1. Розробка уроку з математики на тему
«Площа прямокутника та квадрата»
Урок із STEM елементами
Анотація: Учні вчаться знаходити рішення не в теорії, а безпосередньо на
практиці, шляхом спроб і помилок. STEM-освіта допомагає формувати у дітей
критичне мислення, навички командної роботи, бачення цілісної картини світу
та вміння застосовувати знання для розв’язання завдань з реального світу. На
відміну від класичної освіти, навчаючись за STEM-методикою, дитина
отримує набагато більше автономності. На такий процес навчання менше
впливають стосунки, які склалися між учнем та вчителем, що дає можливість
об’єктивніше оцінювати прогрес. За рахунок цього дитина вчиться бути
самостійною, приймати власні рішення та брати за них відповідальність.
Клас: 5 клас
Тема: Площа прямокутника та квадрата
Мета:
- удосконалювати вміння знаходити площу прямокутника, квадрата;
- формувати елементарні навички застосування методу математичного
моделювання для розв’язування задач практичного змісту; формувати навички
роботи з різними одиницями вимірювання площ;
- розвивати логічне мислення учнів, слухову та зорову пам'ять, критичне
мислення, увагу;
- виховувати позитивне ставлення до математики, впевненість в своїх силах.
Вид уроку: узагальнення знань.
формування предметних компетентностей: сприяти засвоєнню учнями
формул обчислення площ прямокутника та квадрата; сформувати вміння
застосовувати формули під час розв’язування задач.
2. формування ключових компетентностей:
формувати вміння відбирати й використовувати потрібні знання та способи
діяльності для досягнення мети; формувати вміння розв’язувати задачі
практичного змісту; сприяти самовихованню наполегливості,
ініціативності, зацікавленості до вивчення математики, дисциплінованості,
розвивати пам’ять, увагу, аналітичне мислення.
Обладнання: телефони, мультимедійна дошка, плитка кахелю, лист ДСП,
мобільний додаток Keyplan 3D та Тinkеnkard.
Хід уроку:
1. Організаційний етап
Сьогодні на уроці ми з вами узагальнимо наші знання з розв'язування задач
на знаходження площ прямокутника та квадрата, а також з'ясуємо, де і як
можна користуватися даними формулами у повсякденному житті.
2. Актуалізація опорних знань
Гра «Незакінчене речення»
Для подальшого розв’язування вправ і задач нам необхідно перевірити як ви
зрозуміли попередній матеріал. Отже, продовжіть речення …
- Для обчислення площі прямокутника треба… (довжину помножити на
ширину)
- Рівні фігури мають рівні… (площі)
- Площа фігури дорівнює… (сумі площ її частин)
- Площа прямокутника із сторонами 11см і 3см дорівнює… (33 см²)
- Площа прямокутника дорівнює 56см². Знайдіть його ширину, якщо довжина
дорівнює 8 см. (7см)
- Сторона квадрата 9 см. Чому дорівнює його площа? (81см²)
- Чому дорівнює сторона квадрата якщо його площа 64 см ² (8см)
3. Інтерактивна вправа «Будівельник площ» (Phet симуляції)
Створити фігуру з квадратів та обчислити її площу. https://cutt.ly/DcxR7dl
3. Формулювання мети та завдань уроку
У житті ми часто зустрічаємось з такою величиною як площа: площа
будинку, площа городу, площа кімнати, площа саду, площа поля, площа стін,
площа спортивного майданчика. Тож сьогодні на уроці будемо роз’язувати
задачі, з якими зустрічаються у побуті, та задачі, які розв’язують люди певних
професій, коли виникає потреба обчислити площу.
4. Розв’язування прикладних задач
Задача 1 Навчальний заклад замовив у будівельно – ремонтної компанії
послугу обкласти стіну кахлем, ширина якої 250см , а висота - 4м. Розмір
кахелю ширина 20 см і довжина 25 см. Скільки потрібно кахлю? Скільки
коштуватиме навчальному закладу вартість кахелю, якщо одна плитка
коштує 45 грн.
1) 20 · 25 = 500 (см²) – площа однієї кахлі;
2) 250 · 400 = 100000 (см²) – площа стіни;
3) 100000 : 500 = 200 (шт.)
4) 200 · 45 = 9000 гривень
Відповідь. 200 штук кахлю, 9000 гривень
4. Задача 2 Загальноосвітня школа замовила виготовити 20 стільниць для парт.
Вартість однієї стільниці складає 140 грн. Ми маємо 1 лист ДСП шириною 3м
та довжиною 2м. Треба визначити, чи вистачить 1 листа та обрахувати
загальну вартість замовлення.
1) 200 · 300 = 60000 (см2
) S листа дсп
2) 50 · 120 = 6000 (см²) S однієї парти
3) 60000 : 6000 = 10 (ст) кількість стільниць, що можна виготовити з одного
листа
4)10 · 140 = 1400 (грн) вартість 10 стільниць
5)1400 · 2 = 2800 (грн) вартість 20 стільниць
Відповідь: 20 стільниць 2800грн.
5. Фізкультхвилинка
Гімнастика для очей https://cutt.ly/3cxTYZv
6. Самостійна робота
Задача 3 В дитячій спальні дитячого садочку треба замінити лінолеум та
прикріпити новий плінтус. Кімната має форму прямокутника зі сторонами 4 м
та 9 м. Скільки полос плінтуса треба придбати, якщо 1 полоса має довжину 3
м? Скільки рулонів лінолеуму необхідно придбати, якщо 1 рулон має розміри
2 м на 8 м? Яка вартість такої заміни . Ціни взяти середні з інтернет магазину.
7. Робота в групах
Поділити учнів класу за спільними інтересами по групам.
Завдання: Створити макет класного приміщення за допомогою мобільного
додатку Тinkеnkard або Keyplan 3D. Необхідно виміряти довжину та ширину
класної кімнати, меблів якими облаштоване приміщення, порахувати
кількість парт та стільців, шаф. (Зразок виконання дітям надається).
5. Молодці, добре впорались. Як ви вважаєте, чи дійсно так потрібна
математика, чи можливо не треба ії вивчати? Де ще у житті нам знадобляться
знання формули площі прямокутника та квадрата? (Відповіді учнів.)
8. Рефлексія
Найпростішим для мене було завдання?
Найскладнішим виявилось завдання?
Розвитку яких рис характеру сприяв урок
(самостійності, спостережливості,
відповідальності)?
Чи отримали ви задоволення від власної
праці?
9. Домашнє завдання
«Дизайнерський проект власної кімнати»
6. Завдання: Створити дизайнерський проект (макет) вашої власної кімнати за
допомогою мобільного додатка Тinkеnkard або Keyplan 3D. Готові роботи
відправити на платформу Human.
Етапи створення STEM-проєктів на одному уроці
Ет
ап
Дисцип
ліни
Тема Результат навчання Завдання Міні
продукт
1 Матем
атика
Площ
а
прямо
кутни
ка та
квадр
ата
Учень:
вміє: вимірювати
довжину та ширину
предметів;
застосовувати
формули обчислення
площ під час
розв’язування
прикладних задач;
будувати геометричні
фігури
розрізняє: як можна
користуватися
даними формулами у
повсякденному житті
Працює: з різними
одиницями
вимірювання площ
Закріпити знання
учнів для
обчислення площ
прямокутника,
квадрата;
Розвивати
дослідницькі
навички,
спостережливість,
раціонально
використовувати
свої знання;
Виховувати
організованість,
культуру
математичних
висловлювань.
Створити
геометри
чні
фігури з
квадратів
та
обчислит
и їх
площу
7. 2 Інформ
атика
Алгор
итми
та
прогр
ами.
Учень:
Вміє: встановлювати
мобільний додаток
доповненої
реальності та
працювати з ним;
Розрізняє: макет
зображення на
площині та 3D
форматі.
Сформувати
навички
створення та
редагування
графічних
об’єктів;
Розвивати логічне
мислення та
креативність;
сприяти розвитку
пам’яті, уваги;
Виховувати
інформаційну
культуру,
відповідальність.
Формувати
здоров’я
зберігаючу
компетентність.
Створити
макет
класної
кімнати
Фінальний результат: макет класної кімнати в форматі 3D