1. Тема. Право дитини на захиствід експлуатації ___________
Мета: допомогтиучням закріплювати знання про права дитини і побачитиїх
зв’язок із повсякденним життям, з’ясувати, як і де можуть бути реалізовані
права дитини в суспільстві; розвивати вміння самостійно робити висновки та
аналізувати їх; формувати в учнів навички використання отриманих знань у
розв’язуванніреальних життєвих ситуацій; зорієнтувати дітей, куди і до кого
слід звертатися під час розв’язування проблем порушення їхправ; виховувати
громадянські риси і переконання, бажання дотримувати закони України.
Обладнання: презентації («Навіщо знати свої права?», «Дитина має право»;
«Правова скринька»).
Хід уроку
І. Організаційний момент
Всі мерщій сідайте, діти,
Домовляємось не шуміти.
На уроці не дрімати,
Руки вчасно підіймати.
ІІ. Актуалізація опорних знань
Вправа «Правила»
— Навіщо дитині знати свої права?
• Для уникнення ситуацій їх порушення;
• для можливості захисту;
• для відновлення порушених прав;
• для поваги прав інших людей, котрі оточують дитину;
• для того щоб мати високий рівень правової культури.
— Дитина має право на:
• життя та розвиток;
• отримання громадянства;
• свободу від фізичного та психічного насильства;
• самовизначення;
• право на захист;
• охорону здоров’я, на відпочинок;
• освіту;
• об’єднання;
• захист від економічної експлуатації;
• захист від будь-якої роботи, що може становити небезпеку для здоров’я або
бути перешкодою в освіті.
— Що таке експлуатація дітей? (Використання праці дітей дорослими
для власного збагачення)
— У яких документах записано про захист дітей від експлуатації?
(Згідно зі статтею 150 Кримінального кодексу України експлуатація дітей
заборонено.)
— З якого віку діти можуть працювати?
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку
— Сьогодні ми знову поговоримо про право дітей на захист від
експлуатації.
2. ІV. Робота над темою уроку
«Правова скринька»
Стаття 52 Конституції Україниозначає встановлення відповідальності
за вчинення будь-якого насильства над дитиною та її експлуатацію.
Стаття 32 Конвенції ООН про права дитини. Держава повинна
захищати дитину від тих осіб, які, заробляючигроші, використовують дитячу
працю. Діти мають бути захищені державою від небезпечної та тяжкої праці.
Законодавство держави встановлює мінімальний вік дитини для прийому на
роботу і необхідні вимоги щодо тривалості робочого дня.
Стаття 36. Іншіформинасильства. Дітимають право бути захищеними
від усіх форм експлуатації, яка завдає шкоди їхньому добробуту.
Стаття 39.Дитина-жертва. Дитина, якастала жертвою будь-якихвидів
експлуатації, зловживань, катувань та недбалого ставлення, має право на
повноцінну допомогу, необхідну для фізичного, психологічного відновлення
та соціальної реінтеграції дитини.
Стаття 3. Кожна дитина (людина віком до 18 років) має право на
повний захист від усіх форм сексуальної експлуатації та насильства.
• Женевська Декларація прав дитини містить п’ять основних програмних
пунктів:
• Дитині повинні надаватися всі засоби, потрібні для її нормального
матеріального і духовного розвитку.
• Дитина повинна мати дитинство і захист від усіх форм експлуатації.
Конвенція Ради Європи про захист дітей від сексуальної експлуатації та
сексуального насильства
Національна «гаряча лінія» з питань насильства та захисту прав дітей: 8 800
500 33 50.
V. Фізкультхвилинка
VІ. Закріплення вивченого матеріалу
1. Календар знаменних дат
1 червня — Міжнародний день захисту дітей Міжнародний день захисту
дітей був заснований у листопаді 1949 року у столиці Франції місті Парижі
рішенням конгресу Міжнародної демократичної федерації жінок. Вперше
«Міжнародний день захисту дітей» відзначався 1950-го року.
Крім цього дня дітям присвячені «Всесвітній день дитини» (20
листопада) і «День захисту дітей Африки» (16 червня).
В Україні цей день відзначають із 1998 року. Конвенцією чітко
визначено, що дитина має право на захист від фізичного та психічного
насильства. Дитячапраця була і залишається серйозною проблемою усвіті. За
даними Міжнародної організації праці, у світі працює понад 256 мільйонів
дітей віком від 5 до 14 років. Не останнє місце в цій статистиці посідає й
Україна. Подолання цих проблем вимагає активізації зусиль соціальних служб
та суспільства на всіх рівнях.
3. Міжнародна демократичнафедерація жінок проголосила1 червня днем
боротьбизамир, проти експлуатації дитячої праці, за охоронуздоров’ядітей,
демократизацію їхнього виховання та навчання.
Цей день — це не тільки веселе свято для дітвори, а й нагадування суспільству
про потребу дотримання прав дитини для формування гармонійної
особистості.
2. Читання вірша «Я маю право»
Я маю право жити на землі,
Творити, дихати, учитись,
Примножувать багатства всі її,
Своєю Україною гордитись.
Боротися за неї і за честь стоять.
Безкрайнії поля її любити.
І щовесни журавликів із вірою зустріти.
На золотаве сонце в небесах,
Що щедро Україну зігріває.
На соловейка спів в гаях.
І на любов батьків безмежну і безкраю.
VІІ. Підсумок уроку
1. Вправа «Побажання»
Дітям пропонують заплющити очі й подумати про те, що вони хотіли б
сказати чи побажати усім присутнім. Через 1 хв діти розплющують очі та
діляться своїми думками.
2. Підбиття підсумків вправи «Очікування»
— Чи справдилися ваші очікування на початку уроку?