Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
Коло. довжина кола (1).docx
1. Коло. Довжина кола
Мета:
Знаннєвий компонент: сприяти здобувачам освіти розпізнавати на рисунках коло, називати та
позначати елементи кола, виконувати побудову за допомогою циркуля, використовувати
формулу для обчислення довжини кола;
Діяльнісний компонент: сприяти вмінню відтворювати вивчені елементи кола, формули для
обчислення діаметра та довжини кола, використовувати їх при розв’язуванні задач;
Ціннісний компонент: сприяти виявленню інтерес д о предмета, мислити за аналогією,
спостережливість, розвивати творчі здібності.
Тип уроку: урок формування компетентностей.
Обладнання: презентація, роздатковий матеріал, компакт-диск, чашка, тарілка, нитки,
циркуль, лінійка, карта самооцінювання.
Хід уроку
I. Організаційний етап
Я хочу розпочати наш урок із казки «Пряник і колосок», яку написав своєму сину
відомий педагог В. О. Сухомлинський.
Вранці, до сходу сонця Людина взяла білий пряник і пішла в поле. Зірвала колосок у
полі, вийняла з нього зернята, і спробувала на зуб, посміхнулася і заховала колосок у кишеню.
Ось там і зустрілися Пряник і Колосок.
- Хто ти такий? - запитав Пряник.
- Я Колосок.
- Ой, який ти колючий! Яка з тебе користь? Посміхнувся Колосок, поворухнув своїми
вусиками і відповів:
- Без мене не було б ні хліба, ні сухаря, ні тебе, Прянику.
- Отже, - каже Пряник, - все від тебе. Але хто ж над тобою старший?
- Праця, - відповідає Колосок, - вона все дає. Але праця в руках Людини. Праця і
Людина - найголовніше.
Отже, я вас закликаю до наполегливої праці на уроці.
II. Перевірка домашнього завдання
Перевіряємо домашнє завдання «Математичний футбол»
III. Формулювання теми, мети і завдань уроку
Девізом нашого уроку будуть слова «Природа говорить мовою математики, букви цієї
мови трикутники, кола…» Галілео Галілей
Недаремно італійський математик і фізик Галілео Галілей назвав буквою математики коло.
Людей здавна цікавили круглі тіла. А скільки циліндричних, конічних, круглих тіл було в
оточенні людей?! У ночі на небі вони бачили Місяць, а в день Сонце. Кинувши камінець у
гладінь води, спостерігали хвилі у вигляді кіл. Давньогрецьний учений Фалес ще в VІ ст.
2. до н. е. дав поняття кола та сформулював його властивість про те, що діаметр розбиває
коло на дві рівні частини.
Закономірно постає питання про довжинукола.
Отже, тема з якою ми сьогодні познайомимося «Коло. Довжина кола». Метою якого є
роглянути геометричну фігуру коло та його елементи, спробувати засвоїти формули для
обчислення довжити кола і вміти застосовувати ці формули до розв’язування задач.
Відкриваємо зошити та записуємо. У кожного з вас на партах лежать карти
самооцінювання, підписуємо їх та заповнюємо протягом уроку. На завершення
підраховуємо бали за урок.
IV. Актуалізація опорних знань
Йосип Бокшай – художник із Закарпаття. Відомий пейзажами Карпат, озер та рік.
3. V. Вивчення нового матеріалу
КОЛО - це фігура, усі точки якої знаходяться на площині на однаковій відстані від однієї
точки, що називається центром кола
точка О - центр кола
Радіус кола ( R) - відрізок, що сполучає центр кола з точкою, яка лежить на колі
Діаметр кола (D) – відрізок, що сполучає дві точки кола і проходить через його центр.
Хорда – відрізок, що сполучає дві точки кола
Дотична - пряма, що дотикається до кола тільки в одній точці
2
D R
4. Робота з випереджальним домашнім завданням. (Заздалегідь клас було розподілено на
«домашні групи». Кожна група одержала круглі тіла: чашка, тарілка та компакт-диск.
Завдання: користуючись ниткою і лінійкою, визначити довжину кола основи даного тіла, його
діаметр).
а) Робота «домашніх груп» - учні доповідають про результати, заповнюють таблицю.
С
d
С
𝑑
Обчисливши відношення
С
𝑑
, учні роблять висновок про його сталість.
б) Робота «домашньої творчої групи».
Другий член творчої групи. Відношення довжини кола до діаметра прийнято позначати
буквою 𝜋. Це означення першим увів У. Джонс у 1706 році, узявши першу букву грецького
слова «perepheria»,що в перекладі означає край або обвід круглого тіла.
Л. Ейлер, скориставшись символом 𝜋 у своїх роботах, зробив його загальновживаним:
𝜋 =
С
2𝑅
, С =2 𝜋R, С = 𝜋d, 𝜋 ≈3,14….
А число
22
7
називається архімедовим наближенням числа . Цікаво, що у березні (3 місяць)
14-го числа неофіційно у світі відзначають день числа π, в якому відбуваються математичні
конкурси та інші цікаві події.
Формули для обчислення довжини кола 2
С R
та С D
.
Дістаємо телефони та знайдемо цікаві факти про число
Давайте прослухаємо мелодію звучання числа та переглянемо пам’ятники
присвячені йому.
Хвилина відпочинку
Мелодія числа
VI. Розв’язування задач
5. Вода є важливим ресурсом та основою для сталого розвитку країни. Вона відіграє ключову
роль у адаптації та пом’якшенні наслідків зміни клімату, подоланні голоду та епідемій,
підтримує баланс екосистем.
Насправді, складно уявити, скільки факторів розвитку та існування держави, суспільства та
довкілля залежать від води.
Досягнення «доброго» екологічного стану водних ресурсів допоможе водоймам стати
чистішими та забезпечить один з базових принципів євроінтеграції – право людини на чисте
довкілля. Це – євроінтеграція!
Для цього Міндовкілля напрацьовує певну регуляторну базу, створює сучасний моніторинг та
заходи, які допоможуть досягти сталого управління водними ресурсами.
В Україні працюють чотири сучасні лабораторії у Івано-Франківську, Вишгороді, Слов’янську
та Одесі, які перевіряють якість води у річках. На основі аналізу даних моніторингу створять
заходи для оздоровлення водойм.
Уряд змінив технічний регламент мийних засобів та обмежив вміст фосфатів у миючих. Це
допоможе нашим водоймам стати чистішими, адже у водойми потраплятиме менше фосфатів
та сполук фосфору, які спричиняють їх “цвітіння”.
Розпочався процес імплементації Нітратної Директиви ЄС. Міністр захисту довкілля та
природних ресурсів України Роман Абрамовський затвердив Методику визначення зон,
6. вразливих до накопичення нітратів. Визначивши ці зони, Україна зможе запобігти і зменшити
таке забруднення.
Наступні кроки:
створення Водної стратегії України;
написання планів управління річковими басейнами;
реформування організаційної структури водогосподарської галузі.
VII. Рефлексія
VIII. Домашнє завдання
Підрахунок балів та виставлення оцінок
Дякую за увагу!