SlideShare a Scribd company logo
1 of 4
Знам'янська спеціальна загальноосвітня
школа-інтернат І-ІІІ ступенів
Кіровоградської обласної ради
Розв’язування
задач на знаходження
площі трикутника
(конспект уроку з геометрії в 9 класі)
Підготувала Хотелюк Віта Миколаївна,
вчитель математики,
спеціаліст першої категорії
м. Знам’янка
2015
Тема уроку: Розв'язування задач на знаходження площі трикутника.
Мета уроку: удосконалити вміння застосовувати формули для знаходження
площі трикутника до розв’язування задач, розвивати логічне мислення з метою
усвідомленого сприйняття навчального матеріалу, формувати навички усного
розв’язування задач, порівняння і аналізу, розвивати монологічну мову під час
пояснень виконуваних дій; розвивати комунікативні навички, виховання
пізнавальної активності, почуття відповідальності, любові до предмету.
Очікувальні результати:
Після цього уроку учні зможуть:
 обчислювати площу трикутника;
 застосовувати формули до розв’язування задач.
Тип уроку: удосконалення знань, умінь та навичок.
Обладнання та наочність: плакат з епіграфом уроку, роздавальний матеріал для
учнів, міні-конспект, презентації.
Хід уроку:
1. Організаційно-психологічний етап
Доброгодня, я рада всіх бачити сьогодні. І сподіваюсь, що ви теж прийшли
на урок з гарним настроєм.
Епіграфом до уроку я взяла слова Гете «Недостатньо лише отримати знання –
треба знайти їм застосування».
2. Мотивація навчальної діяльності.
Історія про трикутники Трикутник - одна з перших геометричнихфігур, про
властивостіякої людство дізналося ще в давнину.
-Задачі про трикутник були знайдені у давньогрецькихпапірусах, старовинних
індійських книгах.
-У папірусі Ахмеса згадується про рівнобедренийі прямокутний трикутники,
давні вавилоняни 4000 років тому вже знали про властивість кутів при основі
рівнобедреного трикутника.
-Уже кілька тисяч років тому єгиптяни знали, що коли сторонитрикутника
дорівнюють 3,4 і 5 одиничним відрізкам, то такий трикутник прямокутний.
-Землеміри СтародавньогоЄгиптудля побудовипрямого кута ділили мотузку
вузлами на 12 рівних частин і кінці зав’язували. Потім мотузку розтягувалина
землі так, щоб утворився трикутник зі сторонамипо 3,4 і 5 поділок. Більший із
кутів утвореного трикутника – прямий.
-Ребра бічних граней єгипетських пірамід утворюють майже рівносторонні
трикутники.
3.Актуалізація опорних знань, умінь та навичок.
Гра «Пароль». Назвати, не повторюючись (ланцюжком), суттєве для теми
«Трикутник» слово – своєрідний пароль. За кожний термін - 1 бал.
Бісектриса, медіана, сторони, вершини, висота, рівносторонній,
рівнобедрений,прямокутний, катет, гіпотенуза, кут.
Життя не стоїть на місці. Змінюються технології. Людина повинна постійно
підвищувати свою кваліфікацію. Тобто наше сьогодення вимагає спеціаліста
мобільного, здатного швидко адаптуватися в нових умовах професійної
діяльності. Сам час постійно вимагає: не хочеш відставати від життя – учись!
Древній філософ Пліній говорив: «Загублений той час, який ти не використав на
навчання».
Методичний прийом «Вірю, не вірю».
ГРАФІЧНИЙ ДИКТАНТ. Графічно відповісти на запитання, позначаючи
позитивну відповідь дугою ∩, негативну відповідь відрізком −.
1. В трикутнику чотири сторони і три кути?
2. Будь-яка сторона трикутника менша від суми двох інших його сторін?
3. Сторони рівнобедреного трикутника називаються гіпотенузою і катетами?
4. Висота трикутника ділить кут пополам?
5. У прямокутному трикутнику може бути два прямих кути?
6. У трикутнику може бути тільки один тупий кут?
Як можна обчислити площу трикутника?
Знаючи формули для обчислення площі трикутника можливо обчислити площу
многокутника, попередньо розбивши його на трикутники. Тож ця тема є однією з
важливіших у геометрії.
Гра «Знайди пару». Учні отримують картки з формулами обчислення площ
трикутників та зображеннями трикутників.
Пояснити значення букв у формулах.
Робота з міні-конспектом.(вибрати правильну відповідь)
1. Площа прямокутного трикутника дорівнює …
А. квадрату його гіпотенузи
Б. добутку його вимірів
В. половині добутку його катетів
2. Площа рівностороннього трикутника дорівнює …
А. квадрату його сторони
Б. добутку його півпериметра на радіус вписаного кола
В. добутку його вимірів
3. Площа трикутника дорівнює …
А. половині добутку його сторін на синус кута між ними
Б. добутку його вимірів
В. квадрату його гіпотенузи
4. площа трикутника, якщо відомо 3 його сторони, шукаємо за …
А. теоремою Вієта
Б. теоремою Піфагора
В. формулою Герона
Формула площі трикутника через довжини його сторін, була відома ще
Архімеду. Але відповідна його робота до наших днів не дійшла. Ця формула
наведена у першій книзі «Метрика» Герона Александрійського (І ст..н.е.) тому і
названа на його честь.
Презентація «Формула Герона»
Задача: Ви є власником фермерського господарства. У вас трактористи зорали
поле трикутної форми. Вам потрібно знайти площу цього поля, щоб скласти наряд
для оплати за виконану роботу. Сторони трикутника відповідно 250 м, 510 м та
520 м.
р=
250+510+520
2
= 640, S=√640(640 − 250)(640− 510)(640− 520)=
√640• 390• 130 • 120= 62400(м2
) = 6, 24(га)
Відповідь: 62400м2
.
Задача: У дворі мають розбити три однакові клумби, кожна з яких має форму
прямокутного трикутника. Катети кожного трикутника дорівнюють 12 м і 15 м.
Яку площу займуть ці клумби?
𝑆 =
ав
2
=
12•15
2
= 90(м2
), 90•3=270(м2
)
Відповідь: 270м2
Задача 3. Від прямокутника, розміри якого 30 × 40см, відрізали по краях два
прямокутні трикутники, що мають катети 10 см і 30 см (більші катети збігаються з
меншими сторонами прямокутника). Яка площа фігури, що залишилась?
«Психологічне діагностування»
Результат великих справ часто залежить від дрібниць. Тіт Лівій.
Учням пропонується вибрати на свій смак: коло, квадрат, трикутник,
прямокутник, ламана.
Коло – доброзичливі, піклуються про інших, але дещо нерішучі, балакучі,
мають широке коло друзів.
Квадрат – мають охайний, підтягнутий вигляд, робоче місце впорядковане,
працелюбні, дотримуються правил та інструкцій.
Трикутник – мають модний зовнішній вигляд, прагнуть до лідерства, влади,
нетерплячі, люблять розваги.
Прямокутник – всім цікавляться, уникають конфліктів, схильні до втрати речей,
весь час знаходять нових друзів.
Ламана – прагнуть до знань, але робоче місце в безладі, не люблять паперової
роботи, дотепні.
Підведення підсумків:
Презентація «Трикутники навколо нас».
Домашнє завдання:

More Related Content

What's hot

периметр прямокутника. практичне обчислення
периметр прямокутника. практичне обчисленняпериметр прямокутника. практичне обчислення
периметр прямокутника. практичне обчисленняlelipusik
 
периметр квадрата. практичне обчислення периметра
периметр квадрата. практичне обчислення периметрапериметр квадрата. практичне обчислення периметра
периметр квадрата. практичне обчислення периметраlelipusik
 
Площа паралелограма
 Площа паралелограма  Площа паралелограма
Площа паралелограма sveta7940
 
5457 8клас квадратні корені семінар
5457 8клас квадратні корені семінар5457 8клас квадратні корені семінар
5457 8клас квадратні корені семінарjasperwtf
 
12309 координатна площина
12309 координатна площина12309 координатна площина
12309 координатна площинаurvlan
 
1217 геометрия 11_класс
1217 геометрия 11_класс1217 геометрия 11_класс
1217 геометрия 11_классjasperwtf
 
Таблиці додавання й віднімання числа 9 з переходом через десяток. Периметр мн...
Таблиці додавання й віднімання числа 9 з переходом через десяток. Периметр мн...Таблиці додавання й віднімання числа 9 з переходом через десяток. Периметр мн...
Таблиці додавання й віднімання числа 9 з переходом через десяток. Периметр мн...Лидия Рудакова
 
8238 урок у 5 класі
8238 урок у 5 класі8238 урок у 5 класі
8238 урок у 5 класіurvlan
 
урок квадратні нерівності 2014
урок квадратні нерівності 2014урок квадратні нерівності 2014
урок квадратні нерівності 2014lelipusik
 
Розв"язування задач на знаходження площі трикутника
Розв"язування задач на знаходження площі трикутникаРозв"язування задач на знаходження площі трикутника
Розв"язування задач на знаходження площі трикутникаsveta7940
 
11385 конспект пропорц
11385 конспект пропорц11385 конспект пропорц
11385 конспект пропорцurvlan
 
Лінійна функція
Лінійна функціяЛінійна функція
Лінійна функціяsveta7940
 
презентація квадратний корінь. ірраціональні вирази.
презентація квадратний корінь. ірраціональні вирази.презентація квадратний корінь. ірраціональні вирази.
презентація квадратний корінь. ірраціональні вирази.fgfgfgfgdfg
 

What's hot (20)

185
185185
185
 
периметр прямокутника. практичне обчислення
периметр прямокутника. практичне обчисленняпериметр прямокутника. практичне обчислення
периметр прямокутника. практичне обчислення
 
периметр квадрата. практичне обчислення периметра
периметр квадрата. практичне обчислення периметрапериметр квадрата. практичне обчислення периметра
периметр квадрата. практичне обчислення периметра
 
Noviy otkryty urok
Noviy otkryty urokNoviy otkryty urok
Noviy otkryty urok
 
Площа паралелограма
 Площа паралелограма  Площа паралелограма
Площа паралелограма
 
Plan uroku 2014_polniy
Plan uroku 2014_polniyPlan uroku 2014_polniy
Plan uroku 2014_polniy
 
5457 8клас квадратні корені семінар
5457 8клас квадратні корені семінар5457 8клас квадратні корені семінар
5457 8клас квадратні корені семінар
 
12309 координатна площина
12309 координатна площина12309 координатна площина
12309 координатна площина
 
1217 геометрия 11_класс
1217 геометрия 11_класс1217 геометрия 11_класс
1217 геометрия 11_класс
 
185
185185
185
 
Таблиці додавання й віднімання числа 9 з переходом через десяток. Периметр мн...
Таблиці додавання й віднімання числа 9 з переходом через десяток. Периметр мн...Таблиці додавання й віднімання числа 9 з переходом через десяток. Периметр мн...
Таблиці додавання й віднімання числа 9 з переходом через десяток. Периметр мн...
 
291
291291
291
 
додаток 1
додаток 1додаток 1
додаток 1
 
8238 урок у 5 класі
8238 урок у 5 класі8238 урок у 5 класі
8238 урок у 5 класі
 
урок квадратні нерівності 2014
урок квадратні нерівності 2014урок квадратні нерівності 2014
урок квадратні нерівності 2014
 
Розв"язування задач на знаходження площі трикутника
Розв"язування задач на знаходження площі трикутникаРозв"язування задач на знаходження площі трикутника
Розв"язування задач на знаходження площі трикутника
 
11385 конспект пропорц
11385 конспект пропорц11385 конспект пропорц
11385 конспект пропорц
 
Лінійна функція
Лінійна функціяЛінійна функція
Лінійна функція
 
презентація квадратний корінь. ірраціональні вирази.
презентація квадратний корінь. ірраціональні вирази.презентація квадратний корінь. ірраціональні вирази.
презентація квадратний корінь. ірраціональні вирази.
 
92
9292
92
 

Similar to розв'язування задач

Розв"язування трикутників.Прикладні задачі.
Розв"язування трикутників.Прикладні задачі.Розв"язування трикутників.Прикладні задачі.
Розв"язування трикутників.Прикладні задачі.sveta7940
 
4495 конспект уроку
4495 конспект уроку4495 конспект уроку
4495 конспект урокуjasperwtf
 
10437 цикл уроків з математики
10437 цикл уроків з математики10437 цикл уроків з математики
10437 цикл уроків з математикиurvlan
 
през.про досвід роботи
през.про досвід роботипрез.про досвід роботи
през.про досвід роботиYura8222
 
Коло і трикутник
 Коло і трикутник Коло і трикутник
Коло і трикутникsveta7940
 
4794 урок 4 розв задач
4794 урок 4 розв задач4794 урок 4 розв задач
4794 урок 4 розв задачurvlan
 
10438 цикл уроків з математики 2
10438 цикл уроків з математики 210438 цикл уроків з математики 2
10438 цикл уроків з математики 2urvlan
 
урок могогранники
урок могогранникиурок могогранники
урок могогранникиVasilij Goncharenko
 
Ламана імногокутник
Ламана імногокутникЛамана імногокутник
Ламана імногокутникsveta7940
 

Similar to розв'язування задач (20)

Розв"язування трикутників.Прикладні задачі.
Розв"язування трикутників.Прикладні задачі.Розв"язування трикутників.Прикладні задачі.
Розв"язування трикутників.Прикладні задачі.
 
108,23.docx
108,23.docx108,23.docx
108,23.docx
 
57
5757
57
 
4495 конспект уроку
4495 конспект уроку4495 конспект уроку
4495 конспект уроку
 
34 (1)
34 (1)34 (1)
34 (1)
 
10437 цикл уроків з математики
10437 цикл уроків з математики10437 цикл уроків з математики
10437 цикл уроків з математики
 
през.про досвід роботи
през.про досвід роботипрез.про досвід роботи
през.про досвід роботи
 
Прикладні задачі (на допомогу вчителю математики)
Прикладні задачі (на допомогу вчителю математики)Прикладні задачі (на допомогу вчителю математики)
Прикладні задачі (на допомогу вчителю математики)
 
103
103103
103
 
41 29-36116
41 29-3611641 29-36116
41 29-36116
 
Коло і трикутник
 Коло і трикутник Коло і трикутник
Коло і трикутник
 
95,23.docx
95,23.docx95,23.docx
95,23.docx
 
Розробка уроку геометрії у 8 класі
Розробка  уроку  геометрії  у 8 класіРозробка  уроку  геометрії  у 8 класі
Розробка уроку геометрії у 8 класі
 
Quest matem 2018-obrii
Quest matem 2018-obriiQuest matem 2018-obrii
Quest matem 2018-obrii
 
4794 урок 4 розв задач
4794 урок 4 розв задач4794 урок 4 розв задач
4794 урок 4 розв задач
 
10438 цикл уроків з математики 2
10438 цикл уроків з математики 210438 цикл уроків з математики 2
10438 цикл уроків з математики 2
 
урок могогранники
урок могогранникиурок могогранники
урок могогранники
 
Ламана імногокутник
Ламана імногокутникЛамана імногокутник
Ламана імногокутник
 
Конспект уроку.doc
Конспект уроку.docКонспект уроку.doc
Конспект уроку.doc
 
251,23.doc
251,23.doc251,23.doc
251,23.doc
 

More from lelipusik

Комунальний заклад "Знам'янська спеціальна школа КОР"
Комунальний заклад "Знам'янська спеціальна школа КОР"Комунальний заклад "Знам'янська спеціальна школа КОР"
Комунальний заклад "Знам'янська спеціальна школа КОР"lelipusik
 
презентація школи
презентація школипрезентація школи
презентація школиlelipusik
 
презентація школи
презентація школипрезентація школи
презентація школиlelipusik
 
типи сімей
типи сімейтипи сімей
типи сімейlelipusik
 
корекція
корекціякорекція
корекціяlelipusik
 
досвід роботи бажана с. в.
досвід роботи бажана с. в.досвід роботи бажана с. в.
досвід роботи бажана с. в.lelipusik
 
хто твій друг
хто твій другхто твій друг
хто твій другlelipusik
 
розкажи мені про себе
розкажи мені про себерозкажи мені про себе
розкажи мені про себеlelipusik
 
рівень вихованості учнів
рівень вихованості учніврівень вихованості учнів
рівень вихованості учнівlelipusik
 
пошта доброї надії
пошта доброї надіїпошта доброї надії
пошта доброї надіїlelipusik
 
культурна людина
культурна людинакультурна людина
культурна людинаlelipusik
 
анкета
анкетаанкета
анкетаlelipusik
 
догляд за волосссям. зубами
догляд за волосссям. зубамидогляд за волосссям. зубами
догляд за волосссям. зубамиlelipusik
 
догляд за одягом пз
догляд за одягом пздогляд за одягом пз
догляд за одягом пзlelipusik
 
шкідливі звички
шкідливі звичкишкідливі звички
шкідливі звичкиlelipusik
 
фізкультхвилинки
фізкультхвилинкифізкультхвилинки
фізкультхвилинкиlelipusik
 
режим дня, особиста гігієна
режим дня, особиста гігієнарежим дня, особиста гігієна
режим дня, особиста гігієнаlelipusik
 
прогулянки
прогулянкипрогулянки
прогулянкиlelipusik
 
крок за кроком до здоровя
крок за кроком до здоровякрок за кроком до здоровя
крок за кроком до здоровяlelipusik
 

More from lelipusik (20)

Комунальний заклад "Знам'янська спеціальна школа КОР"
Комунальний заклад "Знам'янська спеціальна школа КОР"Комунальний заклад "Знам'янська спеціальна школа КОР"
Комунальний заклад "Знам'янська спеціальна школа КОР"
 
презентація школи
презентація школипрезентація школи
презентація школи
 
презентація школи
презентація школипрезентація школи
презентація школи
 
типи сімей
типи сімейтипи сімей
типи сімей
 
корекція
корекціякорекція
корекція
 
досвід роботи бажана с. в.
досвід роботи бажана с. в.досвід роботи бажана с. в.
досвід роботи бажана с. в.
 
хто твій друг
хто твій другхто твій друг
хто твій друг
 
розкажи мені про себе
розкажи мені про себерозкажи мені про себе
розкажи мені про себе
 
рівень вихованості учнів
рівень вихованості учніврівень вихованості учнів
рівень вихованості учнів
 
пошта доброї надії
пошта доброї надіїпошта доброї надії
пошта доброї надії
 
культурна людина
культурна людинакультурна людина
культурна людина
 
анкета
анкетаанкета
анкета
 
догляд за волосссям. зубами
догляд за волосссям. зубамидогляд за волосссям. зубами
догляд за волосссям. зубами
 
догляд за одягом пз
догляд за одягом пздогляд за одягом пз
догляд за одягом пз
 
шкідливі звички
шкідливі звичкишкідливі звички
шкідливі звички
 
фізкультхвилинки
фізкультхвилинкифізкультхвилинки
фізкультхвилинки
 
режим дня, особиста гігієна
режим дня, особиста гігієнарежим дня, особиста гігієна
режим дня, особиста гігієна
 
прогулянки
прогулянкипрогулянки
прогулянки
 
крок за кроком до здоровя
крок за кроком до здоровякрок за кроком до здоровя
крок за кроком до здоровя
 
зсж
зсжзсж
зсж
 

Recently uploaded

Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»tetiana1958
 
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfupd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfssuser54595a
 
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...JurgenstiX
 
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповідання
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповіданняР.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповідання
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповіданняAdriana Himinets
 
Хімічні елементи в літературних творах 8 клас
Хімічні елементи в літературних творах 8 класХімічні елементи в літературних творах 8 клас
Хімічні елементи в літературних творах 8 класkrementsova09nadya
 
О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяО.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяAdriana Himinets
 
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»tetiana1958
 

Recently uploaded (10)

Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
 
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfupd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
 
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
 
Віртуальна виставка нових надходжень 2-24.pptx
Віртуальна виставка нових надходжень 2-24.pptxВіртуальна виставка нових надходжень 2-24.pptx
Віртуальна виставка нових надходжень 2-24.pptx
 
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповідання
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповіданняР.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповідання
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповідання
 
Хімічні елементи в літературних творах 8 клас
Хімічні елементи в літературних творах 8 класХімічні елементи в літературних творах 8 клас
Хімічні елементи в літературних творах 8 клас
 
О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяО.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
 
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
 
Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptxЇї величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
 
Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»
Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»
Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»
 

розв'язування задач

  • 1. Знам'янська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат І-ІІІ ступенів Кіровоградської обласної ради Розв’язування задач на знаходження площі трикутника (конспект уроку з геометрії в 9 класі) Підготувала Хотелюк Віта Миколаївна, вчитель математики, спеціаліст першої категорії м. Знам’янка 2015
  • 2. Тема уроку: Розв'язування задач на знаходження площі трикутника. Мета уроку: удосконалити вміння застосовувати формули для знаходження площі трикутника до розв’язування задач, розвивати логічне мислення з метою усвідомленого сприйняття навчального матеріалу, формувати навички усного розв’язування задач, порівняння і аналізу, розвивати монологічну мову під час пояснень виконуваних дій; розвивати комунікативні навички, виховання пізнавальної активності, почуття відповідальності, любові до предмету. Очікувальні результати: Після цього уроку учні зможуть:  обчислювати площу трикутника;  застосовувати формули до розв’язування задач. Тип уроку: удосконалення знань, умінь та навичок. Обладнання та наочність: плакат з епіграфом уроку, роздавальний матеріал для учнів, міні-конспект, презентації. Хід уроку: 1. Організаційно-психологічний етап Доброгодня, я рада всіх бачити сьогодні. І сподіваюсь, що ви теж прийшли на урок з гарним настроєм. Епіграфом до уроку я взяла слова Гете «Недостатньо лише отримати знання – треба знайти їм застосування». 2. Мотивація навчальної діяльності. Історія про трикутники Трикутник - одна з перших геометричнихфігур, про властивостіякої людство дізналося ще в давнину. -Задачі про трикутник були знайдені у давньогрецькихпапірусах, старовинних індійських книгах. -У папірусі Ахмеса згадується про рівнобедренийі прямокутний трикутники, давні вавилоняни 4000 років тому вже знали про властивість кутів при основі рівнобедреного трикутника. -Уже кілька тисяч років тому єгиптяни знали, що коли сторонитрикутника дорівнюють 3,4 і 5 одиничним відрізкам, то такий трикутник прямокутний. -Землеміри СтародавньогоЄгиптудля побудовипрямого кута ділили мотузку вузлами на 12 рівних частин і кінці зав’язували. Потім мотузку розтягувалина землі так, щоб утворився трикутник зі сторонамипо 3,4 і 5 поділок. Більший із кутів утвореного трикутника – прямий. -Ребра бічних граней єгипетських пірамід утворюють майже рівносторонні трикутники. 3.Актуалізація опорних знань, умінь та навичок. Гра «Пароль». Назвати, не повторюючись (ланцюжком), суттєве для теми «Трикутник» слово – своєрідний пароль. За кожний термін - 1 бал. Бісектриса, медіана, сторони, вершини, висота, рівносторонній, рівнобедрений,прямокутний, катет, гіпотенуза, кут. Життя не стоїть на місці. Змінюються технології. Людина повинна постійно підвищувати свою кваліфікацію. Тобто наше сьогодення вимагає спеціаліста мобільного, здатного швидко адаптуватися в нових умовах професійної діяльності. Сам час постійно вимагає: не хочеш відставати від життя – учись!
  • 3. Древній філософ Пліній говорив: «Загублений той час, який ти не використав на навчання». Методичний прийом «Вірю, не вірю». ГРАФІЧНИЙ ДИКТАНТ. Графічно відповісти на запитання, позначаючи позитивну відповідь дугою ∩, негативну відповідь відрізком −. 1. В трикутнику чотири сторони і три кути? 2. Будь-яка сторона трикутника менша від суми двох інших його сторін? 3. Сторони рівнобедреного трикутника називаються гіпотенузою і катетами? 4. Висота трикутника ділить кут пополам? 5. У прямокутному трикутнику може бути два прямих кути? 6. У трикутнику може бути тільки один тупий кут? Як можна обчислити площу трикутника? Знаючи формули для обчислення площі трикутника можливо обчислити площу многокутника, попередньо розбивши його на трикутники. Тож ця тема є однією з важливіших у геометрії. Гра «Знайди пару». Учні отримують картки з формулами обчислення площ трикутників та зображеннями трикутників. Пояснити значення букв у формулах. Робота з міні-конспектом.(вибрати правильну відповідь) 1. Площа прямокутного трикутника дорівнює … А. квадрату його гіпотенузи Б. добутку його вимірів В. половині добутку його катетів 2. Площа рівностороннього трикутника дорівнює … А. квадрату його сторони Б. добутку його півпериметра на радіус вписаного кола В. добутку його вимірів 3. Площа трикутника дорівнює … А. половині добутку його сторін на синус кута між ними Б. добутку його вимірів В. квадрату його гіпотенузи 4. площа трикутника, якщо відомо 3 його сторони, шукаємо за … А. теоремою Вієта Б. теоремою Піфагора В. формулою Герона Формула площі трикутника через довжини його сторін, була відома ще Архімеду. Але відповідна його робота до наших днів не дійшла. Ця формула наведена у першій книзі «Метрика» Герона Александрійського (І ст..н.е.) тому і названа на його честь. Презентація «Формула Герона» Задача: Ви є власником фермерського господарства. У вас трактористи зорали поле трикутної форми. Вам потрібно знайти площу цього поля, щоб скласти наряд для оплати за виконану роботу. Сторони трикутника відповідно 250 м, 510 м та 520 м.
  • 4. р= 250+510+520 2 = 640, S=√640(640 − 250)(640− 510)(640− 520)= √640• 390• 130 • 120= 62400(м2 ) = 6, 24(га) Відповідь: 62400м2 . Задача: У дворі мають розбити три однакові клумби, кожна з яких має форму прямокутного трикутника. Катети кожного трикутника дорівнюють 12 м і 15 м. Яку площу займуть ці клумби? 𝑆 = ав 2 = 12•15 2 = 90(м2 ), 90•3=270(м2 ) Відповідь: 270м2 Задача 3. Від прямокутника, розміри якого 30 × 40см, відрізали по краях два прямокутні трикутники, що мають катети 10 см і 30 см (більші катети збігаються з меншими сторонами прямокутника). Яка площа фігури, що залишилась? «Психологічне діагностування» Результат великих справ часто залежить від дрібниць. Тіт Лівій. Учням пропонується вибрати на свій смак: коло, квадрат, трикутник, прямокутник, ламана. Коло – доброзичливі, піклуються про інших, але дещо нерішучі, балакучі, мають широке коло друзів. Квадрат – мають охайний, підтягнутий вигляд, робоче місце впорядковане, працелюбні, дотримуються правил та інструкцій. Трикутник – мають модний зовнішній вигляд, прагнуть до лідерства, влади, нетерплячі, люблять розваги. Прямокутник – всім цікавляться, уникають конфліктів, схильні до втрати речей, весь час знаходять нових друзів. Ламана – прагнуть до знань, але робоче місце в безладі, не люблять паперової роботи, дотепні. Підведення підсумків: Презентація «Трикутники навколо нас». Домашнє завдання: