SlideShare a Scribd company logo
1 of 7
Анотація:
Під час повторення і закріплення вивченого матеріалу, а також при розв’язуванні
задач прикладного змісту приділено увагу історичному матеріалу та ролі геометрії у
навколишньому середовищі і в житті людини. Як сказав видатний французький архітектор
Ле Корбюзі, ми живемо в геометричний період і навкруги нас – геометрія. І справді, світ, в
якому ми живемо, наповнений геометрією будинків і вулиць, творіннями природи і людини.
Геометрія є могутнім інструментом пізнання природи і створення техніки. Тому на цьому
уроці ми покажемо, що геометричне тіло конус є корисною, практичною, красивою,
необхідною, невід’ємною фігурою в нашому житті.
Конкурсна робота:
Тема: Тіло обертання: конус
Клас 11
Мета:
Навчальна:
Систематизація й поглиблення знань по темі «Конус». Підвищити інтерес до
геометрії, розв’язуючи нестандартні задачі прикладного змісту. Створення позитивної
внутрішньої мотивації через компетентнісний підхід.
Розвиваюча:
Розвивати логічне мислення, вміння порівнювати, узагальнювати, класифікувати;
розвивати й удосконалювати вміння застосовувати знання до зміненої ситуації;
розвиток навичок роботи з різними за жанром текстами, вміння відсіювати зайві факти,
переводити життєві задачі на мову математики; розвиток навичків працювати в групі.
Виховна:
Виховувати відповідальність за результати своєї праці, підвищення
загальнокультурного рівня учнів.
Обладнання: мультимедійний проектор, екран, комп’ютер, калькулятор, модель
конуса, роздатковий матеріал.
Тип уроку: урок застосування знань і вмінь.
Хід уроку
Вивчення геометрії без належного зв’язку із життям,
без наочності заважає розвитку логічного мислення,
знижує рівень математичної підготовки учнів.
А. І. Маркушевич
І. Організаційний момент.
Вітання. Перевірка готовності учнів до роботи на уроці. Налаштування позитивного
психологічного клімату на уроці.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
Клас розбиваємо на 6 груп.
1 група учнів підготувала проект, який презентує:
Дитячий спортивно-розважальний комплекс, який почали будувати декілька років
тому назад, повинен прийняти перших відвідувачів на зимових канікулах. Оздоблювальні
роботи вже закінчені. Залишилася башта – прикраса даху. У вересні було оголошено конкурс
на кращий проект цієї споруди. Планується виготовити її з оцинкованого заліза. Комісія
обрала два креслення й представила їх на розгляд губернатору міста. Уявіть, що ви члени
комісії й виберіть, будь ласка, економічно вигідний проект башти. Роздатковий матеріал:
малюнок «Башта - прикраса даху», Прайс-лист господарчого магазину «Мій дім».
Слайд 2
Слайд 3
Прайс-лист господарчого магазину «Мій дім»
Найменування товару Розміри, см Ціна, грн
Оргаліт 220 х 150 120
Гіпсокартон, 10 мм 200 х 154 320
Гіпсокартон, 15 мм 200 х 154 380
Гіпсокартон, 20 мм 200 х 154 415
Гіпсокартон, 25 мм 200 х 154 430
Залізо оцинковане 200 х 100 440
Ізоплита 220 х 115 230
Шифер 170 х 100 200
Шифер 100 х 80 180
Фанера, 8 мм 200 х 115 180
Фанера, 10 мм 200 х 115 200
Фанера, 12 мм 200 х 115 215
5 груп працюють над відповіддю. Учні із 1 групи перевіряють роботу кожної групи,
консультують. Заслуховуємо відповіді кожної групи. Групи обрали другий проект.
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
Вдома вам необхідно було повторити основні поняття по темі «Тіло обертання:
конус» і встановити зв'язок між картиною українського художника Івана Труша «Самотня
сосна» і геометричним тілом, яке називається конус. Хто знайшов цей зв'язок? Слайд 3
(репродукція картини). Слайд 4.
Відповідь: Конус в перекладі з грецької мови означає «соснова шишка», а на картині
зображена сосна, на якій є соснові шишки.
Математичний диктант (самостійна робота в зошитах, взаємоперевірка – робота в
парах)
1. Яке геометричне тіло називається конусом?
2. Внаслідок обертання якої геометричної фігури утворюється конус?
3. Що є елементами конуса?
4. Види перерізів конуса?
5. Чому дорівнює площа поверхні конуса?
6. Чому дорівнює об’єм конуса?
ІV. Мотивація навчальної діяльності.
Антична мудрість стверджує «Знання – це сила». На мою думку, знання – це одна із
сходинок до успіху в майбутньому. І сьогодні ми будемо плідно працювати, щоб досягнути
нашої мети.
V. Повідомлення теми і мети уроку Слайд 5
VІ. Презентації учнів «Конуси в нашому житті».
Зараз ви побачили, що конус можна часто зустріти в нашому житті. А тепер ми
розв’яжемо задачі із практичним застосуванням теоретичних знань.
VІІ. Задача № 1. «Ковпак для клоуна» Слайд 6
У школі готуються до новорічних свят і хлопчики 3 – А класу будуть клоунами.
Ковпак до костюма для клоуна має вигляд конуса, радіус основи якого дорівнює 8 см,
висота ковпака 12 см. Скільки метрів тканини необхідно купити, щоб обтягнути цей ковпак.
Розв’язання.
𝑆б = π ∙ R ∙ L;
По теоремі Піфагора L = √144+ 64 = √208 ≈ 14,4 (см);
R = 8 см; π ≈ 3,14;
𝑆б = 3,14 ∙ 8 ∙ 14,4 = 25,12 ∙ 14,4 (см2
);
𝑆б ≈ 0,25 ∙ 0,14 (м2
).
0,25 м довжина тканини; 0, 14 м ширина тканини.
Відповідь: Необхідно купити 0,25 м тканини для одного ковпака.
Валеологічна пауза:
Грає тиха музика. Сісти прямо, руки покласти на парту, заплющити очі. Робимо
масаж кожного пальця. Починаємо з мізинця лівої руки. Переходимо до правої руки.
Потерти долоні одна об одну. Відкрити очі. Ми готові працювати далі.
Учень (Випереджаюче завдання).
Велику загрозу для життя та діяльності людини представляють розряди блискавки.
Захистити домівки й виробничі об’єкти допомагають блискавковідводи. Слайд 7
Громовідводами їх називали тоді, коли ще не було надане наукове пояснення грозі, як
природному явищу. На питання, хто винахідник громовідводу, навіть не задумуючись,
пересічний школяр відповість: Бенжамін Франклін. Але давайте звернемось до історії.
В одному з давніх єгипетських храмів біля входу були зведені високі башти. У каналах цих
башт розташовані якісь дивні щогли, списані ієрогліфами. Яке ж було здивування вчених, що
розшифрували написи. Ще б пак! Адже там було написано: "Ось високий пілон бога Едау;
двійко щогл стоїть на своєму місці, щоб розтинати громовицю в небесах". Отже, метод
відводу блискавки був відомий єгиптянам ще за часів будівництва пірамід. Та людство
забуло первісні знання. У книзі про Китай, що з'явилась в 1688 році, мандрівник, вчений-
монах Габрієл де Магелан (не сплутуйте з Фердінандом Магелланом) оповів про дивні речі:
"на кожному розі тамтешніх будинків знаходяться роги, повернуті до неба і прикрашені
драконами. Жала цих чудовиськ висунуті до неба. Крізь них проходить металевий стрижень,
нижній кінець якого заховано у землю". Однак мало минути ще 62 роки доки Франклін
висловив подібну гіпотезу, а тільки через 2 роки після цього французький природознавець
Дюпон реалізував цю ідею в Парижі.
За статистикою на Землі кожен рік гине від розрядів блискавки 6 чоловік на 1 000 000
мешканців (частіше у південних країнах). Цього б не траплялося, якби всюди були б
громовідводи, де і утворюється конус безпеки. Чим вищий громовідвід, тим більше об’єм
такого конуса. Деякі люди роблять спроби заховатися від розрядів під деревами, але дерево
не провідник, на ньому заряди накопичуються, і дерево може бути джерелом напруги.
Задача № 2. «Блискавковідвід» Слайд 7
60ᵒ
50 м
КОНУС БЕЗПЕКИ
Конус, який утворений у
просторі навколо
блискавковідводу, носить
назву “конус безпеки”
Обчислити висоту блискавковідвода, якщо радіус «захищеного» кола 50 м, а кут між
блискавковідводом й твірною конуса безпеки 60° (самостійна робота в зошитах,
взаємоперевірка).
Розв’язання.
Н = L : tg 60° = 50 : 1,73 ≈ 28,9 (м).
Відповідь: висота блискавковідвода 28,9 м.
Задача 3. «Плювіограф» Слайд 8Задача № 3. «ПЛЮВИОГРАФ»
Определить по
имеющимся
данным
количество
материала,
необходимого
для изготовления
воронки прибора,
с учётом того,
что на подгибку
и заклёпку
необходимо
добавить 5%.
1 см
8 см
4 см
13 см
Для збирання й щоденного виміру дощових опадів прислуговують
плювіографи. Сніг і град розтоплюють для отримання водного еквівалента.
Розглянемо прилад для вимірювання опадів. Його основні частини – відомі вам тіла
(розглянути, обговорити).
Визначити за даними кількість матеріалу, яку необхідно для виготовлення
воронки приладу, з урахуванням того, що на підгибку й заклепку необхідно додати
5%.
Розв’язання.
𝑆б.п.ц. = 2𝜋RH = 2 𝜋 ∙ 0,5 ∙ 4 = 4𝜋 (см2
) – площа бічної поверхні циліндра.
𝑙 = √(6,5 − 0,5)2 + 82
= 10 (см) – твірна зрізаного конуса.
𝑆б.п.з.к. = 𝜋 (6,5 + 0,5) ∙ 10 = 70𝜋 (см2
) – площа бічної поверхні зрізаного конуса.
𝑆б.п.тіла = 70𝜋 + 4𝜋 = 74𝜋 (см2
) = 232, 36 (см2
) – площа бічної поверхні тіла.
𝑆м = 232, 36 ∙ 1, 05 = 243, 978 ≈ 244 (см2
) – необхідна кількість матеріалу.
Відповідь: необхідна кількість матеріалу 244 см2
.
Задача 4. «Вільне повітря» Слайд 9
Ви вже знаєте, як знайти елементи конуса, його поверхню. Але чи зможете Ви
застосувати свої знання, виходячи на «вільне повітря»? Бо купа щебеня – це предмет, який
заслуговує на увагу. Дивлячись на неї, ми можемо задати такі питання:
 Яку площу займає щебінь?
 Яка поверхня цієї купи?
 Який об’єм?
Задача складна для людини, яка звикла долати математичні труднощі тільки на папері
чи на класній дошці. Необхідно обчислити поверхню конуса, у якого недосяжні висота і
радіус для безпосереднього вимірювання. Питання до класу:
 Як знайти радіус?
(Виміряти коло основи і розділити на 2𝜋 = 6,28).
 Як знайти твірну?
(Перекинути рулетку (мотузку) через вершину купи і поділити на 2).
 Як знайти висоту?
(Визначити за теоремою Піфагора).
Нехай коло конічної купи щебеню 12 м. довжина двох твірних – 4,6 м. знайти площу
поверхні купи щебеню.
Розв’язання.
L = 4,6 : 2 = 2,3 (м);
R = 12 : 6,28 ≈ 1,9 (м);
S = 𝜋 ∙ 𝑅 ∙ 𝐿 = 3,14 ∙ 1,9 ∙ 2,3 = 13,72 (м2
).
Відповідь: площа поверхні купи щебеню 13,72 м2
.
Задача на майбутнє.
Давайте згадаємо старовинну легенду східних народів, про яку О. С. Пушкін розповів
в «Скупом рыцаре». Послухайте її:
Читал я где-то,
Что царь однажды воинам своим
Велел снести земли по горсти в кучу, -
И гордый холм возвысился,
И царь мог с высоты с весельем озирать
И дол, покрытый белыми шатрами,
И море, где бежали корабли.
Евристична бесіда:
 Які асоціації викликають у Вас ці вірші? (Пагорб (Холм) – конус).
 Якої висоти міг бути цей пагорб?
 На скільки може збільшитися панорама для спостереження, якщо піднятися на
вершину пагорба?
На всі ці питання ми зможемо відповісти після вивчення теми «Об’єми тіл
обертання».
VІІІ. Підсумки уроку.
Ми повторили, як знаходити елементи конуса, площу поверхні, застосували свої
знання в «геометрії на повітрі». Сподіваюсь, що в подальшому теоретичні знання, які
отримали на уроках геометрії, ви зможете успішно використовувати у різних життєвих
ситуаціях.
Оцінення знань учнів…
ІХ. Домашнє завдання. Слайд 10
1) Повторити § 55, 56.
2) 2) Задача: Конусоподібну палатку висотою 3,5 м і діаметром основи 4 м покрито
тканиною. Скільки квадратних метрів тканини використали?
3) Творче завдання: хто з письменників, поетів, художників використовув у своїх
шедеврах тіло обертання: конус? Відповіді пришліть на сайт класу
https://prekrasnaledi.blogspot.ru/ в рубрику «ЦІКАВІ ЦІКАВИНКИ».
Х. Рефлексія.
 Назвіть основні терміни, які пов’язані з поняттям конус.
 Що корисного ви взяли з уроку.

More Related Content

Similar to 14

Презентація до уроку.pptx
Презентація до уроку.pptxПрезентація до уроку.pptx
Презентація до уроку.pptxssuser33f19a
 
Навчальні проекти Фізика
Навчальні проекти ФізикаНавчальні проекти Фізика
Навчальні проекти Фізикаssuser5f2507
 
тіла обертання 11 клас
тіла обертання 11 кластіла обертання 11 клас
тіла обертання 11 класCshkilniy
 
розробка фізична вітальня(2)
розробка фізична вітальня(2)розробка фізична вітальня(2)
розробка фізична вітальня(2)svetlana snezhka
 
Площа паралелограма
 Площа паралелограма  Площа паралелограма
Площа паралелограма sveta7940
 
Коло і круг. Побудова кола за поданим радіусом. Розв’язування вправ і задач ...
Коло і круг. Побудова кола за поданим  радіусом. Розв’язування вправ і задач ...Коло і круг. Побудова кола за поданим  радіусом. Розв’язування вправ і задач ...
Коло і круг. Побудова кола за поданим радіусом. Розв’язування вправ і задач ...Ковпитська ЗОШ
 
чи можливо використати енергію блискавки
чи можливо використати енергію блискавкичи можливо використати енергію блискавки
чи можливо використати енергію блискавкиutyyflbq
 
Обчислення площі прямокутної ділянки. Задачі на знаходження площі прямокутника.
Обчислення площі прямокутної ділянки. Задачі на знаходження площі прямокутника.Обчислення площі прямокутної ділянки. Задачі на знаходження площі прямокутника.
Обчислення площі прямокутної ділянки. Задачі на знаходження площі прямокутника.Школа №7 Миргород
 
тиждень фізики
тиждень фізикитиждень фізики
тиждень фізикиdarkvadim
 
12239 площа прямокутника
12239 площа прямокутника12239 площа прямокутника
12239 площа прямокутникаurvlan
 
Машини й механізми
Машини й механізмиМашини й механізми
Машини й механізмиsvitlanadch71
 
Презентація:Козацькі мандри
Презентація:Козацькі мандриПрезентація:Козацькі мандри
Презентація:Козацькі мандриsveta7940
 

Similar to 14 (20)

Презентація до уроку.pptx
Презентація до уроку.pptxПрезентація до уроку.pptx
Презентація до уроку.pptx
 
Навчальні проекти Фізика
Навчальні проекти ФізикаНавчальні проекти Фізика
Навчальні проекти Фізика
 
тіла обертання
тіла обертаннятіла обертання
тіла обертання
 
Quest matem 2018-obrii
Quest matem 2018-obriiQuest matem 2018-obrii
Quest matem 2018-obrii
 
тіла обертання 11 клас
тіла обертання 11 кластіла обертання 11 клас
тіла обертання 11 клас
 
розробка фізична вітальня(2)
розробка фізична вітальня(2)розробка фізична вітальня(2)
розробка фізична вітальня(2)
 
яяяяяяяяяяяяяяяя
яяяяяяяяяяяяяяяяяяяяяяяяяяяяяяяя
яяяяяяяяяяяяяяяя
 
34 (1)
34 (1)34 (1)
34 (1)
 
Площа паралелограма
 Площа паралелограма  Площа паралелограма
Площа паралелограма
 
41 29-36116
41 29-3611641 29-36116
41 29-36116
 
57
5757
57
 
Коло і круг. Побудова кола за поданим радіусом. Розв’язування вправ і задач ...
Коло і круг. Побудова кола за поданим  радіусом. Розв’язування вправ і задач ...Коло і круг. Побудова кола за поданим  радіусом. Розв’язування вправ і задач ...
Коло і круг. Побудова кола за поданим радіусом. Розв’язування вправ і задач ...
 
чи можливо використати енергію блискавки
чи можливо використати енергію блискавкичи можливо використати енергію блискавки
чи можливо використати енергію блискавки
 
Обчислення площі прямокутної ділянки. Задачі на знаходження площі прямокутника.
Обчислення площі прямокутної ділянки. Задачі на знаходження площі прямокутника.Обчислення площі прямокутної ділянки. Задачі на знаходження площі прямокутника.
Обчислення площі прямокутної ділянки. Задачі на знаходження площі прямокутника.
 
тиждень фізики
тиждень фізикитиждень фізики
тиждень фізики
 
12239 площа прямокутника
12239 площа прямокутника12239 площа прямокутника
12239 площа прямокутника
 
11 кл
11 кл11 кл
11 кл
 
Машини й механізми
Машини й механізмиМашини й механізми
Машини й механізми
 
тіла обертання
тіла обертаннятіла обертання
тіла обертання
 
Презентація:Козацькі мандри
Презентація:Козацькі мандриПрезентація:Козацькі мандри
Презентація:Козацькі мандри
 

More from Репетитор Історія України

онлайн квест онлайн квест онлайн квест онлайн квест
онлайн квест онлайн квест онлайн квест онлайн квестонлайн квест онлайн квест онлайн квест онлайн квест
онлайн квест онлайн квест онлайн квест онлайн квестРепетитор Історія України
 

More from Репетитор Історія України (20)

17.04.2024.2.docx17.04.2024.2.docx17.04.2024.2.docx
17.04.2024.2.docx17.04.2024.2.docx17.04.2024.2.docx17.04.2024.2.docx17.04.2024.2.docx17.04.2024.2.docx
17.04.2024.2.docx17.04.2024.2.docx17.04.2024.2.docx
 
17.04.2024.1.docx17.04.2024.1.docx17.04.2024.1.docx
17.04.2024.1.docx17.04.2024.1.docx17.04.2024.1.docx17.04.2024.1.docx17.04.2024.1.docx17.04.2024.1.docx
17.04.2024.1.docx17.04.2024.1.docx17.04.2024.1.docx
 
16.04.2024.docx16.04.2024.docx16.04.2024.docx
16.04.2024.docx16.04.2024.docx16.04.2024.docx16.04.2024.docx16.04.2024.docx16.04.2024.docx
16.04.2024.docx16.04.2024.docx16.04.2024.docx
 
07.04.2024.docx07.04.2024.docx07.04.2024.docx
07.04.2024.docx07.04.2024.docx07.04.2024.docx07.04.2024.docx07.04.2024.docx07.04.2024.docx
07.04.2024.docx07.04.2024.docx07.04.2024.docx
 
25.03.2024.docx25.03.2024.docx25.03.2024.docx
25.03.2024.docx25.03.2024.docx25.03.2024.docx25.03.2024.docx25.03.2024.docx25.03.2024.docx
25.03.2024.docx25.03.2024.docx25.03.2024.docx
 
20.03.2024.2.pdf20.03.2024.2.pdf20.03.2024.2.pdf
20.03.2024.2.pdf20.03.2024.2.pdf20.03.2024.2.pdf20.03.2024.2.pdf20.03.2024.2.pdf20.03.2024.2.pdf
20.03.2024.2.pdf20.03.2024.2.pdf20.03.2024.2.pdf
 
24.03.2024.1.doc24.03.2024.1.doc24.03.2024.1.doc
24.03.2024.1.doc24.03.2024.1.doc24.03.2024.1.doc24.03.2024.1.doc24.03.2024.1.doc24.03.2024.1.doc
24.03.2024.1.doc24.03.2024.1.doc24.03.2024.1.doc
 
04.03.2024.docx04.03.2024.docx04.03.2024.docx
04.03.2024.docx04.03.2024.docx04.03.2024.docx04.03.2024.docx04.03.2024.docx04.03.2024.docx
04.03.2024.docx04.03.2024.docx04.03.2024.docx
 
25.02.2024.pptx25.02.2024.pptx25.02.2024.pptx
25.02.2024.pptx25.02.2024.pptx25.02.2024.pptx25.02.2024.pptx25.02.2024.pptx25.02.2024.pptx
25.02.2024.pptx25.02.2024.pptx25.02.2024.pptx
 
22.02.2024.pdf22.02.2024.pdf22.02.2024.pdf
22.02.2024.pdf22.02.2024.pdf22.02.2024.pdf22.02.2024.pdf22.02.2024.pdf22.02.2024.pdf
22.02.2024.pdf22.02.2024.pdf22.02.2024.pdf
 
20.02.2024.pptx20.02.2024.pptx20.02.2024.pptx
20.02.2024.pptx20.02.2024.pptx20.02.2024.pptx20.02.2024.pptx20.02.2024.pptx20.02.2024.pptx
20.02.2024.pptx20.02.2024.pptx20.02.2024.pptx
 
Кібербезпека.pptxКібербезпека.pptxКібербезпека.pptx
Кібербезпека.pptxКібербезпека.pptxКібербезпека.pptxКібербезпека.pptxКібербезпека.pptxКібербезпека.pptx
Кібербезпека.pptxКібербезпека.pptxКібербезпека.pptx
 
онлайн квест онлайн квест онлайн квест онлайн квест
онлайн квест онлайн квест онлайн квест онлайн квестонлайн квест онлайн квест онлайн квест онлайн квест
онлайн квест онлайн квест онлайн квест онлайн квест
 
Сценарій онлайн квесту Врятовані дива.docx
Сценарій онлайн квесту Врятовані дива.docxСценарій онлайн квесту Врятовані дива.docx
Сценарій онлайн квесту Врятовані дива.docx
 
3
33
3
 
2
22
2
 
1
11
1
 
методична_розробка козацтво.pdf
методична_розробка козацтво.pdfметодична_розробка козацтво.pdf
методична_розробка козацтво.pdf
 
Презентация Microsoft Office PowerPoint.pptx
Презентация Microsoft Office PowerPoint.pptxПрезентация Microsoft Office PowerPoint.pptx
Презентация Microsoft Office PowerPoint.pptx
 
Укрмова. 9 клас.doc
Укрмова. 9 клас.docУкрмова. 9 клас.doc
Укрмова. 9 клас.doc
 

Recently uploaded

Застосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdf
Застосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdfЗастосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdf
Застосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdfssuser15a891
 
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповідання
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповіданняР.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповідання
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповіданняAdriana Himinets
 
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...JurgenstiX
 
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptx
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptxПрезентациія для сайта Група «Незабудка».pptx
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptxOlgaDidenko6
 
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»tetiana1958
 
ЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.ppt
ЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.pptЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.ppt
ЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.pptssuser59e649
 
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfupd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfssuser54595a
 
О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяО.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяAdriana Himinets
 
Бомбочки для ванни своїми руками презентація
Бомбочки для ванни своїми руками презентаціяБомбочки для ванни своїми руками презентація
Бомбочки для ванни своїми руками презентаціяssuser0a4f48
 
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdf
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdfатестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdf
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdfhome
 
Хімічні елементи в літературних творах 8 клас
Хімічні елементи в літературних творах 8 класХімічні елементи в літературних творах 8 клас
Хімічні елементи в літературних творах 8 класkrementsova09nadya
 
Бібліотека – розвиток дитячої творчості та дозвілля для дітейpptx
Бібліотека – розвиток дитячої творчості  та дозвілля для дітейpptxБібліотека – розвиток дитячої творчості  та дозвілля для дітейpptx
Бібліотека – розвиток дитячої творчості та дозвілля для дітейpptxssuserc301ed1
 
Іваніщук Надія Вікторівна атестація .pdf
Іваніщук Надія Вікторівна атестація  .pdfІваніщук Надія Вікторівна атестація  .pdf
Іваніщук Надія Вікторівна атестація .pdfhome
 

Recently uploaded (14)

Застосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdf
Застосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdfЗастосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdf
Застосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdf
 
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповідання
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповіданняР.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповідання
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповідання
 
Віртуальна виставка нових надходжень 2-24.pptx
Віртуальна виставка нових надходжень 2-24.pptxВіртуальна виставка нових надходжень 2-24.pptx
Віртуальна виставка нових надходжень 2-24.pptx
 
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
 
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptx
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptxПрезентациія для сайта Група «Незабудка».pptx
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptx
 
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
 
ЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.ppt
ЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.pptЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.ppt
ЛЕКЦІЯ Засоби масової інформації –важливий інструмент ПР.ppt
 
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfupd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
 
О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяО.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
 
Бомбочки для ванни своїми руками презентація
Бомбочки для ванни своїми руками презентаціяБомбочки для ванни своїми руками презентація
Бомбочки для ванни своїми руками презентація
 
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdf
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdfатестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdf
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdf
 
Хімічні елементи в літературних творах 8 клас
Хімічні елементи в літературних творах 8 класХімічні елементи в літературних творах 8 клас
Хімічні елементи в літературних творах 8 клас
 
Бібліотека – розвиток дитячої творчості та дозвілля для дітейpptx
Бібліотека – розвиток дитячої творчості  та дозвілля для дітейpptxБібліотека – розвиток дитячої творчості  та дозвілля для дітейpptx
Бібліотека – розвиток дитячої творчості та дозвілля для дітейpptx
 
Іваніщук Надія Вікторівна атестація .pdf
Іваніщук Надія Вікторівна атестація  .pdfІваніщук Надія Вікторівна атестація  .pdf
Іваніщук Надія Вікторівна атестація .pdf
 

14

  • 1. Анотація: Під час повторення і закріплення вивченого матеріалу, а також при розв’язуванні задач прикладного змісту приділено увагу історичному матеріалу та ролі геометрії у навколишньому середовищі і в житті людини. Як сказав видатний французький архітектор Ле Корбюзі, ми живемо в геометричний період і навкруги нас – геометрія. І справді, світ, в якому ми живемо, наповнений геометрією будинків і вулиць, творіннями природи і людини. Геометрія є могутнім інструментом пізнання природи і створення техніки. Тому на цьому уроці ми покажемо, що геометричне тіло конус є корисною, практичною, красивою, необхідною, невід’ємною фігурою в нашому житті. Конкурсна робота: Тема: Тіло обертання: конус Клас 11 Мета: Навчальна: Систематизація й поглиблення знань по темі «Конус». Підвищити інтерес до геометрії, розв’язуючи нестандартні задачі прикладного змісту. Створення позитивної внутрішньої мотивації через компетентнісний підхід. Розвиваюча: Розвивати логічне мислення, вміння порівнювати, узагальнювати, класифікувати; розвивати й удосконалювати вміння застосовувати знання до зміненої ситуації; розвиток навичок роботи з різними за жанром текстами, вміння відсіювати зайві факти, переводити життєві задачі на мову математики; розвиток навичків працювати в групі. Виховна: Виховувати відповідальність за результати своєї праці, підвищення загальнокультурного рівня учнів. Обладнання: мультимедійний проектор, екран, комп’ютер, калькулятор, модель конуса, роздатковий матеріал. Тип уроку: урок застосування знань і вмінь. Хід уроку Вивчення геометрії без належного зв’язку із життям, без наочності заважає розвитку логічного мислення, знижує рівень математичної підготовки учнів. А. І. Маркушевич І. Організаційний момент. Вітання. Перевірка готовності учнів до роботи на уроці. Налаштування позитивного психологічного клімату на уроці. ІІ. Перевірка домашнього завдання. Клас розбиваємо на 6 груп. 1 група учнів підготувала проект, який презентує: Дитячий спортивно-розважальний комплекс, який почали будувати декілька років тому назад, повинен прийняти перших відвідувачів на зимових канікулах. Оздоблювальні роботи вже закінчені. Залишилася башта – прикраса даху. У вересні було оголошено конкурс на кращий проект цієї споруди. Планується виготовити її з оцинкованого заліза. Комісія обрала два креслення й представила їх на розгляд губернатору міста. Уявіть, що ви члени комісії й виберіть, будь ласка, економічно вигідний проект башти. Роздатковий матеріал: малюнок «Башта - прикраса даху», Прайс-лист господарчого магазину «Мій дім». Слайд 2
  • 2. Слайд 3 Прайс-лист господарчого магазину «Мій дім» Найменування товару Розміри, см Ціна, грн Оргаліт 220 х 150 120 Гіпсокартон, 10 мм 200 х 154 320 Гіпсокартон, 15 мм 200 х 154 380 Гіпсокартон, 20 мм 200 х 154 415 Гіпсокартон, 25 мм 200 х 154 430 Залізо оцинковане 200 х 100 440 Ізоплита 220 х 115 230 Шифер 170 х 100 200 Шифер 100 х 80 180 Фанера, 8 мм 200 х 115 180 Фанера, 10 мм 200 х 115 200 Фанера, 12 мм 200 х 115 215 5 груп працюють над відповіддю. Учні із 1 групи перевіряють роботу кожної групи, консультують. Заслуховуємо відповіді кожної групи. Групи обрали другий проект. ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів. Вдома вам необхідно було повторити основні поняття по темі «Тіло обертання: конус» і встановити зв'язок між картиною українського художника Івана Труша «Самотня сосна» і геометричним тілом, яке називається конус. Хто знайшов цей зв'язок? Слайд 3 (репродукція картини). Слайд 4.
  • 3. Відповідь: Конус в перекладі з грецької мови означає «соснова шишка», а на картині зображена сосна, на якій є соснові шишки. Математичний диктант (самостійна робота в зошитах, взаємоперевірка – робота в парах) 1. Яке геометричне тіло називається конусом? 2. Внаслідок обертання якої геометричної фігури утворюється конус? 3. Що є елементами конуса? 4. Види перерізів конуса? 5. Чому дорівнює площа поверхні конуса? 6. Чому дорівнює об’єм конуса? ІV. Мотивація навчальної діяльності. Антична мудрість стверджує «Знання – це сила». На мою думку, знання – це одна із сходинок до успіху в майбутньому. І сьогодні ми будемо плідно працювати, щоб досягнути нашої мети. V. Повідомлення теми і мети уроку Слайд 5 VІ. Презентації учнів «Конуси в нашому житті». Зараз ви побачили, що конус можна часто зустріти в нашому житті. А тепер ми розв’яжемо задачі із практичним застосуванням теоретичних знань. VІІ. Задача № 1. «Ковпак для клоуна» Слайд 6
  • 4. У школі готуються до новорічних свят і хлопчики 3 – А класу будуть клоунами. Ковпак до костюма для клоуна має вигляд конуса, радіус основи якого дорівнює 8 см, висота ковпака 12 см. Скільки метрів тканини необхідно купити, щоб обтягнути цей ковпак. Розв’язання. 𝑆б = π ∙ R ∙ L; По теоремі Піфагора L = √144+ 64 = √208 ≈ 14,4 (см); R = 8 см; π ≈ 3,14; 𝑆б = 3,14 ∙ 8 ∙ 14,4 = 25,12 ∙ 14,4 (см2 ); 𝑆б ≈ 0,25 ∙ 0,14 (м2 ). 0,25 м довжина тканини; 0, 14 м ширина тканини. Відповідь: Необхідно купити 0,25 м тканини для одного ковпака. Валеологічна пауза: Грає тиха музика. Сісти прямо, руки покласти на парту, заплющити очі. Робимо масаж кожного пальця. Починаємо з мізинця лівої руки. Переходимо до правої руки. Потерти долоні одна об одну. Відкрити очі. Ми готові працювати далі. Учень (Випереджаюче завдання). Велику загрозу для життя та діяльності людини представляють розряди блискавки. Захистити домівки й виробничі об’єкти допомагають блискавковідводи. Слайд 7 Громовідводами їх називали тоді, коли ще не було надане наукове пояснення грозі, як природному явищу. На питання, хто винахідник громовідводу, навіть не задумуючись, пересічний школяр відповість: Бенжамін Франклін. Але давайте звернемось до історії. В одному з давніх єгипетських храмів біля входу були зведені високі башти. У каналах цих башт розташовані якісь дивні щогли, списані ієрогліфами. Яке ж було здивування вчених, що розшифрували написи. Ще б пак! Адже там було написано: "Ось високий пілон бога Едау; двійко щогл стоїть на своєму місці, щоб розтинати громовицю в небесах". Отже, метод відводу блискавки був відомий єгиптянам ще за часів будівництва пірамід. Та людство забуло первісні знання. У книзі про Китай, що з'явилась в 1688 році, мандрівник, вчений- монах Габрієл де Магелан (не сплутуйте з Фердінандом Магелланом) оповів про дивні речі: "на кожному розі тамтешніх будинків знаходяться роги, повернуті до неба і прикрашені драконами. Жала цих чудовиськ висунуті до неба. Крізь них проходить металевий стрижень,
  • 5. нижній кінець якого заховано у землю". Однак мало минути ще 62 роки доки Франклін висловив подібну гіпотезу, а тільки через 2 роки після цього французький природознавець Дюпон реалізував цю ідею в Парижі. За статистикою на Землі кожен рік гине від розрядів блискавки 6 чоловік на 1 000 000 мешканців (частіше у південних країнах). Цього б не траплялося, якби всюди були б громовідводи, де і утворюється конус безпеки. Чим вищий громовідвід, тим більше об’єм такого конуса. Деякі люди роблять спроби заховатися від розрядів під деревами, але дерево не провідник, на ньому заряди накопичуються, і дерево може бути джерелом напруги. Задача № 2. «Блискавковідвід» Слайд 7 60ᵒ 50 м КОНУС БЕЗПЕКИ Конус, який утворений у просторі навколо блискавковідводу, носить назву “конус безпеки” Обчислити висоту блискавковідвода, якщо радіус «захищеного» кола 50 м, а кут між блискавковідводом й твірною конуса безпеки 60° (самостійна робота в зошитах, взаємоперевірка). Розв’язання. Н = L : tg 60° = 50 : 1,73 ≈ 28,9 (м). Відповідь: висота блискавковідвода 28,9 м. Задача 3. «Плювіограф» Слайд 8Задача № 3. «ПЛЮВИОГРАФ» Определить по имеющимся данным количество материала, необходимого для изготовления воронки прибора, с учётом того, что на подгибку и заклёпку необходимо добавить 5%. 1 см 8 см 4 см 13 см
  • 6. Для збирання й щоденного виміру дощових опадів прислуговують плювіографи. Сніг і град розтоплюють для отримання водного еквівалента. Розглянемо прилад для вимірювання опадів. Його основні частини – відомі вам тіла (розглянути, обговорити). Визначити за даними кількість матеріалу, яку необхідно для виготовлення воронки приладу, з урахуванням того, що на підгибку й заклепку необхідно додати 5%. Розв’язання. 𝑆б.п.ц. = 2𝜋RH = 2 𝜋 ∙ 0,5 ∙ 4 = 4𝜋 (см2 ) – площа бічної поверхні циліндра. 𝑙 = √(6,5 − 0,5)2 + 82 = 10 (см) – твірна зрізаного конуса. 𝑆б.п.з.к. = 𝜋 (6,5 + 0,5) ∙ 10 = 70𝜋 (см2 ) – площа бічної поверхні зрізаного конуса. 𝑆б.п.тіла = 70𝜋 + 4𝜋 = 74𝜋 (см2 ) = 232, 36 (см2 ) – площа бічної поверхні тіла. 𝑆м = 232, 36 ∙ 1, 05 = 243, 978 ≈ 244 (см2 ) – необхідна кількість матеріалу. Відповідь: необхідна кількість матеріалу 244 см2 . Задача 4. «Вільне повітря» Слайд 9 Ви вже знаєте, як знайти елементи конуса, його поверхню. Але чи зможете Ви застосувати свої знання, виходячи на «вільне повітря»? Бо купа щебеня – це предмет, який заслуговує на увагу. Дивлячись на неї, ми можемо задати такі питання:  Яку площу займає щебінь?  Яка поверхня цієї купи?  Який об’єм? Задача складна для людини, яка звикла долати математичні труднощі тільки на папері чи на класній дошці. Необхідно обчислити поверхню конуса, у якого недосяжні висота і радіус для безпосереднього вимірювання. Питання до класу:  Як знайти радіус? (Виміряти коло основи і розділити на 2𝜋 = 6,28).  Як знайти твірну? (Перекинути рулетку (мотузку) через вершину купи і поділити на 2).  Як знайти висоту? (Визначити за теоремою Піфагора). Нехай коло конічної купи щебеню 12 м. довжина двох твірних – 4,6 м. знайти площу поверхні купи щебеню. Розв’язання. L = 4,6 : 2 = 2,3 (м); R = 12 : 6,28 ≈ 1,9 (м); S = 𝜋 ∙ 𝑅 ∙ 𝐿 = 3,14 ∙ 1,9 ∙ 2,3 = 13,72 (м2 ). Відповідь: площа поверхні купи щебеню 13,72 м2 . Задача на майбутнє. Давайте згадаємо старовинну легенду східних народів, про яку О. С. Пушкін розповів в «Скупом рыцаре». Послухайте її:
  • 7. Читал я где-то, Что царь однажды воинам своим Велел снести земли по горсти в кучу, - И гордый холм возвысился, И царь мог с высоты с весельем озирать И дол, покрытый белыми шатрами, И море, где бежали корабли. Евристична бесіда:  Які асоціації викликають у Вас ці вірші? (Пагорб (Холм) – конус).  Якої висоти міг бути цей пагорб?  На скільки може збільшитися панорама для спостереження, якщо піднятися на вершину пагорба? На всі ці питання ми зможемо відповісти після вивчення теми «Об’єми тіл обертання». VІІІ. Підсумки уроку. Ми повторили, як знаходити елементи конуса, площу поверхні, застосували свої знання в «геометрії на повітрі». Сподіваюсь, що в подальшому теоретичні знання, які отримали на уроках геометрії, ви зможете успішно використовувати у різних життєвих ситуаціях. Оцінення знань учнів… ІХ. Домашнє завдання. Слайд 10 1) Повторити § 55, 56. 2) 2) Задача: Конусоподібну палатку висотою 3,5 м і діаметром основи 4 м покрито тканиною. Скільки квадратних метрів тканини використали? 3) Творче завдання: хто з письменників, поетів, художників використовув у своїх шедеврах тіло обертання: конус? Відповіді пришліть на сайт класу https://prekrasnaledi.blogspot.ru/ в рубрику «ЦІКАВІ ЦІКАВИНКИ». Х. Рефлексія.  Назвіть основні терміни, які пов’язані з поняттям конус.  Що корисного ви взяли з уроку.