SlideShare a Scribd company logo
1 of 15
Булочнікова Тетяна Миколаївна
Вчитель математики
Славутицької ЗОШ №3
Київської області
Конспект уроку. 5 клас .
Тема: «Прямокутник. Квадрат. Трикутник. Прямокутний паралелепіпед» - Урок
перший з даної теми.
Тема уроку: Многокутники. Прямокутник, квадрат та їх периметр
Мета уроку:
Освітня складова
• Формувати уміння розпізнавати основні геометричні поняття й фігури;
• Ввести поняття многокутника, закріпити поняття периметра на прикладах
прямокутника і квадрата;
• Формувати

уміння

та

навички

використання

формул

периметрів

прямокутника і квадрата для знаходження невідомих елементів.
Розвиваюча
• Розвивати практичність мислення шляхом розв’язування прикладних задач;
• Розвивати просторову уяву;
• Вдосконалювати навички усних і письмових обчислень;
• Розвивати уявлення про основні геометричні фігури та їх властивості.
Виховна
• Виховувати готовність до взаємодопомоги при роботі в парах;
• Виховувати стриманість, вміння слухати, уважне ставлення до думки
однокласників.
Тип уроку: Комбінований урок.
Наочність та обладнання: Підручник для 5 класу «Математика», індивідуальні
картки із завданнями для робіт в парах, задачами для колективної та самостійної
роботи, засоби ІКТ.
Основні поняття: многокутник, прямокутник, периметр, ламана, відрізок, пряма,
сторони многокутника, вершини, діагоналі.

Структура уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Повідомлення теми, мети уроку
ІІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів
ІV. Пояснення нового матеріалу
V. Формування вмінь і навичок застосування формул периметрів
VІ. Підведення підсумку уроку
VІI. Домашнє завдання
Хід уроку:
І. Організаційний момент
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Усні діагностичні вправи
Запишемо тему нашого уроку в зошити.
Щоб успішно розпочати вивчення нової теми, повторимо одиниці вимірювання
довжини. Назвати їх. ( м, см, мм, км, дм)
В яких одиницях зручно й доцільно вимірювати відстані нам допоможе пригадати
таке завдання:
Завдання 1. Виправити помилки:
- довжина класної кімнати - 11 мм
- довжина дороги від Славутича до Чернігова - 46 см
- довжина клітинки в зошиті - 5 дм
- довжина парти - 12 км
2
- довжина ручки - 15 м
ІІІ. Актуалізація опорних знань про геометричні фігури
Пригадати деякі відомості про геометричні фігури (фігури, з якими учні
ознайомились у 5 класі) нам допоможе кросворд: «Загадкові геометричні фігури»
Уважно слухайте ці віршовані запитання-загадки. Хто заховався під кожним
номером у кросворді? Виховуємо вміння слухати, щоб розуміти.
№ 1. Хоч вимірять мене зовсім не можна,
настільки я за розміром мала,
та все ж запевнить можу кожного,
що математиці я користь принесла.
Які ж іще мої прикмети?
Двох ліній буду я перетин! (ТОЧКА)
№ 2. Початок і кінець я маю
і точки часто сполучаю. (ВІДРІЗОК)
№ 3. Без кінця й без краю лінія оця.
Досхочу іди по ній, а нема кінця! (ПРЯМА)
№ 4. Один кінець я на відміну від прямої маю.
Скажи, ім’я моє ти знаєш? (ПРОМІНЬ)
№ 5. З відрізочків прямої я складаюсь,
і через це ла-ма-юсь. (ЛАМАНА)
№ 6. Мені вершина служить головою,
а те, що звете ви ногами
всі називають сторонами. (КУТ)
№ 7. Назву якої геометричної фігури ми отримали на перетині усіх слів по
вертикалі?

Рекомендуюсь я, і вас повідомляю,

що усього я по чотири маю.
Чотири сторони й вершини,
кутів прямих - чотири. (КВАДРАТ)
- Про що говориться у останньому вірші? Скільки можливих відповідей?
3
(учні повинні назвати ще прямокутник)

К
2В
Я М А
3П Р
Д
4П Р
М А
5Л А
Т
6К У
1

Т О Ч

А
І Д Р І

З О К

О М І Н Ь
Н А

ІV. Вивчення нового матеріалу
Вчитель демонструє учням спочатку многокутники, а вже потім - просту
ламану, ланки якої не перетинаються між собою і ламану, в якої співпадають
початок і кінець, підвівши учнів до означення многокутника.
Вчитель здійснює демонстрацію презентації: «Многокутник. Периметр
прямокутника

і

квадрата».

Слайд

МНОГОКУТНИКИ
А
L
С

Д

В
P

В

К
А

С

О
О

К

D

4

1.

Многокутники.
Слайд 2. Ламані. Чотирикутник.

ЧОТИРИКУТНИК
B

C
ABCD –чотирикутник.
Правильно читати за
годинниковою стрілкою:
A

D

ABCD, BCDA, CDBA, DABC.

BCAD, ADCB – неправильно.

5
Слайд 3. Елементи чотирикутника.

ЕЛЕМЕНТИ ЧОТИРИКУТНИКА
B

C
A,B,C,D – вершини.
AB,BC,CD,AD – сторони.
A

D

A, B, C, D – кути.
A і B,C і D, … - сусідні вершини.
A і C, B і D -протилежні вершини.

BA,BC, … -сусідні сторони.
BA,BC, … -протилежні сторони.

6
Слайд 4. Прямокутник, зображення й основні позначення.

ПРЯМОКУТНИК
B

a

C

b

A

b

D

a

7
Слайд 5. Периметр прямокутника і задача, як зразок.

ПЕРИМЕТР ПРЯМОКУТНИКА
B

96м a

C

b
44м

b

D
A
a
Р=2·a+2·b
P=2·(a+b)
P=280м
Р=2·(96м+44м)=280м

Примітка: слайди №6, №9 - №11 будуть демонструватись на етапі
закріплення знань (при розв’язуванні задач)

8
Слайд 6. Периметр прямокутника: задача.

ЗАДАЧА
51м
31м

84м

огірки
картопля

49м

капуста

Знайти периметр городньої ділянки і її
окремих частин.

Слайд 7. Квадрат, його зображення і задача як зразок

9
КВАДРАТ
B

a

C

a

A

a

D

a

10
Слайд 8. Периметр квадрата і задача, як зразок.

ПЕРИМЕТР КВАДРАТА
B

a

C

77м
a

A
Р=4·а

a

a

D
Р=4·77м=308м
P=308м

Слайд 9. Застосування знань про периметр

11
ЗАДАЧА
Знайти периметр одержаних фігур.

96м

Слайд 10. Застосування знань про периметр.

ЗАДАЧА

12м

9м

15м

Порівняй периметри квадрата і
прямокутника.

Слайд 11. Застосування знань про периметр
12
ЗАДАЧА
Якими можуть бути сторони
прямокутника, якщо периметр його
дорівнює 36 м?
5м
7м

11м

8м

13м

10м

Прочитаємо на с. 138 підручника означення многокутника.
Після презентації питання до учнів (із середнім рівнем знань):
- Яка формула периметра квадрата?
- Яка формула периметра прямокутника?
- Скільки сторін квадрата треба знати, щоб знайти його периметр ?
- А для прямокутника…?
V. Формування вмінь і навичок
№ 3.1. (робота учнів у парах з роздатковими матеріалами)
Виміряти довжину й ширину даного прямокутника. Знайти його периметр.
№ 3.2. (усно) Знайти периметри: 1). квадрата, якщо а=5дм; а=12дм;
2). прямокутника, якщо а=5см, в=4см; а=13м, в=7м; а=3м, в=200см.
№ 3.3. Яку відстань пройде вартовий, обходячи будівлю, якщо довжина доріжки
навколо будівлі -120м, а ширина – 105м? Відомо, що основа будівлі прямокутна, і
обхід потрібно робити 4 рази.
№ 3.4. Довжина й ширина прямокутника в сумі становлять 106см. Знайти
периметр прямокутника.

13
№ 3.5. (проблемна ситуація) Чи можна знайти периметр прямокутника, у якого
відомі дві протилежні сторони - по 8 см?
- Яке одне слово можна замінити, щоб задача розв’язалась?
(треба підвести учнів до використання понять сусідніх і протилежних сторін, а
також до висновку, що квадрат – це теж прямокутник).
Відповідь: 1) Замість слова «протилежні» беремо «сусідні»
2) Замість слова «прямокутник» беремо «квадрат»
Отримали дві задачі.
1) Знайти периметр прямокутника, у якого відомі дві сусідні сторони - по
8 см. 2) Знайти периметр квадрата, у якого відомі дві протилежні сторони - по 8
см?
№ 3.6. (задача з презентації) Квадрат, периметр якого 96 см, розрізали на 4
рівних квадрати. Знайти периметр малого квадрата.
Задачі зі слайдів № 6, №9 – № 11
№ 3.7. (задача з практики) Виготовлено огорожу для клумби довжиною 12 м.
Яких розмірів можна зробити клумбу (в цілих метрах), щоб поставити цю
огорожу?
№ 3.8. (задача з практики) Чи зможе робітник засклити вибите вікно квадратної
форми зі стороною 125 см, якщо в нього є квадратне скло, периметр якого 5 м?
Завдання з підручника № 813, 817.
VІ. Домашнє завдання: № 761, 780
VІІ. Підведення підсумку уроку

14
Використані інформаційні джерела
1. Барничка Ю.Ю., Кухар В.М. Цікава математика у 4 і 5 класах. [Текст] /
Ю.Ю. Барничка В.М. Кухар – К.: Радянська школа, 1975. 144с.
2. Бевз Г.П., Бевз В.Г. Математика: Підручник для 5 класу. [Текст] / Г.П. Бевз,
В.Г. Бевз – К.: Зодіак – ЕКО, 2005. 352с.
3. Житомирський В.Г., Шеврін Л.М. Путешествие по стране геометрии. [Текст] /
В.Г. Житомирський, Л.М. Шеврін – М.: Педагогіка, 1991. 176с.
4. Ільчук Л.М. Уроки математики у 5 класі. [Текст] / Л.М. Ільчук – Тернопіль:
Підручники і посібники, 2006. 255с.
5. Мацько Н.Д. Формування геометричних понять в учнів 4-5 класів. [Текст] /
Н.Д. Мацько – К. Радянська школа, 1988. 160с.
6. Садкіна В.І. 101 цікава педагогічна ідея. Як зробити урок. [Текст] / В.І. Садкіна
– Х.: Основа, 2008.

15

More Related Content

What's hot

математика число 10
математика число 10математика число 10
математика число 10olenafab
 
7 геом єршова_голобородько_2015_укр
7 геом єршова_голобородько_2015_укр7 геом єршова_голобородько_2015_укр
7 геом єршова_голобородько_2015_укрAira_Roo
 
Підручник Алгебра 8 клас Г.П. Бевз, В.Г. Бевз (2021 рік)
Підручник Алгебра 8 клас Г.П. Бевз, В.Г. Бевз (2021 рік) Підручник Алгебра 8 клас Г.П. Бевз, В.Г. Бевз (2021 рік)
Підручник Алгебра 8 клас Г.П. Бевз, В.Г. Бевз (2021 рік) 12Балів ГДЗ
 
Підручник Геометрія 8 клас А.П. Єршова, В.В. Голобородько, О.Ф. Крижановський...
Підручник Геометрія 8 клас А.П. Єршова, В.В. Голобородько, О.Ф. Крижановський...Підручник Геометрія 8 клас А.П. Єршова, В.В. Голобородько, О.Ф. Крижановський...
Підручник Геометрія 8 клас А.П. Єршова, В.В. Голобородько, О.Ф. Крижановський...12Балів ГДЗ
 
Урок математики 3 клас (Гарі Поттер)
Урок математики 3 клас (Гарі Поттер) Урок математики 3 клас (Гарі Поттер)
Урок математики 3 клас (Гарі Поттер) Оксана Бондаренко
 
Площа паралелограма
 Площа паралелограма  Площа паралелограма
Площа паралелограма sveta7940
 
Семінар вчителів математики
Семінар вчителів математикиСемінар вчителів математики
Семінар вчителів математикиНаталія Касарда
 
Коло і трикутник
 Коло і трикутник Коло і трикутник
Коло і трикутникsveta7940
 
Geometrija 8-klas-jershova
Geometrija 8-klas-jershovaGeometrija 8-klas-jershova
Geometrija 8-klas-jershovakreidaros1
 
6 клас основна властивість дробу (математика)
6 клас основна властивість дробу (математика)6 клас основна властивість дробу (математика)
6 клас основна властивість дробу (математика)Andy Levkovich
 
6133 урок математики у 6 класі
6133 урок математики у 6 класі6133 урок математики у 6 класі
6133 урок математики у 6 класіurvlan
 

What's hot (19)

математика число 10
математика число 10математика число 10
математика число 10
 
7 геом єршова_голобородько_2015_укр
7 геом єршова_голобородько_2015_укр7 геом єршова_голобородько_2015_укр
7 геом єршова_голобородько_2015_укр
 
9
99
9
 
1
11
1
 
8 geom e_2016
8 geom e_20168 geom e_2016
8 geom e_2016
 
Підручник Алгебра 8 клас Г.П. Бевз, В.Г. Бевз (2021 рік)
Підручник Алгебра 8 клас Г.П. Бевз, В.Г. Бевз (2021 рік) Підручник Алгебра 8 клас Г.П. Бевз, В.Г. Бевз (2021 рік)
Підручник Алгебра 8 клас Г.П. Бевз, В.Г. Бевз (2021 рік)
 
Підручник Геометрія 8 клас А.П. Єршова, В.В. Голобородько, О.Ф. Крижановський...
Підручник Геометрія 8 клас А.П. Єршова, В.В. Голобородько, О.Ф. Крижановський...Підручник Геометрія 8 клас А.П. Єршова, В.В. Голобородько, О.Ф. Крижановський...
Підручник Геометрія 8 клас А.П. Єршова, В.В. Голобородько, О.Ф. Крижановський...
 
1
11
1
 
урок на конкурс2016
урок на конкурс2016урок на конкурс2016
урок на конкурс2016
 
Урок математики 3 клас (Гарі Поттер)
Урок математики 3 клас (Гарі Поттер) Урок математики 3 клас (Гарі Поттер)
Урок математики 3 клас (Гарі Поттер)
 
Площа паралелограма
 Площа паралелограма  Площа паралелограма
Площа паралелограма
 
Семінар вчителів математики
Семінар вчителів математикиСемінар вчителів математики
Семінар вчителів математики
 
Розв’язування трикутників
Розв’язування трикутниківРозв’язування трикутників
Розв’язування трикутників
 
Коло і трикутник
 Коло і трикутник Коло і трикутник
Коло і трикутник
 
Geometrija 8-klas-jershova
Geometrija 8-klas-jershovaGeometrija 8-klas-jershova
Geometrija 8-klas-jershova
 
6 клас основна властивість дробу (математика)
6 клас основна властивість дробу (математика)6 клас основна властивість дробу (математика)
6 клас основна властивість дробу (математика)
 
6133 урок математики у 6 класі
6133 урок математики у 6 класі6133 урок математики у 6 класі
6133 урок математики у 6 класі
 
9
99
9
 
1
11
1
 

Similar to 14045 урок математики в 5 класі microsoft word

4495 конспект уроку
4495 конспект уроку4495 конспект уроку
4495 конспект урокуjasperwtf
 
6_m_bevz_2023-1.pdf
6_m_bevz_2023-1.pdf6_m_bevz_2023-1.pdf
6_m_bevz_2023-1.pdfLudaM3
 
5 клас математика
5 клас математика5 клас математика
5 клас математикаolgasamiltnko7
 
звичайні дроби
звичайні дробизвичайні дроби
звичайні дробиoksanakhmura
 
10438 цикл уроків з математики 2
10438 цикл уроків з математики 210438 цикл уроків з математики 2
10438 цикл уроків з математики 2urvlan
 
Ламана імногокутник
Ламана імногокутникЛамана імногокутник
Ламана імногокутникsveta7940
 
периметр прямокутника. практичне обчислення
периметр прямокутника. практичне обчисленняпериметр прямокутника. практичне обчислення
периметр прямокутника. практичне обчисленняlelipusik
 
Урок №3 Відрізок та його довжина
Урок №3 Відрізок та його довжина Урок №3 Відрізок та його довжина
Урок №3 Відрізок та його довжина sveta7940
 
Розв'язування задач на знаходження площі многокутників.docx
Розв'язування задач на знаходження площі многокутників.docxРозв'язування задач на знаходження площі многокутників.docx
Розв'язування задач на знаходження площі многокутників.docxРепетитор Історія України
 
3 klas-matematyka-filiak-2020-1
3 klas-matematyka-filiak-2020-13 klas-matematyka-filiak-2020-1
3 klas-matematyka-filiak-2020-1NoName520
 
88 КЛ д.н.геометрія 8
88 КЛ д.н.геометрія 888 КЛ д.н.геометрія 8
88 КЛ д.н.геометрія 8school8zv
 
розробка уроку інтерактивна дошка
розробка уроку інтерактивна дошкарозробка уроку інтерактивна дошка
розробка уроку інтерактивна дошкаschool11_dp
 
Matematyka 3-klas-gis-2020-1
Matematyka 3-klas-gis-2020-1Matematyka 3-klas-gis-2020-1
Matematyka 3-klas-gis-2020-1kreidaros1
 
3 m g_2020-1
3 m g_2020-13 m g_2020-1
3 m g_2020-14book
 

Similar to 14045 урок математики в 5 класі microsoft word (20)

Конспект уроку.doc
Конспект уроку.docКонспект уроку.doc
Конспект уроку.doc
 
4495 конспект уроку
4495 конспект уроку4495 конспект уроку
4495 конспект уроку
 
6_m_bevz_2023-1.pdf
6_m_bevz_2023-1.pdf6_m_bevz_2023-1.pdf
6_m_bevz_2023-1.pdf
 
5 клас математика
5 клас математика5 клас математика
5 клас математика
 
додаток 4
додаток 4додаток 4
додаток 4
 
108,23.docx
108,23.docx108,23.docx
108,23.docx
 
звичайні дроби
звичайні дробизвичайні дроби
звичайні дроби
 
10438 цикл уроків з математики 2
10438 цикл уроків з математики 210438 цикл уроків з математики 2
10438 цикл уроків з математики 2
 
Ламана імногокутник
Ламана імногокутникЛамана імногокутник
Ламана імногокутник
 
Розробка уроку геометрії у 8 класі
Розробка  уроку  геометрії  у 8 класіРозробка  уроку  геометрії  у 8 класі
Розробка уроку геометрії у 8 класі
 
периметр прямокутника. практичне обчислення
периметр прямокутника. практичне обчисленняпериметр прямокутника. практичне обчислення
периметр прямокутника. практичне обчислення
 
Урок №3 Відрізок та його довжина
Урок №3 Відрізок та його довжина Урок №3 Відрізок та його довжина
Урок №3 Відрізок та його довжина
 
Розв'язування задач на знаходження площі многокутників.docx
Розв'язування задач на знаходження площі многокутників.docxРозв'язування задач на знаходження площі многокутників.docx
Розв'язування задач на знаходження площі многокутників.docx
 
квадратні корені
квадратні кореніквадратні корені
квадратні корені
 
3 klas-matematyka-filiak-2020-1
3 klas-matematyka-filiak-2020-13 klas-matematyka-filiak-2020-1
3 klas-matematyka-filiak-2020-1
 
подорож
подорожподорож
подорож
 
88 КЛ д.н.геометрія 8
88 КЛ д.н.геометрія 888 КЛ д.н.геометрія 8
88 КЛ д.н.геометрія 8
 
розробка уроку інтерактивна дошка
розробка уроку інтерактивна дошкарозробка уроку інтерактивна дошка
розробка уроку інтерактивна дошка
 
Matematyka 3-klas-gis-2020-1
Matematyka 3-klas-gis-2020-1Matematyka 3-klas-gis-2020-1
Matematyka 3-klas-gis-2020-1
 
3 m g_2020-1
3 m g_2020-13 m g_2020-1
3 m g_2020-1
 

More from urvlan

253 урок на укр 7 кл
253 урок на укр 7 кл253 урок на укр 7 кл
253 урок на укр 7 клurvlan
 
2236 презентация1
2236 презентация12236 презентация1
2236 презентация1urvlan
 
форм скор мн 7 1
форм скор мн 7 1форм скор мн 7 1
форм скор мн 7 1urvlan
 
тесты 6 б 2007
тесты  6 б 2007тесты  6 б 2007
тесты 6 б 2007urvlan
 
геом фигуры 6
геом фигуры   6геом фигуры   6
геом фигуры 6urvlan
 
Naibolshiy obshchiy delitel
Naibolshiy obshchiy delitelNaibolshiy obshchiy delitel
Naibolshiy obshchiy delitelurvlan
 
13452 6 клас
13452 6 клас13452 6 клас
13452 6 класurvlan
 
13397 презентація
13397 презентація13397 презентація
13397 презентаціяurvlan
 
13397 додав рац чисел розробка уроку
13397 додав рац чисел розробка уроку13397 додав рац чисел розробка уроку
13397 додав рац чисел розробка урокуurvlan
 
13268 математика 6 клас
13268 математика 6 клас13268 математика 6 клас
13268 математика 6 класurvlan
 
13238 додатні та від’ємні числа 6 клас
13238 додатні та від’ємні числа 6 клас13238 додатні та від’ємні числа 6 клас
13238 додатні та від’ємні числа 6 класurvlan
 
12888 rozrobka uroku_6_klass
12888 rozrobka uroku_6_klass12888 rozrobka uroku_6_klass
12888 rozrobka uroku_6_klassurvlan
 
12721 пропорція і відношення
12721 пропорція і відношення12721 пропорція і відношення
12721 пропорція і відношенняurvlan
 
12309 координатна площина
12309 координатна площина12309 координатна площина
12309 координатна площинаurvlan
 
12309 координатна площина
12309 координатна площина12309 координатна площина
12309 координатна площинаurvlan
 
12242 тема на урок у 6 класі
12242 тема на урок у 6 класі12242 тема на урок у 6 класі
12242 тема на урок у 6 класіurvlan
 
12217 урок путешествие по теме
12217 урок путешествие по теме12217 урок путешествие по теме
12217 урок путешествие по темеurvlan
 
12217 тема
12217 тема12217 тема
12217 темаurvlan
 
12217 приложение 1
12217 приложение 112217 приложение 1
12217 приложение 1urvlan
 
12182 6кл протилежні числа
12182 6кл протилежні числа12182 6кл протилежні числа
12182 6кл протилежні числаurvlan
 

More from urvlan (20)

253 урок на укр 7 кл
253 урок на укр 7 кл253 урок на укр 7 кл
253 урок на укр 7 кл
 
2236 презентация1
2236 презентация12236 презентация1
2236 презентация1
 
форм скор мн 7 1
форм скор мн 7 1форм скор мн 7 1
форм скор мн 7 1
 
тесты 6 б 2007
тесты  6 б 2007тесты  6 б 2007
тесты 6 б 2007
 
геом фигуры 6
геом фигуры   6геом фигуры   6
геом фигуры 6
 
Naibolshiy obshchiy delitel
Naibolshiy obshchiy delitelNaibolshiy obshchiy delitel
Naibolshiy obshchiy delitel
 
13452 6 клас
13452 6 клас13452 6 клас
13452 6 клас
 
13397 презентація
13397 презентація13397 презентація
13397 презентація
 
13397 додав рац чисел розробка уроку
13397 додав рац чисел розробка уроку13397 додав рац чисел розробка уроку
13397 додав рац чисел розробка уроку
 
13268 математика 6 клас
13268 математика 6 клас13268 математика 6 клас
13268 математика 6 клас
 
13238 додатні та від’ємні числа 6 клас
13238 додатні та від’ємні числа 6 клас13238 додатні та від’ємні числа 6 клас
13238 додатні та від’ємні числа 6 клас
 
12888 rozrobka uroku_6_klass
12888 rozrobka uroku_6_klass12888 rozrobka uroku_6_klass
12888 rozrobka uroku_6_klass
 
12721 пропорція і відношення
12721 пропорція і відношення12721 пропорція і відношення
12721 пропорція і відношення
 
12309 координатна площина
12309 координатна площина12309 координатна площина
12309 координатна площина
 
12309 координатна площина
12309 координатна площина12309 координатна площина
12309 координатна площина
 
12242 тема на урок у 6 класі
12242 тема на урок у 6 класі12242 тема на урок у 6 класі
12242 тема на урок у 6 класі
 
12217 урок путешествие по теме
12217 урок путешествие по теме12217 урок путешествие по теме
12217 урок путешествие по теме
 
12217 тема
12217 тема12217 тема
12217 тема
 
12217 приложение 1
12217 приложение 112217 приложение 1
12217 приложение 1
 
12182 6кл протилежні числа
12182 6кл протилежні числа12182 6кл протилежні числа
12182 6кл протилежні числа
 

14045 урок математики в 5 класі microsoft word

  • 1. Булочнікова Тетяна Миколаївна Вчитель математики Славутицької ЗОШ №3 Київської області Конспект уроку. 5 клас . Тема: «Прямокутник. Квадрат. Трикутник. Прямокутний паралелепіпед» - Урок перший з даної теми. Тема уроку: Многокутники. Прямокутник, квадрат та їх периметр Мета уроку: Освітня складова • Формувати уміння розпізнавати основні геометричні поняття й фігури; • Ввести поняття многокутника, закріпити поняття периметра на прикладах прямокутника і квадрата; • Формувати уміння та навички використання формул периметрів прямокутника і квадрата для знаходження невідомих елементів. Розвиваюча • Розвивати практичність мислення шляхом розв’язування прикладних задач; • Розвивати просторову уяву; • Вдосконалювати навички усних і письмових обчислень; • Розвивати уявлення про основні геометричні фігури та їх властивості. Виховна • Виховувати готовність до взаємодопомоги при роботі в парах; • Виховувати стриманість, вміння слухати, уважне ставлення до думки однокласників. Тип уроку: Комбінований урок.
  • 2. Наочність та обладнання: Підручник для 5 класу «Математика», індивідуальні картки із завданнями для робіт в парах, задачами для колективної та самостійної роботи, засоби ІКТ. Основні поняття: многокутник, прямокутник, периметр, ламана, відрізок, пряма, сторони многокутника, вершини, діагоналі. Структура уроку І. Організаційний момент ІІ. Повідомлення теми, мети уроку ІІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів ІV. Пояснення нового матеріалу V. Формування вмінь і навичок застосування формул периметрів VІ. Підведення підсумку уроку VІI. Домашнє завдання Хід уроку: І. Організаційний момент ІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Усні діагностичні вправи Запишемо тему нашого уроку в зошити. Щоб успішно розпочати вивчення нової теми, повторимо одиниці вимірювання довжини. Назвати їх. ( м, см, мм, км, дм) В яких одиницях зручно й доцільно вимірювати відстані нам допоможе пригадати таке завдання: Завдання 1. Виправити помилки: - довжина класної кімнати - 11 мм - довжина дороги від Славутича до Чернігова - 46 см - довжина клітинки в зошиті - 5 дм - довжина парти - 12 км 2
  • 3. - довжина ручки - 15 м ІІІ. Актуалізація опорних знань про геометричні фігури Пригадати деякі відомості про геометричні фігури (фігури, з якими учні ознайомились у 5 класі) нам допоможе кросворд: «Загадкові геометричні фігури» Уважно слухайте ці віршовані запитання-загадки. Хто заховався під кожним номером у кросворді? Виховуємо вміння слухати, щоб розуміти. № 1. Хоч вимірять мене зовсім не можна, настільки я за розміром мала, та все ж запевнить можу кожного, що математиці я користь принесла. Які ж іще мої прикмети? Двох ліній буду я перетин! (ТОЧКА) № 2. Початок і кінець я маю і точки часто сполучаю. (ВІДРІЗОК) № 3. Без кінця й без краю лінія оця. Досхочу іди по ній, а нема кінця! (ПРЯМА) № 4. Один кінець я на відміну від прямої маю. Скажи, ім’я моє ти знаєш? (ПРОМІНЬ) № 5. З відрізочків прямої я складаюсь, і через це ла-ма-юсь. (ЛАМАНА) № 6. Мені вершина служить головою, а те, що звете ви ногами всі називають сторонами. (КУТ) № 7. Назву якої геометричної фігури ми отримали на перетині усіх слів по вертикалі? Рекомендуюсь я, і вас повідомляю, що усього я по чотири маю. Чотири сторони й вершини, кутів прямих - чотири. (КВАДРАТ) - Про що говориться у останньому вірші? Скільки можливих відповідей? 3
  • 4. (учні повинні назвати ще прямокутник) К 2В Я М А 3П Р Д 4П Р М А 5Л А Т 6К У 1 Т О Ч А І Д Р І З О К О М І Н Ь Н А ІV. Вивчення нового матеріалу Вчитель демонструє учням спочатку многокутники, а вже потім - просту ламану, ланки якої не перетинаються між собою і ламану, в якої співпадають початок і кінець, підвівши учнів до означення многокутника. Вчитель здійснює демонстрацію презентації: «Многокутник. Периметр прямокутника і квадрата». Слайд МНОГОКУТНИКИ А L С Д В P В К А С О О К D 4 1. Многокутники.
  • 5. Слайд 2. Ламані. Чотирикутник. ЧОТИРИКУТНИК B C ABCD –чотирикутник. Правильно читати за годинниковою стрілкою: A D ABCD, BCDA, CDBA, DABC. BCAD, ADCB – неправильно. 5
  • 6. Слайд 3. Елементи чотирикутника. ЕЛЕМЕНТИ ЧОТИРИКУТНИКА B C A,B,C,D – вершини. AB,BC,CD,AD – сторони. A D A, B, C, D – кути. A і B,C і D, … - сусідні вершини. A і C, B і D -протилежні вершини. BA,BC, … -сусідні сторони. BA,BC, … -протилежні сторони. 6
  • 7. Слайд 4. Прямокутник, зображення й основні позначення. ПРЯМОКУТНИК B a C b A b D a 7
  • 8. Слайд 5. Периметр прямокутника і задача, як зразок. ПЕРИМЕТР ПРЯМОКУТНИКА B 96м a C b 44м b D A a Р=2·a+2·b P=2·(a+b) P=280м Р=2·(96м+44м)=280м Примітка: слайди №6, №9 - №11 будуть демонструватись на етапі закріплення знань (при розв’язуванні задач) 8
  • 9. Слайд 6. Периметр прямокутника: задача. ЗАДАЧА 51м 31м 84м огірки картопля 49м капуста Знайти периметр городньої ділянки і її окремих частин. Слайд 7. Квадрат, його зображення і задача як зразок 9
  • 11. Слайд 8. Периметр квадрата і задача, як зразок. ПЕРИМЕТР КВАДРАТА B a C 77м a A Р=4·а a a D Р=4·77м=308м P=308м Слайд 9. Застосування знань про периметр 11
  • 12. ЗАДАЧА Знайти периметр одержаних фігур. 96м Слайд 10. Застосування знань про периметр. ЗАДАЧА 12м 9м 15м Порівняй периметри квадрата і прямокутника. Слайд 11. Застосування знань про периметр 12
  • 13. ЗАДАЧА Якими можуть бути сторони прямокутника, якщо периметр його дорівнює 36 м? 5м 7м 11м 8м 13м 10м Прочитаємо на с. 138 підручника означення многокутника. Після презентації питання до учнів (із середнім рівнем знань): - Яка формула периметра квадрата? - Яка формула периметра прямокутника? - Скільки сторін квадрата треба знати, щоб знайти його периметр ? - А для прямокутника…? V. Формування вмінь і навичок № 3.1. (робота учнів у парах з роздатковими матеріалами) Виміряти довжину й ширину даного прямокутника. Знайти його периметр. № 3.2. (усно) Знайти периметри: 1). квадрата, якщо а=5дм; а=12дм; 2). прямокутника, якщо а=5см, в=4см; а=13м, в=7м; а=3м, в=200см. № 3.3. Яку відстань пройде вартовий, обходячи будівлю, якщо довжина доріжки навколо будівлі -120м, а ширина – 105м? Відомо, що основа будівлі прямокутна, і обхід потрібно робити 4 рази. № 3.4. Довжина й ширина прямокутника в сумі становлять 106см. Знайти периметр прямокутника. 13
  • 14. № 3.5. (проблемна ситуація) Чи можна знайти периметр прямокутника, у якого відомі дві протилежні сторони - по 8 см? - Яке одне слово можна замінити, щоб задача розв’язалась? (треба підвести учнів до використання понять сусідніх і протилежних сторін, а також до висновку, що квадрат – це теж прямокутник). Відповідь: 1) Замість слова «протилежні» беремо «сусідні» 2) Замість слова «прямокутник» беремо «квадрат» Отримали дві задачі. 1) Знайти периметр прямокутника, у якого відомі дві сусідні сторони - по 8 см. 2) Знайти периметр квадрата, у якого відомі дві протилежні сторони - по 8 см? № 3.6. (задача з презентації) Квадрат, периметр якого 96 см, розрізали на 4 рівних квадрати. Знайти периметр малого квадрата. Задачі зі слайдів № 6, №9 – № 11 № 3.7. (задача з практики) Виготовлено огорожу для клумби довжиною 12 м. Яких розмірів можна зробити клумбу (в цілих метрах), щоб поставити цю огорожу? № 3.8. (задача з практики) Чи зможе робітник засклити вибите вікно квадратної форми зі стороною 125 см, якщо в нього є квадратне скло, периметр якого 5 м? Завдання з підручника № 813, 817. VІ. Домашнє завдання: № 761, 780 VІІ. Підведення підсумку уроку 14
  • 15. Використані інформаційні джерела 1. Барничка Ю.Ю., Кухар В.М. Цікава математика у 4 і 5 класах. [Текст] / Ю.Ю. Барничка В.М. Кухар – К.: Радянська школа, 1975. 144с. 2. Бевз Г.П., Бевз В.Г. Математика: Підручник для 5 класу. [Текст] / Г.П. Бевз, В.Г. Бевз – К.: Зодіак – ЕКО, 2005. 352с. 3. Житомирський В.Г., Шеврін Л.М. Путешествие по стране геометрии. [Текст] / В.Г. Житомирський, Л.М. Шеврін – М.: Педагогіка, 1991. 176с. 4. Ільчук Л.М. Уроки математики у 5 класі. [Текст] / Л.М. Ільчук – Тернопіль: Підручники і посібники, 2006. 255с. 5. Мацько Н.Д. Формування геометричних понять в учнів 4-5 класів. [Текст] / Н.Д. Мацько – К. Радянська школа, 1988. 160с. 6. Садкіна В.І. 101 цікава педагогічна ідея. Як зробити урок. [Текст] / В.І. Садкіна – Х.: Основа, 2008. 15