2. Тема: Проблемибатьків та дітей в оповіданні Дж.Олдріджа “Останній
дюйм”
Мета: формування предметних компетентностей: розуміння змісту
оповідання, причин складних відносин між батьком і сином у творі,
активізувати читацький інтерес учнів;
формування ключових компетентностей: активну пізнавальну діяльність,
навички спілкування в колективі, толерантне ставлення до думокінших,
навички роботиз текстом, прагнути до формування поваги до батьків.
Тип уроку: формування знань, умінь, навичок.
Обладнання: текст програмового твору, інтерактивна дошка, ілюстрації,
колаж «Щасливі миті мого життя»
Хід уроку
Дитина народжує батьків
С.Є.Лєц
I.Організаційниймомент.
Добрийдень! Я вас вітаю, дорогімої діти, вітаю своїхшановних колег на
уроці. Нідерландський філософ Бенедикт Спіноза говорив:« Якщо ви
хочете, щоб життя посміхалося вам, подаруйте йому свій хороший
настрій». Дуже хочеться, щоб кожен із вас через знання та діяльність на
уроці зумів поліпшити собінастрій. Отож, запрошую до співпраці.
II.Мотиваціянавчальної діяльності.
1. Слайд 1”Метод прогнозування”.Картинки.
-Діти, давайте спробуємо здогадатися, про що піде мова на
сьогоднішньомууроці?
Відповіді дітей.
3. III.Оголошеннятеми та мети уроку
Отож, тема нашого уроку: Проблеми батьків та дітей в оповіданні
Дж.Олдріджа “Останній дюйм”. Епіграфом уроку я вибрала слова
польськогопоета і філософа Станіслав Єжи Лєц “Дитина народжує
батьків”.
1.Слово вчителя
Життя! Яке воно непередбачуване, мінливе, бурхливе. І так хочеться, щоб
воно було наповнене тільки щасливими хвилинами, приємними
моментами. Але трапляється так, що ці хвилини затьмарюють сімейні
негаразди, прикрощі, і найстрашніше – непорозуміння з батьками.
-Які стосунки ідеальніміж дітьми та дорослими?
“Трибуна думок”
(відверті, теплі, дружні і т.д)
Отож, сьогодніна уроці ми спробуємо вивести рецептдосягнення
порозумінняу сім’ї, тобто з’ясувати, які мають бути стосункиміж
рідними людьми – батьком і сином, обговоритиможливіспособиїх
зближення, вміння розвиватитолерантність, повагу до батьків і
відповідальність перед родиною.
2. Слайд 2. Море (відео)
3.Бесідаз учнями
-Чи любите ви море?
-Хто з вас відпочивав на морі?
-З ким ви їздилина море?
-Діти, а чи зрозуміливи, чомуми з вами заговорилипро море?(тому що
події в оповіданні відбуваються саме на морі).
-Що символізує море? (Життя, зміни. Життя як море, то спокійне, то
бурхливе)
IV.Сприйняття і засвоєнняучнями навчального матеріалу
Ми познайомились із життям і творчістю Дж.Олдріджа, пригадаймо, що
пам’ятаємо.
4. Слайд 3. Літературна гра «Такчи ні».
1) Дж. Олдрідж народився в Австралії.
2) РодинаОлдріджів не захоплювалася літературою та мистецтвом.
3) У сім’ї Олдріджів було троє дітей.
4) Діти не навчалися у школі.
5) Джеймс дуже любив спорт, рибальство.
6) Олдрідж не працював кореспондентом.
7) Дж. Олдрідж є автором романів.
8) Книги письменника перекладені п’ятнадцятьмамовами.
9) Олдрідж не відвідував Україну.
10) Олдрідж є англійським письменником.
За жанром твір « Останній дюйм» – це оповідання.
2.Словниковаробота
Оповідання -…
3.Бесідаз учнями
-Яке враження справив на вас твір?
4.Робота з текстом
-Хто є головними героямиоповідання?
-У якій родиніживе і ростехлопчик?
-Що можна сказати про стосункив сім’ї героїв?
-Зачитайте, як автор говорить про батьків Деві?
-Яким було ставлення батьків до Деві? Які речення найчастіше вживає
батько до сина?
-У чому причинатаких стосунків? (вони не розуміють одинодного)
6.Проблемнепитання
-Чому виникає непорозуміння, відчуження між батьками і дітьми?
Слайд 4. Створення «Літературного грона».
Причини непорозуміння у стосунках
самотність, недовіра, байдужість, зрада, конфлікт, непорозуміння,
5. відчуження
Отже, ми з’ясувалипричининепорозуміння між батьком і сином. Що ми
можемо їм порадити?
Знаходити порозуміння
8. Бесіда з учнями
-Куди вирушили герої оповідання? (узбережжя Червоного моря)
-З якою метою?
-Чи небезпечна ця поїздка?
-Як почуває себе у польоті хлопчик?
Як ви думаєте, що його більше лякає – політ на літаку чи ситуація, коли
вони з батьком лишаються наодинці?
-Як батько ставився до сина під час польоту? (з твору зачитати)
Висновок:потрібно бути уважними і терплячими одне до одного.
-Що трапилося з Беном під час поїздки?
-Як повів себе Деві?
Висновок:не впадати у відчай.
-Чи вдалося врятуватися Бенові й Деві? Яка спільна дія зблизила батька й
сина?
Висновок:ніколи не втрачайте бажанняжити.
-Що змінилося у стосункахбатька й сина?
-Що не розгледів батько в своємухлопчикові? (Доброти, самотності, те,
що він відчував себе непотрібним)Висновок:вникайте в проблеми
близькихлюдей.
-Чи є майбутнє у стосунках батька й сина?
9.Фізкультхвилинка “Австралійськийдощ”
-Яку ситуацію пропонуєвикористатиДж.Олдрідж для подолання
відчуженості між батьком і сином?(використовує екстримальну ситуацію)
6. -Пригадайте твори, в яких герої потрапляли в екстримальну ситуації?
(«РобінзонКрузо»,« Жага до життя», « П’ятнадцятирічний капітан»).
Наші герої теж опинились в екстримальній ситуації. Діти, невже потрібна
була ситуація, щоб наші герої змоглирозгледітиодин одного?
Висновок:найдорожче– це життя. Отож, сьогодніна уроці ми з вами
створили власний рецепт досягненняуспіху у стосункахз рідними
людьми і він полягає у тому:
Слайд 5. Рецептдосягненняуспіху.
1. Знаходити порозуміння
2. Бути уважними і терплячимиодне до одного
3. Не впадати у відчай
4. Ніколи не втрачайте бажання жити
5. Вникайте в проблеми близькихлюдей
6. Найдорожче– це життя.
Я сподіваюсь, що цей рецепт ви обов’язковоприготуєтез вашими
батьками і він стане коронною стравою увашій сім’ї.
10. А зараз згадаємо про математику. Візьміть лінійку, олівець і накресліть
відрізок, що означає1 дюйм (2,5см).
Слайд 6.
Дюйм (від голл. , буквально – великий палець) – одиниця довжинив
англ.системі мір, рівна 1/12 фута, або 2,54 см.
7. -Яке враження справив на вас відрізок? Великий він чи ні?
Слово вчителя
Дюйм – зовсім невеличка відстань, але іноді вона перетворюється на
прірву, яку і впродовж життя люди не можуть здолати.
-Яке значення має дюйм в оповіданні? На початку твору – це професійна
оцінка льотчиком важливостіостаннього дюймапри посадці, а у кінці
твору мить до загибелі або порятунку .
-Який ще зміст вкладає письменник у ці слова? (Відповіді дітей)
Слово вчителя. Так, дійсно, у житті іноді наступають чи залишаються
останні дюйми, та найголовніше, що у Бена є можливість виправити всі
помилки, адже в нього попередуціле життя, яке подарував йому син. Саме
так, дюйм за дюймом, йдуть герої назустріч один одному, вониідуть
разом до своєї перемоги, і не тільки у фізичному плані, а найголовніше у
психологічному.
-Чи згодніви зі словами епіграфа “Дитина народжуєбатьків?’’
-Як ви вважаєте, чи має місце ця проблема сьогодні?
-Якими ви б хотіли бачити ваші стосункиз батьками?
Якби нам випала можливість погортатисімейний альбом сім’ї Деві, як ви
думаєте, що б ми змоглитам побачити? Які фото там були б?
Домашнім завданням вам було створитиколаж ваших сімейних фото.
Колаж“Щасливімитімого життя”(діти презентують своїфото за
допомогоюінтерактивноїдошки)
V.Закріпленнявивченогоматеріалу
Оповідання « Останній дюйм» – це своєріднийглибокий роздум про вічні
цінності людського життя, про становлення людини, про духовне
зближення батьків і дітей.
Прийшовши додому, обов’язковопоцілуйте своїхбатьків і подякуйте за те,
що вони у вас є, що вони про вас піклуються, захищають. І батькам теж
потрібно подякувативам, адже “Дитина народжує батьків”. Томудавайте
просто приноситиоднеодномурадість. Це так мало і так багато водночас.
Бажаю вам повного взаєморозуміння з вашими батьками, справжньої
духовної близькості.
8. VI. Підведенняпідсумківуроку. Слайд 7.
Вірш «Колиздається жити неспромога»
Коли здається жити неспромога,
Коли здається, більше сил нема,
Повір у себе, і твоя тривога
Розвіється, як марево, сама…
Повір у себе, ти багато можеш,
Не опускайбезсилої руки.
Ти сам собі найкраще допоможеш –
Лиш тільки спробуйсам себе знайти.
Коли здається, що земля і небо
Супротитебе стали на диби,
Повір у себе, знай, що жити треба,
Бо ви своєї долі- не раби!
VI.Домашнє завдання
Сенкан Бен, Деві;
Усне повідомл. “Деві у життєвих випробуваннях”;
Прислів’я та вислови про сім’ю.