старомоднікабріолети (М. Хвильовий).
• Д. Хто пустив поголоску, звідки вона взялася, ніхто не знав (М. Коцюбинський).
6.Схемі[ ], і [ ] : [ ] відповідаєтака складна синтаксичнаконструкція:
а) Глибоку повагу відчували люди до землі яка “парує та хліб готує” і повага ця
часто доходиладо обожнювання (В. Супруненко);
б) Уява хлібороба витворила божестваякі на його думку опікувалися родючістю
землі у низках міфів та легенд проповідувалися моральнінормиставлення до неї
землю не можна було паплюжити ні дією ні словом (З підр.);
в) Біля Дніпра на камені гарячім заснув і сон мені приснивсь горю крайшляху
полум’ям вербовим (В. Самійленко).
г) Загуркотіло у хмарах і зновуте гуркотіння здалося якимось залізним наче хтось
там залізні бочкиперекочує в небі (О. Гончар)(6 балів)
Ключ:1в, 2а, 3в, 4г, 5б, 6в.
V. Підсумок уроку.
1.Слово вчителя (рефлексія)
Підсумовуючи нашу роботу, давайте з’ясуємо, чисправдилися наші очікування..
*Яку тему сьогодніна уроціми розглядали?(Складні речення із різними видами
зв'язку).
*Які бувають типи багатокомпонентнихскладних речень? (
-Складне речення із сурядним та підрядним зв'язком;
-складне речення із сурядним і безсполучниковим зв'язком;
-складне речення із підрядним та безсполучниковим зв'язком;
-складне речення із сурядним, підрядним та безсполучниковим зв'язком).
*Які види зв'язкубувають у цих реченнях? (Сполучниковий[суряднийі підрядний]
та безсполучниковий)
*Які розділовізнаки вживаються у реченнях з різним видами зв'язку?(У
багатокомпонентних реченнях уживаються такіж розділові знаки, як і в
сполучникових та безсполучникових складних реченнях. Найчастішев таких
реченнях ставиться кома).
2.«Незакінчене речення»
-Сьогодніна уроці для мене було новим…
8. 8
-Складним длямене було…
-На уроці я навчився…
Отже, очікування справдилися, завдання виконані, і все це ви знаєте й умієте.
VI. Домашнє завдання.
Для всіх: Опрацювати теоретичний матеріал теми:« Складні речення із різними
видами зв'язку» (За підручником)
Повторитиправопис прислівників (підготовка до ДПА)
1.Виписати з художньої літератури 4–5 складних синтаксичних конструкцій.
(Середній рівень)
2. Виконати синтаксичнийрозбір речення: Сонце і повітря лоскочуть щоки, а зелень
ялинкових гілок виглядає з - під снігу так свіжо, що, здається, надворістоїть весна,
одягненау білі шати (М. Коцюбинський).(Достатній р.)
3.Скласти міні-текст «Мій улюблений куточок природи»,використовуючи складні
синтаксичніконструкції.(Високийр.)