SlideShare a Scribd company logo
1 of 11
Державний професійно-технічний навчальній заклад
Херсонський професійний ліцей зв’язку та поліграфії
Методична розробка уроку з
геометрії
за темою:
«Тіла обертання. Об'єми та площі поверхонь»
Розроблено викладачем
математики
Свідер Л. М.
Херсон – 2014
ПРЕДМЕТ «Геометрія»
Дата проведення ________ група _______
Тема програми: Тіла обертання
Тема уроку: Тіла обертання. Об'єми та площі поверхонь
Мета уроку: узагальнити і систематизувати знання учнів з теми, показати
практичне застосування вивчених формул, за якими знаходяться
об'єми та площі поверхонь тіл обертання, звернути увагу учнів на
зв'язок предмета з життям; розширити кругозір учнів та їхню
просторову уяву; вчити орієнтуватися в нестандартних ситуаціях.
Розвивати самостійне логічне мислення, уміння і навички
практичного застосування одержаних знань; удосконалювати
досвід колективної роботи для підвищення успішності та
відповідальності; розвивати здібності пошукового характеру.
Формувати елементи колективізму при розв'язанні задач
практичного характеру. Виховувати взаємоповагу, доброзичливість
між учнями та викладачем. Виховувати відповідальність,
працелюбність, чесність, принциповість у відношенні до себе і до
всіх членів колективу групи.
Тип уроку: систематизації та узагальнення знань з елементами інтерактивного
навчання.
Методи навчання, прийоми: інтерактивні прийоми, групова та індивідуальна
робота учнів, самостійна робота, проблемні питання, практична робота,
елементи самоконтролю.
Основні терміни і поняття: тіла обертання, циліндр, конус, куля, твірна, основа,
переріз, вісь, об’єм, площа поверхні.
Міжпредметні зв’язки: література, економіка, фізика, інформатика.
Наочність: моделі тіл обертання, картки.
Технічні засоби навчання: комп`ютер, мультимедійна система, комп’ютерні
презентації.
Хід уроку
I. Організаційний момент.
II. Мотивація навчальної діяльності.
Повідомлення теми і мети уроку.
Викладач. Сьогодні в нас відбудеться презентація товарів «Тіла обертання».
До нас завітали представники різних фірм, акціонерних товариств, які
представляють нам свою продукцію. Вони хочуть переконати всіх присутніх,
що саме їх товар – гарант вашого благополуччя. Фірми, безумовно,
конкурують між собою, а тому підготовка презентації велась таємно. Отже, під
час представлення товару, представники інших фірм мають право задавати
запитання конкурентам. Фірми конкурують в боротьбі за право отримання
сертифікатів якості:
1. Краще представлення товару;
2. Краща практична задача;
3. Краще запитання до пояснення.
4. Краще виконання математичного диктанту.
5. Краща самостійна робота.
ІІІ. Повторенняі узагальненняпонять і засвоєннявідповідноїїм системи
знань.
1. Вправа «Асоціативний кущ». Перевіримо готовність фірм до презентації. В
центрі дошки вчитель пише слова «Тіла обертання і пропонує учням згадати
слово чи словосполучення, які асоціюються з цими словами
2. Вправа «Мікрофон». На дошку проектуються формули для обчислення
об’ємів та площ поверхонь тіл обертання. Учні відповідають , що можна
знайти за допомогою даних формул.
– площа сфери;
- площа бічної поверхні конуса;
– площа бічної поверхні циліндра
– об'єм циліндра;
– об’єм конуса;
– об’єм кулі.
IV. Приведення одиничних знань у систему.
1. Представлення презентацій фірмами.
Фірма «Куля»
1. Реклама товаруфірми.
Твірна
Об’єм
Площа
поверхні
Висота, вісь
Зрізаний
конус
Перерізи
Основа,
радіус
Куля
Циліндр
Конус
Тіла
обертання
2. Постачальники спортінвентаря.
Задача. Скількипотрібно квадратних сантиметрів шкіри, щоб зробити
покришку для футбольного м'яча?(На шви і обрізки додати5%
матеріалу).
Розв'язання:
Діаметр футбольного м’ячастандартний – він дорівнює 25 см.
; ;
;
Обчислимо 5% від даної площі S1=0,196  0,05 = 0,0098 (м2).
Отже, всього потрібно матеріалу: 0,196 + 0,0098 = 0,206 (м2).
Відповідь: 2060 см2.
Фірма «Циліндр»
1. Реклама товаруфірми.
2. Постачальники труб.
Задача. Циліндричнадимова труба діаметром 65 см має висоту 18 м.
Скільки жерсті потрібно для її виготовлення, якщо на з’єднання іде 10%
матеріалу?
Розв’язання:
d = 65см =0,65м; H = 18м.
S = 2RH = dH;
S = 3,14  0,65 18  36,74 (м2);
Знайдемо 10%від знайденої площі S1 = 36,74  0,1 = 3,67 (м2).
Отже, всього необхідно матеріалу 36,74 +3,67 = 40,4(м2).
Відповідь: 40,4 м2.
Акціонерне товариство «Конус»
1. Реклама товарутовариства.
2. Промислові виробники.
Задача. Конусоподібнийнамет висотою3,5 м і діаметром основи4м
покрито тканиною. Скільки тканини пішло на намет?
Розвязання:
H = 3,5м, d = 4м, тому R = 2м.
S = Rl;l2 = H2 + R2 = 22 + 3,52 = 16,25;
l = 4,02 (м).
Отже, S = 3,14  4,02  2  25,3 (м2).
Відповідь: 25,3(м2).
2 . Математичний диктант у вигляді гри«Розшифруйвислів». (Кожній цифрі
відповідає перша буква правильної відповіді) – правильно розшифрований
вислів – 1 бал представникам однієї із фірм.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
У К Р А Ї Н А Є Д И Н А
У) 1. Підготувалися до відкритого. (Уроку).
К) 2. Ця фігура відноситься до тіл обертання. Її осьовийпереріз – трикутник.
Що це за фігура? (Конус).
Р) 3. Відрізок, що сполучає центр кола з точкоюкола. (Радіус).
А) 4,7,12. Висота бічної гранні правильної піраміди, проведеної з її вершини.
(Апофема).
Ї) 5. Він гуляє серед ночі.
Певно добрімає очі.
Одяг весь із колючок
Це безстрашний…(Їжачок).
Н) 6,11. У звичайного конусадві основи?(Ні).
Є) 8. Прямокутний трикутник зі сторонами3, 4, 5 одиниць називається …
(Єгипетським).
Д) 9. Відрізок, що сполучає дві точки кола і проходить центр кола. (Діаметр).
И) 10.
3. Тестовізавдання.
Знайди правильну відповідь
R H V
Циліндр 8 6
а) 384; зелений.
б) 384 ; синій.
в) 186 . жовтий.
Конус 3 10
а) 90 ; зелений.
б) 30; синій
в) 30 ; жовтий.
4. Самостійна роботаза принципом контролюі самоконтролю(кожномуучню
по два аркуша) у вигляді гри «Перевір себе» (правильна відповідь – 1 бал
представникам однієї з фірм).
«Перевір себе»
А
Рівнобедрений
трикутник
ПRL ПR2
В Вісь Діаметр
прямокутний
трикутник
С
2ПRH + 2ПR2
2ПRH
1 2 3 4
Питання:
1. Тіло, що утворене двома кругами, що лежать у паралельних площинах і
усіма відрізками, що з’єднують відповідні точкицих кругів.
2. Бічна поверхня циліндра.
3. Переріз конуса площиною, що проходить через вісь.
4. Хорда, що проходить через центр основиконуса.
5. Тіло, утворене кругом, точкоюпозайого площиною і усіма відрізками,
що з’єднують цю точку з точками круга.
6. Переріз циліндра площиною, паралельною його основам.
7. Пряма, що проходить через висотуконуса.
8. Бічна поверхня конуса.
9. Фігура, при обертанні якої описується конус.
10.Площа повної поверхні циліндра.
11.Площа основиконуса.
12.Фігура, при обертанні якої описується циліндр.
Відповіді:
1. В2
2. С4
3.А1
4. В3
5.С3
6. С2
7. В1
8. А2
9. В4
10.С1
11. А3
12. А4
V. Підбиття підсумків уроку. Рефлексія.
1.Вчитель: Минають роки… геометрія збагачується новими фактами,
змінює свій вигляд. Були часи, коли вона, як при Платоні або Піфагорі, займала
становище справжньої цариці наук, а були й періоди, коли вона в своєму
розвитку починали відставати від інших, молодих, що бурхливо розвивалися,
наук. Але ніколи, очевидно, поки стоїть світ, не настане такий час, коли
людство могло сказати: «Ось тепер геометрія не потрібна і залишається здати її
в архів.»
Геометрія була і буде постійною супутницею людини на всьому шляху її
розвитку, у всій її довгій, складній і цікавій еволюції.
Отже, як ми бачили, застосування математики в усіх галузях науки,
господарстваі життя необмежене. Математика скрізь, вона – на кожному кроці.
Наше суспільство потребує, як талановитих дослідників, так і
спеціалістів, які добрезнають математику та здатні застосовуватисвоїзнання
на практиці.
Де ж практично використовуються знання про тіла обертання,
обчислення їх об’ємів та площ поверхонь:
- архітектура;
- будівництво;
- сільське господарство;
- промисловість;
- наука;
- космонавтика.
2.Оцінки учням: визначення та присудження сертифікатів якостіта кращу
презентацію, кращу практичну задачута краще запитання до пояснення задачі.
VI. Інформація– інструктаж домашнього завдання.
Вчитель: Як результат презентації є нові адреси, нові пропозиції, які
отримують наші фірми для розширення своєї сфери діяльності. Домашнє
завдання, яке надійшло до факсу, отримує кожна група:
Задача 1. Нехай у нас є дві циліндричні каструлі: одна вузька і висока, а
друга вдвоє нижча, але вдвоє ширша. Яка з каструль матиме більшу місткість?
Задача 2. Продаються два кавуни кулястої форми: один – в півтора рази
ширший, ніж другий, і вдвоє дорожчий. Який кавун вигідніше купити?
Задача 3. Припустимо, що земну кулю охоплено по екватору обручем,
довжина якого перевищує довжину екватора на 10 метрів, причомуобруч скрізь
однаково віддалений від поверхні Землі. Який завбільшки проміжок між
земною поверхнею і обручем? Чи змогла б пролізти під обручем миша?
Задача – жарт. Чому ковбасу нарізають косо, а не прямо?

More Related Content

What's hot

календарне планування 8 клас. алгебра
календарне планування 8 клас. алгебракалендарне планування 8 клас. алгебра
календарне планування 8 клас. алгебраТетяна Шверненко
 
3 m z_2020-2
3 m z_2020-23 m z_2020-2
3 m z_2020-24book
 
4 klas-matematyka-bevz-2021-2
4 klas-matematyka-bevz-2021-24 klas-matematyka-bevz-2021-2
4 klas-matematyka-bevz-2021-2cgf gfgfg
 
Календарне планування 5 клас математика
Календарне планування 5 клас математикаКалендарне планування 5 клас математика
Календарне планування 5 клас математикаТетяна Шверненко
 
3 m s_2020-2
3 m s_2020-23 m s_2020-2
3 m s_2020-24book
 
10 алг мерзляк_номіровський_углубл_2010_укр
10 алг мерзляк_номіровський_углубл_2010_укр10 алг мерзляк_номіровський_углубл_2010_укр
10 алг мерзляк_номіровський_углубл_2010_укрAira_Roo
 
розробка уроку інтерактивна дошка
розробка уроку інтерактивна дошкарозробка уроку інтерактивна дошка
розробка уроку інтерактивна дошкаschool11_dp
 
Алгебра 7 клас. Збірник завдань для самостійних та контрольних робіт
Алгебра 7 клас. Збірник завдань для самостійних та контрольних робітАлгебра 7 клас. Збірник завдань для самостійних та контрольних робіт
Алгебра 7 клас. Збірник завдань для самостійних та контрольних робітСергій Ільчишин
 
11324 урок 9 клас
11324 урок 9 клас11324 урок 9 клас
11324 урок 9 класjasperwtf
 
урок квадратні корені рівняння
урок квадратні корені рівнянняурок квадратні корені рівняння
урок квадратні корені рівнянняLyubow Bondar
 
7 a k_2015
7 a k_20157 a k_2015
7 a k_20154book
 
календарне планування 8 клас. геометрія
календарне планування 8 клас. геометріякалендарне планування 8 клас. геометрія
календарне планування 8 клас. геометріяТетяна Шверненко
 
Ознаки подільності чисел
Ознаки подільності чиселОзнаки подільності чисел
Ознаки подільності чиселFormula.co.ua
 
7 алг кравчук_янченко_2007_укр
7 алг кравчук_янченко_2007_укр7 алг кравчук_янченко_2007_укр
7 алг кравчук_янченко_2007_укрAira_Roo
 

What's hot (20)

1
11
1
 
календарне планування 8 клас. алгебра
календарне планування 8 клас. алгебракалендарне планування 8 клас. алгебра
календарне планування 8 клас. алгебра
 
3 m z_2020-2
3 m z_2020-23 m z_2020-2
3 m z_2020-2
 
4 klas-matematyka-bevz-2021-2
4 klas-matematyka-bevz-2021-24 klas-matematyka-bevz-2021-2
4 klas-matematyka-bevz-2021-2
 
математика 5 кл
математика 5 клматематика 5 кл
математика 5 кл
 
Календарне планування 5 клас математика
Календарне планування 5 клас математикаКалендарне планування 5 клас математика
Календарне планування 5 клас математика
 
3 m s_2020-2
3 m s_2020-23 m s_2020-2
3 m s_2020-2
 
Proporzii 5kl
Proporzii 5klProporzii 5kl
Proporzii 5kl
 
10 алг мерзляк_номіровський_углубл_2010_укр
10 алг мерзляк_номіровський_углубл_2010_укр10 алг мерзляк_номіровський_углубл_2010_укр
10 алг мерзляк_номіровський_углубл_2010_укр
 
розробка уроку інтерактивна дошка
розробка уроку інтерактивна дошкарозробка уроку інтерактивна дошка
розробка уроку інтерактивна дошка
 
Biznes plan
Biznes planBiznes plan
Biznes plan
 
232
232232
232
 
Алгебра 7 клас. Збірник завдань для самостійних та контрольних робіт
Алгебра 7 клас. Збірник завдань для самостійних та контрольних робітАлгебра 7 клас. Збірник завдань для самостійних та контрольних робіт
Алгебра 7 клас. Збірник завдань для самостійних та контрольних робіт
 
11324 урок 9 клас
11324 урок 9 клас11324 урок 9 клас
11324 урок 9 клас
 
урок квадратні корені рівняння
урок квадратні корені рівнянняурок квадратні корені рівняння
урок квадратні корені рівняння
 
7 a k_2015
7 a k_20157 a k_2015
7 a k_2015
 
урок функціїї
урок функціїїурок функціїї
урок функціїї
 
календарне планування 8 клас. геометрія
календарне планування 8 клас. геометріякалендарне планування 8 клас. геометрія
календарне планування 8 клас. геометрія
 
Ознаки подільності чисел
Ознаки подільності чиселОзнаки подільності чисел
Ознаки подільності чисел
 
7 алг кравчук_янченко_2007_укр
7 алг кравчук_янченко_2007_укр7 алг кравчук_янченко_2007_укр
7 алг кравчук_янченко_2007_укр
 

Viewers also liked

Viewers also liked (9)

Kintseva obrobka bluzi
Kintseva obrobka bluziKintseva obrobka bluzi
Kintseva obrobka bluzi
 
Plan uroka shist_kapelyukhivdoc
Plan uroka shist_kapelyukhivdocPlan uroka shist_kapelyukhivdoc
Plan uroka shist_kapelyukhivdoc
 
Vidi rykavov
Vidi rykavovVidi rykavov
Vidi rykavov
 
вшивання рукава в закриту пройму
вшивання рукава в закриту проймувшивання рукава в закриту пройму
вшивання рукава в закриту пройму
 
подвійна кокетка
подвійна кокеткаподвійна кокетка
подвійна кокетка
 
портфоліо люта
портфоліо лютапортфоліо люта
портфоліо люта
 
портфоліо круглій методист 2011
портфоліо круглій методист 2011портфоліо круглій методист 2011
портфоліо круглій методист 2011
 
кишені з відрізними бочками
кишені з відрізними бочкамикишені з відрізними бочками
кишені з відрізними бочками
 
презентация тиждень "Охорони праці"
презентация тиждень "Охорони праці"презентация тиждень "Охорони праці"
презентация тиждень "Охорони праці"
 

Similar to Plan uroku 2014_polniy

10438 цикл уроків з математики 2
10438 цикл уроків з математики 210438 цикл уроків з математики 2
10438 цикл уроків з математики 2urvlan
 
розв'язування задач
розв'язування задачрозв'язування задач
розв'язування задачlelipusik
 
10437 цикл уроків з математики
10437 цикл уроків з математики10437 цикл уроків з математики
10437 цикл уроків з математикиurvlan
 
Розв"язування трикутників.Прикладні задачі.
Розв"язування трикутників.Прикладні задачі.Розв"язування трикутників.Прикладні задачі.
Розв"язування трикутників.Прикладні задачі.sveta7940
 
Елементи прикладної математики
Елементи прикладної математикиЕлементи прикладної математики
Елементи прикладної математикиsveta7940
 
13631 osnovna
13631 osnovna13631 osnovna
13631 osnovnajasperwtf
 
12547 середнє арифметичне
12547 середнє арифметичне12547 середнє арифметичне
12547 середнє арифметичнеurvlan
 
Площа паралелограма
 Площа паралелограма  Площа паралелограма
Площа паралелограма sveta7940
 
Розв'язування задач на знаходження площі многокутників.docx
Розв'язування задач на знаходження площі многокутників.docxРозв'язування задач на знаходження площі многокутників.docx
Розв'язування задач на знаходження площі многокутників.docxРепетитор Історія України
 
об'єми та площі поверхонь тіл
об'єми та площі поверхонь тілоб'єми та площі поверхонь тіл
об'єми та площі поверхонь тілTamara Emec
 
Обчислення площі прямокутної ділянки. Задачі на знаходження площі прямокутника.
Обчислення площі прямокутної ділянки. Задачі на знаходження площі прямокутника.Обчислення площі прямокутної ділянки. Задачі на знаходження площі прямокутника.
Обчислення площі прямокутної ділянки. Задачі на знаходження площі прямокутника.Школа №7 Миргород
 
Розв"язування задач на знаходження площі трикутника
Розв"язування задач на знаходження площі трикутникаРозв"язування задач на знаходження площі трикутника
Розв"язування задач на знаходження площі трикутникаsveta7940
 
7558 урок математики 5 клас
7558 урок математики 5 клас7558 урок математики 5 клас
7558 урок математики 5 класurvlan
 

Similar to Plan uroku 2014_polniy (20)

10438 цикл уроків з математики 2
10438 цикл уроків з математики 210438 цикл уроків з математики 2
10438 цикл уроків з математики 2
 
подорож
подорожподорож
подорож
 
108,23.docx
108,23.docx108,23.docx
108,23.docx
 
розв'язування задач
розв'язування задачрозв'язування задач
розв'язування задач
 
95,23.docx
95,23.docx95,23.docx
95,23.docx
 
10437 цикл уроків з математики
10437 цикл уроків з математики10437 цикл уроків з математики
10437 цикл уроків з математики
 
Розв"язування трикутників.Прикладні задачі.
Розв"язування трикутників.Прикладні задачі.Розв"язування трикутників.Прикладні задачі.
Розв"язування трикутників.Прикладні задачі.
 
1
11
1
 
Елементи прикладної математики
Елементи прикладної математикиЕлементи прикладної математики
Елементи прикладної математики
 
13631 osnovna
13631 osnovna13631 osnovna
13631 osnovna
 
12547 середнє арифметичне
12547 середнє арифметичне12547 середнє арифметичне
12547 середнє арифметичне
 
Площа паралелограма
 Площа паралелограма  Площа паралелограма
Площа паралелограма
 
Розв'язування задач на знаходження площі многокутників.docx
Розв'язування задач на знаходження площі многокутників.docxРозв'язування задач на знаходження площі многокутників.docx
Розв'язування задач на знаходження площі многокутників.docx
 
34 (1)
34 (1)34 (1)
34 (1)
 
об'єми та площі поверхонь тіл
об'єми та площі поверхонь тілоб'єми та площі поверхонь тіл
об'єми та площі поверхонь тіл
 
103
103103
103
 
Обчислення площі прямокутної ділянки. Задачі на знаходження площі прямокутника.
Обчислення площі прямокутної ділянки. Задачі на знаходження площі прямокутника.Обчислення площі прямокутної ділянки. Задачі на знаходження площі прямокутника.
Обчислення площі прямокутної ділянки. Задачі на знаходження площі прямокутника.
 
Розв"язування задач на знаходження площі трикутника
Розв"язування задач на знаходження площі трикутникаРозв"язування задач на знаходження площі трикутника
Розв"язування задач на знаходження площі трикутника
 
7558 урок математики 5 клас
7558 урок математики 5 клас7558 урок математики 5 клас
7558 урок математики 5 клас
 
Знаходження площі поверхні тіл обертання
Знаходження площі поверхні тіл обертанняЗнаходження площі поверхні тіл обертання
Знаходження площі поверхні тіл обертання
 

More from Вячеслав Пикулин (20)

Ya zna yu_vse_33
Ya zna yu_vse_33Ya zna yu_vse_33
Ya zna yu_vse_33
 
Stsenariyi pozaklasnikh zakhodiv1
Stsenariyi pozaklasnikh zakhodiv1Stsenariyi pozaklasnikh zakhodiv1
Stsenariyi pozaklasnikh zakhodiv1
 
Kucheryuk doc
Kucheryuk docKucheryuk doc
Kucheryuk doc
 
Ulyublena tekhnologiya
Ulyublena tekhnologiyaUlyublena tekhnologiya
Ulyublena tekhnologiya
 
Metod rozrobka
Metod rozrobkaMetod rozrobka
Metod rozrobka
 
Napryamki studiyi
Napryamki studiyiNapryamki studiyi
Napryamki studiyi
 
Interaktivni tekhnologiyi
Interaktivni tekhnologiyiInteraktivni tekhnologiyi
Interaktivni tekhnologiyi
 
Proekt vibori
Proekt viboriProekt vibori
Proekt vibori
 
Plan uroku -_2015
Plan uroku -_2015Plan uroku -_2015
Plan uroku -_2015
 
Moralniy vchinok
Moralniy vchinokMoralniy vchinok
Moralniy vchinok
 
Sobivartist tsina
Sobivartist tsinaSobivartist tsina
Sobivartist tsina
 
Meta format
Meta formatMeta format
Meta format
 
Stsenariy geroyam krut
Stsenariy geroyam krutStsenariy geroyam krut
Stsenariy geroyam krut
 
Gero yi krut
Gero yi krutGero yi krut
Gero yi krut
 
Dovzhenko
DovzhenkoDovzhenko
Dovzhenko
 
Urok na 1_veresnya_mi_ye_buli
Urok na 1_veresnya_mi_ye_buliUrok na 1_veresnya_mi_ye_buli
Urok na 1_veresnya_mi_ye_buli
 
2 prezentatsiya opovidan_dovzhenka
2 prezentatsiya opovidan_dovzhenka2 prezentatsiya opovidan_dovzhenka
2 prezentatsiya opovidan_dovzhenka
 
Prezentatsia najrozumni sh_ij
Prezentatsia najrozumni sh_ijPrezentatsia najrozumni sh_ij
Prezentatsia najrozumni sh_ij
 
Plan uroku vidkritiy_urok_kvk
Plan uroku vidkritiy_urok_kvkPlan uroku vidkritiy_urok_kvk
Plan uroku vidkritiy_urok_kvk
 
Plan uroku corel
Plan uroku corelPlan uroku corel
Plan uroku corel
 

Plan uroku 2014_polniy

  • 1. Державний професійно-технічний навчальній заклад Херсонський професійний ліцей зв’язку та поліграфії Методична розробка уроку з геометрії за темою: «Тіла обертання. Об'єми та площі поверхонь» Розроблено викладачем математики Свідер Л. М. Херсон – 2014
  • 2. ПРЕДМЕТ «Геометрія» Дата проведення ________ група _______ Тема програми: Тіла обертання Тема уроку: Тіла обертання. Об'єми та площі поверхонь Мета уроку: узагальнити і систематизувати знання учнів з теми, показати практичне застосування вивчених формул, за якими знаходяться об'єми та площі поверхонь тіл обертання, звернути увагу учнів на зв'язок предмета з життям; розширити кругозір учнів та їхню просторову уяву; вчити орієнтуватися в нестандартних ситуаціях. Розвивати самостійне логічне мислення, уміння і навички практичного застосування одержаних знань; удосконалювати досвід колективної роботи для підвищення успішності та відповідальності; розвивати здібності пошукового характеру. Формувати елементи колективізму при розв'язанні задач практичного характеру. Виховувати взаємоповагу, доброзичливість між учнями та викладачем. Виховувати відповідальність, працелюбність, чесність, принциповість у відношенні до себе і до всіх членів колективу групи. Тип уроку: систематизації та узагальнення знань з елементами інтерактивного навчання. Методи навчання, прийоми: інтерактивні прийоми, групова та індивідуальна робота учнів, самостійна робота, проблемні питання, практична робота, елементи самоконтролю. Основні терміни і поняття: тіла обертання, циліндр, конус, куля, твірна, основа, переріз, вісь, об’єм, площа поверхні. Міжпредметні зв’язки: література, економіка, фізика, інформатика. Наочність: моделі тіл обертання, картки. Технічні засоби навчання: комп`ютер, мультимедійна система, комп’ютерні презентації.
  • 3. Хід уроку I. Організаційний момент. II. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку. Викладач. Сьогодні в нас відбудеться презентація товарів «Тіла обертання». До нас завітали представники різних фірм, акціонерних товариств, які представляють нам свою продукцію. Вони хочуть переконати всіх присутніх, що саме їх товар – гарант вашого благополуччя. Фірми, безумовно, конкурують між собою, а тому підготовка презентації велась таємно. Отже, під час представлення товару, представники інших фірм мають право задавати запитання конкурентам. Фірми конкурують в боротьбі за право отримання сертифікатів якості: 1. Краще представлення товару; 2. Краща практична задача; 3. Краще запитання до пояснення. 4. Краще виконання математичного диктанту. 5. Краща самостійна робота. ІІІ. Повторенняі узагальненняпонять і засвоєннявідповідноїїм системи знань. 1. Вправа «Асоціативний кущ». Перевіримо готовність фірм до презентації. В центрі дошки вчитель пише слова «Тіла обертання і пропонує учням згадати слово чи словосполучення, які асоціюються з цими словами
  • 4. 2. Вправа «Мікрофон». На дошку проектуються формули для обчислення об’ємів та площ поверхонь тіл обертання. Учні відповідають , що можна знайти за допомогою даних формул. – площа сфери; - площа бічної поверхні конуса; – площа бічної поверхні циліндра – об'єм циліндра; – об’єм конуса; – об’єм кулі. IV. Приведення одиничних знань у систему. 1. Представлення презентацій фірмами. Фірма «Куля» 1. Реклама товаруфірми. Твірна Об’єм Площа поверхні Висота, вісь Зрізаний конус Перерізи Основа, радіус Куля Циліндр Конус Тіла обертання
  • 5. 2. Постачальники спортінвентаря. Задача. Скількипотрібно квадратних сантиметрів шкіри, щоб зробити покришку для футбольного м'яча?(На шви і обрізки додати5% матеріалу). Розв'язання: Діаметр футбольного м’ячастандартний – він дорівнює 25 см. ; ; ; Обчислимо 5% від даної площі S1=0,196  0,05 = 0,0098 (м2). Отже, всього потрібно матеріалу: 0,196 + 0,0098 = 0,206 (м2). Відповідь: 2060 см2. Фірма «Циліндр» 1. Реклама товаруфірми.
  • 6. 2. Постачальники труб. Задача. Циліндричнадимова труба діаметром 65 см має висоту 18 м. Скільки жерсті потрібно для її виготовлення, якщо на з’єднання іде 10% матеріалу? Розв’язання: d = 65см =0,65м; H = 18м. S = 2RH = dH; S = 3,14  0,65 18  36,74 (м2); Знайдемо 10%від знайденої площі S1 = 36,74  0,1 = 3,67 (м2). Отже, всього необхідно матеріалу 36,74 +3,67 = 40,4(м2). Відповідь: 40,4 м2. Акціонерне товариство «Конус» 1. Реклама товарутовариства.
  • 7. 2. Промислові виробники. Задача. Конусоподібнийнамет висотою3,5 м і діаметром основи4м покрито тканиною. Скільки тканини пішло на намет? Розвязання: H = 3,5м, d = 4м, тому R = 2м. S = Rl;l2 = H2 + R2 = 22 + 3,52 = 16,25; l = 4,02 (м). Отже, S = 3,14  4,02  2  25,3 (м2). Відповідь: 25,3(м2). 2 . Математичний диктант у вигляді гри«Розшифруйвислів». (Кожній цифрі відповідає перша буква правильної відповіді) – правильно розшифрований вислів – 1 бал представникам однієї із фірм. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 У К Р А Ї Н А Є Д И Н А У) 1. Підготувалися до відкритого. (Уроку).
  • 8. К) 2. Ця фігура відноситься до тіл обертання. Її осьовийпереріз – трикутник. Що це за фігура? (Конус). Р) 3. Відрізок, що сполучає центр кола з точкоюкола. (Радіус). А) 4,7,12. Висота бічної гранні правильної піраміди, проведеної з її вершини. (Апофема). Ї) 5. Він гуляє серед ночі. Певно добрімає очі. Одяг весь із колючок Це безстрашний…(Їжачок). Н) 6,11. У звичайного конусадві основи?(Ні). Є) 8. Прямокутний трикутник зі сторонами3, 4, 5 одиниць називається … (Єгипетським). Д) 9. Відрізок, що сполучає дві точки кола і проходить центр кола. (Діаметр). И) 10. 3. Тестовізавдання. Знайди правильну відповідь R H V Циліндр 8 6 а) 384; зелений. б) 384 ; синій. в) 186 . жовтий. Конус 3 10 а) 90 ; зелений. б) 30; синій в) 30 ; жовтий. 4. Самостійна роботаза принципом контролюі самоконтролю(кожномуучню по два аркуша) у вигляді гри «Перевір себе» (правильна відповідь – 1 бал представникам однієї з фірм). «Перевір себе» А Рівнобедрений трикутник ПRL ПR2
  • 9. В Вісь Діаметр прямокутний трикутник С 2ПRH + 2ПR2 2ПRH 1 2 3 4 Питання: 1. Тіло, що утворене двома кругами, що лежать у паралельних площинах і усіма відрізками, що з’єднують відповідні точкицих кругів. 2. Бічна поверхня циліндра. 3. Переріз конуса площиною, що проходить через вісь. 4. Хорда, що проходить через центр основиконуса. 5. Тіло, утворене кругом, точкоюпозайого площиною і усіма відрізками, що з’єднують цю точку з точками круга. 6. Переріз циліндра площиною, паралельною його основам. 7. Пряма, що проходить через висотуконуса. 8. Бічна поверхня конуса. 9. Фігура, при обертанні якої описується конус. 10.Площа повної поверхні циліндра. 11.Площа основиконуса. 12.Фігура, при обертанні якої описується циліндр. Відповіді: 1. В2 2. С4 3.А1 4. В3 5.С3 6. С2 7. В1 8. А2 9. В4 10.С1 11. А3 12. А4 V. Підбиття підсумків уроку. Рефлексія.
  • 10. 1.Вчитель: Минають роки… геометрія збагачується новими фактами, змінює свій вигляд. Були часи, коли вона, як при Платоні або Піфагорі, займала становище справжньої цариці наук, а були й періоди, коли вона в своєму розвитку починали відставати від інших, молодих, що бурхливо розвивалися, наук. Але ніколи, очевидно, поки стоїть світ, не настане такий час, коли людство могло сказати: «Ось тепер геометрія не потрібна і залишається здати її в архів.» Геометрія була і буде постійною супутницею людини на всьому шляху її розвитку, у всій її довгій, складній і цікавій еволюції. Отже, як ми бачили, застосування математики в усіх галузях науки, господарстваі життя необмежене. Математика скрізь, вона – на кожному кроці. Наше суспільство потребує, як талановитих дослідників, так і спеціалістів, які добрезнають математику та здатні застосовуватисвоїзнання на практиці. Де ж практично використовуються знання про тіла обертання, обчислення їх об’ємів та площ поверхонь: - архітектура; - будівництво; - сільське господарство; - промисловість; - наука; - космонавтика. 2.Оцінки учням: визначення та присудження сертифікатів якостіта кращу презентацію, кращу практичну задачута краще запитання до пояснення задачі. VI. Інформація– інструктаж домашнього завдання. Вчитель: Як результат презентації є нові адреси, нові пропозиції, які отримують наші фірми для розширення своєї сфери діяльності. Домашнє завдання, яке надійшло до факсу, отримує кожна група:
  • 11. Задача 1. Нехай у нас є дві циліндричні каструлі: одна вузька і висока, а друга вдвоє нижча, але вдвоє ширша. Яка з каструль матиме більшу місткість? Задача 2. Продаються два кавуни кулястої форми: один – в півтора рази ширший, ніж другий, і вдвоє дорожчий. Який кавун вигідніше купити? Задача 3. Припустимо, що земну кулю охоплено по екватору обручем, довжина якого перевищує довжину екватора на 10 метрів, причомуобруч скрізь однаково віддалений від поверхні Землі. Який завбільшки проміжок між земною поверхнею і обручем? Чи змогла б пролізти під обручем миша? Задача – жарт. Чому ковбасу нарізають косо, а не прямо?